Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ


Recommended Posts

γεια σας , αποφάσησα να κάνω ένα καινούργιο θέμα γιατί δεν βρήκα κάτι παρόμοιο. Είμαι στην 24 εβδομάδα της εγκυμοσυνης μου και είμαι στα πρόθηρα κατάθλιψης .Από την 20 εβδομαδα της εγκυμοσυνης που έκανα την β΄επιπέδου και μετα ο κόσμος μου και η χαρά μου έφυγαν απο μένα και δεν ξέρω αν θα τα ξαναβρώ!! Ο Γολγοθάς μου τοτε ξεκίνησε!! ο Αυχένας του παιδιου μου μεγάλος 6,6 γρήγορα αμνιοπαρακέντηση!! ανγχος μεγάλό!!

Ανγχος να πάρω τα πρώτα αποτελέσματα !! Καλά τα πρώτα. Ευτυχως!!Αντε να περάσουν 15 ημέρες να πάρω τα δευτερα, καλά και τα δευτερα . Εφευγαν τα κλάματα χαρας από τα μάτια μου λές και τα είχα συνδέσει με την βρύση!!

Τηλέφωνο στον Γυναικολόγο να πώ τα καλά τα νέα. Ωραία τα νέα αλλά....

Πρέπει να ξανακάνω β΄επιπεδου και υπέρηχος καρδιακής λειτουργίας του εμβρύου να δούμε και να ελένξουμε!!!!! Αυτήν την εβδομάδα!!!!

Απο τοτε κάθε μέρα κλαίω !! ξέρω ότι δεν κάνω καλό στο παιδί αλλά μου φευγουν χωρίς να το θέλώ!! Που θα βω την ψυχραιμία να αντιμετωπίσω όλα αυτά!!! φοβάμαι πολύ για το μέλλον. Ξέχασα να σας πώ ότι είμαι ετών33 .

κουραγιο για όλους !

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Βασουλα προσπάθησε να ηρεμήσεις κατα ρχην για το μωρο και για σενα η κατάθλιψη είναι κάτι φυσιολογικο στην εγκυμοσύνη αν σκεφτεις ότι οι ορμονες τρελλαινονται στην κυριολεξια η εγκυμοσύνη σου θα πάει μια χαρα όσο για το 33 και εγω τοσο είμαι και μια χαρα μπεμπες ήμαστε προσπαθησε να σκέφτεσαι το μωράκι που θα φέρεις στον κόσμο και όλα τα ωραια πραγματα που θα κανεις για αυτο και με αυτο και θα δεις ότι όλα θα αλλαξουν όψη

Link to comment
Share on other sites

Βασουλα ηρεμησε και σκεψου θετικα.Να δεις που οταν θα γεννησεις και θα εχεις ενα υγιεστατο μωρακι θα λες ποσο ανοητα σκεφτομουν!!!!!!!Ετσι εκανα κι εγω στην εγκυμοσυνη μου!!!Καθε φορα που αναφυοταν κι ενα προβληματακι εχανα στην κυριολεξια τη γη κατω απ τα ποδια μου και τα εβλεπα ολα μαυρα.Υστερα συνειδητοποιησα οτι οι μανουλες και φυσικα οι μελλουσες μανουλες οφειλουν να ειναι δυνατες και να αντεχουν πολλα για να ειναι καλα τα παιδακια τους....

Κραταω επιτελους το ονειρο της ζωης μου στην αγκαλια μου!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Στην συγκεκριμένη περίπτωση νομίζω ότι δεν ειναι κατάθλιψη λόγω των ορμονών σου αλλά στεναχώρια και ανησυχία για τα αποτελέσματα. Ξέρω πως ακούγεται καμια φορά άτοπο το "μην ανησυχείς και όλα θα πάνε καλά" αλλα να ξέρεις ότι με την θετική μας σκέψη μπορούμε να ανατρέψουμε πολύ σοβαρά πράγματα και να δώσουμε ίαση σε διάφορες ασθένειες.

 

Έχε λοιπόν πίστη στο νινάκι σου και καλά αποτελέσματα :)

Link to comment
Share on other sites

Θετική σκέψη γλυκιά μου και δύναμη να δείς που όλα θα είναι καλά να σκέφτεσαι πως θα πάρεις το μωράκι σου στην αγκαλιά και θα είσαι ο πιο ευτυχισμένος άνθρωπος στον κόσμο!!! :lol::lol: Σου στέλνω όλη τη θετική μου ενέργεια προσπάθησε να δείξεις δύναμη και όλες οι χαρές θα έρθουν!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν ξερώ αν θα είμαι ψύχραιμη αλλά για αυτήν την στίγμή αισθάνομαι αισιόδοξη σας ευχαριστώ όλες σας για τις απαντησεις σας αισθάνομαι ότι έχω ανθρώπους έστω να με ακουν γιατί αν τα έλεγα όλα αυτά στον άντρα μου σηγουρα θα τον στεναχωρούσα και φυσικά δεν το θέλω γιατι και αυτός ο καψερός προσπαθεί να μείνει ήρεμος και ψύχραιμος !!!! Το μέλλον είναι κοντά και ελπίζω να πάνε σε όλους μας τα πράγματα καλά.

Και πάλι σας ευχαριστω μέσα απο τα βάθυ της καρδιάς μου!!!!!!!!!!!!!! :?

Link to comment
Share on other sites

vasso33 καλημέρα και με το καλό να δεχτείς το μωράκι σου!!

λοιπόν εγώ λόγω κάποιων περιστατικων που είχαν συμβεί στον 4ο και 5ο μήνα είχα ρίξει το κλάμα της ζωής μου!!!και η στεναχώρια φοβερή!!!καταλάβαινα βέβαια πως ήταν όλα τα συναισθήματα σε μεγένθυση λόγω των ορμονών..λοιπόν κάπως πέρασαν αύτα αλλά είχα πολύυυυυ άγχος και σκεφτόμουν βλακείες πχ τίθα γίνει στο μέλλον,αν θα τα καταφέρω, τι θα κάνω με την δουλειά, θα με ξεχάσουν οι φίλες μου και τετοια. :shock: ώσπου ξαφνικά πριν από 2 εβδομάδες με πιάσαν κάτι πόνοι και συσπάσεις τρομερές :cry::cry: αποτέλεσμα ο τράχηλος στα όρια και η μπέμπα έτοιμη να γεννηθεί.πόσο ντρέπομαι για τις βλακείες που σκεφτόμουν :oops: τώρα βλέπω το ταβάνι και πραγματικά εύχομαι να το βλέπω για 1 μήνα ακόμα γιατί δυστυχώς κατάλαβα αργά πόσο σημαντικό είναι για τα μωρά μας να είμαστε ήρεμες και χαρούμενες :lol::lol: μην αγχώνεσαι, όλα θα πάνε καλά.δεν είσαι μόνη, να σκέφτεσαι το μωράκι σου και να ηρεμείς. :D

4Z1vp3.png

είμαι ερωτευμένη με την κόρη μου!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα!

Μακάρι να μπορούσα να σου εγγυηθώ πως όλα θα πάνε καλά! Δυστυχώς

όμως δεν μπορώ..

Το μόνο που μπορώ να σου εγγυηθώ είναι πως όσο χαμογελάς και μιλάς

στο μωράκι σου με αγάπη, τόσο θα νιώθει και αυτό την αγάπη της μανούλας

του και ότι κι αν συμβεί, τουλάχιστον δεν θα του έχεις στερήσει το

πολυτιμότερο πράγμα που μπορείς να του δώσεις αυτήν την περίοδο!

Και ακόμη κι αν δεν πιστεύεις στη δύναμη της θετικής σκέψης, που εμένα

ειλικρινά με βοήθησε πάρα πάρα πολύ (αντιμετώπισα κι εγώ πρόβλημα

όπως η evangelia), σίγουρα θα ξέρεις πως η δική μας άσχημη ψυχολογική

κατάσταση μεταφέρεται και στο μωρούλι μας και του δημιουργούμε εντάσεις

και πιέσεις που δεν είναι σωστό να δέχεται τώρα.

Γι αυτό λοιπόν, χαμογέλα!!! Όλα θα πάνε καλά!!!

Και ούτε που θα καταλάβεις πότε θα περάσει ο καιρός και θα το έχεις

αγκαλίτσα!

Link to comment
Share on other sites

Το δέσιμο με τα πλασματάκια μας είναι τόσο δυνατό από την πρώτη μέρα που μαθαίνουμε ότι είμαστε έγκυες που το οτιδήποτε αρνητικό ακούσουμε μας παίρνει από κάτω. Σίγουρα η αισιοδοξία και η θετική σκέψη είναι το καλύτερο που μπορούμε να κάνουμε γι'αυτά αλλά όταν κάτι νιώθουμε ότι στραβώνει είναι δύσκολο να μας βρει αισιόδοξες.

Είναι απόλυτα λογικό Vasso33 να νιώθεις έτσι. Εδώ οι περισσότερες ανησυχούμε χωρίς ουσιαστικό λόγο. Μια μέρα να μην νιώσεις το αγγελούδι σου και τρομοκρατήσαι. Τί να λέμε λοιπόν;

Σε καταλαβαίνω απόλυτα. Το μόνο όμως που πρέπει να σκέφτεσαι είναι ότι αν στεναχωριέσαι επηρεάζεις το αγγελούδι σου. Καντο γι'αυτό λοιπόν. Πρόσπάθησε να σκέφτεσαι αισιόδοξα για το καλό του και μόνο...και θα δεις..όλα θα πάνε κατ'ευχήν :)

Link to comment
Share on other sites

Αγαπημένοι μου φίλοι γειά σας , ελπίζω να είστε καλά απο υγεια και γενικά να σας πήγαινουν τα πράγματα κάθε μέρα όλο και καλύτερα!! Αυριο θα πάω το μεσημέρι να κάνω υπέρηχο καρδιακής λειτουργίας του εμβρύου. Αισθάνομαι αρκετά ανγχομένη αλλα προσπαθώ να παραμείνω ψύχραιμη!! Αυτό το noir film πολύ το φοβάμαι!!!! δωστε μου κουράγιο γιατί τα λόγια των συνανθρώπων μας πολλές φορές είναι βάλσαμο!!!!!!

να είστε όλοι καλά και καλό βράδυ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τέλεια!!!θα δεις την καρδούλα του μωρού σου αύριο!!!

όλα καλά λοιπόν, μην αγχώνεσαι να είσαι ήρεμη και όλα θα πάνε τέλεια.να μας ενημερώσεις εε??? :lol::lol:

4Z1vp3.png

είμαι ερωτευμένη με την κόρη μου!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αγαπημένοι μου φίλοι γειά σας , ελπίζω να είστε καλά απο υγεια και γενικά να σας πήγαινουν τα πράγματα κάθε μέρα όλο και καλύτερα!! Αυριο θα πάω το μεσημέρι να κάνω υπέρηχο καρδιακής λειτουργίας του εμβρύου. Αισθάνομαι αρκετά ανγχομένη αλλα προσπαθώ να παραμείνω ψύχραιμη!! Αυτό το noir film πολύ το φοβάμαι!!!! δωστε μου κουράγιο γιατί τα λόγια των συνανθρώπων μας πολλές φορές είναι βάλσαμο!!!!!!

να είστε όλοι καλά και καλό βράδυ.

 

Περιμένουμε νεότερα σου με ανυπομονεσία! :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερούδια!

Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο υπέροχα θα είναι!!!

Δε θα χορταίνεις να ακούς την καρδούλα του να χτυπάει!

Είναι εκπληκτική στιγμή! :D:D:D

Με το καλό λοιπόν και κοίτα να την ευχαριστηθείς γιατί είναι σχετικά

σύντομη εξέταση!

Περιμένουμε τα νέα σας!

Link to comment
Share on other sites

είναι πολύ φυσιολογικό να αισθάνεσαι έτσι! είναι και οι ορμόνες κάτι παραπάνω, αλλά όλα θ απάνε καλά!!!! να είσαι αισιόδοξη και διώξε τις άσχημες σκέψεις!!!! όσο για το αν κάνεις κακό στο μωρό σου, δεν το νομίζω απλά στον ευατό σου! εγώ έζησα μια εγκυμοσύνη μέσα στο πολύ άγχος λόγω αποβολής και δεν τη χάρηκα καθόλου μέχρι να ακούσω το κλάμα του παιδιού μου και το μωρό μου μια χαρά ήρεμο είναι και όλο γελάει (φτου μη το ματιάσω!)

EPLX.jpg.png

.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους σας σημέρα είμαι πάρα πολύ ευτυχισμένη.Χθές πήγα και είδα την καρδουλα της καρδιάς μου, τα πράγματα σε γενικές γραμμές πήγαν καλά. Είδαν ότι η αριστέρή αορτή ήταν λίγο πιο μικρή αλλα αυτό ισως θα διορθωθει μεγαλώνοντας το έμβρυο ή μπορει να μην υπάρξει κανένα πρόβλήμα στο μέλλον. Σήμερα έκανα τον υπέρηχο β΄επιπέδου και βγήκε καλός η αυχενική πτυχή ήταν 4,1 δηλ. επέσε στα κανονικά επίπεδα :D:D:D ειμαστε δήλαδη καλά!!!!Ελπίζω το μέλλον να είναι λαμπρότερο :wink::wink: !!! Σας ευχαριστώ για την υποστιριξη σας !!! φιλία

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 χρόνια μετά...

Koρίτσια καλησπέρα. Εδώ και δύο μέρες δε μπορώ να σταματήσω να κλαίω. Νιώθω ότι έχω βυθιστεί στην κατάθλιψη. Η οικονομική μας κατάσταση άθλια. Τόσα πτυχία, τόσοι κόποι, τόσο τρέξιμο για να μπορέσω να κτίσω τη δουλειά μου, όλα ήταν χάσιμο χρόνου. Τα όνειρα μου καταστρέφονται. Τελείωσα το σχολείο με άριστα, τελείωσα το Πανεπιστήμιο με άριστα. Δε βρήκα δουλειά. Δεν πτοήθηκα. Έδωσα ξανά Παγκύπριες, πέτυχα, ξανά στο Πανεπιστήμιο για δεύτερο πτυχίο. Ξαφνικά συνειδητοποιώ ότι όλα αυτά είναι μάταια. Δε πρόκειται να καταφέρω να δουλέψω στον τομέα που ονειρευόμουν. Μέχρι χθες ο άντρας μου δε μπορούσε να με καταλάβει. Θεωρούσε υπερβολική την αντίδραση μου. Οκ, δεν έχουμε λεφτά αλλά θα περάσουμε. Δεν καταλαβαίνει ότι το θέμα δεν είναι τα λεφτά αλλά η ανάγκη μου να νιώσω χρήσιμη και παραγωγική. Το μωρό μου θα έρθει στον κόσμο κι εγώ δε θα μπορώ να προσφέρω...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...