Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

φοβοι συνεχεια για διατροφη στην εγκυμοσυνη


lilika26

Recommended Posts

Καλημερα!

Για να σε βοηθησω θα σου πω πως οσες απαντησουμε η καθεμια θα σου πει και κατι αλλο...επισης και καθε γιατρος θα σου το δικο του...οποτε πιες το καφεδακι σου κανονικο , και μην ασχολεισαι!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημερα!

Για να σε βοηθησω θα σου πω πως οσες απαντησουμε η καθεμια θα σου πει και κατι αλλο...επισης και καθε γιατρος θα σου το δικο του...οποτε πιες το καφεδακι σου κανονικο , και μην ασχολεισαι!

 

Χαχαχα...κατάλαβα..έχεις δίκαιο!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια..Θέλω κ εγώ να κάνω μια ερώτηση, ίσως χαζή για κάποιους μα εγώ ως τελείως νέα στην όλη εμπειρία της εγκυμοσύνης το 'χω το άγχος μου..!! Τί να κάνω με τον καφέ..??? Ξέρω ότι δε κάνει καλό..ωστόσο πίνω μόνο έναν την ημέρα..αυτός ο ένας καφές ήταν κ είναι η μόνη απόλαυση μου..πρέπει να τον κόψω και αυτόν?? Με τη γιατρό μου δε το συζητήσαμε και εδώ και μέρες από φόβο κάνω ένα απερίγραπτο νεροζούμι που μόνο καφές δεν είναι..εε δεν άντεξα και είπα να ρωτήσω..Για διαφωτίστε με..Ευχαριστωωώ

 

Με το καλο κοριτσι μου! Μεχρι 2 την ημερα επιτρεπονται..εγω επινα καφε γιατι μ'αρεσει πολυ. Αν μπορεις και ντεκαφεϊνε ακομα καλυτερα!

Link to comment
Share on other sites

Με το καλο κοριτσι μου! Μεχρι 2 την ημερα επιτρεπονται..εγω επινα καφε γιατι μ'αρεσει πολυ. Αν μπορεις και ντεκαφεϊνε ακομα καλυτερα!

 

Να'σαι καλά elina μου..σε ευχαριστώ..μου έφυγε ένα βάρος..ξέρεις οι φόβοι της πρωτάρας:)..εύχομαι και σε εσένα τα καλύτερα;)

Link to comment
Share on other sites

Να'σαι καλά elina μου..σε ευχαριστώ..μου έφυγε ένα βάρος..ξέρεις οι φόβοι της πρωτάρας:)..εύχομαι και σε εσένα τα καλύτερα;)

 

Αυτο που πρεπει σιγουρα να προσεχεις,ειδικα οταν βγαινεις,ειναι τα λαχανικα και οι σαλατες. Πολυ καλο πλυσιμο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτο που πρεπει σιγουρα να προσεχεις,ειδικα οταν βγαινεις,ειναι τα λαχανικα και οι σαλατες. Πολυ καλο πλυσιμο...

 

αυτό μου το 'πε η γιατρός..από έξω μόνο βραστά ή ψητά..τα άλλα μακριά..κ επειδή δούλεψα κουζίνα δε θέλω να σας πανικοβάλλω αλλά είμαστε δεν είμαστε έγκυες οι ωμές σαλάτες από έξω είναι καλό να αποφεύγονται γιατί πραγματικά πολλοί λίγοι ασχολούνται διεξοδικά με το πλύσιμο των λαχανικών...φρίκη σας λέω..αα και οι κιμάδες από έξω μακριααααααααααααααααά

Link to comment
Share on other sites

αυτό μου το 'πε η γιατρός..από έξω μόνο βραστά ή ψητά..τα άλλα μακριά..κ επειδή δούλεψα κουζίνα δε θέλω να σας πανικοβάλλω αλλά είμαστε δεν είμαστε έγκυες οι ωμές σαλάτες από έξω είναι καλό να αποφεύγονται γιατί πραγματικά πολλοί λίγοι ασχολούνται διεξοδικά με το πλύσιμο των λαχανικών...φρίκη σας λέω..αα και οι κιμάδες από έξω μακριααααααααααααααααά

 

Το εχω ακουσει κι εγω..τελικα μονο κοτοπουλακι θα τρωω😏

Link to comment
Share on other sites

Το εχω ακουσει κι εγω..τελικα μονο κοτοπουλακι θα τρωω😏

 

Κοίτα τα της εγκυμοσύνης μπορεί να μην τα ξέρω αλλά για τα κρεατάκια και γενικά την εστίαση ξέρω αρκετά..μπορείς να τρως και χοιρινό και μοσχάρι απλά να ζητάς να είναι καλοψημένα..και γενικά όσον αφορά τα κρέατα..να τρως αυτό που βλέπεις ξεκάθαρα στο πιάτο σου και το καταλαβαίνεις..πχ στήθος κοτόπουλο, φιλέτο χοιρινό ή μοσχαρίσιο ναι άφοβα..όμως γύροι, κιμάδες, κεμπάπ(ακόμα και κεμπάπ κοτόπουλο) δεν μπορείς να γνωρίζεις τι κομμάτια από το σώμα του ζώου περιέχουν..αααχ αναθεματισμένη μαζική κατανάλωση.. θέλει προσοχή

Link to comment
Share on other sites

Με το καλο κοριτσι μου! Μεχρι 2 την ημερα επιτρεπονται..εγω επινα καφε γιατι μ'αρεσει πολυ. Αν μπορεις και ντεκαφεϊνε ακομα καλυτερα!

 

Κορίτσια σορρυ που επεμβαινω στην κουβέντα,αλλά μακριά απο ντεκαφεινε καφέ,μακριά...είναι οτι χειρότερο,

Να πίνετε κανονικό καφεδάκι,ο ντεκαφ έχει υποστεί απίστευτη επεξεργασία που τον κάνει δηλητήριο...

Κανονικό και χωρίς φόβο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Υπάρχουν decaf που η επεξεργασία γίνεται με νερό, τα βρίσκεις και στα βιολογικά , ειναι καλύτερα απο την καφεΐνη :-)

 

Αν μπορούν να βρουν κάτι τέτοιο οκ.

 

Αλλά συνήθως αγοράζουν απο σούπερμάρκετ ντεκαφ της μάρκας που πίνουν και τον κανονικό,

ή όταν βγουν έξω παραγγέλνουν ντεκαφ.... που μονο βιολογικό δεν το λες.!

 

Καλή η πρόταση σου!

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορούν να βρουν κάτι τέτοιο οκ.

 

Αλλά συνήθως αγοράζουν απο σούπερμάρκετ ντεκαφ της μάρκας που πίνουν και τον κανονικό,

ή όταν βγουν έξω παραγγέλνουν ντεκαφ.... που μονο βιολογικό δεν το λες.!

 

Καλή η πρόταση σου!

 

Ναι έχεις δίκιο και εγω απο Amazon το πήρα δύσκολο να το βρεις σε μαγαζί :-)

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ευχαριστώ πολύ και για τη δική σας απάντηση καθώς και για τις προτάσεις σας..Είναι πολύ γλυκιά τέτοια ανταπόκρισή..τελικά αποφάσισα να πίνω ένα κανονικό καφέ την ημέρα..εξάλλου πάντα έναν έπινα γιατί οι δυό-τρεις με πείραζαν στο στομάχι..οπότε ας είναι ένα και κανονικό..άντε και λίγο πιο ελαφρύ..νομίζω δε θα βλάψει..;);)

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ευχαριστώ πολύ και για τη δική σας απάντηση καθώς και για τις προτάσεις σας..Είναι πολύ γλυκιά τέτοια ανταπόκρισή..τελικά αποφάσισα να πίνω ένα κανονικό καφέ την ημέρα..εξάλλου πάντα έναν έπινα γιατί οι δυό-τρεις με πείραζαν στο στομάχι..οπότε ας είναι ένα και κανονικό..άντε και λίγο πιο ελαφρύ..νομίζω δε θα βλάψει..;);)

 

Αυτό είναι το καλύτερο πιστεύω.

 

Με το καλό το μωράκι σου,να σου πανε όλα καλά!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Κορίτσια ευχαριστώ πολύ και για τη δική σας απάντηση καθώς και για τις προτάσεις σας..Είναι πολύ γλυκιά τέτοια ανταπόκρισή..τελικά αποφάσισα να πίνω ένα κανονικό καφέ την ημέρα..εξάλλου πάντα έναν έπινα γιατί οι δυό-τρεις με πείραζαν στο στομάχι..οπότε ας είναι ένα και κανονικό..άντε και λίγο πιο ελαφρύ..νομίζω δε θα βλάψει..;);)

 

Να βλάψει ίσως όχι, αλλά λένε πως κάνει τα παιδιά πιο ζωηρά... εγώ προτίμησα να μην το ρισκάρω πάντως, ούτε τσάι δεν έπινα λόγω καφεϊνης.

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Ειμαι σε απογνωση...ειμαι εγκυος 7 εβδομαδων μετα απο εξωσωματικη...αυτο που με εχει πανικοβαλλει ειναι το γεγονος οτι,ενω προσεχω πολυ,θεωρησα σωστο(ναι ειμαι χαζη) να παρω βιταμινη d3 των 400 iu,γνωστής εταιρείας,λόγω ανεπαρκειας σε προηγούμενο ελεγχο.το προβλημα ειναι οτι διαπιστωσα οτι φτιαχνεται απο συκωτι ψαριου,πραγμα που δεν ηξερα οτι ειναι επικινδυνο για την εγκυμοσυνη εξαιτιας της βιταμινης α που περιεχεται σε αυτο.πηρα μονο τρεις φορες.ποσο χαζη θεε μου!

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι σε απογνωση...ειμαι εγκυος 7 εβδομαδων μετα απο εξωσωματικη...αυτο που με εχει πανικοβαλλει ειναι το γεγονος οτι,ενω προσεχω πολυ,θεωρησα σωστο(ναι ειμαι χαζη) να παρω βιταμινη d3 των 400 iu,γνωστής εταιρείας,λόγω ανεπαρκειας σε προηγούμενο ελεγχο.το προβλημα ειναι οτι διαπιστωσα οτι φτιαχνεται απο συκωτι ψαριου,πραγμα που δεν ηξερα οτι ειναι επικινδυνο για την εγκυμοσυνη εξαιτιας της βιταμινης α που περιεχεται σε αυτο.πηρα μονο τρεις φορες.ποσο χαζη θεε μου!

 

 

Γλυκια μου Poupie συγχαρητηρια για την εγκυμοσύνη σου!!!

Δεν υπάρχει λόγος να αγχώνεσαι. Ειδικά αφου πηρες μονο τρεις φορες. Βιταμινη α υπάρχει και στα καρότα και στο συκώτι μόσχου που έτρωγα και εγώ σε αφθονία στην αρχή της δικής μου κύησης. Οταν ρώτησα σχετικά το γιατρό μου μου ειπε να συνεχισω να τρωω αλλά απλά όχι μεγάλες ποσότητες. Καταλαβαίνω το άγχος σου αλλα ηρεμησε δεν υπάρχει λόγος! Για οτι αλλο χρειαστείς εδώ είμαστε!!!!:)

Link to comment
Share on other sites

Γλυκια μου Poupie συγχαρητηρια για την εγκυμοσύνη σου!!!

Δεν υπάρχει λόγος να αγχώνεσαι. Ειδικά αφου πηρες μονο τρεις φορες. Βιταμινη α υπάρχει και στα καρότα και στο συκώτι μόσχου που έτρωγα και εγώ σε αφθονία στην αρχή της δικής μου κύησης. Οταν ρώτησα σχετικά το γιατρό μου μου ειπε να συνεχισω να τρωω αλλά απλά όχι μεγάλες ποσότητες. Καταλαβαίνω το άγχος σου αλλα ηρεμησε δεν υπάρχει λόγος! Για οτι αλλο χρειαστείς εδώ είμαστε!!!!:)

 

Να σαι κσλα!εχω γινει πολυ φοβιτσιαρα!τα φοβάμαι ολα!δεν ημουν έτσι εγω..πρέπει να ξαναγνωριστω με τον εαυτο μου!αυτο ειναι που με κουράζει... Χαλαλι όμως

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.ειμσι στην 14 βδομαδα και φοβαμαι συνεχεια τι να φαω.ο αντρας μου προσπαθει να με καθυσηχασει ειδικα με το κρεας.το ανοιγω πριν το φαω (τη μπριζολα,τα κεφτεδακια).φοβαμαι για τοξοπλασμα επειδη δςν εχω αντισωματα.και μου λεει ο αντρας μου το κρεας απλως να μην εχει αιμα αν ειναι ζουμερο η λιγο ροζ δε πειραζει.θελω να μπορω να φαω με ευχαριστηση..ειχατε εσεις τετοιους φοβους?

 

Εγω να δεις τι φοβους εχω με το τοξοπλασμα.. Φρουτα που ξεφλουδιζονται,αφου πλυθουν,κρεας καμενο,μονο μπροκολο και κουνουπιδι απο σαλατες,επειδη βραζονται...αχ...περιμενα πως και πως ενα θετικο τεστακι και τωρα δε μπορω να το χαρω..που θα πάει!θα συνηθισουμε!μην αισθανεσαι μονη σου λοιπον...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια τα καρότα δεν έχουν βιταμίνη Α, έχουν beta carotene που το συκώτι μας μετατρέπει σε βιταμίνη Α

Αν φας συκώτι ομως εχει όντως βιταμίνη Α και ειναι επικίνδυνο, δεν πρεπει να τρώγεται στην εγκυμοσύνη! Δεν ειναι το ίδιο αυτά τα δυο!

Link to comment
Share on other sites

Poupie εγώ γέννησαν εδώ και λίγο καιρόκαι επιτέλους σταμάτησα να φοβάμαι τι να φάω!όλα καλά θα σου πανε! Οντως δεν αξίζει να παρανχωνεσε για το τοξόπλασμα...πρόσεχε αλλά Μην τρελενεσε...και όταν γεννήσεις θα τσακισεις οτι δε μπορούσες να φας(βλέπε εμένα,που δεν χωρώ απ την πορτα:P:p

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Κορίτσια καλησπέρα. Ειμαι στην 18 εβδομάδα και φοβάμαι συνέχεια για το τοξόπλασμα.Γενικα ειμαι πολυ προσεχτικη. Τα λαχανικά μου τα βάζω μισή ώρα στο ξύδι. Μαρούλι και γενικά ωμές πρασινάδες δεν τρώω. Σήμερα έκανα κραμμυδοκεφτεδακια με πράσινο κρεμμυδάκι. Δεν τηγανιζονται πολυ ώρα κανένα 2λεπτο και έτσι αγχώθηκα μήπως δεν σκοτώθηκε τυχόν τοξόπλασμα. Μήπως ειμαι υπερβολικη?

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα. Ειμαι στην 18 εβδομάδα και φοβάμαι συνέχεια για το τοξόπλασμα.Γενικα ειμαι πολυ προσεχτικη. Τα λαχανικά μου τα βάζω μισή ώρα στο ξύδι. Μαρούλι και γενικά ωμές πρασινάδες δεν τρώω. Σήμερα έκανα κραμμυδοκεφτεδακια με πράσινο κρεμμυδάκι. Δεν τηγανιζονται πολυ ώρα κανένα 2λεπτο και έτσι αγχώθηκα μήπως δεν σκοτώθηκε τυχόν τοξόπλασμα. Μήπως ειμαι υπερβολικη?

 

Το τοξόπλασμα δεν ειναι στα λαχανικά αλλα στο άψητο κρέας και στα κακα της γάτας

Εσυ μιλάς για λιστερια και εντάξει δεν μπορεις καθε μερα να σπατάλας μισή ωρα στο ξύδι κανε οτι μπορεις

Link to comment
Share on other sites

Τοξόπλασμα μπορείς να κολλήσεις κι από τα όχι καλά πλυμένα λαχανικά τουλάχιστον ο γιατρός μου έτσι μου έχει πει κι έτσι γράφει και στο ίντερνετ που το έψαξα αρκετά στην αρχή της εγκυμοσύνης (βλ. και wikipedia). Αν τα πλένεις καλά κι αποφεύγεις να παίρνεις σαλάτες από έξω δεν χρειάζεται να αγχώνεσαι, αν νιώθεις καλύτερα με το ξύδι κάντο αν και δεν νομίζω να χρειάζεται τόοοοσο πολύ, καλό πλύσιμο με άπλετο νεράκι αρκεί. Ότι κρέας τρως πρέπει να είναι καλά ψημένο, να μην έχει κοκκινάκι. Γενικά πρόσεχε όσο μπορείς αλλά μην αγχώνεσαι τόσο πολύ. Μπορείς να κάνεις και για τοξόπλασμα κάθε φορά που κάνεις τις επαναληπτικές αίματος για να νιώθεις πιο ήρεμη. :)

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Ναι σωςτα και στα λαχανικά αν τα εχει κατουρήσει η γάτα

Αν δεν τα εχει κατουρήσει η γάτα δεν εχει τοξόπλασμα αλλα επειδη μπορει να εχει χίλια δυο αλλα κυρίως λιστερια τα πλένουμε καλα

Παράσιτο ειναι βασικα στο κρέας και στα ουρα η κακα της γάτας εξου και δεν αλλάζουμε τα κακα της οταν είμαστε εγκυες

 

http://www.nhs.uk/Conditions/Toxoplasmosis/Pages/Introduction.aspx

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...