Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παροχη υπηρεσιων χωρις τεβε


Recommended Posts

Δουλεύω κάποιες ωρες σε φροντιστηριο με ικα.Προεκυψε μια δουλεια περισταστιακη μεν για παροχη μαθηματων αλλα η υπευθυνη θελει τεβε και μπλοκακι.Δεδομενου οτι δεν με συμφερει να μπω στο τεβε,υπαρχει καποιος αλλος τροπος να πληρωνομαι και να ειναι η εργοδοτρια καλυμμενη και εγω?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δουλεύω κάποιες ωρες σε φροντιστηριο με ικα.Προεκυψε μια δουλεια περισταστιακη μεν για παροχη μαθηματων αλλα η υπευθυνη θελει τεβε και μπλοκακι.Δεδομενου οτι δεν με συμφερει να μπω στο τεβε,υπαρχει καποιος αλλος τροπος να πληρωνομαι και να ειναι η εργοδοτρια καλυμμενη και εγω?

Αν είσαι αφαλισμένη στο ΙΚΑ και έχεις ένσημα μετά το 1993 μπορεις να κάνεις έναρξη επαγγέλματος κανονικά και μην πληρώνεις ΤΕΒΕ. Πηγαίνεις στο ΙΚΑ αίρνεις απαλαγή για το ΤΕΒΕ , πας στο ΤΕΒΕ κάνεις έναρξη πλήρωνεις μόνο 120 ευρω την εγγραφή και όσο έχεις ΙΚΑ δεν ξαναπληρώνεις. Με το χαρτί του Τεβε κάνεις κανονικά έναρξη στη εφορία και θεωρεις μπλοκάκι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω 25 ένσημα το μήνα κ επιπλέον για 100 ευρώ παραπάνω το μήνα δεν θέλω να μοω στο τρυπάκι του τεβε,ούτε να αποδίδω φπα,ούτε να πληρώνω τέλος επιτηδεύματος.Επίσης τη δουλειά μπορεί να την κάνω 1 μήνα,για τόσο διάστημα δεν γίνεται να μπλέκω με άλλους φορείς

Link to comment
Share on other sites

Για να είναι η εργοδοτρια καλυμένη και εσύ πρέπει να είσαι ασφαλισμένη ή στο ΙΚΑ σαν μισθωτή ή στο ΤΕΒΕ σαν ελευθερος επαγγελματίας. Αλλοσ νομιμος τρόπος δυστυχώς δεν υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν τη δουλειά την κάνεις περιστασιακά, ίσως θα μπορούσες να το κάνεις με απόδειξη επαγγελματικής δαπάνης που θα εκδόσει ο εντολέας, δες το παρακάτω άρθρο

 

http://reviews.in.gr/finance/forologia/article/?aid=1231059465

 

Αλλά καλύτερα να σου απαντήσει και κάποιος λογιστής που θα ξέρει καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Το εργόσημο καλύπτει κατ΄οικον απασχολούμενο προσωπικό ( στην περίπτωση των μαθημάτων ουσιαστικά καλύπτει τα ιδιαίτερα μαθήματα) Δες και εδω http://www.efgbs.gr/2011/09/14/eisfores-kat-oikon-apasxoloumenwn-ergosimo/

Link to comment
Share on other sites

Το εργόσημο καλύπτει κατ΄οικον απασχολούμενο προσωπικό ( στην περίπτωση των μαθημάτων ουσιαστικά καλύπτει τα ιδιαίτερα μαθήματα) Δες και εδω http://www.efgbs.gr/2011/09/14/eisfores-kat-oikon-apasxoloumenwn-ergosimo/

 

Κι γω μαθήματα θα παραδίδω κατ΄οίκον απλά θα είναι μέσω Η/Υ,εξ αποστάσεως δηλ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι γω μαθήματα θα παραδίδω κατ΄οίκον απλά θα είναι μέσω Η/Υ.

Δεν κατάλαβα τι ακριβως θα κάνεις για να μπορέσω να σε βοηθήσω. Θα πηγαίνεις σπίτι του παιδιού θα κάνεις μάθημα και θα πληρώνεσαι από τους γονε'ις του ? ( επειδη ανέφερες κάποια υπεύθυνη πριν?) Ετσι πάντωσ πληρώνεσαι με<εργόσημο.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει μια εταιρεια που αναλαμβανει να παραδιδει μαθηματα εξαποστασεως μεσω Η/Υ.Δηλ εγω θα κανω μαθημα απο τον Η/Υ στο σπιτι μου σε ατομα που βρισκονται Αθηνα,Αγγλια κτλ.Η εταιρεια θα εισπραττει τα διδακτρα απο τους μαθητες και θα πληρωνει εμενα μετα αναλογα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Με ξένες γλώσσες ασχολούμαι (αγγλικα,γαλλικα) αλλά ειμαι από Θεσσαλονικη.

Το θεμα ειναι να παρω τη δουλεια αυτη για εξτρα χρηματα αλλα να μην μπω μεσα λογω τεβε και να μην χασω τα πλεονεκτηματα του ικα,πχ ταμειο ανεργιας

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
  • 1 month later...

Επαναφέρω το θέμα, γιατί με ενδιαφέρει να μάθω για την απόδειξη επαγγελματικής δαπάνης.

Είχα παλαιότερα μπλοκάκι, αλλά έκλεισα τα βιβλία γιατί δεν είχα εισοδήματα. Τώρα είμαι στο βιβλιάριο του άντρα μου.

Μου προέκυψε όμως μία σύμβαση σε ένα ερευνητικό στο ΤΕΙ. Η σύμβαση είναι τριετής, με αμοιβή κάτι λιγότερο από 5000 το έτος (προ κρατήσεων). Να κάνω πάλι έναρξη δεν με συμφέρει με τίποτα. Πιο πολύ θα είναι το ΤΕΒΕ.

Μπορώ να πληρωθώ για 3 συνεχόμενες χρονιές με απόδειξη επαγγελματικής δαπάνης?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...