Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ Η ΧΟΡΙΑΚΗ ?


Recommended Posts

Κορίτσια χθές τα ξημερώματα έκανα το τέστ και έμαθα ότι είμαι έγγυος...

Το πρωί τηλεφώνησα στον γιατρό μου και του το είπα. Μου είπε "συγγχαρητήρια είσαι έγκυος" !

 

Οταν τον ρώτησα άν πρέπει να κάνω κάποιες εξετάσεις για επιβεβαίωση πχ χοριακή, μου είπε γελώντας : "δεν είναι απαραίτητο αλλά επειδή δεν κρατιέσαι κάνε μια"!

 

Τελικά είναι ή δεν είναι απαραίτητη η χοιριακή όταν το τέστ εγκυμοσύνης δείξει "καραμπάμ " θετικό ?

xbeTp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κορίτσια χθές τα ξημερώματα έκανα το τέστ και έμαθα ότι είμαι έγγυος...

Το πρωί τηλεφώνησα στον γιατρό μου και του το είπα. Μου είπε "συγγχαρητήρια είσαι έγκυος" !

 

Οταν τον ρώτησα άν πρέπει να κάνω κάποιες εξετάσεις για επιβεβαίωση πχ χοριακή, μου είπε γελώντας : "δεν είναι απαραίτητο αλλά επειδή δεν κρατιέσαι κάνε μια"!

 

Τελικά είναι ή δεν είναι απαραίτητη η χοιριακή όταν το τέστ εγκυμοσύνης δείξει "καραμπάμ " θετικό ?

Εμένα ο γιατρός μου, μου ζητάει πάντα όχι μια..αλλά 2 χοριακές ανά διάστημα 2 ημερών για να δει πως αυξάνεται.

VxpTp3.png

lewJp3.png

Link to comment
Share on other sites

αν δηλαδή υπάρχει περίπτωση αποβολής ή παλίνδρομης? Σε περίπτωση που υπάρχει ...μπορεί να αποφευχθεί με κάποιο τρόπο ?

 

Γιατί σε απασχολεί; ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ!

Επειδή το θετικό τεστ φαρμακείου θεωρείται αξιόπιστο μάλλον δεν σου ζήτησε γιατί έτσι και αλλιώς θα πρέπει να κάνεις υπέρηχο για να διαπιστωθεί και "επίσημα".

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε κλείσει ραντεβού για μεθαύριο, οπότε και θα τον "βομβαρδίσω " με ερωτήσεις δεν μου γλιτώνει χιχι!!!!

 

Ωστόσο μπορεί κάποια κοπέλα να αναφέρει με τη σειρά τι γίνεται όσον αφορά τις εξετάσεις απο τη στιγμή που διαπιστωθεί η εγκυμοσύνη ???

Πχ πότε ακούμε την καρδούλα του ?

xbeTp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αν δηλαδή υπάρχει περίπτωση αποβολής ή παλίνδρομης? Σε περίπτωση που υπάρχει ...μπορεί να αποφευχθεί με κάποιο τρόπο ?

Γιατί κάθεσαι και σκέφτεσαι έτσι?? Θα σε μαλώσω... :wink:

Επικεντρώσου στην εγκυμοσύνη σου τώρα με ωραίες θετικές σκέψεις..κι αν χρειαστεί (που δεν θα χρειαστεί) εδώ είμαστε για να σου πούμε την γνώμη μας.

VxpTp3.png

lewJp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε κλείσει ραντεβού για μεθαύριο, οπότε και θα τον "βομβαρδίσω " με ερωτήσεις δεν μου γλιτώνει χιχι!!!!

 

Ωστόσο μπορεί κάποια κοπέλα να αναφέρει με τη σειρά τι γίνεται όσον αφορά τις εξετάσεις απο τη στιγμή που διαπιστωθεί η εγκυμοσύνη ???

Πχ πότε ακούμε την καρδούλα του ?

Καρδούλα ακούς γύρω στην 7η με 8η εβδομάδα...Μετά θα σου δώσει να κάνεις ένα κατεβατό αιματολογικές εξετάσεις όπως και ούρων..Κάθε μήνα θα κάνεις στάνταρ υπέρηχο καθώς και εξέταση αίματος...κ.λ.π.

Ούτως η άλλως όμως θα σε καθοδηγεί ο γιατρός σου, εσύ να παραμένεις ήρεμη και ευτυχισμένη :wink:

VxpTp3.png

lewJp3.png

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια ευχαριστώ !!! είμαι πολύ χαρούμενη και δεν μπορώ να το πιστέψω ότι στην κοιλίτσα μου έχω μωράκι

 

Εύχομαι αυτή τη χαρά να τη νοιώσουν όλες οι γυναίκες του κόσμου !

Είναι το ωραιότερο δώρο ...πρίν τη γέννηση !

xbeTp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κατ' αρχην συγχαρητηρια για την εγκυμοσυνη σου!!

 

Εγω παιδια δεν εχω κανει ποτε χοριακη, ουτε στην πρωτη εγκυμοσυνη μου 2,5 χρονια πριν, ουτε και στην παλλινδρομη που ειχα το περασμενο Πασχα... Καθε φορα μετα τα θετικα τεστ που εκανα, πηγαινα στο γιατρο και με εβλεπε με τον υπερηχο, δεν μου ειπε καμια φορα να κανω χοριακη...

 

Ο καθε γιατρος εχει τη δικη του μεθοδο..

 

Ευχομαι να πανε ολα τελεια :D:D

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites

cristie με τον υπέρυχο φαντάζομαι έβλεπε την κατάσταση της μήτρας και λοχι το έμβρυο ...απ ότι έχω διαβάσει το μωρό δεν φαίνεται καν πριν την 8 η εβδομάδα έτσι δεν είναι ?

xbeTp3.png
Link to comment
Share on other sites

Στην κόρη μου ούτε ήξερα τι θα πεί χοριακή στην δευτέρη εγκυμοσύνη ( μου την ζήτησε ο γιατρός γιατι προφανώς είδα ότι κάτι δεν πάει καλά.

Εγώ το μωρό το είδα στην 6 εβδομάδα αλλά συνήθως ακούς καρδούλα 7 και 8.

Μην αγχώνεσαι όλα καλά είναι και δεν χρειάζεται να κάνεις χοριακή :wink:

Link to comment
Share on other sites

cristie με τον υπέρυχο φαντάζομαι έβλεπε την κατάσταση της μήτρας και λοχι το έμβρυο ...απ ότι έχω διαβάσει το μωρό δεν φαίνεται καν πριν την 8 η εβδομάδα έτσι δεν είναι ?

 

Μιλαμε για κολπικο υπερηχο, οχι για υπερηχο στην κοιλια, στον οποιο φαινεται ο σακος και ολα οσα θελει να δει.. Και τις 2 φορες πηγα μετα απο καμια 10αρια μερες καθυστερηση, δηλαδη γυρω στην 6η εβδομαδα... Καρδια ειδαμε στο επομενο ραντεβου παλι με κολπικο υπερηχο...

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites

ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΜΠΟΥΜΟΥ..!! :D

ΚΑΤΣΕ ΤΩΡΑ ΝΑ ΗΡΕΜΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟ ΛΑΘΟΣ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ ΑΡΝΗΤΙΚΑ. ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡΟΧΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΟΥ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ! ΑΠΟΛΑΥΣΕ ΤΟ!!!!! ΚΑΙ ΜΗΝ ΚΟΥΡΑΖΕΣΑΙ ΤΩΡΑ. ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΕΙΣ.

.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε τοσο πρωιμη εγκυμοσυνη δεν μπορει να δει τιποτα με τον υπερηχο κοιλιας... Απο ενα σημειο και περα παυει ο κολπικος και σε ελεγχει εξωτερικα απο την κοιλια...

 

Μην αγχωνεσαι και ολα θα πανε καλα :wink:

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ όταν έμεινα έγκυος ούτε που ήξερα τι είναι η χοριακή. Έκανα δύο τέστ και βγήκαν θετικά και μετά πήρα τηλ τον γιατρό και κανόνισα ραντεβού για την επόμενη βδομάδα.Ήμουν νομίζω 6 και κάτι εβδομάδων, μου έκανε κολπικό υπέρηχο και ακούσαμε και την καρδούλα. Το μωρό δεν ξεχώριζε φυσικά, μόνο ο σάκος αλλά αφού ακούσαμε καρδούλα όλα καλα!

Μην ανησυχείς ο γιατρός ξέρει!Συγχαρητήρια!Ευχομαι κάθε καλό σε εσένα και στο μωράκι σου!

7/3/2009

28/5/2010

weijp2.png

Link to comment
Share on other sites

Έχετε δίκιο απο τόσο νωρίς δεν γίνεται διάγνωση εγκυμοσύνης με κολπικό υπέρηχο αλλά μόνο με εξέταση χοριακής.

Χθες ήμουν στον γιατρό μου και μου τα εξηγούσε.

Εγω πήγα σαν κυρία να μου κάνει κολπικό υπέρηχο για να μην έχω πλέον απορίες αν είμαι ή όχι και μου λέει και να κάνω δεν θα δω τίποτα!

a84026bdda.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...