Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΩΑΡΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ... ΛΑΘΟΣ ΠΛΕΥΡΑ;


Recommended Posts

Κορίτσια γειά σας,

είμαι πολύ νέα στο forum, μπήκα κυρίως για να παρηγορηθώ μετά από 14 μήνες (απόλυτα φυσιολογικών) "άκαρπων" προσπαθειών. Αυτό το μήνα αποφάσισα μετά από συζήτηση με το γιατρό μου να πάρω οιστρογόνα για να βοηθήσω την ωορρηξία μου. Πήρα για 5 μέρες τα Clomiphene citrate και είχα τρομερούς πόνους την πρώτη μέρα! (σημειωτέον κάνω μόνο ομοιοπαθητική, δεν παίρνω ούτε ντεπόν, γι'αυτό και απέφευγα την ορμονική θεραπεία). Τη δέκατη μέρα είχα και λίγο καφέ που ο γιατρός απέδωσε λέει στα χάπια.

Την 11η μέρα (Το Σάββατο που μας πέρασε) έκανα υπέρηχο για να δούμε αν ανταποκρίθηκα στα φάρμακα. Βρήκαμε 2 μεγάλα ωοθυλάκια 23-26 χιλιοστών που θεωρούνται πολύ ώριμα απ'ότι μου είπαν. Το κακό είναι ότι ήταν στην αριστερή ωοθήκη. Και η αριστερή μου σάλπιγγα είναι βουλωμένη! (πριν 1χρονο δηλαδή σύμφωνα με σαλπιγγογραφία ήταν η δεξιά, το Σεπτέμβρη, μια λαπαροσκόπηση που έκανα, έδειξε την αριστερή:? τι να πω;)

Τέλος πάντων. Το ίδιο βράδυ έκανα ένεση pregnyl.Ενώ είχα προγραμματίσει σπερματέγχυση, αποφασίσαμε με τον καλό μου, να έρθουμε σε επαφή τη Δευτέρα το πρωί που ο γιατρός μας είπε ότι θα είχε πραγματοποιηθεί η ωορρηξία μου.

Πρώτον, υπάρχει πιθανότητα να πραγματοποιήθηκε νωρίτερα (είχα πονάκια όλη την Κυριακή από τα αριστερά)

Δεύτερον, ξέρω ότι η δεξιά σάλπιγγα μπορεί να κάνει τη δουλειά της αριστερής, να "τσιμπίσει" δηλαδή το ωαριάκι από την αριστερή πλευρά. Έτσι δεν είναι;

Τρίτον, με δύο τόσο μεγάλα ωάρια σαν τα δικά μου, υπάρχει περίπτωση να συλλάβεις δίδυμα;

Τέταρτον σε πόσες μέρες "καθαρίζει" η pregnyl από τον οργανισμό; (πήγα και έκανα τεστ τρομάρα μου την 15η κιόλας μέρα, βγήκε καραθετικό και μετά διάβασα στις οδηγίες ότι αυτή η ένεση μπορεί να δώσει ψευδώς θετικό τεστ αφού πρόκειται για ανθρώπινη γοναδοτροπίνη!! φυσικα! :rolleyes: )

 

Σας ευχαριστώ και συγνώμη για το μεγάλο μήνυμα, έχω αγχωθεί δυστυχώωωωωςςςςς και νομίζω ότι μόνο εσείς με καταλαβαίνετε που έχετε περάσει ανάλογες αγωνίες...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


γεια σου εγω ηθελα μονο να ρωτησω...αφου κανεις ομοιοπαθητικη γιατι δεν προσπαθεις με ομοιοπαθητικη για το μωρακι? στο λεω γιατι κανω και εγω και επειδη το εχω ψαξει λιγο απο οσο ξερω η ομοιοπαθητικη μπορει να βοηθησει σε θεματα γονιμοτητας. το εχεις συζητησει με τον ομοιπαθητικο σου?

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

apricot κάνω ομοιοπαθητική, κι εγώ και ο άντρας μου, για το θέμα. Μάλιστα μας έλυσε πολλά προβλήματα που ανακαλύψαμε "ψάχνοντας" όλο αυτό το διάστημα. Αδύναμο σπέρμα που δεν υπάρχει πια, προβλήματα κύκλου κλπ. αλλά μωράκι - ακόμα - γιοκ. Πιστεύω ιδιαίτερα στην ομοιοπαθητική, την ακολουθώ εδώ και 13 χρόνια, μου έχει λύσει προβλήματα που κλασσικοί γιατροί μου έλεγαν "δεν υπάρχει θεραπεία, μάθε να ζεις μ'αυτό". Απλά, αυτό το μήνα η ψυχολογία μου ήταν πολύ χάλια και αποφάσισα να "παρέμβω" περισσότερο. Έκλαιγα σαν παιδί όταν πήρα το κουτί με τα Clomiphene στα χέρια μου. Το θεώρησα μεγάλη ήττα και επιβεβαιώθηκαν όλοι μου οι φόβοι γιατί έλεγα ότι δεν θα έφτανα ως εδώ, ότι το μωρό μου θα ερχόταν φυσικά με υπομονή...

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!κοπελα μου καταρχας να σου πω οτι σε καταλαβαινω απολυτα γιατι και εγω μετα απο 13 μηνες παιρνω χαπια για να βοηθησω την ωορηξια μου,ουτε εγω ηθελα να καταφυγω σε χαπια,υπερηχους κλπ για να κανω το μωρο μου αλλα δυστυχως τα μωρακια δεν ερχονται σε ολους ευκολα!Επισης πρεπει να δεις τα χαπια σαν συμμαχο που θα σε βοηθησουν να πετυχεις το στοχο σου,δεν πρεπει να στεναχωριεσαι επειδη τα παιρνεις!!!εγω τα πηρα 2 μηνες χωρις αποτελεσμα και τωρα ειμαι στον τριτο μηνα,τη δευτερα παω για υπερηχο ελπιζω να ειναι και η τυχερη μου!

παντως εχω ακουσει πολλες κοπελες που τα καταφεραν με αυτα τα χαπια!

οσο για το οτι η ωορρηξια σου ειναι σε "λαθος" πλευρα ,αυτο δεν ισχυει!απλα προφανως ο οργανισμος σου τον προηγουμενο μηνα θα εκανε απο την δεξια οποτε φυσιολογικα τωρα κανει απο αριστερα!εγω τι να πω που και τους δυο μηνες εκανε απο δεξια (και παλι απο δεξια με βλεπω να κανω!),αλλα ο δικος μου οργανισμος δουλευει με τελειως δικο του τροπο!

και επειδη τα ωαρια σου μεγαλωσαν σχετικα γρηγορα μηπως θα επρεπε να κανεις πιο νωρις τον υπερηχο?το ενδομητριο ποσο ηταν?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτόν το Μάιο θα γίνω 36 (Παναγία μου! και μόνο που το λέω, νιώθω κάπως...)

Το ενδομήτριο ήταν 7 χιλιοστά.

Και ο γιατρός και ο άνθρωπος που έκανα τον υπέρηχο (καθηγητής πανεπιστημίου με ατελείωτες περγαμηνές), επέμεναν ότι έπρεπε να περιμένω για Δευτέρα - Τρίτη μέχρι να είναι έτοιμο το ενδομήτριο... είπα να τους εμπιστευτώ αφού πιστεύω πως ό,τι κι αν κάνεις, πρέπει να το κάνεις με πίστη.

Εμείς είχαμε επαφή τη Δευτέρα το πρωί, 36 ώρες μετά την pregnyl αλλά και τις επόμενες...

Link to comment
Share on other sites

τι να σου πω!και εγω με το εωδομητριο εχω αγχωθει,τη 2η φορα την ημερα που εκανα την ενεση ηταν 8,5.Αν αυτη τη φορα δεν εχει φτασει 9,5 και πανω θα τον ρωτησω αν γινεται να παρω καποιο χαπι για να το βοηθησω.

με την ομοιοπαθητικη τι ακριβως κάνεις?ειχα πει να το κοιταξω καποια στιγμη αλλα τελικα το αφησα.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή πόσο πρέπει να είναι το ενδομήτριο ρε κορίτσια; Πω πω... γιατροί θα γίνουμε εδώ μέσα! Αναπολώ τις μέρες που δεν ήξερα τίποτα και αγχωνόμουν λιγότερο..

Με την ομοιοπαθητική παίρνω κάποια φάρμαμα που μου δίνει ένας ομοιοπαθητικός που έχει οργανώσει με τον Βυθούλκα μια ομάδα για την υπογονιμότητα. Borax το λένε το φάρμακο, αλλά όπως πολύ καλά ξέρεις αν κάνεις ομοιοπαθητική, η αγωγή του κάθε ενός είναι ΕΝΤΕΛΩΣ εξειδικευμένη και δεν παίρνουμε όλοι τα ίδια ακόμα και αν έχουμε το ίδιο πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

αχ,βρε κοριτσι μου και εγω αυτη την περιοδο αναπολω!της ξεγνοισιας!εδω μεσα εχω διαβασει για ενδομητριο πανω απο 10 αλλα οταν ρωτησα το γιατρο για το 8,5 μου ειχα πει οτι ειναι καλο!τι να πω!και τα ωοθυλακια ηταν 22-23 mm.

Link to comment
Share on other sites

Γι'αυτό λέω ότι κάθε περίπτωση δεν είναι η ίδια και δεν πρέπει να μας πανικοβάλλει κάθε τι που ακούμε ούτε να ταυτιζόμαστε με άλλες κοπέλες.

Κάθε οργανισμός είναι ξεχωριστός, όπως και η μοίρα της καθε μιας, η ώρα διαφορετική που αποφασίζει να έρθει ένα μωρό, και οι λόγοι το ίδιο.

Ας έχουμε θετική σκέψη και πολλή πολλή δύναμη όπως λέει και το ψευδώνυμό μου (δεν είναι τυχαίο που το διάλεξα). Θα περιμένω να (μην) αδιαθετήσω αμέσως μετά το Πάσχα.

Ελπίζω η Ανάσταση του Κυρίου να φέρει και τη δική μου. Όσο και αν ακούγεται θρησκόληπτο, χαίρομαι που αυτές τις μέρες θα πάω πιο συχνά στην εκκλησία για να προσευχηθώ μέσα από την ψυχή μου για το δικό μου θαύμα.

Ευχαριστώ κορίτσια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...