Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

«Πούλησαν» το παιδί τους για 60.000 ευρώ!!!


angy

Recommended Posts

12 Μαρτίου 2009, 13:20

 

Εδώ και δύο μήνες ζευγάρι Ρουμάνων έψαχνε υποψήφιους αγοραστές για το μόλις τεσσάρων μηνών βρέφους τους, το οποίο είχαν… κοστολογήσει στα 60.000 ευρώ! Η σχετική πληροφορία έφτασε στην Ασφάλεια Άργους, η οποία έστησε επιχείρηση για τη σύλληψή τους.

 

Δύο αστυνομικοί, προσποιούμενοι υποψήφιο ζευγάρι αγοραστών, ήρθαν σε επαφή με τους... γονείς και επιχείρησαν να διαπραγματευτούν το ποσό προκειμένου να μην κινήσουν τις υποψίες των Ρουμάνων. Εκείνοι όμως ήταν ανένδοτοι… 60.000 ευρώ στο χέρι, ακατέβατα!

 

Το ραντεβού κλείστηκε σε καφετέρια του Ναυπλίου. Εκτός από το ζευγάρι, που είχε αποκτήσει εκτός γάμου το αγοράκι, παρών ήταν και ο 20χρονος γιος της Ρουμάνας, παιδί από τον πρώτο της γάμο.

 

Αμέσως μόλις πήραν στα χέρια τους τα προσημειωμένα χαρτονομίσματα συνελήφθησαν και οι τρεις από άνδρες της Ασφάλειας Άργους. Εναντίον τους σχηματίστηκε δικογραφία και αναμένεται να οδηγηθούν στον εισαγγελέα.

 

πηγή: http://www.zougla.gr/news.php?id=28568

 

Η πρώτη σκέψη που μου ήρθε στο μυαλό όταν το διάβασα ήταν...

Αυτοί οι άνθρωποι γιατί για μένα γονείς δεν είναι... πως μπορούν και κοιμούντε τα βράδυα!!!!!!!

Ας μου πει κάποιος ρε παιδιά :roll:

:evil::evil::evil:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εκείνοι όμως ήταν ανένδοτοι… 60.000 ευρώ στο χέρι, ακατέβατα!

 

Πιστεύω οτι αυτό ακριβώς τους εφαγε.

Πολύ ακριβοί.

Γύρω στα 15-20 χιλιάρικα πωλούνται τα βρέφη σήμερα.

Link to comment
Share on other sites

Τα παιδια αυτα γεννιουνται κατα ενα μεγαλο ποσοστο για να πουληθουν... Αν ειδατε, η "κυρια" εχει γιο 20 χρονων... Χλωμο το κοβω να της προεκυψε απλα η εγκυμοσυνη... Μαλλον ηταν οργανωμενο και προσχεδιασμενο το εγκλημα...

 

Οσο για τους υποψηφιους "αγοραστες-γονεις" αν οντως το ηθελαν για παιδι τους κι οχι για αλλον κακοβουλο σκοπο, αυτα να τα δει το κρατος... Αν ηταν λιγοτερο σφιχτοκωλο με τις διαδικασιες της υιοθεσιας δεν θα ανθουσε το εμποριο βρεφων στην Ελλαδα...

 

Δεν ξερω ρε παιδια, μια το εμποριο βρεφων, μια τα εγκαταλελειμμενα μωρα που μεγαλωνουν σε ιδρυματα και νοσοκομεια, μια η εκμεταλλευση παιδιων στους δρομους την επετειας... μ' εχει πιασει μια μαυρη απελπισια αυτες τις μερες... Να χα λεφτα και τι στον κοσμο... 100 θα υιοθετουσα :cry:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

για το γεγονός της αγοροπωλησίας δεν έχω λόγια ... :evil::evil::evil:

 

για τις υοθεσίες είμαι λίγο προβληματισμένη γιατί φαντάζομαι ότι η καθυστέριση γίνεται προκειμένου τα ιδρύματα που δίνουν τα παιδιά να εξασφαλίσουν στο σε ποιόν τα δίνουν μια και η ευθύνη τους ως προς αυτό είναι πολύ μεγάλη :?

 

να σημειώσω όμως και την σωστή και επιτυχη δουλειά της Ασφάλειας Άργους

να λέμε και τα καλά όοοοταν γίνοντε :D

age.png
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον σε κανένα ίδρυμα θα κατέλήξε κι αυτό για να το άφησαν σε αυτούς τους άχρηστους δεν νομίζω! :twisted::twisted: Τι να του προσφέρουν την 'αγάπη' τους;Αυτοί το έφεραν στο κόσμο για να το θυσιάσουν! :cry::cry:

Link to comment
Share on other sites

αυτα που ακούω με σοκάρουν,ακουω για Ελληνες που πηγαίνουν σε Βαλκανικές χωρες για να πάρουν παιδια και γίνεται εμπόριο,ομως και αυτούς τους ανθρώπους τους λυπάμαι,γιατι βιώνουν την απόλυτη φτώχεια και ψαχνουν ενα εισητήριο για μια καλύτερη ζωή,μου ελεγε ενας γείτονας οτι ο κουρέας του παει καθε δυο μήνες στη βουλγαρία για να βρεί γυναίκα,και εκει με μια σακούλα σουβλάκια πανε σε μια οικογένεια και ο πατέρας λέει κανε οτι θες στα παιδια μου με αντάλαγμα το φαι,ισως το ένστικτο της αυτοσυντήρησης να καλύπτει το γονεϊκό?????αναρωτιέμαι.Εμενα πάντος η προγιαγιά μου εμεινε χήρα 27 χρονών και το τελευταίο παιδί(η γιαγιά μου)ήταν 5 μηνών και είχε αλλα τέσσερα,και μια ευκατάστατη οικογενια προσφέρθηκε να υιοθετήση ενα και εκείνη είπε οχι και εκανε τρεις δουλειές για να τα μεγαλώσει.ισωσ να ειναι στη φύση του Ελληνα,ο Θεος να βοηθήσει ολες τις παιδικές ψυχούλες

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο στην αστυνομία του Αργους.

Κατα τα άλλα ειναι γνωστο οτι οι χώρα μας πριν λίγες δεκαετίες ηταν χωρα εξαγωγης βρεφων προς τις ΗΠΑ.

Η ανεχεια δυστυχως κανει τους ανθρωπους να χανουν την ανθρωπια τους.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όταν υποφέρεις προσπαθείς να μην κάνεις κι άλλους γύρω σου να υποφέρουνκαι πόσο μάλλον μωρά παιδιά που τα κάνουν και τα εκμεταλλεύονται.Πόσα παιδάκια ζητιανεύουν στο δρόμο;Τι κάνει αυτό το έρημο κράτος και υπάρχει τέτοια αναλγησία και δεν βγαίνει ένας νόμος να τα προστατεύει! :twisted:

Link to comment
Share on other sites

Οι πολιτικοι μας μας Zambeto ειναι ταγμενοι στην καρεκλολαγνεια, τιποτα αλλο δεν εχει γι' αυτους σημασια. Τους βλεπω τωρα που αλληλοσπαραζονται για την επομενη διακυβερνηση και με πιανει μια βαθια αηδια...

Μαυρο και δαγκωτο σε ολους!

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να ήταν μόνο αυτοί!!! Τα πιο πολλά "περιστατικά" δε βγένουν στις ειδήσεις!!! Αλλά ποιος τολμάει να μιλησει; Αν ξέρω φως φανάρι πως κάποιο αντρόγυνο αγόρασε ένα παιδί από μία απάντρευτη Βουλγάρα γιατί να το πω; Αφού το ζευγάρι το ήθελε όσο τίποτα στον κόσμο και πλήρωσε γι αυτό. Καλύτερα θα ήταν να καταλήξει ένας ναρκωμανής ή αλήτης ή στο ίδρυμα; Καλύτερα με το ζευγάρι που το έχει σα βασιλιά. Τι ήθελαν και αυτοί και έμπλεξαν την αστυνομία; Τώρα το παιδί θα πάει σε ίδρυμα.

Link to comment
Share on other sites

φταίνε μόνο οι πολιτικοί? για εμένα φταίνε κυρίως οι υποψήφιοι αγοραστές! αν δεν υπήρχε ζήτηση δεν θα υπήρχε και προσφορά... υπάρχουν άνθρωποι για τους οποίους "ο σκοπός αγιάζει τα μέσα". Αν τους ακούσεις μπορεί και να τους λυπηθείς που "αγαπάνε τόσο τα παιδάκια και δεν μπορούν να κάνουν ένα :roll: "... κατά τη γνώμη μου οι αγοραστές είναι πιό ανήθικοι γιατί έχουν τα λεφτά την κοινωνική θέση ίσως και τη "μόρφωση" και δεν σέβονται ούτε το νόμο ούτε την αξία της ανθρώπινης ζωής!

ssttaa

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επισης, παντα εγκυμονει ο κινδυνος ο σκοπος της αγορας του παιδιου να ειναι κακοβουλος...

(πχ πορνογραφια, εμποριο οργανων κλπ.. -Παναγια μου, δε θελω ουτε να το σκεφτομαι....) :(

 Παιδιά μας είναι τα παιδιά όλου του κόσμου.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον σε κανένα ίδρυμα θα κατέλήξε....

 

 

Μηπως ρε κοριτσια τοτε να ηταν αληθινο το ζευγαρι που πηγε αντι να ηταν οι αστυνομικοι...;;;Και ας το "πουλουσαν" 60.000 ευρω.

Συγνωμμη για αυτο που λεω αλλα...

FWusp3.png
Link to comment
Share on other sites

angi μου , μεταξυ μας θα το προτιμουσα :cry:

το πιο πιθανο τωρα ειναι να μεινει σε ιδρυμα για καμια 5αετια και αμα ειναι τυχερο να βρει και καλους γονεις

 

χεραιτατα.....τι να λεμε τωρα :cry:

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Αν μπορούσαμε σίγουρα να ξέρουμε οτι οι γονείς που θα το έπαιρναν θα ήταν σωστοί τότε καλύτερα να μην ήταν οι αστυνομικοί στη μέση. Αλλά αν έπεφτε εμπόριο οργάνων και έκαναν ένα υγιή και αθώο παιδάκι φύλλο και φτερό? Δεν θέλω ούτε να το σκέφτομαι, φωτιά να πέσει σε όλους αυτούς τους αλήτες και να τους κάψει. :twisted: Όσο για την τύχη του καημένου αυτού μωρού θα αποφασίσει ο θεός και ελπίζω να είναι καλύτερη από αυτή που είχε στο ξεκίνημα της ζωής του. :cry:

Dwnjp2.png

O ΑΝΤΩΝΗΣ ΜΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ 4/4/09

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

αν μπορούσαμε σίγουρα να ξέρουμε οτι οι γονείς που θα το έπαιρναν θα ήταν σωστοί τότε καλύτερα να μην ήταν οι αστυνομικοί στη μέση.

 

 

 

αυτο ακριβως.ενα μηνα μετα και ολοι μας το εχουμε ξεχασει το μωρακι.

 

αυτο ομως συνεχιζει να ειναι σε ιδρυμα(?),χωρις στοργη και μια αγκαλια...ποιος ξερει μεχρι ποτε...

 

 

λιγα ειναι τα "τυχερα" παιδακια που καταφερνουν να βρουν μια οικογενεια να τα αγαπα πραγματικα...απο αυτα τα παιδακια,τα παιδακια στα αζητητα...

 

καλυτερα η "κυρια" να ειχε παρει τα λεφτα της,δικες τις οι τυψεις...και το μωρο να ηταν σε ενα σπιτι αγκαλια με μια μανουλα κι ενα γλυκο φιλι για καληνυχτα...

 

μανα δεν ειναι αυτη που σε γενναει...

 

μανα ειναι αυτη που σε ανασταινει...

 

Link to comment
Share on other sites

καλυτερα να το πουλουσαν και να το επερνε μια οικογενεια που το θελει.. εγω προσωπικα εχω γνωστη που ψαχνετε για κατι τετοιο.. (βεβαια δεν εχει ακρες και δεν εχει βρει τιποτα..)

η συγκεκριμενη κοπελα εχει στο ενεργητικο της πολλες αποτυχημενες εξωσωματικες και δεν μπορει να υιοθετησει γιατι εχει αδελφο με ειδικες αναγκες και ο νομος δεν την αφηνει να υιοθετησει γιατι θα πρεπει λεει να αναλαβει την κηδεμονια αυτου του παιδιου (40 και χρονων) καποια στιγμη..

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορώ να ξέρω αν θα ήταν καλά εφόσον θα το πουλούσαν και αν αυτοί που θα το έπερναν θα το αγαπούσαν ή όχι...αλλά αυτό που ξέρω (κάπου το διάβασα δεν θυμάμαι ακριβώς που -με συγχωρείτε- αν το ξέρει καμία κοπέλα ας το γράψει)..είναι ότι το βρέφος το έχει πάρει το χαμόγελο του παιδιού!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...