Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ - ΑΠΟΡΙΕΣ!!!


Recommended Posts

Κορίτσια καλημέρα και καλή εβδομάδα! Έχω πολύ υψηλή μυωπία και κατόπιν βυθοσκόπησης με συμβούλευσε η οφθαλμίατρός μου να αποφύγω τον φυσιολογικό τοκετό... Οπότε με βλέπω για καισαρική, όπως το είχα ψυλλιαστεί! Δεν πειράζει, το μωρ'ακι μας να είναι καλά...

Είναι νωρίς βέβαια για τέτοιες ερωτήσεις αλλά ήθελα να ρωτήσω όσες κοπέλες γνωρίζουν:

α) Από τη στιγμή που η καισαρική θεωρείται χειρουργείο, επιτρέπεται ή όχι η παρουσία του πατέρα κατά τη διάρκειά της; Απ' ότι έχω διαβάσει σε διάφορα site εναπόκειται στην πολιτική του εκάστοτε μαιευτηρίου, αν δεν κάνω λάθος. Ξέρετε μήπως τί παίζει στο Μητέρα όπου γεννάω; Αργεί ακόμη το ραντεβού μου με τον γιατρό και ντρέπομαι να τον πάρω τηλ για να τον ρωτήσω κάτι τέτοιο!

β) Εσείς θεωρείτε καλύτερη την καισαρική με ολική ή με επισκληρίδιο;

γ) Πώς γίνεται ακριβώς η καισαρική; Είσαι σε κανονικό χειρουργείο μόνη ή υπάρχουν και άλλες δίπλα που γεννάνε με τον ίδιο τρόπο; Αν κάνω ολική, μετά από πόση ώρα ξυπνάς και βλέπεις το μωράκι σου;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Θα λεγα να μπεις στο youtube, να βάλεις λήμμα "caesarian", δες άν αντέχει ο άντρας σου να δει τέτοια αιματηρή διαδικασία και μετά συζήτησέ το με το γιατρό σας.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσάκι πρώτα απο όλα σου εύχομαι με το κάλό

 

α) Από τη στιγμή που η καισαρική θεωρείται χειρουργείο, επιτρέπεται ή όχι η παρουσία του πατέρα κατά τη διάρκειά της; Απ' ότι έχω διαβάσει σε διάφορα site εναπόκειται στην πολιτική του εκάστοτε μαιευτηρίου, αν δεν κάνω λάθος. Ξέρετε μήπως τί παίζει στο Μητέρα όπου γεννάω; Αργεί ακόμη το ραντεβού μου με τον γιατρό και ντρέπομαι να τον πάρω τηλ για να τον ρωτήσω κάτι τέτοιο!

εμένα στο Ιασώ δεν άφησαν κανένα μέσα

β) Εσείς θεωρείτε καλύτερη την καισαρική με ολική ή με επισκληρίδιο;

σαφώς με επισκληρίδιο για να δεις το νινάκι σου αμέσωςκαι να ακούσεις το κλάματακι του

 

 

γ) Πώς γίνεται ακριβώς η καισαρική; Είσαι σε κανονικό χειρουργείο μόνη ή υπάρχουν και άλλες δίπλα που γεννάνε με τον ίδιο τρόπο; Αν κάνω ολική, μετά από πόση ώρα ξυπνάς και βλέπεις το μωράκι σου;
είσαι στο κανονικό χειρουργείο αλλά στα διπλανά υπάρχουν άλλες ποτυ γεννάν με τον ίδιο τρόπο..

 

πάντως είναι πολύ απλή σαν διαδικασία ...

 

αυτά στα λέω έχοντας κάνει τρεις καισαρικές ...

ότι άλλο χρειαστείς είμαι εδω΄

Link to comment
Share on other sites

Το έχουμε κάνει ήδη, έχουμε δει άπειρα όσα βιντεο και δεν έχει πρόβλημα αν εγώ νιώθω καλύτερα. Προσωπικά, δεν φοβάμαι ιδιαίτερα την όλη διαδικασία, μέχρι στιγμής δηλαδή... Εκείνο τον καιρό δεν ξέρω κατά πόσον θα είμαι στην ίδια κατάσταση! Θέλει να είναι παρών, απλά δεν ξέρω κατά πόσο κάτι τέτοιο επιτρέπεται...

Link to comment
Share on other sites

κοριτσάκι πρώτα απο όλα σου εύχομαι με το κάλό

 

α) Από τη στιγμή που η καισαρική θεωρείται χειρουργείο, επιτρέπεται ή όχι η παρουσία του πατέρα κατά τη διάρκειά της; Απ' ότι έχω διαβάσει σε διάφορα site εναπόκειται στην πολιτική του εκάστοτε μαιευτηρίου, αν δεν κάνω λάθος. Ξέρετε μήπως τί παίζει στο Μητέρα όπου γεννάω; Αργεί ακόμη το ραντεβού μου με τον γιατρό και ντρέπομαι να τον πάρω τηλ για να τον ρωτήσω κάτι τέτοιο!

εμένα στο Ιασώ δεν άφησαν κανένα μέσα

β) Εσείς θεωρείτε καλύτερη την καισαρική με ολική ή με επισκληρίδιο;

σαφώς με επισκληρίδιο για να δεις το νινάκι σου αμέσωςκαι να ακούσεις το κλάματακι του

 

 

γ) Πώς γίνεται ακριβώς η καισαρική; Είσαι σε κανονικό χειρουργείο μόνη ή υπάρχουν και άλλες δίπλα που γεννάνε με τον ίδιο τρόπο; Αν κάνω ολική, μετά από πόση ώρα ξυπνάς και βλέπεις το μωράκι σου;
είσαι στο κανονικό χειρουργείο αλλά στα διπλανά υπάρχουν άλλες ποτυ γεννάν με τον ίδιο τρόπο..

 

πάντως είναι πολύ απλή σαν διαδικασία ...

 

αυτά στα λέω έχοντας κάνει τρεις καισαρικές ...

ότι άλλο χρειαστείς είμαι εδω΄

 

Mamaka σε ευχαριστώ πολύ πολύ για την απάντηση! Όταν λες ότι στα διπλανά χειρουργεία γεννάνε άλλες με τον ίδιο τρόπο, εννοείς στον ίδιο χώρο;;; Με διαχωριστικό είναι ή σε άλλα δωμάτια - ξεχωριστά χειρουργεία - που δεν επικοινωνούν ; Ρωτάω γιατί μου φαίνεται ότι θα νιώθω κάπως άβολα αν δεν είμαι μόνη... Τί σκέφτομαι τώρα, θα μου πεις... Τέτοια που θα είναι η χαρά μου σιγά μην σκέφτομαι όλα αυτά!!! Προς το παρόν όμως τα σκέφτομαι!!!!

 

Να σου ζήσουν τα παιδάκια σου και σ' ευχαριστώ που με καθησυχάζεις!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ναι βρε σε διπλανα δωμάτια , δεν επικοινωνούν μεταξύ τους

οπότε θα είσαι μόνη σου με τον γιατρό σου , άλλον έναν γιατρό και τις νοσοκόμες - μαίες...

εγώ πάντως αν και στην πρώτη φοβόμουν υπερβολικά ( είμαι απο τη φύση μου φοβιτσιάρα ) τελικά αν με ρώταγες τώρα θα σου έλεγα οτι δεν κατάλαβα ΤΙΠΟΤΑ

Link to comment
Share on other sites

ναι βρε σε διπλανα δωμάτια , δεν επικοινωνούν μεταξύ τους

οπότε θα είσαι μόνη σου με τον γιατρό σου , άλλον έναν γιατρό και τις νοσοκόμες - μαίες...

εγώ πάντως αν και στην πρώτη φοβόμουν υπερβολικά ( είμαι απο τη φύση μου φοβιτσιάρα ) τελικά αν με ρώταγες τώρα θα σου έλεγα οτι δεν κατάλαβα ΤΙΠΟΤΑ

 

Να' σαι καλά mamaka! Ξεαγχώθηκα τώρα... Ήθελα φυσιολογικό τοκετό η αλήθεια είναι, αλλά δεν πειράζει... αρκεί το μωρό μου να είναι μια χαρά...

Και πάλι να σου ζήσουν τα παιδάκια σου και να είναι γερά και ευτυχισμένα!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα και καλή εβδομάδα! Έχω πολύ υψηλή μυωπία και κατόπιν βυθοσκόπησης με συμβούλευσε η οφθαλμίατρός μου να αποφύγω τον φυσιολογικό τοκετό... Οπότε με βλέπω για καισαρική, όπως το είχα ψυλλιαστεί! Δεν πειράζει, το μωρ'ακι μας να είναι καλά...

 

Κι εγώ καισαρική στο ΜΗΤΕΡΑ έκανα. Τέλεια!!!

Σε 15 λεπτά κρατούσα την κορούλα μου αγκαλιά και σε μισή ώρα είχε τελειώσει η όλη διαδικασία. Μετά είχα κάτι πονάκια για κανένα μήνα...αλλά τίποτα το ιδιαίτερο !!!

Όσο γι' αυτά που ρωτάς:

 

α) Από τη στιγμή που η καισαρική θεωρείται χειρουργείο, επιτρέπεται ή όχι η παρουσία του πατέρα κατά τη διάρκειά της; Απ' ότι έχω διαβάσει σε διάφορα site εναπόκειται στην πολιτική του εκάστοτε μαιευτηρίου, αν δεν κάνω λάθος. Ξέρετε μήπως τί παίζει στο Μητέρα όπου γεννάω; Αργεί ακόμη το ραντεβού μου με τον γιατρό και ντρέπομαι να τον πάρω τηλ για να τον ρωτήσω κάτι τέτοιο!

 

Όχι δυστυχώς στο ΜΗΤΕΡΑ δεν αφήνουν το σύζυγο να είναι παρών στο χειρουργείο. Πριν από το χειρουργείο σε έχουν σε κάτι δωματιάκια που σε ετοιμάζουν, π.χ. σου κάνουν την επισκληρίδιο και γενικά παρακολουθούν το μωρό ώσπου να μπεις στο χειρουργείο. Εκεί όντως ήμουν μαζί με τον άντρα μου αλλά μόλις με πήραν στο χειρουργείο του είπαν να περάσει έξω !!!!

 

β) Εσείς θεωρείτε καλύτερη την καισαρική με ολική ή με επισκληρίδιο;

 

Γιατί να κάνεις ολική νάρκωση ενώ μπορεί να γίνει η όλη διαδικασία με επισκληρίδιο, και μάλιστα χωρίς ΚΑΘΟΛΟΥ πόνο ???

Όσο για τις φήμες περί επικινδυνότητας της επισκληριδίου .... και η ολική νάρκωση καθόλου απλή διαδικασία δεν είναι !!!

 

γ) Πώς γίνεται ακριβώς η καισαρική; Είσαι σε κανονικό χειρουργείο μόνη ή υπάρχουν και άλλες δίπλα που γεννάνε με τον ίδιο τρόπο; Αν κάνω ολική, μετά από πόση ώρα ξυπνάς και βλέπεις το μωράκι σου;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!!

 

Ναι είσαι σε κανονικό χειρουργείο και μπορεί να υπάρχουν και άλλες δίπλα σου που γεννάνε με τον ίδιο τρόπο, αλλά γενικά δεν βλέπεις τίποτα γιατί υπάρχουν παραβάν. Και τέλος, δεν ξέρω για την ολική αλλά εγώ με την επισκληρίδιο μετά από 15 λεπτά κρατούσα το μωράκι μου αγκαλίτσα !!!!!

kTB4p3.png

N9Mep2.png

Link to comment
Share on other sites

Έκανα δύο καισαρικές, την πρώτη με ολική αναισθησία, την δεύτερη με επισκληρίδιο. Αν έπρεπε να ξανακάνω εγώ θα διάλεγα πάλι με επισκληρίδιο. Στην ολική αναισθησία αργείς περισσότερο να συνέλθεις, να φανταστείς 2 μέρες μετά την επέμβαση ένιωθα ακόμη περίεργα όταν ανέπνεα και μου πήρε περισσότερο για να επανέλθει ο οργανισμός μου. Το μωρό μπόρεσα και το πήρα αγκαλιά το βράδυ (7 ώρες μετά την εγχείρηση, ως τότε δεν ένιωθα τα χέρια μου), να φανταστείς το είχαν δει όλοι εκτός από μένα, εγώ έχω μια θολή εικόνα ενός μωρού να κλαίει, μου είπαν μετά ότι αυτό που θυμάμαι σαν όνειρο ήταν ο γιος μου όταν ήμουν στην ανάνηψη. Τη δεύτερη φορά με την επισκληρίδιο είδα το μωρό μου κατευθείαν το άκουσα να κλαίει και το πήρα πολύ πιο γρήγορα (μόλις τελείωσαν οι γιατροί μαζί του και μαζί μου). Είχα δε πλήρη συνείδηση όσων γίνονταν. Και στις δύο καισαρικές συνήλθα γενικά πολύ πιο γρήγορα από άλλες κοπέλες που έκαναν καισαρική. Κάθε οργανισμός αντιδρά διαφορετικά. Μην ανησυχείς, η καισαρική είναι πλέον συνηθισμένη επέμβαση. Συζήτησε τυχόν απορίες και φόβους σου με το γιατρό σου. Όσον αφορά την παρουσία του συζύγου στο χειρουργείο στο ΜΗΤΕΡΑ δυστυχώς δεν μπορώ να πω κάτι, γέννησα σε επαρχία. Ο άντρας μου πάντως δεν ήταν μέσα. Παρόντες συνήθως είναι ο γιατρός σου, άλλος ένας χειρούργος, αναισθησιολόγος, νοσοκόμες μαίες και κάπου εκεί είναι και ο παιδίατρος. Με το καλό να πάρεις αγκαλιά το μωράκι σου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στο "ΜΗΤΕΡΑ" αφήνουν να μπει ο μπαμπας μέσα στο χειρουργείο, ΜΟΝΟ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Ο ΙΔΙΟΣ ΙΑΤΡΟΣ. Αλλά και πάλι, εξαρτάται από τον γυναικολόγο σου αν θα το δεχθεί αυτό ή όχι. Τουλάχιστον αυτό ίσχυε το 2002 και το 2003 που γέννησα εκεί.

Οσο για τις υπόλοιπες ερωτήσεις σου:α) επισκληρίδιος ΔΑΓΚΩΤΟ :lol: και β) όχι δεν υπάρχουν άλλες γυναίκες εκείνη την ώρα μέσα στο χειρουργείο που να κάνουν καισαρική (ή οτιδήποτε άλλο...)

Με το καλό!

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, σας ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ, ήδη ξεαγχώθηκα... Ξέρετε, μέχρι στιγμής στη ζωή μου δεν έχω κάνει την παραμικρή επέμβαση και επειδή ήθελα και φυσιολογικό τοκετό, κάπως μου έκατσε η προοπτική της καισαρικής... Όμως ήδη έφυγε ένα μεγάλο βαρός χάρη σ' εσάς! Σας ευχαριστώ πολύ πολύ και να χαίρεστε όλες τα παιδάκια σας!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...
στο νοσοκομειο αφηνουν να μπει ο πατερασ μεσα στο χειρουργειο???με καισαρικη η πρεπει να συνενοηθει με το γυναικολογο μου???

Κανονικά απαγορεύεται!!!Μόνο ο πατέρας αν είναι και ο ίδιος γιατρός και αν θέλει ο γυναικολόγος...:wink:

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως που είναι γιατρός ο σύζυγος από μόνος του δεν θέλησε να μπει στο χειρουργείο (καισαρική).Νομίζω ότι όσο 'χαλκέντερος' και αν είναι κανείς ως γιατρός λυγίζει όταν βλέπει μια τόσο σοβαρή εγχείρηση να γίνεται σε δικό του άνθρωπο.

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο μπαμπας απαγορευεται να μπει μεσα οπως θα απαγορευοταν αν εκανες εγχειρηση χολής.. οπως ειπες και μονη σου ειναι χειρουργειο..

 

Καμια αλλη γυναικα δεν ειναι μεσα στο χειρουργειο ουτε σε παραβαν ουτε σε τιποτα.. Ειπαμε προκειτε για χειρουργειο.. Ποτε δεν βαζουμε στην ιδια χειρουργικη αιθουσα δυο ασθενεις οσο απλο κι αν ειναι αυτο που θα κανεις.. Και οταν θα βγεις θα αποστηρωθουν τα παντα πριν ξαναμπει αλλος ασθενεις.. Οπως θα αποστειρωθει και ο γιατρος πριν ξαναμπει να χειρουργησει..

 

οσο αφορα την επισκληριδιο η την ολικη εσυ θα πεις τι επιθυμεις αλλα ουσιαστικα την τελικη αποφαση θα την παρει ο αναισθησιολογος και ο γιατρος σου, αναλογα με την κατασταση της υγειας σου.. Εγω ειχα πει επισκληρηδιο αλλα απο το φοβο μου μου ειχε ανεβει παρα πολυ η πιεση και αυτο ηταν αντενδειξη και εκανα ολικη. 11.00 γεννησα, 11.20 ημουν στο δωματιο με το μωρο.

 

Επισης το αν θα κανεις καισαρικη η οχι εξαρταται απο το γυναικολογο και οχι απο τον οφθαλμιατρο.. Αν δεν υπαρχει αλλη ενδειξη για καισαρικη δεν νομιζω οτι η μυωπια απο μονη της αποτελει λογος να υποβληθεις σε καισαρικη.. Και την τελικη τι θα παθεις? θα σου ανεβει απο την πιεση ενα βαθμο η μυωπια? Μπορει και να κατεβει κιολας.. Αλλα ακομα κι αν ανεβει το λειζερ κανει θαυματα.. Η αδελφη μου ηταν τυφλοποντικας, εκανε λειζερ πριν 4-5 μηνες και η οραση της τωρα ειναι 120%. Βλεπει κουπουνι στα 200 μετρα..

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

To τοπικ ανοίχτηκε ένα χρόνο πριν....οπότε η κοπέλα μάλλον κρατά στα χέρια της το παιδί της...

Όσο για την μεγάλη μυωπία αποτελεί αντένδειξη για φυσιολογικό τοκετό ορισμένες φορές όχι γιατί κινδυνεύει να ανέβει κι΄άλλο κατά τον τοκετό αλλά γιατι με το σφύξιμο και τις εξωθήσεις ελλοχεύει κίνδυνος αποκόλλησης του αμφιβληστροειδή....

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

κοριτσια εμπειρα απο καισαρικη να σας κανω μια ερωτηση?οταν πας με προγραμματισμενη καισαρικη γτ για λογους υγειας δεν μπορεις να γεννησεις κανονικα ποσο καιρο πριν την πητ προγραμματιζεται η καισαρικη συνηθως?και διαβαζοντας γενικα στο φορουμ μου δημιουργηθηκε μια απορια...μηπως θεωρειτε καλυτερο να εχει ο γιατρος πειρα στις καισαρικες?δλδ ενας γιατρος πολυ καλος που στηριζει με 1000 το φτ μηπως σε τετοιες περιπτωσεις δεν ενδεικνυται?

IZvWp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αν πρόκειται για την πρώτη καισαρική, συνήθως το ραντεβού κλείνεται μόλις συμπληρώσεις τις 38 εβδομάδες, ενώ για την δεύτερη στις 36 εβδομάδες.

Ένας γιατρός που στηρίζει το φτ είναι ένας ΚΑΛΟΣ γιατρός! δεν σημαίνει ότι δεν έχει εμπειρία στις καισαρικές, αλλά ότι δεν τις κάνει για την δική του άνεση.

Με το καλό!!!

Link to comment
Share on other sites

Εξάρταται νομιζω και απο τον λόγο εγω ας πουμε ειχακλεισει 40εβδομάδες οταν με πηρε για καισαρική.

 

 

Απλά όταν πας με ραντεβού ξέροντας ότι θα κάνεις ούτως ή άλλως καισαρική, ο γιατρός σε βάζει πιο νωρίς για να μην ξεκινήσει η διαδικασία του τοκετού μόνη της. Δεν το ρισκάρει δηλ. να κλείσεις τις 40 εβδομάδες.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...