Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΕΘΕΡΕΣ


Recommended Posts

ΑΝΟΙΓΩ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΕΜΕΝΑ ΜΕ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ ΠΟΛΥ.

 

ΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ Η ΠΕΘΕΡΑ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΩΣ "ΓΕΙΑ ΣΟΥ" ΚΑΙ ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΣΤΟ ΜΩΡΟ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΩΣ ΧΑΖΟ ΕΩΣ ΓΕΛΕΙΟ?

Α. ΤΗΝ ΣΠΑΣ ΣΤΟ ΞΥΛΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΠΑΣ ΣΤΟ ΔΙΚΗΓΟΡΟ ΓΙΑ ΔΙΑΖΥΓΙΟ

Β. ΤΗΝ ΠΕΤΑΣ ΕΞΩ ΑΠ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΠΑΣ ΣΤΟ ΔΙΚΗΓΟΡΟ ΓΙΑ ΔΙΑΖΥΓΙΟ

Γ. ΑΛΛΗ ΛΥΣΗ..

 

ΤΙ ΛΕΤΕ ΕΣΕΙΣ?

ΒΟΗΘΕΙΑ :mad::mad::twisted::evil::mad::mad:

ΔΑΦΝΗ2

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις



Διαφημίσεις

δεν αφήνω το παιδί μου στην πεθερά μου ούτε για 5 λεπτά. αλλα όταν μας βλέπει (οπωσδήποτε 1 με 2 φορές την εβδομάδα) τότε αρχίζει να του κάνει πραγματα που δεν είναι για μένα σωστά π.χ. του μαθαίνει να γβάζει τη γλώσσα. είναι αυτό σωστό? γιατί δεν του λέει ένα παραμύθι ας πούμε. .

ΔΑΦΝΗ2

Link to comment
Share on other sites

δεν αφήνω το παιδί μου στην πεθερά μου ούτε για 5 λεπτά. αλλα όταν μας βλέπει (οπωσδήποτε 1 με 2 φορές την εβδομάδα) τότε αρχίζει να του κάνει πραγματα που δεν είναι για μένα σωστά π.χ. του μαθαίνει να γβάζει τη γλώσσα. είναι αυτό σωστό? γιατί δεν του λέει ένα παραμύθι ας πούμε. .

Δαφνη μου, νομιζω πως πρεπει να της πεις εσυ τι πρεπει να κανει και ποια πραγματακια πρεπει να μαθει στο παιδακι σου, μιας και δεν καταλαβαινει απο μονη της. Και υπομονη...

Να χαιρεσαι το παιδακι σου! :D

7uEBp2.png M3GSp2.png
Link to comment
Share on other sites

δεν αφήνω το παιδί μου στην πεθερά μου ούτε για 5 λεπτά. αλλα όταν μας βλέπει (οπωσδήποτε 1 με 2 φορές την εβδομάδα) τότε αρχίζει να του κάνει πραγματα που δεν είναι για μένα σωστά π.χ. του μαθαίνει να γβάζει τη γλώσσα. είναι αυτό σωστό? γιατί δεν του λέει ένα παραμύθι ας πούμε. .

Δαφνη μου, νομιζω πως πρεπει να της πεις εσυ τι πρεπει να κανει και ποια πραγματακια πρεπει να μαθει στο παιδακι σου, μιας και δεν καταλαβαινει απο μονη της. Και υπομονη...

Να χαιρεσαι το παιδακι σου! :D

 

Ο άντρας της πρέπει να της πει γιατι αν το πει εκείνη θα του κάνει χειρότερα μετά :lol::lol:

Δεν τις ξέρεις τι ύπουλες που ειναι!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τη yogini...Και εγώ πάντα έτσι κάνω..όταν διαφωνούμε με τους δικούς μου, μιλάω εγώ και όταν με τους δικούς του, ο άντρας μου.

Με το παιδί σου δύσκολα κρατάς μούτρα, με τη νύφη σου όμως?????????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συμφωνώ με τη yogini...Και εγώ πάντα έτσι κάνω..όταν διαφωνούμε με τους δικούς μου, μιλάω εγώ και όταν με τους δικούς του, ο άντρας μου.

Με το παιδί σου δύσκολα κρατάς μούτρα, με τη νύφη σου όμως?????????

ΣΩΣΤΑ!!! Δεν το είχα σκεφτεί έτσι :wink:

7uEBp2.png M3GSp2.png
Link to comment
Share on other sites

έχετε δικιο κοριτσια στο οτι πρέπει να το πει ο αντρας μου. μα και αυτός όταν του λέω κάτι γι αυτήν τότε μαλώουμε. δεν ξέρω τι να πω. δεν μαλώνουμε ποτέ για τίποτα άλλο. μόνο γι αυτήν. είναι τρομερό. συμφωνούμε σε όλα τα αλλα απόλυτα. οπότε το να το πει αυτός άκυρο.

ΔΑΦΝΗ2

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια.Θα ηθελα να εκφρασω την αμεριστη συμπαρασταση μου στη ΔΑΦΝΗ2.Η γνωμη μου ειναι οτι πρεπει να το χειριστης μονη σου το θεμα με τη πεθερα σου.Βαλτη κατω μια μερα που θα τη δεις να κανει βλακειες στο παιδι σου και εξηγησε της με ωραιο τροπο πως δεν θελεις να κανει τετοια πραγματα στο μωρο γιατι εχεις προβλημα.Παιξτω διπλοματικα.Εχω καει κι εγω απο την πεθερα μου και δεν εχω γεννησει ακομα.Ο αντρας σου οσο και να του το λες δεν θα κανει τιποτα,βλεπω και τον δικο μου.Εαν τις τα εξηγησεις με "ωραιο" τροπο θα καταλαβει.Εγω το εκανα και μονο τοτε ειδα αποτελεσμα.

Link to comment
Share on other sites

μαριαπαβ εχεις δικιο. μαλλον έτσι πρέπει να κάνω. παντως οσες φορές το έχω πει με ωραίο τρόπο για συγκεκριμένο πράγμα. σταματάει εκείνη την ώρα και την επόμενη πάλι τα ίδια. σα να λεμε απ το ένα μπάινει απ το αλλο βγένει. μαλλον πρέπει να τις το πω κάποια φορά πιο επίμονα και να το τονήσω πολυυυυ.....

ευχαριστώ μαριαπαβ για την συμπαρασταση. :oops:

ΔΑΦΝΗ2

Link to comment
Share on other sites

Κουκλιτσα μου καλησπερα!Φανταζομαι οτι ειμαστε ολες οι γυναικες του πλανητη διπλα σου γιατι δυστηχως ολες εχουμε και καποια στιγμη ολες θα γινουμε πεθερες.Σκοπος ομως ειναι να παρεις τη κατασταση στα χερια σου εστω και εαν αυτο δεν βρισκει συμφωνο τον αντρα σου.Η συμβουλη μου,επειδη εχω περασει τα πανδινα απο τη πεθερα μου ειναι να τις βρεις καποια δικαιολογια.Π.Χ Εβγαλες το μωρο σου για βολτα μεχρι το παρκο και οτι συναντησες καποιες γνωστες σου με τα παιδια τους και το δικο σου αρχησε να κανει τις βλακειες που του μαθαινει η γιαγια του κι εγινες ρεζιλι.Η' οτι το πηγες στο παιδιατρο καποις στιγμη και εκανε παλι τα ιδια και ο γιατρος σε μαλωσε και σου ειπε οτι καλυτερα θα ηταν να του διαβαζατε κανενα παραμηθακι.Στο κατω κατω εαν δεν την εχεις αναγκη,βρες δικαιολογιες να μην ερχετε συχνα στο σπιτι σου. :twisted::evil:

Αλλα και στον αντρα σου θα πρεπει να τα χωσεις καποια στιγμη.Εσυ εισαι η μανα του παιδιου σου και θες να το μεγαλωσεις μαζι με τον αντρα σου χωρις την αναμιξει τριτων.

Πολλα φιλια και κουραγιοοοοοοοοοοο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ειχα διαβασει ένα βιβλιο "τι τραβαμε εμείς οι μάνες" λοιπόν η ηρωίδα, είχε και αυτή μια πεθερά και κάπου λέει ένα πολύ καλό. Δεν το θυμάμαι ακριβώς κάτι για λαβοτομή, πάντως εννοούσε πως άστη να λέει και μην απαντάς καν. καλό. Λίγο δύσκολο στην πράξη μα αν το δουλέψουμε θα το καταφέρουμε. Θα το διαβάσω και θα στο πω πως το λέει..Λέω να το εφαρμόσω.

ΔΑΦΝΗ2

Link to comment
Share on other sites

Πόσο σπαστικό είναι όταν κάνουν ότι τους κατεβαίνει στο κεφάλι χωρίς να ρωτάνε και με την αυτοπεποίθηση ότι τα ξέρουν ολα! Εμείς μόλις είχαμε φέρει το μωρό σπίτι (2040 kg) και το έπαιρνε και το κούναγε από δω και από κει λες και ήταν σάκος. Άσε τις αγριοφωνάρες που του έκανε από τη χαρά της. Το κακόμοιρο τα είχε παίξει. Μέχρι που πήγε 2 μηνών δεν την άφηνα ποτέ μόνη να το κρατήσει. Αλλά το πιο σπαστικό ακόμα και τώρα είναι που μου το αρπάζει μέσα από τα χέρια μου κάθε φορά που το βλέπει. όταν πρέπει να το αφήσουμε για κάποιες ώρες (προετοιμάζομαι ψυχολογικά κάθε φορά) νιώθω ότι το εγκαταλείπω το κακομοίρικο.

an1cCyH0g411210Nzc3NzlkaHwzNTIxNDQ1YmphZHxUTyBGQUZPVVRBS0kgTU9VIEVJTkFJ.gif

s-age.pngs-age.png

Link to comment
Share on other sites

ΜΑΜΑ ΤΟΥ ΚΩΣΤΑΝΤΙΝΟΥΛΗ ΕΜΕΝΑ ΜΕ ΑΓΓΙΖΕΙ ΠΟΛΥ ΤΟ ΘΕΜΑ ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΙ ΠΑΘΩΝ. ΛΟΙΠΟΝ ΟΠΩΣ ΔΙΑΒΑΣΕΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΜΙΛΑ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΣΟΥ. ΑΥΤΟΣ ΘΑ ΒΑΛΕΙ ΟΡΙΑ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΑ. ΑΝ ΔΕΝ ΓΙΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΜΙΛΑ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΜΕ ΑΥΤΗ ΗΡΕΜΑ ΚΑΙ ΩΡΑΙΑ.

ΟΜΩΣ ΠΡΟΣΟΧΗ ΜΕΓΑΛΗ. ΜΗΝ ΕΚΝΕΥΡΙΣΤΕΙΣ ΜΗΝ ΜΙΛΗΣΕΙΣ ΠΟΤΕ ΔΥΝΑΤΑ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΗΡΕΜΑ. ΕΓΩ ΕΚΕΙ ΧΑΝΩ ΤΟ ΔΙΚΙΟ ΜΟΥ. ΝΕΥΡΙΑΖΩ ΚΑΙ ΦΩΝΑΖΩ.

ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ....

ΔΑΦΝΗ2

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τα πηγαίνω πολύ καλά με την πεθερά μου. Τώρα είναι μεγάλη 82 αλλά στέκει στα μυαλά της μια χαρά μιλάμε σαν φίλες για τα πάντα.

Απο την άλλη έχω και τον άντρα μου που αν γίνει κάτι επεμβαίνει και την βάζει στη θέση της πάντα. Καλά όλα αυτά αλλάααααααααααααα

 

Υπάρχει και το αλλά. Με τα παιδιά κάνει όλες αυτές τις βλακείες που γράφετε παραπάνω.

Τι κάνω; της μιλάω και σταματάει για λίγο μου λέει ότι έχω δίκιο και μετά πάλι τα ίδια.

Και φτου κι απ' την αρχή. Έτσι κατάλαβα ότι είναι σαν τα παιδιά μου.

Πολύ απλά δεν με ακούει εκεί που δεν θέλει όπως τα παιδιά τα λέω τα ξαναλέω.

 

Το πήρα απόφαση είναι σαν μικρό παιδί.

Τελείωσε ο άνθρωπος κάνει τον κύκλο του και ξαναγίνεται μωρό.

 

Εν τω μεταξύ καθιέρωσα το Σάββατο τη μέρα της γιαγιάς και τη βλέπουμε κάθε Σάββατο κι όλα καλά.

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΕΙΜΑΙ Η ΕΥΑ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΠΟΛΥ ΝΑ ΣΥΖΗΤΗΣΩ ΜΕ ΑΛΛΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ

Link to comment
Share on other sites

Τελείωσε ο άνθρωπος κάνει τον κύκλο του και ξαναγίνεται μωρό.

 

Συμφωνώ απόλοιτα.. έχω γονείς 75 χρονών και ξέρω ότι κάνουν σαν παιδάκια 5 χρονών!

 

Με την πεθερά μου δεν έχω τόσο πρόβλημα γιατί της τα χώνω ευθέως και αντιλαμβάνεται κατά 90%

 

με τη μάνα μου όμως είναι το απερίγραπτο.... εκεί είναι το χειρότερο πίστεψέ με... γιατί περιμένεις από την ίδια σου τη μητέρα να σε καταλαβαίνει και να σου συμπαραστέκεται αλλα τελικά

1 λες άλλα και να κάνει άλλα..

2 έχει ΠΑΝΤΑ αντίθετη άποψη από τη δική σου και

3 φοράει πατσουλι κολώνια και δε λέει να την αλλάξει (γιατί επιμένει ότι δεν φοράει καν!!!)

Η πεθερά μου δε μου έχει κρατήσει ούτε 1 δευτερόλεπτο κακία και η μάνα μου μπορεί να μου κρατάει μούτρα 1 εβδομάδα!!!

 

 

Πάντως αυτό που είπαν τα κορίτσια παραπάνω να κάνεις... αν ο άντρας σου δε θέλει να επέμβει να πιάσεις την κατάσταση στα χέρια σου και να της μιλήσεις ήρεμα και πολιτισμένα...

 

Καλή τύχη

xH00.jpgZKiNp2.png

To deftero mikrouli sokolatoloukoumadaki mou gennh8hke stis 15/01/10

Link to comment
Share on other sites

ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΟΙ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΣΑΣ ΠΙΑΝΟΥΝ ΤΟΠΟ. ΕΧΕΤΕ ΔΙΚΙΟ ΑΛΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ??

ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΥΘΕΩΣ ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΜΠΡΟΣΤΑ. ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΠΩ ΕΥΘΕΩΣ. ΝΑ ΤΑ ΠΩ ΜΠΡΟΣΤΑ ΤΟΥ.?

ΔΑΦΝΗ2

Link to comment
Share on other sites

ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΟΙ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΣΑΣ ΠΙΑΝΟΥΝ ΤΟΠΟ. ΕΧΕΤΕ ΔΙΚΙΟ ΑΛΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ??

ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΥΘΕΩΣ ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΜΠΡΟΣΤΑ. ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΠΩ ΕΥΘΕΩΣ. ΝΑ ΤΑ ΠΩ ΜΠΡΟΣΤΑ ΤΟΥ.?

 

να κανεις πρωτα μια κουβεντουλα μαζι του πριν, να φροντισεις να παρει το μερος ΣΟΥ (γιατι εμενα δεν το παιρνει) και μετα ναι να το πεις ευθεως χωρις φοβο και παθος. στο κατω κατω εσυ εισαι η μητερα και αν συμβει (χτυπα ξυλο) οτιδηποτε, απο το να κακομαθει (μικρο το κακο) μεχρι κατι επικινδυνο (μεγαλο το κακο) ΕΣΥ θα τρεχεις και δεν θα φτανεις.

 

αν ανηκεις και εσυ στην κατηγορια οπου ο αντρας σου δεν ειναι με το μερος σου (οπως εγω και φανταζομαι πολλες) γιατι σε θεωρει υπερβολικη, τοτε κουραγιο και ΠΕΣ τα μονη σου.

 

ειναι πολεμος αγαπη μου. η αυτοι η εσυ . και επειδη αυτους τους προστατευει το "κοπαδι" θα χρειαστεις πολυυυ κουραγιο για να μην καταληξεις με τιποτα νευρικα ξεσπασματα.

 

Υ.Γ μου εμφανιστηκε η ψωριαση μετα απο 10 χρονια λογω σχεσεων με πεθερα και δεν το πηρε κανεις χαμπαρι. εκει ομως στον αγωνα

Link to comment
Share on other sites

πόλεμος καλά το λες. αλλά στην δική μου περίπτωση έχω χάσει όλες τις μάχες..γιατί εκνευρίζομαι. και φυσικά δεν είμαι διπρόσωπη. φαίνομαι. και εκέι χάνω.

ΔΑΦΝΗ2

Link to comment
Share on other sites

μπορει να χασαμε τις μαχες αλλα οχι και τον πολεμο :D

 

και να σου πω τι σκεφτομαι?αν ερθει η κακια η ωρα που ο μικρος θα κανει κατι γιατι ετσι τον εχει μαθει η πεθερα, περιμενω να πω στον αντρουλη μου "βλεπεις, δεν με ακουσες και τωρα να τα αποτελεσματα. αλλα τωρα καλε μου, λουσου τα μονος σου. ηθελες και τα επαθες.οταν εγω τα ελεγα ημουνα υστερικη, παραλογη, ολο νευρα. τωρα καλα να παθεις"

 

και αφου τον ψησω κανα 2 μερες να προσπαθει να διορθωσει το προβλημα, θα εμφανιστω για να μπαλωσω τα πραγματα ΟΠΩΣ ΘΕΛΩ και ΞΕΡΩ ΕΓΩ. και ας ειναι λαθος. και ας μου βγει η πιστη.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ολες εχουμε προβληματα με τις πεθερες .. μην ξεχναμε ομως οτι εκεινες

εφεραν στον κοσμο τον αγαπημενο μας και θα πρεπει να το σεβομαστε αυτο , γιατι ειναι μητερες και εκεινες . Λογω ηλικιας σιγουρα κανουν πραγματα που μας πειραζουν ... και απο την αλλη πλευρα πρεπει να μαθαινουμε εμεις να μην τα κανουμε οταν θα γινουμε εμεις πεθερες ...ετσι δεν ειναι ?

τα παθηματα γινονται μαθηματα αλλωστε ..οπως λεει ο λαος .

 

απο την αλλη πλευρα εχουμε και τις μητερες μας που κανουν τα ιδια .....

ετσι δεν ειναι ?

ΠΑΝΤΑ ΔΙΠΛΑ ΣΤΟΥΣ ΝΕΟΥΣ

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...