Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

γεννητικά όργανα κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης


Recommended Posts

Τα γεννητικά σας όργανα κορίτσια έχουν αλλάξει τώρα που είστε έγκυες?

 

π.χ. υπάρχει κάποιο πρήξιμο ή ευαισθησία?

Θα πάρω τον γιατρό να πάω αύριο να με δει στο ΛΗΤΩ γιατί σαν κάτι να μην πάει καλά...

Πριν 15 ΄χρόνια εν τω μεταξύ είχα κάνει αφαίρεση βαρθολίνειου και τώρα σαν να ερεθίστηκε...

 

Γενικά υπάρχει μια ευαισθησία στην περιοχή...

Είναι φυσιολογικό ένα σχετικό πρήξιμο σε προχωρημένη εγκυμοσύνη???

 

ΡΕ ΤΙ ΑΛΛΟ ΘΑ ΠΑΘΟΥΜΕ.... :?

1Iik.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


αλήθεια?

γιατί παίρνω τώρα τον γιατρό και δεν τον βρίσκω κι έχω σκάσει.

και πως γεννάς με το τέτοιο σου πρησμένο??? δε μπορώ θα σκάσω.

κι είμαι στον 8ο, και μέχρι τώρα δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα.τώρα τι είναι αυτό???

 

είναι δηλαδή λες φυσιολογικό,ε???

1Iik.png
Link to comment
Share on other sites

ναι νικη μου...ασε εγω ελεγα ''ετσι θα ειναι απο εδω και περα?????'' :shock:

ειχα φρικαρει!!!

και φυσικα ειχα πρηξει το συζυγο!!!

δεν ξερω με φυσιολογικο τοκετο...φανταζομαι ειναι γνωστο θεματακι. :oops:

εγω γεννησα με καισαρικη.

αλλα θυμαμαι οτι μια χαρα επανηλθα...μετα μια εβδομαδα ημουν οκ. :wink:

 

το ειχα διαβασει κιολας οτι ειναι συμπτωμα στην εγκυμοσυνη.....οποτε δεν ρωτησα καν τον γιατρο μου........

 

φιλια.......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ego eixa pristei para polu apo thn deksia meria apo thn arxh ths egkumosunhs...ntrepomouna na to po ston giatro...alla sto telos to eide monos tou! :oops: Pantos ego gennhsa kanonika...kai para polu eukola..se 3 oritses bgeike i mpempa :D

Pantos emena to priksimo mou efuge ena mhna meta thn genna

Link to comment
Share on other sites

Δικαιολογήται αυτό από τον 5ο μήνα? Γιατί εγώ τις τελευταίες μέρες αισθάνομαι λίγο ερεθισμό στην περιοχή. Δεν βλέπω πρίξιμο μέχρι στιγμής όμως με ενοχλεί και με πονάει ελαφρώς σαν να είναι πρισμένο. Είπα να το αφήσω κανά δυο μέρες να δω πως θα εξελιχθεί και αν συνεχιστεί θα πάω στο γιατρό. :(

Link to comment
Share on other sites

Νικι ειχες αφαιρεσει και τους δυο βαρθουλινιους? Ειναι 2 το ξερεις?

Καλο ειναι να ενημερωσεις το γιατρο σου παντος.

[/url]

s-age.png

και η Μπουλιτα μου ηρθε στον κοσμο 09/07/2008

Link to comment
Share on other sites

Ειναι κατι αδενες που βρισκονται αριστερα και δεξια στα εξωτερικα χειλη της γυναικας.Μερικες φορες πριζονται και χριαζονται αφαιρεση. Εγω δεν ειχα τετοιο προβλημα, αλλα η ξαδερφη μου ειχε αφαιρεσει τον ενα και μετα απο 2 χρονια αναγκαστηκε να αφαιρεσει και τον 2ο,γι αυτο προτινω να πας να δεις το γιατρο σου. Ευχομαι να μην ειναι κατι σοβαρο. :):):)

[/url]

s-age.png

και η Μπουλιτα μου ηρθε στον κοσμο 09/07/2008

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γι αυτο προτινω να πας να δεις το γιατρο σου. Ευχομαι να μην ειναι κατι σοβαρο. :):):)

 

:lol::lol: Οχι βρε, εννοουσα οτι φανταζομαι εχω κι εγω τετοιον αδενα... Δεν μου εχει πρηστει...ευτυχως...

Νομιζα οτι μονο οι αντρες εχουν οργανα εκει κατω που τους...πρηζονται :lol::lol::lol::lol::lol::lol::shock::shock::roll::roll:

Link to comment
Share on other sites

γι αυτο προτινω να πας να δεις το γιατρο σου. Ευχομαι να μην ειναι κατι σοβαρο. :):):)

 

:lol::lol: Οχι βρε, εννοουσα οτι φανταζομαι εχω κι εγω τετοιον αδενα... Δεν μου εχει πρηστει...ευτυχως...

Νομιζα οτι μονο οι αντρες εχουν οργανα εκει κατω που τους...πρηζονται :lol::lol::lol::lol::lol::lol::shock::shock::roll::roll:

 

 

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

[/url]

s-age.png

και η Μπουλιτα μου ηρθε στον κοσμο 09/07/2008

Link to comment
Share on other sites

Νικι ειχες αφαιρεσει και τους δυο βαρθουλινιους? Ειναι 2 το ξερεις?

Καλο ειναι να ενημερωσεις το γιατρο σου παντος.

 

:lol::lol: το ξέρω ότι είναι δύο... αφού έχω από τη μία, θα έχω και από την άλλη, σωστά??? :lol::lol:

 

(είχα μάλλον) :lol:

τον ένα αφαίρεσα, γιατί είχα κάνει μια τεράστια κύστη, και έπρεπε να αφαιρεθεί. Εννοείται ότι το ξέρει ο γιατρός, αφού αυτός που τον είχε βγάλει πριν από 15 χρόνια!!! εγώ απλά του το θυμίζω κάθε φορά. :)

Λόγω αυτής της επέμβασης λοιπόν, θα πάω αύριο να με ξαναδεί ο γιατρός, να δει και την παλιά εγχείρηση, να δούμε που βρισκόμαστε γιατί κοντεύουμε!!!!

1Iik.png
Link to comment
Share on other sites

Ωραία, να υποθέσω ότι τώρα μπορούμε και εμείς να ισχυριζόμαστε στους άλλους ότι μας τα έχουν πρίξει???? :?::?::?::D:D:D

Τί άλλο θα πάθουμε επιτέλους :?:

 

Αυτό το βαθρουλινιο( μάλλον την τσάκισα τη λέξη) :roll::roll: πονάει και το καταλαβαίνεις ή το νιώθεις μς την αφή?

Aphrodite_k

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βρε τι μαθαίνει κανείς.... Πρώτη φορά τους ακούω αυτούς τους αδένες.

Αν θυμάμαι καλά όμως, όταν ήμουν έγκυος η γυναικολόγος μου πρέπει να μου είχε πει ότι τα γεννητικά όργανα είναι φυσιολογικό να είναι κάπως διογκωμένα εκείνη την περίοδο.....

Εγώ δεν είχα αντιληφθεί κάτι ενοχλητικό πάντως....

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites

 

Αυτό το βαθρουλινιο( μάλλον την τσάκισα τη λέξη) :roll::roll: πονάει και το καταλαβαίνεις ή το νιώθεις μς την αφή?

 

Βαρθολίνειος είναι ο αδένας. :lol::lol::lol:

Τι ήθελα και το ανέφερα και σας άγχωσα?

Δεν έχει καμία σχέση με την εγυμοσύνη πάντως, εγώ τον είχα αφαιρέσει πριν πολλά χρόνια. Και επειδή είναι επέμβαση που αφορά την συγκεκριμένη περιοχή, με απασχολεί.

Είχα βγάλει ένα μεγάλο σπυρί με πύον εκεί απάνω. Δεν μίλησα νόμιζα ότι είναι σπυρί απλό, ίσως από τρίχα -νόμιζα- και δεν είπα τίποτα. Ξαφνικά όμως έγινε μεγάλο σαν βερύκοκο και πονούσε αφόρητα και έτρεξα στον γιατρό. Μου είπε ότι πρέπει να αφαιρεθει.

Έτσι κι έκανααααα...

Αυτά. Μην το σκέφτεσαι, δεν συμβαίνει εύκολα τέτοια γκαντεμιά... :D

1Iik.png
Link to comment
Share on other sites

 

Αυτό το βαθρουλινιο( μάλλον την τσάκισα τη λέξη) :roll::roll: πονάει και το καταλαβαίνεις ή το νιώθεις μς την αφή?

 

Βαρθολίνειος είναι ο αδένας. :lol::lol::lol:

Τι ήθελα και το ανέφερα και σας άγχωσα?

Δεν έχει καμία σχέση με την εγυμοσύνη πάντως, εγώ τον είχα αφαιρέσει πριν πολλά χρόνια. Και επειδή είναι επέμβαση που αφορά την συγκεκριμένη περιοχή, με απασχολεί.

Είχα βγάλει ένα μεγάλο σπυρί με πύον εκεί απάνω. Δεν μίλησα νόμιζα ότι είναι σπυρί απλό, ίσως από τρίχα -νόμιζα- και δεν είπα τίποτα. Ξαφνικά όμως έγινε μεγάλο σαν βερύκοκο και πονούσε αφόρητα και έτρεξα στον γιατρό. Μου είπε ότι πρέπει να αφαιρεθει.

Έτσι κι έκανααααα...

Αυτά. Μην το σκέφτεσαι, δεν συμβαίνει εύκολα τέτοια γκαντεμιά... :D

 

Αχ.....πόνεσα, ελπίζω να είναι ολα καλά τώρα, ξεαγχώθηκα λίγο, ελπίζω να μην μου συμβει,αν και από ότι κατάλαβα ΄δεν το συχνό φαίνομενο....Ε?????

Aphrodite_k

 

Link to comment
Share on other sites

Και γω είχα προβλημα με τον αριστερό αδένα μου πριν 4-5 χρόνια..Ευτυχώς μου πέρασε μόνο με αντιβίωση, δε χρειάστηκε επέμβαση. Από τότε δε μου έχει ξαναπαρουσιαστεί, ευτυχώς. Η γιατρός μου τότε μου είχε πει ότι αν ξαναεμφανιστεί θα το βγάζαμε. Με το που έμεινα έγκυος το είπα στο γυναικολόγο μου και μου απάντησε ότι δεν υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα για φυσιολογικό τοκετό. Μάλιστα, χθες στο ραντεβού το ξανασυζήτησα γιατί ένιωθα κάτι σαν τράβηγμα εκει κοντά, ειδικά όταν ζορίζομαι στην τουαλέτα.Με καθυσήχασε πλήρως, μάλιστα χαριτολογώντας είπε "και που να δεις πως θα έχεις πρηστεί σε κανα μήνα εκεί!!"

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα,

Θα 'ηθελα μια μικρή βοήθεια. Σήμερα παρατήρησα στο αριστό χείλος πρήξιμο όταν σκουπίστηκα. Δεν με πονάει καθόλου. Απο εκέ'ινη την ώρα όμως αισθάνομαι σαν ψιλιτσούξιμο σε όλη την περιοχή. Τηλεφώνησα στον γιατρό και μου είπε να πάρω CANERSTEN των 500 ( κολπικά υπόθετα) 3 τεμάχια και να τα βάλω ανά 2-3 ημέρες και CANESTEN αλοιφή. Επίσης πήγα και για γεν. ουρων και καλλιέργεια.ΑΑΑΑΑΑ!!!!!!!!!!! Και πολύ νερο.

Εχει καμία σας παρόμοια εμπειρία???

Link to comment
Share on other sites

Μερικές πληροφορίες

 

Κοίτα να δεις που εγώ είχα τέτοιο πράγμα το έβγαλα στα 18 και δεν το είχα πάρει είδηση ………………..βρε τι μαθαίνω όσο μεγαλώνω …………….:shock::shock:

 

:evil::evil:να μην πω τιποτίς για κάποιους μεγαλογιατρούς που θεωρούν ότι χάνουν τον χρόνο τους και δεν μπαίνουν στον κόπο εξηγήσουν τα αυτονόητα στην έφηβη πελάτη τους

 

Κορίτσια καλημέρα,

Θα 'ηθελα μια μικρή βοήθεια. Σήμερα παρατήρησα στο αριστό χείλος πρήξιμο όταν σκουπίστηκα. Δεν με πονάει καθόλου. Απο εκέ'ινη την ώρα όμως αισθάνομαι σαν ψιλιτσούξιμο σε όλη την περιοχή. Τηλεφώνησα στον γιατρό και μου είπε να πάρω CANERSTEN των 500 ( κολπικά υπόθετα) 3 τεμάχια και να τα βάλω ανά 2-3 ημέρες και CANESTEN αλοιφή. Επίσης πήγα και για γεν. ουρων και καλλιέργεια.ΑΑΑΑΑΑ!!!!!!!!!!! Και πολύ νερο.

Εχει καμία σας παρόμοια εμπειρία???

 

Καλημέρα Franka

και εγώ τα έχω χρησιμοποιήσει 2 φορές μέχρι τώρα 1 των 500 νομίζω κάθε φορά.

Την πρώτη φορά στην αρχή της εγκυμοσύνης που έκανα ένα τεστ παπ και μου βρήκε μύκητες μαζί με την κρέμα και την δεύτερη φορά στον 5 επειδή του είπα ότι μυρίζουν τα υγρά κάπως περίεργα....... :? δεν φάνηκε να συγκινείται ιδιαίτερα πάντως, μου πέταξε και ότι καλό θα είναι προληπτικά να κάνω την αγωγή με το 1 υπόθετο που και που (στου κουφού την πόρτα......) αλλά και την αλοιφή μου είπε να την χρησιμοποιώ όταν αισθάνομαι "ενοχλήσεις" εξωτερικά

Link to comment
Share on other sites

αλλά και την αλοιφή μου είπε να την χρησιμοποιώ όταν αισθάνομαι "ενοχλήσεις" εξωτερικά

 

Όταν αντιλαμβάνομαι τέτοιες μικροενοχλήσεις,κάνω πλύσεις με λίγο χαμομηλάκι και μέχρι τώρα έχει πιάσει...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...