Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

3 ΜΕΡΕΣ ΑΙΜΟΡΡΑΓΙΑ....


Recommended Posts

Καλημερα και καλη ανασταση σε ολους....

χρειαζομαι τη βοηθεια σας,

μετα απο θετικο τεστ την προηγουμενη κυριακη(με τελευταια περιοδο 16/3),την μεγαλη πεμπτη ξεκινησε αιμορραγια που μεχρι τωρα δεν εχει σταματησει.ειμαι επαρχια και ο μοναδικος γιατρος ελειπε,μιλησαμε τηλεφωνικα και μου ζητησε χοριακη,αλλα ο μικροβιολογος εχει κλεισει για πασχα και δεν σηκωνει το τηλεφωνο-και φυσικα δεν υπαρχει εδω αλλο μικροβιολογικο.μου ειπε οτι το ταξιδι μεχρι χαλκιδα θα επιβαρυνε την κατασταση και ο ιδιος δεν το συνιστα.

την πεμπτη που ξεκινησε η αιμορραγια πονουσα,ο γιατρος αρχικα μου συνεστησε utrogestan αλλα λογω θηλασμου μου ειπε να μην τα παρω,μονο ξεκουραση.

σταδιακα ο πονος και το αιμα μειωνονται,τωρα ας πουμε δεν ποναω καθολου αλλα εχω ακομα αιμα.κοκκινο και καθαρο,αν παιζει αυτο κανενα ρολο.

εκανα και σημερα ενα τεστ φαρμακειου,βγηκε αχνο θετικο αλλα ο γυνακολογος ειπε πως αυτο δεν μας δειχνει κατι,μονο η χορικη θα βοηθουσε.

 

υπαρχει περιπτωση να εχω ακομα το μωρακι μου;αν ειχα αποβαλλει θα ειχα πιο εντονη αιμορραγια ή συμπτωματα;θα φαινοταν πιο σκουρο και οηχτο το αιμα που εχανα;

ειχα και στον νικολα μου αιμορραγια ακριβως το ιδιο διαστημα της εγκυμοσυνης.τοτε ειχα παρει τα χαπια και μετα ολα πηγαν καλα.γι'αυτο ακομα ελπιζω,αλλα χωρις τα χαπια.....

μου ειπαν οτι το τσαι απο φυλλα σμεουρου βοηθαει στην προληψη της αποβολης και της αιμορραγιας,και πινω τα τσαγακια μου απο χθες(για αλλο σκοπο τα ειχα παρει και ευτυχως βρισκονταν στο σπιτι ηδη)

συζητησαμε να παω για υπερηχο,αλλα επειδη ξερω οτι η συλληψη εγινε αργοτερα,δεν θα εδειχνε κατι ξεκαθαρο ουτε ο υπερηχος τωρα,θα παω την τριτη μετα το πασχα.

 

χρειαζομαι τα φωτα σας......

fBaep3.png

 

uwK7p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


δεν μπορεις να πας σε νοσοκομειο?το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να μεινεις ξαπλα αν δεν μπορεις να πας αμμεσα στον γιατρο...δεν μου εχει τυχει και δεν ξερω τι να αλλο να σου πω. σου ευχομαι το καλυτερο!

Link to comment
Share on other sites

ξερω 2 περιπτωσεις σαν τη δικη σου.η μια ηταν η δικη μου πριν μεινω εγκυος στο γιο μου με κακη εκβαση φυσικα.

ξεκινησα με λιγο αιμα και ειχα συνεχεια αιμα επι 3-4 ημερες.δεν πονουσα καθολου ουτε καν σαν περιοδο.τιποτα.το αιμα ποτε μειωνοταν ποτε αυξανοταν και τελικα απεβαλα.το τεστ και σε μενα εβγαινε θετικο συνεχεια.εκανα καθε μερα απο 1.

μια αλλη περιπτωση μιας φιλης μου με καλη εκβαση τελικα.

ειχε αιμοραγιες σχεδον συνεχεια και τους 9 μηνες.την εβγαλε ξαπλα στο κρεβατι 9 μηνες μονο για τουαλετα και μπανιο σηκωνοταν .

μια φορα σηκωθηκε να μαγειρεψει και κατεληξε με αιμοραγια στο νοσοκομειο .τελικα ολα πηγαν καλα και εκανε ενα κοριτσακι.

ευχομαι ολα να πανε καλα αλλα νομιζω πως στην περιπτωση που εισαι εγκυος και θηλαζεις και εχεις αιμοραγιες καλο ειναι να σταματησεις τον θηλασμο γιατι δημιουργει συσπασεις στη μητρα.δεν ειμαι σιγουρη γιαυτο αν καποια το ξερει στα σιγουρα ας μας πει

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα και καλη ανασταση σε ολους....

χρειαζομαι τη βοηθεια σας,

μετα απο θετικο τεστ την προηγουμενη κυριακη(με τελευταια περιοδο 16/3),την μεγαλη πεμπτη ξεκινησε αιμορραγια που μεχρι τωρα δεν εχει σταματησει.ειμαι επαρχια και ο μοναδικος γιατρος ελειπε,μιλησαμε τηλεφωνικα και μου ζητησε χοριακη,αλλα ο μικροβιολογος εχει κλεισει για πασχα και δεν σηκωνει το τηλεφωνο-και φυσικα δεν υπαρχει εδω αλλο μικροβιολογικο.μου ειπε οτι το ταξιδι μεχρι χαλκιδα θα επιβαρυνε την κατασταση και ο ιδιος δεν το συνιστα.

την πεμπτη που ξεκινησε η αιμορραγια πονουσα,ο γιατρος αρχικα μου συνεστησε utrogestan αλλα λογω θηλασμου μου ειπε να μην τα παρω,μονο ξεκουραση.

σταδιακα ο πονος και το αιμα μειωνονται,τωρα ας πουμε δεν ποναω καθολου αλλα εχω ακομα αιμα.κοκκινο και καθαρο,αν παιζει αυτο κανενα ρολο.

εκανα και σημερα ενα τεστ φαρμακειου,βγηκε αχνο θετικο αλλα ο γυνακολογος ειπε πως αυτο δεν μας δειχνει κατι,μονο η χορικη θα βοηθουσε.

 

υπαρχει περιπτωση να εχω ακομα το μωρακι μου;αν ειχα αποβαλλει θα ειχα πιο εντονη αιμορραγια ή συμπτωματα;θα φαινοταν πιο σκουρο και οηχτο το αιμα που εχανα;

ειχα και στον νικολα μου αιμορραγια ακριβως το ιδιο διαστημα της εγκυμοσυνης.τοτε ειχα παρει τα χαπια και μετα ολα πηγαν καλα.γι'αυτο ακομα ελπιζω,αλλα χωρις τα χαπια.....

μου ειπαν οτι το τσαι απο φυλλα σμεουρου βοηθαει στην προληψη της αποβολης και της αιμορραγιας,και πινω τα τσαγακια μου απο χθες(για αλλο σκοπο τα ειχα παρει και ευτυχως βρισκονταν στο σπιτι ηδη)

συζητησαμε να παω για υπερηχο,αλλα επειδη ξερω οτι η συλληψη εγινε αργοτερα,δεν θα εδειχνε κατι ξεκαθαρο ουτε ο υπερηχος τωρα,θα παω την τριτη μετα το πασχα.

 

χρειαζομαι τα φωτα σας......

 

Μας πως να σου απαντήσουμε σε κάτι τόσο σοβαρό;;; Αιμοραγία είναι αυτή. Θα έπρεπε να πας άμεσα σε ένα νοσοκομείο. Δεν έχετε ούτε κρατικό νοσοκομείο εκεί που είστε;;; :confused:

Link to comment
Share on other sites

χμμμμ οχι,ουτε κεντρο υγειας,ειναι σε αλλη πολη και φυσικα δεν εχει τετοιες μερες μικροβιολογο για χοριακη,ουτε καν γυναικολογο για υπερηχο.

δεν εχω σοβαρη αιμορραγια,δεν θα καθομουν στο σπιτι αν ειχα......

λερωνω βεβαια την σερβιετα,αλλα δεν πλυμμηριζω,δεν ειναι οπως οταν ερχεται η περιοδος που τρεχει πολυ και γεμιζω.απλως εχω αιμα,και δεν ξερω πως να το ερμηνευσω μονη μου.εχω μιλησει με τον γυναικολογο,ειμαστε σε καθημερινη επικοινωνια,εχω ενημερωθει για τα πιθανα σεναρια,του εχω εξηγησει την κατασταση και αν πιστευε οτι συμβαινει κατι πολυ σοβαρο θα με εστελνε σε νοσοκομειο.

τις εμπειριες σας ζητησα,η αν εχετε υπ'οψιν σας καποιο περιστατικο,δεν υποχρεωσα κανεναν να απαντησει.....

ουτε ζηταω να μου χαιδεψετε τα αυτια.

fBaep3.png

 

uwK7p3.png

Link to comment
Share on other sites

ξερω 2 περιπτωσεις σαν τη δικη σου.η μια ηταν η δικη μου πριν μεινω εγκυος στο γιο μου με κακη εκβαση φυσικα.

ξεκινησα με λιγο αιμα και ειχα συνεχεια αιμα επι 3-4 ημερες.δεν πονουσα καθολου ουτε καν σαν περιοδο.τιποτα.το αιμα ποτε μειωνοταν ποτε αυξανοταν και τελικα απεβαλα.το τεστ και σε μενα εβγαινε θετικο συνεχεια.εκανα καθε μερα απο 1.

μια αλλη περιπτωση μιας φιλης μου με καλη εκβαση τελικα.

ειχε αιμοραγιες σχεδον συνεχεια και τους 9 μηνες.την εβγαλε ξαπλα στο κρεβατι 9 μηνες μονο για τουαλετα και μπανιο σηκωνοταν .

μια φορα σηκωθηκε να μαγειρεψει και κατεληξε με αιμοραγια στο νοσοκομειο .τελικα ολα πηγαν καλα και εκανε ενα κοριτσακι.

ευχομαι ολα να πανε καλα αλλα νομιζω πως στην περιπτωση που εισαι εγκυος και θηλαζεις και εχεις αιμοραγιες καλο ειναι να σταματησεις τον θηλασμο γιατι δημιουργει συσπασεις στη μητρα.δεν ειμαι σιγουρη γιαυτο αν καποια το ξερει στα σιγουρα ας μας πει

 

πηρα κι εγω τεστ...να κανω καθε μερα ενα μεχρι την τριτη,τοτε πιστευει ο γιατρος πως ισως δειξει κατι ο υπερηχος(αν παραμενει η εγκυμοσυνη)

εμενα το αιμα δεν αυξανεται,ουτε ειχα πολυ αιμα στην αρχη.....αλλα οπως και να το κανεις ηταν αιμα,δεν ηταν απλες σταμπες ή κηλιδες.

σηκωνομαι,σημερα πιο ανετα,μαγειρευω,ψιλοπαιζω με το παιδι,και δεν φαινεται να επηρεαζει κατι,το αιμα συνεχως μειωνεται,τωρα απλως λερωνεται το σερβιετακι.....

τι να πω,θα δειξει.θα κανω τα τεστ και θα περιμενω τον υπερηχο........

ευχαριστω για την απαντηση

fBaep3.png

 

uwK7p3.png

Link to comment
Share on other sites

κοριτσάκι, είχα αιμορραγία στην πρώτη εγκυμοσύνη λόγω αποκόλλησης.

με utrogestan και ακινησια πλήρη - μόνο τουαλέτα και για να πάω από κρεβάτι σε καναπέ και αντίστροφα - όλα πήγαν μία χαρά!

 

εύχομαι να τελειώσει η αγωνία σου σύντομα!!

Καλή Ανάσταση και με ένα γερό μωράκι στην αγκαλιά σου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λυπάμαι πάρα πολύ για την κατάληξη αυτή..παρόλα αυτά νομίζω ότι θα πρέπει να πας στο γιατρό σου το συντομότερο δυνατό να δεις τι ακριβώς συνέβη...πάντως (χωρίς να θέλω να σε γεμισω με φρούδες ελπίδες ) μου έχει πει γιατρός ότι πολλά τεστ μπορεί να δείξουν αρνητικά και να είναι λάθος ενώ αν δείξουν θετικό τότε σίγουρα είναι. Σου εύχομαι όλα να πάνε όπως επιθυμείς και αν αυτή τη φορά εντέλει τα πράγματα δεν πήγαν όπως τα περίμενες τότε πολύ σύντομα να ξαναμεινεις έγκυος και να γεννησεις ένα υγιές αγγελάκι! Χρόνια πολλά!

wy4Sp3.png ek7Sp3.png
Link to comment
Share on other sites

η αληθεια ειναι πως ενω προσπαθω να μην το κανω,μεσα μου ακομα ελπιζω......

εννοειται πως θα παω στον γιατρο-μολις ανοιξει-,και χοριακη θα κανω-μολις γυρισει ο μικροβιολογος.

ολο το συμπαν συνομωτησε εναντιον μου!

σ'ευχαριστω evitoula για τις ευχες,και σε σενα ευχομαι οτι επιθυμεις!

fBaep3.png

 

uwK7p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χρόνια Πολλά καλή μου!!! Εύχομαι να πάνε όλα καλά. Καταρχάς κάτι τέτοιες περιπτώσεις σαν τη δική σου με εξαγριώνουν και τα βάζω με την πολιτεία και το κράτος γενικότερα. Είναι απαράδεκτο να μην υπάρχει κανείς εκεί να σε βοηθήσει. Εύχομαι το τεστ να έχει δείξει λάθος αποτέλεσμα....ειλικρινά!!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω κοριτσια για τις ευχες σας....

τι να πω,θα δειξει μαλλον αυριο.δεν αντεχω αλλο αυτην την αναμονη,με εχει εξαντλησει.

baggi μην το συζητας καν,ειμαστε 2,5 ωρες μακρια απο την αθηνα και νιωθουμε παραμεθοριος περιοχη......

fBaep3.png

 

uwK7p3.png

Link to comment
Share on other sites

πηγα στον γυναικολογο το πρωι,ειδαμε σακο και με εστειλε για χοριακη...

βγηκε μοναδα,οποτε το ονειρο κρατησε μονο λιγες ωρες.

τωρα περιμενω ξανα αιμα για να αποβληθει.

ευχαριστω για το ενδιαφερον κοριτσια,καληνυχτα...

fBaep3.png

 

uwK7p3.png

Link to comment
Share on other sites

αχ κοριτσάκι μου

λυπάμαι πολύ πολύ!

 

εύχομαι σύντομα να ακούσουμε ευχάριστα νέα!

 

σ'ευχαριστω,μακαρι,τι να πω...

τωρα ειμαι στην αναμονη να αποβαλλω τον σακο:-(:-(:-(

fBaep3.png

 

uwK7p3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...