Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εμβόλιο ΜΜR


helen18

Recommended Posts

Την Πέμπτη κάναμε το ΜΜR σε ηλικία περίπου 20 μηνών.

Σήμερα Δευτέρα είναι η 5η μέρα.

Η παιδίατρος μου είπε οτι μπορεί να μου κάνει πυρετό από την 5η μέχρι την 12η μέρα.

Θέλω να ρωτήσω όσες μαμάδες το έχετε κάνει, αν κάνανε τα παιδάκια σας πυρετό, πόσο πυρετό κάνανε,μετά από πόσες μέρες και πόσες μέρες κράτησε ο πυρετός.

Επίσης εξανθήματα βγάλανε?

Πολλές ερωτήσεις σας έκανα αλλά αυτό το εμβόλιο με αγχώνει γι΄αυτό και άργησαμε να το κάνουμε. :P

522700hu42kvdfbn.gif

716217ybmeeuyfgz.gif

Μανόλης:9/9/95_Νίκος:8/12/06

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα!

Εμείς το κάναμε την προηγούμενη Παρασκευή και χθες το βράδυ ανέβασε πυρετό (37,:cool:. Έχει μια ανησυχία γενικά.

Βγαίνει και ένα δόντι (κυνόδοντας) είναι έτοιμο να σκάσει και έχει όλα τα συμπτώματα που είχε στο παρελθόν σε κάθε δόντι. Οπότε δεν ξέρω αν είναι από το εμβόλιο ή από το δόντι.

Προφανώς δε σου απαντώ, αλλά περιμένω να διαβάσω τις άλλες απαντήσεις. Υπομονή.

Και μια παράκληση σε όποιον απαντήσει : μην αρχίσετε να γράφετε πάλι για τον αυτισμό.

Link to comment
Share on other sites

Mαρία νωρίς το κάνατε ε?

Πόσο σου έκανε 37 και...δεν φαίνεται καλά.

Είναι και 10 μέρες τώρα,οπότε κοντεύουν να περάσουν οι 12 που λέει.

Για το ΜΜΡ και τον αυτισμό υπάρχει άλλο ποστ,το έχω διαβάσει.

Σπυράκια έβγαλε?

716217ybmeeuyfgz.gif

Μανόλης:9/9/95_Νίκος:8/12/06

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

37 και πόσο είχε?

Πάντως και δέκατα να είχε μην σε ανυσηχεί.

Δέκατα κάνουν από δόντια , από πολύ ζέστη,από έντονο παιχνίδι.

Μάλλον μην σε ανυσηχεί.

Το 37 δεν είναι τίποτα.

 

1285280we1idgziwp.gif

716217ybmeeuyfgz.gif

Μανόλης:9/9/95_Νίκος:8/12/06

Link to comment
Share on other sites

Αχ.....

δεν το είδα ότι δε φαίνεται.

Έκανε 37,5 χθες το βράδυ. Ανά δύο ώρες ξυπνούσα και της έβαζα θερμόμετρο. Σήμερα το πρωί έκανε 38 και τώρα το μεσημέρι στον παιδικό έκανε 37,5.

Συνήθως έτσι κάνει όταν βγάζει δόντι. Ο πυρετός δεν είναι ανά 4ωρο όπως σε μια ίωση που έκανε αλλά στο 6ωρο+, και τη νύχτα απύρετη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η δικια μου ανεβασε πυρετο 6 ημερες μετα το εμβολιο. Κρατησε 4 μερες με υψηλοτερη τιμη το 39.7 (τα ειδα ολα!! Της εκανα μπανιο 3 η ωρα τα ξημερωματα) Μετα γεμισε εξανθηματα τα οποια ανα μισαωρο μετακινουνταν :shock::shock: 4 μερες κρατησε αυτο και μετα ολα καλα.

Link to comment
Share on other sites

Jean,

νομίζω ότι αυτό είναι το χειρότερο σενάριο του εμβολίου.

 

:lol::lol: Αυτο που φοβασαι στο τελος το λουζεσαι... Ετρεμα απ' το φοβο μου οταν καναμε το συγκεκριμενο εμβολιο με τοσα που ακουσα... Μαλλον η αυρα μου δεν ηταν και τοσο θετική προς το μωρο... :roll::roll:

Link to comment
Share on other sites

Μ΄αρέσει που η παιδίατρος μου είπε οτι ο πυρετός από αυτό το εμβόλιο,αν κάνει φυσικά,κρατάει μόνο 2 μέρες.Και αν κάνει πανω από 2 μέρες να της τον πάω να τον δει γιατί μπορεί να είναι κάτι άλλο,π.χ. ίωση, αμυγδαλές...

ταυτόχρονα με το εμβόλιο.

Jean, εσένα η παιδίατρος τι σου είχε πει?

1285280we1idgziwp.gif

716217ybmeeuyfgz.gif

Μανόλης:9/9/95_Νίκος:8/12/06

Link to comment
Share on other sites

Και επείσης μου είπε οτι αν με το εμβόλιο, που είναι εξασθενημένος ο ιός της Ιλαράς, κάνει 40 πυρετό, αν κολούσε τον ιό της ιλαράς θα ήταν πολύ δύσκολα τα πράγματα.

 

1285280we1idgziwp.gif

716217ybmeeuyfgz.gif

Μανόλης:9/9/95_Νίκος:8/12/06

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμενα ετυχε να ειχαμε ρνβ στο Παιδων για αλλες εξετασεις και την ειδε την 7 μερα μετα το εμβολιο. (οσο ειχε ακομη 37 και κατι και τα εξανθηματα ηταν ηπια και μου ειπε ηταν στα πλαισια της αναμενομενης αντιδρασης) Το 39 και 7 και την εξαρση των εξανθηματων τα παρουσιασε την 10 μερα μετα το εμβολιο αλλα ηταν 3 η ωρα τα ξημερωματα και δεν την πηρα τηλ. Βουτηξα το παιδι σε χλιαρο νερο, της εδωσα το αντιπυρετικο της. Σε μια ωρα ειχε κατεβει στο 38. Περιμενα να ξημερωσει για να την παρω αλλα το πρωι που ξυπνησε το παιδι ηταν περδικι. Οποτε η παιδιατρος δεν το εμαθε ποτε...

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή απ΄ότι κατάλαβα τις 3 πρώτες μέρες είχε 37(δέκατα) και μόνο μια μέρα έκανε τον υψηλό.

'Ετσι εντάξυ,δεν είχε 4 μέρες υψηλό πυρετό!

 

1285280we1idgziwp.gif

716217ybmeeuyfgz.gif

Μανόλης:9/9/95_Νίκος:8/12/06

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή απ΄ότι κατάλαβα τις 3 πρώτες μέρες είχε 37(δέκατα) και μόνο μια μέρα έκανε τον υψηλό.

'Ετσι εντάξυ,δεν είχε 4 μέρες υψηλό πυρετό!

 

1285280we1idgziwp.gif

 

Ναι, εχεις δικιο. Δεν το διατυπωσα καλα. Δεν ειχε 4 μερες υψηλο πυρετο. Τις πρωτες 3 εφτανε μεχρι 38 και κατι, κυριως το βραδυ. Ειχε και κατι μικροεξανθηματα. Την Τεταρτη μερα του πυρετου εκανε το 39 και 7 και τα εξανθηματα ειχαν φουντωσει τρελα. (πολυ περιεργα εξανθηματα ομως. Εμφανιζοντας λογου χαρη στην κοιλια και μετα απο μιση ωρα εξαφανιζονταν για να εμφανιστουν παλι πισω απ' τ' αυτι η στο κεφαλι και σε μιση ωρα αλλου και παει λεγοντας) Απλα μετα απο αυτο το φουντωμα, ξαφνικα την αλλη μερα εγινε περδικι!!

Link to comment
Share on other sites

τα εξανθηματα ειχαν φουντωσει τρελα. (πολυ περιεργα εξανθηματα ομως. Εμφανιζοντας λογου χαρη στην κοιλια και μετα απο μιση ωρα εξαφανιζονταν για να εμφανιστουν παλι πισω απ' τ' αυτι η στο κεφαλι και σε μιση ωρα αλλου και παει λεγοντας) Απλα μετα απο αυτο το φουντωμα, ξαφνικα την αλλη μερα εγινε περδικι!!

 

Κάπως έτσι μου το περιέγραψε το εξάνθημα, χωρίς να αποκλείει οτιδήποτε.

Link to comment
Share on other sites

Καλα Jean μιλάμε πως έχω πάθει πλάκα με τα εξανθήματα που πήγεναν περίπατο πάνω στο κορμάκι της μικρής!

 

Αλήθεια βρε κορίτσια...

έτσι για την ιστορία δε γράφεται και πόσο μηνών ήταν τα νινιά σας όταν το κάνατε;;;

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Εμείς κάναμε το Priorix ,που είναι τι ίδιο με το MMR, όταν ήταν 19μηνών.

Σαν συμπτώματα είχαμε:λίγη γκρίνια, πυρετό 38 την όγδοη μέρα

και μερικά εξανθήματα στο σώμα του .

Ήταν το μόνο εμβόλιο που του ''έπεσε'' κάπως βαρύ.

698927w3uri2g9kq.gif + 698925jp6q6xl5uz.gif
Link to comment
Share on other sites

χωρίς να αποκλείει οτιδήποτε.

 

Τι εννοεις "χωρις να αποκλειει οτιδηποτε";

 

Είτε ότι μπορεί να έχει ένα σπυράκι κάπου, ή μπορεί να βγάλει εξάνθημα που "πηδάει" από δω και απο κει, ή μπορεί να κάνει δέκατα, ή μπορεί να κάνει πυρετό, ή μπορεί να έχει γκρίνια ή όλα μαζί, κτλ, κτλ, κτλ, ή τελικά να μην κάνει τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, είμαι καινούργια στην παρέα, συστήθηκα επίσημα στο "ας γνωριστούμε".

Για να απαντήσω στην ερώτηση, επειδή προσωπικά, αν και είμαι βιολόγος (ή ίσως εξαιτίας αυτού :wink:) δεν συμπαθώ ιδιαίτερα τον τρόπο και τον χρόνο χορήγησης των εμβολίων, είχα δηλώσει στην παιδίατρό μας ότι το MMR δεν θα το κάνουμε για κανένα λόγο πριν τον 24ο μήνα.΄Έτσι ο γιος μου το έκανε ακριβώς 24 μηνών και δεν εμφάνισε καμία παρενέργεια. Το ίδιο σκοπεύω να κάνω και με τα εμβόλια των διδύμων.

Περαστικά στα μωράκια σας που εμφάνισαν πυρετό, ελπίζω να γίνουν γρήγορα καλά.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Και μένα μου το είχε γράψει να το κάνω από 15 μηνών και το καθυστέρησα όσο μπορούσα και το έκανα τώρα που είναι σχεδόν 20.

Έχετε ακούσει για κρούσματα Ιλαράς?

716217ybmeeuyfgz.gif

Μανόλης:9/9/95_Νίκος:8/12/06

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...