Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τιμες Ιδιωτικων Παιδικων Σταθμων


Recommended Posts

Επειδη δεν εχω ψαχτει και ιδιαιτερα για παιδικους σταθμους, γνωριζετε να ενημερωσετε αν τα 370? ειναι πολλα ή λιγα σε συγκριση και με αλλους παιδικους σταθμους.

Αυτα που μου ειπαν στο τηλεφωνο οτι προσφερουν ειναι παρα πολλα, δηλαδη πιστευω οτι αξιζει τα λεφτα, απλα θα ηθελα να μαθω και οι υπολοιποι σταθμοι που κυμαινονται. :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 110
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ismeni

    ismeni 6 δημοσιεύσεις

  • ol_ko

    ol_ko 5 δημοσιεύσεις

  • Ekabn

    Ekabn 4 δημοσιεύσεις

  • culte

    culte 4 δημοσιεύσεις

Εγω αυτοι οι σταθμοι που εχω ψαξει,κυμαινονται συνηθως απο 280ευρω εως 370ευρω.Δηλαδη πιστευω οτι ειναι λιγο τσουχτερη η τιμη αλλα αν σε ''παιρνει''(οικονομικα εννω) και εισαι ευχαριστημενη απο αυτα που σου ειπαν στο τηλ,πηγαινε το μικρο σου.Αλλα μην ξεχνας το πιο βασικο,πηγαινε και δες με τα ματια σου ολα αυτα που ακουσες απο την τηλ γραμμη.......

Γινε εσυ η αλλαγη που θελεις να δεις στον κοσμο.

Link to comment
Share on other sites

Ρουλα νομιζω ναι, οτι η τιμη ειναι με το σχολικο.

Βεβαια την επομενη εβδομαδα, Αντζυ, θα παω σιγουρα απο εκει να τα πουμε και απο κοντα, να δω και τους χωρους και...και...και...και να αποφασισω αν τελικα θα την παω. Ακομα το κοιταμε γιατι θα ξεκινησει και ενα τμημα τον Νοεμβριο απο οτι μου ειπαν.

Και το κακο ειναι οτι δεν εχει αλλο παιδικο σταθμο εδω κοντα! :?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εδώ στο νησί υπαρχει ένας μόνο ιδιωτικός και η τιμή που μου έδωσαν είναι 4200 το χρόνο χωρίς το σχολικό που είναι άλλα 1200. δηλαδή 5400 συνολικά οπότε το μήνα βγαίνει γύρω στα 400-420. Τα θεωρώ πάρα πολλά σε σχέση με το τί καλύπτουν.Οπότε η τιμή που σου έδωσαν είναι καλή (ανάλογα παντα με το τι προσφέρει παιδικός μ΄αυτά τα χρήματα).

Αγόρια μου είστε οι λατρείες μας!

Link to comment
Share on other sites

αν είναι με σχολικό είναι λίγα.

εχω κανει αλλού ανάλυση πόσα λεφτά ξοδεύει ο παιδικός για να λειτουργεί (με σωστό τρόπο......)

 

όπου ζητάνε λιγότερα, καπου κόβουν.

 

στο νησί που λες, δεν ξερω τι προσφέρουν, πάντως αυτό που ανεβαζει το ποσό, είναι αν πληρώνει ενοίκιο ο παιδικός σταθμός ή όχι.

συνήθως στα νησιά τα ενοίκια ειναι πολύ πιο χαμηλά οπότε και πιο προσιτή η συνολική τιμή.

μην συγκρίνετε δηλαδή το ποσό μιας περιοχής με το ποσό άλλης περιοχής...

 

για πές μας εκεί στο νησί που είσαι τι καλύπτουν ?

το πρόγραμμα δηλαδή τι περιλαμβάνει... (πόσες κατασκευές την εβδομάδα, και παιχνίδια με χρώματα κάνουν θεματικές ενότητες, πόσο συχνά αλλάζουν θέμα και διακόσμηση)

 

κανονικά αυτό που χρειάζεται είναι να υπάρχει εποπτεία των παιδιών κ παιδαγωγών, απο ψυχολόγο! και συζήτηση κάθε τόσο μεταξύ τους για την πρόοδο των παιδιών και που (σε ποιο τομέα - γνωσιακό, κοινωνικό, κινητικό, λεκτικό) το κάθε παιδί θέλει υποστήριξη !

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη δεν εχω ψαχτει και ιδιαιτερα για παιδικους σταθμους, γνωριζετε να ενημερωσετε αν τα 370? ειναι πολλα ή λιγα σε συγκριση και με αλλους παιδικους σταθμους.

Αυτα που μου ειπαν στο τηλεφωνο οτι προσφερουν ειναι παρα πολλα, δηλαδη πιστευω οτι αξιζει τα λεφτα, απλα θα ηθελα να μαθω και οι υπολοιποι σταθμοι που κυμαινονται. :D

 

 

βρεφονηπιακός στο Πανόραμα Θεσσαλονίκης, χωρίς σχολικό, βγαίνει ακριβώς 310 e. το σχολικό είναι 40 e έξτρα.

Link to comment
Share on other sites

Α, επίσης, εξαρτάται και από την ηλικία του παιδιού. Τα βρέφη είναι πιο ακριβά από τα 3χρονα, γιατί έχουν πάνες, γάλατα και άλλα δύσκολα. Οπότε το να πεις "βρεφονηπιακός" δεν αρκεί, έχει σχέση και η ηλικία.

 

Εγώ στο Μαρούσι δίνω 420 με το σχολικό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Α, επίσης, εξαρτάται και από την ηλικία του παιδιού. Τα βρέφη είναι πιο ακριβά από τα 3χρονα, γιατί έχουν πάνες, γάλατα και άλλα δύσκολα. Οπότε το να πεις "βρεφονηπιακός" δεν αρκεί, έχει σχέση και η ηλικία.

 

Εγώ στο Μαρούσι δίνω 420 με το σχολικό.

 

 

τίποτα δεν βάζουν. όλα εμπεριέχονται στην καθημερινή τσάντα του "βρέφους" - (18 μ είναι ο δικός μου).

η τιμή είναι εννιαία μέχρι τα 2 έτη.

έτσι μου είπαν τουλάχιστον.

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω ότι έχει σχέση τόσο με το κόστος της πάνας (που τη βάζεις εσύ έτσι κι αλλιώς), όσο με τη διαδικασία. Όποιος αλλάζει πάνες πληρώνεται παραπάνω. Γενικότερα, τα βρέφη είναι αρκετά πιο δύσκολα, γι αυτό και νομίζω ότι είναι πιο ακριβά. Αυτό που λες κι εσύ, μέχρι τα 2 έτη

Link to comment
Share on other sites

Μαρία Στυλιανάκη έγραψε:

για πές μας εκεί στο νησί που είσαι τι καλύπτουν ?

το πρόγραμμα δηλαδή τι περιλαμβάνει... (πόσες κατασκευές την εβδομάδα, και παιχνίδια με χρώματα κάνουν θεματικές ενότητες, πόσο συχνά αλλάζουν θέμα και διακόσμηση)

 

 

Καλή η ερώτηση Μαρία.

Δεν ξέρω όμως να απαντήσω γιατί παρά τις επίμονες ερωτήσεις μου (όταν πήγα να ρωτήσω) η γραμματέας δε μου είπε τίποτα συγκεκριμένο :evil: . Μου μίλησε γενικά για ζωγραφική,χαρτοκοπτική, πλαστελινες κλπ. αλλά δεν γνώριζε να μου πει παραπάνω :? .

 

Εντάξει, δεν έφταιγε το κοριτσάκι, η κυρία ιδιοκτήτρια του παιδικού φταίει που έλειπε έξω "σε δουλειές", όπως μου απάντησαν όταν ζήτησα να της μιλήσω.

 

Το μόνο που θυμάμαι πολύ καθαρά είναι το εξής:"12 τρώνε, 12.30 πέφτουν για ύπνο και ξυπνάνε όταν είναι ώρα να φύγουν". :shock:

 

Εκεί τα ψιλοέχασα και ξέχασα και τι άλλο ήθελα να τους ρωτήσω!

 

Ευτυχώς τον δέχτηκαν στο σταθμό του δήμου, όπου τα πράγματα είναι πολύ καλύτερα και ξεκινάμε στις 15/9.

 

Αποφάσισαμε ότι και δωρεάν να τον έπαιρναν στον ιδιωτικό. δε θα τον στελναμε.Καλύτερα θα περνούσε στο σπίτι με τη γιαγιά και τον Ηλία.

Αγόρια μου είστε οι λατρείες μας!

Link to comment
Share on other sites

Εμείς στην Κρύα Βρύση τους είπαμε 50 ευρώ το μήνα και μόνο που δεν μας έβρισαν......

Και ακούστε υπηρεσίες:

Πρωϊνό-Ενδιάμεσο-Γεύμα

Παιδίατρος

Τεράστιοι Παιδικοί σταθμοί με 400 τ.μ. χώρους και 1000 τ.μ. αυλή

1 Διαχειρίστρια 2 Νηπιαγωγοί 2 Βοηθοί Νηπιαγωγοί 1 Καθαρίστρια 1 Μαγείρισσα και όλα αυτά για 45 παιδιά.

Να κοιτάς εκεί που θέλεις να πας, αλλιώς θα πας εκεί που κοιτάς

Link to comment
Share on other sites

.

εχω κανει αλλού ανάλυση πόσα λεφτά ξοδεύει ο παιδικός για να λειτουργεί (με σωστό τρόπο......)

 

όπου ζητάνε λιγότερα, καπου κόβουν.

 

!

 

που έχει γίνει αυτή η ανάλυση. Θα με ενδιεφερε.

 

Πριν λίγο καιρό έψαχνα για βρεφονηπιακό για τη μικρή μου. Παράλληλα έψαχνα και babysitter. Οι τιμές στο νησί της Κέρκυρας είναι 160 με 190 ευρώ το μήνα με λεωφορεια. Από αυτά που είδα, μάλλον κόβουν πάααααρα πολλά

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Από αυτά που είδα, μάλλον κόβουν πάααααρα πολλά

έεεετσι...

 

όσο για τα 45 παιδιά

σημαίνει ότι είναι χωρισμένα στα δύο (αφού δυο νηπιαγωγοί υπάρχουν)

οπότε η κάθε μια έχει απο 22 παιδιά ας πουμε,

με μία βοηθό.

δεν μπορούν να κάνουν πρόγραμμα με 22 παιδιά...

θα είναι περισσότερο ψυχαγωγία... διαπαιδαγώγηση πάντως όχι.

 

όπως έχω γράψει και σε άλλα παλαιότερα πόστ, για να γινεται δουλειά

η κάθε παιδαγωγός μπορεί να έχει ανάλογα με την ηλικία των παιδιών,

απο 7 - 12 -15 παιδιά, για να κανει θέματα διάφορα με αυτή την ομάδα,

να αναπτύξει σχέσεις με τα παιδιά, να τα καθοδηγήσει και να τα υποστηρίξει.

οι βοηθοί δεν είναι εκπαιδευμένες ούτε κατά διάννοια, να κανουν κατι τέτοιο μονες τους. (εκτός και αν ΤΥΧΕΙ να είναι ένα άτομο ικανό απο μόνο του στην θέση του βοηθού)

οπότε....

 

 

για να βγάλετε πάντως τα έξοδα δεν χρειάζεται κάποιος ιδιαίτερος υπολογισμός.

μετρήστε το προσωπικό, το ποσό του κάθε μισθού μαζί με τις εισφορές και τα δώρα, έξοδα του σπιτιού σας επι 3-6 φορές, κτλ κτλ.

θα προσπαθήσω να βρώ το πόστ όπου το έχω γράψει.. :idea:

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Γειά σας,

Γραφω πρωτη φορα.

Θέλω να παω τη μικρή μου (2 ετων) παιδικο, τη πρέπει να κοιτάξω εκεί που θα τη στείλω?

Ειμαι στην Ανω γλυφάδα, αν εχετε κάτι καλό να μου προτείνετε θα σας ήμουν ευγνώμων. :?

Link to comment
Share on other sites

όπως έχω γράψει και σε άλλα παλαιότερα πόστ, για να γινεται δουλειά

η κάθε παιδαγωγός μπορεί να έχει ανάλογα με την ηλικία των παιδιών,

απο 7 - 12 -15 παιδιά, για να κανει θέματα διάφορα με αυτή την ομάδα,

να αναπτύξει σχέσεις με τα παιδιά, να τα καθοδηγήσει και να τα υποστηρίξει.

οι βοηθοί δεν είναι εκπαιδευμένες ούτε κατά διάννοια, να κανουν κατι τέτοιο μονες τους. (εκτός και αν ΤΥΧΕΙ να είναι ένα άτομο ικανό απο μόνο του στην θέση του βοηθού)

οπότε....

 

 

για να βγάλετε πάντως τα έξοδα δεν χρειάζεται κάποιος ιδιαίτερος υπολογισμός.

μετρήστε το προσωπικό, το ποσό του κάθε μισθού μαζί με τις εισφορές και τα δώρα, έξοδα του σπιτιού σας επι 3-6 φορές, κτλ κτλ.

θα προσπαθήσω να βρώ το πόστ όπου το έχω γράψει.. :idea:

 

Πάντως, από μία μικρή έρευνα που έκανα, αν ζητά κανείς αυτές τις προϋποθέσεις, αλλά και αύτές που μας έχεις αναφέρει κατά καιρούς, οι τιμές στα Νότια Προάστια- Πειραιά κυμαίνονται στα 400 ευρώ+.

Link to comment
Share on other sites

Διαβασα κατι και πεθανα στο γελιο

:lol:

 

Δε νομίζω ότι έχει σχέση τόσο με το κόστος της πάνας (που τη βάζεις εσύ έτσι κι αλλιώς), όσο με τη διαδικασία. Όποιος αλλάζει πάνες πληρώνεται παραπάνω.

 

Εκαβη μου αν ηταν ετσι τα πραγματα εγω επρεπε να ημουν πλουσια... αλλα πολυ πλουσια :lol:

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.ΗΘΕΛΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ ΜΕ ΤΗ ΣΕΙΡΑ ΜΟΥ ΓΙΑ ΕΝΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΠΑΙΔΙΚΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΠΕΙΔΗ ΔΟΥΛΕΨΑ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΑΠΟΛΥΘΗΚΑ ΔΥΣΤΥΧΩς ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΔΙΟΤΙ ΤΟΛΜΗΣΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΑΙΔΙ. ΝΑΙ ΟΠΩς ΤΟ ΑΚΟΥΤΕ.ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΕΓΩ ΤΟΛΜΗΣΑ ΚΑΙ ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΑ , ΕΝΩ ΣΤΙς ΑΛΛΕς ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ ΠΟΥ ΣΥΝΝΕΒΕΙ, ΕΦΥΓΑΝ ΧΩΡΙς ΚΟΥΒΕΝΤΑ.ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ ΤΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ ***** ΣΤΟ ΜΟΣΧΑΤΟ.ΔΟΥΛΕΨΑ 8 ΧΡΟΝΙΑ ΜΕ ΠΟΛΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ,ΜΕ ΠΟΛΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΥΣ ΔΙΕΥΘΥΝΤΕΣ, ΑΛΛΑ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΤΗΚΕ ΣΤΗΝ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΜΟΥ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ.ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΩΣΩ ΚΙ ΑΛΛΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΣΕ ΟΠΟΙΟΝ ΘΕΛΕΙ :?:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που έχω ένα κοριτσάκι 3 ετών δίνω 6.160 τον χρόνο, πρέπει να έχει κάνει αύξηση δηλαδή από πέρσι γύρω στα 600 ευρώ.

 

Τα θεωρώ πάρα πολλά και τώρα που έρχεται και το δεύτερο θα μας κάνει μόνο 10% έκτπωση.

 

Το ποσό αυτό περιλαμβάνει και το σχολικό και την σίτιση. Αφήστε που αν ήθελε να πάει κολυμβητήριο ως δραστηριότητα με το σχολείο της έπρεπε να δώσω γύρω στα 400 ευρώ.

 

Και μας είπαν επιπλέον ότι μπορούμε να πάρουμε καπέλο και μπλουζάκι με το λογότυπο του σταθμού με 25 και 35 ευρώ αν δεν κάνω λάθος για την τιμή για τις εξωσχολικές δραστηριότητες των παιδιών (όπως θέατρο, επίσκεψη σε ζωολογικό κήπο κλπ.).

 

Δηλαδή δεν φτάνει που πληρώνουμε τόσα λεφτά!!!!!!! :twisted:

 

Ο σταθμός αυτός είναι στον άλιμο!

as1cvdSNw3-0010ODc1NTMxfDAwMDY3NDRkfEggRGVzcG9pbm91bGEgbW91IGVpbmFp.gif
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΒΕΒΑΙΑ ΤΑ ΠΙΟ ΠΟΛΛΑ ΜΕΛΗ...ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ ΠΟΣΟΙ ΑΝΤΡΕΣ ΕΙΝΑΙ ΓΡΑΜΜΕΝΟΙ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ...ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ.

 

ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΑΝ ΚΑΠΟΙΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΣΧΕΤΙΚΑ:

ΠΗΓΑΙΝΟΥΜΕ ΤΟΝ ΜΙΚΡΟ ΜΟΥ ΣΕ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΠΑΙΔΙΚΟ ΜΕ 300 ΕΥΡΩ ΤΟ ΜΗΝΑ. ΤΗΝ ΠΕΡΑΣΜΕΝΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΜΑΣ ΖΗΤΗΣΑΝ ΝΑ ΠΡΟΠΛΗΡΩΣΟΥΜΕ ΤΟΝ ΜΗΝΑ ΑΥΓΟΥΣΤΟ ΓΙΑ ΤΙΣ "ΑΔΕΙΕΣ ΤΟΥ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ". ΚΟΥΦΑΘΗΚΑ!

1) ΔΙΚΟΙ ΜΑΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΛΗΡΩΣΟΥΜΕ ΤΙΣ ΑΔΕΙΕΣ?

2) ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΕΝΣΩΜΑΤΩΣΕΙ ΣΤΗΝ ΤΙΜΗ?

3) ΓΙΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΑΠΟ ΤΩΡΑ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΥΓΟΥΣΤΟ?

4) Ο ΠΑΙΔΙΚΟΣ ΕΙΤΕ ΕΧΕΙ 10 ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΤΕ ΕΧΕΙ 100 ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΟΣΟ ΓΙΑ ΑΔΕΙΕΣ ΣΤΟΥΣ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥΣ. ΟΚ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΒΕΒΑΙΑ ΟΤΙ ΑΛΛΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΘΑ ΕΧΕΙ ΓΙΑ 10 ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΓΙΑ 100 ΑΛΛΑ ΠΟΙΟΣ ΤΟ ΕΛΕΓΧΕΙ ΑΥΤΟ? ΔΕΝ ΜΑΣ ΚΟΙΝΟΠΟΙΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΩΝ...

 

ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ/ΚΑΜΜΙΑ ΤΙΠΟΤΑ ΣΧΕΤΙΚΑ?

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ....

Link to comment
Share on other sites

Το έχω ξαναακούσει αυτό σε ένα σταθμό στον Πειραιά. Πληρώνεις λέει τον Άυγουστο μαζί με τον πρώτο μήνω σαν εγγύηση. Εγώ το καταλαβαίνω, επιχείρηση είναι, χρειάζεται 12 μηνών έσοδα (άσε που οι περισσότεροι τον Άυγουστο το 'απολύουν΄το προσωπικό και δεν είναι σίγουροι αν το πληρώνουν). Αφού όμως πληρώνονται τον Αύγουστο, δεν πρέπει να παρέχουν υπηρεσίες για το μήνα αυτό??? Και όσοι γονείς θέλουν να μπορούν να πηγαινουν τα παιδιά τους? Αυτό βρίσκω παράλογο. Και να τον πληρώνονται και να πηγαίνουν διακοπές!

Link to comment
Share on other sites

εμάς τον Αύγουστο μας δίνουν το περιθώριο να τον εξοφλήσουμε είτε τον Δεκέμβρη με το δικο μας δώρο είτε το Πάσχα. Αχ! Να ναι καλά οι ανθρωποι!

Μας εξήγησαν δε οτι στην ουσία δεν πληρώνουμε 12 μήνες αλλά παροχές για 11, απλά χωρίζουν το ποσο σε 12 μηνες για να μας ερχεται μικροτερο καθε μήνα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...