Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΗΣΜΕΝΟ ΣΤΗΘΟΣ


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους και όλες. Είμαι σίγουρη οτι το πρόβλημα έχει συζητηθεί αλλά αυτή την στιγμή αδυνατώ να το βρώ, παρακαλώ τους διαχειριστές και τα άλλα μέλη να μου υποδείξουν τα ανάλογα θέματα.

 

Θηλάζω αποκλειστικά εδώ και μία εβδομάδα που γέννησα ( θα συμπληρώσω το ερωτηματολόγιο αύριο, με όλες τις πληροφορίες), το δεξί μου στήθος φαίνεται να έχει ρυθμιστεί με το μωρό και το νοιώθω πιο χαλαρό και με λιγότερο πόνο. Το αριστερό όμως παραμένει πρησμένο και μετά τον θηλασμό ( σαν να μην μπορεί το μωρό να το αδειάσει όλο) και με ενοχλεί. Η ερώτηση μου είναι η εξής: συνεχίζω να θηλάζω εναλλάξ και περιμένω το μωρό να ρυθμίσει την παραγωγή μου ή πρέπει να θηλάζω διαφορετικά στο αριστερό? Πιο συχνά ή πιο αραιά?

 

Συγνώμη για τις λίγες πληροφορίες, θα επανέλθω με περισσότερες, παρακαλώ όποια μαμά αναγνωρίζει το πρόβλήμα για την βοήθεια της.

 

Ευχαριστώ πολύ

XZhFp2.png

rBXgp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 139
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα, επανέρχομαι με περισσότερες πληροφορίες, να σας πω πριν οτι ακολούθησα τις συμβουλές που έχει στο "θηλασμός" για τους κόμπους και ανακουφίστηκα προσωρινά αλλά μετά πάλι τα ίδια.

 

Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος

41

 

Β. Το φύλο του βρέφους

Κ

 

Γ. Τον τρόπο τοκετού: Φυσιολογικός (ΦΤ) ή Καισαρική (ΚΤ)

ΦΤ

 

Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία.

Δεν χρησιμοποιήθηκε

 

Ε. Αν το μωρό εφμάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη.

14,84 (έγινε μόνο μια μέτρηση, μετά αξιολογήθηκε οτι δεν χρειάζεται)

 

Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο.

Δεν νοσηλεύτηκε

 

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες

23/09 3130 ΒΑΡΟΣ ΓΕΝΝΗΣΗΣ

27/09 3070 ΒΑΡΟΣ ΕΞΟΔΟΥ

01/10 3310 (ΠΑΛΙ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΓΙΑ ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ ΙΚΤΕΡΟΥ)

 

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο.

Περίπου 12

 

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει

Σε όλα

 

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα

Δεν παίρνει

 

5. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο παίρνει συνολικά το 24ωρο (το υπολογίζετε μετρώντας με ακρίβεια την ποσότητα για ένα 24ωρο)

Δεν παίρνει

 

6. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο σας παρακαλώ πολύ να γράφετε με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου και την εταιρεία.

Δεν χρησιμοποιώ

 

7. Αν κάνετε συστηματικές αντλήσεις:

7α. πόσες αντλήσεις κάνετε το 24ωρο

7β. ποιες ώρες αντλείτεκαι

7γ. πόσο διαρκεί η κάθε άντληση

 

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο (όχι πόσες γεμίζει, πόσες φορές ουρεί). Αν το μωρό είναι μικρό η ποσότητα των ούρων είναι πολύ μικρή και οι πάνες πολύ απορροφητικές. Αν δεν μπορείτε να καταλάβετε πότε ουρεί, μπορείτε να βάλετε μέσα στην πάνα ένα κομματάκι χαρτί κουζίνας. Αν αυτό βραχεί σημείνει ότι το παιδί έχει ουρήσει.

Σίγουρα 10

 

Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο

8

10. Συμπληρώστε οποιαδήποτε συμπεριφορά του παιδιού σας νομίζετε ότι θα ήταν χρήσιμη....

 

Θηλάζει από την πρώτη στιγμή, λόγω ίκτερου την ξυπνούσα συχνά για να φάει, τώρα έχει υποχωρήσει αρκετά. Από χθές άρχισε να κάνει μικρότερης διάρκειας θηλασμούς.

 

Η βασική μου ερώτηση είναι τι να κάνω με το πρησμένο στήθος? Το δίνω πιο συχνά? το δίνω λιγότερο?

 

Ελπίζω σε απάντηση , ευχαριστώ πολύ

XZhFp2.png

rBXgp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, επανέρχομαι με περισσότερες πληροφορίες, να σας πω πριν οτι ακολούθησα τις συμβουλές που έχει στο "θηλασμός" για τους κόμπους και ανακουφίστηκα προσωρινά αλλά μετά πάλι τα ίδια.

 

Η βασική μου ερώτηση είναι τι να κάνω με το πρησμένο στήθος? Το δίνω πιο συχνά? το δίνω λιγότερο?

 

Ελπίζω σε απάντηση , ευχαριστώ πολύ

καλημερα VICKY81 δεν ειμαι ειδικος αλλα απ αυτα που εχω διαβασει εδω μεσα και απο κατι παρομοιο που μου συνεβει...ξεκιν ας θηλασμους με το πρησμενο στηθος τισ περισσοτερες φορες αν οχι ολες ,ετσι ωστε να στο ''αδειαζει ''πιο αποτελεσματικα (τα μωρα τρωνε με μεγαλητερη ορεξη κ δυναμη απο το πρωτο στηθος που θα τα βαλεις γι αυτο και οταν ξαναθηλασεις το τοποθετεις κανονικα στο δευτερο στηθος που θηλασες)

πιθανον να το εδινες αυτο το στηθος περισσοτερες φορες δευτερο και να μην αδειαζε παντα?

αν το δινεις λιγοτερο λογικα θα πρηζεται περισσοτερο........

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Έχω την υποψία οτι συνέβη το ανάποδο, δηλαδή έδινα πιο συχνά αυτό και αυξήθηκε η παραγωγή, για αυτό θα ήθελα κάποια μαμά που το έχει περάσει να μου απαντήσει.

 

Ευχαριστώ και πάλι.

XZhFp2.png

rBXgp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Έχω την υποψία οτι συνέβη το ανάποδο, δηλαδή έδινα πιο συχνά αυτό και αυξήθηκε η παραγωγή, για αυτό θα ήθελα κάποια μαμά που το έχει περάσει να μου απαντήσει.

 

Ευχαριστώ και πάλι.

 

Αν πιστεύεις ότι έχεις υπερπαραγωγή από αυτό το στήθος, τότε ξεκίνα το θηλασμό πάντα από το άλλο για να μειωθεί η παραγωγή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το θέμα είναι οτι η μικρή συνήθως παίρνει ένα στήθος ανά θηλασμό οπότε μέχρι να έρθει η ώρα για τον επόμενο έχω πρηστεί και πάλι. Θα πρέπει να το "ξαλαφρώνω" με το χέρι μου ή έτσι το διεγείρω περισσότερο?

XZhFp2.png

rBXgp2.png

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι οτι η μικρή συνήθως παίρνει ένα στήθος ανά θηλασμό οπότε μέχρι να έρθει η ώρα για τον επόμενο έχω πρηστεί και πάλι. Θα πρέπει να το "ξαλαφρώνω" με το χέρι μου ή έτσι το διεγείρω περισσότερο?

 

Το λίγο ξαλάφρωμα δεν το διεγείρει.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και πάλι, χθες το βράδυ η μικρή έκανε 3 θηλασμούς, την ξεκίνησα από το δεξί και στην συνέχεια έδωσα το αριστερό. Έδειξε μικρό ενδιαφέρον για το δεύτερο στήθος και μετά από 5 λεπτά το παράτησε με αποτέλεσμα σήμερα το πρωι να έχει πρηστεί και να έχει πετρώσει. Προσπαθώ να την κάνω να θηλάσει αλλά φάινεται χορτασμένη.

 

Στον επόμενο θηλασμό θα πρέπει να την βάλω από την αρχή αριστερά αλλιώς θα εκραγεί το στήθος μου.

 

Τί κάνω λάθος?

XZhFp2.png

rBXgp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα , όλη μέρα σήμερα θηλάζει πολύ ανήσυχα. Από λίγο κάθε φορά , κάνει συνέχεια κακά (από λίγα όμως) και τα τελευταία ήταν πράσινα οποτε έχει σίγουρα υπερπαραγωγή το ένα. πως θα το ρυθμίσω?

 

Παρακαλώ πολύ γα την βοήθεια σας. Ευχαριστώ

XZhFp2.png

rBXgp2.png

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα στο θέμα για την υπερπαραγωγή οτι δίνουμε το ένα στήθος για ένα τρίωρο. Ξεκινάμε από όποιο στήθος και να είναι και το κάνουμε και στα δύο αυτό?

 

Θα εκτιμούσα κάθε βοήθεια. Ευχαριστώ

XZhFp2.png

rBXgp2.png

Link to comment
Share on other sites

Θα πρότεινα να δίνεις πιο συχνά το μαλακό στήθος και λιγότερο το γεμάτο, ώστε να μειωθεί λίγο η παραγωγή του γεμάτου. Εγώ τουλάχιστον αυτό έκανα, και κάνω ακομα και τώρα. Δίνω 2 ή 3 συνεχόμενες φορές το "μικρό" στήθος για να παίρνει περισσότερο ερέθισμα και ύστερα δίνω 1 φορά το "γεμάτο" για να μην παίρνει πολύ ερέθισμα. Έτσι έχω εξισορροπήσει την κατάσταση

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, από χθες το βράδυ εφάρμοσα το τρίωρο ( και στα δύο στήθη) και φάινεται να είναι ελαφρώς καλύτερα. Φούσκωσε λίγο το δεξί, ξεφούσκωσε λίγο το αριστερό. Το θετικό είναι οτι η μικρή έκανε ικανοποιητική κένωση με κίτρινο θα έλεγα χρώμα οπότε νομίζω οτι χόρτασε.

 

Συνεχίζω έτσι και σήμερα και θα επανέλθω.

 

Palladin πως αντιμετωπίζεις το πρήξιμο στο άλλο στήθος έτσι? Αδειάζεις με το χέρι? Νομίζω οτι οταν πρήζεται΄τόσο πολύ δυσκολεύεται και η μικρή να θηλάσει και εκνευρίζεται.

 

Αντιμετωπίζετε πολύ καιρό το πρόβλημα? πως προέκυψε?

 

Θα εκτιμούσα κάθε πληροφορία. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

XZhFp2.png

rBXgp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ από ότι έχω καταλάβει έχουν διαφορά τα δύο στήθη στην παραγωγή, το ένα έχει περισσότερο γάλα και έχει την τάση να κάνει υπερπαραγωγή αν το δίνω συχνά. Για λίγες μέρες, που το έδινα πιο σπάνια ήταν πολύ πρησμένο, αλλά έκανα υπομονή. Ύστερα από λίγες μέρες εξισορροπήθηκε η κατάσταση και συνεχίζω ως τώρα με τον ίδιο ρυθμό.

 

Βασικά το θέμα νομίζω ότι λύνεται με δοκιμές, όπως έκανες κι εσύ δοκιμή με το 3ωρο. Μόνη σου θα δεις τι ταιριάζει σε σένα. Αν είχε αποτέλεσμα αυτό που έκανες συνέχισε έτσι!

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νομίζω οτι οσο αφορά το στήθος αυτή η τακτική μας βολεύει και το μπεμπάκι φαίνεται να χορταίνει. Κάναμε κίτρινα κακά τα ξημερώματα αλλά από τότε τίποτε. Που πήγαν οι γεμάτες πάνες μας? Δεν είναι νωρίς ακόμη για να κάνει κακά τόσο αραιά?

XZhFp2.png

rBXgp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια, επειδή έχω και εγώ ένα παρομοιο πρόβλημα θα ήθελα τη βοήθειά σας, και αν θα μπορούσα να επικοινωνήσω με την Αγλαια

Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος : 39

Β. Το φύλο του βρέφους: κοριτσάκι

Γ. Τον τρόπο τοκετού: Φυσιολογικός (ΦΤ) ή Καισαρική (ΚΤ): ΦΤ

Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία.: επισκληρίδιος

Ε. Αν το μωρό εφμάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη: 12(μέγιστη, μπήκε μια μέρα κάτω από την λάμπα) και 10(ελάχιστη, ημέρα εξόδου από το μαιευτήριο).

Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο: όχι.

 

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες:

-14/8/10: 3.650 (βάρος γέννησης)

-19/8/10: 3.554

-25/8/10:3.690

-1/9/10: 3.940

-9/9/10: 4.280

-16/9/10:4.510

-22/9/10: 4.880

-29/9/10:5.000

 

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο.: 7

 

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει: σε όλα

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα

 

5. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο παίρνει συνολικά το 24ωρο (το υπολογίζετε μετρώντας με ακρίβεια την ποσότητα για ένα 24ωρο)

 

6. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο σας παρακαλώ πολύ να γράφετε με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου και την εταιρεία.

 

7. Αν κάνετε συστηματικές αντλήσεις:

7α. πόσες αντλήσεις κάνετε το 24ωρο

7β. ποιες ώρες αντλείτεκαι

7γ. πόσο διαρκεί η κάθε άντληση

 

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο (όχι πόσες γεμίζει, πόσες φορές ουρεί). Αν το μωρό είναι μικρό η ποσότητα των ούρων είναι πολύ μικρή και οι πάνες πολύ απορροφητικές. Αν δεν μπορείτε να καταλάβετε πότε ουρεί, μπορείτε να βάλετε μέσα στην πάνα ένα κομματάκι χαρτί κουζίνας. Αν αυτό βραχεί σημείνει ότι το παιδί έχει ουρήσει. : Δεν το έχω παρατηρήσει

 

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο : συνήθως 3, αλλά μερικές φορές 2-4

10. Συμπληρώστε οποιαδήποτε συμπεριφορά του παιδιού σας νομίζετε ότι θα ήταν χρήσιμη....

Κάθε φορά που θηλάζουμε την βάζω και στα δυο στήθη και τρώει περίπου 7 λεπτά από το καθʼένα. Όμως πολλές φορές τρώει μόνο από το ένα στήθος. Το αριστερό στήθος έχει υπερπαραγωγή με αποτέλεσμα πολλές φορές να πρήζεται και να στάζει γάλα. Διάβασα τις συμβουλές στο forum (να ξεκινάω το θηλασμό από το λιγότερο πρησμένο) και νομίζω ότι λειτούργησε καλά, ενεργοποιήθηκε το στήθος που είχε μικρή ροή και ήταν πολύ μαλακό, και ηρέμησε αρκετά το αριστερό, αλλά ωστόσο αυτό έχει περισσότερο γάλα πάντα. Πολλές φορές μπορεί να φάει από το στήθος αυτό το μωρό και να εξακολουθεί να έχει περισσότερο βάρος (γάλα) από το δεξί.

Αγλαϊα θα ήθελα τη συμβουλή σου στα εξής:

1. εξακολουθώ να ταίζω εναλλάξ 10λεπτα; Θα ρυθμιστεί το στήθος της υπερπαραγωγής ή γενικά θα υπάρχει αυτό το πρήξιμο-ξεπρήξιμο;

2. Στο στήθος με την υπερπαραγωγή γάλακτος, έχω ένα πόνο, κυρίως μετά τον θηλασμό(αλλά όχι μόνο) και αν μπορώ να τον εντοπίσω σωστά, είναι από την θηλή και κάτω. Διάβασα στο forum για την πιθανότητα καντιντίασης και ανησύχησα. Ο γιατρός είπε ότι η κλινική εικόνα δεν δείχνει να υπάρχει λοίμωξη και περιμένω τα αποτελέσματα της καλλιέργειας μητρικού γάλατος για να σιγουρευτούμε. Έχω παρατηρήσει ένα μικρό άσπρο σημαδάκι (σαν το κεφαλάκι καρφίτσας) στην αριστερή θηλή (δεν είμαι σίγουρη ότι υπήρχε πάντα ή εγώ το είδα αφού διάβασα για την καντιντίαση στο forum. Τι νομίζεις ότι συμβαίνει; Που οφείλεται ο πόνος; Θα περάσει; Μήπως έχει σχέση και με το σουτιέν; Αν έχει καλή στήριξη επειδή είναι αρκετά βαρύ;

Περιμένω με μεγάλη αγωνία τη βοήθεια σου και την συμβουλή σου!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι. Το αριστερό στήθος παραμένει πρησμένο και το δεξί φαίνεται να "μικραίνει' , τι να κάνω? Τα κακά μας είναι πορτοκαλί χωρίς σποράκια και το αριστερό μου στήθος με καίει σήμερα όλη μέρα.

 

Κορίτσια βοήθεια, θέλω πολύ να συνεχίσω αλλά καταλαβαίνω πως κάτι κάνω λάθος και δεδομένου οτι παλεύω να συνέλθω από έναν πολύ δύκολο τοκετό τα πράγματα μου φαίνονται βουνο.

 

Please help.

XZhFp2.png

rBXgp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Βίκυ,

 

Είμαι κι εγώ πρόσφατη στο θηλασμό, αλλά για δεύτερη φορά και έχω το ίδιο θέμα. Το είχα και με το γιο μου, που προτιμούσε το αριστερό στήθος. Στο γιο μου ακολουθούσα κατά γράμμα τα βιβλία και πρόσφερα εναλλάξ, οπότε πάντα ήταν το αριστερό πολύ πρησμένο ή τέλος πάντων πολύ πιο πρησμένο από το δεξί. Είχα διαρροή μεγάλη και γενικά με ενοχλούσε.

Τώρα στη δεύτερη έχοντας αυτή την εμπειρία, της δίνω πάντα πρώτο το δεξί. Πιστεύω ότι είναι λίγο πιο ισορροπημένα τώρα. Και πάλι το αριστερό είναι πιο μεγάλο, αλλά όχι σε ενοχλητικό βαθμό. Πάντως θέλει προσοχή. Το αριστερό στήθος ίσα-ίσα να αποσυμφορείται, αλλιώς παίρνει το ερέθισμα για επιπλέον παραγωγή και φουσκώνει...Συνέχισε πάντως και θα το βρείς το κόλπο. Δεν θέλει κόπο θέλει τρόπο που λέει κι η διαφήμιση!

Link to comment
Share on other sites

stellina σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Μπορείς να μου περιγράψεις ακριβώς τι κάνετε? Η δικιά μου θηλάζει από το ένα στηθος κάθε φορά οπότε δεν μπορώ να την βάλω δεύτερο στο πρησμένο. Και όταν πρήζεται πολύ πώς το αντιμετωπίζεις?

 

Να την βάζω μόλις για πέντε λεπτά και να την βγάζω?

 

Ευχαριστώ πολύ

XZhFp2.png

rBXgp2.png

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι κορίτσια με το θέμα του πρισμένου στήθους! Σας έχει τύχει να πονάτε στο πρησμένο στήθος (στήθος με την υπερπαραγωγή), όχι όμως τον πόνο του πρηξίματος, αλλά ένας πόνος βαθύς και έντονος, σαν να είναι στο εσωτερικό της θηλής ή και κάτω από αυτή;

Link to comment
Share on other sites

Βίκυ τη βάζω σε κάθε γεύμα πρώτα από το δεξί στήθος-το λιγότερο γεμάτο δλδ- και την αφήνω από εκεί να καλοθηλάσει. Εμένα συνήθως δεν χορταίνει μόνο με το ένα, οπότε μετά τη βάζω κι απ' το αριστερό για χόρταση. Αν τώρα κοιμηθεί στο δεξί, την ρεύω, ενίοτε και την αλλάζω, την ξεξυπνάω για να πάρει έστω και ελάχιστα το αριστερό. (της κάνω λίγο κινέζικα βασανιστήρια!!!) Έτσι έχω καταφέρει αυτή τη φορά να είναι το ίδιο πρησμένα και τα δύο στήθη, με τη διαφορά ότι το αριστερό είναι πάντα ελαφρά μεγαλύτερο και πρήζεται πολύ πιο εύκολα απ'το δεξί. Γι' αυτό όμως φροντίζω να το ξαλαφρώνει, αλλά να μην το αδειάζει ποτέ, γιατί το γυρίζει πολύ εύκολα σε υπερπαραγωγή.

Όσο για τον πόνο δεν μπορώ να βοηθήσω πολύ, γιατί στ' αλήθεια τις φορές που με έχει πονέσει απ' το πρήξιμο δεν καλοθυμάμαι πως πονούσα. Έχω την εντύπωση ότι ήταν αυτό το βαθύ που περιγράφεις Σαρα, αλλά το αντιμετώπισα με προσεκτικό θηλασμό από εκείνη την πλευρά. Τονίζω το ξαλάφρωμα και όχι άδειασμα που λειτούργησε για μένα.

Ελπίζω να βοήθησα.

 

Καλούς θηλασμούς

Σ.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Ελπίζω να καταφέρουμε να ισορροπήσουν.

 

Ξεκινήσαμε και τους κολικούς και μόνο στο στήθος βρίσκει παρηγοριά οπότε όλη μέρα κοιτάζω το ρολόι να μην ξεχαστώ για τις αλλαγές.

 

Θα επανέλθω με τα αυριανά μας νέα.

XZhFp2.png

rBXgp2.png

Link to comment
Share on other sites

Βίκυ, γιατί δεν δοκιμάζεις αυτό που έκανα εγώ; Το να δίνεις το πρησμένο στήθος επί 3 ώρες του αυξάνει κι άλλο την παραγωγή λογικά. Δίνε μία φορά το πρησμένο, και μετά πολλές φορές το μαλακό, να πάρει περισσότερο ερεθισμα.

 

Δεν ξέρω, είναι ίσως λίγο αυθαίρετο, αλλά σε μένα δούλεψε

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ πολύ stellina για την ανταπόκριση, αυτό που με ανησυχεί είναι ότι ο πόνος εμφανίζεται και μετά τον θηλασμό, μετά το ξελάφρωμα. Ελπίζω να μην είναι τίποτα σοβαρό.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...