Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Saint Paul στον Πειραιά.


Recommended Posts


Διαφημίσεις


Καλησπέρα:-)

 

Αναζητώ απόψεις και εμπειρίες για την ελληνογαλλική Saint Paul στον Πειραιά. Ηρθε η ώρα μας να πάμε γυμνάσιο και ψαχνόμαστε...

 

Έχω γνωστό καθηγητή στο εν λόγω σχολείο. Κάποτε το σκεφτόμασταν κι εμείς (αργότερα για Γυμνάσιο). Όμως από τα λεγόμενα του γνωστού μας, που είναι πολλά χρόνια καθηγητής εκεί, το σχολείο τα τελευταία χρόνια αντιμετωπίζει κάποια περιστατικά "ανεξέλεγκτης", να το πω, συμπεριφοράς των παιδιών. Και οι εκπαιδευτικοί, όπως μας λέει, παραπονούνται διαρκώς. Κάποτε ήταν πολύ αυστηρό, αλλά τώρα έχει πάει στο άλλο άκρο. Το σχολείο δεν έχει ιδιοκτήτη, σχολάρχη να το πω. Είναι μη κερδοσκοπικό, μέλος του Παγκόσμιου Εκπαιδευτικού Οργανισμού La Salle. Αν θέλει λεπτομέρειες για το πρόγραμμα, δίδακτρα, κλπ., πες μου να τον ρωτήσω.

Link to comment
Share on other sites

Έχω γνωστό καθηγητή στο εν λόγω σχολείο. Κάποτε το σκεφτόμασταν κι εμείς (αργότερα για Γυμνάσιο). Όμως από τα λεγόμενα του γνωστού μας, που είναι πολλά χρόνια καθηγητής εκεί, το σχολείο τα τελευταία χρόνια αντιμετωπίζει κάποια περιστατικά "ανεξέλεγκτης", να το πω, συμπεριφοράς των παιδιών. Και οι εκπαιδευτικοί, όπως μας λέει, παραπονούνται διαρκώς. Κάποτε ήταν πολύ αυστηρό, αλλά τώρα έχει πάει στο άλλο άκρο. Το σχολείο δεν έχει ιδιοκτήτη, σχολάρχη να το πω. Είναι μη κερδοσκοπικό, μέλος του Παγκόσμιου Εκπαιδευτικού Οργανισμού La Salle. Αν θέλει λεπτομέρειες για το πρόγραμμα, δίδακτρα, κλπ., πες μου να τον ρωτήσω.

 

Για πρόγραμμα και δίδακτρα, έχω πληροφορίες, σ' ευχαριστώ πολύ όμως και για την απάντηση και για την πρόθεση να δώσεις περαιτέρω πληροφορίες. Τώρα, αυτά που σου είπε ο γνωστός σας καθηγητής, δεν είναι και ιδιαίτερα ενθαρρυντικά.:( Όταν γράφεις, "ανεξέλεγκτης" συμπεριφοράς των παιδιών, σας είπε συγκεκριμένα γεγονότα, που μπορείς να παραθέσεις? Περί bullying για παράδειγμα ή κάτι άλλο?

 

Σ' ευχαριστώ και πάλι:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είχε μια φίλη μου τα παιδιά της εκεί και δεν έμεινε ευχαριστημένη- δεν ξέρω ακριβώς να σου πω όμως,'

Τα πήγε στη Ελληνογαλλική μετά.

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Εγω πάντως που έχω κι εγω γνωστο καθηγητη εκει μου λεει οτι το επιπεδο διδακτικης ειναι εξαιρετικο, υπαρχουν πολλες επιτυχιες στις πανελληνιες εξετασεις και γενικοτερα ειναι πολυ οργανωμενα τα πραγματα. Πραγματι μου ειπε για καποιους φασαριοζους μαθητες αλλα δεν ειναι και τραγικα τα πραγματα. Μου ειπε ειναι μεμονωμενες περιπτωσεις 2-3 ατομων σε όλο το σχολειο. Ειναι αντιμετωπισιμα. Αλλωστε παντου υπαρχουν φασαριοζοι μαθητες σε ολα τα ιδιωτικα. Μην τρελενεστε. Μια χαρα μου τα ειπε εμενα

Link to comment
Share on other sites

Αλλωστε παντου υπαρχουν φασαριοζοι μαθητες σε ολα τα ιδιωτικα. Μην τρελενεστε. Μια χαρα μου τα ειπε εμενα

 

Δεν είναι έτσι. Σε κάθε περίπτωση εξαρτάται από το σχολείο. Για παράδειγμα στο δικό μας Δημοτικό φέτος (Γ Δημ.) δύο παιδιά δημιουργούσαν πολλά προβλήματα παρενόχλησης των άλλων παιδιών. Ανέλαβε η ψυχολόγοε του σχολείου σε συνεργασία με τους γονείς τους. Τους δόθηκε περιθώριο όλο το χρόνο. Το ένα παιδί πραγματικά άλλαξε προς το καλύτερο. Το άλλο όμως δεν άλλαξε, μάλιστα επιδεινώθηκε η συμπεριφορά του. Ενημερωθήκαμε λοιπόν οι γονείς των υπολοίπων παιδιών πως το παιδί, η συμπεριφορά του οποίου δεν βελτιώθηκε, δεν θα επανεγγραφεί στο σχολείο (ενώ έχει και αδελφάκι μία τάξη μεγαλύτερη). Επομένως, δεν είναι όλα τα ιδιωτικά σάκος για παραβατικές συμπεριφορές. Και μιλάμε για Δημοτικό!

Φαντάσου τώρα στο Γυμνάσιο-Λύκειο, που τα παιδιά είναι και μεγαλύτερα, άρα αντιλαμβάνονται πλήρως πώς πρέπει να φέρονται!

Σχετικά με το Saint Paul τώρα, επειδή εγώ απάντησα παραπάνω, να εξηγήσω τι μου μεταφέρθηκε από το γνωστό μου καθηγητή. Μου είπε πως το σχολείο τα τελευταία χρόνια, σταδιακά από την εποχή που άλλαξε Δ/νση, είναι πιο "χαλαρό" στα θέματα συμπεριφοράς των παιδιών, όχι μόνο μεταξύ τους, αλλά και απέναντι στους καθηγητές, οι οποίοι επανειλημμένως διαμαρτύρονται στη Δ/νση, αλλά δεν εισαγούονται από αυτή. Δεν μου μίλησε για 1-2 περιστατικά, αλλά για πολλά περιστατικά και όχι μόνο για φέτος, αλλά σταδιακά τα τελευταία χρόνια αυξάνονται. Ο ίδιος καθηγητής εργάζεται πολλά χρόνια εκεί, είναι εξαιρετικός και μου είπε πως είναι κρίμα, γιατί το σχολείο διαθέτει εξαιρετικό σύστημα (όπως όλα τα La Salle) και πράγματι υξηλό επίπεδο μαθητών. Ωστόσο, αναφέρθηκε στη συμπεριφορά και διαγωγή των μαθητών. Αυτό ακριβώς μετέφερα κι εγώ στο μήνυμά μου παραπάνω.

Τώρα, αν η συμπεριφορά και διαγωγή των μαθητών (και όχι μεμονωμένων) είναι δευτερευούσης σημασίας ή όπως λέτε "αντιμετωπίσιμο", αυτό επαφίεται στις αντιλήψεις κάθε οικογένειας να το κρίνει. Για παράδειγμα για εμένα είναι πρωτευούσης σημασίας, μαζί με το εκπαιδευτικό κομμάτι.

Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα έγινε απόλυση ενος εκπαιδευτικού σχολείου για συγκεκριμένους λόγους . Ο συλλογος αποφοιτων εξεδωσε ανακοινωση που αναφερει το ονομα του. Αν κανετε μια αναζητηση στο διαδικτυο θα δειτε οτι υπάρχει και σελίδα στο fb για το συγκεκριμενο θεμα. Εκει εχει πολλες μαρτυριες αποφοιτων μαθητων, εκπαιδευτικων για πολλα πραγματα.http://www.saintpaul-amicale.gr/%CF%85%CF%80%CE%BF%CE%B8%CE%B5%CF%83%CE%B7-%CE%BA%CF%85%CF%81%CE%B9%CE%BF%CF%85-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%B1%CE%B4%CE%B7-%CE%B8%CE%B5%CF%83%CE%B7-%CF%83%CF%85%CE%BB%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%BF%CF%85

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η Λασαλιανη διαπαιδαγωγηση εχει ως επικεντρο την αγαπη και την κατανοηση. Εχει ως τελευταιο μετρο την αποπομπη μαθητων. Γιαυτο προσπαθει το σχολειο να λυσει εκ των εσω το καθε θεμα των παιδιων. Με ψυχολογο κλπ και βοηθεια απο τους καθηγητες. Μπορω να μαθω τι επεισοδια "σοβαρα" υπηρχαν στο saint paul;

 

Και αποτι ξερω η διευθυνση αλλαξε φετος. Για ποια διεθυνση σου ειπαν λοιπον; Την φετινη ή την προηγουμενη που ηταν για πολλα χρονια; Γιατι αποτι μου λενε η νεα διευθυνση ειναι πιο αυστηρη.

 

Οσο για την απολυση του καθηγητη, εγινε για βιαιοπραγια του καθηγητη προς μαθητη και υπαρχει backround απο πισω που δεν το γνωριζουμε...

 

Παντα χωρις παρεξηγηση ετσι; Εγω μεταφερω τις πληροφοριες οπως τις μαθαινω. Καθε αποψη ειναι ευπροσδεκτη προς συζητηση.

Link to comment
Share on other sites

Η Λασαλιανη διαπαιδαγωγηση εχει ως επικεντρο την αγαπη και την κατανοηση. Εχει ως τελευταιο μετρο την αποπομπη μαθητων. Γιαυτο προσπαθει το σχολειο να λυσει εκ των εσω το καθε θεμα των παιδιων. Με ψυχολογο κλπ και βοηθεια απο τους καθηγητες. Μπορω να μαθω τι επεισοδια "σοβαρα" υπηρχαν στο saint paul;

 

Και αποτι ξερω η διευθυνση αλλαξε φετος. Για ποια διεθυνση σου ειπαν λοιπον; Την φετινη ή την προηγουμενη που ηταν για πολλα χρονια; Γιατι αποτι μου λενε η νεα διευθυνση ειναι πιο αυστηρη.

 

Οσο για την απολυση του καθηγητη, εγινε για βιαιοπραγια του καθηγητη προς μαθητη και υπαρχει backround απο πισω που δεν το γνωριζουμε...

 

Παντα χωρις παρεξηγηση ετσι; Εγω μεταφερω τις πληροφοριες οπως τις μαθαινω. Καθε αποψη ειναι ευπροσδεκτη προς συζητηση.

 

Καλησπέρα.

Εγώ δεν έχω συνεχή πληροφόρηση για το συγκεκριμένο σχολείο. Ούτε υπήρξα μαθήτρια Λασσαλιανού σχολείου ούτε βεβαίως εργάζομαι με οποιαδήποτε ιδιότητα στο σχολείο αυτό για να έχω πληροφόρηση εκ των έσω. Τον καθηγητή που μου μετέφερε πριν από καιρό το θέμα του προβλήματος συμπεριφοράς των παιδιών τον γνωρίζω, διότι είμαστε συνάδελφοι με τη γυναίκα του. Βρεθήκαμε κάποιες φορές έξω όλοι για καφέ. Ήξερα ότι δουλεύει στο Saint Paul, γι'΄αυτό τον ρώτησα για το σχολείο. Αν θυμάμαι καλά, ήταν πριν από τις γιορτές η τελευταία φορά. Θυμάμαι ότι μου είπε πως με τη νέα Δ/νση έχουν θέματα, γιατί δεν εισακούονται, λειτουργεί ας πούμε αυταρχικά (αποφασίζει μόνη της χωρίς τα συμβούλια των καθηγητών). Αυτό που εγώ συγκράτησα είναι ότι υπάρχει πρόβλημα, ολοένα αυξανόμενο, με τη συμπεριφορά/διαγωγή αρκετών παιδιών. Κάτι σαν "επιτρέπονται όλα". Δεν ρώτησα πολλά, γιατί εμένα ο δικός μου πάει ακόμη στη Γ Δημοτικού, ούτε ζήτησα λεπτομέρειες Επίσης, μου είπε πως, παρ'όλα αυτά, είναι ένα εξαιρετικό σχολείο με υψηλές επιδόσεις. Δεν γνωρίζω περισσότερα. Τώρα αν ανταποκρίνονται 100% στην πραγματικότητα του σχολείου ή έχουν δόση υπερβολής, δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω. Πάντως ο συγκεκριμένος εκπαιδευτικός και η γυναίκα του (που γνωρίζω καλύτερα) είναι σοβαροί άνθρωποι, δεν έχουν λόγο να δυσφημούν το σχολείο, ειδικά από το σημείο που και ο ίδιος εργάζεται σ' αυτό! Ίσως (δεν το γνωρίζω βέβαια) να έχει θέμα με τη νέα Δ/νση και να ακούγονται αυτά. Όρκο δεν παίρνω για κανένα. Αν διαβάσεις παραπάνω, δε λέω κάπου ότι γνωρίζω το ίδιο το σχολείο και τον τρόπο λειτουργίας του.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως, ως γενική άποψη, η 'ανεκτικότητα' στο δημοτικό δεν πρέπει να συγχέεται με την 'ανεκτικότητα' στο γυμνάσιο. Τα παιδιά στο γυμνάσιο έχουν ήδη διαπλάσει μία προσωπικότητα, στην οποία το σχολείο δεν είναι πολύ εύκολο να παρέμβει, ειδικά να τα συναντά για πρώτη φορά 'εκεί'. Γι αυτό νομίζω ότι το βασικό πρόβλημα των σχολείων αυτών, που ξεκινούν από το γυμνάσιο, είναι ότι δεν έχουν 'εκπαιδεύσει' τα παιδιά, ή έστω τον μεγαλύτερο αριθμό των παιδιών σε έναν συγκεκριμένο τρόπο δουλειάς, συμπεριφοράς κλπ. και ανακύπτουν κάποια θέματα που λύνονται βέβαια με το χρόνο, εγώ όμως δεν θα ήθελα να τα λύσει το παιδί μου στην α' γυμνασίου. Νομίζω ότι ανήκουν στην 'ύλη' του δημοτικού.

Κι εμένα το παιδί μου είχε καινούρια παιδάκια στην α' γυμνασίου, αυτά όμως εντάχθηκαν πολύ γρήγορα, γιατί ήταν 5 σε μία τάξη 23 παιδιών και ..... απορροφήθηκαν - προσαρμόστηκαν- εύκολα. Τα περισσότερα παιδιά της τάξης του είχαν ξεπεράσει το ζήτημα του πώς λειτουργούμε στο συγκεκριμένο σχολείο ήδη από το δημοτικό.

Για τα το διευκρινίσω, δεν θεωρώ πρόβλημα να αλλάξει ένα παιδί σχολείο στο γυμνάσιο, με προβληματίζει να βρεθούν 25 εντελώς άγνωστα και ασυντόνιστα παιδιά στην α' γυμνασίου.

Αυτό βέβαια δεν αφορά το StP, για το οποίο δεν έχω συγκεκριμένη γνώμη. Νομίζω όμως ότι από την Παιδαγωγική πηγαίνουν πολλά παιδιά, οπότε θα υπάρχει μία βασική ομάδα.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ από κουβέντες με εκπαιδευτικούς έχω μια εικόνα σαν να έχει χαθεί λίγο η μπάλλα με το ποιός κάνει κουμάντο στο συγκεκριμένο σχολείο τα τελευταία χρόνια αλλά δεν είμαι από μέσα για να έχω σαφή εικόνα.

Συμφωνώ απόλυτα πάντως με την γειτόνισσα από πάνω ότι τα θέματα πειθαρχίας και κανόνων ξεκινούν την βάση τους από το δημοτικό μιας και στο γυμνάσιο δεν ξεριζώνονται έυκολά πια συμπεριφορές.Και το μεγαλύτερο μέρος των παιδιών προέρχεται από το Δελασαλ οπότε εκεί βρίσκεται η απάντηση.

 

Και για να πω και εγώ τον πόνο μου μιας και γνωρίζετε τα σχολεία του Πειραιά για το δημοτικό του "Θεμιστοκλή" έχετε άποψη????

Link to comment
Share on other sites

 

Και για να πω και εγώ τον πόνο μου μιας και γνωρίζετε τα σχολεία του Πειραιά για το δημοτικό του "Θεμιστοκλή" έχετε άποψη????

 

Σε παρακολουθώ στο άλλο θέμα καθώς ψάχνω και εγώ σχολείο στην περιοχή αν και ακόμα είμαστε στα 3. Στο Θεμιστοκλη είχα πάει για τον παιδικο πριν ένα χρόνο. Ήθελα σχολείο να ξεκινήσει από εκεί το παιδί και αν είναι δυνατό να τελειώσει μέχρι και το λύκειο. Ο παιδικος δεν με ικανοποίησε και το απέκλεισα από τις επιλογές μου γενικότερα. Αυτό που ξέρω είναι ότι παλαιότερα τη διεύθυνση είχε μια ηλικιωμένη κυρία και ότι τώρα έχει αναλάβει κάποιος απο τους απογόνους, μάλλον η κόρη με τον σύζυγο της. Αλλά ήταν τελείως εκτος αυτών που θα ζητούσα εγώ απο έναν παιδικο και υπέθεσα ότι κάπως έτσι θα λειτουργούν σε όλες τις τάξεις.

 

Στα σχολεία της περιοχής, προσωπικά, σκέφτομαι τη μητρόπολη με βασικά μειονεκτήματα την έλλειψη λυκείου και τη πιθανή κατήχηση και πραγματικά μετά δε ξέρω τι άλλο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν και είμαστε λίγο εκτός θέματος να σου πω ότι ίσως και εγώ αν πήγαινα για παιδικό στον Θεμιστοκλή ίσως να μην το προτιμούσα αλλά τώρα που ψάχνω δημοτικό έχω άλλα κριτήρια. Και γενικά για να σε προετοιμάσω και για αργότερα στον Πειραιά η λογική του να ξεκινήσει από παιδικό έως Λύκειο στο ίδιο σχολείο είναι λίγο δύσκολο να πετύχει για μένα μιας και δεν έχουμε τόσα σχολεία που θα το κάνουν αυτό σωστά.

Τώρα της Μητρόπολης το είδα πρόσφατα και δεν σου κρύβω ότι ένιωσα οτι είναι το μοναδικό σχολείο που σε επίπεδο μάθησης και λειτουργίας είναι σε υψηλό επίπεδο από αυτά που εγώ είδα στον Πειραιά.Βέβαια της Εκκλησίας εμείς δεν είμαστε οπότε διστάζουμε ως προς αυτό.

Εκτός Πειραιά για μένα ο Αυγουλέας είναι από τα τα πιο δυνατά αλλά δεν φτάνει Πειραιά. Τώρα πρόσφατα είδα και τον Θεμιστοκλή, για τον οποίο άκουσα καλά λόγια τουλάχιστον από δυο οικογένειες που είναι πολύ ευχαριστημένες.Το συγκεκριμένο σχολείο μου έδωσε την αίσθηση ενός ρεαλιστικού σχολείου που κάνει σοβαρή δουλεια χωρίς πολλές φανφάρες και βιτρίνες. Εχω την αίσθηση ότι είναι τίμιο σε αυτά που προσφέρει.

Οπότε έχοντας αποφασίσει να μην ξενιτευτούμε είμαστε μεταξύ της Μητρόπολης, του Θεμιστοκλή που έχει πολύ δυνατό αθλητικό τμήμα σημαντικό για το δικό μου παιδί που γέρνει προς τα εκεί,και του ISP που λειτουργεί στην λογική του I.B school.

Tην επόμενη εβδομάδα εμείς θα καταλήξουμε,Έχουμε ψάξει πολύ και σίγουρα υπάρχουν και άλλα δυνατά σχολεία αλλά το θέμα είναι τι ψάχνει ακριβώς η κάθε οικογένεια και τι ταιριάζει στο παιδί της.

Link to comment
Share on other sites

Σε παρακολουθώ στο άλλο θέμα καθώς ψάχνω και εγώ σχολείο στην περιοχή αν και ακόμα είμαστε στα 3. Στο Θεμιστοκλη είχα πάει για τον παιδικο πριν ένα χρόνο. Ήθελα σχολείο να ξεκινήσει από εκεί το παιδί και αν είναι δυνατό να τελειώσει μέχρι και το λύκειο. Ο παιδικος δεν με ικανοποίησε και το απέκλεισα από τις επιλογές μου γενικότερα. Αυτό που ξέρω είναι ότι παλαιότερα τη διεύθυνση είχε μια ηλικιωμένη κυρία και ότι τώρα έχει αναλάβει κάποιος απο τους απογόνους, μάλλον η κόρη με τον σύζυγο της. Αλλά ήταν τελείως εκτος αυτών που θα ζητούσα εγώ απο έναν παιδικο και υπέθεσα ότι κάπως έτσι θα λειτουργούν σε όλες τις τάξεις.

 

Στα σχολεία της περιοχής, προσωπικά, σκέφτομαι τη μητρόπολη με βασικά μειονεκτήματα την έλλειψη λυκείου και τη πιθανή κατήχηση και πραγματικά μετά δε ξέρω τι άλλο.

 

Aπό την επόμενη σχολικη χρονια θα λειτουργησει και το Λυκειο στα εκπαιδευτηρια της Μητρόπολης αφού το Γυμνάσιο πηγαινει αρκετά καλά και έχει αυξητικη τάση εγγραφών.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...