Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πρωτολοιμωξη μεγαλοκυτταροιου


Recommended Posts

Καλημερα!

Εκ μερους μιας φιλης θελω να ρωτησω το εξης...

Αρχες Αυγουστου και ενω ηταν 5 μηνων εγκυος ειχε πρωτολοιμωξη μεγαλοκυτταροιου με αποτελεσμα να χρειαστει να διακοψει την εγκυμοσυνη της.

Τωρα μετα απο 6 μηνες αναρωτιεται αν ειναι ασφαλες να ξαναμεινει εγκυος.

Μπορει να μεινει εςγκυος ακομη και αν τα IGM αντισωματα ειναι θετικα ή πρεπει να γινουν πρωτα αρνητικα?

Η γυναικολογος της λεει οτι μπορει να ξαναμεινει εγκυος αλλα εκεινη οπως ειναι φυσικο φοβαται και θα ηθελε την αποψη καποιας που ισως εχει περασει το ιδιο.

Σας ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Σταρακι αν θες ρωτα τους γυναικολογους του site  εγω σε αυτους απευθυνομαι οταν εχω αποριες,sorry αλλα δεν γνωριζω κατι για το προβλημα της φιλης σου.

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

καλημερα..είναι λογικο η φίλη σου να φοβάται γιατι δεν ήταν λίγο αυτο που περασε..καλο θα ήταν όμως να ακούσει το γιατρο της ίσως και να παρει και μια δευτερη γνωμη απο άλλον...καλη επιτυχια και καλη δυναμη απο μενα :wink:

 

ήρθες στη ζωή μου και νιώθω να ζώ ξανά...

Link to comment
Share on other sites

Έχω προσωπική εμπειρία με τον ιό αυτό. Είχα μια αποβολή που κατά πάσα πιθανότητα οφείλεται σ' αυτόν και το έχω ψάξει το θέμα πολύ. Τα IgM πρέπει να αρνητικοποιηθούν για να είμαστε σε ασφαλές έδαφος. Έστω και οριακά αρνητικά είναι αρκετό. Μια επανεξέταση θα δείξει ποια είναι η πορεία του ιού. Καλό είναι οι εξετάσεις να γίνονται πάντα στο ίδιο κέντρο και με την ίδια μέθοδο. Το πιο αξιόπιστο κέντρο στην Αθήνα είναι το Paster.

3ig4p2.png 

Link to comment
Share on other sites

Αρνητικό βγαίνει το αποτέλεσμα όταν δεν έχει περάσει κανείς τον ιό. Θετικό λογικά είναι το αποτέλεσμα εφόσον τον έχει περάσει γιατί έχει κάνει αντισώματα ο οργανισμός. Εγώ θα άκουγα τον γυναικολόγο...

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Καλησπέρα σας.

Σε αυτό το πρώτο μήνυμά μου θα ήθελα να σας ευχαριστήσω για τα πολύ ενδιαφέροντα θέματα που κατά καιρούς έχω διαβασει και τις πολύτιμες συμβουλες που παρέχουν διάφοροι γονείς σε αυτό το forum.

Ανοίγω αυτό το θέμα για να μοιραστώ μαζί σας την ψυχοφθόρα εμπειρία που περάσαμε κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης μου αλλα και για να δώσουμε κουράγιο και σε όσες υποψήφιες μητέρες περάσουν κάτι παρόμοιο.

Όταν εμαθα ότι είμαι έγκυος έκανα τις απαραίτητες αιματολογικές εξετάσεις, οι οπόιες σύμφωνα με το γιατρό μου ήταν πολύ καλές. Στην αρχή του δεύτερου τριμήνου μετά από επανάληψη των ίδιων εξετάσεων, βρέθηκε να έχω έναν ενεργό ιό, τον κυτταρομεγαλοϊό (CMV). Είχα δηλαδή θετικές τιμές IgG και IgM, που στην αρχή της εγκυμοσύνης ήταν αρνητικές, δηλαδή δεν είχα προσβληθεί ποτέ πριν και δεν είχα αναπτυξει αντισώματα. Αυτό ήταν και το επικίνδυνο, γιατι ο ιός ήταν πολύ πιθανό να προσβάλει και το εμβρυο, με πολυ αρνητικές συνέπειες για την υγεία του και την ανάπτυξή του. Στο νοσοκομείο (ΓΠΝ Αττικο) ο γιατρός μου σε συνεργασία με τους παθολόγους - λοιμοξιολόγους αποφάσισαν τις περαιτέρω ενέργειες για την πορεία της εγκυμοσύνης, αφού πρώτα τα αποτελέσματα των εξετάσεων επιβεβαιώθηκαν από το ινστιτούτο Pasteur. Αφού αποφασίσαμε ότι θα παλέψουμε για το παιδί μας (μιας και οι γιατρόι όταν ακούν για CMV σου δίνουν κατευθείαν δύο επιλογές, αφού αρχίζεις να παίζεις με τις πιθανότητες) μπήκα κατευθείαν σε ένα πρόγραμμα του νοσοκομείου χορήγησης γ-σφαιρινης για ενδυνάμωση του πλακούντα που θα γινόταν ενδοφλεβίως μια φορά το μήνα, η οποία και συνεχίστηκε μέχρι το τέλος της εγκυμοσύνης. Οχτώ εβδομάδες μετά την πιθανή ημερομηνία προσβολής μου από τον ιό και ενώ το PCR (το ιικό φορτίο στο αίμα μου) ήταν μηδεν έκανα αμνιοπαρακέντηση. Εκεί φάνηκε ότι το αμνιακό υγρό δεν είχε μολυνθει ( το δείγμα στάλθηκε στο Pasteur). Τελικά στις 31/1 γέννησα ένα τέλειο κοριτσάκι, το οποίο μετά από εξέταση αίματος στο Pasteur αποδείχτηκε υγιέστατο.

Συγνώμη για το μεγάλο post, αλλα περάσαμε τόσο μεγάλο άγχος όλο το διάστημα της εγκυμοσύνης που θέλαμε να πούμε την ιστορία μας. Και επειδη, όπως καταλάβαμε είμαστε από τους λίγους που το περνάμε (και δεν υπάρχει ουσιαστική πληροφόρηση, στο internet, για οποιαδήποτε μορφή αντιμετώπισης) θα θέλαμε να βοηθήσουμε-πληροφορήσουμε οποιον βρεθεί στη θέση μας, που δεν το ευχόμαστε σε κανέναν.

Είμαστε στη διάθεσή σας για οποιαδήποτε πληροφορία.

tndLp2.png

FgHKp2.png

Link to comment
Share on other sites

natasaZ καλως ηρθες να χαιρεσε το παιδακι σου!!!! η αληθεια ειναι

οτι δεν το εχω ξανακουσει ευχαριστουμε λοιπον για τις πληροφοριες

πιστευω οτι θα ειναι χρησιμες ελπιζοντας βεβαια να μην το περασει καμια

μανουλα αυτο!!!!

φιλακια στην κορουλα σου!!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Νατάσσα Ζ καλησπέρα!!! :)

Ούτε κι εγω εχω ακούσει κάποια άλλη κοπέλα να έχει κάτι παρόμοιο... Δόξα τω Θεο όλα πήγαν καλά δηλαδή να σας ζήσει το κοριτσάκι σας!!!

Εγω είχα μυκόπλασμα το οποίο το καταλάβαμε κι εμείς στον προγεννητικό έλεγχο και όπως θα ξέρεις δεν μπορείς να κάνεις θεραπεία μόνο μετά αφού γεννήσεις!!! Άστα το τι άγχος περάσαμε κι εμείς. Ο κίνδυνοε βέβαια σ' αυτήν την περίπτωση είναι να αποβάλλεις το έμβρυο μέχρι τον 3ο μήνα μετά δεν κινδυνεύει λένε. Ευτυχώς είμαι στον 8ο μήνα και ολα καλά ανυπομονώ να φέρω στην ζωή το αγγελούδι μου!!! :P:P:P

 

Φιλάκια πολλά!!!

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα κορίτσια,

στο πρώτο τρίμηνο της εγκυμοσύνης μου , σε κάποιες εξετάσεις που έκανα βγήκε και εμέναν αρχικα ότι είχα προσβληθεί από αυτό, και πέράσαμε μια εβδομάδα κόλασης μέχρι να βγούν οι δευτερες εξετάσεις τις οποίες έκανα σε δημόσιο νοσοκομείο του ηρακλείου, ενώ τις πρώτες τις είχα κάνει σε ιδιωτικό διαγνωστικό κέντρο.

:cry::cry::cry:

 

τελικά οι εξετ'ασεις ήταν αρνητικές και οι γιατροι μου είπαν ότι ήταν λάθος των αντιδραστηρίων η κάτι τέτοιο τέλος πάντων...

:):):)

το τι ανακούφιση πήρα δεν λέγεται μιας και όλοι μου έλεγαν ότι αν τυχόν υπάρχει μόλυνση, θα πρέπει να τερματιστεί η εγκυμοσύνη.. :cry::cry: ( που να μου έδιναν λύσεις ή πιθανότητες να κάνω κάτι διαφορετικό...) εδώ στην κρήτη τα πράγματα είναι λίγο διαφορετικα από ότι στην αθήνα ,οι επιλογές για "ψάξιμο" ή για περαιτέρω αναλύσεις είναι πολύ περιορισμένες... αντε να ξεσικωνόμαστε να ερχόμαστε όλες στην αθήνα.....

 

αλλά από την άλλη δεν μπορείς να καταδικάζεις ενα ολόκληρο κλάδο επειδή κάποιος σου έκανε μια μ*&%***κια..... :twisted::twisted::evil::evil:

Aphrodite_k

 

Link to comment
Share on other sites

Βενετία είπε:
Νατάσσα Ζ καλησπέρα!!! :)

Ούτε κι εγω εχω ακούσει κάποια άλλη κοπέλα να έχει κάτι παρόμοιο... Δόξα τω Θεο όλα πήγαν καλά δηλαδή να σας ζήσει το κοριτσάκι σας!!!

Εγω είχα μυκόπλασμα το οποίο το καταλάβαμε κι εμείς στον προγεννητικό έλεγχο και όπως θα ξέρεις δεν μπορείς να κάνεις θεραπεία μόνο μετά αφού γεννήσεις!!! Άστα το τι άγχος περάσαμε κι εμείς. Ο κίνδυνοε βέβαια σ' αυτήν την περίπτωση είναι να αποβάλλεις το έμβρυο μέχρι τον 3ο μήνα μετά δεν κινδυνεύει λένε. Ευτυχώς είμαι στον 8ο μήνα και ολα καλά ανυπομονώ να φέρω στην ζωή το αγγελούδι μου!!! :P:P:P

 

Φιλάκια πολλά!!!

 

:shock::shock: εγω αλλα εχω διαβασει και αλλα μου εχουν πει,ειδικα για το μυκοπλασμα-ουρεοπλασμα οι γιατροι.περιεργο μου φαινεται.ειδικα για αυτα συνιστουν οπωσδηποτε θεραπεια γιατι ενοχοποιουνται για προωρο τοκετο κ.τ.λθα ψαξω να βρω το συγκεκριμενο θεμα και θα το γραψω.δεν το ψαχνεις λιγο περισσοτερο??

 

 

Διαταραχές της κολπικής χλωρίδας μικροβιακής αιτιολογιας - όχι αυτές της μυκητησιακής αιτιολογιας - βαρύνονται στατιστικά με περισσότερες αποβολές σε εγκυμοσύνες μεγαλύτερες των 4 μηνών.

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είχα διαβάσει κι εγώ κάτι ανάλογο για το μυκόπλασμα σε μία σελίδα που είναι πολύ καλή από πληροφορίες

 

Μυκόπλασμα

 

Αν έχετε μυκόπλασμα και δεν το αντιμετωπίσετε, το μωρό σας κινδυνεύει να μολυνθεί κατά τον τοκετό. Επειδή είναι μικροοργανισμός, ο οποίος έχει εγκατασταθεί με σεξουαλική επαφή στον κόλπο σας, είναι δυνατόν να προκαλέσει πρόωρη ρήξη μεμβρανών. Το παιδί μπορεί να γεννηθεί με χαμηλό βάρος και να του παρουσιαστούν κυρίως πνευμονία, μηνιγγίτιδα και σηψαιμία.

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τον CMV το περάσαμε κ εμείς στην πρώτη μου εγκυμοσύνη, μόνο που εμείς δεν ήμασταν τόσο τυχεροί. Μετά τις εξετάσεις στο Pasteur κ όσο σκεφτόμασταν τι θα κάναμε, απέβαλα [η γιατρός μου εκεί το απέδωσε: σε μόλυνση του εμβρύου].

Πάντως μπράβο σας, natasaz, που το συνεχίσατε κ ρισκάρατε... και στο τέλος ανταμειφθήκατε. :D

3ig4p2.png 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γειά σας!!!

Εγω πάντως εμπιστεύομαι τον γιατρό μου και δεν νομίζω να ισχύουν αυτά. Αν ήταν ετσι δεν θα υπήρχε περίπτωσηνα με αφήσει να γεννήσω φυσιολογικά.

Είναι πάρα πολυ έμπειρος και έχει ξεγεννήσει πάρα πολλές γυναίκες.

 

 

Φιλιά σε όλες... :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζησει η πριγκιπησσα σας!!!

Μπραβο στο κουραγιο σας για αυτα που περασατε!

Δινετε θαρρος και σε μας τις νεες μελλοντικες μανουλες που λιποψυχουμε με το παραμικρο......

pEmXp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα φιλες

Κι εμεις περασαμε την περιπετεια με τον κυτταρομεγαλοϊό και τώρα έχουμε ένα υγιέστατο κοριτσακι. Εχω γράψει την ιστορία μας στο "κατα τη διάρκεια της εγκυμοσύνης: CMV κι εγκυμοσύνη"

tndLp2.png

FgHKp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

butterfly, και Νατάσσα , εχω και εγω CMV και το ανακαλύψαμε αφότου απέβαλλα στον 1ο μήνα. τώρα πίνουμε χάπια με τον άντρα μου. εσείς πώς το αντιμετωπίσατε? έχω πολύ άγχος, γιατι από Μάη τελειώνει η θεραπεία κ αρχίζουμε ξανά την προσπάθεια. Τελικά ξέρετε από τι κολλάει? ο γιατρό δεν μας λέει. θα τα πούμε λέει όταν τελειώσει η θεραπεία.θα καταφέρω άραγε να ξανακάνω μωράκι? αν θέλετε γράψτε εδώ ή στο [email protected]

Link to comment
Share on other sites

butterfly, και Νατάσσα , εχω και εγω CMV και το ανακαλύψαμε αφότου απέβαλλα στον 1ο μήνα. τώρα πίνουμε χάπια με τον άντρα μου. εσείς πώς το αντιμετωπίσατε? έχω πολύ άγχος, γιατι από Μάη τελειώνει η θεραπεία κ αρχίζουμε ξανά την προσπάθεια. Τελικά ξέρετε από τι κολλάει? ο γιατρό δεν μας λέει. θα τα πούμε λέει όταν τελειώσει η θεραπεία.θα καταφέρω άραγε να ξανακάνω μωράκι? αν θέλετε γράψτε εδώ ή στο [email protected]

Κοπέλα μου, λυπάμαι για τα νέα σου :( Εμείς δεν πήραμε ούτε χάπια ούτε τίποτα. Απλά έκανα κάθε μήνα εξετάσεις να δούμε την πορεία του ιού μέσω των αντισωμάτων. Δεν μπορείς να είσαι σίγουρος από τι κολλάει. Μπορεί από μη καλά πλυμένα λαχανικά, μπορεί από παιδάκι, μπορεί από ούρα σκύλου/γάτας που με κάποιο τρόπο μεταφέρθηκαν... Εγώ πάντως σταμάτησα να πηγαίνω κολυμβητήριο... Άλλαξα όμως κ γυναικολόγο. Η γιατρός που είχα μου έλεγε ότι πρέπει να περιμένω να γίνει αρνητικό το IgG και να περάσει και κάμποσος καιρός για να μειωθεί κ το IgM ώστε να μην υπάρχει περίπτωση "αναζωπύρωσης". Έτσι περιμέναμε πάνω από μισό χρόνο προτού ξανακάνουμε προσπάθεια. Ο καινούριος γιατρός μου κ άλλοι γιατροί [πήρα κ άλλες γνώμες μετά] είπαν ότι μόλις γίνει αρνητικό το IgG μπορείς να ξεκινήσεις πάλι για μωράκι.

Ρώτα κ άλλο γιατρό...

Με το καλό να μας πεις καλά νέα!

3ig4p2.png 

Link to comment
Share on other sites

Baby και butterfly σας ευχομαι η δευτερη προσπαθεια να είναι και τυχερη και να πάνε όλα κατ΄ευχην.

ουτε κι εμεις ειμαστε σιγουροι από τι το κολλησαμε. Αλλα το πιο πιθανο είναι από κάποιον αλλο. Το τοξοπλασμα είναι αυτο που έχει σχεση με απλυτα φρουτα και με τα ζώα. Το CMV είναι από ότι έχω καταλάβει σαν τον ιό της γρίπης. Εγώ θεραπεία έκανα ενώ ήμουν έγκυος, αλλά μου είπαν σε επόμενη εγκυμοσύνη δεν χρειάζεται να κάνω καν εξετάσεις για CMV αφού έχω ήδη τα αντισώματα.

Μια δευτερη γνώμη δεν είναι κακό να πάρεις.

Εύχομαι τα καλύτερα....

tndLp2.png

FgHKp2.png

Link to comment
Share on other sites

Baby και butterfly σας ευχομαι η δευτερη προσπαθεια να είναι και τυχερη και να πάνε όλα κατ΄ευχην.

 

natasaZ, η μπέμπα μου είναι αποτέλεσμα αυτής της δεύτερης προσπάθειας! :D Όλα πήγαν μια χαρά!

3ig4p2.png 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημέρα,

 

πήρα χθές την επαναληπτική εξέταση Cmv και ειναι και πάλι θέτικη, οι τιμές είναι IgG - 10.5 και ΙgΜ - 1,27

Ο γιατρός μου πρότεινε να κάνω παρακέντηση του ομφάλιου λώρου για να σιγουρευτούμε οτι όλα είναι κάλα, παράλληλα όμως μου είπε πώς αυτές οι τιμές είναι πολύ χαμήλες και πώς είναι βέβαιος πως δεν υπάρχει πρόβλημα, ωστόσο προτείνει παρακέντηση. Έχω αγχωθεί πάρα πάρα πάρα πολύ !!! Ξέρει καμιά σας αν όντως είναι χαμηλές αυτές οι τιμές??? Είχε καμιά αυτόν τον ιο στην εγκυμοσύνη της?? υπήρξαν προβλήματα ??? αχ!!! έχω φοβηθεί πάρα πόλυ...[/b]

age.png

Link to comment
Share on other sites

ΜΟυ τον είχαν εντοπίσει και μενα στην πρώτη μου εγκυμοσύνη όπου έκανα παρακέντηση. Όλα πήγαν καλά και το ίδιο θα συμβεί και σε ΄σενα. Μην ανυσηχείς!

 

Εγώ είχα το άγχος και μετά στις επόμενες αλλά και στις δύο επομενες αν και σε μεγαλύτερη ηλικία δεν χρειάστηκε να ξανακάνω παρακέντηση.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

πήρα χθές την επαναληπτική εξέταση Cmv και ειναι και πάλι θέτικη, οι τιμές είναι IgG - 10.5 και ΙgΜ - 1,27

Ο γιατρός μου πρότεινε να κάνω παρακέντηση του ομφάλιου λώρου για να σιγουρευτούμε οτι όλα είναι κάλα, παράλληλα όμως μου είπε πώς αυτές οι τιμές είναι πολύ χαμήλες και πώς είναι βέβαιος πως δεν υπάρχει πρόβλημα, ωστόσο προτείνει παρακέντηση. Έχω αγχωθεί πάρα πάρα πάρα πολύ !!! Ξέρει καμιά σας αν όντως είναι χαμηλές αυτές οι τιμές??? Είχε καμιά αυτόν τον ιο στην εγκυμοσύνη της?? υπήρξαν προβλήματα ??? αχ!!! έχω φοβηθεί πάρα πόλυ...[/b]

 

συγνωμη καλη μου για την ασχετοσυνη μου..αλλα τι ειναι αυτο??απο τι εξεταση το ανακαλυπτουν???τι τοξοπλασμα ειναι????ειμαι ασχετη....σε ποια εβδομαδα εισαι??

 

ήρθες στη ζωή μου και νιώθω να ζώ ξανά...

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριίτσια, και ευχαριστώ που απαντήσατε στο προβλημά μου,

 

 

είμαι στη 20η εβδομάδα, ο cmv είναι ένας ιος, που μεσο όρο το 85% τών ανθρώπων τον φέρουν (είναι εφ'ορου ζώης φορείσ δλδ) πριν το τεσαρακοστό έτος της ήλικιας τους. Αυτός ο ιος ζεί μέσα μας χώρις κανένα ιδιαέτερο πρόβλημα ή σύμπτωμα ή στη χειρότερη το πιο βαρύ συμπτώμα μοιάζει με αύτα της γρίπης. Με λίγα λόγια αυτόν τον ιο μπρορει να τον έχουμε πριν ή μετα την εγκυμόσυνη χώρις να μας προβλήματιζει ιδιαίτερα, έαν ομώς τον κολλήσουμε κατα τη διάρκεια της εγκυμοσύνης μπορει να υπάρξει πρόβλημα στο παιδί. Ελέγχουν για αυτόν τον ιο στο προγεννητικο ελεγχο, εμενα ηταν αρνητικος στο προγεννητικό, δε υπηρχε δλδ, και εμφανιστηκε μέτα. Αυτά ξέρω για τον ιο αυτό. Αυτά μου είπε ο γιατρός μου δλδ, και απο μια έρευνα στο ιντερνετ...

age.png

Link to comment
Share on other sites

Χαρούλα μου καλημέρα και με το καλό να δεχτείς το μωρό σου,

 

Δεν έχω λόγια για να σου μεταφέρω πόσο πολύ σε καταλαβαίνω: διαβάζοντας το μήνυμα σου ξαναέζησα όλο τον εφιάλτη στην 1η μου εγκυμοσύνη. Και εγώ μια από τα ίδια. Μέχρι τον 4ο μήνα που έκανα αμνιοπαρακέντηση, δεν μπόρεσα να χαρώ - ήμουν σε κατάσταση τρέλας και αναμονής. Όμως: αν και το μυαλό μου έχει αποκλείσει όλες τις τεχνικές λεπτομέρειες σήμερα, εκείνο που μπορώ να σου πω είναι οτι θα πάνε όλα τέλεια - δεν στο λέω εγώ, σου μεταφέρω τις απόψεις 7 μοριακών γενετιστών με τους οποίους ήρθα σε επαφή (Ελλάδα & Εξωτερικό): οι πιθανότητες να έχει πρόβλημα το μωρό - ιδιαίτερα αν έχεις ήδη κάνει την εξέταση PCR και έχει βγει καλή - είναι κάτι παραπάνω από απειροελάχιστες. Ακόμα και κακή να έχει βγει, πάλι μιλάμε για απειροελάχιστες πιθανότητες.

 

Το κρίμα είναι οτι ξέρω πως σήμερα τίποτα δεν μπορεί να σε ηρεμήσει. Προσπάθησε να σκέφτεσαι όσο μπορείς με τη λογική, και όχι με το συναίσθημα.. εγώ κάπως έτσι επεβίωσα.

 

Κράτα μας ενήμερους για το πως πας, εντάξει;

 

Θα σε σκέφτομαι πολύ.

 

Ηρώ

 

 

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...