Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΜΙΣΘΟΔΟΣΙΑ ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΑΔΕΙΑΣ ΜΗΤΡΟΤΗΤΑΣ


Recommended Posts

Καλημέρα σας,

 

Με κάλεσαν ως αναπληρώτρια φέτος στο ίδιο νομό και σχολείο που ήμουν και πέρσυ. Με το που έκανα ανάληψη υπηρεσίας μετά από 5 μέρες ξεκίνησε η άδεια μητρότητας που δικαιούμαι. Ξέρω πως ο νόμος λέει πως ο εργοδότης σου πληρώνει 13 μεροκάματα και σου βάζει 13 ένσημα αν έχεις κλείσει 10 μέρες εργασίας σε αυτόν.Με τη νέα σύμβαση δεν έκλεισα 10 μέρες αλλά δεν παίζει ρόλο που στον ίδιο εργοδότη ήμουν και πέρσυ; ο νόμος δεν ξεκαθαρίζει αν έχεις κλείσει συνεχόμενα 10 μέρες εργασίας ή αν έχει γίνει διακοπή και έναρξη νέας σύμβασης στον ίδιο εργοδότη

αν ξέρει κάποιος τι ισχύει παρακαλώ πολύ να με διαφωτίσει....

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα σας,

 

Με κάλεσαν ως αναπληρώτρια φέτος στο ίδιο νομό και σχολείο που ήμουν και πέρσυ. Με το που έκανα ανάληψη υπηρεσίας μετά από 5 μέρες ξεκίνησε η άδεια μητρότητας που δικαιούμαι. Ξέρω πως ο νόμος λέει πως ο εργοδότης σου πληρώνει 13 μεροκάματα και σου βάζει 13 ένσημα αν έχεις κλείσει 10 μέρες εργασίας σε αυτόν.Με τη νέα σύμβαση δεν έκλεισα 10 μέρες αλλά δεν παίζει ρόλο που στον ίδιο εργοδότη ήμουν και πέρσυ; ο νόμος δεν ξεκαθαρίζει αν έχεις κλείσει συνεχόμενα 10 μέρες εργασίας ή αν έχει γίνει διακοπή και έναρξη νέας σύμβασης στον ίδιο εργοδότη

αν ξέρει κάποιος τι ισχύει παρακαλώ πολύ να με διαφωτίσει....

 

ευχαριστώ

 

 

καλησπέρα.

Επειδή το χω πρόσφατο εαν είσαι λιγότερο απο χρόνο στον ίδιο εργοδότη, με βάση την τελευταία σύμβαση, υποχρεούτε να καταβάλει εισφορές 15 ημερών και αντίστοιχα και μισθοδοσία. αν είσαι πάνω απο χρόνο οι εισφορές είναι για 30 μέρες. αυτό απ όσο ξέρω αλλάζει μόνο στην περίπτωση που εχεις πάρει αναρωτική το προηγούμενο διάστημα οπότε και μειώνοντε οι μέρες αντίστοιχα.

M6bap3.png

 

cik1p3.png

Link to comment
Share on other sites

μήπως όμως δεν κατάλαβα εγω καλά και σε μπερδέψω και σένα??εσυ μιλάς για άδεια μητρότητας ενω εγω λέω απο την ώρα που θα ξεκινήσει η άδεια κύησης. οπότε γράψε λάθος

M6bap3.png

 

cik1p3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...