Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ασφάλιση μωρού από τη μητέρα και αύξηση 10% επιδομάτων


Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα. Κάπου παλιότερα είχα διαβάσει στο φόρουμ ότι εάν το μωρό ασφαλιστεί από τη μητέρα, η μητέρα παίρνει επιπλέον 10% επί των επιδομάτων του ΙΚΑ.

Εγώ (βασικά η μητέρα μου πήγε την οποία είχα εξουσιοδοτήσει) πήγα λοιπόν σήμερα στο ΙΚΑ για να ασφαλίσω το μωρό καθώς και για να καταθέσω τα δικαιολογητικά για τα επιδόματα τοκετού και λοχείας. Όλα ωραία και καλά, ασφαλίστηκε το μωρό, μου έδωσαν βιβλιάριο, καθώς και αποδείξεις για τα χρήματα που θα μου χορηγηθούν από το ΙΚΑ. Πουθενά όμως δεν είδα κάτι γι' αυτήν την περιβόητη προσαύξηση 10%. Ξέρει κάποια κοπέλα κάτι;:?:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


αν θυμαμαι καλα αυτη η προσαυξηση εγινε στο 2ο παιδι μου. δηλ. επειδη ειχα ηδη 1 ασφαλισμενο πηρα προσαυξημενα τα χρηματα του 2ου τοκετου κατα 10%...δεν νομιζω πως ειχε γινει κατι τετοιο στο 1ο.

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

Εγω ενα παιδακι εχω και οταν ειχα παει στο ΙΚΑ μετα τη γεννα για να ρωτησω μου ειχαν πει οτι αν το δηλωσω στο ΙΚΑ θα παρω αυτο το 10% επιπλεον...οποτε δεν γινεται μονο στο 2ο παιδι.Βεβαια εγω τελικα το ασφαλισα στο ταμειο του αντρα μου οποτε δεν τα πηρα.

Link to comment
Share on other sites

θα κοιταξεις την αποδειξη απο το επιδομα κυοφοριας και θα δεις τι ποσο σου γραφει στο τεκμαρτο ημερομισθιο(εμενα ηταν 25 ευρω στο επιδομα κυοφοριας).αφου εγραψα την κορη μου στο βιβλιαριο μου και μου εδωσαν τις αποδειξεις για το επιδομα λοχειας το ημερομισθιο με το οποιο πληρωθηκα ηταν περιπου 28 ευρω.αυτο ηταν το 10% παραπανω.δεν γραφει πουθενα ξεχωριστα αυτο το 10%,απλα αυξανεται το ημερομισθιο σου.

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

η ασφάλιση του παιδιού πότε πρέπει να γίνει;

μαζί με τη διαδικασία για τα επιδόματα τοκετού και λοχείας ή πριν;

και τί χρειάζεται για να ασφαλιστεί το παιδί;

Link to comment
Share on other sites

Ntemi, για να ασφαλίσεις το παιδί (στο ΙΚΑ) χρειάζεσαι ληξιαρχική πράξη γέννησης. Αυτή βγαινει καμιά 20αριά μέρες μετά τον τοκετό. Επίσης, χρειάζεται ναέχεις μαζί σου ταυτότητα δικιά σου και του συζύγου, καθώς και βιβλιάριο δικό σου και του συζύγου. Αν πρόκειται να στείλεις τρίτο άτομο, πρέπει να έχει εξουσιοδότηση και την ταυτότητά του.

Link to comment
Share on other sites

θα κοιταξεις την αποδειξη απο το επιδομα κυοφοριας και θα δεις τι ποσο σου γραφει στο τεκμαρτο ημερομισθιο(εμενα ηταν 25 ευρω στο επιδομα κυοφοριας).αφου εγραψα την κορη μου στο βιβλιαριο μου και μου εδωσαν τις αποδειξεις για το επιδομα λοχειας το ημερομισθιο με το οποιο πληρωθηκα ηταν περιπου 28 ευρω.αυτο ηταν το 10% παραπανω.δεν γραφει πουθενα ξεχωριστα αυτο το 10%,απλα αυξανεται το ημερομισθιο σου.

 

Sofaki1978, σ'ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση. Έτσι όπως τα λες είναι. Είχα παρατηρήσει ότι το ημερομίσθιο ήταν αυξημένο στο επίδομα λοχείας, αλλά δεν σκέφτηκα ότι είχε αυξηθεί κατά 10%. Κι αυτοί εκεί στο ΙΚΑ δεν έκαναν καμία αναφορά ότι μου έβαλαν και το 10%.

Link to comment
Share on other sites

η ασφάλιση του παιδιού πότε πρέπει να γίνει;

μαζί με τη διαδικασία για τα επιδόματα τοκετού και λοχείας ή πριν;

και τί χρειάζεται για να ασφαλιστεί το παιδί;

 

Μπορείς να τα κάνεις ταυτόχρονα. Αρκεί να έχεις ληξιαρχική πράξη γέννησης και τα δικαιολογητικά που έγραψα παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ntemi, για να ασφαλίσεις το παιδί (στο ΙΚΑ) χρειάζεσαι ληξιαρχική πράξη γέννησης. Αυτή βγαινει καμιά 20αριά μέρες μετά τον τοκετό. Επίσης, χρειάζεται ναέχεις μαζί σου ταυτότητα δικιά σου και του συζύγου, καθώς και βιβλιάριο δικό σου και του συζύγου. Αν πρόκειται να στείλεις τρίτο άτομο, πρέπει να έχει εξουσιοδότηση και την ταυτότητά του.

 

Επίσης, να προσθέσω ότι το ΙΚΑ ζητάει και τραπεζικό λογαριασμό, οπότε πρέπει να τους προσκομίσεις και μία φωτοτυπία του βιβλιαρίου σου όπου να φαίνεται ο αριθμός λ/σμού στον οποίο να είσαι πρώτη δικαιούχος.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Γεια σας κοριτσια!!!να σας ρωτησω μηπως γνωριζεται.εχω 210 ενσημα μισα ΤΑΧΥ κ μισα ΙΚΑ..ειχα διαβασει οτι απο τον τελευταιο φορεα δικαιουμαι τα έπιδοματα,τελικα τα πηρα χθες απο το πρωτο(ΤΑΧΥ).εχω γεννησει στις 12-10..δικαιπυμαι κ εγω το 10%???το ΤΑΧΥ εχει καταργηθει η ασφαλεια μου ειναι ΙΚΑ με εχουν μπερδεψει οι ιδιοι δεν ξερουν να μου απαντησουν!!!!απο τον αυγουστο που επρεπε να εχω παρει το 1 επιδομα με εχουν κανει μπαλακι.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

καλησπερα. αν ασφαλισω το μωρο σε μενα για να παρω αυτο το 10%, μετα εχω το δικαιωμα να διακοψω την ασφαλιση απο μενα και να το ασφαλισω στο συζυγο (στρατιωτικος με ασφαλεια δημοσιου). και αν ναι ποσος καιρος πρεπει να περασει και τι διαδικασια χρειαζεται. ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...