Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

απόλυση ή μή ανανέωση σύμβασης σε εγκυμοσύνη- ΟΧΙ!


Recommended Posts

Μαμάδες και μέλλουσες μαμάδες, θέλω να μοιραστώ την ιστορία μου, για κουράγιο σε επόμενες.....

Ας πάρουμε τα πράγματα από το χρόνο που προσελήφθην σαν προσωρινή αντικαταστάτης στις λειτουργίες προσωπικού. Προσελήφθην με σύμβαση ενός μήνα, μέσω της εταιρίας y για να εργαστώ αποκλειστικά για την x , έπειτα με σύμβαση άλλων 6 μηνών και για τρίτη φορά με σύμβαση άλλου ενός μήνα μέχρι. Προφανώς, η απόδοσή μου ήταν ικανοποιητική και η Χ με προσέλαβε χωρίς την ανάμειξη της Y με σύμβαση ορισμένου χρόνου για ένα χρόνο.

Ξαφνικά μου είπαν(πρίν από δύο μήνες), και ενώ είχα ανακοινώσει εγκυμοσύνη, σημείωση οτι εργάζομαι στο τμημα ανθρώπινου δυναμικού μεγάλης πολυεθνικής εταιρίας...όλα τα μέλη γυναίκες, η διευθύντρια το ίδιο (την οποία εν μέροι αντικαθιστούσα γιατί έλειπε και η ίδια σε άδεια εγκυμοσύνης μέχρι πρόσφατα...)μου είπαν οτί δεν προβλέπεται σύμβαση αορίστου χρόνου για μένα ούτε κάν ανανέωση της υπάρχουσας....Με λίγα λόγια, να φεύγω με τη λήξη της σύμβασης, καμία υποχρέωση από τη μεριά τους!

Το έψαξα απο εδώ, το έψαξα από εκεί.

Τελικά υπάρχουν νομολογίες και στα ελληνικά δικαστήρια, και στο ευρωπαϊκό που προστατεύουν τη μητρότητα όχι μόνο σε αορίστου χρόνου συμβάσεις, αλλά ΚΑΙ σε ορισμένου!

Τέλος, η εταιρία "επειδή τελικά καταλαβαίνει την κατάσταση της εγκυμοσύνης μου" απόφάσισε να με κρατήσει στη μισθοδοσία της κάποιους μήνες παράπάνω, και να με αποζημιώσει με αρκετούς μισθούς στο τέλος.

Θέλω να πώ.....

Μήν το βάζετε κάτω. Είναι καιρός πια και στην Ελλάδα να καταλάβουν οι εργοδότες, και οι καλοβολεμένοι διευθυντές και διευθύντριες κατά πως φαίνεται, οτί δεν έχουν το δικαίωμα να παίζουν ούτε με την υγεία μας, ούτε με τα νεύρα μας, ούτε με το δικαίωμα μας στην εργασία!!

τέλος, ενδιαφέρουσες είναι οι νέες ρυθμίσεις για εργαζόμενες μητέρες - πληροφορίες στο http://www.ggka.gr !

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Διαφημίσεις


α πολυ χαρικα με αυτο που ακουσα!!!!

εγω γενναω απριλη και ι συμβαση μου λιγει γεναρη λεσ να μου τιν ανανεωσει αν εχεισ κανεναν νομο στειλε μου τον σε παρακαλω [email protected]

ΜΑΝΟΥΛΑΑΑΑΑ!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Κοριτσια γεια σας,

Αντιμετωπιζω κι'εγω προβλημα στην εταιρεια που εργαζομαι και ο λογος φυσικα η εγκυμοσυνη μου!!!

 

Δουλευω απο τον Αυγουστο του 2008 σε μια πολυεθνικη εταιρεια με συμβασεις εργασιας ορισμενου χρονου. Μεχρι τωρα εχω ανανεωσει 4 φορες την συμβαση και μολις χθες μου ανακοινωσαν οτι δεν σκοπευουν να μου την ανανεωσουν παλι (η συμβαση ληγει τελος του μηνα Απριλη) και ο λογος ειναι οτι απουσιασα τον τελευταιο μηνα για 7 ημερες με αναρρωτικη αδεια λογω επιπλοκων εγκυμοσυνης και αυτο ηταν εις βαρος της εταιρειας!!! Ειμαι στον εκτο μηνα εγκυμοσυνης και με ''πετανε εξω'' ετσι αβιαστα???? Απο χθες δεν εχω κλεισει ματι απο την ταραχη που πηρα. Σκοπευω να κανω οτιδηποτε ειναι δυνατον για να μην χασω τα δικαιωματα μου, αλλα αναρρωτιεμαι πως ειναι δυνατον τοσο μεγαλες εταιρειες που απασχολουν εκατονταδες ατομα, να συμπεριφερονται κατα'αυτον τον τροπο!!! Υπαρχει τροπος να βρω το δικιο μου αραγε???

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...