Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

μεσημεριανος υπνος


mourgitsa

Recommended Posts

Κορίτσια γεια σας. Ο μπεμπης μου 9 μηνών περιπου κοιμάται μονο μίση ωρα το μεσημέρι.ξυπνα και μετα απο λίγο γκρινιάζει γιατί νυσταζει και μετα απο κούνημα ξανακοιμαται αλλη μιθση ωρα. Τι φταίει;το βραδύ κοιμαται κανονικα 12 ώρες και μετρα τη φρουτοκρεμα το πρωι ενα μισαωρο. Τι φταίει και δε μπορεί να κοιμηθει παραπανω αφού νυσταζει....όταν λέω μισαωρο εννοώ μετρημένο κάθε φόρα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κορίτσια γεια σας. Ο μπεμπης μου 9 μηνών περιπου κοιμάται μονο μίση ωρα το μεσημέρι.ξυπνα και μετα απο λίγο γκρινιάζει γιατί νυσταζει και μετα απο κούνημα ξανακοιμαται αλλη μιθση ωρα. Τι φταίει;το βραδύ κοιμαται κανονικα 12 ώρες και μετρα τη φρουτοκρεμα το πρωι ενα μισαωρο. Τι φταίει και δε μπορεί να κοιμηθει παραπανω αφού νυσταζει....όταν λέω μισαωρο εννοώ μετρημένο κάθε φόρα.

 

Καλησπέρα.. Οταν ο γιος μου ηταν στην ηλικια του δικου σου κοιμοταν κι εμενα μετα τη φρουτοκρεμα και το μεσσιμερι... Του εκανα ενα μπανακι, του εδινα το φαγητο και μετα τον εβαζα για υπνο... Επισεισ δοκιμασε να του δωσεις και ενα φλισ κουβερτακι.. εμενα το εβαζε στο μαγουλακι του κι ακομα το κανει που ειναι 14 μηνων! Αυτο κανουμε μεχρι και τωρα, μπανιο , μεσσιμεριανο και μετα διωρος υπνος, μετα τη φρουτοκρεμα τωρα δεν κοιματε...μεγαλωσαμε! Οαντως το μπανακι το μεσσιμερι βοηθαει...

Link to comment
Share on other sites

Έννοιες οτι τον σφήνες στο κρεβάτι και κοιμόταν;εμείς έχουμε αγκαλιά και κούνημα ακόμα.:confused:

Έχει παλινδρόμηση απο νεογέννητο οποτε σκέφτομαι μήπως του έχει μείνει συνήθειο....

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γεια σας. Ο μπεμπης μου 9 μηνών περιπου κοιμάται μονο μίση ωρα το μεσημέρι.ξυπνα και μετα απο λίγο γκρινιάζει γιατί νυσταζει και μετα απο κούνημα ξανακοιμαται αλλη μιθση ωρα. Τι φταίει;το βραδύ κοιμαται κανονικα 12 ώρες και μετρα τη φρουτοκρεμα το πρωι ενα μισαωρο. Τι φταίει και δε μπορεί να κοιμηθει παραπανω αφού νυσταζει....όταν λέω μισαωρο εννοώ μετρημένο κάθε φόρα.

 

Εφοσον οπως λες νυσταζει και με κουνημα κοιμαται παλι, δοκιμασε να κανεις το εξης: 5 λεπτα πριν ξυπνησει πηγαινε στο χωρο που κοιμαται και περιμενε, αφου περασουν 1-2 λεπτα, ΠΡΙΝ ξυπνησει κοιμησε το ξανα με κουνημα, ετσι δεν θα αντιληφθει οτι εχει περασει ο χρονος υπνου (μισαωρο) και πρεπει να ξυπνησει, αντιθετως, θα μεταφερθει παλι σε κατασταση υπνου χωρις ομως να προηγηθει παυση!!!

 

Γενικα, να εχεις υποψιν σου πως τα μωρα στην ηλικια του δικου σου, δεν μπορουν να κοιμηθουν πανω απο μισαωρο-45λεπτο απο τη φυση τους!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Εφοσον οπως λες νυσταζει και με κουνημα κοιμαται παλι, δοκιμασε να κανεις το εξης: 5 λεπτα πριν ξυπνησει πηγαινε στο χωρο που κοιμαται και περιμενε, αφου περασουν 1-2 λεπτα, ΠΡΙΝ ξυπνησει κοιμησε το ξανα με κουνημα, ετσι δεν θα αντιληφθει οτι εχει περασει ο χρονος υπνου (μισαωρο) και πρεπει να ξυπνησει, αντιθετως, θα μεταφερθει παλι σε κατασταση υπνου χωρις ομως να προηγηθει παυση!!!

 

Γενικα, να εχεις υποψιν σου πως τα μωρα στην ηλικια του δικου σου, δεν μπορουν να κοιμηθουν πανω απο μισαωρο-45λεπτο απο τη φυση τους!!!

 

Καλα , αγαπημενη μεθοδος αυτη!

Εχει κοιμηθει τετραωρο συνεχομενο ετσι!Μεχρι που πηγα και την ξυπνησα να δω μην επαθε τιποτα!

Ομως δε συμφωνω με τη β' παραγραφο.Τα μωρα ξυπνανε σε καθε εναλλαγη των σταδιων του υπνου.Ενα μωρο που εχει μαθει να "αυτο-νανουριζεται" , ξυπναει και ξανα αποκοιμιεται μονο του.Αντιθετως , τρεχεις να κουνησεις , να θηλασεις , να δωσεις πιπιλα σε ενα μωρο που εξαρταται απο το κουνημα , το στηθος κ.λπ.

Ναι , ολα τα μωρα ξυπνανε απο τη φυση τους , ολα τα υπολοιπα ειναι θεμα συνηθειας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έννοιες οτι τον σφήνες στο κρεβάτι και κοιμόταν;εμείς έχουμε αγκαλιά και κούνημα ακόμα.:confused:

Έχει παλινδρόμηση απο νεογέννητο οποτε σκέφτομαι μήπως του έχει μείνει συνήθειο....

 

Ναι, τον αφηνα απο παντα στο κρεβατι και κοιμοταν μονος του, χωρις κουνημα! Απο νεογεννητο...! Αυτο που θελει ειναι ενα μαλακο κουβερτακι!

Link to comment
Share on other sites

Εφοσον οπως λες νυσταζει και με κουνημα κοιμαται παλι, δοκιμασε να κανεις το εξης: 5 λεπτα πριν ξυπνησει πηγαινε στο χωρο που κοιμαται και περιμενε, αφου περασουν 1-2 λεπτα, ΠΡΙΝ ξυπνησει κοιμησε το ξανα με κουνημα, ετσι δεν θα αντιληφθει οτι εχει περασει ο χρονος υπνου (μισαωρο) και πρεπει να ξυπνησει, αντιθετως, θα μεταφερθει παλι σε κατασταση υπνου χωρις ομως να προηγηθει παυση!!!

 

Γενικα, να εχεις υποψιν σου πως τα μωρα στην ηλικια του δικου σου, δεν μπορουν να κοιμηθουν πανω απο μισαωρο-45λεπτο απο τη φυση τους!!!

 

?????Μπράβο koalaki...δεν θα τη σκεφτόμουν ποτέ αυτή τη μέθοδο.Πολύ εξυπνη!!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι, τον αφηνα απο παντα στο κρεβατι και κοιμοταν μονος του, χωρις κουνημα! Απο νεογεννητο...! Αυτο που θελει ειναι ενα μαλακο κουβερτακι!

 

Να...κάτι τέτοια διαβάζω και συγχυζομαι.......

Link to comment
Share on other sites

Καλα , αγαπημενη μεθοδος αυτη!

Εχει κοιμηθει τετραωρο συνεχομενο ετσι!Μεχρι που πηγα και την ξυπνησα να δω μην επαθε τιποτα!

Ομως δε συμφωνω με τη β' παραγραφο.Τα μωρα ξυπνανε σε καθε εναλλαγη των σταδιων του υπνου.Ενα μωρο που εχει μαθει να "αυτο-νανουριζεται" , ξυπναει και ξανα αποκοιμιεται μονο του.Αντιθετως , τρεχεις να κουνησεις , να θηλασεις , να δωσεις πιπιλα σε ενα μωρο που εξαρταται απο το κουνημα , το στηθος κ.λπ.

Ναι , ολα τα μωρα ξυπνανε απο τη φυση τους , ολα τα υπολοιπα ειναι θεμα συνηθειας.

 

Χαρουλα#, ισως παρανοησες... Δεν εγραψα "ξυπνανε απο τη φυση τους", εγραψα "δεν μπορουν να κοιμηθουν παραπανω, απο τη φυση τους", και εννοουσα πως λογω της ανωριμοτητας του βρεφικου εγκεφαλου σε αυτη την ηλικια, στο συνολο τους τα μωρακια δεν μπορουν να κοιμηθουν παραπανω απο ενα μισαωρο-45λεπτο (ακολουθουν οτι "οριζει" η φυση), οσους ημερησιους υπνους και να κανουν!!! Κοινως, ειτε ενα μωρακι νανουριζεται μονο του, ειτε νανουριζεται με καποια βοηθεια, η φυση "προσταζει αφυπνιση" σε ενα πολυ συντομο χρονικο διαστημα, σαφως ομως υπαρχουν και εξαιρεσεις!!! Τωρα, το ΠΩΣ θα παρατηνουν τον υπνο τους, η το ΠΩΣ κοιμηθηκαν αρχικα, αυτο φυσικα αποτελει θεμα συνηθειας. Πρακτικα, με την παραπανω μεθοδο που ανεφερα η συντριπτικη πλειοψηφια των μωρων μπορει να παρατεινει τον υπνο τους κατα ενα μισαωρο πανω-κατω επιπλεον, βασει στατιστικων ερευνων!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

?????Μπράβο koalaki...δεν θα τη σκεφτόμουν ποτέ αυτή τη μέθοδο.Πολύ εξυπνη!!!

 

Στο μεγαλυτερο ποσοστο των μωρων αποδιδει!!! ;)

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Γιατι συγχιζεασαι βρε χαρα; Τα μωρακια ειναι οπως τα μαθεις...

 

Γι'αυτο συγχιζομαι Γωγώ μου...εγώ το δικό μου γιατί δεν το έμαθα ετσι?

 

Νόμιζα πως αυτά γίνονται μόνο στη Τηλεόραση...

 

Θα επανορθώσω στο δεύτερο,ελπίζω να τα καταφέρω!

Link to comment
Share on other sites

Στο μεγαλυτερο ποσοστο των μωρων αποδιδει!!! ;)

 

Θα το δοκίμασω και θα σου πω....βεβαία δε λύνει το προβλημα μου τελείως (να κοιμηθώ και εγώ μια ωριτσα) άλλα αν πετύχει θα έχω μίση ωρα ηρεμία ακόμα!

Link to comment
Share on other sites

Γι'αυτο συγχιζομαι Γωγώ μου...εγώ το δικό μου γιατί δεν το έμαθα ετσι?

 

Νόμιζα πως αυτά γίνονται μόνο στη Τηλεόραση...

 

Θα επανορθώσω στο δεύτερο,ελπίζω να τα καταφέρω!

 

Εγώ παλι νομιζω είναι στο παιδι.εμένα με την παλινδρόμηση δεν κατάφερε ποτε να κοιμηθεί πανω απο μιση ωρα και αυτό μεβπολυ ανησυχία....τώρα βεβαία αφού εχει καταφερει και έφτιαξε το βραδυνό είμαι πολύ χαρούμενη!

Link to comment
Share on other sites

Χαρουλα#, ισως παρανοησες... Δεν εγραψα "ξυπνανε απο τη φυση τους", εγραψα "δεν μπορουν να κοιμηθουν παραπανω, απο τη φυση τους", και εννοουσα πως λογω της ανωριμοτητας του βρεφικου εγκεφαλου σε αυτη την ηλικια, στο συνολο τους τα μωρακια δεν μπορουν να κοιμηθουν παραπανω απο ενα μισαωρο-45λεπτο (ακολουθουν οτι "οριζει" η φυση), οσους ημερησιους υπνους και να κανουν!!! Κοινως, ειτε ενα μωρακι νανουριζεται μονο του, ειτε νανουριζεται με καποια βοηθεια, η φυση "προσταζει αφυπνιση" σε ενα πολυ συντομο χρονικο διαστημα, σαφως ομως υπαρχουν και εξαιρεσεις!!! Τωρα, το ΠΩΣ θα παρατηνουν τον υπνο τους, η το ΠΩΣ κοιμηθηκαν αρχικα, αυτο φυσικα αποτελει θεμα συνηθειας. Πρακτικα, με την παραπανω μεθοδο που ανεφερα η συντριπτικη πλειοψηφια των μωρων μπορει να παρατεινει τον υπνο τους κατα ενα μισαωρο πανω-κατω επιπλεον, βασει στατιστικων ερευνων!!!

 

Κατσε βρε koalaki , εννοεις οτι μεσα στη μερα σε αυτη την ηλικια δεν μπορουν να κοιμηθουν πανω απο μισαωρο-45λεπτο;

Αν ναι , τοτε ειμαι απο τις τυχερες...!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ παλι νομιζω είναι στο παιδι.εμένα με την παλινδρόμηση δεν κατάφερε ποτε να κοιμηθεί πανω απο μιση ωρα και αυτό μεβπολυ ανησυχία....τώρα βεβαία αφού εχει καταφερει και έφτιαξε το βραδυνό είμαι πολύ χαρούμενη!

 

Κοιτα μετα τον πρωτο χρονο φτιάχνουν αρκετα καλα το προγραμμα τους.αρκει να το τηρεις κι εσυ οποτε κανε λιγο υπομονη, ακολουθησε και τις παρακατω συμβουλες και ολα σιγα σιγα θα μπουν στο δρομο τους! Που τον κοιμίζεις; Σε ρωταω γιατι εμενα δεν κοιμοταν το μεσσιμερι στη κουνια με κλειστα παραθυρα... ηθελε να κοιματε στο παρκο στο καθιστικο με το φως της ημερας αλλα να κανω κι ησυχια... Τωρα το τελευταιο μηνα θελει να κοιματε στη κουνια του στο δωματιο του με κλειστα παραθυρα αλλα παλι να κανω ησυχια! Μεσα - εξω πγαιναμε μεχρι να καταλήξει τελικα... Παντως τωρα χτυπαει το δύωρω!

Link to comment
Share on other sites

Κατσε βρε koalaki , εννοεις οτι μεσα στη μερα σε αυτη την ηλικια δεν μπορουν να κοιμηθουν πανω απο μισαωρο-45λεπτο;

Αν ναι , τοτε ειμαι απο τις τυχερες...!

 

Ναι, εννοουσα ομως σε ΚΑΘΕ ΥΠΝΟ, δλδ αν κοιμουνται 2-3 φορες την ημερα συνηθως απο μισαωρο-45λεπτα εχει διαρκεια ο ΚΑΘΕ ΥΠΝΟΣ, παρολαυτα ομως εγραψα "υπαρχουν και εξαιρεσεις" ;), ελαχιστα μωρακια κατα την βρεφικη ηλικια (κυριως το πρωτο ετος) κοιμουνται πανω απο μισαωρο-45λεπτο. Εγω παντως δεν ημουν απο τις τυχερες, αντιθετως θα ελεγα, "παλεψα" πολυ με το θεμα του υπνου, οπως και πολλες αλλες μαμαδες!!!

 

Σημ: αν δεν το εγραψα σωστα και συνεπως παρανοησες, ζητω συγνωμη...!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Θα το δοκίμασω και θα σου πω....βεβαία δε λύνει το προβλημα μου τελείως (να κοιμηθώ και εγώ μια ωριτσα) άλλα αν πετύχει θα έχω μίση ωρα ηρεμία ακόμα!

 

Το προβλημα θα λυθει σταδιακα και οσο ωριμαζει ο εγκεφαλος, αλλα πολυ πιθανον μετα το ετος, οπως στα περισσοτερα μωρακια!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Ναι, εννοουσα ομως σε ΚΑΘΕ ΥΠΝΟ, δλδ αν κοιμουνται 2-3 φορες την ημερα συνηθως απο μισαωρο-45λεπτα εχει διαρκεια ο ΚΑΘΕ ΥΠΝΟΣ, παρολαυτα ομως εγραψα "υπαρχουν και εξαιρεσεις" ;), ελαχιστα μωρακια κατα την βρεφικη ηλικια (κυριως το πρωτο ετος) κοιμουνται πανω απο μισαωρο-45λεπτο. Εγω παντως δεν ημουν απο τις τυχερες, αντιθετως θα ελεγα, "παλεψα" πολυ με το θεμα του υπνου, οπως και πολλες αλλες μαμαδες!!!

 

Σημ: αν δεν το εγραψα σωστα και συνεπως παρανοησες, ζητω συγνωμη...!!!

 

Τι συγνωμη βρε;

Κουβεντα κανουμε!!:P

Link to comment
Share on other sites

Mourgitsa, που κοιμάται το παιδί μέσα στην ημέρα και υπό τί συνθήκες (φως - σκοτακι, ησυχία - φασαρία κ.λπ.!?

 

έχω δοκιμάσει τα πάντα φως σκοτάδι πάρκο κούνια καναπέ αγκαλιά μου. Πάντα ησυχία η απαλή. Μουσική

Link to comment
Share on other sites

Στο μεγαλυτερο ποσοστο των μωρων αποδιδει!!! ;)

 

 

Τζίφος.... Κοιμήθηκε 2,3 3 τον πηρα αγκαλιά τον κουνησα 5 λεπτά και τον ξαπλωσα. 3,10 ξυπνησε και μέχρι τις 4 πάρα 20 τον κουναγα για να ξανακοιμηθει....

Link to comment
Share on other sites

Τζίφος.... Κοιμήθηκε 2,3 3 τον πηρα αγκαλιά τον κουνησα 5 λεπτά και τον ξαπλωσα. 3,10 ξυπνησε και μέχρι τις 4 πάρα 20 τον κουναγα για να ξανακοιμηθει....

 

Ε καλα μην περιμενεις ως δια μαγειας να γινει η αλλαγη!!! Σε οοολα χρειαζεται προσπαθεια, υπομονη και επιμονη!!! ;) Επισης, αν θελει και εχει αναγκη το μωρο να παρατηνει τον υπνο του, θα το κανει μεσα στα επομενα λεπτα που θα το κουνας, και οχι στην επομενη μιση ωρα οπως εκανες, αυτο προκαλει συγχιση συνηθως και φερνει τα αντιθετα αποτελεσματα!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Μήπως βγάζει δοντάκια? Κι εμένα σε αυτή την ηλικία επειδή έβγαζε δόντια σταμάτησε να κοιμάται μόνη της και ήθελε κούνημα! Μετά απο λίγο καιρό επανήλθε.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως βγάζει δοντάκια? Κι εμένα σε αυτή την ηλικία επειδή έβγαζε δόντια σταμάτησε να κοιμάται μόνη της και ήθελε κούνημα! Μετά απο λίγο καιρό επανήλθε.

 

Ποτε δεν κοιμαται μονός του.βγάζει δόντια άλλα τελικά νομιζω η παλινδρόμηση μας την κανει.οτάν λες μονη της έννοιες την αφήνεις στο κρεββάτι και κοιμάται χωρίς γκρίνια και κλαμματα;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...