Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

18 ΜΗΝΩΝ ΔΕΝ ΠΕΡΠΑΤΑΕΙ-ΔΕΝ ΕΚΤΕΛΕΙ ΕΝΤΟΛΕΣ


Recommended Posts

Καλημέρα! Γυρίσαμε από το Παίδων. Κλείσαμε ραντεβού για μαγνητική τελικά στο Αγία Σοφία, στις 2.6. Για ακοόγραμμα 9.6, στο Αγλαία. Νομίζω ότι είναι καλά. Κάναμε και τις αιματολογικές, πήρα μόνο την γενική αίματος. Με μια πρώτη ματιά βλέπω αναιμία και αυξημένα λεμφοκύτταρα, 80%!!!! Ο υπέρηχος εγκεφάλου αργεί, πάμε για 1.7, οπότε ο γιατρός μας έστειλε στο Αγία Σοφία για την μαγνητική. Ως εδώ καλά. Αναμένω τις βιοχημικές, θα βγουν σήμερα, αλλά δεν πρόλαβα να τις πάρω, και τις ορμονικές (σε 10 εργάσιμες). Για δημόσιο νοσοκομείο, μια χαρά εξυπηρετηθήκαμε νομίζω.

 

Πόπη, έχει χαμηλό σίδηρο (Fe) ή φερριτίνη ορού; Η έλλειψη σιδήρου δε συνεπάγεται ταυτόχρονα και αναιμία... Κι επίσης, είναι αναμενόμενο αν το παιδί θηλάζει αποκλειστικά. Για τα λεμφοκύτταρα δεν έχω ιδέα...

 

Υποτονία σημαίνει χαμηλός μυικός τόνος. Όλοι έχουμε μικροδιαφορές στο μυικό μας τόνο. Οι βαριές υποτονίες συνήθως παραμένουν. Οι ελαφριές μορφές βελτιώνονται, χωρίς να φαίνεται κάτι ιδιαίτερο, απλώς καταλαβαίνει κανείς ότι το άτομο είναι κάπως πιο... χαλαρό στις κινήσεις του, ας πούμε. Η υποτονία προκαλεί μειωμένο έλεγχο των μυών και κάποιες φορές, όπως στις δικές μας, ψυχοκινητική ανωριμότητα, λόγω της δυσκολίας που προκαλεί στον έλεγχο των μυών και των μυικών κινήσεων.

 

Το ζητούμενο, όμως, είναι να βρεθεί ο λόγος πίσω από την υποτονία. Γι' αυτό και ο γιατρός σας πρότεινε αυτές τις εξετάσεις. Αυτό ψάχνει να βρει...

 

Καλά αποτελέσματα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 131
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Apostolia, σ' εμάς ο γιατρός είπε για ελαφρά υποτονία, μάλλον για να μας καθησυχάσει πιστεύω. Μας είπε ότι είναι καλός επικοινωνιακά. Κι εγώ θέλω να ελπίζω ότι είναι κάτι που θα ξεπεραστεί, πότε ξεπερνιέται όμως; Δηλαδή σε ποια ηλικία θεωρείται ότι κάποιος το ξεπέρασε οριστικά; Επίσης, δεν ξέρω αν είναι κάτι κληρονομικό. Αυτό το λέω γιατί το ανιψάκι του άντρα μου, 8 χρονών, έχει πρόβλημα με τον συντονισμό των κινήσεών του και επίσης έχει διαγνωστεί με asperger. Πάει σε κέντρο για μαθησιακές δυσκολίες, κάνει yoga, κολύμβηση, ποδόσφαιρο. Περισσότερες λεπτομέρειες δεν ξέρω, απλώς κάνω διάφορες σκέψεις.

Σε ό,τι αφορά την αναιμία, βλέπω ότι έχει αιμοσφαιρίνη χαμηλή, ερυθρά αιμοσφαίρια, κλπ. Δεν έχω πάρει αποτελέσματα για σίδηρο, ασβέστιο, κλπ. Όσο για τον σίδηρο, είμαι εξοργισμένη με τον παιδίατρο. Αφού το παιδί θηλάζει αποκλειστικά, γιατί να μην του δώσει σίδηρο; Τώρα που του έστειλα τα αποτελέσματα μου είπε να του δίνω 3 ml dextrifer κάθε μέρα, Έλεος δηλαδή. Ειλικρινά έχω φτάσει στο σημείο να μετανιώνω για τον θηλασμό. Όσο για τα λεμφοκύτταρα, δείχνουν κάποια λοίμωξη, π.χ. ίωση ή ακόμη και λευχαιμία. Ωστόσο ο παιδίατρος ήταν καθησυχαστικός. Έλα όμως που έχασε την όποια εμπιστοσύνη μου. Αποστολία, εύχομαι δύναμη και βελτίωση σε όλα.

Link to comment
Share on other sites

Ο δεύτερος γιος μου (σήμερα 6,5 ετών) διαγνώστηκε περίπου 9 μηνών από παιδονευρολόγο με γενικευμένη υποτονία (άνω-κάτω άκρων και κορμού). Η κινητική του πορεία ήταν ως εξής: 5 μηνών στήριξε το κεφάλι του, 11 μηνών γύρισε από ανάσκελα μπρούμυτα και αντίστροφα, 13 μηνών στήριξε την πλάτη του, 18 μηνών μπουσούλησε, 2 ετών περπάτησε με βοήθεια και περίπου 28 μηνών περπάτησε μόνος του. Κινητικά άρχισε να συμβαδίζει πλήρως με τα συνομήλικα παιδάκια μετά από 4 χρονών. Τώρα δεν έχει καμία διαφορά με τα άλλα παιδιά (έχουμε ξεχάσει ότι κάποτε είχε υποτονία). Πέρυσι βγήκε πρώτος σε αγώνες στίβου και φέτος σε αγώνες κολύμβησης. Η κολύμβηση βοήθησε πολύ, τον πήγαμε από 8 μηνών baby swimming. Οπότε κορίτσια υπομονή θέλει και όλα θα ξεπεραστούν!

Link to comment
Share on other sites

Μαρία, φοβερά αισιόδοξο το μήνυμά σου!!!

 

Πόπη, ο θηλασμός δεν αποτελεί ένδειξη για χορήγηση σιδήρου, εκτός αν το μωρό δεν τρώει κόκκινο κρέας (στην ηλικία του πρέπει να τρώει τουλάχιστον 5 φορές την εβδομάδα).

Link to comment
Share on other sites

Μαρία, ευχαριστούμε για το μήνυμά σου, ήταν ό,τι χρειαζόμουν ν' ακούσω!!!

Scratee, αρκεί να σου πω ότι ο παιδίατρος που πάω τώρα δεν μου το είπε αυτό για το κόκκινο κρέας, μου το λες εσύ πρώτη φορά. Η οδηγία που είχα ήταν: 2 μέρες μοσχάρι, 2 μέρες κοτόπουλο, μία λαχανικά. Μετά πάλι από την αρχή. Έτσι μες στην εβδομάδα τρώμε 4 φορές μοσχάρι περίπου (πού και πού βάζω και ψάρι). Είναι δυνατόν αυτό να προκαλέσει αναιμία; Επίσης, αν εγώ έχω αναιμία μπορώ να προκαλέσω και στο μωρό; Παρατηρώ επίσης ότι ξεφλουδίζουν έντονα τα νύχια των ποδιών. Ένδειξη έλλειψης ασβεστίου; Θα δούμε τη Δευτέρα.

Κάτι άλλο που με προβληματίζει ήταν ότι ο μπέμπης στήριξε στο κεφάλι κανονικά στους τρεις μήνες, γύρισε στους 5 μήνες, προχωρούσε δηλαδή βάσει των αναμενόμενων. Κάπου γύρω στον 7ο μήνα (μετά από μια βρογχιολίτιδα άρχισε η αντίστροφή μέτρηση). Σαν να αδυνάτισε ο οργανισμός του ξαφνικά και έμεινε στάσιμος στην εξέλιξή του (κινητική και στην ομιλία ακόμη), Μπορεί να συνέβη κάτι στην πορεία;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η αλήθεια είναι ότι 2 φορές την εβδομάδα είναι λίγες. Βέβαια, εσείς τρώτε 4.Παίζει ρόλο και η ποσότητα του κάθε γεύματος. Αν είναι καλοφαγο, γιατί να μην καλύπτεται;

 

Να προκαλέσεις σιδηροπενική αναιμία, αν έχεις εσύ, δε γίνεται.

 

Υπάρχουν και άλλοι παράγοντες που παίζουν ρόλο: τα πρόωρα μωρά, τα iugr και αυτά όπου κόπηκε αμέσως ο ομφάλιος λώρος έχουν κάποια προδιάθεση, γιατί ξεκινούν με μικρότερα αποθέματα σιδήρου.

Link to comment
Share on other sites

Πόπη, νομίζω ότι καλώς έκανε ο παιδίατρός σου και δε σου έδωσε συμπλήρωμα σιδήρου χωρίς εξετάσεις. Δε φταίει ο θηλασμός για αυτό. Είναι λογικό. Κάπου στον 6ο μήνα οι αποθήκες σιδήρου αδειάζουν. Τα μωρά πρέπει να τρώνε κρέας ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 5 φορές την εβδομάδα. Πλούσια πηγή σιδήρου είναι και το συκώτι. Το κοτόπουλο δεν προσφέρει τίποτα. Δίνε μοσχάρι, συκώτι και ψάρι! Εγώ δίνω στη μικρή 1-2 φορές την εβδομάδα συκώτι, 1 ψάρι και τις υπόλοιπες μοσχάρι.

 

Για να αντιμετωπιστούν τα προβλήματα που δημιουργεί η υποτονία, χρειάζεται φυσικοθεραπεία, αφενός για να ενδυναμώσουν οι μυς και αφετέρου για να "διδάξει" τα σωστά κινητικά πρότυπα. Εγώ μετανιώνω, που δε σκέφτηκα να αρχίσω νωρίτερα στη μικρή, ήδη από τότε που έβλεπα ότι αργούσε στο μπουσούλημα.

 

Υπάρχουν υπόνοιες ότι το Asperger "τρέχει" στις οικογένειες, αλλά η έρευνα δεν το έχει πιστοποιήσει ακόμα με ασφάλεια.

 

Μαρία, "σκίζει" στο αγοράκι σου... Μπράβο του! Μου θυμίζει κάπως τη δική μου! Εμάς στήριξε κεφάλι της γύρω τους 3 μήνες, κάθισε κανονικά γύρω στους 7 μήνες. Άργησε να γυρίσει από ανάσκελα μπρούμυτα και αντίστροφα. Δε θυμάμαι πότε ακριβώς. Πήρε θέση μπουσουλήματος γύρω στους 9-10 μήνες, αλλά προχωρούσε προς τα πίσω για πολλούς μήνες. Κατάφερε να μπουσουλήσει κανονικά στους 12 μήνες. Περπατούσε με βοήθεια (πιανόμενη από τα δύο χέρια) ήδη από τους 13 μήνες. Άφησε μόνη της το ένα χέρι στους 21 μήνες. Τώρα, που είναι 23 μηνών, περπατάει πιανόμενη πολύ ελαφριά με το ένα χέρι,ενώ 1-2 φορές την εβδομάδα θα κάνει 2-3 βηματάκια ανεξάρτητη. Της λείπει ακόμα η ισορροπία...

 

Και σ' εμάς ο γιατρός, καθώς και ο φυσικοθεραπευτής μίλησαν για ελαφριά υποτονία κορμού και κάτω άκρων. Εγώ, ως μεγαλύτερο πρόβλημα βλέπω την ισορροπία και όχι την υποτονία. Ο παιδονευρολόγος είπε ότι το πιο πιθανό είναι να παρουσιάσει διαταραχή κινητικού συντονισμού, κοινώς δυσπραξία... Σιγά τα λάχανα! Αν είναι μόνο αυτό το πρόβλημά της, δε δίνω δεκάρα! Με αρκετή εργοθεραπεία και πολλή αποδοχή, θα το ξεπεράσουμε. Βέβαια, ξέρω ότι αυτό θα επηρεάσει και το λόγο (λεκτική απραξία) ή μάλλον τον έχει επηρεάσει ήδη... γι' αυτό τον άλλο μήνα θα αρχίσουμε και λογοθεραπείες.

 

Μαρία, η πορεία του μικρού σου στο λόγο πώς ήταν;

Link to comment
Share on other sites

Πόπη, νομίζω ότι καλώς έκανε ο παιδίατρός σου και δε σου έδωσε συμπλήρωμα σιδήρου χωρίς εξετάσεις. Δε φταίει ο θηλασμός για αυτό. Είναι λογικό. Κάπου στον 6ο μήνα οι αποθήκες σιδήρου αδειάζουν. Τα μωρά πρέπει να τρώνε κρέας ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 5 φορές την εβδομάδα. Πλούσια πηγή σιδήρου είναι και το συκώτι. Το κοτόπουλο δεν προσφέρει τίποτα. Δίνε μοσχάρι, συκώτι και ψάρι! Εγώ δίνω στη μικρή 1-2 φορές την εβδομάδα συκώτι, 1 ψάρι και τις υπόλοιπες μοσχάρι.

 

Για να αντιμετωπιστούν τα προβλήματα που δημιουργεί η υποτονία, χρειάζεται φυσικοθεραπεία, αφενός για να ενδυναμώσουν οι μυς και αφετέρου για να "διδάξει" τα σωστά κινητικά πρότυπα. Εγώ μετανιώνω, που δε σκέφτηκα να αρχίσω νωρίτερα στη μικρή, ήδη από τότε που έβλεπα ότι αργούσε στο μπουσούλημα.

 

Υπάρχουν υπόνοιες ότι το Asperger "τρέχει" στις οικογένειες, αλλά η έρευνα δεν το έχει πιστοποιήσει ακόμα με ασφάλεια.

 

Μαρία, "σκίζει" στο αγοράκι σου... Μπράβο του! Μου θυμίζει κάπως τη δική μου! Εμάς στήριξε κεφάλι της γύρω τους 3 μήνες, κάθισε κανονικά γύρω στους 7 μήνες. Άργησε να γυρίσει από ανάσκελα μπρούμυτα και αντίστροφα. Δε θυμάμαι πότε ακριβώς. Πήρε θέση μπουσουλήματος γύρω στους 9-10 μήνες, αλλά προχωρούσε προς τα πίσω για πολλούς μήνες. Κατάφερε να μπουσουλήσει κανονικά στους 12 μήνες. Περπατούσε με βοήθεια (πιανόμενη από τα δύο χέρια) ήδη από τους 13 μήνες. Άφησε μόνη της το ένα χέρι στους 21 μήνες. Τώρα, που είναι 23 μηνών, περπατάει πιανόμενη πολύ ελαφριά με το ένα χέρι,ενώ 1-2 φορές την εβδομάδα θα κάνει 2-3 βηματάκια ανεξάρτητη. Της λείπει ακόμα η ισορροπία...

 

Και σ' εμάς ο γιατρός, καθώς και ο φυσικοθεραπευτής μίλησαν για ελαφριά υποτονία κορμού και κάτω άκρων. Εγώ, ως μεγαλύτερο πρόβλημα βλέπω την ισορροπία και όχι την υποτονία. Ο παιδονευρολόγος είπε ότι το πιο πιθανό είναι να παρουσιάσει διαταραχή κινητικού συντονισμού, κοινώς δυσπραξία... Σιγά τα λάχανα! Αν είναι μόνο αυτό το πρόβλημά της, δε δίνω δεκάρα! Με αρκετή εργοθεραπεία και πολλή αποδοχή, θα το ξεπεράσουμε. Βέβαια, ξέρω ότι αυτό θα επηρεάσει και το λόγο (λεκτική απραξία) ή μάλλον τον έχει επηρεάσει ήδη... γι' αυτό τον άλλο μήνα θα αρχίσουμε και λογοθεραπείες.

 

Μαρία, η πορεία του μικρού σου στο λόγο πώς ήταν;

 

Καλή ιδεα για το συκώτι!! Πως το κανεις μπορεις να μας πεις; Γιατι εγω το αηδιάζω οποτε δεν το εχω μαγειρέψει ποτε!

Link to comment
Share on other sites

Το συκώτι έχει πολύ σίδηρο' date=' όμως τα εντόσθια καλό είναι να αποφεύγονται (από μικρούς και μεγάλους).[/quote']

 

Οκ πάω να πάρω συκώτι αύριο!

Γιατι οχι στα εντόσθια; Επειδή ειναι βρώμικα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οκ πάω να πάρω συκώτι αύριο!

Γιατι οχι στα εντόσθια; Επειδή ειναι βρώμικα;

 

Η αλήθεια είναι ότι το ζώο από το οποίο προέρχονται τα εντόσθια, άρα και το συκώτι πρέπει να είναι υγιές. Γι' αυτό να το προμηθεύεστε από χασάπη της εμπιστοσύνης σας.

 

Κι εγώ το σιχαίνομαι, αλλά στη μικρή αρέσει! Λοιπόν, εγώ το ψήνω στο φούρνο ή με σκέτο νεράκι ή με κλαριφιέ (τετηγμένο βούτυρο, ΌΧΙ ΒΟΥΤΥΡΟ ΠΟΥ ΒΑΖΟΥΜΕ ΣΤΟ ΨΩΜΙ) μαζί με κρεμμύδια. Βάζω λίγο λεμονάκι και ρίγανη και ουπς... έτοιμο!

 

ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΠΗΓΗ ΣΙΔΗΡΟΥ!

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι το ζώο από το οποίο προέρχονται τα εντόσθια, άρα και το συκώτι πρέπει να είναι υγιές. Γι' αυτό να το προμηθεύεστε από χασάπη της εμπιστοσύνης σας.

 

Κι εγώ το σιχαίνομαι, αλλά στη μικρή αρέσει! Λοιπόν, εγώ το ψήνω στο φούρνο ή με σκέτο νεράκι ή με κλαριφιέ (τετηγμένο βούτυρο, ΌΧΙ ΒΟΥΤΥΡΟ ΠΟΥ ΒΑΖΟΥΜΕ ΣΤΟ ΨΩΜΙ) μαζί με κρεμμύδια. Βάζω λίγο λεμονάκι και ρίγανη και ουπς... έτοιμο!

 

ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΠΗΓΗ ΣΙΔΗΡΟΥ!

 

Τι ειναι το τετηγμενο βούτυρο;

Αυτο στο ψωμί εννοείς την μαργαρίνη; Ειναι κακο να μαγειρέυεις με αυτο;

Link to comment
Share on other sites

Τι ειναι το τετηγμενο βούτυρο;

Αυτο στο ψωμί εννοείς την μαργαρίνη; Ειναι κακο να μαγειρέυεις με αυτο;

 

Όχι, η μαργαρίνη δεν είναι βούτυρο! Και ναι, είναι πολύ επικίνδυνο να μαγειρεύεις με μαργαρίνη. Το βούτυρο και το απλό και το τετηγμένο είναι ζωικά προϊόντα. Κάνε μία αναζήτηση στο διαδίκτυο με τον όρο "κλαριφιέ".

Link to comment
Share on other sites

Apostolia μια χαρά θα τα καταφέρει και η δική σου! Ο δικός μου ήταν λίγο πίσω στο λόγο αλλά μέσα στα φυσιολογικά όρια. Άρχισε να λέει άλλες λέξεις εκτός από μαμά, μπαμπά κ.τ.λ. γύρω στα 2 και μικρές προτάσεις στα 2,5. Κάναμε και εμείς λογοθεραπείες και εργοθεραπείες. Στο μόνο που είναι λίγο πίσω τώρα είναι στη λεπτή κινητικότητα. Στο σχολείο για παράδειγμα, ενώ είναι καλός μαθητής, κάνει λίγο άσχημα και μεγάλα γράμματα. Αυτό όμως θα περάσει με το χρόνο και την εξάσκηση.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, πολύ καλά αυτά που λέτε. Το πρόβλημά είναι ότι αντί να τα ακούω από τον παιδίατρο, τα ακούω από εσάς!!! Για το συκώτι, δεν είναι λίγο νωρίς να δώσω (9,5 μηνών;). Υποψιάζομαι ότι ο παιδίατρος δεν θα θέλει να του δώσω.

 

Σχετικά με το asperger, είναι δυνατόν η υποτονία να υποδηλώνει εκδήλωση asperger ή αυτισμού γενικότερα? Ναι, δεν έχει αποδειχτεί ότι υπάρχει σύνδεση, αλλά όταν βλέπω τον πρώτο ξάδερφό του μπέμπη να έχει asperger και θέμα με την κινητικότητα, τι να σκεφτώ πέρα από την κληρονομικότητα;

 

Η διαταραχή κινητικού συντονισμού (δυσπραξία)τι είναι; Πρόβλημα με την λεπτή κινητικότητα;

 

Τελικά, apostolia, μάθατε πού οφείλεται η υποτονία; Και όσο για τις φυσιοθεραπείες, μπορεί να αναλάβει οποιοσδήποτε φυσιοθεραπευτής ή πρέπει να είναι εξειδικευμένος, π.χ. μέθοδος bobath;

Και μια ερώτηση σε maria και apostolia, μπορούν τα παιδάκια να πάνε σε παιδικό σταθμό ή δυσκολεύονται λόγω της υποτονίας;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Popi ο δικός μου πήγε παιδικό όταν ήδη είχε αρχίσει να περπατάει, παρʼ όλα αυτά φοβόμασταν τα σπρωξίματα από τα άλλα παιδάκια, γιατί δεν είχε ακόμα καλή ευστάθεια. Η δασκάλα πάντως τον πρόσεχε λίγο περισσότερο να μη χτυπήσει. Για συσχέτιση αυτισμού και υποτονίας δεν έχω ακούσει πουθενά, νομίζω ότι ο αυτισμός έχει να κάνει μόνο με την επικοινωνία. Στη δικιά μας περίπτωση η υποτονία ήταν μάλλον κληρονομική, γιατί και εγώ περπάτησα 22 μηνών. Είναι κοντά σε ηλικία τα μικρά μας. Και μένα ο τελευταίος μου είναι 9 μηνών. Αύγουστο γεννηθήκατε ε;

Link to comment
Share on other sites

maria, ναι, τον αύγουστο έχουμε γενέθλια! Όσο για την κληρονομικότητα, ο παππούς του μπέμπη θυμήθηκε ότι η αδερφή του (γύρω στα 75 σήμερα) περπάτησε μετά τα δύο χρόνια, και της είχαν ένα μπαστουνάκι για να στηρίζεται!).

Link to comment
Share on other sites

Πόπη, κι εγώ τη μικρή θα τη στείλω στον παιδικό αφού περπατήσει. Συνεπώς, δεν ξέρω να σου απαντήσω... Εμείς ακόμα δεν έχουμε βρει πού οφείλεται, αλλά μόλις πριν από λίγο καιρό κάναμε καρυότυπο και μοριακό κορυότυπο, εν όψει σχεδίου για δεύτερη εγκυμοσύνη. Περιμένουμε τα αποτελέσματα.

 

Πάντως, κι εγώ έχω χαλαρές αρθρώσεις (χωρίς υποτονία, όμως). Κοινώς, είμαι υπερευλύγιστη. Ούτε πολύ καλό συντονισμό έχω (δεν μπορώ να κάνω αερόμπικ, να χορέψω παραδοσιακούς χορούς), όμως περπάτησα στους 11 μήνες.

 

Η υποτονία συνδέεται με ένα σωρό διαταραχές, μεταξύ των οποίων και ο αυτισμός. ΟΜΩΣ, υπάρχει και η καλοήθης υποτονία, η οποία με τον καιρό βελτιώνεται και όλα βαίνουν μία χαρά! ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΤΕΤΟΙΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ (εννοώ μη σκέφτεσαι για το μωρό ότι μπορεί να έχει Asperger), γιατί συνεχώς θα είναι σαν να βλέπεις το παιδί μέσα από μικροσκόπιο. Ο μικρός θα το νιώθει και θα επηρεάζεται αρνητικά!

 

Η δυσπραξία είναι δυσκολία στο συντονισμό των κινήσεων, μεταξύ των οποίων και οι λεπτές κινήσεις (κόψιμο με ψαλίδι, γράψιμο κτλ).

 

Βγήκαν οι υπόλοιπες εξετάσεις σας;

Link to comment
Share on other sites

Αποστολία, θέλω να ελπίζω ότι κι εμείς δεν θα έχουμε σοβαρό πρόβλημα. Προς το παρόν από εξετάσεις έχουμε μόνο την γενική αίματος και τις βιοχημικές. Η πρώτη έδειξε την αναιμία και από τις άλλες ξεχωρίζω μόνο το ασβέστιο, 10.7 με ανώτερο όριο 10,6. Την Παρασκευή θα κάνουμε και έναν υπέρηχο εγκεφάλου ιδιωτικά (τον ζήτησε ο παιδίατρος, ελπίζω να έχει δίκιο, εγώ νομίζω πως δεν έχει, αφού θα κάνουμε μαγνητική την επόμενη εβδομάδα). Ακοόγραμμα στις 9.6.

Όσο για την κληρονομικότητα, αξίζει να το ξαναπώ: η αδερφή του παππού του μπέμπη περπάτησε μετά τα δύο. Την είχε δει και γιατρός (μιλάμε για το 1940!!!) και είχε πει πως έχει αδύναμα νεύρα, γι' αυτό δεν περπατάει. Νομίζω ότι πρόκειται για υποτονία. Και εγώ δεν έχω καλό συντονισμό (ούτε εγώ μπορώ να χορέψω, το ομολογώ, ούτε να οδηγήσω δεν μπορώ, τεσπα, αλλά δεν νομίζω ότι αυτό έχει σχέση με τον μπέμπη.

Αλήθεια, η εξέταση για καρυότυπο γίνεται σε γενετιστή ή σε ειδικό κέντρο; Εγώ δεν έκανα ούτε αμνιοπαρακέντηση (φοβήθηκα αποβολή), θα μπορούσε να εντοπιστεί κάτι τέτοιο;

 

Εύχομαι τα καλύτερα!

Link to comment
Share on other sites

Αποστολία, θέλω να ελπίζω ότι κι εμείς δεν θα έχουμε σοβαρό πρόβλημα. Προς το παρόν από εξετάσεις έχουμε μόνο την γενική αίματος και τις βιοχημικές. Η πρώτη έδειξε την αναιμία και από τις άλλες ξεχωρίζω μόνο το ασβέστιο, 10.7 με ανώτερο όριο 10,6. Την Παρασκευή θα κάνουμε και έναν υπέρηχο εγκεφάλου ιδιωτικά (τον ζήτησε ο παιδίατρος, ελπίζω να έχει δίκιο, εγώ νομίζω πως δεν έχει, αφού θα κάνουμε μαγνητική την επόμενη εβδομάδα). Ακοόγραμμα στις 9.6.

Όσο για την κληρονομικότητα, αξίζει να το ξαναπώ: η αδερφή του παππού του μπέμπη περπάτησε μετά τα δύο. Την είχε δει και γιατρός (μιλάμε για το 1940!!!) και είχε πει πως έχει αδύναμα νεύρα, γι' αυτό δεν περπατάει. Νομίζω ότι πρόκειται για υποτονία. Και εγώ δεν έχω καλό συντονισμό (ούτε εγώ μπορώ να χορέψω, το ομολογώ, ούτε να οδηγήσω δεν μπορώ, τεσπα, αλλά δεν νομίζω ότι αυτό έχει σχέση με τον μπέμπη.

Αλήθεια, η εξέταση για καρυότυπο γίνεται σε γενετιστή ή σε ειδικό κέντρο; Εγώ δεν έκανα ούτε αμνιοπαρακέντηση (φοβήθηκα αποβολή), θα μπορούσε να εντοπιστεί κάτι τέτοιο;

 

Εύχομαι τα καλύτερα!

 

Η αμνιοπαρακέντηση είναι ουσιαστικά ο καρυότυπος. Ούτε εμείς είχαμε κάνει, καθώς δεν υπήρχε λόγος ανησυχίας. Αναφορικά με τη μικρή μου, δεν πιστεύω ότι ο καρυότυπος θα δείξει κάτι... Αν φανεί κάτι, αυτό θα του δούμε στον μοριακό καρυότυπο. Την εξέταση την κάναμε στο Χωρέμειο του Αγία Σοφία. Η γενετίστρια δεν είδε τη μικρή. Οι εξετάσεις έγιναν με παραπομπή της Αναπτυξιολόγου ενόψει της πιθανότητας δεύτερης εγκυμοσύνης.

 

Ο μικρός σου πώς πάει;

Link to comment
Share on other sites

Καλό απόγευμα, ο μικρός παραμένει στάσιμος κινητικά. Όταν κάθεται μπρούμυτα ανασηκώνει μερικές φορές τον πωπό του, αλλά μέχρι εκεί.

Τον αναπτυξιολόγο τον συνέστησε κάποιος ή κινηθήκατε μόνοι σας;Σε δημόσιο νοσοκομείο είναι ή ιδιώτης; Μου είπαν ότι ο αναπτυξιολόγος είναι για την νοητική εξέλιξη του παιδιού. Μόλις τελειώσουμε με τον παιδονευρολόγο θα κλείσω ραντεβού με αναπτυξιολόγο κι εγώ.

 

Με την ευκαιρία, θυμήθηκα μια ιστορία του ξαδέρφου μου που δεν έχει σχέση, αλλά αξίζει να ειπωθεί. Εϊναι σήμερα άνω των 50 ετών. Γεννήθηκε στην Αυστραλία και σε πολύ μικρή ηλικία (4-5) οι γονείς του έστειλαν αυτόν και τον αδερφό του στην Ελλάδα για να μεγαλώσουν με τον παππού και τη γιαγιά. Στην Ελλάδα ο μικρός σε ηλικία 6 ετών ξαφνικά παρέλυσε και δεν μπορούσε να περπατήσει. Είδε όμως στον ύπνο του έναν άγιο που γιορτάζει σήμερα (τον Ιωάννη Ρώσο), τον ανέβασε στο άλογό του και του είπε ότι θα περπατήσει. Έτσι κι έγινε! Ο ίδιος όταν μας διηγήθηκε την ιστορία απέδωσε την παράλυση σε ψυχολογικά αίτια (λόγω του αποχωρισμού από τους γονείς). Πιστεύω κι εγώ ότι το σοκ του αποχωρισμού από τους γονείς μπορεί να έχει περίεργα αποτελέσματα!

Link to comment
Share on other sites

Καλό απόγευμα, ο μικρός παραμένει στάσιμος κινητικά. Όταν κάθεται μπρούμυτα ανασηκώνει μερικές φορές τον πωπό του, αλλά μέχρι εκεί.

Τον αναπτυξιολόγο τον συνέστησε κάποιος ή κινηθήκατε μόνοι σας;Σε δημόσιο νοσοκομείο είναι ή ιδιώτης; Μου είπαν ότι ο αναπτυξιολόγος είναι για την νοητική εξέλιξη του παιδιού. Μόλις τελειώσουμε με τον παιδονευρολόγο θα κλείσω ραντεβού με αναπτυξιολόγο κι εγώ.

 

Με την ευκαιρία, θυμήθηκα μια ιστορία του ξαδέρφου μου που δεν έχει σχέση, αλλά αξίζει να ειπωθεί. Εϊναι σήμερα άνω των 50 ετών. Γεννήθηκε στην Αυστραλία και σε πολύ μικρή ηλικία (4-5) οι γονείς του έστειλαν αυτόν και τον αδερφό του στην Ελλάδα για να μεγαλώσουν με τον παππού και τη γιαγιά. Στην Ελλάδα ο μικρός σε ηλικία 6 ετών ξαφνικά παρέλυσε και δεν μπορούσε να περπατήσει. Είδε όμως στον ύπνο του έναν άγιο που γιορτάζει σήμερα (τον Ιωάννη Ρώσο), τον ανέβασε στο άλογό του και του είπε ότι θα περπατήσει. Έτσι κι έγινε! Ο ίδιος όταν μας διηγήθηκε την ιστορία απέδωσε την παράλυση σε ψυχολογικά αίτια (λόγω του αποχωρισμού από τους γονείς). Πιστεύω κι εγώ ότι το σοκ του αποχωρισμού από τους γονείς μπορεί να έχει περίεργα αποτελέσματα!

 

Για τον αναπτυξιολόγο, κινηθήκαμε μόνοι μας, αν και ο παιδονευρολόγος το θεωρούσε περιττό, μιας και oι ειδικότητες επικαλύπτονται. Κλείσαμε ραντεβού σε δημόσιο νοσοκομείο.

 

Η περίπτωση του παιδιού που αναφέρεις είναι πολύ διαφορετική. Μπορεί να οφείλεται σε καθαρά νευρολογική πάθηση (βλ. guillain barre). Νομίζω ότι δεν πρέπει να εξηγούνται απλοϊκά...

Link to comment
Share on other sites

Apostolia, ευχαριστώ για τις πληροφορίες, κι εγώ θ' απευθυνθώ σε δημόσιο νοσοκομείο.

Όσο για την περίπτωση του ξαδέρφου μου, το περίεργο είναι ότι επανήλθε χωρίς θεραπεία... διάβασα για το σύνδρομο που αναφέρεις και το βρίσκω πολύ ενδιαφέρον... αν ένα μωράκι προσβληθεί πώς μπορεί να γίνει η διάγνωση άραγε;

Link to comment
Share on other sites

Apostolia, ευχαριστώ για τις πληροφορίες, κι εγώ θ' απευθυνθώ σε δημόσιο νοσοκομείο.

Όσο για την περίπτωση του ξαδέρφου μου, το περίεργο είναι ότι επανήλθε χωρίς θεραπεία... διάβασα για το σύνδρομο που αναφέρεις και το βρίσκω πολύ ενδιαφέρον... αν ένα μωράκι προσβληθεί πώς μπορεί να γίνει η διάγνωση άραγε;

 

Για αναπτυξιολόγο προτείνω την Περβανίδου στο Αγία Σοφία ή την Αντωνοπούλου στο ΑΤΤΙΚΟΝ... Υπερέχουν με διαφορά!

 

Πάντως, αν αρχίσεις και μελετάς τις διάφορες παθήσεις που υπάρχουν, θα διαπιστώσεις ότι είναι άπειρες... Δεν το χωράει ο νους σου! Να ξέρεις ότι τα αυτοάνοσα (π.χ. Guillen Barre), μπορεί να κάνουν μία κρίση κάποια στιγμή και μετά απλώς να υποβόσκουν! ΆΒΥΣΣΟΣ, σου λέω...

Link to comment
Share on other sites

Apostolia, ευχαριστώ για τις πληροφορίες σου.

Με τα μέχρι τώρα δεδομένα, νομίζω πως η υποτονία του μπέμπη δεν έχει εξήγηση!! Σήμερα επαναλάβαμε σε ιδιωτική κλινική την γενική αίματος και κάναμε και υπέρηχο εγκεφάλου (50 ευρώ, καθαρά πληροφοριακά). Λοιπόν, η κυρία που έκανε τον υπέρηχο μας είπε ότι επειδή η πηγή κοντεύει να κλείσει μπόρεσε να δει μόνο το κεντρικό μέρος του εγκεφάλου, που είναι και το πιο κρίσιμο. Δεν βρέθηκε κάτι. Συγκεκριμένα, έγραψε στην διάγνωση:

"Ο έλεγχος έγινε με μικρό εύρος της πρόσθιας πηγής. Παρά ταύτα: τα βασικά γάγγλια του εγκεφάλου και η παρεγκεφαλίδα δεν εμφανίζουν οργανικές, συγγενείς, αγγειακές, αιμορραγικές ή φλεγμονώδεις αλλοιώσεις. Το εύρος των κοιλιών, του υπαραχνοειδούς χώρου και η θέση της μέσης γραμμής είναι φυσιολογικά. Δεν παρατηρείται έλλειψη του μεσολοβίου".

Ελπίζω η μαγνητική να είναι εξίσου καθαρή.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...