Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

θεμα με το περπατημα


Recommended Posts

καλημερα,ο μικρος μου σηκωθηκε ορθιος 8 μηνων,εκανε τα πρωτα βηματα 11 μηνων,τωρα ειναι 14μιση μηνων κ ακομα δεν περπαταει καλα,κ οταν λεω δεν περπαταει καλα δεν εννοω να περπαταει σαν εμας,τρεχει χωρις να εχει σταθεροτητα στα βηματα,πλεον δεν πεφτει συχνα αλλα εχω αρχισει ν ανησυχω....βλεπω οτι οταν περπαταει κουναει κ τα χερια...εσας μετα απο ποσο καιρο απο τα πρωτα βηματα περπατησαν κανονικα?μπορει να εχει κατι?ευχαριστω οσους απαντησουν...

line_feet_beg_40_time_1278648000_text_f4ef20e2e1f4f1e1f7e1eae920eceff520e5e9ede1e9.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


εχω δει πολλα παιδάκια που περπατάνε κ κουνάνε τα χεράκια τους, απο τη χαρά τους γίνεται αυτο:D.....κ για να σε καθησυχάσω κ αλλο, εμένα ειναι 12 μηνων, δε σηκώνεται μόνη της, ουτε καν καθιστή, μόνο αμα τη σηκώσουμε εμείς στέκεται στο τραπέζι κ κάνει βηματάκια (χωρίς να αφήσει το τραπέζι απο τα χέρια της )....επίσης δε μπουσουλάει, μόνο σέρνεται μπρούμυτα κ ψιλοκλαίει ταυτόχρονα......κ άμα γυρίσει κ μείνει ανάσκελα, εεε καλα εκεί γίνεται χαμός, κλαίει γοερά....την αφήνω μπας κ σηκώσει την πλάτη μόνη της αλλά τπτ....τεντώνει τη πλάτης της κ κλαίει.......ο παιδίατρος ειπε να μην ανυσηχω, κ θα το κάνει μόνη της κάποια στιγμή (ελπίζω πριν την εφηβεία :rolleyes:) κ οτι απλά είναι τεμπέλα....τεμπελάρα θα έλεγα εγω...παρ ολ αυτα, εξακολουθώ κ ανυσηχω.....κ θα εξακολουθώ...όσο το σκέφτομαι τρελαίνομαι....

Link to comment
Share on other sites

να σε καθησυχασω κ εγω τωρα,ο αδερφος μου εχει μια κορη ενα μηνα μεγαλητερη απο τον δικο μου,δεν κανει τιποτα,εγω ανησυχω..αυτοι οχι,κ οταν λεω τιποτα το εννοω...δεν σηκωνετε μονη της,δεν περπαταει καθολου.....δεν στεκεται χωρις να κρατιεται,πως σου φαινεται?σας περναει 3 με 4 μηνες....εμενα με ανχωνει ο δικος μου γιατι τρεχει...αν δεν βιαζοταν θα περπατουσε καλυτερα...γι αυτο ρωταω μετα απο ποσο περιπου καιρο περπατανε κανονικα.

line_feet_beg_40_time_1278648000_text_f4ef20e2e1f4f1e1f7e1eae920eceff520e5e9ede1e9.gif

Link to comment
Share on other sites

καλημερα,ο μικρος μου σηκωθηκε ορθιος 8 μηνων,εκανε τα πρωτα βηματα 11 μηνων,τωρα ειναι 14μιση μηνων κ ακομα δεν περπαταει καλα,κ οταν λεω δεν περπαταει καλα δεν εννοω να περπαταει σαν εμας,τρεχει χωρις να εχει σταθεροτητα στα βηματα,πλεον δεν πεφτει συχνα αλλα εχω αρχισει ν ανησυχω....βλεπω οτι οταν περπαταει κουναει κ τα χερια...εσας μετα απο ποσο καιρο απο τα πρωτα βηματα περπατησαν κανονικα?μπορει να εχει κατι?ευχαριστω οσους απαντησουν...

 

Ο δικός μου είναι 14 μηνών και περπατάει μόνος του αλλά αμα βιάζεται καμία φορά πέφτει... για κανένα δίμηνο όμως έκανε αυτό που περιγράφεις.. έτρεχε με το κεφάλι μπροστά τον είχαμε συνέχεια από το χέρι ΟΛΗ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ή τον κρατάγαμε από το φανελάκι γιατί πήγαινε σαν μεθυσμένο... τα χέρια τα κουνάνε για να βρουν ισορροπία.. μίας φίλης μου είναι 16 μηνών κοριτσάκι και δεν περπατάει ακόμη... το καθένα έχει τους ρυθμούς του... ο παιδίατρος τι σου λέει? εμείς κάθε φορά που τον πάμε για εμβόλιο και τον βλέπει αλλά και μας ρωτάει για τα πάντα.. για την διατροφή του / ομιλία / βάδισμα / αντιληψη κλπ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σήμερα ψιλομπουσουλησε.....της έκοψε επιτέλους να λυγίσει τα γόνατα της κ έκανε 2-3 βηματάκια, σε slow motion εννοειται.....είμαι ευτυχισμένη...:D...την είχα βάλει εγώ καθιστή πρώτα κ μετα το έκανε..βέβαια μπορεί να το ξανακάνει σε 1 μήνα πάλι...ποιος ξέρει :confused:.....παρ ολ αυτα δε σηκώνεται μόνη της....μωρε ότι κ να μου λέει ο γιατρός εμένα οι ανυσηχίες μου είναι στη κορυφή.......ας προσπαθήσουμε τουλάχιστον να μην ανησυχούμε, κ να μην το σκεφτόμαστε διότι μπορεί να μεταδίδουμε το άγχος μας στο μωρό...:|

 

υγ: εγω οταν εννοω δε σηκώνεται, εννοώ οτι δε σηκώνει τη πλάτη της να κάτσει...οχι να σταθεί στα πόδια της....προβληματιστηκα παλι..χμμ......

Link to comment
Share on other sites

Βσλτην ανάσκελα και κρατώντας της τα πόδια με το χέρι σου κούνα της κανένα παιχνίδι μπροστά για να προσπαθήσει να σηκωθεί και να το πάρει.

 

Κρατάς τα πόδια γιατί έτσι την βοηθάς να κάνει πιο εύκολα την κίνηση.

 

Καντο μερικές μέρες και θα αρχίσει να σηκώνεται και μόνη της κατα πάσα πιθανότητα.

 

Απο εκεί και πέρα καλο είναι να ρωτήσεις κανένα παιδονευρολογο μήπως έχει καμία μικρή υποτονια και θέλει τίποτα φυσικοθεραπεια ή απλά είναι έτσι ο ρυθμός της. Για να σου φύγει και το άγχος.

Link to comment
Share on other sites

σιγουρα να παρεις δευτερη γνωμη ! απο καποιον ειδικευμενο γιατρο για αυτα τα θεματα οχι απο παιδιατρο .πιστευω οτι ολα ειναι οκ αλλα επειδη εχω δει την περιπτωση που δεν ειναι και ο χρονος εινια σημαντικος και ειδη εισαι στο 12 μηνα ψαξου.ειναι το μωρακι σου πρωορο?πρωσοπικα πιστευω οτι εχεις αργησει κιολας.6-7-8 καθονται μονα τους.

Link to comment
Share on other sites

ο παιδίατρος τι σου λέει? εμείς κάθε φορά που τον πάμε για εμβόλιο και τον βλέπει αλλά και μας ρωτάει για τα πάντα.. για την διατροφή του / ομιλία / βάδισμα / αντιληψη κλπ

ο γιατρος δεν τον εχει δει να περπαταει,παντα μας ρωταει ομως,15 του μηνα εχουμε εμβολιο κ θα τον ρωτησω,τον βλεπει καλα στην αναπτυξη του.απλα εχει καμια 20ρια μερες που εχει αφησει το χερι μας κ θελει να πηγαινει μονος του,καλα ειδικα οταν κουραζετε παει [σαν περπατας παραπατας,κουνιεσαι κ λυγιεσαι]

line_feet_beg_40_time_1278648000_text_f4ef20e2e1f4f1e1f7e1eae920eceff520e5e9ede1e9.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

οχι δεν ειναι προωρη η μικρή......γενικώς την βαζω στη στράτα απο 8 μηνων, οχι πολύ ωρα .....αν κ ο παιδιατρος ειπε να τη βαζω οση ωρα θελει εκείνη,δε της κανει κακο, αλλα επίσης κ να μη τη βάλω στη στράτα αυτη θα περπατησει κ θα κινηθεί όποτε θέλει εκείνη...προσπαθω να της την κοψω τη στράτα γιατί έχει καλομάθει κ έχει τεμπελιάσει...έχω παρατηρήσει οτι είναι νευρική η μικρή, δλδ δε της αρέσει το ανάσκελο κ κλαίει απο τα νεύρα της τεντώνοντας τη πλάτη της....μάλλον προσπαθεί να σηκωθεί με λάθος τρόπο...:confused:..τι να πω....

πάντως μου κάνει εντύπωση που όταν είναι καθιστή σκαρφαλώνει πάνω μου κ σηκώνεται, κ από τον καναπέ πιάνεται κ σηκώνεται κ κάνει βηματάκια κατα μήκος.....

ευχαριστώ για τις συμβουλές σας......:-)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...