Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τι μπορεί να συμβεί με μια δυσκοιλιότητα...


Recommended Posts


Διαφημίσεις


καιι κατι άλλο.ο μικρος μου εχει τρελα με τις ριζογκοφρετες(και τις σκετες και τις πολυσπορες) αρα τρωω κ εγω(κοβουν και την ορεξη) Ειναι αιτια για δισκοιλιοτητα?? ξερει κανεις??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

To παραφινέλαιο είναι ένα διάφανο υγρό σαν λάδι και το αγοράζω από το φαρμακείο ΜΟΝΟ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΝΤΟΛΗ ΓΙΑΤΡΟΥ. Αυτό που παίρνω λέγεται Nujol.

A ωραία αγόρασα κι εγώ κάτι ρυζογκοφρέτες βιολογικές και επειδή μου άρεσαν πολύ έφαγα χθες πολλές. Σήμερα εμφανίστηκε δυσκοιλιότητα σε έντονο βαθμό. Οπότε κομμένες κι αυτές...

Link to comment
Share on other sites

έχετε δοκιμάσει activia κορίτσια??

εγώ στην 2η εγκυμοσύνη (με δίδυμα) είχα τρομερό πρόβλημα δισκοιλιότητας (όντως είναι σχεδόν σαν να γεννάς όταν πας τουαλέτα + επικινδυνότατο!)

με activia και κορν φλέικς ηρέμησα!!!

το αστεράκι μου (3/5/2007)

τα αγοράκια μου (23/12/2009)

Link to comment
Share on other sites

To παραφινέλαιο είναι ένα διάφανο υγρό σαν λάδι και το αγοράζω από το φαρμακείο ΜΟΝΟ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΝΤΟΛΗ ΓΙΑΤΡΟΥ. Αυτό που παίρνω λέγεται Nujol.

A ωραία αγόρασα κι εγώ κάτι ρυζογκοφρέτες βιολογικές και επειδή μου άρεσαν πολύ έφαγα χθες πολλές. Σήμερα εμφανίστηκε δυσκοιλιότητα σε έντονο βαθμό. Οπότε κομμένες κι αυτές...

 

Και εγώ Nujol χρησιμοποιούσα... Βοηθάει να είναι μαλακά τα κόπρανα οπότε δεν χρειαζεται να ζορίζεσαι..

IZ8sp3.png?O4d4J7YUZjc7p3.png?EeRq5XkN
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ Nujol χρησιμοποιούσα... Βοηθάει να είναι μαλακά τα κόπρανα οπότε δεν χρειαζεται να ζορίζεσαι..

 

Δεν υπάρχει κάτι καλύτερο από το Nujol. Εγώ με το που το πήρα είδα μέσα σε 2 μέρες τρομακτική διαφορά. Κάτι υπόθετα dulcolax φυτικά κτλ δεν κάνουν απολύτως τίποτα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γελαω με το Nujol διοτι οταν ειχε σκασει η ιστορια με τα "πειραγμενα" σπορελαια ο Αυτιας ειχε βγαλει το σκευασμα που τα νοθευει στον αερα χωρις να δειχνει η να λεει την φιρμα..

ελα ομως που εγω το ξερω το Nujol και το Duphalac απ εξω και ανακατωτα και απο ενα λαθος της καμερας το αναγνωρισα..

 

αρα εκτος απο καθαρτικο λαδακι ειναι και νοθευτικο σκευασμα..

 

ασχετο αλλα διαβαζοντας το το θυμηθηκα..

 

το duphalac ειναι καστορελαιο και κανει την ιδια δουλεια αλλα παροτι ειμαι απο μικρη δυσκοιλια και αιμορροειδοπαθης σε βαρυα μορφη προσπαθω παρα πολυ να με βοηθουν οι τροφες και οχι τα σκευασματα δηλαδη τα χρησιμοποιω σε εκτακτες αναγκες.Επισης στην πρωτη μου εγκυμοσυνη ειχα κιρσους στον κολπο αλλα με τη βοηθεια της μαιας που ψηλαφουσε τους κιρσους γεννησα ευκολα και γρηγορα φυσιολογικα.

Link to comment
Share on other sites

activia + corn flakes σκέφτομαι να ξεκινήσω κι εγώ σήμερα να δω αν αξίζει και η τόση διαφήμιση !!

 

Για ποια διαφήμιση μιλάς??:confused:

το αστεράκι μου (3/5/2007)

τα αγοράκια μου (23/12/2009)

Link to comment
Share on other sites

γελαω με το Nujol διοτι οταν ειχε σκασει η ιστορια με τα "πειραγμενα" σπορελαια ο Αυτιας ειχε βγαλει το σκευασμα που τα νοθευει στον αερα χωρις να δειχνει η να λεει την φιρμα..

ελα ομως που εγω το ξερω το Nujol και το Duphalac απ εξω και ανακατωτα και απο ενα λαθος της καμερας το αναγνωρισα..

 

αρα εκτος απο καθαρτικο λαδακι ειναι και νοθευτικο σκευασμα..

 

ασχετο αλλα διαβαζοντας το το θυμηθηκα..

 

το duphalac ειναι καστορελαιο και κανει την ιδια δουλεια αλλα παροτι ειμαι απο μικρη δυσκοιλια και αιμορροειδοπαθης σε βαρυα μορφη προσπαθω παρα πολυ να με βοηθουν οι τροφες και οχι τα σκευασματα δηλαδη τα χρησιμοποιω σε εκτακτες αναγκες.Επισης στην πρωτη μου εγκυμοσυνη ειχα κιρσους στον κολπο αλλα με τη βοηθεια της μαιας που ψηλαφουσε τους κιρσους γεννησα ευκολα και γρηγορα φυσιολογικα.

 

Εμένα το duphalac δε με βοηθούσε καθόλου. Σίγουρα η καλύτερη μεθοδος είναι οι τροφές που τρώμε. Δαμάσκηνα, ακτινίδια, πολύ νερό, κριθαροκουλούρες κτλ βοηθούν πάρα πολύ

Link to comment
Share on other sites

  • 7 χρόνια μετά...
On 7/1/2011 at 10:51 ΜΜ, arma είπε:

Λοιπόν κορίτσια εχτές έπαθα κάτι που θα το μοιραστώ μαζί σας γιατί εγώ δεν το είχα καν ακούσει, ήταν πολύ τρομακτικό αλλά ευτυχώς όχι σοβαρό..αν τύχει σε κάπια κοπέλα(δεν θα το ευχόμουν ούτε στον εχθρό μου..) να το ξέρει..

Παιδεύομαι πάρα πολύ με την δυσκοιλιότητα έτσι κι αλλιώς αλλά και τώρα και στην 1η εγκυμοσύνη υποφέρω..Εχτές ήταν μία από τις φριχτές μέρες που 2 ώρες μέσα στην τουαλέτα είχα ''σφηνώσει'' και δεν μπορούσα να κάνω τίποτα. Ο πόνος αφόρητος..Μετά από δύο ώρες λοιπόν ζορίσματος τα καταφέρνω, πετάγεται εννοείται μία αιμορροίδα. Σηκώνομαι από την τουαλέτα, και καταλαβαίνω ότι δεν μπορώ να περπατήσω καλά και ότι νιώθω βάρος στον κόλπο..Περριτό και να σας πω ότι τα έπαιξα, έλεγα ότι ήταν το μωρό...βάζω καθρεφτάκι από κάτω και τι να δω? Τα εξωτερικά χείλη του κόλπου είχαν πρηστεί από τη μια μεριά πάρα πολύ και είχαν κοκκινήσει..Μιλάμε για πολύ πρήξιμο όμως όχι αστεία..Πήραμε αμέσως τον γιατρό και μου είπε ότι τόση ώρα από το ζόρισμα δεν αιματώθηκε η περιοχή, να ξαπλώσω και μέχρι το πρωί θα είχε φύγει.Ο πόνος ήταν ακριβώς όπως όταν είχα γεννήσει. Φυσικά δεν μπορούσα να καθίσω ούτε να περπατήσω. Το πρωί όντως είχα ξεπρηστεί αλλά μέχρι το μεσημέρι δεν μπορούσα να καθίσω..

Τώρα ένα 24ωρο μετά είμαι καλά ευτυχώς.

Ελπίζω ποτέ μα ποτέ να μην το περάσει καμία κοπέλα αυτό το πράγμα, ήταν τρομερά επώδυνο, παρόλαυτά ευτυχώς το μπεμπάκι μου κι εγώ είμαστε μια χαρά!

Ωχ κορίτσι σε πιστεύω, εγώ είμαι στον 7ο μήνα και δεν τα πηγενα  καλά με την τουαλέτα αλλά από χθες δεν βγαίνω από μέσα , σήμερα δε έπαθα κάτι τραγικό είχα έναν φρικτό πόνο και δεν μπορούσα να σηκωθώ από τον καναπέ με το ζόρι πήγα τουαλέτα εκεί δεν μπορούσα να κάτσω νόμιζα ότι γεννάω μιας και είναι η πρώτη μου εγκυμοσύνη δεν ξέρω πως ακριβώς είναι, τελικά ήθελα να κάνω κακά μου συγνώμη κιόλας από εκείνη την ώρα ανά τακτικά πάω τουαλέτα η για τσισα η για κακά, πωπωω δλδ δεν ξέρω τι έπαθα δύο μέρες και ότι τρώω νιώθω άδειο στομάχι και πάω και τα βγάζω... Λέτε να ψιλό κρυωσα?? 

Αλλά τουλάχιστον μπόρεσα και πήγα τουαλέτα!!!!!!!! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 50 λεπτά , Pegodou είπε:

Ωχ κορίτσι σε πιστεύω, εγώ είμαι στον 7ο μήνα και δεν τα πηγενα  καλά με την τουαλέτα αλλά από χθες δεν βγαίνω από μέσα , σήμερα δε έπαθα κάτι τραγικό είχα έναν φρικτό πόνο και δεν μπορούσα να σηκωθώ από τον καναπέ με το ζόρι πήγα τουαλέτα εκεί δεν μπορούσα να κάτσω νόμιζα ότι γεννάω μιας και είναι η πρώτη μου εγκυμοσύνη δεν ξέρω πως ακριβώς είναι, τελικά ήθελα να κάνω κακά μου συγνώμη κιόλας από εκείνη την ώρα ανά τακτικά πάω τουαλέτα η για τσισα η για κακά, πωπωω δλδ δεν ξέρω τι έπαθα δύο μέρες και ότι τρώω νιώθω άδειο στομάχι και πάω και τα βγάζω... Λέτε να ψιλό κρυωσα?? 

Αλλά τουλάχιστον μπόρεσα και πήγα τουαλέτα!!!!!!!! 

 

Μπορεί να είναι και αρχή τοκετού, μίλησε με το γιατρό σου να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Μπορεί να ξεκινήσει με συμπτώματα που τα περνάς για γαστρεντερίτιδα, και μια στις 100 να είναι, καλό είναι να πάρεις ένα τηλέφωνο το γιατρό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

Το λεω για να μη το παθουν κι αλλες κοπελες αυτο που επαθα εγω.

Απο τον πρωτο μηνα εγκυμοσυνης ειχα μεγαλο προβλημα δυσκοιλιοτητας.Ειχα φτασει στο σημειο να μη μπορω να παρω ανασα κ πηγα τουαλετα με σκοπο να μη βγω απο εκει μεσα αν δεν γινει η δουλεια!!απο το ζορι δυστυχως εχασα και το μωρο στην 7η εβδομαδα.μη ζοριζεστε κοριτσια!συμβουλευτειτε τον γιατρο σας,να σας δωσει κανενα σιροπι η καποιο υποθετο!

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Mariamaraki1986 είπε:

Το λεω για να μη το παθουν κι αλλες κοπελες αυτο που επαθα εγω.

Απο τον πρωτο μηνα εγκυμοσυνης ειχα μεγαλο προβλημα δυσκοιλιοτητας.Ειχα φτασει στο σημειο να μη μπορω να παρω ανασα κ πηγα τουαλετα με σκοπο να μη βγω απο εκει μεσα αν δεν γινει η δουλεια!!απο το ζορι δυστυχως εχασα και το μωρο στην 7η εβδομαδα.μη ζοριζεστε κοριτσια!συμβουλευτειτε τον γιατρο σας,να σας δωσει κανενα σιροπι η καποιο υποθετο!

Ωχ πλάκα κάνεις κοπέλα μου... Σ είπε ο γιατρός ότι οφειλόταν σε αυτό η μπορεί να υπήρχε κάποιος άλλος λόγος... Λυπάμαι πολύ γι αυτό που σου συνέβη, εύχομαι την επόμενη φορά ολα να πάνε καλά..

Link to comment
Share on other sites

@Mariamaraki1986 Η δυσκοιλιότητα στην εγκυμοσύνη, είναι πιθανό να εμφανιστεί και ναι, θα πρέπει η γυναίκα να ενημερώνει και να παίρνει οδηγίες από τον ιατρό για άμεση ανακούφιση. Δεν είναι όμως λόγος αποβολής. Συζητήστε με τον γυναικολόγο σας για τα πιθανά αίτια παλίνδρομων κυήσεων α' τριμήνου. Είναι ο μόνος κατάλληλος και υπεύθυνος να σας ενημερώσει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι ειδικός αλλά κατά 90%δεν έχασες το μωρό λογο δυσκοιλιότητας(σφίξιμο εννοώ)Γιατί και εγώ είχα πρόβλημα από την αρχή ο γιατρός μου είχε πει πως δεν υπάρχει κανένας λόγος ανησυχίας όταν ζορίζομουν για να ανακουφιστω.

Link to comment
Share on other sites

Με γιατρο μιλησα,και ναι,δυστυχως το πιο πιθανο ειναι να παλινδρομισε για αυτον τον λογο.με το που σφιχτηκα(συγνωμη για την εκφραση αλλα ετσι ειναι) ενιωσα οτι κατι βγηκε απο μπροστα.κ οντως βγηκε μια μεγαλη ποσοτητα αιματος.καταλαβα οτι κατι δεν παει καλα κ την επομενη το πρωι πηγα στην γιατρο μου.δεν υπηρχε εμβρυο.μετα απο δυο μερες εκανα αποξεση κ στειλαμε δειγμα για ιστολογικη εξεταση.κανενα προβλημα.η γιατρος ειπε οτι παλινδρομισε η λογω χρωμοσωματων η λογω σφιξηματος.οι περισσοτεροι γιατροι λενε να μη ζοριζομαστε κοριτσια γιατι το πρωτο 3μηνο υπαρχει κινδυνος αποβολης.το εμαθα κ απο την νυφη μου που παραλιγο να χασει το μωρο της για αυτον τον λογο αλλα ηταν τυχερη κ την γλιτωσε με αποκολληση κ ξαπλα μετα

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...