Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

19 μηνών δεν μιλάει δεν περπατάει


Recommended Posts

εμεις κανουμε φυσιοθεραπειες εδω και ενα μηνα, λογω υποτονιας. κραταει 45 λεπτα και τον βαζει κατω στο στρωμα για ασκησεις, πανω σε μεγαλη φουσκωτη μπάλα, και αρκετα αλλα πραγματα. αν εισαι θεσ/νικη στειλε μου πμ να σου πω που παμε

Ερασιτέχνες έχτισαν την Κιβωτό. Επαγγελματίες έχτισαν τον Τιτανικό!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


χωρις να εχουμε κατι παθολογικο απλα με παροτρυνση του παιδονευρολογου ξεκινισαμε πριν απο ενα μηνα φυσιοθεραπειες. ειναι στο πατωμα και του πεταει μια μπαλα...και την πεταει και εκεινος σε αυτην! και βαζουν κρικους σε εναν κωνο! αυτα κανουν...σε καθιστη σταση!!!

πιστευω οτι εμεις οι μαμαδες κανουμε πιο πολλα απο το συγκεκριμενο ατομο!! προς θεου δεν θιγω το επαγγελμα το οποιο ειναι αξιοσεβαστο και σιγουρα βοηθαει πολλα παιδακια....μιλαω για την συγκεκριμενη δικη μου περισταση!!μπορει το ατομο αυτο απλα να μην το "κατεχει" το επαγγελμα!!! γιατι πιστευω οτι καποιος / α αλλος/η θα κανει πολλα περισσοτερα πραγματα σε ενα παιδακι 19-20 μηνων..και θα εχει καποιο προγραμμα που θα ακολουθει!!

 

αν θέλεις μπορώ να ρωτησω τον άντρα μου για την γυναικα του πρωτου του ξάδερφου η οποια ασχολειται με πολλές περιπτωσεις όπως αυτη που τα παιδιά δεν περπατανε με αυτιστικά και άλλες ειδικότητες που δεν ξέρω....

είναι στο μαρουσι το ιατρειο της και έχει μονιμως πολυ δουλειά.....ένα φιλικό μας ζευγάρι είχε προβλημα το ιδιο με το δικό σας δεν περπατουσε και δεν μίλαγε....οι γονεις αφου απέκλισαν τα παθολογικα αίτια με τις εξετασεις.....αρκέστηκαν στο γεγονός πως κάποια στιγμη θα μιλήσει και θα περπατησει....πέρπατησε περιπου 2 χρονων αλλά υποβασταζόμενος....για αρκετο καιρο....και ακομη και τώρα που είναι 2,5 δεν μιλαει αραια και που λεει κάτι....φυσικά οι γονεις του δεν κάνουν και καμια ιδιαιτερη προπάθεια... και το θυμάμαι πάντα όταν βγαιναμε το είχαν στο καροτσι και δεν του μίλαγαν το άφηναν λιγο να παιξει με κανενα κουκλι μέχρι να κοινηθει....όλο κοιμόταν.... αρκει αυτοί να πιουν τον καφε τους....

1129643tvsq1yiqpw.gif
Link to comment
Share on other sites

χωρις να εχουμε κατι παθολογικο απλα με παροτρυνση του παιδονευρολογου ξεκινισαμε πριν απο ενα μηνα φυσιοθεραπειες. ειναι στο πατωμα και του πεταει μια μπαλα...και την πεταει και εκεινος σε αυτην! και βαζουν κρικους σε εναν κωνο! αυτα κανουν...σε καθιστη σταση!!!

πιστευω οτι εμεις οι μαμαδες κανουμε πιο πολλα απο το συγκεκριμενο ατομο!! προς θεου δεν θιγω το επαγγελμα το οποιο ειναι αξιοσεβαστο και σιγουρα βοηθαει πολλα παιδακια....μιλαω για την συγκεκριμενη δικη μου περισταση!!μπορει το ατομο αυτο απλα να μην το "κατεχει" το επαγγελμα!!! γιατι πιστευω οτι καποιος / α αλλος/η θα κανει πολλα περισσοτερα πραγματα σε ενα παιδακι 19-20 μηνων..και θα εχει καποιο προγραμμα που θα ακολουθει!!

 

να ξεκινήσετε βρεφική κολύμβηση, απορώ πως δεν σας το έχει προτύνει κανείς εως τώρα, κάνει θαύματα, χωρίς υπερβολές. Πάω τη μικρή μου απο 6 μηνών εως και τώρα που είναι 20 και έχει δυναμώσει απίστευτα. Ασε που τη βοηθάει να κοινωνικοποιηθεί.

 

Ερχεται μαζί μας και ένα προωράκι που μέσα σε 3 μήνες κατάφερε και κάνει τα απίστευτα πράγματα.

 

Αν πληκτρολογήσεις σε μηχανή αναζήτησης = βρεφική κολύμβηση θα σου βγάλει διάφορα κέντρα κυρίως αν είσαι στην Αθήνα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια, ηθελα να προσθέσω στη συζήτηση και τη δική μου εμπειρία.

 

Ο ένας από τους γιους μου άργησε να περπατήσει. Και κοίτα πώς έγινε: όταν χρόνισε, ήμασταν στην κουζίνα με τον φούρνο να καίει στο φουλ και ανοιχτό, κάτι ετοιμαζόμουν να "φουρνίσω" και ηταν εκείνη τη στιγμή που έκανε μόνος του τα πρώτα του βηματάκια, ήταν όρθιος πιασμένος από την καρέκλα και την άφησε και ήρθε περπατώντας στο μέρος μου! Αλλά εγώ αντί για να χαρώ άρχισα να φωνάζω μή μη πρόσεχε σταμάτα! Γιατί πήγαινε ντουγρού στον ανοιχτό φούρνο με την πόρτα όλη κάτω να καίει, και τα χέρια μου ήταν πιασμένα με το ταψί!

Μεγάλη μου βλακεία αλλά εκείνη τη στιγμή πανικοβλήθηκα! Αλλά δεν ξέρω τι θα είχε γίνει άμα δεν είχα φωνάξει μάλον θα είχε καεί!!

 

Από τότε δεν ήθελε καν στράτα! τον κατατρόμαξα, αλλά δεν κατάλαβα αμέσως τον λόγο, το σκέφτηκα αρκετούς μήνες μετά ότι μπορεί να ήταν από αυτό.

Είχε πάει 18 μηνών και ακόμα τίποτα, ώσπου μία ωραία μέρα πήγαμε διακοπές σε ένα ξενοδοχείο που είχε κάτω μοκέτα τοίχο με τοίχο (το σπίτι μας είναι όλο πλακάκι κάτω). Μόλις μπήκαμε μέσα και πριν καν αφήσουμε καλά καλά τις βαλίτσες στο πάτωμα, ο μικρός είχε φύγει ... περπατώντας ! έτσι, ξαφνικά, μόλις αισθάνθηκε ασφάλεια.

 

Αυτά στα γράφω , από τη δική μου εμπειρία, να δεις, μήπως είναι κάτι που να τον ενοχλεί ή μήπως είχε κάποια "τραυματική" εμπειρία, και να το ψάξεις.. Βαλε του και στο δωματιάκι του ένα χαλάκι με κανένα κρεμαστό από πάνω ξέρεις αυτά με τα κουδουνάκια που κάνουν γκλιν-γκλιν τα ινδικά ή κάτι που να του κινήσει την περιέργεια για να σηκωθεί στα πόδια του για να το εξερευνήσει.

 

Επίσης να σου πω ότι και να μιλήσει αργησε ο μικρός μου. Αυτό το ψάχνω ακόμα, ίσως να οφείλεται στο γεγονός ότι ήμαστε δίγλωσσοι σχεδόν τρίγλωσσοι στο σπίτι, επίσης το κοίταξε η παιδίατρος και του βρήκε στα αυτάκια του κερί μαζεμένο και πήγε σε ΩΡΛ να του το βγάλει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...
χωρις να εχουμε κατι παθολογικο απλα με παροτρυνση του παιδονευρολογου ξεκινισαμε πριν απο ενα μηνα φυσιοθεραπειες. ειναι στο πατωμα και του πεταει μια μπαλα...και την πεταει και εκεινος σε αυτην! και βαζουν κρικους σε εναν κωνο! αυτα κανουν...σε καθιστη σταση!!!

πιστευω οτι εμεις οι μαμαδες κανουμε πιο πολλα απο το συγκεκριμενο ατομο!! προς θεου δεν θιγω το επαγγελμα το οποιο ειναι αξιοσεβαστο και σιγουρα βοηθαει πολλα παιδακια....μιλαω για την συγκεκριμενη δικη μου περισταση!!μπορει το ατομο αυτο απλα να μην το "κατεχει" το επαγγελμα!!! γιατι πιστευω οτι καποιος / α αλλος/η θα κανει πολλα περισσοτερα πραγματα σε ενα παιδακι 19-20 μηνων..και θα εχει καποιο προγραμμα που θα ακολουθει!!

 

 

http://www.eena.gr/

Είναι στην Θεσσαλονίκη.Είναι η εκπαιδευτική ομάδα που εκπαιδεύει φυσικοθεραπευτές στην Ελλάδα και Κύπρο στη παιδιατρική φυσικοθεραπεία. Θα σε ενημερώσουν πλήρως

Link to comment
Share on other sites

http://www.eena.gr/

Είναι στην Θεσσαλονίκη.Είναι η εκπαιδευτική ομάδα που εκπαιδεύει φυσικοθεραπευτές στην Ελλάδα και Κύπρο στη παιδιατρική φυσικοθεραπεία. Θα σε ενημερώσουν πλήρως

 

Ζητω συγνωμη για την παρεμβαση αλλα προκειται για ΜΙΑ απο τις εκπαιδευτικες ομαδες που υπαρχουν στην Ελλαδα (κερδοσκοπικου χαρακτηρα) και τα εκπαιδευτικα τους σεμιναρια δεν αφορουν γενικως την παιδιατρικη φυσικοθεραπεια αλλα κυριως τη μεθοδο Bobath. Αν καποιος ζητησει ενημερωση για καποιον ασθενη, απλως θα τον παραπεμψουν σε καποιο απο τα μελη τους.

Το αναφερω γιατι χωρις να το θελετε με τον τροπο που το γραψατε, φαινεται σαν να ειναι οι μονοι που ασχολουνται με το αντικειμενο και ειναι αδικο προς ολους τους υπολοιπους συναδελφους. Ειμαστε και σχετικα λιγοι αγαπητε συναδελφε. Δεν ειναι σωστο να δημιουργουνται τετοιες εντυπωσεις.

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Ζητω συγνωμη για την παρεμβαση αλλα προκειται για ΜΙΑ απο τις εκπαιδευτικες ομαδες που υπαρχουν στην Ελλαδα (κερδοσκοπικου χαρακτηρα) και τα εκπαιδευτικα τους σεμιναρια δεν αφορουν γενικως την παιδιατρικη φυσικοθεραπεια αλλα κυριως τη μεθοδο Bobath. Αν καποιος ζητησει ενημερωση για καποιον ασθενη, απλως θα τον παραπεμψουν σε καποιο απο τα μελη τους.

Το αναφερω γιατι χωρις να το θελετε με τον τροπο που το γραψατε, φαινεται σαν να ειναι οι μονοι που ασχολουνται με το αντικειμενο και ειναι αδικο προς ολους τους υπολοιπους συναδελφους. Ειμαστε και σχετικα λιγοι αγαπητε συναδελφε. Δεν ειναι σωστο να δημιουργουνται τετοιες εντυπωσεις.

Ευχαριστω

 

Παρακαλώ συνάδελφε , γράψε και εσύ όποιες νομίζεις ότι θα μπορούσαν να βοηθήσουν αυτόν τον γονιό. Η πρόθεση μου δεν ήταν αυτή. Αυτήν ξέρω και πιστεύω ότι θα βοηθήσει , αν ξέρεις κάτι άλλο παρακαλώ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα γραψω τιποτα για δυο λογους:

πρωτον γιατι δεν ζητηθηκε απο τον ενδιαφερομενο και δευτερον, γιατι ειδικα σ'αυτο το φορουμ θεωρω οτι η συμμετοχη μας δεν πρεπει σε καμια περιπτωση να παραπεμπει αμεσα ή εμμεσα σε διαφημιση επαγγελματιων υγειας. Δεκαεπτα ετη εργαζομαι στον χωρο και ομως αν ψαξετε τις δημοσιευσεις μου δε θα βρειτε καμια που να διαφημιζω την επαγγελματικη μου ιδιοτητα ή να παραπεμπω ενδιαφερομενους σε αλλους συναδελφους. Δεν γραφτηκα σε αυτο το φορουμ με σκοπο την αναζητηση πελατων. Το θεωρω αντιδεοντολογικο να κανω κατι τετοιο σε ενα διαδικτυακο χωρο στον οποιο συμμετεχουν γονεις και μαλιστα συνηθως σε πολύ ευαισθητες και ευαλωτες στιγμες τους.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα γραψω τιποτα για δυο λογους:

πρωτον γιατι δεν ζητηθηκε απο τον ενδιαφερομενο και δευτερον, γιατι ειδικα σ'αυτο το φορουμ θεωρω οτι η συμμετοχη μας δεν πρεπει σε καμια περιπτωση να παραπεμπει αμεσα ή εμμεσα σε διαφημιση επαγγελματιων υγειας. Δεκαεπτα ετη εργαζομαι στον χωρο και ομως αν ψαξετε τις δημοσιευσεις μου δε θα βρειτε καμια που να διαφημιζω την επαγγελματικη μου ιδιοτητα ή να παραπεμπω ενδιαφερομενους σε αλλους συναδελφους. Δεν γραφτηκα σε αυτο το φορουμ με σκοπο την αναζητηση πελατων. Το θεωρω αντιδεοντολογικο να κανω κατι τετοιο σε ενα διαδικτυακο χωρο στον οποιο συμμετεχουν γονεις και μαλιστα συνηθως σε πολύ ευαισθητες και ευαλωτες στιγμες τους.

 

Μπραβο......;);)

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όσοι ασχολούνται πραγματικά με επαγγέλματα υγείας πιστεύω ότι έχουν την υποχρέωση από όποιο πόστο και αν βρίσκονται να προσφέρουν πραγματικά τις υπηρεσίες τους αφιλοκερδώς ή όχι, αυτό εξαρτάται από τον καθένα.

Δεν είναι δυνατόν να περιγράφεται μία κατάσταση η οποία άπτεται στην ειδικότητα μας και εμείς να καθόμαστε και να περιγράφουμε με γενικότητες και αερολογίες φοβούμενοι μήπως και κατηγορηθούμε ότι αναζητούμε πελάτες. Κάτι πρέπει να κάνει ο γονιός, κάπου να το πάει αυτό το παιδί, εμείς θα ξέρουμε και θα καθόμαστε με σταυρωμένα τα χέρια?. Χίλιες φορές να κατηγορηθώ, όμως την πιθανότητα να βρει λύση ο γονιός εγώ θα του την δώσω. Το αποτέλεσμα θα το κρίνει ο γονιός.

Όσο αφορά για την ηθική τι να σου πω? μείνε εσύ με την ηθική και άσε τον άλλον να καίγεται. Αυτό δεν πρόκειται να το κάνω, άλλωστε υπάρχουν πολλοί γονείς εδώ στο forum που συστήνουν ο ένας στον άλλο γιατρό. Μάλλον αυτοί για σένα δεν έχουν ηθική + εδώ μέσα υπάρχουν και οι επιστημονικοί συνεργάτες με τα τηλέφωνά τους.

Link to comment
Share on other sites

Όσοι ασχολούνται πραγματικά με επαγγέλματα υγείας πιστεύω ότι έχουν την υποχρέωση από όποιο πόστο και αν βρίσκονται να προσφέρουν πραγματικά τις υπηρεσίες τους αφιλοκερδώς ή όχι, αυτό εξαρτάται από τον καθένα.

Δεν είναι δυνατόν να περιγράφεται μία κατάσταση η οποία άπτεται στην ειδικότητα μας και εμείς να καθόμαστε και να περιγράφουμε με γενικότητες και αερολογίες φοβούμενοι μήπως και κατηγορηθούμε ότι αναζητούμε πελάτες. Κάτι πρέπει να κάνει ο γονιός, κάπου να το πάει αυτό το παιδί, εμείς θα ξέρουμε και θα καθόμαστε με σταυρωμένα τα χέρια?. Χίλιες φορές να κατηγορηθώ, όμως την πιθανότητα να βρει λύση ο γονιός εγώ θα του την δώσω. Το αποτέλεσμα θα το κρίνει ο γονιός.

Όσο αφορά για την ηθική τι να σου πω? μείνε εσύ με την ηθική και άσε τον άλλον να καίγεται. Αυτό δεν πρόκειται να το κάνω, άλλωστε υπάρχουν πολλοί γονείς εδώ στο forum που συστήνουν ο ένας στον άλλο γιατρό. Μάλλον αυτοί για σένα δεν έχουν ηθική + εδώ μέσα υπάρχουν και οι επιστημονικοί συνεργάτες με τα τηλέφωνά τους.

 

 

"Καιγονται" οι γυναικες που θελουν να φερουν στον κοσμο ενα παιδι και δεν μπορουν. Φανταστειτε να γραφοταν σ'αυτο το φοορουμ π.χ. ο Μαστρομηνας και να εδινε συμβουλες, οδηγιες ή να καθοδηγουσε πιθανους "πελατες" στην ενοτητα της εξωσωματικης! Πως θα σας φαινοταν;

Για μενα θα ηταν ανηθικο και αντιδεοντολογικο μιας και μιλησατε για ηθικη.

Βεβαιως το να το κανουν απλοι γονεις που ο ενας συμβουλευει τον αλλον χωρις κανενα προσωπικο οφελος, δεν ειναι ανηθικο. Φανταστειτε να γραφτει ολοκληρος ο ΠΣΦ και να ασκει κριτικη ο ενας στο εργο το αλλου!

Μην γινεστε στρεψοδικος χαριν εντυπωσεων και μην απαντατε σ'αυτο τον τονο εν θερμω. Αναλογιστειτε λιγο πιο ηρεμα αν εχω αδικο ή οχι.

Να εχετε μια ομορφη μερα

Εγω δεν δινω συνεχεια γιατι νιωθω ηδη ασχημα που γραφουμε ολ'αυτα σε ενα thread εντελως ασχετο και που αφορα ενα τοσο σημαντικο θεμα.

Επεξεργάστηκαν by good luck
Link to comment
Share on other sites

Παρακολουθώ το θέμα σου με αγωνία!

Αν πιστεύεις ότι η φυσικοθεραπεύτρια είναι ανεπαρκής,ψάξε και πήγαινε αλλού.Μη μένεις μόνο σε μια άποψη ειδικού.Δες και δεύτερο και τρίτο γιατρό.Διασταύρωσε γνώμες ειδικών.Έχε πίστη και εμπιστοσύνη στο βλαστάρι σου.Με την κατάλληλη καθοδήγηση θα μπουν τα πράγματα σε μια σειρά.

Εύχομαι όλοψυχα τα καλύτερα για το παιδάκι σου.

byhrp3.png

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Επαναφερω το θέμα. Ο μικρός μας είναι 19 μηνών. Απο 6μηνων ξεκίνησε να λέει τα δικά του. Όμως για κάποιο άγνωστο λόγω, γύρω στο χρόνο τα έκοψε. Μετά έλεγε μαμά, μπαμπά και μετά τα ξαναεκοψε.

Τώρα λέει κάποια πράγματα, όπως μαμά, μπαμπά, γκατα(γάτα) και αγκαλιά, αλλά μόνο όταν βρεθεί σε ανάγκη. Όταν δεν κάνουμε το δικό του αμέσως. Επίσης όταν βρίσκεται με αλλά παιδάκια, πολυ σπάνια, λύνεται η γλώσσα του.

Στο περπάτημα, μόνος του δε περπατάει. Θέλει δαχτυλακι.

Η Παιδίατρος δεν ανησυχεί. Θεωρεί ότι το παιδί έχει περπατήσει.

Αλλα ούτε για την ομιλία.

Παρατηρώ αλλα παιδάκια τα οποία συναναστρεφονται με παιδάκια, είναι πιο έτοιμα. Εμάς ο μικρός μεγαλώνει σπίτι χωρίς παιδάκια αλλα.

Τι μπορώ να κάνω;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

mafalda να σου πω κατι για την δικη μας εξελιξη λογου - κινησης.

 

οσο ο μικρος μεγαλωνε και το κινητικο δεν εξελισσοταν οπως θα επρεπε, εριχνε το βαρος στον λογο. προσπαθουσε συνεχεια να πει πραγματα. μολις ξεκινουσαμε τις φυσιοθεραπειες και προσπαθουσε να κανει πραγματα στο κινητικο, σταματουσε να μιλαει. μολις κατακτουσε κατι στο κινητικο, λιγο πιο μετα ξεκινουσε παλι τις προσπαθειες στον λόγο.

 

ετσι σταματουσε - ξεκινουσε παντα. ξεκινησε λεξεις, σταματησε για να μπουσουλησει. ξεκινησε λεξεις σταματησε για να σηκωθει, μετα για να περπατησει κλπ.... τωρα που νιωθει καλυτερα με το σωμα του αρχισε παλι.... να φανταστεις οτι ειμαστε 2,5 και τωρα ακουσα "μαμα" απο το στομα του και πως κανει το παπακι δειχνοντας το σε βιβλιο...

 

εσεις απλα αργησατε να περπατησετε ή υπαρχει και αλλο θεματακι;

Ερασιτέχνες έχτισαν την Κιβωτό. Επαγγελματίες έχτισαν τον Τιτανικό!

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει κάποιο θέμα. Η Παιδίατρος δεν ανησυχεί. Έχουμε θέμα με το εντερο. Πολυ πρόβλημα. Αφού κάναμε πολλές εξετάσεις διαπιστώθηκε ότι έχει μιας μορφής μεγακωλο.

Τις ημέρες που είναι να ενεργήσει, κάθεται όρθιος και ακίνητος όλη τη μέρα. Και όταν τα καταφέρει να ενεργήσει, μπορεί και μετα σπο 2μερες, κλαίει απο τον πόνο.

Αυτό είναι το πρόβλημα μας...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

καλό είναι να μην ησυχάζετε αν κάποιος παιδίατρος πει οτι δεν ανησυχεί. Οι περισσότεροι ξάρουν εμβολια να βάζουν και δεν ασχολούνται καθόλου με την κινητική εξέλιξη των παιδιών μας. και εμάς ο γιατρός μας είπε ότι δε χρειάζεται τ΄΄ιποτα και είχαμε φτάσει 18 μηνών και ακόμη δεν περπατούσαμε.

Link to comment
Share on other sites

Επαναφερω το θέμα. Ο μικρός μας είναι 19 μηνών. Απο 6μηνων ξεκίνησε να λέει τα δικά του. Όμως για κάποιο άγνωστο λόγω, γύρω στο χρόνο τα έκοψε. Μετά έλεγε μαμά, μπαμπά και μετά τα ξαναεκοψε.

Τώρα λέει κάποια πράγματα, όπως μαμά, μπαμπά, γκατα(γάτα) και αγκαλιά, αλλά μόνο όταν βρεθεί σε ανάγκη. Όταν δεν κάνουμε το δικό του αμέσως. Επίσης όταν βρίσκεται με αλλά παιδάκια, πολυ σπάνια, λύνεται η γλώσσα του.

Στο περπάτημα, μόνος του δε περπατάει. Θέλει δαχτυλακι.

Η Παιδίατρος δεν ανησυχεί. Θεωρεί ότι το παιδί έχει περπατήσει.

Αλλα ούτε για την ομιλία.

Παρατηρώ αλλα παιδάκια τα οποία συναναστρεφονται με παιδάκια, είναι πιο έτοιμα. Εμάς ο μικρός μεγαλώνει σπίτι χωρίς παιδάκια αλλα.

Τι μπορώ να κάνω;

 

για την ομιλια δεν ξερω αν θα ανησυχουσα σε αυτη την ηλικια,μαλλον οχι και εφοσον εχεις ακουσει οτι λεει λεξουλες...περπαταει γενικως μονος του η οχι?? αν οχι,εδω θα ανησυχουσα...εχεις ρωτησει και γνωμη απο αλλο παιδιατρο??

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

Επαναφερω το θέμα. Ο μικρός μας είναι 19 μηνών. Απο 6μηνων ξεκίνησε να λέει τα δικά του. Όμως για κάποιο άγνωστο λόγω, γύρω στο χρόνο τα έκοψε. Μετά έλεγε μαμά, μπαμπά και μετά τα ξαναεκοψε.

Τώρα λέει κάποια πράγματα, όπως μαμά, μπαμπά, γκατα(γάτα) και αγκαλιά, αλλά μόνο όταν βρεθεί σε ανάγκη. Όταν δεν κάνουμε το δικό του αμέσως. Επίσης όταν βρίσκεται με αλλά παιδάκια, πολυ σπάνια, λύνεται η γλώσσα του.

Στο περπάτημα, μόνος του δε περπατάει. Θέλει δαχτυλακι.

Η Παιδίατρος δεν ανησυχεί. Θεωρεί ότι το παιδί έχει περπατήσει.

Αλλα ούτε για την ομιλία.

Παρατηρώ αλλα παιδάκια τα οποία συναναστρεφονται με παιδάκια, είναι πιο έτοιμα. Εμάς ο μικρός μεγαλώνει σπίτι χωρίς παιδάκια αλλα.

Τι μπορώ να κάνω;

 

Νομίζω ότι δεν πρέπει να ανησυχείς. Η βαφτιστήρα μου είναι 22 μηνών και μόλις πριν 1 μήνα περπάτησε χωρίς δαχτυλάκι. Μέχρι τότε λοιπόν όπως ο γιος σου. Τώρα όμως τρέχει.Όσο για την ομιλία μόνο νερό στην δική της γλώσσα και άντε να πει μπα μπα. Τίποτα σχεδόν. Δεν ανησυχούν όμως καθόλου. Πιστεύω ότι κάποια παιδάκια θέλουν περισσότερο χρόνο.

9LS4p3.pngJWdVp3.png
Link to comment
Share on other sites

ερωτηση : εαν του αφησεις το δαχτυλακι, πεφτει κάτω ή λυγιζει τα γονατα του σιγα σιγα κ καθεται? εαν κάνει το δευτερο, τοτε πιστευω οτι ειναι ψυχολογικο το θεμα της κινησης του....εμπειρη δεν ειμαι, απλα λεω τη γνωμη μου....

κ εμένα αργησε να περπατησει......17 μηνων...κ εγω ειχα ανησυχησει....18 μηνων θα το κοιτουσαμε σε αναπτυξιολογο (υπο δικη μου πιεση γτ ο παιδιατρος ειναι παντα καθυσηχαστικος)....

 

επισης πιστευω οτι ολα εχουν κ καποια ορια.....το γνωριζω οτι καποια παιδια χρειαζονται περισσοτερο χρονο να περπατησουν (οπως ανεφερα παραπανω κ μενα τεμπελιτσα η δικια μου)... ΟΜΩΣ εαν φτασει ενα παιδακι 2,5 ετων κ δε περπαταει τι θα πουμε? εαν φτασει 3,5 ετων κ δε μιλάει καθολου τι θα πουμε? ''δε πειραζει χρειαζεται χρονο'', ή θα πρεπει να το κοιταξει ο γονεας? ?? αρα καπου υπαρχει καποιο οριο (χρονικο) στο ποτε θα περπατησε ή στο ποτε θα μιλησει κτλ.....:|

Link to comment
Share on other sites

επισης πιστευω οτι ολα εχουν κ καποια ορια.....το γνωριζω οτι καποια παιδια χρειαζονται περισσοτερο χρονο να περπατησουν (οπως ανεφερα παραπανω κ μενα τεμπελιτσα η δικια μου)... ΟΜΩΣ εαν φτασει ενα παιδακι 2,5 ετων κ δε περπαταει τι θα πουμε? εαν φτασει 3,5 ετων κ δε μιλάει καθολου τι θα πουμε? ''δε πειραζει χρειαζεται χρονο'', ή θα πρεπει να το κοιταξει ο γονεας? ?? αρα καπου υπαρχει καποιο οριο (χρονικο) στο ποτε θα περπατησε ή στο ποτε θα μιλησει κτλ.....:|

 

Συμφωνώ και επαυξάνω, και καλό θα ήταν να κάνουμε ενέργειες πριν τον χρονικό περιθώριο που μας δίνει ο κάθε γιάτρος. Καλύτερα να σου πουν "όλα καλά, έπρεπε να του δώσεις λίγο χρόνο παραπάνω" παρά να σου πουν "γιατί αργήσατε τόσο? εαν τον φέρνατε λίγο νωρίτερα θα είχαμε καλύτερα και γρηγορότερα αποτελέσματα"

LAAFp2.png

 

JRM4p2.png

Link to comment
Share on other sites

επισης πιστευω οτι ολα εχουν κ καποια ορια.....το γνωριζω οτι καποια παιδια χρειαζονται περισσοτερο χρονο να περπατησουν (οπως ανεφερα παραπανω κ μενα τεμπελιτσα η δικια μου)... ΟΜΩΣ εαν φτασει ενα παιδακι 2,5 ετων κ δε περπαταει τι θα πουμε? εαν φτασει 3,5 ετων κ δε μιλάει καθολου τι θα πουμε? ''δε πειραζει χρειαζεται χρονο'', ή θα πρεπει να το κοιταξει ο γονεας? ?? αρα καπου υπαρχει καποιο οριο (χρονικο) στο ποτε θα περπατησε ή στο ποτε θα μιλησει κτλ.....:|

 

Συμφωνώ και επαυξάνω, και καλό θα ήταν να κάνουμε ενέργειες πριν τον χρονικό περιθώριο που μας δίνει ο κάθε γιάτρος. Καλύτερα να σου πουν "όλα καλά, έπρεπε να του δώσεις λίγο χρόνο παραπάνω" παρά να σου πουν "γιατί αργήσατε τόσο? εαν τον φέρνατε λίγο νωρίτερα θα είχαμε καλύτερα και γρηγορότερα αποτελέσματα"

 

αρκει να ειμαστε ψυχραιμοι, δλδ επειδη δε περπατησε 19 μηνων, ας μη πανικοβαλλομαστε, δε σημαινει οτι εχει προβλημα, απλα το βοηθαμε.......:-) οπως προειπαμε ισως ειναι ψυχολογικο το προβλημα, κ οχι κινητικο.....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...