Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

μισθός 8ωρου 538...δηλαδή πάνε όλα χαμένα??


Recommended Posts

Τόσα χρόνια, τόση προϋπηρεσία, τόση δουλειά. Σταμάτησα να εργάζομαι τον Αυγουστο του 11 με 980 καθαρά. μετά την μείωση βέβαια που εγινε σε όλους εγιναν 930. ειμαι στο ψάξιμο για δουλειά και σε 2 συνέντευξης μου είπαν 538 (!) για μένα που ειμαι έγγαμη...το νόμιμο λεει δηλαδή. ηταν αλλα 2 παιδιά μαζί μου και λεει...σε σενα που εισαι αγαμος 490 κάτι και στο τρίτο παιδί που ήταν κάτω των 25 του είπε 400!!! ειναι όντος ετσι τα πράγματα ρε παιδιά???τωρα που εγραφα με ενημέρωσαν να πάω τελικά για εκπαίδευση. δεν ειναι καμιά σπουδαία δουλειά ειναι για τηλεφωνικές ανανεώσεις συμβολαίων και για καινούριες συνδέσεις. αυτή ομως μας ειπαν πως ειναι ο βασικός νόμιμος μισθός για υπαλ γραφείου. ξερει κανεις αν ισχύει?γνωρίζω οτι πλέον επεσε 22% αλλα θεωρούσα πως εστω 550 θα ειναι ο βασικός και επιπλέον το επίδομα γάμου αρα γύρω στα 600 κάτι...

M6bap3.png

 

cik1p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Τόσα χρόνια, τόση προϋπηρεσία, τόση δουλειά. Σταμάτησα να εργάζομαι τον Αυγουστο του 11 με 980 καθαρά. μετά την μείωση βέβαια που εγινε σε όλους εγιναν 930. ειμαι στο ψάξιμο για δουλειά και σε 2 συνέντευξης μου είπαν 538 (!) για μένα που ειμαι έγγαμη...το νόμιμο λεει δηλαδή. ηταν αλλα 2 παιδιά μαζί μου και λεει...σε σενα που εισαι αγαμος 490 κάτι και στο τρίτο παιδί που ήταν κάτω των 25 του είπε 400!!! ειναι όντος ετσι τα πράγματα ρε παιδιά???τωρα που εγραφα με ενημέρωσαν να πάω τελικά για εκπαίδευση. δεν ειναι καμιά σπουδαία δουλειά ειναι για τηλεφωνικές ανανεώσεις συμβολαίων και για καινούριες συνδέσεις. αυτή ομως μας ειπαν πως ειναι ο βασικός νόμιμος μισθός για υπαλ γραφείου. ξερει κανεις αν ισχύει?γνωρίζω οτι πλέον επεσε 22% αλλα θεωρούσα πως εστω 550 θα ειναι ο βασικός και επιπλέον το επίδομα γάμου αρα γύρω στα 600 κάτι...

για κάτω των 25 ετών είναι 430 ευρώ νομίζω. και το επίδομα γάμου καταργήθηκε. μόνο επίδομα παιδιού ισχύει πια. γιατί σταμάτησες τη δουλειά? ρώτησες αν όσο κάνεις εκπαίδευση θα πληρώνεσαι? γιατί μπορεί και να μη σε πληρώσουν. και μετά να σου πουν ότι δεν τους κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμι ρε παιδιά πότε ψηφίστηκε και άρχισε να ισχύει από πότε ?

Η προυπηρεσία δεν ισχύει πλέον salomi ?

Και εγώ εργάζομαι από το '99 και πέρνω γυρω στα 1300 ?

Αν χτυπα ξύλο απολυθώ και τύχει να ξαναβρώ δουλειά θα πρέπει να έχω στο νου μου τα χρήματα που αναφέρεις ?:(

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τον ιδιωτικο τομεα παει τον ισοπεδοσαν...αυτα τα ποσα θα ειναι πλεων και με τον νομο...:evil:...

εδω και στο δημοσιο τα πραγματα εχουν αλαξει πολυ....δημοσιος υπαληλοσ νεοδιοριζομενος χωρις παιδια πε κατηγογια με το νεο μισθολογιο στο χερι θα παιρνει 750 ευρω....ενω δε κατηγορια 620 ευρω...:evil:..και ερχονται και ερχονται και αλλες μειωσεις..:(....

παντου τα πραγματα ειναι ζορικα..θα μας εχουν και στον δημοσιο και στον ιδιωτικο τομεα με 500 ευρω και θα τους λεμε και ευχαριστω....η μονη διαφορα θα ειναι στις αδειες και στα προνομια ...αλλα και αυτα θα τα κοψουν...

Link to comment
Share on other sites

τον ιδιωτικο τομεα παει τον ισοπεδοσαν...αυτα τα ποσα θα ειναι πλεων και με τον νομο...:evil:...

εδω και στο δημοσιο τα πραγματα εχουν αλαξει πολυ....δημοσιος υπαληλοσ νεοδιοριζομενος χωρις παιδια πε κατηγογια με το νεο μισθολογιο στο χερι θα παιρνει 750 ευρω....ενω δε κατηγορια 620 ευρω...:evil:..και ερχονται και ερχονται και αλλες μειωσεις..:(....

παντου τα πραγματα ειναι ζορικα..θα μας εχουν και στον δημοσιο και στον ιδιωτικο τομεα με 500 ευρω και θα τους λεμε και ευχαριστω....η μονη διαφορα θα ειναι στις αδειες και στα προνομια ...αλλα και αυτα θα τα κοψουν...

 

Ούτε τόσα γιατί ο νεοδιόριστος έχει επιπλέον κρατήσεις.....

 

Εγώ, πάντως, ως εκπαιδευτικός ειδικής αγωγής με 10 χρόνια προϋπηρεσία και 2 μεταπτυχιακά, σε παραμεθώριο θα παίρνω (και αν) 1000.......

Link to comment
Share on other sites

Ναι, ισχύουν αυτοί οι μισθοί της πείνας που σου είπανε. Δυστυχώς εκεί καταντήσαμε. Αλλά όντως ρώτα αν στην εκπαίδευση θα πληρώνεσαι που δεν το νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ κορίτσια για τις απαντήσεις σας. η ψυχολογία μου ειναι κάτω του μηδενός.

@ Sofi@p σταμάτησα να δουλεύω γιατί δεν με πλήρωναν. βρήκα κάποια αλλη δουλειά με 2μηνη σύμβαση ωστε να μεταπηδήσω τουλάχιστον και να βγω ταμείο. μόλις τελειωσε η 2μηνη μου πρότειναν για ημιαπασχόληση και σκεφτηκα...δεν πάω ταμείο να εχω και τον χρόνο να βρω αλλα δουλειά και θα πέρνω και 150 ευρω περισσότερα (στην ημιαπασχόληση που μου πρότειναν ηταν τραγικά λίγα χρήματα για τα τοτε δεδομένα τρομάρα μου) δεν μετάνιωσα που εφυγα απο την προηγούμενη δουλειά μου. με ξόφλησε και κάλυψα κάποιες τρύπες αλλα οι υπόλοιποι ειναι απλήρωτοι (ημασταν μονίμως 5 μήνες μέσα. δεν αντεχα άλλο. παντού χρωστούσα) τωρα εχω ταμείο αλλα μεχρι τοω Αυγουστο. γι αυτο σκέφτηκα να τσεκάρω και αυτη τη δουλειά μήπως αξίζει τον κόπο. το σκέφτομαι πολύ σοβαρά να το κάνω εστω με 538. η εκπάιδευση ειναι 1 μέρα μόνο για 3 ωρες.

M6bap3.png

 

cik1p3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν ακουσα πουθενα για καταργηση επιδοματος γαμου,οπου διαβαζω γραφουν ποσο ειναι ο μισθος για εγγαμους-αγαμους με προυπηρεσια η χωρις.Επιδομα παιδιου ετσι κι αλλιως δεν ηταν υποχρεωμενος ποτε ο εργοδοτης να το καταβαλει.εδω γραφει για τους (καινουργιους)μειωμενους βασικους μισθους

 

 

http://www.dikaiologitika.gr/arxiki/92-hot-news/625-poso-einai-o-vasikos-misthos-meta-tin-meiosi-22.html

 

 

salomi λιγα μου φαινονται τα χρηματα που σου ειπανε αλλα το θεμα ειναι οτι δεν μπορεις να κανεις και τιποτα πλεον γιατι η απαντηση γενικα ειναι "τοσο ειναι και αν σου αρεσει,ξερεις ποσοι περιμενουν για μια δουλεια εστω και με 500 ευρω ? " :evil::evil::evil::evil:

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εχω 20 χρόνια προϋπηρεσία και το 2010 δούλευα με μισθό 1100 καθαρά. Όμως λόγω κρίσης έκλεισε η δουλειά μου και απολύθηκα.... Έψαχνα για δουλειά αλλά τίποτα... Τελικά βρήκα δουλειά μετά από 1,5 χρόνο με μισθό 900 καθαρά, όμως σε δουλειά ακριβώς ίδια, μέτρησε δλδ η προϋπηρεσία για την πρόσληψη. Αυτός ο μισθός μου είπαν είναι ακριβώς το νόμιμο και προς χάρη της γνώσης μου στο συγκεκριμένο αντικείμενομου με προσέλαβαν, γιατί η επόμενη επιλογή τους κόστιζε πολύ φθηνότερα!!! οπότε δεν ξέρω και πόσο θα αντέξουν να μου κάνουν τη χάρη και να μην πάρουν την πιό φθηνή υπάλληλο...

Τώρα λένε και για επιπλέον νόμιμη μείωση 22%.. δλδ θα πέσει στα 700 ?? Αν υπολογίσεις μείων τα έξοδα μετακίνισης (άσε την ώρα μετακίνισης γιατί είναι 1,5 ώρα απόσταση) μείων το φόρο -γιατί κατάργησαν και το αφορολόγητο- μείων τα χαράτσια (αλληλεγγύης, ΔΕΗ, κτλ) δεν θα μένει τίποτα για να ζήσουμε... Μισθός ανειδίκευτου της περασμένης 10ετίας δλδ και ένα κάρο περισσότερους φόρους, και να νιώθεις σαν να έπιασες και το λαχείο που έστω βρήκες μια δουλειά....

Αλλά είναι κρίμα είναι να δουλεύεις μία ζωή, να πληρώνεις όλους τους φόρους μιά ζωή, να είσαι πάντα μετρημένος και με σωστό κουμάντο, και στο τέλος να σε καταντήσουν να μην καταφέρνεις να ζεις αξιοπρεπώς !!!

Link to comment
Share on other sites

To επίδομα γάμου καταργήθηκε τουλάχιστον στον δημόσιο τομέα, μόνο το επίδομα τέκνου ισχύει. Αυτό το ξέρω σίγουρα, γιατί εξαφανίστηκε από το μισθό του συζύγου μου.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...