Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΚΟΛΛΑ ΓΙΑ ΧΕΙΡΟΤΕΧΝΙΕΣ


Recommended Posts

Καλησπέρα!

 

Προμηθεύτηκα διάφορα υλικά χειροτεχνίας γιατί ήθελα να αρχίσω να ασχολούμαι λίγο να φτιάχνω πραγματάκια με τα κορίτσια εν όψει Χριστουγέννων αλλά και γενικότερα. Μέσα στα διάφορα που πήρα αγόρασα και κόλλα. Πήρα μια λευκή κόλλα uhu που έλεγε απέξω ότι είναι για χειροτεχνίες. Όμως τη δοκίμασα με κάτι που πήγα να φτιάξω και δεν κολλάει. (αυτά τα pipes ας πούμε για να φτιάξω μαϊμουδάκι δεν κολλούσαν, ούτε τα μάτια ... γενικώς τίποτα δεν κολλούσε. Και δε φταίει η συγκεκριμένη γιατί μου είπε και η αδερφή μου ότι με άσπρη κόλλα δεν της κολλάει τίποτα αλλά αυτή συστήνουν για χειροτεχνίες. Επίσης τέτοια κόλλα έχουν και σε όλα τα κατασκευαστικά που αγοράζω στις κόρες μου ... πχ τσαντούλες ή κούκλες που πρέπει να τις στολίσουν και έχουν τα στολίδια και την κόλλα μέσα ... αυτή την κόλλα χρησιμοποιούν και ΠΑΛΙ ποτέ δεν έχω καταφέρει να κολλήσω. Τελικά τι κόλλα πρέπει να πάρω??? Κάνω κάτι λάθος??

 

Επίσης αν λύσω το θέμα της κόλλα θα ήθελα ιδέες για:

1)χριστουγεννιάτικα στολίδια

2)ζώα (κυρίως του δάσους)

 

Ευχαριστώ!

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα! Η " κόλλα χειροτεχνίας" που λες όντως δεν κολλάει τόσο καλά. Εγώ χρησιμοποιώ τη διάφανη ρευστή Uhu που είναι στο κίτρινο σωληνάριο ή πιστόλι σιλικόνης αλλά δεν θα το συνιστούσα για παιδιά γιατί μπορεί να προκαλέσει εγκαύματα.

Τώρα για ιδέες για κατασκευές αν βάλεις στο search του google πχ christmas crafts for children και επιλέξεις να σου εμφανίσει εικόνες θα βρείς πολλές ιδέες, επίσης εξαιρετική πηγή είναι και το Pinterest έχει τα πάντα!

Καλές κατασκευές!

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εμας στο νηπιαγωγείο, προμηθεύονται πράγματα από τα Syrma toys στο Π.Φάληρο. Εχω πάει από εκει & μπορείς να βρης πολλές ιδέες για Χριστούγεννα. Επίσης το ELC & το Imaginarium έχουν πολύ ωραία πράγματα...αλλά πολλές φορές έχουν κάποια πολύ ακριβά. :confused::rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Εμας στο νηπιαγωγείο, προμηθεύονται πράγματα από τα Syrma toys στο Π.Φάληρο. Εχω πάει από εκει & μπορείς να βρης πολλές ιδέες για Χριστούγεννα. Επίσης το ELC & το Imaginarium έχουν πολύ ωραία πράγματα...αλλά πολλές φορές έχουν κάποια πολύ ακριβά. :confused::rolleyes:

 

Δε θέλω πράγματα αλλά κόλλα που να κολλαει βασικά. ΑΥτές έχουν λυσσάξει να φτιάξουν, μου το λένε κάθε μέρα κι εγώ δεν έχω κόλλα. Έχω σκεφτεί να πάρω την Twist & glue της uhu επειδή αυτή έχουν στο σχολείο.

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

η ΚΑΛΛΥΤΕΡΗ κόλα για κατασκευές και χαρτοκατασκευες είναι η ΞΥΛΟΚΟΛΛΑ ή κόλλα κρυσταλλιζέ.

 

στεγνωνει διαφανης.

 

αναλογα τη χρηση, την αραιώνεις με νερό αποθηκευοντας την αραιωμενη σε ενα γυαλινο βαζακι.

σε πυκνότητα κρέμας γάλακτος ειναι τελεια για χαρτο κατασκευες εφημεριδες κλπ αλλα και χρυσοσκονες.

 

αν θελετε να κολλησετε αντικείμενακια πανω σε κατασκευες, κουμπια πχ, θα την χρησιμοποιησετε ελάχιστα αραιωμενη, να ειναι σαν γιαουρτι.

 

με το που θα την παρετε θα εχετε απευθειας 2 μεγαλα βαζακια, το ενα θα το εχετε σε αραιωμενη μορφη, και το άλλο σε πιο πηχτη.

 

μην την αφησετε στη συσκευασια της οπως την αγορασατε γιατι ειναι υπερβολικα σφιχτη για να την χρησιμοποιησουν ως εχει τα παιδιά/

 

α, και φυσικα με αυτην θα κολλησετε ολα τα κομματακια παζλ ή ξυλινα παιχνιδακια που θα θελατε να κολλησετε κ δε το κανετε γιατι δε ξερετε πως :-)

 

 

επίσης για μόνο χαρτοκατασκευες, δειτε αυτη την φοβερή κόλλα, (γλουτολίνη)

 

 

το βίντεο το έχω φτιάξει με την ανηψιά μου πριν απο κάποιο καιρό.

στεγνωνει τελεια κ σκληραίνει το χαρτι. ειναι παμφτηνη , μεγαλη ποσοτητα με λιγα χρηματα.

και οι δυο κολλες, αξίζουν εντελώς τα χρηματα τους και ειναι πιο φτηνες απο ολες τις αλλες.

θα κολλατε ΜΗΝΕΣ.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...