Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα. Θα μπορούσατε να μου διευκρινίσετε αν ξέρετε, ο έννατος μήνας πότε ξεκινάει στην 35η ή μόλις κλείνουμε και την 36η εβδομάδα.

Το site της διαγνωστικής λέει ότι μπαίνουμε στην 35η αλλά μου φαίνεται πολύ νωρίς.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ΚΑΤ μου εχω τιην ιδια απορια.... γενναμε σχεδον μαζι ε??? εχω ΠΗΤ 24/08,αλλα θελω να γεννησω πιο νωριςςςςςςςςς

 

Ναι Rachel μαζί γεννάμε περίπου. Εγώ έχω ΠΗΤ 28/8 και μου φαίνεται πολύ μακρύ το καλοκαίρι. Όσο πλησιάζει ο καιρός με φοβίζει πολύ η ίδεα του ΦΤ και λέω να συζητήσω με τον γιατρό μου το ενδεχόμενο της καισαρικής!!! (αν και ο περίγυρος μου μου λεει να μην το κάνω). Για αυτό και αναρωτιέμαι για το πότε τελικά ξεκιναει η κατάλληλη στιγμη για γέννα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ένα μωρό θεωρείτε τελειόμηνο όταν γεννηθεί κατα τη διάρκεια της 38ης εβδομάδα και μετά. Οπότε δεν μετράμε μόνο τα ημερολογιακά, αλλά το πιο σωστό είναι οι μετρήσεις με τις εβδομάδες.

an1cCx0-WmB1210NTJoZHB8Nzc2NjU1ZGF8dG8gYXN0ZXJha2kgbWFzIGVpbmFp.gif

 

as1cJY3003-0000MzAwZG98NzlkfE8gbGV2ZW50YWtvcyBtYXMgZWluYWk.gif

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα. Θα μπορούσατε να μου διευκρινίσετε αν ξέρετε, ο έννατος μήνας πότε ξεκινάει στην 35η ή μόλις κλείνουμε και την 36η εβδομάδα.

Το site της διαγνωστικής λέει ότι μπαίνουμε στην 35η αλλά μου φαίνεται πολύ νωρίς.

 

Για μην μπερδεύεσαι με τις εβδομάδες... κάθε πότε αλλάζεις μήνα? (Αν πχ. έχει ΠΗΤ 11/8, μήνα αλλάζεις κάθε 11 του μήνα, οπότε μπαίνεις στον ένατο στις 11/7 :wink:

OX0Gp2.pnguIhfp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ένα μωρό θεωρείτε τελειόμηνο όταν γεννηθεί κατα τη διάρκεια της 38ης εβδομάδα και μετά. Οπότε δεν μετράμε μόνο τα ημερολογιακά, αλλά το πιο σωστό είναι οι μετρήσεις με τις εβδομάδες.

 

Άρα μόλις κλείσεις την 37η ?

από ότι βλέπω οι γνώμες διίστανται

Link to comment
Share on other sites

Μόλις κλείνει κάποια κοπέλα την 36ή εβδομάδα το μωρό παύει να θεωρείται πρόωρο (σύμφωνα με τον γιατρό μου βέβαια)αλλά έχω διαβάσει ο,τι η 37η εβδομάδα είναι και η αρχή του 9ου μήνα(χοντρικά πάντως 28 ημέρες πριν την ΠΗΤ) :)

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα. Θα μπορούσατε να μου διευκρινίσετε αν ξέρετε, ο έννατος μήνας πότε ξεκινάει στην 35η ή μόλις κλείνουμε και την 36η εβδομάδα.

Το site της διαγνωστικής λέει ότι μπαίνουμε στην 35η αλλά μου φαίνεται πολύ νωρίς.

 

Για μην μπερδεύεσαι με τις εβδομάδες... κάθε πότε αλλάζεις μήνα? (Αν πχ. έχει ΠΗΤ 11/8, μήνα αλλάζεις κάθε 11 του μήνα, οπότε μπαίνεις στον ένατο στις 11/7 :wink:

 

Ετσι το σκεφτηκα αρχικά αλλα δεν πολυβγαίνουν οι ημερομηνίες :(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μόλις κλείνει κάποια κοπέλα την 36ή εβδομάδα το μωρό παύει να θεωρείται πρόωρο (σύμφωνα με τον γιατρό μου βέβαια)αλλά έχω διαβάσει ο,τι η 37η εβδομάδα είναι και η αρχή του 9ου μήνα(χοντρικά πάντως 28 ημέρες πριν την ΠΗΤ) :)

άρα όταν κλείσεις την 36η εβδομάδα!

EPLX.jpg.png

.png

Link to comment
Share on other sites

Ακουστε!!! Ακουστε!!! ο γιατρος μου επειδη του εκανα θεμα για προκληση νωριτερα (για να μην φαω τις ζεστες ολες), μου ειπε οτι προκληση μπορει να γινει στις 3 Αυγουστου και μετα, από τη στιγμη που κλείνω και την 37 εβδομαδα... Βεβαια τελικα δεν θα κανω γιατι το ξανασκεφτηκα.. αυτα

Link to comment
Share on other sites

Μόλις κλείνει κάποια κοπέλα την 36ή εβδομάδα το μωρό παύει να θεωρείται πρόωρο (σύμφωνα με τον γιατρό μου βέβαια)αλλά έχω διαβάσει ο,τι η 37η εβδομάδα είναι και η αρχή του 9ου μήνα(χοντρικά πάντως 28 ημέρες πριν την ΠΗΤ) :)

άρα όταν κλείσεις την 36η εβδομάδα!

 

Ωραία γιατί το είχα άγχος!!!! σε 5 εβδομάδες δηλαδή περίπου :shock::shock: Και δεν έχω κάνει τίποτα.!!! Jenny σε περιμένουμε από τώρα δηλαδή!

Link to comment
Share on other sites

Μόλις κλείνει κάποια κοπέλα την 36ή εβδομάδα το μωρό παύει να θεωρείται πρόωρο (σύμφωνα με τον γιατρό μου βέβαια)αλλά έχω διαβάσει ο,τι η 37η εβδομάδα είναι και η αρχή του 9ου μήνα(χοντρικά πάντως 28 ημέρες πριν την ΠΗΤ) :)

άρα όταν κλείσεις την 36η εβδομάδα!

 

Ωραία γιατί το είχα άγχος!!!! σε 5 εβδομάδες δηλαδή περίπου :shock::shock: Και δεν έχω κάνει τίποτα.!!! Jenny σε περιμένουμε από τώρα δηλαδή!

ναι περιμένω!!!! βέβαια το΄μωρό παύει να θεωρείται πρόωρο μετά τη συμ΄λήρωση των 37 εβδομάδων! αλλά από τις 35 και μετά δεν έχει πρόβλημα!

EPLX.jpg.png

.png

Link to comment
Share on other sites

Ακουστε!!! Ακουστε!!! ο γιατρος μου επειδη του εκανα θεμα για προκληση νωριτερα (για να μην φαω τις ζεστες ολες), μου ειπε οτι προκληση μπορει να γινει στις 3 Αυγουστου και μετα, από τη στιγμη που κλείνω και την 37 εβδομαδα... Βεβαια τελικα δεν θα κανω γιατι το ξανασκεφτηκα.. αυτα

 

36-37 δηλαδή εκεί να υπολογίζω!!!! :o

Το σκέφτεσαι κορίτσι εεε? αρνητικά? και εγώ το σκέφτομαι ας βγει όποτε θέλει το αγοράκι μου γιατί να το πιέσω?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

Ναι Rachel μαζί γεννάμε περίπου. Εγώ έχω ΠΗΤ 28/8 και μου φαίνεται πολύ μακρύ το καλοκαίρι. Όσο πλησιάζει ο καιρός με φοβίζει πολύ η ίδεα του ΦΤ και λέω να συζητήσω με τον γιατρό μου το ενδεχόμενο της καισαρικής!!! (αν και ο περίγυρος μου μου λεει να μην το κάνω). Για αυτό και αναρωτιέμαι για το πότε τελικά ξεκιναει η κατάλληλη στιγμη για γέννα

 

όχι γλυκιά μου κοπελίτσα μην το κάνεις αυτό...να μην σκεφτείς καθόλου την καισαρική και αν μπορέσεις να γεννήσεις φυσιολογικά να το προτιμήσεις :wink:

Μπορεί πολλοί να την βλέπουν την καισαρική σαν "τίποτε το σπουδαίο" αλλά εγώ δεν το βλέπω έτσι. Είναι επέμβαση όπως και να το κάνεις...κι έτσι κι εγώ προτιμούσα τον φ.τ. αλλά ο πριγκηπάκος μου ήθελε την καισαρική :lol:

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

 

Ναι Rachel μαζί γεννάμε περίπου. Εγώ έχω ΠΗΤ 28/8 και μου φαίνεται πολύ μακρύ το καλοκαίρι. Όσο πλησιάζει ο καιρός με φοβίζει πολύ η ίδεα του ΦΤ και λέω να συζητήσω με τον γιατρό μου το ενδεχόμενο της καισαρικής!!! (αν και ο περίγυρος μου μου λεει να μην το κάνω). Για αυτό και αναρωτιέμαι για το πότε τελικά ξεκιναει η κατάλληλη στιγμη για γέννα

 

όχι γλυκιά μου κοπελίτσα μην το κάνεις αυτό...να μην σκεφτείς καθόλου την καισαρική και αν μπορέσεις να γεννήσεις φυσιολογικά να το προτιμήσεις :wink:

Μπορεί πολλοί να την βλέπουν την καισαρική σαν "τίποτε το σπουδαίο" αλλά εγώ δεν το βλέπω έτσι. Είναι επέμβαση όπως και να το κάνεις...κι έτσι κι εγώ προτιμούσα τον φ.τ. αλλά ο πριγκηπάκος μου ήθελε την καισαρική :lol:

 

Το ξέρω sardelaki μου και εγώ της ίδιας άποψης έιμαι. Νομίζω ότι είναι ο φόβος που με κάνει να το σκέφτομαι! Η αλήθεια είναι ότι με έχει πιάσει πανικός. Πριν 1 μήνα έλεγα ΦΤ ασυζητητή. Τώρα την τελευταία εβδομάδα που οι συσπάσεις είναι και πιο έντονες και πιο συχνές ΦΟΒΑΜΑΙ ΠΟΛΥ.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ όταν είχα τις συσπάσεις το απολάμβανα ! Με την καισαρική δεν κατάλαβα γέννα και ήθελα να την καταλάβω γιατί όλες λένε πως είναι απίστευτη εμπειρεία.

 

Μήνα κλείνεις όταν μετράς από την ημερομηνία πιθανού τοκετού προς τα πίσω.

:)

Link to comment
Share on other sites

Στο νοσοκομείο που νοσηλευόμουν μου είχαν πει ότι πριν κλείσουν 37 εβδ. το μωρό θεωρείται πρόωρο και το ΙΚΑ ζητάει ειδική βεβαίωση απ' το μαιευτήριο. Με βάση αυτό, ο 9ος μήνας διαρκεί 3 βδομάδες. Επειδή συμβαίνει να δίνουν παράταση +1 βδομάδα (ως την 41η) το σύνολο μπορεί να φτάσει τις 4 εβδ.

 

Εγώ είχα κλείσει την 37η βδομ. στις 14/6 και είχα ΠΗΤ 4/7. Είχα κι εγώ ένα άγχος το πότε θα γεννήσω, είχα γίνει τούμπανο από τη ζέστη... Κλείνει η 38η, κλείνει η 39η, κλείνει η 40η, τίποτα! Φυσικά ήμουν υπό στενή παρακολούθηση και πήγα στις 6/7 = 40εβδ. + 2 ημ. με καισαρική γιατί ο μπέμπης ήταν εγκάρσια!!! Από το άγχος μου δεν πήγαινα ούτε για μπάνιο γιατί φοβόμουν μη με πιάσουν πόνοι και τελικά μόνο το άγχος μου έμεινε και δεν έκανα ούτε ένα μπάνιο εκείνο το καλοκαίρι!!

5dyVp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω κοριτσια απο εχτες το βραδυ νιωθω κατι τσιμπιματακια απο κατω σαν να με τσιμπανε με βελονα....Μερικες φορες αρκετα εντονα...Τα εχει καμια σας?Η μηπως ξερετε τι ειναι?

[/url]

s-age.png

και η Μπουλιτα μου ηρθε στον κοσμο 09/07/2008

Link to comment
Share on other sites

Εγω κοριτσια απο εχτες το βραδυ νιωθω κατι τσιμπιματακια απο κατω σαν να με τσιμπανε με βελονα....Μερικες φορες αρκετα εντονα...Τα εχει καμια σας?Η μηπως ξερετε τι ειναι?
ναι εγώ! κάτι τσιμπήματα ή καλύτερα σουβλιές! τι είναι ξέρει καμία;

EPLX.jpg.png

.png

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΤ μου εχεις ψευδοσυσπασεις απο τωρα??? BRAXTON HICKS??? εγω χθες σαν να πονεσα πολιλιγο (ελαχιστα) το βραδακι κανα δυο φορες... αρχιζουν απο τωρα οι συσαπασεις???

Ναι ναι εδώ και καμιά εβδομάδα!!! είναι φυσιολογικό Rachel αν σκεφτεις ότι σε λίγο μπαίνουμε στον 8ο. Και ο γιατρός αυτό μου είπε οτι 2-4 την ημέρα τις θέλουμε για να προετοιμάζεται η μήτρα. Και εμένα με πιάνει το βράδυ κατά τις 2:00 και υποφέρω, πέτρωμα, πόνος χαμηλά πολύ δυνατός για ΄30'' περίπου . :oops::cry::oops::cry:

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΤ123 Δεν υπάρχει λόγος να φοβάσαι....ειναι το πιο φυσιολογικό πράγμα του κόσμου! Αντίθετα η καισαρική δεν ειναι...μην στερήσεις λοιπον απο τον εαυτό σου το δώρο αυτής της εμπειρίας και μην πας ενάντια στη μητέρα φύση χωρίς λόγο.

Να δεις που θα πάνε όλα καλά και μετά θα λες τι χαζή που ήμουν και σκέφτηκα να κάνω καισαρική :)

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ πολύ κοντά σας είμαι... με πητ 29/8. Ιδιαίτερα πονάκια δεν έχω καταλάβει ακόμα... αλλά έχει τρελαθεί στο κούνημα το μωρό! Από τον 5 ήταν με το καφάλι προς τα κάτω... ελπίζω τώρα να μην κάνει καμία τουμπα πίσω πίσω... με τέτοια κινητικότητα πάντως απορώ τι κάνει!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...