Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

εμπέδωση εμβρύου


Recommended Posts

Γειά σας! Θα ήθελα τα φώτα σας: Νιώσατε κάτι όταν το μωρό εμπεδώθηκε, δηλ όταν με το κεφάλι του μπήκε στη λεκάνη και αν νιώσατε τι ακριβώς; Πόσες μέρες πριν τη γέννα; Ευχαριστώ. Βάζοντας το δάχτυλό του από κάτω ο γιατρός μου είπε ότι δεν έχει μπει στη λεκάνη, δεν έχει κατέβει όπως συνήθως λέμε. Περπατάω, κολυμπάω, κάνω δουλειές, τι άλλο θα μπορούσα να κάνω; Έχω ακόμη μία εβδομαδα περιθώριο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


εμενα "εμπεδωθηκε", την ωρα που γενναγα!!! μεχρι και το προηγουμενο βραδυ, ηταν ψηλα... ειχα παει για εξεταση και η γιατρος μου,μου ειπε πως ειναι ψηλα ακομα... ημουν 38η εβδομαδα...

την επομενη το πρωι, μου εσπασαν τα νερα.... γεννησα το βραδυ....

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν ένοιωσα κάτι.

 

Εγώ ανεβοκατέβαινα σκάλες και τις τελευταίες μέρες, επειδή δεν άντεχα άλλο να είμαι έγκυος, έκανα ζεστά μπάνια στη μπανιέρα. Βέβαια ήταν χειμώνας...

 

Καλή λευτεριά και με έναν πόνο!

eOSyp3.png BwuCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Στην προηγούμενη γέννα (κατέληξε καισαρική) δεν είχε κατεβεί ούτε την ώρα της γέννας γι αυτό και δεν πονούσα καθόλου χαμηλά ή στην μέση.

Εχτές που πήγα για εξέταση μου είπε η μαία ότι το μωρό έχει κατεβεί κι η αλήθεια είναι ότι το είχα ψιλιαστεί γιατι απο χτες σαν να το νοιώθω πιο χαμηλά και νιώθω πίεση ανάμεσα στα πόδια, χαμηλά στη λεκάνη΄, δηλαδή όταν περπατάω νιώθω κάπως περίεργα.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ χρήσιμες οι απαντήσεις σας. Ευχαριστώ!

Νιώθω σήμερα περισσότερη πίεση ανάμεσα στα πόδια, αλλά πόνους στη μέση καθόλου. Με παρηγορεί το ότι μπορεί τελικά να γίνει και τόσο γρήγορα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βρε κορίτσια μιας και είδα το θέμα, εγώ προχτές πήγα στο γιατρό και μου είπε ότι το μωρό είχε θέση με τα πόδια προς τα κάτω και γι αυτό μου είπε να προσέχω και να μην κουράζομαι. Βέβαια ακόμα είμαι στον 6ο, τα μωρά αλλάζουν θέσεις συνεχώς μέχρι τον 9ο και εγώ έτσι και αλλιώς καισαρική θα κάνω πάλι, μήπως είχε καμιά ανάλογη εμπειρία να μου πει?

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια μιας και είδα το θέμα, εγώ προχτές πήγα στο γιατρό και μου είπε ότι το μωρό είχε θέση με τα πόδια προς τα κάτω και γι αυτό μου είπε να προσέχω και να μην κουράζομαι. Βέβαια ακόμα είμαι στον 6ο, τα μωρά αλλάζουν θέσεις συνεχώς μέχρι τον 9ο και εγώ έτσι και αλλιώς καισαρική θα κάνω πάλι, μήπως είχε καμιά ανάλογη εμπειρία να μου πει?

 

εννοείται ότι στον έκτο γυρνάει συνέχεια. Εδώ τους βάζουν για καισαρική λόγω ισχιακής προβολής και τελευταία στιγμή γυρνάει. Άσχετο η προβολή του εμβρύου με την κούραση

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω την εντυπωση οτι εχει κατεβει και μου το επιβεβαιωσε και ο γιατρος στο προηγουμνο ραντευου στη 34 εβδομαδα. Βασικα τον νιωθω να σπρωχνει την ουροδοχο κυστη. Τωρα με το κεφαλι κατω ειναι εδω και πολλες εβδομαδες. Βεβαια και ο πρωτος ηταν μ το κεφαλι κατω απο τον 6-7 αλλα με προκληση γεννησα χωρις καμια συσπαση πριν τα φαρμακα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

Κορίτσια επαναφέρω το θέμα γιατί ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κάποια να μου απαντήσει...αν το μωρό έχει εμπεδωθεί, όταν σπάσουν τα νερά θα τρέξουν πολύ? Γιατί κάπου είχα διαβάσει ότι το μωρό εμποδίζει να βγει το αμνιακό υγρό με φόρα... αύριο έχω ραντεβού με την γιατρό μου αλλά έλεγα να ρωτήσω από εδώ...

Zzlwp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εχω και εγω μια απορια .Ειμαι στην 28 εβδομάδα(αρχες) και ωρες ωρες νιωθω έντονα να με στρωχνει την ουρηθρα και ποναω στιγμιαία.Αυτο σημαινει οτι εχει κατεβει το μωρο κατω? Γιατι ειναι πολυ νωρις για κατι τέτοιο..

Δεν ξερω αν ειναι ισχιακο η κεφαλικο.Μεχρι κ τον προηγούμενο υπέρηχο ήταν ισχιακό.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια επαναφέρω το θέμα γιατί ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κάποια να μου απαντήσει...αν το μωρό έχει εμπεδωθεί, όταν σπάσουν τα νερά θα τρέξουν πολύ? Γιατί κάπου είχα διαβάσει ότι το μωρό εμποδίζει να βγει το αμνιακό υγρό με φόρα... αύριο έχω ραντεβού με την γιατρό μου αλλά έλεγα να ρωτήσω από εδώ...

 

elzu, νομίζω πως η ποσότητα του αμνιακού υγρού που θα έχεις όταν "σπάσουν τα νερά" δεν έχει κάποια σχέση με την εμπέδωση παρά με το σε ποιο σημείο θα γίνει η διάρηξη του σάκου. Αν, δηλαδή, ο σάκος τρυπήσει χαμηλά η ροή του υγρού είναι μεγάλη και ξαφνική ενώ αν τρυπήσει ψηλά (από την πάνω μεριά, ή τουλάχιστον κάπως έτσι το φαντάζομαι), η ροή ενδέχεται να είναι και σταγόνα σταγόνα.

 

Κάπως έτσι μου τα είχε πει η μαία. Δεν έμαθα ποτέ! Πήγα με πρόκληση και μου τα έσπασε ο γιατρός τα νερά :-D!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου...θα περιμένω και από άλλη κοπέλα να μου πει αν γνωρίζει... επειδή έχω πολλές συσπάσεις φοβάμαι ότι όταν θα είναι η ώρα δεν θα το καταλάβω έγκαιρα για να πάω στο νοσοκομείο... είναι 1.30 ώρα δρόμος και γεμάτο στροφές.... οπότε έλεγα ότι αν σπάσουν τα νερά θα το καταλάβω ΣΙΓΟΥΡΑ!!!!

Zzlwp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...