Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

τι συμβαινει στο μωρο μου?


Recommended Posts

καλημερα σε ολες κ ολους,ο μπεμπουλης μου ειναι 3 μιση μηνων,κ ενω ηταν πολυ ησυχο μωρο κ δεν εκλαιγε με το παραμικρο ξαφνικα κατι εχει παθει κ γκρινιαζει μερα νυχτα μεχρι να τον παρω αγκαλια ,αλλα προσεξτε ,οχι απλα αγκαλια αλλα στον ωμο μου σχεδον ορθιο κ να πηγαινω βολτες πανω κατω.αν κανω οτι καθομαι η σταματαω κλαιει...δεν του στερω την αγκαλια γιατι την θεωρω πολυ σημαντικη ομως ειναι κ 7μιση κιλα παιδι κ εγω κοντευω να παθω λουμπαγκο...σημειωτεον οτι αυτο αρχισε αφου καναμε το δευτερο εμβολιο εχει 12 περιπου μερες .επισης σαν μωρακι ΔΕΝ παιρνει πιπιλα ευκολα οταν κλαιει ειδικα την πεταει με τα χερια του!αν ομως την δεχτει ηρεμει στο ριλαξ κ τον παιρνει ο υπνος.κ δεν θηλαζουμε δυστυχως ομως τρεφεται αποκλειστικα με δικο μου γαλα απο αντλησεις .δεν ξερω τι να κανω ,μηπως ποναει καπου λεω κ δεν εχω καταλαβει η απλα ειναι φαση περιεργειας κ θελει να τα βλεπει ολα απο ψηλα?τι γνωμη εχετε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


προφανως κατι το ενοχλει...μηπως ξεκινησαν τα δοντακια???πλενε καλα το χερι σου και τριψε τα ουλα του αν δεις οτι ηρεμει μαλλον αυτο ειναι!ειναι συνηθισμενο σε τετοια φαση-αν ποναει καπου πιστεψε με θα το καταλαβεις-δεν θα το παρηγορει τιποτα.εμεις παντως υποφεραμε με τα δοντια και καθε βραδυ του τα ετριβα με παυσιπονο για να ηρεμισει και την γνωστη κρεμουλα αλλα τα εβγαλε ο καημενος ολα μαζι-τεσσερα τεσσερα τα εβγαζε και 5 μηνων ειχαμε 2 δοντακια.την κορη παλι ουτε την καταλαβαμε!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολες κ ολους,ο μπεμπουλης μου ειναι 3 μιση μηνων,κ ενω ηταν πολυ ησυχο μωρο κ δεν εκλαιγε με το παραμικρο ξαφνικα κατι εχει παθει κ γκρινιαζει μερα νυχτα μεχρι να τον παρω αγκαλια ,αλλα προσεξτε ,οχι απλα αγκαλια αλλα στον ωμο μου σχεδον ορθιο κ να πηγαινω βολτες πανω κατω.αν κανω οτι καθομαι η σταματαω κλαιει...δεν του στερω την αγκαλια γιατι την θεωρω πολυ σημαντικη ομως ειναι κ 7μιση κιλα παιδι κ εγω κοντευω να παθω λουμπαγκο...σημειωτεον οτι αυτο αρχισε αφου καναμε το δευτερο εμβολιο εχει 12 περιπου μερες .επισης σαν μωρακι ΔΕΝ παιρνει πιπιλα ευκολα οταν κλαιει ειδικα την πεταει με τα χερια του!αν ομως την δεχτει ηρεμει στο ριλαξ κ τον παιρνει ο υπνος.κ δεν θηλαζουμε δυστυχως ομως τρεφεται αποκλειστικα με δικο μου γαλα απο αντλησεις .δεν ξερω τι να κανω ,μηπως ποναει καπου λεω κ δεν εχω καταλαβει η απλα ειναι φαση περιεργειας κ θελει να τα βλεπει ολα απο ψηλα?τι γνωμη εχετε?

 

Καλημέρα!!Τα μωράκια μας νιώθουν ασφάλεια στην αγκαλιά και επίσης έχουν ανάγκη τον ρυθμό γιατί όσο ήταν στην κοιλίτσα μας,ήταν σε ένα στενό ζεστό μέρος (αγκαλιά) και οταν περπατούσαμε κουνιόταν με έναν ρυθμό (για αυτό όταν περπατάς ηρεμεί).Και η πιπίλα του προσφέρει τον ρυθμό που χρειάζεται για να νιώσει ήρεμος,αν και ο δικός μου ποτέ δεν πήρε και έτσι μέχρι τον 5ο μήνα που άρχισε να κάθεται και να παίζουμε μαζί,τον είχα αγκαλιά και βόλτες!Τώρα το ότι άρχισε ξαφνικά να είναι ανήσυχο μπορεί να οφείλεται σε πολλά,μήπως πονάει η κοιλίτσα,μήπως τον φαγουρίζουν τα ούλα του,μπορεί απλά να αισθάνεται ανασφάλεια.Μη του στερείς την αγκαλίτσα,απλά αν είναι δυνατόν,να σε βοηθάει και ο άντρας σου με αυτό γιατί κι εγώ έχω μεγαλόσωμο παιδάκι και σε καταλαβαίνω...Δοκίμασε μήπως σε βολέψει κάποιος μάρσιπος.Υπομονή...

n0tup2.png και θηλάζουμε!!!:D

 

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...

Link to comment
Share on other sites

σκεφτηκα κ εγω για τα δοντακια ομως τον ειδε πριν 12 μερες παιδιατρος κ ειπε οτι δεν εχει τιποτα.νομιζω οτι κλαιει κ ζηταει βολτα περισσοτερο κ λιγοτερο αγκαλια.σαν να βαριεται μου φαινεται,δεν θελει ουτε παιχνιδακια ουτε βρεφικο γυμναστηριο ουτε μουσικη ...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Είμαι σχεδόν σίγουρη οτι έχει κολικούς΄Όταν ένα παιδάκι έχει κολικούς το βολεύει πολύ αυτή η θέση διότι έτσι πιέζεται η κοιλίτσα του κι ανακουφίζεται από τον πόνο. Θα περάσουν οι κολικοί, μην ανησυχείς. Εμένα τώρα είναι σχεδόν 11 μηνών κι ΄3χουν περάσει εδώ και αρκετούς μήνες , κοντά στο 6μηνο νομιζω. Υπάρχουν και ειδικά γάλατα για κολικούς , αν δεν θηλάζεις δηλ ακόμη...Κι εμας μας είχε τρελάνει....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα σε ολες κ ολους,ο μπεμπουλης μου ειναι 3 μιση μηνων,κ ενω ηταν πολυ ησυχο μωρο κ δεν εκλαιγε με το παραμικρο ξαφνικα κατι εχει παθει κ γκρινιαζει μερα νυχτα μεχρι να τον παρω αγκαλια ,αλλα προσεξτε ,οχι απλα αγκαλια αλλα στον ωμο μου σχεδον ορθιο κ να πηγαινω βολτες πανω κατω.αν κανω οτι καθομαι η σταματαω κλαιει...δεν του στερω την αγκαλια γιατι την θεωρω πολυ σημαντικη ομως ειναι κ 7μιση κιλα παιδι κ εγω κοντευω να παθω λουμπαγκο...σημειωτεον οτι αυτο αρχισε αφου καναμε το δευτερο εμβολιο εχει 12 περιπου μερες .επισης σαν μωρακι ΔΕΝ παιρνει πιπιλα ευκολα οταν κλαιει ειδικα την πεταει με τα χερια του!αν ομως την δεχτει ηρεμει στο ριλαξ κ τον παιρνει ο υπνος.κ δεν θηλαζουμε δυστυχως ομως τρεφεται αποκλειστικα με δικο μου γαλα απο αντλησεις .δεν ξερω τι να κανω ,μηπως ποναει καπου λεω κ δεν εχω καταλαβει η απλα ειναι φαση περιεργειας κ θελει να τα βλεπει ολα απο ψηλα?τι γνωμη εχετε?

 

Να σου ζήσει το μπεμπάκι σου:)!Να σε ρωτήσω αν έχεις παρατηρήσει τίποτα αέρια;Ο μικρός μου όταν ήταν μωρούλι είχε αέρια τα πρωινά συνήθως και πόναγε οπότε όταν τον έπαιρνα αγκαλιά και και έβγαινα στο μπαλκόνι και περπατούσα ηρεμούσε.Τα απογεύματα ακολουθούσαν οι κολικοί οπότε πάλι αγκαλιά , μασάζ στην κοιλίτσα και περπάτημα...Να κάνω μια αδιάκριτη ερώτηση;Γιατί δεν θηλάζεις και αντλείς ,υπάρχει κάποιος λόγος;Το ρωτάω γιατί ίσως λέω ίσως να ηρεμούσε με τον θηλασμό αφού δεν θέλει την πιπίλα:rolleyes:...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...