Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΟΣ ΦΟΡΕΑΣ:ΔΗΜΟΣΙΟ


Recommended Posts

Γεια σας!

 

Ξέρετε τι δικαιούμαστε στο δημόσιο από επιδόματα;

 

Το επίδομα τοκετού σε τι ποσό ανέρχεται και τι δικαιολογητικά χρειαζόμαστε;

 

Υπάρχει επίδομα μητρότητας ;Πώς καταβάλλλεται ;Χρειάζονται δικαιολογητικά ; Πού τα δίνω;

 

Ο ΟΑΕΔ δίνει κάποιο επίδομα;Στο ΙΚΑ νομίζω δίνει. Με το δημόσιο υπάρχει;

 

Ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 85
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γεια σας!

 

Ξέρετε τι δικαιούμαστε στο δημόσιο από επιδόματα;

 

Το επίδομα τοκετού σε τι ποσό ανέρχεται και τι δικαιολογητικά χρειαζόμαστε;

 

Υπάρχει επίδομα μητρότητας ;Πώς καταβάλλλεται ;Χρειάζονται δικαιολογητικά ; Πού τα δίνω;

 

Ο ΟΑΕΔ δίνει κάποιο επίδομα;Στο ΙΚΑ νομίζω δίνει. Με το δημόσιο υπάρχει;

 

Ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΤΟΚΕΤΟΥ ΕΙΝΑΙ 1000 ΕΥΡΩ. ΤΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΘΑ ΣΤΑ ΠΕΙ Η ΎΠΗΡΕΣΙΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΘΑ ΣΟΥ ΠΕΙ ΠΟΥ ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ.

ΤΟ ΜΗΝΙΑΙΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΕΙΝΑΙ 18 ΕΥΡΩ.

Link to comment
Share on other sites

Δικαιούσαι επίδομα τοκετού και επίδομα τέκνου. Τα δικαιολογητικά για το επίδομα τοκετού τα προσκομίζεις στον ΟΠΑΔ, για το επίδομα τέκνου στην υπηρεσία σου.

 

Σου μεταφέρω τη σχετική εγκύκλιο:

2/190/0094/28-01-2004 Κ.Υ.Α.

Υπουργική Απόφαση 2/190/0094/28-01-2004 Κ.Υ.Α.

 

Β.6. Μαιευτική περίθαλψη - Επίδομα τοκετού

 

Β.6.1. Ο ΟΠΑΔ σε περίπτωση φυσιολογικού τοκετού ή καισαρικής τομής άμεσα ή έμμεσα ασφαλισμένης, κατα­βάλλει επίδομα τοκετού, το ύψος του οποίου ισούται με χίλια ευρώ (� 1.000) και δεν αναγνωρίζει καμιά άλλη δα­πάνη. Σε περίπτωση διδύμων ή τριδύμων, το ποσό αυξά­νεται κατά 50%.

 

Β.6.2.Το ποσό αυτό καλύπτει όλη τη δαπάνη νοσηλείας τεσσάρων (4) ημερών σε νοσοκομείο ή κλινική για την πε­ρίπτωση του φυσιολογικού τοκετού ή της καισαρικής το­μής-

 

Β.6.3. Σε περίπτωση επιπλοκής και εφόσον παραστεί ανάγκη νοσηλείας πέραν των τεσσάρων (4) ημερών, εφαρμόζονται οι διατάξεις περί νοσοκομειακής περίθαλ­ψης για το πέραν των τεσσάρων (4) ημερών χρονικό διά­στημα νοσηλείας.

 

Β.6.4. Σε περίπτωση νεκρού εμβρύου, το επίδομα χο­ρηγείται εφόσον έχουν συμπληρωθεί 26 εβδομάδες κύη­σης.

 

Β.6.5. Για την απόδοση του παραπάνω επιδόματος απαιτούνται τα εξής δικαιολογητικά:

 

α. Ληξιαρχική πράξη γέννησης. Για την περίπτωση Β.6.4. σχετική βεβαίωση του διευθυντή της κλινικής.

β. Υπεύθυνη δήλωση ότι η ασφαλισμένη δεν δικαιούται επίδομα τοκετού από άλλο ασφαλιστικό οργανισμό ή το Δημόσιο.

γ. Πρωτότυπο τιμολόγιο παροχής υπηρεσιών.

 

Για το επίδομα τέκνου χρειάζεται να κάνεις αίτηση στην υπηρεσία σου και να προσκομίσεις ληξιαρχική πράξη γέννησης του παιδιού.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το επίδομα τοκετού είναι 1000 ευρώπουλα, σε οποιοδήποτε ποσό ξοδέψεις, σε φυσιολογικό τοκετό, αναφέρομαι. Σε περίπτωση καισαρικής δεν γνωρίζω. Για τα δικαιολογητικά αν θυμάμαι καλά τιμολόγιο κλινικής, βεβαίωση τοκετού, ληξιαρχική πράξη γέννησης παιδιού, ατομικό βιβλιάριο υγείας και μία αίτηση που συμπληρώνεις. Αν θέλεις καλύτερα τηλεφώνησε στην ΥΠΑΔ της περιοχής σου για να είσαι σίγουρη.

Όσον αφορά τις άδειες, δεν υπάρχει άδεια εγκυμοσύνης, υπάρχει η άδεια τοκετού 2 μήνες πριν την ΠΗΤ, άδεια λοχείας 3 μήνες μετά τον τοκετό και άδεια ανατροφής παιδιού 9 μήνες (αν το θελήσεις). Αλλιώς παίρνεις μειωμένο ωράριο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Και μην ξεχνάτε και το βιβλιάριο ασθενείας του παιδιού! Έχετε το δικαίωμα να το ασφαλίσετε εσεις στο δημόσιο πράγμα που συμφέρει γιατι είναι καλό αυτό το βιβλιάριο. Βγαίνει την ίδια στιγμή που πάτε να κάνετε την υποβολή της αίτησης. Σας τη δίνουν εκεί μόνο που θέλει και την υπογραφή τπυ προισταμένου σας - εμενα για παράδειγμα που δουλευω σε σχολείο, προιστάμενος θεωρείται ο διευθυντης του σχολείου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Καλησπέρα σε όλους. Είμαι νέο μέλος στο φόρουρ και θα ήθελα κάποιες πληροφορίες σχετικά με άδεια επ-απειλούμενης κύησης σε δημόσιο τομέα. Εχει πάρει κάποια κοπέλα και μπορεί να με ενημερώσει για τις διαδικασίες ? Επειδή είμαι διορισμένη σε ορεινό δήμο του νομού αρκαδίας (ο άντρας μου διαμένει μόνιμα αθήνα) και εκεί δεν υπάρχει καν γιατρός και επειδή ήδη έχουμε ξεκινήσει προσπάθειες για παιδάκι δε θα ήθελα να μου συμβεί κάτι κακό κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης στο δήμο που εργάζομαι. Μου είπαν ότι μπορώ να πάρω άδεια επ-απειλούμενης κύησης, αλλά για να πληρώνομαι κανονικά το μισθό μου στο δημόσιο (χωρίς κάποια επιδόματα εξόδων κίνησης που έχουμε), πρέπει αυτή η άδεια να είναι υπογεγραμμένη από μαιευτήρα & από δ/ντή μαιευτικής δημοσίου νοσοκομείου. Ο γυναικολόγος μου δυστυχώς είναι ιδιώτης γιατρός και μου είπε ότι δεν γνωρίζει κάποιον σε δημόσιο νοσοκομείο για να πάρω τέτοιο χαρτί. Εκείνος μπορεί να μου δώσει ότι χρειαστώ για την άδεια αυτή, αλλά πρέπει μόνη μου να βρω δημόσιο νοσοκομείο για να μου την επικυρώσει. Ξέρει κάποια κοπέλα πόσο έυκολα σου δίνουν τέτοιου είδους άδεια από δημόσιο νοσοκομείο ? πρέπει να πας η ίδια για να σου τη δώσουν ή μπορεί να πάει ο άντρας μου ? Κάθε πότε πρέπει να πηγαίνω στο νοσοκομείο για ανανέωση της άδειας ? Πρέπει να κλείνω ραντεβού για να περνάω επιτροπές ??? Αν ξέρετε κάτι θα με βοηθούσατε πάρα πολύ. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

eliana_1976_, η άδεια αυτή είναι άδεια που παίρνεις εφόσον έχεις εξαντλήσει την αναρρωτική σου άδεια και εξακολουθείς να έχεις πρόβλημα με την κύηση του εμβρύου. Εγώ πήρα τέτοια άδεια, εξαιτίας κακής εγκυμοσύνης που είχα, από δημόσιο νοσοκομείο, κλείνεις ραντεβού, κάθε 15 ή 30 ημέρες και πας, εξετάζεσαι από γιατρό και σου δίνει την άδεια. Ο ιδιώτης γιατρός δεν κάνει τίποτα, πρέπει να έχεις χαρτί από Δημόσιο νοσοκομείο.

Link to comment
Share on other sites

pairneis diladi til se kapoio nosokomeio gia na kleiseis rantevou gia na peraseis epitropi ? synithos ta dimosia nosokomeia kanoun 3 mines gia na sou kleisoun rantevou me giatro. kai se exetazei kanonika o giatros tou nosokomeiou ?? giati emena mou eipan na po oti apo ti stigmi pou exei kanei diagnosi o giatros mou p.x gia apokolisi o giatros tou nosokomeiou den mporei na me exetasei, profasizomeni mipos mou kanei kammia epipleon zimia. tora den xero kata poso mia apokolysi fainetai ston yperixo. den xero pos na to xeiristo. diladi kathe 15 meres tha pairnao epitropi mexri na pao 7 minon ???

Link to comment
Share on other sites

Οταν η γνωματευση ειναι απο το Δημοσια Κλινικη δεν περικοπτονται ουτε το κινητρο αποδοσης, ουτε το επιδομα ειδικης απασχολησης (που δινεται στους υπαλληλους ΟΤΑ), ουτε βεβαια ο βασικός.

 

Αντιθετα οταν ειναι απο ιδιωτικη (χωρις ομως να εχει προηγηθει νοσηλεια) τοτε περικοπτονται και τα δυο.

 

Για τους υπαλληλους ΟΤΑ σε καθε περιπτωση περικοπτονται τα αποκοπη εξοδα κινησης...

 

Σχετικα:

Ν.3205/03

Ν.3408/05

ΚΥΑ 2/50025/002/06 (ΦΕΚ 1489/Β/9-10-2006)

 

Οπως καταλαβες μπορεις να παρεις και απο ιδιωτη, αλλα θα εχεις περισσοτερες περικοπες... :?

 

Δεν χρειαζεται να εχες εξαντλησει καμια αλλη αδεια, απλα την παιρνεις, οπως ειχα κανει και εγω...

Πηρα την αδεια απο γιατρο του δημοσιου, την θεωρησε και ο διευθυντης της δημοσιας κλινικης (απαραιτητο) και η υπηρεσια μου απλα τα εστειλε στην επιτροπη χωρις να περασω εγω. Αφου επρεπε να ειμαι κλινηρης, ειναι δυνατον να πηγαινα στην επιτροπη???!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Φοβαμαι οτι δεν θα σε βοηθησω, ο γιατρος μου εστειλε την γνωματευση στο σπιτι αφου ηταν γνωστος, η γνωματευση πηγε στην υπηρεσια μου και αυτη την εστειλε στην επιτροπη, απο την οποια δεν περασα ποτε, αφου επρεπε να ειμαι στο κρεβατι, αλλα μου την ενεκρινε. :oops:

αυτη η διαδικασια επαναλαμβανοταν μια φορα καθε μηνα

 

Φανταζομαι οτι κανονικα θα πρεπει να κλεισεις ραντεβου, να σε δει και εφοσον δεχτει να σου δωσει την γνωματευση ο γιατρος του δημοσιου...ή αν δεν δεχεται..ξερω 'γω...δωσε κατι... :roll::oops:

Link to comment
Share on other sites

Ας βοηθήσω και εγώ αν μπορώ:

Άδεια για επαπειλούμενη δεν υπάρχει κανονικά στο δημόσιο. Υπάρχει αναρρωτική. Έτσι, εξαντλείς την αναρρωτική σου είτε με ιδιώτη είτε με γιατρό από νοσοκομείο. Η διαφορά είναι η εξής: Ο ιδιώτης μπορεί να σου γράψει μέχρι 15 ημέρες και στέλνεις στο γραφείο σου την αίτηση για αναρωτική άδεια μαζί με τη βεβαίωση του γιατρού. Κάθε φορά όμως η άδεια πρέπει να εγκρίνεται από την Πρωτοβάθμια Υγειονομική Επιτροπή - εκεί στέλνονται τα χαρτιά σου από την υπηρεσία σου και ορίζεται ημέρα επίσκεψης. Δεν χρειάζεται όμως να πας εσύ (αφού πρέπει να μένεις σπίτι) αλλά κάποιος άλλος αρκεί να έχει το βιβλιάριό σου. Αν τώρα η βεβαίωση για την αναρρωτική δοθεί από νοσοκομείο τότε δεν χρειάζεται έγκριση από την επιτροπή και μπορεί να είναι και μεγαλύτερης διάρκειας (έως και 1 μήνα αν δεν κάνω λάθος). Ξέρω ότι σε κάποια νοσοκομεία η βεβαίωση δίνεται πολύ εύκολα σε κάποια άλλα όμως όχι. Και δεν νομίζω ότι πρέπει να πας με ραντεβού, στο κάτω κάτω για να πάρεις αναρρωτική θα πρέπει να υπάρχει κάποιο επείγον περιστατικό, έτσι; Οπότε θα πας στα επείγοντα... Βέβαια, όλα αυτά που σου γράφω ίσχυαν με τον προηγούμενο δημοσιουπαλληλικό κώδικα. Δεν ξέρω αν έχουν γίνει αλλαγές με τον καινούριο. Καλή επιτυχία.

 

Α! και να συμπληρώσω ότι αν τελειώσει η αναρρωτική σου τότε υπάρχει μια ειδική άδεια για την εγκυμοσύνη -που προφανώς αυτή χαρακτηρίζουν επαπειλούμενη- για την οποία όμως δεν ξέρω να σου πω λεπτομέρειες.

Link to comment
Share on other sites

mou esteile kai mia kopela pm kai mou edose mia akoma lysi. ayto pou den skeftika katholou einai oti prin 1 xrono douleve se polyethniki etaireia paidikon trofon. exo kapoious palious synadelfous iatrikous episkeptes pou pane se dimosia nosokomeia kai vlepoun giatrous kai d/ntes gynaikologous pou mporoun na me voithisoun. tha strafo kai pros ayti tin katefthinsi. eyxaristo pantos gia oles tis apantiseis....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ. ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΔΑ ΤΙΣ ΩΡΑΙΕΣ ΚΑΙ ΧΡΗΣΙΜΕΣ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΝΑ ΓΙΝΩ ΜΕΛΟΣ.

ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΝΑ ΜΕ ΔΙΑΦΩΤΙΣΕΙ.

ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΕΧΩ ΙΚΑ ΟΜΩΣ ΑΠΟ ΤΟ ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ ΘΑ ΕΧΩ ΔΗΜΟΣΙΟ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΔΙΟΡΙΖΟΜΑΙ ΣΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ. ΓΕΝΝΑΩ ΠΡΩΤΑ Ο ΘΕΟΣ ΤΟ ΝΟΕΜΒΡΗ. ΑΠΟ ΟΤΙ ΕΧΩ ΥΠΟΛΟΓΙΣΕΙ Η ΑΔΕΙΑ ΜΟΥ ΞΕΚΙΝΑΕΙ ΑΠΟ ΤΙΣ 3 ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ. ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΣΕ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ. ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΤΙ ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΠΑΙΡΝΩ ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΟΥ? ΠΗΡΑ ΤΗΛ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΚΑΛΥΠΤΕΙ ΜΟΝΟ ΤΗΝ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΚΑΙ ΑΠΟ 3ΚΛΙΝΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΟ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΤΟΚΕΤΟ. ΒΕΒΑΙΑ ΕΠΙΔΟΜΑ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΘΑ ΠΑΡΩ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 1000 ΕΥΡΩ. ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙ ΑΛΛΟ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΟΥ? Π.Χ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ ΠΟΥ ΠΛΗΡΩΝΑ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΠΕΡΙΠΟΥ ΤΩΡΑ ΘΑ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ ΤΙΠΟΤΑ? Η ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΑΕΔ? ΕΙΜΑΙ ΑΣΧΕΤΗ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ.

ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ.

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

zosefina

Link to comment
Share on other sites

Εαν κάνεις καισαρική ακόμα και σε δημόσιο νοσοκομείο πληρώνεις κάποιες μέρες μόνο το δωμάτιο. Δεν τις καλύπτει ολες το ταμείο. Το επίδομα ειναι αυτο που λες από το δημόσιο. Απο το Ικα δικαιούσαι τα επιδόματα αλλα δεν θα δικαιούσαι τις αποζημιώσεις για την άδεια λοχείας και τοκετού μιας και δεν θα εργάζεσαι και δεν θα είσαι σε άδεια από τον ιδιώτη. Δεν ξέρω αν παίζει κάτι στο να πάρεις το ενα απο τα δύο επιδόματα. Δεν ξέρω αν υπογράφεις κάπου οτι δεν πήρες απο το άλλο ταμειο όπως γίνεται σε άλλες περιπτώσεις. Δεν ξέρω δηλαδή αν πρέπει να διαλέξεις απο πιο ταμείο θα πληρωθείς το επιδομα τοκετού. Ρώτησε στο Ικα θα σου απαντήσουν.

 

Με το καλό ολα

.png
Link to comment
Share on other sites

Θα πάρεις ακριβώς 1000 ευρώ από το δημόσιο.Δεν ξέρω για ΙΚΑ ή ΟΑΕΔ, αλλά θα σου δώσω μια άλλη συμβουλή.Όπως κατάλαβα για να υπολογίζεις την άδειά σου από 3 Σεπτεμβρίου ΠΗΤ έχεις 3 Νοεμβρίου. Αν διοριστείς μακριά από το σπίτι σου βάλε το γιατρό σου να σου γράψει ΠΗΤ 1 Νοεμβρίου ώστε να ξεκινήσει η άδεια από Δευτέρα 1 Σεπτεμβρίου και να μην παρουσιαστείς καθόλου στο σχολείο σου.

Link to comment
Share on other sites

ΠΗΤ ΕΧΩ ΣΤΙΣ 20 ΝΟΕΜΒΡΗ. ΕΓΡΑΨΑ ΤΡΕΙΣ ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ ΓΙΑΤΙ ΥΠΟΛΟΓΙΖΑ ΕΡΓΑΣΙΜΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΑΚΕΣ. ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΑΚΕΣ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ Η ΑΔΕΙΑ ΞΕΚΙΝΑΕΙ ΣΤΙΣ 25 ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ.

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ.

zosefina

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...