Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

χρηματα απο ΟΑΕΔ ιανουαριο 2012


Recommended Posts

Θα ηθελα να σας ρωτησω αν πηρατε τον ιανουαριο τα χρηματα απο τον ΟΑΕΔ για το εξαμηνο μητροτητας,Ε μενα δεν τα εχουν βαλει ακομα υπαρχει περιπτωση να μην τα παρω ή μηπως καθυστερουν? Ξέρει κανείς να μου απαντήσει?:confused:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα.Εμένα μου τα έβαλαν στις 3/2/2012.Καμιά φορά καθυστερούν να τα βάλουν.Μην σε ανησυχεί,απλά κάνε μια κίνηση λογαριασμού αυριο.Πολυ πιθανό να στα έχουν καταθέσει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα!

Και εμεις δεν εχουμε παρει ακομα το επιδομα!!!! Εφτασε 15 ο μηνας και δεν μπηκαν τα χρηματα!!! Εχει και καποια αλλη κοπελα ακομα προβλημα!!! Προσπαθησαμε να επικοινωνησουμε με τον ΟΑΕΔ, αλλα ειναι αδυνατο!!!

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πήρα τηλέφωνο στον ΟΑΕΔ Καλλιθέας και ακόμα να ηρεμήσω. Τώρα λένε πως για να πληρωθούμε το ρημαδοεπίδομα πρέπει να προσκομίσουμε μία ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΕΓΓΡΑΦΗΣ ΠΟΛΙΤΗ ΚΡΑΤΟΥΣ ΜΕΛΟΥΣ ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΑΙΚΗΣ ΕΝΩΣΗΣ. Εγώ έχω ιταλική υπηκοότητα αλλά έχω γεννηθεί Αθήνα από Ελληνίδα μαμά και Ιταλό πατέρα. Επίσης είναι η 2η φορά που παίρνω το 6μηνο και μάλιστα αυτός θα ήταν και ο τελευταίος μήνας.

 

Αν ξέρετε κάτι μου λέτε.

Link to comment
Share on other sites

Σοβαρα μιλας??? Ελπιζω να μην ισχυει αυτο!!! Ειναι τραγικο!! Η γυναικα μου ειναι στον ΟΑΕΔ Καισαριανης και την εχουν ταλαιπωρησει απιστευτα!!! Αν ζητησουν και κατι τετοιο....!!! Ασε που καθε μερα εχει 300 ατομα ουρα!!!

Ειναι καποια αλλη κοπελα που να ειναι στον ΟΑΕΔ Καισαριανης??? Και αντιμετωπιζει αντιστοιχο προβλημα???

Link to comment
Share on other sites

Αν έχει ελληνική υπηκοότητα, δεν φαντάζομαι να το ζητήσουν. Αν όμως το κάνουν, τότε θα το εκδόσουν από το αστυνομικό τμήμα της περιοχής σου. Έτσι μου είπε το ζώον στην Καλλιθέα. Επειδή όμως με είχε καβαλήσει ο διάολος, πήρα τηλ στο τμήμα της περιοχής όπου το όργανο δεν είχε ιδέα για το έγγραφο.

 

Δευτέρα με το καλό, θα πάω στον ΟΑΕΔ με λουλούδια και γλυκά. Θα περάσουμε τέλεια. Μόλις έχω νεότερα θα ενημερώσω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπόν πήγα κι εγω σήμερα στον ΟΑΕΔ. Μου είπαν οτι άλλαξε ημερομηνία πληρωμής, τα χρήματα θα μπαίνουν στο λογαριασμό κάθε παρασκευή. Με "καθησυχασάν" οτι τα χρήματα απλός αργούν και όταν τους ρώτησα πότε περίπου να τα περιμένω μου απάντησαν οτι καμιά φόρα καθυστερούν και εχει τύχει να αργήσουν και δυο(!!!) μηνες και οτι δεν ξέρουν να μου απαντήσουν σχετικα :mad:

Link to comment
Share on other sites

Στο Ο.Α.Ε.Δ Αχαρνών είμαι.

Αν μάθω κάτι νεότερο, θα σας ενημερώσω,αν και φοβάμαι οτι τα πράγματα δεν είναι όπως μας τα λένε.Και απλός περιμένουμε το περιβόητο δάνειο ή την χρεοκοπία. Μακάρι να βγω ψεύτρα :(

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν για τον ΟΑΕΔ Καλλιθέας ισχύει το εξής. Πρέπει να υπάρχει αυτή η βεβαίωση προκειμένου να πληρωθεί το επίδομα. Η συγκεκριμένη βεβαίωση για τους αλλοδαπούς ΕΝΤΟΣ ΕΥΡΩΠΑΙΚΗΣ ΕΝΩΣΗΣ δίνεται από τα κατά τόπους τμήματα αλλοδαπών. Το κακό στο Τ.Α. στην Πέτρου Ράλλη, είναι ότι στις 06:30 δίνονται οι αριθμοί προτεραιότητας και αμέσως μετά αρχίζει η διαδικασία έκδοσης ώστε να το παραλάβουμε αυθημερόν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπόν για τον ΟΑΕΔ Καλλιθέας ισχύει το εξής. Πρέπει να υπάρχει αυτή η βεβαίωση προκειμένου να πληρωθεί το επίδομα. Η συγκεκριμένη βεβαίωση για τους αλλοδαπούς ΕΝΤΟΣ ΕΥΡΩΠΑΙΚΗΣ ΕΝΩΣΗΣ δίνεται από τα κατά τόπους τμήματα αλλοδαπών. Το κακό στο Τ.Α. στην Πέτρου Ράλλη, είναι ότι στις 06:30 δίνονται οι αριθμοί προτεραιότητας και αμέσως μετά αρχίζει η διαδικασία έκδοσης ώστε να το παραλάβουμε αυθημερόν.

Αυτό μου ακούγεται εντελώς τρελό. Για ποιό λόγο χρειάζεται μία ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΕΓΓΡΑΦΗΣ ΠΟΛΙΤΗ ΚΡΑΤΟΥΣ ΜΕΛΟΥΣ ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΑΙΚΗΣ ΕΝΩΣΗΣ αν υπάρχει μια ταυτότητα της ευρωπαικής χώρας ή έστω ένα πιστοποιητικό γέννησης. Ταλαιπωρούν κόσμο χώρις λόγο

Link to comment
Share on other sites

@Sheltleth..Και στην Ελλάδα η ταλαιπωρία του κόσμου άνευ λόγου είναι κάτι πρωτόγνωρο έτσι?

 

Για κάθε απολυμένο ρεμάλι δημόσιο υπάλληλο που ποτέ του δεν δούλεψε και κοιτάει αφ'υψηλού τον κόσμο γύρω του, εγώ θα ανοίγω σαμπάνια (ρισκάροντας να καταλήξω αλκοολικιά).

 

Κάτια

Link to comment
Share on other sites

Αυτό μου ακούγεται εντελώς τρελό. Για ποιό λόγο χρειάζεται μία ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΕΓΓΡΑΦΗΣ ΠΟΛΙΤΗ ΚΡΑΤΟΥΣ ΜΕΛΟΥΣ ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΑΙΚΗΣ ΕΝΩΣΗΣ αν υπάρχει μια ταυτότητα της ευρωπαικής χώρας ή έστω ένα πιστοποιητικό γέννησης. Ταλαιπωρούν κόσμο χώρις λόγο

 

καλησπερα... οσοι ειναι μεσα στην ευρωπαικη ενωση χρειαζεται αυτη η κριτρινη καρτα ευρωπαιου πολιτη κρατους μελουσ της ΕΕ δυστυχως το χωσανε κι αυτο το δικαιολογητικο.δεν τους καλυπτει η ταυτοτητα,ειναι κατι σαν αδεια παραμονης στην ελλαδα. ...

οι πληρωμες που γινονατι καθε Παρασκευη δεν ισχυει για την αδεια μητροτητας αλλα για ολα τ'αλλα επιδοματα.Η αδεια μητροτητας πληρωνεται στο πρωτο 10 ημερο του μηνα.Υπαρχουν παντα καθυστερησεις στην μητροτητα κανα 2μηνο οταν ειναι για πρωτη φορα πληρωμης.Οι τωρα καθυστερησεις γινανε στην μητροτητα μετα την καταθεση του εξτρα δικαιολογητικου που ζητησανε για το επικουρικο.

 

bilkat @Sheltleth..Και στην Ελλάδα η ταλαιπωρία του κόσμου άνευ λόγου είναι κάτι πρωτόγνωρο έτσι?

 

Για κάθε απολυμένο ρεμάλι δημόσιο υπάλληλο που ποτέ του δεν δούλεψε και κοιτάει αφ'υψηλού τον κόσμο γύρω του, εγώ θα ανοίγω σαμπάνια (ρισκάροντας να καταλήξω αλκοολικιά).

 

Κάτια

<=== Λυπαμαι που εχεις αυτην την εντυπωση για ΟΛΟΥΣ τους δημοσιους υπαλληλους...δεν εχουμε ολοι την ιδια γουρουνισια μουρη για να μας βαζεις στο ιδιο καλαθι.

Καλη συνεχεια.

 

Link to comment
Share on other sites

οι πληρωμες που γινονατι καθε Παρασκευη δεν ισχυει για την αδεια μητροτητας αλλα για ολα τ'αλλα επιδοματα.Η αδεια μητροτητας πληρωνεται στο πρωτο 10 ημερο του μηνα.Υπαρχουν παντα καθυστερησεις στην μητροτητα κανα 2μηνο οταν ειναι για πρωτη φορα πληρωμης.Οι τωρα καθυστερησεις γινανε στην μητροτητα μετα την καταθεση του εξτρα δικαιολογητικου που ζητησανε για το επικουρικο.

 

 

Καλησπέρα agkiolina Ευχαριστώ για την πληροφορία.

Μου έμειναν άλλοι 2 μήνες, δλδ δεν είναι πρώτη φορά που πληρώνομαι και δυστυχώς είναι 18 του μήνα και ακόμα τίποτα :(

Link to comment
Share on other sites

οι πληρωμες που γινονατι καθε Παρασκευη δεν ισχυει για την αδεια μητροτητας αλλα για ολα τ'αλλα επιδοματα.Η αδεια μητροτητας πληρωνεται στο πρωτο 10 ημερο του μηνα.Υπαρχουν παντα καθυστερησεις στην μητροτητα κανα 2μηνο οταν ειναι για πρωτη φορα πληρωμης.Οι τωρα καθυστερησεις γινανε στην μητροτητα μετα την καταθεση του εξτρα δικαιολογητικου που ζητησανε για το επικουρικο.

 

 

Καλησπέρα agkiolina Ευχαριστώ για την πληροφορία.

Μου έμειναν άλλοι 2 μήνες, δλδ δεν είναι πρώτη φορά που πληρώνομαι και δυστυχώς είναι 18 του μήνα και ακόμα τίποτα :(

 

Δεν φταιει ο κοσμος που εργαζεται μεσα στον οργανισμο{φταινε μερικοι γιατι δεν εχουν τροπους...οχι ομως κι ολοι}...λεφτα δεν υπαρχουν για να πληρωσουν... προσπαθουν να βρουν χρηματα για να πληρωσουν τα επιδοματα.Οι ανεργοι καθε μερα ειναι και περισσοτεροι που θα τα βρουν οι μ...ες τα λεφτα για να δωσουν στους ανθρωπους να φανε ...?:(

Λυπαμαι ειλικρινα για ολο αυτο που περνατε ... ξερω πως ειναι να περιμενεις το ρημαδοεπιδομα αυτο... 4 φορες εχω μεινει ανεργη στο παρελθον ... αλλα τωρα ειναι στην χειροτερη μοιρα που μπορουσαν να μας φερουν.

υπομονη ειναι η μονη λεξη μαζι με το κοιυραγιο που μας εχει μεινει να λεμε.

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν φταιει ο κοσμος που εργαζεται μεσα στον οργανισμο{φταινε μερικοι γιατι δεν εχουν τροπους...οχι ομως κι ολοι}...λεφτα δεν υπαρχουν για να πληρωσουν... προσπαθουν να βρουν χρηματα για να πληρωσουν τα επιδοματα.Οι ανεργοι καθε μερα ειναι και περισσοτεροι που θα τα βρουν οι μ...ες τα λεφτα για να δωσουν στους ανθρωπους να φανε ...?:(

Λυπαμαι ειλικρινα για ολο αυτο που περνατε ... ξερω πως ειναι να περιμενεις το ρημαδοεπιδομα αυτο... 4 φορες εχω μεινει ανεργη στο παρελθον ... αλλα τωρα ειναι στην χειροτερη μοιρα που μπορουσαν να μας φερουν.

υπομονη ειναι η μονη λεξη μαζι με το κοιυραγιο που μας εχει μεινει να λεμε.

 

To γνωρίζω αυτό και σε καμιά περίπτωση δεν κατηγορώ τους δημοσίους υπαλήλους. Μακάρι να βρεθούν τα λεφτά σύντομα, όχι μόνο για τις μανούλες αλλά για όλων τον κόσμο...

Link to comment
Share on other sites

@agkiolina. Μην βιάζεσαι να κατηγορήσεις γιατί δεν διάβασες καλά αυτό που έγραψα. Αναφέρομαι μόνο σε όσους δεν δούλεψαν ποτέ. Εφόσον δεν αναγνωρίζεις τον εαυτό σου μέσα σε αυτούς, δεν βλέπω τον λόγο της ενόχλησής σου. Δεν θα φοβόμαστε και να λέμε την γνώμη μας ΟΚ?

 

 

 

Κάτια

<=== Λυπαμαι που εχεις αυτην την εντυπωση για ΟΛΟΥΣ τους δημοσιους υπαλληλους...δεν εχουμε ολοι την ιδια γουρουνισια μουρη για να μας βαζεις στο ιδιο καλαθι.

Καλη συνεχεια.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!

 

Ουτε σε εμας εβαλαν χρηματα !!! Αυριο η γυναικα μου θα παει στον ΟΑΕΔ να δει τι γινεται!!! Βεβαια το οτι δεν εχουν λεφτα δεν νομιζω να ισχυει, γιατι υπαρχουν κοπελες που πηραν κανονικα τα χρηματα τους!!! Οποτε τι σημαινει αυτο? Οτι τα μισα υποκαταστηματα του ΟΑΕΔ εχουν λεφτα και τα αλλα μισα δεν εχουν? Τωρα σχετικα με τα επιπλεον δικαιολογητικα ( επικουρικο, καρτα μελους Ε.Ε), εμεις δωσαμε το επικουρικο, την πρωτη φορα οποτε δεν νομιζω να μας ξαναζητησουν το ιδιο!

Ελπιζω να βγαλουμε μια ακρη, γιατι ειναι μεγαλη η ταλαιπωρια και ειναι οι 2 τελευταιες δοσεις αυτες που περιμενουμε!!!

Οτι νεα εχω αυριο απο τον ΟΑΕΔ, θα σας ενημερωσω!!

 

Καληνυχτα!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!

 

Πηγε η γυναικα μου το πρωι στον ΟΑΕΔ και την ενημερωσαν οτι καπου ειχε κολλησει το συστημα και δεν ειχε δωθει εγκριση για να γινει η πληρωμη!

Μολις η υπαλληλος ξαναπερασε την ταυτοτητα στο συστημα, δοθηκε κατευθειαν εγκριση και της ειπε οτι οι πληρωμες γινονται καθε Δευτερα και οτι πιθανοτατα θα τα παρει σημερα ή την επομενη εβδομαδα!!!

 

Ας ελπισουμε οτι οντως αυτο ηταν το προβλημα και θα πληρωθουμε συντομα!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!

 

Πηγε η γυναικα μου το πρωι στον ΟΑΕΔ και την ενημερωσαν οτι καπου ειχε κολλησει το συστημα και δεν ειχε δωθει εγκριση για να γινει η πληρωμη!

Μολις η υπαλληλος ξαναπερασε την ταυτοτητα στο συστημα, δοθηκε κατευθειαν εγκριση και της ειπε οτι οι πληρωμες γινονται καθε Δευτερα και οτι πιθανοτατα θα τα παρει σημερα ή την επομενη εβδομαδα!!!

 

Ας ελπισουμε οτι οντως αυτο ηταν το προβλημα και θα πληρωθουμε συντομα!

 

Σ'ευχαριστω πολυ!!! Τρέχω στο ΑΤΜ να τσεκάρω τον λογαριασμό μου :) Αν δεν μπήκαν τα λεφτά θα περάσω πάλι απο΄το ΟΑΕΔ μπας είμαι και εγώ εγκλωβισμένη του συστήματος. Να ακούσω τι θα μου πούνε αυτή την φορά. Αμαν πια!!! Με δανεικά έβγαλα τον μήνα :cry:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...