Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παλινδρομη κυηση.


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλες τις κοπέλες,

 

θέλω και εγώ να μοιραστώ την εμπειρία μου μαζί σας που είχα πριν 14 ημέρες περίπου. Πριν τις γιορτές έμαθα πως είμαι έγκυος και ήταν το πιο μεγάλο δώρο που είχα πάρει ποτέ μαζί με τον άντρα μου. Δυστυχώς στις 14 Ιανουαρίου 2013 έμαθα πως πρόκειται για παλίνδρομη κύηση και έγινε η σχετική επέμβαση για να τελειώσει έτσι άδοξα η πρώτη μου εγκυμοσύνη. Είμαι 37 ετών και δεν ήμουν ποτέ ξανά έγκυος. Άργησα να προσπαθήσω για παιδί γιατί δεν είχα βρει τον κατάλληλο άντρα να γίνει πατέρας των παιδιών μου.Έτσι ένιωθα...τώρα όμως είμαι χάλια με έντονη μελαγχολία και νεύρα. Δε ξέρω πως να το αντιμετωπίσω...είναι η πρώτη μου εμπειρία, δεν το περίμενα, όπως όλες οι γυναίκες, και δεν έχω διάθεση για τίποτα...φοβάμαι να ξαναμείνω έγκυος μήπως ξαναζήσω αυτή την εμπειρία...πονάει πολύ και το ξέρετε.Δε ξέρουμε τί έφταιξε...ίσως η εξέταση στο κύημα μας δείξει σε μια εβδομάδα...θέλω την βοήθειά σας αν και ξέρω πως όλες οι κοπέλες χρειάζονται και αυτές την βοήθεια όλων μας...ακόμη και τη δική μου...

Νιώθω απλά κενή και άδεια...μέχρι εχθές μεγάλωνε κάτι μέσα μου που με έκανε να βλέπω τον κόσμο πιο όμορφο γεμάτη περισσότερη ελπίδα...με συγχωρείτε για την διάθεσή μου αλλά είναι πάνω από τις δυνάμεις μου...οι ορμόνες μου κάνουν χορό!!

 

Σας φιλώ όλες με ευχές για πολλά πολλά παιδάκια!!!

Έχω ανάγκη την παρέα όλων σας και σας προσφέρω και την δική μου με όλη μου την ψυχή...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα σε όλες τις κοπέλες,

 

θέλω και εγώ να μοιραστώ την εμπειρία μου μαζί σας που είχα πριν 14 ημέρες περίπου. Πριν τις γιορτές έμαθα πως είμαι έγκυος και ήταν το πιο μεγάλο δώρο που είχα πάρει ποτέ μαζί με τον άντρα μου. Δυστυχώς στις 14 Ιανουαρίου 2013 έμαθα πως πρόκειται για παλίνδρομη κύηση και έγινε η σχετική επέμβαση για να τελειώσει έτσι άδοξα η πρώτη μου εγκυμοσύνη. Είμαι 37 ετών και δεν ήμουν ποτέ ξανά έγκυος. Άργησα να προσπαθήσω για παιδί γιατί δεν είχα βρει τον κατάλληλο άντρα να γίνει πατέρας των παιδιών μου.Έτσι ένιωθα...τώρα όμως είμαι χάλια με έντονη μελαγχολία και νεύρα. Δε ξέρω πως να το αντιμετωπίσω...είναι η πρώτη μου εμπειρία, δεν το περίμενα, όπως όλες οι γυναίκες, και δεν έχω διάθεση για τίποτα...φοβάμαι να ξαναμείνω έγκυος μήπως ξαναζήσω αυτή την εμπειρία...πονάει πολύ και το ξέρετε.Δε ξέρουμε τί έφταιξε...ίσως η εξέταση στο κύημα μας δείξει σε μια εβδομάδα...θέλω την βοήθειά σας αν και ξέρω πως όλες οι κοπέλες χρειάζονται και αυτές την βοήθεια όλων μας...ακόμη και τη δική μου...

Νιώθω απλά κενή και άδεια...μέχρι εχθές μεγάλωνε κάτι μέσα μου που με έκανε να βλέπω τον κόσμο πιο όμορφο γεμάτη περισσότερη ελπίδα...με συγχωρείτε για την διάθεσή μου αλλά είναι πάνω από τις δυνάμεις μου...οι ορμόνες μου κάνουν χορό!!

 

Σας φιλώ όλες με ευχές για πολλά πολλά παιδάκια!!!

Έχω ανάγκη την παρέα όλων σας και σας προσφέρω και την δική μου με όλη μου την ψυχή...

 

Καλή μου, κάνε υπομονή. Είναι πολύ νωρίς ακόμα, η θύμηση νωπή και σε πονάει..είναι απόλυτα φυσιολογικό να νιώθεις όλα αυτά τα πράγματα, να έχεις όλα αυτά τα συναισθήματα. Σήμερα πονάς, αύριο θα θυμώσεις, μεθαύριο θα φωνάξεις αλλά πίστεψέ με...θα συνεχίσεις να ζεις. Τώρα, το είπες και μόνη σου, οι ορμόνες σου κάνουν πάρτυ, ύστερα από λίγο καιρό που θα αρχίσουν να κατακαγιάζουν, όλα θα τα δεις διαφορετικά....πίστεψε με. Κρατήσου απο κάτι, σφίξε τα δόντια και κάνε κουράγιο. Το ξέρω ότι είχες κανει όνειρα για αυτό το σποράκι, όμως πλάσε μια ωραία ιστορία στο μυαλό σου για να σε κάνει να αισθανθείς καλύτερα! Εγώ είπα ότι το νυνί μου πέταξε μακρυά μου , έγινε αγγελάκι και μας προσέχει!!!!!

Μόνο μην αφήσεις τίποτα στην τύχη του και ψάξε το (εγώ έχω τελικά θρομβοφιλία)

Θα έρθουν καλύτερες μέρες....τώρα δεν το πιστεύεις αλλά ο χρόνος όλα τα κάνει και φαίνονται μικρότερα...δε θα ξεχάσεις ποτέ, αλλά θα μάθεις να ζείς με αυτό και όταν νιώσεις καλύτερα, η αγκαλιά σου θα γεμίσει με ένα άλλο υπέροχο και υγιές νυνάκι να σε γεμίσει ευτυχία.....

Έχε πίστη, όλα θα πάνε καλά!

Σου κάνω μια ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΑΓΚΑΛΙΑ!!!!!!!!

fIHpp2.png

 

lbyCp2.png

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να πω σε όλες τις κοπέλες που έχουν απώλειες να μην κάθονται.

 

ΚΙΝΗΣΗ, κορίτσια!

 

Κι εγώ την Παρασκευή έχω ραντεβού για απόξεση. Χτες που γύρισα από το γιατρό ήμουν ένα κουφάρι (έκανα χάλια και τον άντρα μου, στην τελική κι εκείνος πονάει, αλλά τον ρώτησε κανείς πώς το πήρε; ).

Το μεσημέρι ευτυχώς κοιμήθηκα, το είχα τόση ανάγκη! Το απόγευμα που ξύπνησα βγήκα στον κήπο, χάιδεψα τα σκυλάκια μου, στην αρχή ήταν δύσκολο αλλά μετά απασχολήθηκα με ψιλοδουλειές (ξέρετε, να μαζέψεις μια σακούλα που την πήρε ο αέρας, να ξαναβάλεις τη σκούπα στη θέση της που έχει καταντήσει νομάς... τέτοια πράγματα) και πριν το πάρω είδηση ο πόνος είχε απαλύνει. Δεν λέω ότι έφυγε τελείως, αλλά έμεινε σε λογικά, υποφερτά επίπεδα.

 

Είμαι στα 37 και προσπαθούμε για ένα παιδάκι 10 ολόκληρα χρόνια. Αυτή ήταν η τρίτη μου εγκυμοσύνη. Δεν θέλω να το παίξω έξυπνη, και "κοιτάχτε τι γρήγορα που τα κατάφερα!", απλά να σας δώσω αυτή τη συμβουλή: βγείτε από το σπίτι και απασχοληθείτε με κάτι. Το δυσκολότερο κομμάτι θα είναι να σηκωθείτε από το κρεβάτι και να ντυθείτε, πιστέψτε με.

 

Γρήγορη ανάρρωση και επιτυχία σε επόμενες προσπάθειες εύχομαι σε όλες.

 
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες τις κοπέλες,

 

θέλω και εγώ να μοιραστώ την εμπειρία μου μαζί σας που είχα πριν 14 ημέρες περίπου. Πριν τις γιορτές έμαθα πως είμαι έγκυος και ήταν το πιο μεγάλο δώρο που είχα πάρει ποτέ μαζί με τον άντρα μου. Δυστυχώς στις 14 Ιανουαρίου 2013 έμαθα πως πρόκειται για παλίνδρομη κύηση και έγινε η σχετική επέμβαση για να τελειώσει έτσι άδοξα η πρώτη μου εγκυμοσύνη. Είμαι 37 ετών και δεν ήμουν ποτέ ξανά έγκυος. Άργησα να προσπαθήσω για παιδί γιατί δεν είχα βρει τον κατάλληλο άντρα να γίνει πατέρας των παιδιών μου.Έτσι ένιωθα...τώρα όμως είμαι χάλια με έντονη μελαγχολία και νεύρα. Δε ξέρω πως να το αντιμετωπίσω...είναι η πρώτη μου εμπειρία, δεν το περίμενα, όπως όλες οι γυναίκες, και δεν έχω διάθεση για τίποτα...φοβάμαι να ξαναμείνω έγκυος μήπως ξαναζήσω αυτή την εμπειρία...πονάει πολύ και το ξέρετε.Δε ξέρουμε τί έφταιξε...ίσως η εξέταση στο κύημα μας δείξει σε μια εβδομάδα...θέλω την βοήθειά σας αν και ξέρω πως όλες οι κοπέλες χρειάζονται και αυτές την βοήθεια όλων μας...ακόμη και τη δική μου...

Νιώθω απλά κενή και άδεια...μέχρι εχθές μεγάλωνε κάτι μέσα μου που με έκανε να βλέπω τον κόσμο πιο όμορφο γεμάτη περισσότερη ελπίδα...με συγχωρείτε για την διάθεσή μου αλλά είναι πάνω από τις δυνάμεις μου...οι ορμόνες μου κάνουν χορό!!

 

Σας φιλώ όλες με ευχές για πολλά πολλά παιδάκια!!!

Έχω ανάγκη την παρέα όλων σας και σας προσφέρω και την δική μου με όλη μου την ψυχή...

 

Λυπαμαι πολυ για ολο αυτο που εζησες...Εγω θα σου πω απο προσωπικη εμπειρια οτι δεν πρεπει να το βαλεις κατω....Στο λεω εγω που εχασα το αγορακι μου 38 εβδομαδες , που γεννησα ολοκληρο παιδι 3450 και τωρα ειμαι εγκυος παλι και δεν ΘΑ ΤΟ ΒΑΛΩ ΚΑΤΩ ΠΟΤΕ!!ΑΚΟΥΣ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΒΑΛΕΙΣ ΚΑΤΩ!!!

 

Ειναι δυσκολο το ξερω αλλα σιγα σιγα ο πονος θα γινει πιο γλυκος...μεχρι που θα ερθει μια ακομα ελπιδα...Εισαι γεννημενη για να γινεις μανα ποτε μην το ξεχνας αυτο...!!!

 

Εμενα το μωρακι που εχασα ηταν η πρωτη μου εγκυμοσυνη και ειμαι και εγω 36 ετων.

 

Σου στελνω μια μεγαλη αγκαλια και κλεινω λεγοντας 'ΜΗΝ ΚΛΕΙΣΤΕΙΣ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ , ΜΗ ΤΟ ΒΑΛΕΙΣ ΚΑΤΩ , ΒΡΕΣ ΤΗΝ ΑΙΤΙΑ , ΞΑΝΑΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ!!''

Link to comment
Share on other sites

Λυπαμαι πολυ για ολο αυτο που εζησες...Εγω θα σου πω απο προσωπικη εμπειρια οτι δεν πρεπει να το βαλεις κατω....Στο λεω εγω που εχασα το αγορακι μου 38 εβδομαδες , που γεννησα ολοκληρο παιδι 3450 και τωρα ειμαι εγκυος παλι και δεν ΘΑ ΤΟ ΒΑΛΩ ΚΑΤΩ ΠΟΤΕ!!ΑΚΟΥΣ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΒΑΛΕΙΣ ΚΑΤΩ!!!

 

Ειναι δυσκολο το ξερω αλλα σιγα σιγα ο πονος θα γινει πιο γλυκος...μεχρι που θα ερθει μια ακομα ελπιδα...Εισαι γεννημενη για να γινεις μανα ποτε μην το ξεχνας αυτο...!!!

 

Εμενα το μωρακι που εχασα ηταν η πρωτη μου εγκυμοσυνη και ειμαι και εγω 36 ετων.

 

Σου στελνω μια μεγαλη αγκαλια και κλεινω λεγοντας 'ΜΗΝ ΚΛΕΙΣΤΕΙΣ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ , ΜΗ ΤΟ ΒΑΛΕΙΣ ΚΑΤΩ , ΒΡΕΣ ΤΗΝ ΑΙΤΙΑ , ΞΑΝΑΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ!!''

Σε ευχαριστώ τόσο πολύ για όσα μου γράφεις Μαρκέλλα!!,

 

τί να πω για την δική σου περίπτωση, που πραγματικά με συγκλόνισε. Είσαι πολύ δυνατή κοπέλα και το καταλαβαίνω από όσα γράφεις και σίγουρα τέτοιες εμπειρίες μας δυναμώνουν ακόμη περισσότερο. Σε ευχαριστώ τόσο πολύ που με τη δική σου εμπειρία προσπάθησες να μου δώσεις δύναμη. Δε θα το βάλω κάτω, ούτε είμαι άνθρωπος που το έχω βάλει ποτέ κάτω, αλλά είναι η ψυχολογία μου πολύ χάλια και κάθε μέρα προσπάθω να αισθανθώ καλύτερα και μετά θυμάμαι και απογοητεύομαι. Ξέρω πως δεν πρέπει αλλά αυτή την συμπεριφορά την καθορίζουν οι ορμόνες περισσότερο. Δεν έχω ακόμη περίοδο και όλα αυτά μου έχουν αλλάξει το σώμα και την διάθεση.

Είναι θέμα χρόνου, γιατί είναι ακόμη πολύ νωρίς να αλλάξω διάθεση αλλά να ξέρεις το προσπαθώ πολύ. Να βρω μόνο την αιτία, αν υπάρχει, που σταμάτησε την κύηση και να το παλέψω όσο μπορώ.

 

Σου εύχομαι μέσα από την ψυχή μου και με όλη μου την αγάπη που μπορεί να έχει ένας άνθρωπος να πάνε όλα καλά με την εγκυμοσύνη σου, να μην έχεις κανένα πρόβλημα, να τελειώσουν όλα με αισιοδοξία και να κάνεις πολλά ακόμη παιδάκια...να μην ξανανιώσεις πόνο, ψυχικό και σωματικό, να είσαι ευτυχισμένη και να πάρεις και να δώσεις όση αγάπη μπορείς από τα παιδάκια σου. Να είσαι μια από τις ευτυχισμένες μανούλες στη γη. Σε φιλώ και σε ευχαριστώ τόσο πολύ που μου απάντησες. Να προσέχεις πολύ τον εαυτό σου και μην αφήσεις κανέναν να επηρεάσει οτιδήποτε όμορφο στην ζωή σου.

 

Pierro

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλή μου, κάνε υπομονή. Είναι πολύ νωρίς ακόμα, η θύμηση νωπή και σε πονάει..είναι απόλυτα φυσιολογικό να νιώθεις όλα αυτά τα πράγματα, να έχεις όλα αυτά τα συναισθήματα. Σήμερα πονάς, αύριο θα θυμώσεις, μεθαύριο θα φωνάξεις αλλά πίστεψέ με...θα συνεχίσεις να ζεις. Τώρα, το είπες και μόνη σου, οι ορμόνες σου κάνουν πάρτυ, ύστερα από λίγο καιρό που θα αρχίσουν να κατακαγιάζουν, όλα θα τα δεις διαφορετικά....πίστεψε με. Κρατήσου απο κάτι, σφίξε τα δόντια και κάνε κουράγιο. Το ξέρω ότι είχες κανει όνειρα για αυτό το σποράκι, όμως πλάσε μια ωραία ιστορία στο μυαλό σου για να σε κάνει να αισθανθείς καλύτερα! Εγώ είπα ότι το νυνί μου πέταξε μακρυά μου , έγινε αγγελάκι και μας προσέχει!!!!!

Μόνο μην αφήσεις τίποτα στην τύχη του και ψάξε το (εγώ έχω τελικά θρομβοφιλία)

Θα έρθουν καλύτερες μέρες....τώρα δεν το πιστεύεις αλλά ο χρόνος όλα τα κάνει και φαίνονται μικρότερα...δε θα ξεχάσεις ποτέ, αλλά θα μάθεις να ζείς με αυτό και όταν νιώσεις καλύτερα, η αγκαλιά σου θα γεμίσει με ένα άλλο υπέροχο και υγιές νυνάκι να σε γεμίσει ευτυχία.....

Έχε πίστη, όλα θα πάνε καλά!

Σου κάνω μια ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΑΓΚΑΛΙΑ!!!!!!!!

Σε ευχαριστώ και σένα γλυκειά μου κοπέλα για όσα μου γράφεις...ξέρω πως όλες είμαστε εδώ γιατί βιώσαμε τον πόνο της απώλειας και χρειαζόμαστε επικοινωνία και αγάπη. Και σίγουρα θάρρος για να παλέψουμε την ζωή. Έχεις δίκιο είναι νωρίς, ο πόνος είναι νωπός και όλα θα περάσουν. Μακάρι να μην είχε συμβεί σε καμιά μας και να μην χρειαζόταν ο πόνος, ο χρόνος, η παρηγοριά.

Ο φόβος υπάρχει μέσα μου για μια μελλοντική εγκυμοσύνη. Τώρα πλέον έχουν μπει οι ανησυχίες αν ο/η γιατρός είναι καλός/-η, τί πρέπει να κάνω για να μην ξανασυμβεί, ποια ήταν η αιτία αν υπάρχει, όπως είπες περίπτωση θρομβοφιλίας ή κάτι άλλο. Τον Φεβρουάριο έχω ραντεβού με την γυναικολόγο μου για να με ξαναδεί. Μακάρι να βρεθεί η αιτία με κάθε τρόπο. Από τότε που έμεινα έγκυος έχω διαβάσει τόσα πολλά για την εγκυμοσύνη και μετά την παλινδρόμηση άλλα τόσα, που τώρα θέλω να κάνω όλες τις εξετάσεις για να μην ξανασυμβεί.

 

Σε ευχαριστώ όμως πολύ που μου απάντησες και σίγουρα δε θα το βάλω κάτω. Θα το προσπαθήσω όσο μπορώ, σας το υπόσχομαι.Δίνω σε σένα και σε όσες κοπέλες είναι με το ίδιο πρόβλημα είτε τώρα είτε στο παρελθόν μια μεγάλη αγκαλιά και με πολύ αγάπη σας εύχομαι να γίνετε και να είστε οι πιο καλές και γλυκιές μανούλες.

 

Πολλά φιλιά!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...