Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

παραπληγικη μητερα


Recommended Posts

καλησπερα και καλη χρονια!!! ειμαι 25χρ και εδω και 4χρονια ειμαι σε καροτσι μετα απο τροχαιο....πριν δυο μερες ανακαλυψα πως ειμαι εγκυος και απο τη μια πεταξα στα συννεφα απο την αλλη γεμισα αγχος και φοβιες..εχει περασει καποια αλλη κατι τετοιο?ποσο αλλαζει η καθημερινοτητα?:?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 214
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

υποκλινομαι με σεβασμο και θαυμασμο στην πιο θαρραλεα μανουλα του φορουμ.οπως καταλαβαινεις δυσκολα θα βρεις μανουλα με παρομοια εμπειρια αλλα σου ευχομαι ολοψυχα καλη εγκυμοσυνη και ειμαι σιγουρη οτι θα ξεπερασεις οποιαδηποτεδυσκολια γιατι εσυ εχεις δυναμη ψυχης πραγμα που πολλες απο μας δεν εχουμε...εγω τουλαχιστον σιγουρα οχι.

Link to comment
Share on other sites

το οτι απο τη μια πετας στα συννεφα και απο την αλλη γεμιζεις αγχος κ φοβιες δεν εχει καμια σχεση με το πως κινεις το σωμα σου τα τελευταια χρονια!.....ειναι τα συναισθηματα που μας κατεκλυσαν ολες μας οταν μαθαμε πως εγκυμονουμε και μας ακολουθησαν μεχρι να τα ακουσουμε η και μεχρι να τα γεννησουμε!αρα?αρα αυτο σημαινει πως εισαι ετοιμη αγαπη μου να γινεις μαμα και ισως μια πολυ καλη και αξιεπαινη και υποδειγματικη Μ Α Μ Α!!!!!!!!!!μπραβο βρε! καλως ηρθες στο club των αυπνων μαμαδων σε απογνωση:-D:-D:-D.

uDuOp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κι εγω σου βγαζω το καπελο. Εδω καταφερες παρα το προβλημα σου να ζεις μια φυσιολογικη ζωη και σε φοβιζει η μητροτητα? Μην φοβασαι τιποτα ολα θα πανε μια χαρα. :D

lcWup3.png
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω πως δεν πρεπει να εχεις τετοιες αποριες,εδω εχεις καταφερει πιο δυσκολα αυτο θα σε απογειωσει!!!καλη εγκυμοσυνη και μη φοβασαι τιποτα,μας ερχονται οσα μπορουμε να αντεξουμε!!!

z3Ehp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δεν ξερω βρε κοριτσια..εχω αγχωθει τρομερα....το μυαλο μου τρεχει σε πραγματα που μπορει να αργησουν να ερθουν...η καθημερινοτητα ετσι ειναι τρομερα δυσκολη....και μ'ενα μωρακι στη κοιλια τι θα κανω?????????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σοφάκη μου,

 

καταρχήν θέλω να σου δώσω πολλά συγχαρητήρια για το κουράγιο σου και τη θέλησή σου να συνεχίσεις να ζεις κανονικά τη ζωή σου.

 

Καταλαβαίνω πως η καθημερινότητά σου είναι τρομερά δύσκολη αλλά αυτό που σου συνέβη είναι θαυμάσιο και δώρο!

 

Ο σύντροφός σου σίγουρα είναι πολύ θαραλλέος και θα πρέπει να σε αγαπάει πολύ. Είμαι σίγουρη ότι θα χάρηκε με το νέο και ότι θα σου προσφέρει αμέριστα τη βοήθειά του όχι μόνο αυτός αλλά και όλα τα μέλη της οικογενείας σας.

 

Δεν ξέρω κάποιο γυναικολόγο με εξειδίκευση αλλά σίγουρα στο ίντερνετ αν μπεις και κάνεις αναζήτηση "σύλλογος ατόμων με κινητικά προβλήματα" θα σου βγάλει σίγουρα πληροφορίες καθώς και τηλέφωνα για επικοινωνία. Αυτοί σίγουρα μπορούν να σε βοηθήσουν και να σε κατευθύνουν αναλόγως.

 

Πάντως σίγουρα μπορείς να ρωτήσεις και τον ήδη υπάρχοντα γυναικολόγο σου που πιστεύω ότι έχεις. Αυτός σίγουρα κάτι παραπάνω θα ξέρει.

 

Με το καλό να'ρθει το μωράκι σου και να είσαι σίγουρη ότι θα είσαι μια καταπληκτική μανούλα!

 

Και πάλι συγχαρητήρια για το θάρρος σου.

Link to comment
Share on other sites

Σοφάκι, υπάρχει πολύτεκνη μητέρα παραπληγική με 5 παιδιά. Ήταν μπασκετμπολίστρια και είχε νομίζω ατύχημα. Θα βρω πληροφορίες και θα σου ξαναγράψω. Η ίδια δημοσιοποιεί την ιστορία της, ίσως κάποια να βρει πληροφορίες. Θα τα ξαναπούμε!

Συγχαρητήρια και καλό κουράγιο!

Link to comment
Share on other sites

το οτι απο τη μια πετας στα συννεφα και απο την αλλη γεμιζεις αγχος κ φοβιες δεν εχει καμια σχεση με το πως κινεις το σωμα σου τα τελευταια χρονια!.....ειναι τα συναισθηματα που μας κατεκλυσαν ολες μας οταν μαθαμε πως εγκυμονουμε και μας ακολουθησαν μεχρι να τα ακουσουμε η και μεχρι να τα γεννησουμε!αρα?αρα αυτο σημαινει πως εισαι ετοιμη αγαπη μου να γινεις μαμα και ισως μια πολυ καλη και αξιεπαινη και υποδειγματικη Μ Α Μ Α!!!!!!!!!!μπραβο βρε! καλως ηρθες στο club των αυπνων μαμαδων σε απογνωση:-D:-D:-D.

 

καλη εγκυμοσυνη εισαι αξια συγχαρητηριων

Link to comment
Share on other sites

Αρχικα να πω συγχαρητηρια και να ευχηθω 9 υπεροχους μηνες.

 

Τωρα οσον αφορα το αγχος σου. Ισως στην αρχη χρειαστεις καποια βοηθεια αλλα αυτο δεν σημαινει κατι. Ολοι χρειαζομαστε καποιον σε καποια φαση της μητρικης μας ιδιοτητας (πχ η ξαδερφη μου ειχε σπασει τον αστραγαλο κατι που την ταλαιπωρησε για αρκετο καιρο με χειρουργεια και ακινησια).

Οποτε αρχικα καλο θα ηταν να μπορει να σε βοηθησει καποιος.

Σιγα σιγα ολα θα βρουν το δρομο τους και θα βρεις αρκετες λυσεις στα καθημερινα θεματα που τωρα φαινονται βουνο.

 

Υπαρχουν αρκετα παραδειγματα ανθρωπων που τα καταφεραν με μεγαλη επιτυχια και το πιο σημαντικο που μου εχει μεινει και ας μην ειναι παραπληγικων ειναι οι γονεις του ζουγανελη. 2 κοφαλαλοι ανθρωποι καταφεραν και μεγαλωσαν ενα παιδι (φανταζεσαι να μην μπορεις να ακουσεις το κλαμα του.....) . Κι ομως εχει δηλωσει απειρες φορες ο ιδιος οτι πηρε αστειρευτη αγαπη και αυτο εφτανε.

 

Μπορεις να διαβασεις και στο http://www.disabled.gr αρκετα αρθρα και λυσεις που ισως να μην εχεις σκεφτει.

 

Ολα θα πανε καλα και επειδη πολλα μυαλα :lol::lol: λειτουργουν καλυτερα, εδω ειμαστε να σε βοηθησουμε σε οσα αγνωστα μονοπατια εχει η μητροτητα και να βρουμε μαζι λυσεις για οσα σε αγχωνουν. Τωρα προεχει να εισαι εσυ καλα και το μωρακι σου. Σιγα σιγα ολα θα τα λυσουμε παρεουλα :D :D

 

Με το καλο κοριτσακι :D:D:D:D

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΣΟΦΑΚΙ ΜΟΥ[ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΟΝΟΜΑ]ΣΕ 9 ΜΗΝΕΣΘΑ ΕΧΕΙΣ ΕΝΑ ΠΛΑΣΜΑΤΑΚΙ ΤΟ ΠΙΟ ΩΡΑΙΟ ΔΩΡΟ.ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ.ΣΕ ΘΑΥΜΑΖΩ ΟΣΟ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΣ.ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΟΝΤΑ ΣΟΥ ΟΛΕΣ ΟΙ ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΤΟΥ ΠΑΡΕΝΤΣ ΓΙΑ ΟΤΙ ΘΕΛΗΣΕΙΣ ΝΑ ΜΑΣ ΡΩΤΗΣΕΙΣ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σας ευχαριστω πολυ για τα θετικα σας λογια!!!ομολογω πως τα εχω αναγκη γιατι εχω ψιλοτρελαθει....βρηκα επιτελους καποιες πληροφοριες που χρειαζομουν..... και μου εφυγε ενα μικρο μερος του αγχους των τελευταιων ημερων...

δεν κανω κατι παραπανω απο αυτα που θα εκανε ο οποιοσδηποτε ειχε την 'τυχη'/'ατυχια' να βρεθει στη θεση μου.... φανταζομαι πως ειστε ολες ηδη μανουλες οποτε να χαιρεστε τα μικρουλινια σας!!!!!!!!!!!!και αν οχι με το καλο...!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα......οσο περνανε οι μερες σκεφτομαι διαφορα...μηπως δεν ειμαι καταλληλη για να μεγαλωσω ενα παιδι...το λεω λογω της σωματικης μου καταστασης.... εσεις τι λετε??????

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα Σοφακι και χιλια μπραβο !!!

Κατα τη γνωμη μου εισαι το ιδιο καταλληλη οσο και ολες οι γυναικες του κοσμου. Όποιο προβλημα και να υπαρχει μια μανα εφευρισκει τροπους να τα καταφερει. Μπορει η καθημερινοτητα σου να ειναι πολυ διαφορετικη απο μια αλλη γυναικα αλλα το αποτελεσμα που θε εχετε θα ειναι το ιδιο. θα φροντιζετε και θα αγαπατε απεριοριστα το μωρακι σας. Το οτι θα κανεις τα πραγματα με διαφορετικο τροπο δε σημαινει οτι δε θα τα κανεις καλα.

 

Δε ξερω αν πιστευεις στο Θεο παντος για να σου στειλει τωρα ενα μωρακι μαλλον για να φερει ισορροπια στη ψυχη σου το εκανε.

Προσπαθησε να αγαπησεις το σπορακι που ειναι μεσα σου και υποσχεσου το πολυ πολυ αγαπη. Ειναι το μονο που χρειαζεται για να επιβιωσει και αυτο νομιζω εισαι σε θεση να του την προσφερεις χωρις απολυτως καμια δυσκολια.

Κρατα γερα , σηκωσε τα μανικια, ζητα βοηθεια και ολα θα πανε καλα. Τοσο καλα που δε θα το πιστευεις.

 

886907y50m77tfw9.gif

Fwfvp2.png

yNy5p2.png

Link to comment
Share on other sites

ουφφφφφφ......δεν ξερω....μ'εχει πιασει τρομερο αγχος...φοβος για το αγνωστο..... η καθημερινοτητα ετσι ειναι πολυ δυσκολη...ποσο μαλλον μ'ενα μικρουλινι.... και βοηθεια σημαντικη(εκτος απο τον αντρουλη μου φυσικα!!!!!) δεν υπαρχει.....προσπαθω να τα βγαλω περα μονη μου.....

Link to comment
Share on other sites

Σοφάκι μου καλησπέρα!!!!Να σαι σίγουρη ότι το μωράκι σου πότε δεν θα το απασχολήσει η ιδιαιτερότητά σου. Αντίθετα θα προσαρμοστεί σε αυτήν την πραγματικότητα. Τα μωρά έχουν την ικανότητα να προσαρμόζονται πολύ εύκολα και γρήγορα και ανάλογα με την καθημερινότητα που θα του μάθεις αυτή και θα θέλει. Σίγουρα θα μπορέσεις να τα βγάλεις πέρα με ένα νεογέννητο αρκεί να καταπολεμήσεις κάποια πρακτικά θέματα. Για παράδειγμα να παραγγείλεις ένα κρεβατάκι για το μωρό που να ανοίγει με τέτοιο τρόπο ώστε να το φτάνεις και τέτοια. Έχεις 9 μήνες να οργανωθείς σε αυτά. Όσον αφορά το ερωτημά σου αν θα γίνεις καλή μητέρα, πιστεύω ότι το μωράκι το μόνο που θα ζητήσει από σενα είναι την αγάπη σου, αν αυτή του τη δώσεις τότε θα είσαι η καλύτερη μητέρα του κόσμου

mKndp2.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα στυλιανη...μ'εχει τρομαξει πολυ η ιδεα ενος μωρου ενω στην αρχη τρελαθηκα απο τη χαρα μου....σκεφτομαι συνεχεια το πως θα ειναι με το μωρο εδω στο σπιτι,πως θα τα βγαλουμε περα....ευτυχως ειμαι σε αρκετα καλη κατασταση και πολλα πραγματα τα κανω μονη μου χωρις τη βοηθεια του συζυγου μου....ελπιζω να τα καταφερουμε....

Link to comment
Share on other sites

Mια χαρά θα τα καταφέρεις...Να σκέφτεσαι θετικά και όλα θα πάνε καλά...Μια γυναικα και ποσο μαλλον μια μητερα παντα βρισκει τροπο για όλα!!!

Σου ευχομαι τα καλυτερα και να σαι σιγουρη οτι ερχονται!:D :D

 

Μου αρέσει να χαμογελώ να να βλέπω τον κόσμο μέσα από ροζ γυαλιά..!Μου φτιάχνει τη διάθεση

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...