Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πώς να κρυφτείς απ'τα παιδιά; Ετσι κι αλλιώς τα ξέρουν όλα!


Recommended Posts

"Πώς να κρυφτείς απ' τα παιδιά;

Έτσι κι αλλιώς τα ξέρουν όλα!"

 

.... λέει το τραγουδάκι και το λέει πολύ σωστά!

 

Σήμερα παίζανε τα παιδιά μου στο μπαλκόνι. Στη γωνία απέναντι έχει μια πλατεία και έχει έρθει μια οικογένεια αθιγγανων. Ένα ζευγάρι με δύο παιδιά. Βγάλανε την πραμάτια τους... κιούπια. Την απλώσανε και τα πιτσιρίκια τους παίζανε με δυο παιχνιδάκια τρέχοντας εδώ κι εκεί.

 

Τα δικά μου κόλλησαν στα κάγκελα και με ρωτούσαν:

-Τι είναι αυτά;;

-Κιούπια, πυθάρια... Τα χρησιμοποιούμε... μπλα μπλα μπλα...

-Μαμά κοιτααα παιδάκια!!!

-Ναι

-Μαμά πάμε να παίξουμε με τα παιδάκια!!!

- .... ..... .....

-Μαμά θέλουμε να βγούμε έξω... να πάμε εκεί στα παιδάκια...

- ...... ...... ......

 

Δεν έχω έρθει σε μεγαλύτερη αμηχανία.... Συνειδητοποίησα πως.... εγώ που το παίζω επαναστάτρια και είμαι ενάντια στο ρατσισμο... εγώ που "χώνομαι" στους άλλους για τις ρατσιστικές τους αντιλήψεις ενάντια στα παιδιά των αλβανών, των κούρδων, των πακιστανών κτλ... εγώ που υποστηρίζω το "όλοι ίσοι είμαστε" .... Ετοιμάζομαι να αποτρέψω τα παιδιά μου από το να παίξουν με τα παιδιά των .... "γύφτων".

 

Τους κοίταζα... μια χαρά οικογένεια φαινόταν. Μάλιστα είδαν που είχαμε κολλήσει όλοι μαζί στα κάγκελα και φώναξαν... "ελάτε να πάρετε κιουπια.. ελάτε να τα δείτε" Δεν απάντησα... ντράπηκα λίγο. Δεν επέμειναν.

 

Μέσα μου τους φοβάμαι.. γιατί έτσι με μάθανε. Μα μήπως πρέπει να αναθεωρήσω; Μήπως είναι αβάσιμος ο φόβος; Έχουμε πάθει πραγματικά διάφορα από αθίγγανους... (κλοπές, κτλ) αλλά δεν είναι όλοι ίδιοι. Υπάρχουν και Έλληνες που μας κλέψανε (με μεγαλύτερο κέρδος σε κλοπιμαια)! Μήπως πρέπει να τους δω πια ως γειτονες; Μήπως πρέπει να δω τα παιδιά τους ως τα παιδιά του γείτονα;

 

Με μάτια των παιδιών μου... (κάπως έτσι πρέπει να σκέφτονται)

εκεί είναι δυο παιδάκια, με τα οποία θέλουν να παίξουν. Όπως ακριβώς παίζουν και με τα παιδιά της παιδικής χαράς. Γενικά η μαμά τα παροτρύνει να παίξουν με άλλα παιδάκια... και αυτό έχει πλάκα και περνάνε καλά. Γιατί να μην παίξουμε και με αυτά τα παιδάκια...;

 

Τι θα λέγατε στα παιδιά σας; Θα τα αφήνατε να παίξουν με τα "γυφτάκια"; Πώς θα χειριζόσασταν το θέμα;

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 64
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • alcyon

    alcyon 9 δημοσιεύσεις

  • DALIA

    DALIA 6 δημοσιεύσεις

  • monbebe

    monbebe 6 δημοσιεύσεις

  • anna+

    anna+ 5 δημοσιεύσεις

Οχι. Το προβλημα δεν ειναι τα παιδακια αλλα οι μεγαλοι. Οταν ακους για αρπαγες παιδιων απο αθιγγανους εστω και φημη να ειναι φοβασαι. Τον Μπεν ακομα τον ψαχνουν.... :?

lcWup3.png
Link to comment
Share on other sites

Κοιτα.

Καποια στιγμη πηγα στην παιδικη χαρα οπο επαιζε ο γιος μου με ενα παιδακι. Ηταν μια χαρα παιδακι και οι γονεις του αξιοπρεπεστατοι. Ερχεται ενα μικρο λοιπον και μου λεει "μην το αφηνετε να παιξει με αυτο το παιδακι . Ειναι αλβανος ":shock: :shock: "ε.και!!!" απανταω εγω και με κοιταγε σαν χαμενο.

Σοκαριστηκα. Απορησα με τους γονεις του παιδιου που ηρθε και μου ειπε τα καθεκαστα. Πως μπορουν να δηλητηριαζουν μια παιδικη ψυχουλα με αυτα?

Τονιζω οτι εχει τυχει ο μικρος μου να κολησει με το μικρο μιας κυριας που πολλες φορες πουλαει παιχνιδια στις κουνιες και εγω να γελαω (νοιωθοντας λιγο αμηχανα ομολογω να πω) . Παλι αξιοπρεπεστατη κυρια που εγω το βλεπω ως απλα βγαζει το ψωμι της χωρις να ζητιανευει και το παιδακι της λαμπει .

 

Μετα απο αρκετο διαστημα πηγαμε σε μια βαπτιση ηρθε και κολησε διπλα μου ενα τσιγκανακι που βρωμουσε και ζητιανευε. Μιλαγε του Βασιλη και ο Βασιλης αλλο που δεν ηθελε (παρεα εψαχνε). Ε εκει υψωσα αναστημα. Αισθανθηκα αμηχανα και προσπαθησα να το διωξω δινοντας του κατι αλλα αυτο κολησε περισσοτερο σε σημειο να βρεθω σε μεγαλη αμηχανια. Το εδιωξα προς μεγαλη εκπληξη του Βασιλη και αισθανθηκα οπως εσυ τωρα.

 

Οταν τιθεντε θεματα υγιεινης (και οι τσιγγανοι εχουν ενα θεμα με αυτα) νομιζω οτι πρεπει να υψωσω αναστημα. Ειτε ελληνοπουλο , ειτε αλλοδαπο, ειτε οτιδηποτε αν κολησει κατι τι κανεις?Δεν παυει να ειναι μια φυλη που την μπανιερα δεν την εχουν περι πολλου. :oops:

Χωρια οι αρπαγες :shock::?:?

 

Αν δλδ ηταν Ελληνες και πουλουσαν πραγματα (αγνωστοι) θα τα αφηνες να πανε να παιξουνε? Οχι βεβαια. Και παλι θα ετρεμες.

 

Ειναι πολλα που μας εχουν κανει να τρεμουμε μην την ψαχνεις. Θελοντας και μη.

 

Το θεμα ειναι οντως πως να το εξηγησεις στα παιδια αυτο.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Οχι. Το προβλημα δεν ειναι τα παιδακια αλλα οι μεγαλοι. Οταν ακους για αρπαγες παιδιων απο αθιγγανους εστω και φημη να ειναι φοβασαι. Τον Μπεν ακομα τον ψαχνουν.... :?

 

Σωστο κι αυτο,αλλα στην περιπτωση του Μπεν,δεν ηταν Αλβανακια;

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οχι. Το προβλημα δεν ειναι τα παιδακια αλλα οι μεγαλοι. Οταν ακους για αρπαγες παιδιων απο αθιγγανους εστω και φημη να ειναι φοβασαι. Τον Μπεν ακομα τον ψαχνουν.... :?

 

Σωστο κι αυτο,αλλα στην περιπτωση του Μπεν,δεν ηταν Αλβανακια;

 

KAI Eλληνοπουλα;;;

 

Link to comment
Share on other sites

Θυμαμαι τοτε που τον εψαχνε ο Χαρδαβελλας οτι ελεγαν για οικογενεια αθιγγανων που ειχαν ενα ξανθο παιδακι μαζι που δεν εμοιαζε να ειναι της φυλης τους και αλλαζαν συνεχεια τοπο διαμονης. Αλλωστε ο Μπεν χαθηκε το 1991 και τοτε δεν υπηρχαν τοσοι αλβανοι στην Ελλαδα ή δεν ειχαν ερθει καν δεν ειμαι σιγουρη.

 

 

 

edit

 

Μαλλον μπερδευτηκες με τον Αλεξ. Ο Μπεν Νινταμ χαθηκε το 1991 σε ηλικια 21 μηνων.

lcWup3.png
Link to comment
Share on other sites

Θυμαμαι τοτε που τον εψαχνε ο Χαρδαβελλας οτι ελεγαν για οικογενεια αθιγγανων που ειχαν ενα ξανθο παιδακι μαζι που δεν εμοιαζε να ειναι της φυλης τους και αλλαζαν συνεχεια τοπο διαμονης. Αλλωστε ο Μπεν χαθηκε το 1991 και τοτε δεν υπηρχαν τοσοι αλβανοι στην Ελλαδα ή δεν ειχαν ερθει καν δεν ειμαι σιγουρη.

 

 

 

edit

 

Μαλλον μπερδευτηκες με τον Αλεξ. Ο Μπεν Νινταμ χαθηκε το 1991 σε ηλικια 21 μηνων.

 

Εχεις απολυτο δικιο,συγνωμη :oops::oops::oops:

 

Link to comment
Share on other sites

Η πλατεία που λέω είναι δίπλα σε παιδική χαρά. Στην παιδική χαρά έρχονται και παιδάκια αθιγγανων. Δεν μπορώ να καταλάβω όταν λες θεμα υγιεινής... Έτσι κι αλλιώς ακόμα κι όταν λείπω... στην παιδική χαρά θα πάνε και τα τσιγγανάκια. Θα πάνε και τα μαυράκια θα πάνε και τα καθαρά και τα βρώμικα παιδιά. Θα πάνε και οι σκύλοι, θα πάνε και οι γάτες κτλ...

 

Εννοώ... μήπως είναι ο φόβος στο μυαλό μας και όχι υπαρκτός; Προβληματίστικα με το όλο σκηνικό. Και επειδή έτυχε κάτι αντίστοιχο και πέρσυ το καλοκαίρι.... συνειδητοποιώ πως πρέπει να βρω έναν τρόπο να το αντιμετωπίσω.

 

Επίσης μου έχουν πιάσει κουβέντα τσιγγανάκια και ήταν μια χαρά παιδάκια... όσο ευγενικά μπορεί να είναι μέσα στην αγραμματοσύνη τους και τον τρόπο ζωής τους, αλλά δεν τα είδα να προσπαθούν να κάνουν κάτι το κακό.

 

Μήπως πρέπει να αρχίσω να ξεχωρίζω τους χαρακτήρες και όχι τη φυλή τους; Αυτό λεω...

 

Αν δηλαδή σήμερα είχα πάει στην παιδική χαρά.... γυρνώντας θα πέρναγα από μπροστά τους. Τα παιδιά θα ήθελαν να παίξουν μαζί τους... θα τους έλεγα ναι; Θα τους έλεγα όχι;

 

Όσο για τις απαγωγές..... Δεν τα κάνουν μόνο οι αθιγγανοι. Δεν είναι φυλετικό το θέμα, έτσι νομίζω.

 

Ακριβώς αυτός ο φόβος δεν είναι που μας κάνει να φερόμαστε ρατσιστικά; Ο φόβος μη μας κλέψουν, ο φόβος μη μας απαγάγουν, ο φόβος ...., ο φόβος... (βάζω και τον εαυτό μου μέσα για να μην παρεξηγούμαι... )

 

Είναι τελικά βάσιμος ή όχι;

 

Τι θα λεγατε όμως στα παιδια.... δεν έμαθα ακόμα... Δεν ξέρω τι να τους πω............ Δεν ξέρω τι να κάνω... γι'αυτο δεν ξέρω και τι να πω....

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

εγω παλι τις ελαχιστες φορες που τον εχω παει σε παιδικη χαρα -γιατι δοξα το Θεο εδω που μενουμε εχει οσο χωρο θελει για να παιξει ανετα- ειμαι στο πλαι του, μην σας πω απο πανω του... δεν ξερω, φοβαμαι και τον απαυτο μου να τον αφησω λιγο μονο.... θα μου πειτε για ποσο θα το κανεις αυτο? ε, προς το παρον προτιμω να ειμαι η φοβοτσιαρα και να τον "φοβιζω" και λιγο για να μην βγαινει εξω χωρις να μου το πει... η γιαγια του ειναι απο πανω και το σπιτι μας δεν ειναι σε κεντρικο δρομο, πολυσυχναστο... δεν εχω να φοβηθω κατι ιδιαιτερα σαν περιοχη, αλλα τρελλαινομαι... του λεω λοιπον σιγα σιγα -ειναι 4 πια- οτι μπορει να ερθει καποιος κυριος/α που να του πει ψεμματα και να τον παρει και μετα δεν θα τον αφησει να φυγει και εμεις θα τον ψαχνουμε και θα κλαιμε κτλ κτλ... ισως ειναι υπερβολικο ή να τον εχω φοβησει παραπανω απο οσο πρεπει, αλλα φυλαγε τα ρουχα σου... πριν 20 χρονια θυμαμαι οι δικοι μου φοβοντουσαν τους κυριουληδες που επαιρναν κοριτσακια και τους εδιναν καραμελιτσες... τωρα... οτι να'ναι... Παναγια μου βοηθα...

me and my men...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η πλατεία που λέω είναι δίπλα σε παιδική χαρά. Στην παιδική χαρά έρχονται και παιδάκια αθιγγανων. Δεν μπορώ να καταλάβω όταν λες θεμα υγιεινής... Έτσι κι αλλιώς ακόμα κι όταν λείπω... στην παιδική χαρά θα πάνε και τα τσιγγανάκια. Θα πάνε και τα μαυράκια θα πάνε και τα καθαρά και τα βρώμικα παιδιά. Θα πάνε και οι σκύλοι, θα πάνε και οι γάτες κτλ...

 

 

Εχεις δικιο αλλα εκεινη τη στιγμη το βλεπεις μπροστα σου. Εγω πχ ειχα ενα παιδακι διπλα που μυριζε παρα πολυ ασχημα, το μαλλι του ειχε γινει τζιφρα και κολαγε διπλα στο γιο μου. Ειναι σαν να βλεπεις να κατουραει ο σκυλος στην τσουληθρα και καπακι να βαζεις το δικο σου πανω (ή στο γκαζον). Το ξερεις οτι συμβαινει αλλα οταν γινεται μπροστα σου..... :roll:

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Επίσης μου έχουν πιάσει κουβέντα τσιγγανάκια και ήταν μια χαρά παιδάκια... όσο ευγενικά μπορεί να είναι μέσα στην αγραμματοσύνη τους και τον τρόπο ζωής τους, αλλά δεν τα είδα να προσπαθούν να κάνουν κάτι το κακό.

 

Αχ αυτο ειναι αλλο θεμα. Καταδικασμενα παιδακια ειναι χωρις διεξοδο (στην μορφωση εννοω). Απο την μια δεν τους επιτρεπουμε να πανε σχολειο και απο την αλλη τα κατηγορουμε που δεν βγαινουν απο την μιζερια. Πως να βγουν απο αυτην οταν ο μονος τροπος ζωης που τους επιτρεπουμε να ακολουθησουν ειναι των προγωνων τους :(

 

Δεν ξερω τι να πεις στα παιδια σου αλλα πιστευω ειναι επισης δυσκολο για αυτα τα παιδια να καταλαβουν γιατι δεν αφηνεις τα δικα σου να παιξουν μαζι τους. Φανταζεσαι πως νοιωθουν? :(

 

Δεν φταινε γμτ κι αυτα αλλα ... δεν ξερω ... ειναι ενστικτωδης η αντιδραση.

 

Προσωπικα δεν θα το εθετα προσωπικα στα παιδια αλλα θα εβρισκα μια δικαιολογια. Ειναι ενα θεμα που δεν μπορω να βρω να του πω το γιατι

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

τουλαχιστον στη παιδικη χαρα εχεις επιλογη να το πας ή οχι οταν ειναι στην ιδια ταξη τι κανεις;εμενα ακομα δεν πανε σχολειο αλλα σε μια συζητηση με αλλες μαμαδες μου ειπαν οτι στην περιοχη που μενουμε αντιμετωπιζουν φοβερο προβλημα γιατι παιδακια πρωτης δημοτικου ειναι συμαθητες με 13χρονα που πανε μονο γιατι η οικογενειες τους παιρνουν κατι σαν επιχορηγιση.οταν ζητηθηκε απο τους γονεις να αλλαξουν αιθουσα ο διευθυντης ειπε οτι δεν γινετε γιατι τον υποχρεωνει ο νομος.φανταζεστε το 6χρονο με τον 13χρονο αθιγγανο που στην κοινοτητα τους ειναι ετοιμη για γαμο αν δεν εχουν ηδη παντρευτει;και δεν ειναι ευκολο να αλλαξουν σχολειο.εκει τι κανεις;απο τωρα σκεφτομαι την ημερα που η κορη μου θα ξεκινησει το πιστευετε; :cry::cry::cry:

Πολλά παιδιά, πολλές σκοτούρες. Κανένα παιδί, καμιά χαρά.

Κικέρων

Γεωργια 03/10/06 Στελλα 04/03/08

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι προκειμενου να προστατεψουμε τα παιδια μας απο αρρωστιες που κυκλοφορουν στις παιδικες πχ γιατι το παιδακι που πηγε και επαιξε δεν ξερεις τι κραταγε πριν, τι εμβολια και τι αρρωστιες κουβαλαει, ή το να τα προστατεψουμε απο καθετι κακο που μπορει να συμβει αν παει τελικα να παιξει με αυτα τα παιδια, καλυτερα να πεις οχι γιατι πχ δεν τα ξερουμε αυτα τα παιδακια, δεν ξερω τους γονεις ή κατι αναλογο της ηλικιας παρα να το ρισκαρεις... ισως να ειναι οι καλυτεροι τσιγγανοι του κοσμου... οι πιο καθαροι... οι πιο... το ρισκαρεις?

και σωστα λετε περι μορφωσης, και ας μην παμε στους αθιγγανους μονο... εδω και στα χωρια κυριαρχει το "σιγα μην πας σχολειο, ελα να δουλεψεις..." απο πολυ μικρες ηλικες... οι τσιγγανοι θα κολλησουν?

me and my men...

Link to comment
Share on other sites

εγώ θα τον άφηνα χωρίς δευτερη σκεψη...δεν θα έμπαινα σε δυσκολες διαδικασιες...δεν θα τον αφηνα όμως να παει μόνος στον καταυλισμό ή να χρησιμοποιησει τουαλετα..

:? ο καλυτερος του φίλος στο πάρκο είναι ένα παιδάκι μαυράκι κουκλι...πότε δεν ρωτησε το οτιδηποτε ( πραγμα βέβαια που μου κανει εντυπωση )....φερεται και φεροταν φυσιολογικότατα :roll:

 

 

 

alcyon πολλες φορες μου έρχεται στο μυαλό ο στιχος που ξεκινησες το ποστ :D

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω απ'την αλλη ειμαι απιστευτα σιχασιαρα... τον κυνηγαω με τα υγρομαντηλα οποτε ειμαστε εκτος σπιτιου... στο καροτσι στο σουπερ μαρκετ, στις κουνιες, οπουδηποτε εξω τελος παντων... μονο στην σκεψη του τι κρυβεται σε καθε επιφανεια παθαινω φρικη! καλα το οινοπνευμα το εχω για νερακι! αφηστε που τις προαλες ημουν στο νοσοκομειο και ειχαν φερει την α' δημοτικου για τσεκ και 3 παιδακια καθοντουσαν στις καρεκλες... τα υπολοιπα κατω και ζωγραφιζαν... και οσο σκεφτομουν οτι οταν παει και ο δικος μου δημοτικο ισως κανει το ιδιο κοντευα να παθω εγκεφαλικο!!! ηδη φρικαρω με τις τουαλετες στο δημοτικο -γιατι στον παιδικο εχω αλλη επαφη-...

οχι δεν ειμαι υπερβολικη!

me and my men...

Link to comment
Share on other sites

εγώ θα τον άφηνα χωρίς δευτερη σκεψη...δεν θα έμπαινα σε δυσκολες διαδικασιες...δεν θα τον αφηνα όμως να παει μόνος στον καταυλισμό ή να χρησιμοποιησει τουαλετα..

:? ο καλυτερος του φίλος στο πάρκο είναι ένα παιδάκι μαυράκι κουκλι...πότε δεν ρωτησε το οτιδηποτε ( πραγμα βέβαια που μου κανει εντυπωση )....φερεται και φεροταν φυσιολογικότατα :roll:

 

 

 

alcyon πολλες φορες μου έρχεται στο μυαλό ο στιχος που ξεκινησες το ποστ :D

 

πωπω.... πολυ ψυχραιμη σε βρισκω... εγω τρεμω απο το φοβο μου... υπερπροστατευτικη τελικα, υπερβολικη, δεν ξερω...

me and my men...

Link to comment
Share on other sites

monbebe έπρεπε να τονίσεις και την υπόλοιπη φράση ότι δεν θα τον άφηνα να πάει στην τουαλετα και να μπει μέσα στο σπίτι..τελικά δεν είμαι τόσο ψυχραιμη :wink:

 

απλά αυτό που ειπα ειναι ότι όταν πάμε παιδική χαρα, πλατεια και γενικά σε εξωτερικους χωρους που τους προτιμαει το παιδί τον αφηνω και παιζει με όλα τα παιδάκια

 

αλλά όχι οινοπνευμα και τέτοια δεν έχω με τους βασικούς κανόνες υγιεινής θεωρώ ότι είμαστε ενταξει...

 

έχει τυχει πάντως να μην ξαναπατησω το παιδι μου σε φίλους ( που δεν ειναι αθιγγανοι ) γιατί ακριβώς όσες φορές πήγα η κατασταση στο σπίτι ήταν απογοητευτική όσο αναφορα τους κανόνες υγιεινής..

:?

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Πω πω πολύ δύσκολο θέμα! Σε γενικές γραμμές η πρώτη αντίδραση είναι όχι. Μόνο που οι σωστοί λόγοι της υγιεινής ή άλλου κινδύνου είναι ανεξαρτήτου εθνικότητας, όπως πολύ σωστά επεσήμαναν και οι προηγούμενοι συμφορουμήτες.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!εγω οαλι δεν ξερω τι να σκεφτω!το μυαλο μου λεει αλλα και η καρδια μου αλλα!δεν εχετε αδικο που σκεφτεσται ετσι!εγω απλα σκεφτομαι οτι ειναι παιδακια!δεν ξερω τι θα εκανα!δεν θα ηθελα να πληγωσω ενα παιδι με τα λεγομενα μου!

Link to comment
Share on other sites

 

Δεν έχω έρθει σε μεγαλύτερη αμηχανία.... Συνειδητοποίησα πως.... εγώ που το παίζω επαναστάτρια και είμαι ενάντια στο ρατσισμο... εγώ που "χώνομαι" στους άλλους για τις ρατσιστικές τους αντιλήψεις ενάντια στα παιδιά των αλβανών, των κούρδων, των πακιστανών κτλ... εγώ που υποστηρίζω το "όλοι ίσοι είμαστε" .... Ετοιμάζομαι να αποτρέψω τα παιδιά μου από το να παίξουν με τα παιδιά των .... "γύφτων".

 

Δεν είναι ρατσιστικό το θέμα, είναι θέμα προσωπικής αγωνίας. Οτιδήποτε εμπεριέχει κίνδυνο μας κάνει να αισθανόμαστε ανασφάλεια. Κίνδυνο όχι μόνο υγιεινής αλλά και νοοτροπίας και συμπεριφοράς.

 

Στην περίπτωση που αναφέρεις, δε θα τα άφηνα γιατί δεν αφήνω ποτέ μόνα τους τα παιδιά. Επίσης, δεν θα τα άφηνα σε περιβάλλον που θα ήταν μειοψηφία, δηλαδή σε μία παρέα με τα περισσότερα παιδιά τσιγγάνων, Αλβανών, …

 

Στη παιδική χαρά, τα παιδιά παίζουν με όποιον θέλουν (… και φυσικά εγώ επιβλέπω διακριτικά σα το «γύπα»). Δεν θα απέτρεπα ποτέ να παίξουν με παιδιά οποιαδήποτε εθνικότητας. Δεν θέλω να μεταφέρω στα μικρά τέτοιου είδους κολλήματα γιατί έτσι και αλλιώς θα ζήσουν σε ένα πολύ-φυλετικό περιβάλλον.

Και έχει ήδη συμβεί 2-3 φορές στη παιδική χαρά. Η αλήθεια είναι ότι τη μία φορά, το παιδάκι ήταν υπερβολικά βρώμικο. Αγχώθηκα υπερβολικά αλλά δεν μπορούσα να κάνω και κάτι. Κάθισα μαζί τους και παίξαμε μέχρι να φύγει..

Δεν μπορείς να πεις σ’ ένα παιδάκι «φύγε γιατί βρωμάς». Άλλωστε δεν ευθύνεται αυτό. Ούτε μπορείς να πάρεις τα δικά σου και να φύγεις γιατί πρέπει να τους εξηγήσεις. Τι θα τους πεις?

Όμως εκνευρίστηκα διότι όλα τα παιδάκια ήταν καθαρά και περιποιημένα και αυτό ήταν σα να βγήκε από το βούρκο. Είναι δυνατόν αυτό το παιδάκι να μην καταλαβαίνει τη διαφορά? Και συμμερίζομαι μια άλλη μαμά, που από το άγχος της, δεν άφησε το παιδί της να παίξει μαζί του. Όπως επίσης εκνευρίζομαι όταν η μαμά Αλβανίδα, Πακιστανή,…έρχεται στη παιδική χαρά και δεν συστήνεται, κάθεται μόνη της (και απομονώνει και το παιδί της). Γιατί για να λάβεις εμπιστοσύνη πρέπει να δείξεις κιόλας. Και δεν τίθεται θέμα ρατσισμού εδώ. Πρέπει να γνωρίσεις και να γνωριστείς. Αυτό είναι θέμα νοοτροπίας και συμπεριφοράς.

Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση που αναφέρεις, δε θα τα άφηνα γιατί δεν αφήνω ποτέ μόνα τους τα παιδιά. .

 

Ελευθερία μου δε νομίζω να ειπώθηκε πουθενα για να αφηναμε μόνα τα παιδιά..αυτό είναι αδιαπραγματευτο...

 

Κατα τα άλλα συμφωνω μαζί σου..

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση που αναφέρεις, δε θα τα άφηνα γιατί δεν αφήνω ποτέ μόνα τους τα παιδιά. .

 

Ελευθερία μου δε νομίζω να ειπώθηκε πουθενα για να αφηναμε μόνα τα παιδιά..αυτό είναι αδιαπραγματευτο...

 

Κατα τα άλλα συμφωνω μαζί σου..

 

 

Καλά αυτό έλειπε!

DALIA, αυτό που εννοούσα (και δεν το έγραψα σωστά) είναι να τα κοιτάζω από κάποια απόσταση, π.χ. από το μπαλκόνι....

Γενικά, προσπαθώ να είμαι διακριτική αλλά το άγχος δε με αφήνει να είμαι περισσότερο από 5 βήματα μακρυά τους.

Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση που αναφέρεις, δε θα τα άφηνα γιατί δεν αφήνω ποτέ μόνα τους τα παιδιά. .

 

Ελευθερία μου δε νομίζω να ειπώθηκε πουθενα για να αφηναμε μόνα τα παιδιά..αυτό είναι αδιαπραγματευτο...

 

Κατα τα άλλα συμφωνω μαζί σου..

 

 

Καλά αυτό έλειπε!

DALIA, αυτό που εννοούσα (και δεν το έγραψα σωστά) είναι να τα κοιτάζω από κάποια απόσταση, π.χ. από το μπαλκόνι....

Γενικά, προσπαθώ να είμαι διακριτική αλλά το άγχος δε με αφήνει να είμαι περισσότερο από 5 βήματα μακρυά τους.

 

ουτε κι αυτα τα 5... νομιζω οτι καποια στιγμη θα γυρισω το κεφαλι μου και στο δευτερολεπτο θα εχουν συμβει τα μυρια...

την αλλη φορα θυμαμαι μολις τελειωσε η παρελαση της 28ης και μιας και ειχε καλο καιρο περνοντας απο την παιδικη χαρα σταματησαμε λιγακι... ειχε αρκετο κοσμο, αλλα εκεινος προτιμουσε να παιζει μαζι μας και να μας δειχνει τα κατορθωματα του... εγω μπαστακας απο διπλα εν τω μεταξυ... και παραλληλα παρακολουθουσα μια "μαμα" η οποια ειχε κολλησει το κινητο της στο αυτι της και ο κοσμος γυρω της να γκρεμιζοταν δεν θα το εκλεινε...

διπλα μου ηταν 2 παιδακια στην τραμπαλα... το ενα ηταν ενα μικρο κοριτσακι μαξιμουμ 2 χρονων... ξαφνικα σκαει μυτη το παιδακι της ανωτερω μαμας και σπρωχνει το μικρακι κατω απο την τραμπαλα... πεταχτηκε ο μπαμπας του να το μαζεψει και με οση ψυχραιμια ειχε μιλησε στο αγορακι και του ειπε να προσεχει κτλ... η αντιδραση της μανας του? φοβερη! χωρις να διακοψει την συζητηση στο κινητο -σαφως ειχε μεγαλυτερη σημασια!- και ουτε να πει ενα τυπικο "συγνωμη" στον πατερα του κοριτσιου -που εμενα θα μου ειχαν πεσει τα μουτρα απο ντροπη- πεταξε ετσι στον αερα του γιου της ενα "γιατι το εκανες?", εκανε μεταβολη και συνεχισε το τηλεφωνημα...

:evil: αντε τωρα να εξηγησεις στο κοριτσακι τι εγινε και γιατι η μανα του αλλου ειναι "ακατοικητο"...

me and my men...

Link to comment
Share on other sites

Μια γνωστη μου ειχε παει το εγγονι της που ηταν 3 ετων σε παιδικη χαρα να παιξει. Λιγο πιο περα ηταν παρκαρισμενη μια κλουβα τσιγγανων. Το παιδακι ειναι γενικα ζωηρο. Για ενα λεπτο αφαιρεθηκε αφου μιλουσε με μια αλλη κυρια. Κοιταει να δει το παιδι και το βλεπει με την ακρη του ματιου της να μπαινει μεσα στην κλουβα στη θεση του συνοδηγου. Τρεχει γρηγορα, κι ενω το παιδακι εσπρωχνε τα τσιγγανακια για να χωρεσει κι αυτο μεσα. Παει το αρπαζει, οι γονεις κοιμοντουσαν στην καροτσα και απλα αναδευτηκαν απο τη φασαρια. Μου ελεγε οτι δεν ηθελε να σκεφεται το ενδεχομενο να μην επαιρνε χαμπαρι οτι μπηκε μεσα το παιδι, και ο τσιγγανος να εβαζε μπροστα και να εφευγε. Μιλαμε θα ανοιγε η γη και θα το καταπινε. :? Ουτε ολοι οι αλβανοι ειναι κλεφτες και δολοφονοι, ουτε ολοι οι τσιγγανοι απαγωγεις αλλα αν σου βγει το ονομα δεν σου φευγει ευκολα. :roll:

lcWup3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...