Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Χρησιμοποιείτε φούρνο μικροκυμάτων?


Recommended Posts

Τώρα στην εγκυμοσύνη ζεσταίνετε τα φαγητά σας σε φούρνο μικροκυμάτων?

 

Εγώ μέχρι τώρα ναι, απλά απομακρύνομαι όταν δουλεύει, πατάω το κουμπί και φεύγω. Μου έλεγε όμως τώρα μια φίλη μου ότι είναι καρκινογόνο και να σταματήσω

 

Τι ξέρετε σχετικά?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


κανονικά, οι καλοί φούρνοι μικροκυμμάτων τηρούν όλες τις προδιαγραφές και δεν διαρρέονται μικροκύμματα έξω όταν δουλεύουν. Πώς ξέρουμε όμως ότι όντως είναι ασφαλείς, όχι μόνο για εγκύους αλλά για όλους μας γενικά? Ένας γνωστός μου σχετικός μ'αυτά μου είχε πει κάποτε ότι αν θέλω να δω ότι ο φούρνος μου είναι ασφαλής και μπορώ να είμαι κοντά όσο δουλεύει, να κάνω το τεστ με το κινητό. Βάζεις το κινητό μέσα στον φούρνο μικροκυμμάτων, κλείνεις την πόρτα και παίρνεις τηλέφωνο απ'το σταθερό σου στο κινητό. Αν δεν πιάνει, τότε είσαι οκ. Ο φούρνος είναι ασφαλής και μπορείς να τον χρησιμοποιείς άφοβα. Αν όμως πιάσει σήμα έστω και λίγο σημαίνει ότι υπάρχει άνοιγμα απο κάπου και άρα μπορεί να υφίσταται και διαρροή όσο δουλεύει. Δεν ξέρω κατά πόσο είναι έγκυρο αυτό το τεστ, δεν έχεις να χάσεις κάτι αν το δοκιμάσεις πάντως.

 

Υ.Γ Και προς Θεού, εξυπακούεται να μην βάλεις το φούρνο σε λειτουργία όσο είναι μέσα το κινητό, γιατί θα γίνει της Χιροσίμας! :lol::lol::lol:

r7Bsp2.png

 

 

 

"Τα πάντα είναι δυνατά σ'αυτόν που πιστεύει".

Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ Και προς Θεού, εξυπακούεται να μην βάλεις το φούρνο σε λειτουργία όσο είναι μέσα το κινητό, γιατί θα γίνει της Χιροσίμας! :lol::lol::lol:

 

χαχαχαχαχα! Την επαθε μια γνωστη ετσι....:!:

"Ν'αγαπας την ευθυνη. Να λες, εγω μοναχος μου θα σωσω τον κοσμο. Αν χαθει, εγω θα φταιω." Ν.Καζαντζακης

Link to comment
Share on other sites

 

Υ.Γ Και προς Θεού, εξυπακούεται να μην βάλεις το φούρνο σε λειτουργία όσο είναι μέσα το κινητό, γιατί θα γίνει της Χιροσίμας! :lol::lol::lol:

 

ούτε να σκεφτώ δε θέλω τι μπορεί να γίνει!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

κ εγω εψαξα στο νετ γ αυτο και ελεγε οτι δεν επηρεαζει ο φουρνος μικροκυματων γενικοτερα και στην εγκυμοσυνη βεβαια εχω και εγω τις αμφιβολιες μου και προσπαθω να τον αποφευγω ή να διατηρω αποσταση ενος μετρου τουλαχιστο οταν ειναι σε λειτουργια.ο γιατρος μου οταν ρωτησα μου ειπε οτι με ολη την ακτινοβολια που δεχομαστε απο παντου (ασυρματα δικτυα κλπ)δεν εχει νοημα ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αυτό ισχύει ότι είμαστε εκτεθιμένοι από παντού. Κι εγώ κρατάω απόσταση ασφαλείας όταν δουλεύει.

Αυτό που με ανησύχησε ξαφνικά είναι μήπως κάνει και τα τρόφιμα καρκινογόνα?

από τι να πρωτοφυλαχθείς πλέον..

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω το σκεφτομουνα αυτο με τον φουρνο μικροκυματων και προσπαθω να τον αποφευγω.Ερχομαστε ομως με τοσα σε επαφη( που δεν γνωριζουμε καν) που νομιζω οτι δεν δημιουργειτε ετσι απλα προβλημα στο εμβρυο.Πρεπει η επιδραση να εχει ή μεγαλη διαρκεια ή μεγαλη ενταση(ετσι λεω...).Εμενα λιγο με ανησυχει αυτο που λενε τελευταια οι σεισμολογοι γαι την ενεργοποιηση του ρηγματος της Μεσογειου που μπορει να οδηγησει σε μεγαλη σεισμικη δονηση και αυτο να εχει σαν αποτελεσμα -ισως- να γινουν και εδω διαρροες ραδιενεργειας απο τους αντιδραστηρες της Βουλγαριας και της Ρουμανιας.Δεν ξερω ποσο σεναριο επιστημονικης φαντασιας ειναι αυτο αλλα φανταζομαι οτι και στην Ιαπωνια δεν υπολογιζαν ακριβως αυτη την εκταση της καταστροφης!!!Σκεφτομαι τις εγκυες της περιοχης εκει και ανατριχιαζω....

ysjfp2.png

Link to comment
Share on other sites

κανονικά, οι καλοί φούρνοι μικροκυμμάτων τηρούν όλες τις προδιαγραφές και δεν διαρρέονται μικροκύμματα έξω όταν δουλεύουν. Πώς ξέρουμε όμως ότι όντως είναι ασφαλείς, όχι μόνο για εγκύους αλλά για όλους μας γενικά? Ένας γνωστός μου σχετικός μ'αυτά μου είχε πει κάποτε ότι αν θέλω να δω ότι ο φούρνος μου είναι ασφαλής και μπορώ να είμαι κοντά όσο δουλεύει, να κάνω το τεστ με το κινητό. Βάζεις το κινητό μέσα στον φούρνο μικροκυμμάτων, κλείνεις την πόρτα και παίρνεις τηλέφωνο απ'το σταθερό σου στο κινητό. Αν δεν πιάνει, τότε είσαι οκ. Ο φούρνος είναι ασφαλής και μπορείς να τον χρησιμοποιείς άφοβα. Αν όμως πιάσει σήμα έστω και λίγο σημαίνει ότι υπάρχει άνοιγμα απο κάπου και άρα μπορεί να υφίσταται και διαρροή όσο δουλεύει. Δεν ξέρω κατά πόσο είναι έγκυρο αυτό το τεστ, δεν έχεις να χάσεις κάτι αν το δοκιμάσεις πάντως.

 

Υ.Γ Και προς Θεού, εξυπακούεται να μην βάλεις το φούρνο σε λειτουργία όσο είναι μέσα το κινητό, γιατί θα γίνει της Χιροσίμας! :lol::lol::lol:

 

 

Εκανα το τεστ,και δυστυχως το δικο μου το κινητο πιανει μεσα στον φουρνο..:-(

Γενικα παντως οσο ημουν εγκυος απεφευγα παρα πολύ τον μικροκυματων,και τωρα με την μπεμπα, ποτε δεν τον εχω χρησιμοποιησει για το δικο της φαγητο,μονο για το δικο μας.Οπως και στο σπιτι εχουμε καταργησει το ασυρματο τηλεφωνο,και επιστρεψαμε στο παλιο,απλο με το καλωδιο.Μπορει οντως να κατακλυζομαστε απο παντου με διαφορες μορφες ακτινοβολιας κτλ,αλλα πιστευω καλο ειναι καποια μικρα πραγματακια που μπορούμε να αλλαξουμε στην ζωή μας και να μειωσουμε την επικινδυνοτητα ,ας τα κανουμε,οσο περναει απο το χερι μας..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τώρα στην εγκυμοσύνη ζεσταίνετε τα φαγητά σας σε φούρνο μικροκυμάτων?

 

Εγώ μέχρι τώρα ναι, απλά απομακρύνομαι όταν δουλεύει, πατάω το κουμπί και φεύγω. Μου έλεγε όμως τώρα μια φίλη μου ότι είναι καρκινογόνο και να σταματήσω

 

Τι ξέρετε σχετικά?

 

αν κατσω κ σκεφτω τι εχω μεσα στο σπιτι θα πρεπει να μεινω με το κερι.

1.ασυρματο δικτυο για το λαπτοπ

2. ασυρματο πληκτρολογιο κ ποντικι συνδεδεμενα με τον η/υ της τηλεορασης κ απο το οποιο σας γραφω

3.3 κινητα

4.ασυρματο τηλεφωνο

κ 5. αλλα τοσα στην δοουλεια

 

λες να με πειραξει το μικροκυματων????

 

τωρα περα απο την πλακα καλα κσνεις κ απομακρινεσαι οταν δουλευει.:wink:

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

έχετε δίκιο πάντως και το σκέφτομαι κι εγώ - είμαστε τόσο τόσο εκτεθιμένοι στις ακτινοβολίες που δε μπορούμε να κάνουμε και πολλά! απλά ελπίζουμε ότι όλα θα πάνε καλά!

 

πάντως για τα πυρηνικά ανησυχώ και εγώ... ελπίζω να μη δούμε τα χειρότερα..

Και στην Ιαπωνία χάθηκαν τόσες χιλιάδες ψυχές ξαφνικά από το πουθενά, κι αυτοί που σώθηκαν τώρα κινδυνεύουν από τη ραδιενέργεια.

Ο Θεός να μας φυλάει αυτό μόνο!

Link to comment
Share on other sites

Ρε κορίτσια μην τρελενεστε! Όσο ήμουν έγκυοσ στον Κωνσταντίνο είχα τις ίδιες ανησυχίες, ειχα κάνει το τεστ με το κινητο και επιανε σήμα, και επειδή ο φούρνος ήταν πολύ καλής εταιρείας και πανάκριβος φώναξα το σερβις για να μου μετρήσουν την ακτινοβολια που διαχεεται εκτος! Τελικά....ακτινοβολία μηδέν. Οπότε το τεστ με το κινητο ειναι μουφα!

s-age.pngs-age.png

Link to comment
Share on other sites

Tον χρησιμοποιούμε όλοι οικογενειακώς, από το γάλα των παιδιών μου απο 5 μηνών που σταμάτησαν τη σκονη μέχρι και νερό για τον καφέ μου. με βολευει απίστευτα γιατι σε 1,5 λεπτο σε 650 watt πετυχαινω τη θερμοκρασια που θέλω χωρις να καιει!!!!

απ' οσο εχω ψάξει ειναι απολυτα ασφαλης, δειτε και εδώ http://www.medlook.net/article.asp?item_id=1118

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βρήκα κι εγώ ένα ωραίο άρθρο στο διαδίκτυο για το φούρνο μικροκυμμάτων γενικά.

http://www.sintagespareas.gr/simboules/genikes-simvoules/139-fournos-mikrokimaton

 

Υ.Γ. Κιεγώ έκανα το τεστ με το κινητό, αλλά το δικό μου δεν πιάνει μέσα στο φουρνο. Ειλικρινά δεν ξέρω για την αξιοπιστία αυτού του τεστ ούτε το ανέφερα σαν επιστημονικά τεκμηριωμένο, αλίμονο!

r7Bsp2.png

 

 

 

"Τα πάντα είναι δυνατά σ'αυτόν που πιστεύει".

Link to comment
Share on other sites

Δεν τον έχω χρησιμοποιήσει ποτέ για μαγείρεμα. Τον χρησιμοποιώ όμως καθημερινά να ζεστάνω το φαγητό που έχω κρατήσει στο ψυγείο. Επίσης δεν ζεσταίνω υγρά.

Από τότε που το παιδί μου μπήκε στις στερεές τροφές τον χρησιμοποιώ για να ζεσταίνω το φαγητό του. Έχω τόσες πολλές ανησυχίες καθημερινά, που αν είναι να ανησυχώ και γι' αυτό θα καταλήξω στο τρελοκομείο ή στα κυπαρισάκια :cry:

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα κι εγώ ένα ωραίο άρθρο στο διαδίκτυο για το φούρνο μικροκυμμάτων γενικά.

http://www.sintagespareas.gr/simboules/genikes-simvoules/139-fournos-mikrokimaton

 

Υ.Γ. Κιεγώ έκανα το τεστ με το κινητό, αλλά το δικό μου δεν πιάνει μέσα στο φουρνο. Ειλικρινά δεν ξέρω για την αξιοπιστία αυτού του τεστ ούτε το ανέφερα σαν επιστημονικά τεκμηριωμένο, αλίμονο!

 

 

πολυ ενδιαφερον αρθρο,και..καθυσηχαστικο...:-)

Link to comment
Share on other sites

αν κατσω κ σκεφτω τι εχω μεσα στο σπιτι θα πρεπει να μεινω με το κερι.

1.ασυρματο δικτυο για το λαπτοπ

2. ασυρματο πληκτρολογιο κ ποντικι συνδεδεμενα με τον η/υ της τηλεορασης κ απο το οποιο σας γραφω

3.3 κινητα

4.ασυρματο τηλεφωνο

κ 5. αλλα τοσα στην δοουλεια

 

λες να με πειραξει το μικροκυματων????

 

τωρα περα απο την πλακα καλα κσνεις κ απομακρινεσαι οταν δουλευει.:wink:

 

 

Καλή μου Νικόλ, συγνώμη που επεμβαίνω, αλλά κακώς που το λες με ελαφρά τη καρδία... Ίσως, θα έπρεπε στη διάρκεια της εγκυμοσύνης τουλάχιστον, αλλά και όσο έχεις μικρά παιδιά στο σπίτι, να προσπαθήσεις να περιορίσεις κάποιες από τις ασύρματες συσκευές σου. Π.χ. να αποφεύγεις να μιλάς πολύ στα κινητά, να μην έχεις ασύρματο σταθερό κλπ. Οι επιλογές σου είναι σεβαστές, αλλά όχι στο σημείο που οι επιλογές σου μπορεί να γίνουν επιβλαβείς για ένα παιδί. Και ναί, το μικροκυμάτων θα σε πειράξει, όπως και οι υπόλοιπες συσκευές που αναφέρεις, όχι μόνο εσένα, αλλά και το παιδί. Συγνώμη για την παρέμβαση, ειλικρινά γίνεται εντελώς καλοπροαίρετα.

Link to comment
Share on other sites

Καλή μου Νικόλ, συγνώμη που επεμβαίνω, αλλά κακώς που το λες με ελαφρά τη καρδία... Ίσως, θα έπρεπε στη διάρκεια της εγκυμοσύνης τουλάχιστον, αλλά και όσο έχεις μικρά παιδιά στο σπίτι, να προσπαθήσεις να περιορίσεις κάποιες από τις ασύρματες συσκευές σου. Π.χ. να αποφεύγεις να μιλάς πολύ στα κινητά, να μην έχεις ασύρματο σταθερό κλπ. Οι επιλογές σου είναι σεβαστές, αλλά όχι στο σημείο που οι επιλογές σου μπορεί να γίνουν επιβλαβείς για ένα παιδί. Και ναί, το μικροκυμάτων θα σε πειράξει, όπως και οι υπόλοιπες συσκευές που αναφέρεις, όχι μόνο εσένα, αλλά και το παιδί. Συγνώμη για την παρέμβαση, ειλικρινά γίνεται εντελώς καλοπροαίρετα.

 

ειλικρινα αν κατσω κ σκεφτω σοβαρα τι κινδυνοι υπαρχουν δεν θα επρεπε να βγω απο το σπιτι.σιγουρα οτι μπορω να αποφυγω κ γνωριζω το αποφευγω απλα τα εγραψα ετσι γτ δεν ξερεις τελικα απο που θα σου ερθει

Link to comment
Share on other sites

Καλή μου Νικόλ, συγνώμη που επεμβαίνω, αλλά κακώς που το λες με ελαφρά τη καρδία... Ίσως, θα έπρεπε στη διάρκεια της εγκυμοσύνης τουλάχιστον, αλλά και όσο έχεις μικρά παιδιά στο σπίτι, να προσπαθήσεις να περιορίσεις κάποιες από τις ασύρματες συσκευές σου. Π.χ. να αποφεύγεις να μιλάς πολύ στα κινητά, να μην έχεις ασύρματο σταθερό κλπ. Οι επιλογές σου είναι σεβαστές, αλλά όχι στο σημείο που οι επιλογές σου μπορεί να γίνουν επιβλαβείς για ένα παιδί. Και ναί, το μικροκυμάτων θα σε πειράξει, όπως και οι υπόλοιπες συσκευές που αναφέρεις, όχι μόνο εσένα, αλλά και το παιδί. Συγνώμη για την παρέμβαση, ειλικρινά γίνεται εντελώς καλοπροαίρετα.

 

??? Οι απόψεις σου είναι φιλικές συμβουλές ή επιστημονικά τεκμηριωμένες???

tb2xm4.png
Link to comment
Share on other sites

αν κατσω κ σκεφτω τι εχω μεσα στο σπιτι θα πρεπει να μεινω με το κερι.

1.ασυρματο δικτυο για το λαπτοπ

2. ασυρματο πληκτρολογιο κ ποντικι συνδεδεμενα με τον η/υ της τηλεορασης κ απο το οποιο σας γραφω

3.3 κινητα

4.ασυρματο τηλεφωνο

κ 5. αλλα τοσα στην δοουλεια

 

λες να με πειραξει το μικροκυματων????

 

τωρα περα απο την πλακα καλα κσνεις κ απομακρινεσαι οταν δουλευει.:wink:

 

Ξέχασες τις λάμπες, τα σεσουάρ, τις ηλεκτρικές κουζίνας κτλ...:P:wink:

tb2xm4.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...