Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΟΡΤΕΣ ΕΙΣΟΔΟΥ ΣΕ ΤΡΑΠΕΖΕΣ


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους

 

Ξέρω ακουγεται λίγο χαζο αλλά καλυτερα να είμαστε σιγουροι.Γνωρίζετε εαν υπάρχει προβλημα με τις πόρτεσ στις τραπεζες-εννοω τις πιο συνηθισμένες οπού πατάμε το κουμπί, ανοίγει, μπαίνουμε στο κουβούκλιο ,ξαναπατάμε το κουμπί και μετα μπαινουμε στην τραπεζα.Η ερωτηση μου βασικα ειναι εκει στο κουβουκλιο εαν δεχομαστε ακτινοβολία.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα σε όλους

 

Ξέρω ακουγεται λίγο χαζο αλλά καλυτερα να είμαστε σιγουροι.Γνωρίζετε εαν υπάρχει προβλημα με τις πόρτεσ στις τραπεζες-εννοω τις πιο συνηθισμένες οπού πατάμε το κουμπί, ανοίγει, μπαίνουμε στο κουβούκλιο ,ξαναπατάμε το κουμπί και μετα μπαινουμε στην τραπεζα.Η ερωτηση μου βασικα ειναι εκει στο κουβουκλιο εαν δεχομαστε ακτινοβολία.

 

 

καλημέρα!

αν δεν κάνω λάθος αυτά μόνο φωτογραφία σε βγάζουν και σε βιντεοσκοπούν. Δεν έχω ακούσει κάτι για ακτινοβολία...

Qxemp2.png

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως είναι θωρακισμένος χώρος και σε τσεκάρουν με κάμερα. Καμιά φορά μπορεί να έχουν ανιχνευτή μετάλλων.

Η βασική λειτουργία του είναι μαγνητική και ουσιαστικά μετράει το πόσο "παραμορφώνεται" ένα σταθερό (βάση μέτρησης) μαγνητικό πεδίο από τα μεταλλικά αντικείμενα που έχεις πάνω σου. Αν περάσει κάποιο όριο τότε χτυπάει συναγερμός.

 

Είναι η ίδια με τις μαγνητικες πόρτες που έχουν στα αεροδρόμια, απλά με διαφορετικό αμπαλάζ

Λογικά, κάπου πρέπει να είχε και προειδοποίηση για άτομα με βηματοδότες, κλπ

 

(Είναι λίγο εκτός θέματος, αλλά οι τράπεζες είχαν την υποχρέωση να τις τοποθετήσουν εδώ και μία δεκαετία. Απλά το κόστος ήταν μεγαλύτερο από το έξτρα κόστος ασφάλισης κατά των κλοπών. Φαίνετα τώρα ότι οι ασφαλιστικές πιέζουν (σε συνδυασμό με μερικές ντιρεκτίβες της ΕΟΚ) και έτσι θα ερχίσουμε να βλέπουμε περισσότερες πόρτες)

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι θέλω να αναφέρω πως είναι Α Π Α Ρ Α Δ Ε Κ Τ Ε Σ διότι η μαμά με καρότσι μπαίνει μετά δυσκολίας αφού πρώτα το σηκώσει σούζα στις δύο ρόδες για να χωρέσουν και να κλείσει η πόρτα και για να βγεί ; ΔΕΝ ΒΓΑΙΝΕΙ πρέπει να περιμένει να της ανοίξουν υπάλληλοι της τράπεζας αφού η μία πόρτα ανοίγει προς τα έξω και η άλλη προς τα μέσα. Καλά μας κοροιδεόυν οι αχρείοι; Ήθελα να ήξερα τι σκέφτονταν όταν τις φτιάχνανε;

O5X4p2.png 

Link to comment
Share on other sites

Οι πόρτες εισόδου στις τράπεζες έχουν τοποπετηθεί για λόγους ασφάλειας. Ήταν χρόνιο αίτημα των υπαλλήλων στις τράπεζες (δουλεύω και εγώ σε Τράπεζα). Όταν υπάρχει περίπτωση μητέρας με καρότσι, ειδοποιείται ο φύλακας ή ο υπάλληλος προκειμένου να ανοίξει την πόρτα.

Οπότε, για να μην δημιουργούνται άσχημες εντυπώσεις -τουλάχιστον για τους έρημους τους εργαζόμενους- οι πόρτες ασφαλείας δημιουργήθηκαν και για την ασφάλεια των εργαζομένων αλλά και για την αποτροπή κλοπών.

2 παιδιά-Σύζυγος-Δουλειά-Πανεπιστήμιο-Σπίτι

Ωχ θεέ μου, βάλε το χεράκι σου.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οι πόρτες εισόδου στις τράπεζες έχουν τοποπετηθεί για λόγους ασφάλειας. Ήταν χρόνιο αίτημα των υπαλλήλων στις τράπεζες (δουλεύω και εγώ σε Τράπεζα). Όταν υπάρχει περίπτωση μητέρας με καρότσι, ειδοποιείται ο φύλακας ή ο υπάλληλος προκειμένου να ανοίξει την πόρτα.

Οπότε, για να μην δημιουργούνται άσχημες εντυπώσεις -τουλάχιστον για τους έρημους τους εργαζόμενους- οι πόρτες ασφαλείας δημιουργήθηκαν και για την ασφάλεια των εργαζομένων αλλά και για την αποτροπή κλοπών.

 

Εγώ που δεν είμαι υπάλληλος σε τράπεζα δεν θα ήθελα να γίνω μάρτυρας σε ληστεία.

:cool::cool::cool::cool::cool::cool::cool:

 

Αφού υπάρχει εναλλακτικός τρόπος εισοδου για καροτσάκια, ΑΜΕΑ κλπ, είμαι ευχαριστημένη και με το παραπάνω.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που δεν είμαι υπάλληλος σε τράπεζα δεν θα ήθελα να γίνω μάρτυρας σε ληστεία.

:cool::cool::cool::cool::cool::cool::cool:

 

Αφού υπάρχει εναλλακτικός τρόπος εισοδου για καροτσάκια, ΑΜΕΑ κλπ, είμαι ευχαριστημένη και με το παραπάνω.

 

συμφωνω απολυτως!!!

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την ακτινοβολία, δεν γνωρίζω αν και πόσο υπάρχει στις "πόρτες" των τραπεζών. Πάντως, στο αεροδρόμιο που έτυχε να ταξιδέψω στις αρχές της εγκυμοσύνης μου, στη μεν Ελλάδα με άφησαν να περάσω από δίπλα από το πορτομηχανηματοανχνευτή, αφού τους δήλωσα προφορικά ότι είμαι έγγυος (η αλήθεια είναι ότι η εγκυμοσύνη φαινότανε πολύ λίγο ακόμα, αλλά δεν είχα και κανένα χαρτί μαζί μου, ήταν απλώς εξυπηρετικοί) στη δε επιστροφή από Γαλλία, ούτε κατά διάνοια να με αφήσουν να περάσω... Με υποχρέωσαν να διαβώ μέσα από το μηχάνημα, αφού με διαβεβαίωσαν ότι η ακτινοβολία αυτή δεν είναι επιβλαβής για το έμβρυο. Επίσης, μου συμπλήρωσαν (έτσι για να μου φτιάξουν την ημέρα, που λέμε) ότι οι ανιχνευτές που υπάρχουν στις εισόδου των πολυκαταστημάτων.. ναι... αυτές οι "κολώνες" που ανιχνεύουν τα αντικλεπτικά στα ρούχα, είναι πολύ πιο επιβλαβείς για εμάς και φυσικά και για το έμβρυο. Μπορεί καμιά/κανείς να το επιβεβαιώσει ή να το διαψεύσει αυτό; Χρήσιμο θα ήταν σε κάθε περίπτωση να ξέρουμε... Ευχαριστώ και συγνώμη αν σας έκανα την shopping-καρδιά σας περιβόλι...

Link to comment
Share on other sites

μα στην αρχητης εγκυμοσυνης απαγορευεται το αεροπλανο....δεχεται ακτινοβολια το μωρο,εμενα ο γιατρος μου το ειχε απαγορεψει με χρι τον τεταρτο!

26/10/10 Ήρθε η kisha junior και είναι όντως γκαυ.....τσα!

Ο μικρός μου είναι κέβλαρρ  ! 20/02/12

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς την ίδια εμπειρία με την druuna75 είχα και εγώ στο αεροδρόμιο. Στην Αθήνα με άφησαν να περάσω δίπλα από τον ανιχνευτή (μου έκαναν σωματικό έλεγχο) ενώ στο Παρίσι ήταν ανένδοτοι και αναγκάστηκα να περάσω μέσα από την πόρτα. Και εμένα το ίδιο μου είπαν, ότι η ακτινοβολία δεν ήταν επιβλαβής για το έμβρυο, αλλά εγώ μέχρι το τέλος της εγκυμοσύνης μου πάντα είχα το φόβο ...

eNortjK1UrKwMDYxVbIGXDAS3wKo85.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οι πόρτες εισόδου πάντως στις τράπεζες ΔΕΝ έχουν ανιχνευτή μετάλλων.:wink:

Μπαίνεις, βγαίνεις, το πολύ να σε βγάλουν και καμιά φωτό, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα για τις έγκυες...

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι θέλω να αναφέρω πως είναι Α Π Α Ρ Α Δ Ε Κ Τ Ε Σ διότι η μαμά με καρότσι μπαίνει μετά δυσκολίας αφού πρώτα το σηκώσει σούζα στις δύο ρόδες για να χωρέσουν και να κλείσει η πόρτα και για να βγεί ; ΔΕΝ ΒΓΑΙΝΕΙ πρέπει να περιμένει να της ανοίξουν υπάλληλοι της τράπεζας αφού η μία πόρτα ανοίγει προς τα έξω και η άλλη προς τα μέσα. Καλά μας κοροιδεόυν οι αχρείοι; Ήθελα να ήξερα τι σκέφτονταν όταν τις φτιάχνανε;

 

Συμφωνω..........δεν χωρας με το καροτσι με τιποτα!

 

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Koριτσια σημερα πηγαμε με τον ανδρα μου σε διαφορες τραπεζες για να δουμε για στεγαστικο δανειο και παρατηρησα αρχικα χωρις αγχος οτι για να μπουμε σε καθε μια μπαιναμε σε ενα μικρο θαλαμο στην εισοδο και περιμεναμε ν¨αναψει πρασινο φως για να ανοιξει η δευτερη πορτα ωστε να μπουμε. Στη τελευταια τραπεζα εντελως ξαφνικα ειπε το μηχνημα οτι δεν μ¨αφηνει να μπω διοτι ειχα μεταλλικα αντικειμενα πανω μου. Φυσικα δεν ειχα τιποτα , αλλα εκει σκεφτηκα για πρωτη φορα , αυτα τα μηχανηματα περιεχουν ακτινοβολια ??? Ειναι αραγε επικυνδινα για εγκυους ??? πΗΓΑ σε τοσες τραπεζες σημερα που εχω ανησυχησει. Αν δουλευει καποια σε τραπεζα η ξερει ας μου πει. Ευχαριστω πολυ πολυ.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

LADIDA ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΑΓΚΑΛΙΤΣΑ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΟΥ!!! Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΛΟΓΩ ΔΟΥΛΕΙΑΣ ΕΧΕΙ ΔΟΥΛΕΨΕΙ ΣΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΑ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΤΕΤΟΙΑ ΜΕΡΗ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΑ ΕΛΕΓΧΟΥ ΜΟΛΙΣ ΜΕ ΔΙΑΒΕΒΑΙΩΣΕ ΠΩΣ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΑΝΥΣΗΧΕΙΣ ΚΑΘΟΛΟΥ...ΜΑ ΚΑΘΟΛΟΥ. ΠΟΛΛΕΣ ΕΓΚΥΕΣ ΤΟ ΡΩΤΑΓΑΝΕ ΑΥΤΟ ΠΡΙΝ ΠΕΡΑΣΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΛΕΓΧΟ ΓΙ ΑΥΤΟ ΚΙ ΕΚΕΙΝΟΣ ΤΟ ΕΨΑΞΕ... Η ΑΚΤΙΝΟΒΟΛΙΑ ΠΟΥ ΕΚΠΕΜΠΟΥΝ ΕΙΝΑΙ ΜΗΔΑΜΙΝΗ ΕΩΣ ΚΑΙ ΕΛΑΧΙΣΤΗ ΚΑΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΚΙΝΔΥΝΗ...ΣΚΕΨΟΥ ΟΤΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΗ ΑΚΤΙΝΟΒΟΛΙΑ ΛΑΜΒΑΝΕΙΣ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΦΑΣΕΙΣ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΣΟΥ. ΠΧ ΚΕΡΑΙΕΣ ΚΙΝΗΤΗΣ ΤΗΛΕΦΩΝΙΑΣ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα σε όλους

 

Ξέρω ακουγεται λίγο χαζο αλλά καλυτερα να είμαστε σιγουροι.Γνωρίζετε εαν υπάρχει προβλημα με τις πόρτεσ στις τραπεζες-εννοω τις πιο συνηθισμένες οπού πατάμε το κουμπί, ανοίγει, μπαίνουμε στο κουβούκλιο ,ξαναπατάμε το κουμπί και μετα μπαινουμε στην τραπεζα.Η ερωτηση μου βασικα ειναι εκει στο κουβουκλιο εαν δεχομαστε ακτινοβολία.

 

ακτινοβολια δεν δεχομαστε αλλα την βλακεια τους.εγω παντως με το καροτσι δεν χωραω να μπω με τιποτα ολο μου ανοιγουν απο μεσα.κ δω στην πειραιιως εχει 2 κουβουκλια.ενε εισοδο που χωρας μονο με ρουφηγμενη κοιλια κ της εξοδου που χωρανε καμια δεκαρια.

σορρυ αλλα αυτο μου ρθε στο μυαλο με το θεματακι

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...