Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΕΠΙΔΟΜΑΤΟΣ ΙΚΑ


Recommended Posts

Καλημερα σας,γνωριζβ οτι θιγω ενα θεμα που ισως το εχουμε ξαναπει αλλα εδ τα πραγματα εχουν μπερδευτει πολυ και χρειαζομαι βοηθεια.Οταν ημουν στον εκτο μηνα μπηκα εκτακτως στο Μητερα με προωρες συσπασεις μητρας.Εκτοτε δεν ξαναγυρησα στη δουλεια μου,μου το απαγορυσαι ο γιατρος μου.Με αδειες απο τους γιατρους πηρα απο το ικα τα εξης

Απο της 11/9 εως της 13/9ηταν χρονος αναμονης.

Απο της 13/9 εως της 18/9 πηρα 9.1 δεκαπενθημερο(5 μερες)

Απο της 19/9 εως της 28/9 πηρα 9.1 δεκαπενθημερο(10 μερες)

Απο της 29/9 εως της 30/9 πηρα 18.2 κανονικη επιδοτηση(2 μερες)

Απο της 01/10 εως της 03/10 πηρα 18.57 κανονικη επιδοτηση(3μερες)

απο της 04/10 εως της 20/10 πηρα 18.57 κανονικη επιδοτηση(17 μερες)

Συνολο αυτων.544,30

Μετα απο της 21/10 εως και 9/11 πηρα 18.57 κανονικη επιδοτηση(20 μερες

Συνολο.371,40

Απο της 10/11 ξεκινησε η αδεια μητροτητας για την οποια μου δωθηκαν 1020. Π.Η.Τ. εχω στις 04/01/09.

Θελω να ρωτησω τι θα παρω απο τον εργοδοτη μου( ο μισθος μου ηταν 800 καθαρα)Γοατι το ικα βγαζει τοσο λιγο το επιδομα μητροτητας;Θ μου βγαλει τιποτα ο εργοδοτης για τις αναρωτικες αδειες μου και της μητροτητας;Ποιος βαζει τα ενσημα μας στις αδειες;απο το ικα θα παρω τιποτε αλλο η ολα θα μου τα δωσει ο εργοδοτης;ΤΗΝ καλοκαιρινη μου αδεια εχω παρει μονο της 2 βδομαδες,και το επιδομα της.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 180
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Η άδεια που σου γράφει ο γιατρός είναι σε τριπλότυπο.

Το μπλε και το ροζ το κρατάνε στο ικα.

Το κίτρινο που μένει σε εσένα το δίνεις στον εργοδότη.

Το ικα πληρώνει το πρώτο 15μερο μειωμένο και μετά το 15μερο διπλασιάζεται το ποσό που δίνει.

Επίσης έχει σημασία αν ασφαλίζεις και άλλο άτομο επάνω σου (π.χ. κάποιο τέκνο) αυξάνεται λίγο η ημερήσια επιδότηση.

Τα 1020 που πήρες είναι για πριν την γέννα. Υπολόγισε ότι θα πάρεις άλλα τόσα μετά την γέννα.

Από τον ΟΑΕΔ:Συμπληρωματικό επίδομα εάν οι εργοδοτικές παροχές καθώς και αυτές του ΙΚΑ δεν καλύπτουν τις αποδοχές που θα έπαιρνες αν δούλευες στο διάστημα αυτό.Δηλαδή το επίδομα του οαεδ προκύπτει από την διαφορά των αποδοχών που καταβάλλει ο Εργοδότης και αφαιρεθεί το επίδομα που κατέβαλε το Ι.Κ.Α. για το ίδιο χρονικό διάστημα.

Η προθεσμία για την υποβολή σχετικής αίτησης είναι τρεις μήνες από την ημερομηνία πληρωμής από το Ι.Κ.Α.

Link to comment
Share on other sites

Τι αιτηση πρεπει να κανω και σε ποιον; Εαν ειναι να την καταθεσω αμεσως.Δηλαδη τα λεφτα που πηρα απο το ικα και αυτα που θα μου βγαλει ο εργοδοτης μου,θα τα δωσω στον οαεδ τα χαρτιε και θα μου συμληρωσει τα υπολοιπα; Καλα καταλαβα;Το δωρο των χριστουγεννων;

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να προσκομίσεις στον οαεδ αφού πάρεις και τα τελευταία χρήματα από το ικα:

* Ασφαλιστικό βιβλιάριο ΙΚΑ.

* Έγγραφο από τον εργοδότη σας, το οποίο να βεβαιώνει: α. τις εργασιακές σας σχέσεις, β. τη διακοπή της εργασίας σας λόγω μητρότητας, γ. το ύψος των αποδοχών σας πριν από τη διακοπή και το σύνολο των αποδοχών, που θα σας έδινε αν εργαζόσαστε και δ. το χρονικό διάστημα που είχε την υποχρέωση να σας καταβάλλει αποδοχές.

* Βεβαίωση του ΙΚΑ σχετικά με το συνολικό ποσό με το οποίο σας επιδοτεί.

 

Δώρο Χριστουγέννων θα πάρεις και από το ικα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ. ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟ parents.gr ΚΑΛΥΠΤΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΜΠΡΑΒΟ ΣΑΣ. ΜΕ ΤΗΝ ΣΕΙΡΑ ΜΟΥ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΤΙ.

 

ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΕΡΓΑΖΟΜΑΙ ΚΑΙ ΓΕΝΝΑΩ ΓΥΡΩ ΣΤΙΣ 25 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ.

Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΔΩΣΕΙ ΤΟ ΧΑΡΤΙ ΚΑΙ Η ΑΔΕΙΑ ΑΡΧΙΖΕΙ ΑΠΟ 27/12/2008 .

Ο ΜΙΣΘΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΑ ΣΤΟ ΧΕΡΙ 700? ,ΕΧΩ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΕΝΑ ΤΑ 200 ΕΝΣΗΜΑ ΠΟΥ ΑΠΑΙΤΟΥΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΤΑΙ ΝΑ ΜΕ ΚΑΤΑΤΟΠΙΣΕΤΑΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΑ ΠΟΣΑ ΛΕΦΤΑ ΘΑ ΠΑΡΩ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ.

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΕ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΤΕ ΘΑ ΠΑΡΩ? ΤΗΣ ΚΥΟΦΟΡΙΑΣ ΜΑΛΛΟΝ ΜΠΟΡΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΑΠΟ ΟΤΙ ΔΙΑΒΑΣΑ ΤΗΣ ΛΟΧΕΙΑΣ ΠΟΤΕ? ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΤΑ ΔΙΝΕΙ ΤΟ ΙΚΑ? ΤΑ ΔΙΝΕΙ ΑΜΕΣΩΣ ΜΕΤΑ ΤΟ ΕΞΙΤΗΡΙΟ ΑΠΟ ΤΟ ΝΟΣΟΜΕΙΟ Η ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΑΙΤΗΣΗ ΚΑΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΕΝΑ ΧΡΟΝΙΚΟ ΠΕΡΙΘΩΡΕΙΟ?(1-2 ΜΗΝΕΣ?)

dimos0kliniki045.jpg

 

το λακτακι μου!

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά τα λεφτά από το επίδομα κυοφορίας είναι γύρω στα 800 ευρώ. Το επίδομα λοχείας μπορείς να πας οποιαδήποτε στιγμή με το που θα γεννήσεις να το πάρεις. Επίσης θα σου δώσουν και ένα χαρτί στο ΙΚΑ με το οποίο θα πας στον ΟΑΕΔ για να πάρεις και το επίδομα από τον ΟΑΕΔ.

Link to comment
Share on other sites

Οταν γεννησα στην πρωτη εγκυνοσυνη επαιρνα κ εγω 700,00.Μολιs περασει μια μερα απο την αδεια που σου εχουν δωσει απο το ικα μπορειs να παs να πληρωθειs.Eγω ειχα παρει 1100,00 για τουs δυο μηνεs πριν.Με το που γεννησειS μπορειS να παs στο ικα να πληρωθειs με τα χαρτια απο το μαιευτηριο κ το βιβλαριο σου.Εγω ειχα παρει γυρω στα 2400,00.Με φυσιολογικο τοκετο.Πριν παS να καταθεσειS τα χαρτια βαλε στο δικο σου βιβλαριο το παιδι γιατι παιρνειs επιπλεον ενα 10 τισ 100.

Μετα το ικα σου δινει ενα χαρτι που παs k κανειs αιτηση στον οαεδ,απο εκει ειχα παρει γυρω στα 800.00 που ειναι το επιδομα.Ευχομαι να βοηθησα.αντε κ με το καλο :):):):)

Link to comment
Share on other sites

:wink: ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΕΥΧΟΜΑΙ ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΚΑΙ ΓΙΑ ΕΣΑΣ ΚΑΙ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΑΘΩ ΠΕΡΙΜΕΝΩ! :D

dimos0kliniki045.jpg

 

το λακτακι μου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΞΑΝΑ! ΣΗΜΕΡΑ ΠΗΓΑ ΣΤΟΝ ΑΝΩΔΥΝΟ ΤΟΚΕΤΟ ΣΤΟ ΙΚΑ ΣΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΠΗΓΑ ΠΛΗΡΩΘΗΚΑ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΚΥΟΦΟΡΙΑΣ. ΠΛΗΡΩΘΗΚΑ 900? ΓΙΑ ΤΙΣ 53 ΗΜΕΡΕΣ.ΚΑΙ ΤΑ ΑΛΛΑ ΕΚΑΝΑ ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΣΗ ΕΚΕΙ ΣΤΟ ΙΚΑ ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥΣ ΑΝΤΡΟΣ ΜΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΕΙ ΝΑ ΕΙΣΠΡΑΞΕΙ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΑΥΤΟΣ ΜΕ ΤΗΝ ΛΗΞΕΙΑΡΧΙΚΗ ΠΡΑΞΗ ΓΕΝΝΗΣΗΣ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ.

dimos0kliniki045.jpg

 

το λακτακι μου!

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ, ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΑΝ ΞΕΡΕΤΕ ΠΩΣ ΘΑ ΥΠΟΛΟΓΙΣΩ ΤΟ ΠΟΣΟ ΠΟΥ ΘΑ ΠΡΩ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΚΥΗΣΕΩΣ.

ΕΧΩ Π.Η.Τ. 18/3/2009 ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ 1/8/2008 ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΕΧΩ ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΗ ΑΔΕΙΑ ΑΝΑΡΡΩΤΙΚΗ ΛΟΓΩ ΑΠΕΙΛΟΥΜΕΝΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ.ΑΥΤΟ ΠΑΙΖΕΙ ΡΟΛΟ?ΤΟ ΟΤΙ ΕΙΧΑ ΑΝΑΡΡΩΤΙΚΗ, ΘΑ ΕΠΗΡΕΑΣΕΙ ΤΟ ΤΕΛΙΚΟ ΠΟΣΟ?

Link to comment
Share on other sites

οχι!!!! εαν εχεις 200 ενσημα τα 2 τελευταια χρονια περνεις τα επιδοματα κανονικοτατα!! 950 περιπου ειναι το τοκετου και το λοχιας πολυ μεγαλυτερο :)

Αυτο που μαλλον επιρρεαζει η αναρρωτικη ειναι το επιδομα μητροτητας του οαεδ γιατι εμενα στο πρωτο με ειχανε ρωτησει αν ειχα παρει αναρρωτικη και ποση!

HAmI.jpgHAmIp3.png

Μαρικακι 12/1/2007

Λενιώ 26/5/2009

Link to comment
Share on other sites

ΔΗΛ, ΘΑ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΟΥΝ ΤΑ ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΟΝ ΜΙΣΘΟ ΠΟΥ ΘΑ ΕΠΕΡΝΑ ΤΟΝ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟ ΤΟΥ 2008?ΚΑΙ ΑΣ ΕΙΧΑ ΑΝΑΡΡΩΤΙΚΗ ΤΟΤΕ?

ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑΙ, ΓΙΑΤΙ ΠΗΡΑ ΑΥΞΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΑΠΟΛΛΑ ΑΠΟ ΟΤΑΝ ΕΦΥΓΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΕ ΑΝΑΡΡΩΤΙΚΗ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

απο το ικα περνεις :

επιδομα κυοφορια 56Χτελευταιο ημερομησθιο (που εχει δηλωσει ο εργοδοτης σου στο ικα )

επιδομα τοκετου , περιπου 930 €

επιδομα λοχεια 63 χ τεευταιο ημερομησθιο

+ 10% αν το παιδι το ασφαλισει εμμεσα η μητερα

Link to comment
Share on other sites

Στελλα :) αποκλειστικα εχω παρει τις αποριες σου :P το τελευταιο ημερομησθιο που θα δηλωσει ο εργοδοτης σου θα φανει απο τα τελευταια ενσημα που θα σου βαλει και αυτα ειναι στην αδεια τοκετου :D:D:D

αρα θα ειναι με την αυξηση :)

HAmI.jpgHAmIp3.png

Μαρικακι 12/1/2007

Λενιώ 26/5/2009

Link to comment
Share on other sites

Κούκλα μου καλημέρα εμείς γεννάμε με δυο ημέρες διαφορά αν και εγώ μάλλον μέχρι 11 ή 12 γεννάω γιατί το νίνι βιάζεται εδώ και δυο μήνες να βγει.Στο ΙΚΑ μπορείς να πας για το πρώτο επίδομα και τώρα αρκέι να έχεις βεβαίωση από γιατρό του ΙΚΑ για ΠΗΤ επίσης από τον εργοδότη πότε σταμάτησες και υπεύθυνη δήλωση δική σου με αριθ. μητρώου(όλα αυτά είναι ένα έντυπο που το δίνει το ΙΚΑ),βιβλιάριο υγείας.Επιτόπου τα καταθέτεις και πέρνεις την ίδια στιγμή τα χρήματα που σου αναλογούν βάσει του μισθού σου.Μόλις γεννήσεις πέρνεις πάλι στο ΙΚΑ Ληξιαρχική πράξη γέννησης,το απόκομμα που πήρες από την προηγούμενη πληρωμή,βιβλιάριο υγείας.(έχεις δυο μήνες για την κατάθεση αφού γεννήσεις). Μετά πας στον ΟΑΕΔ (αφού έχεις δυο έντυπα που σου δίνουν εκεί),το ένα είναι βεβαίωση εργοδότη πότε σταμάτησες και πόσα έπαιρνες όταν σταμάτησες και τι καταβάλλει ο εργοδότης και το άλλο έντυπο είναι μια αίτηση που την μισή την συμπληρώνεις εσύ και την άλλη ο ΟΑΕΔ.Επίσης θα έχεις το αποκόμμα που πήρες τελευταία από το ΙΚΑ ,το βιβλιάριο υγείας και τα ένσυμα των δυο τελευταίων ετών.Αυτά τα λίγα και να θυμάσαι πώς και το γάλα σε σκόνη αν δεν θηλάσεις για κάθε μήνα δικαιούσε 60 ευρώ από ΙΚΑ (θα πηγαίνεις με το βιβλ.υγ. σε γιατρό του ΙΚΑ και θα σου γράφει μηνιαίως το γάλα).Λίγος κόπος παραπάνω αλλά γιατί να τους τα χαρίζουμε? Ελπίζω να σε κατατόπισα καλή λευτεριά!!!!!!!!

πιπερό

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

καλημερα σας!!!πραγματικα ολα αυτα που διαβαζω με βοηθουν πολυ γιατι δεν γνωριζω τι ακριβως τι γινεται και δεν θελω να βγω χαμενη...θα ηθελα μια διευκρίνιση:ειδα πως υπολογιζουμε τα επιδοματα απο ικα,ποιον μήνα υπολογίζω?τον τελευταίο που θα πληρωθω πριν σταματήσω ή καποιος συγκεκριμενος???παρακαλώ βοηθηστε με!

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,

ΤΙ ΠΟΣΟ ΠΕΡΝΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΟΑΕΔ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΑ ΓΙΑ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ?

ΠΟΣΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΜΙΣΘΟΣ ΠΟΥ ΛΑΜΒΑΝΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ 4 ΠΡΩΤΟΥΣ ΜΗΝΕΣ & ΠΟΣΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΑΕΔ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ 6 ΜΗΝΕΣ, ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΕΡΓΑΖΕΣΑΙ????? ΑΝ Ο ΜΙΣΘΟΣ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑ 850 €

 

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΟΠΟΙΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙ, ΑΣ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ.

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...