Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

κοστος εξετασης???


Recommended Posts

κοριτσια καλησπερα εχω καποιες εξετασεις να κανω ακομη, ειμαι στην 11βδομαδα κυησεως,οπως μυκοπλασμα,ηλεκτροφορηση, δρεπαν[δε βγαζω τα γραμματα του γιατρου]...μηπως ξερετε ποσο κοστιζουν αν τις κανω ιδιωτικα? αν κ τις εχω γραμμενες απο το ικα απλως σε στελνουν απ'τη μια ακρη της Αθηνας ως την αλλη...σκετη ταλαιπωρια... αν γνωριζετε απαντηστε μου γιατι πρεπει να τις κανω αμεσα... ευχαριστω!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


δεν ξερω να σου πω ακριβως, αλλα εγω που εκανα αιματος, ουρων και διαφορες κολπικες, μυκοπλασμα καλλιεργειες κτλ πληρωσα 60 ευρω. Μαλλον λιγα δηλαδη. Αυτο που μπορω να σου είναι οτι καλυτερα να πας σε καποιο μικρο μικροβιολογικο και οχι σε καποιο μεγαλο κεντρο γιατι αυτα ειναι συνηθως πιο ακριβα. Εγω πηγα σε μια γνωστη μας γιατρο που την εμπιστευομαστε οικογενειακως. Για τις ιδιες καλλιργειες στο ιασω πληρωσα περσι 100+ ευρω..

7/3/2009

28/5/2010

weijp2.png

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα Σαβ,και με το καλό το μωράκι σου...!Να έχεις μια ευχάριστη εγκυμοσύνη!

Λοιπόν,εγώ επειδή έχω έναν θείο δερματολόγο στο ΙΚΑ Πετραλώνων,όταν μου έγραψε τις εξετάσεις ο γυναικολόγος τον ρώτησα αν είναι αξιόπιστο το ΙΚΑ να γίνουν εκεί.Μου είπε ότι είναι εντελώς αξιόπιστο,έχουν κατάλληλα εργαστήρια και περνούν από πλήρη έλεγχο.Βέβαια,είναι στην κρίση σου,εγώ τους εμπιστεύτηκα γιατί είχα άνθρωπο δικό μου.

Όσο για το να σε στέλνουν δεξιά κι αριστερά,εγώ μόνο για το μυκόπλασμα πήγα στην Πλατεία Θεάτρου(καλλιέργεια κολπικών υγρών),και θα σου έλεγα να μην πας,όχι γιατί δεν είναι καλό,αλλά έχει ένα σωρό παλιόκοσμο.Άσε και την ταλαιπωρία,που επειδή δεν κλείνεις ραντεβού και περιμένεις παίρνοντας νούμερο κάνεις 5 ώρες να μπεις.Νομίζω οι ώρες που δέχονται είναι 8.30 με 9.30 αν δεν κάνω λάθος...

Η ηλεκτροφόρηση ΗΒ γίνεται στην Καποδιστρίου(Νομίζω στο νούμερο 8 ),η οποία είναι κάθετη στην Πειραιώς,νομίζω Ομόνοια πιάνει.Η απάντηση βγαίνει σε 5 εώς 8 εργάσιμες,αργεί λίγο.Ιδιωτικά,κοστίζει 60-70 ?,αναλόγως πού θα την κάνεις.

Αυτά εν ολίγοις!

Να είσαι καλά.

Link to comment
Share on other sites

εγω σαβ που εκανα αιματολογικες και καλλιεγια και γεν ολο τον προγεννετικο σε ιδιωτικο μου εφτασε 200ευρω.αλλα το καλο ειναι πως δεν κουραζεσαι στο να περιμενεις στην ουρα (τωρα ειδικα με την γριπη κτλ) και τα αποτελεσματα ειναι αμεσα!!

dev176pr___.png
Link to comment
Share on other sites

Σαβ μου,

 

Είπα να κάνω κι εγώ τον αιματολογικό έλεγχο στο ΙΚΑ, πήγα στο γυναικολόγο, μου έγραψε τις εξετάσεις και μου είπε να πάω τις μέρες που πρέπει χωρίς ραντεβού να τις κάνω. Όμως τα αποτελέσματα θα βγαίναν μετά από ένα μήνα που φυσικά μου φάνηκε υπερβολικά μεγάλο χρονικό διάστημα αλλά ακόμα και αν περίμενα θα έπρεπε να τις πάρει ο γυναικολόγος του ΙΚΑ και να ξανακλείσω ραντεβού μαζί του προκειμένου να τις αξιολογήσει.

 

Όπως και ο άνδρας μου ανάλογα. Οπότε επέλεξα να τις κάνω εκτός όπου τα αποτελέσματα βγήκαν σε δύο μέρες.

 

Όσον αφορά το ΙΚΑ στην πλατεία Θεάτρου εφιαλτική η κατάσταση. Μόνο αυτό σου λέω.

 

Από κει και πέρα εξαρτάται αποκλειστικά από σένα το τι θα κάνεις.

 

Καλή επιτυχία.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μάλλον εξαρτάται πόσο "μεγάλο" ειναι το πακετο προγεννητικου ελεγχου που σου γραφει ο γιατρός σου.Το δικό μου μετά από πολύ ψαξιμο ιδιωτικά κόστιζε 780.Προσπάθησα ΙΚΑ αλλά όπως γραφει λίγο παραπάνω και η Dimitra_13 έπρεπε για τις κολπικες και για ηλεκτροφοσφόρηση να τρέξω σε 2 διαφορετικά σημεία στο κέντρο(μένω και αρκετα μακρια).Τελικα έκανα σε ιδιωτικό τις 2 τελευταιες ιδιωτικα(συν την εξεταση για Listeria που το ΙΚΑ δεν κάνει καθόλου) και επειδη βρήκα γνωστό μέσα στο ΙΚΑ τις υπόλοιπες εκεί.Βέβαια πολλά απότελέσματα του ΙΚΑ τα περιμένω ακόμα από 23/11!!Οπότε αυτό να το υπολογίσεις αν αποφασίσεις να τις κανεις στο ΙΚΑ.Πολύ εξυπηρετικα είναι τα κεντρα μανας και παιδιου του ΙΚΑ που σου κλεινουν ραντεβου με γυναικολόγο πολύ σύντομα.Απο εκει και πέρα....πήγα να κλεισω ραντεβου για να μου πάρουν αίμα στις 17/11 και μου είπαν οτι θα μπορέσω μετα τις 28/12 και τα αποτελέσματα....(αν δεν έβρισκα γνωστο θα είχα σκάσει τα 780? αλλά θα είχα τα αποτελέσματα σε 4 μέρες χωρις τρέξιμο)

QqmLp3.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλησπερα, σας ευχαριστω ολες για τις εμπειριες σας... λοιπον πλατεια θεατρου δε θα παω,τη καλλιεργεια κολπ. υγρου κ μυκοπλασμα θα τις κανω σε μια μικροβιολογο που πηγαινα κ πριν... οσο για την καποδιστριου,το επισκεφθηκα το μερος κ αναρωτηθηκα αν βρισκομαι στη χωρα μου η μετακομισα σε καποια αλλη...δεν ειμαι ρατσιστρια κοριτσια απλα φοβαμαι για την υγιεινη που ακολουθει ο καθενασ.:!:..αυριο εχω κλεισει ραντεβου για να παρω καποιες απο τις εξετασεις που ειχα κανει απ'το γιατρο του ικα κ να μου γραψει καποιες τελευταιες,ελπιζω να 'ναι τελευταιες...τη παρασκευη εχω κλεισει ραντεβου για την αυχενικη διαφανεια κ το papp-a... τι ταλαιπωρια παιρναμε ρε κοριτσια...εντωμεταξυ εχω προτεραιοτητα ως εγκυος αλλα ειναι μικρη η κοιλια κ κολλυομαι καθε φορα να λεω ειμαι σε ενδιαφερουσα... χαζο ετσι??:-D

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...