Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ποτε και πως ακουσατε καρδουλα?


Recommended Posts

Καλησπερα KLELIA07. Συγχαρητηρια για την εγκυμοσυνη σου κι ευχομαι να πανε ολα καλα και να γεννησεις ενα γερο μωρακι. Ειναι ευλογο να ανησυχεις πολυ ιδιως αν ειναι η πρωτη σου φορα. Ειναι ολα καινουργια και δεν ξερεις απο πειρας τιποτα. Προσπαθησε να χαλαρωσεις και ν απολαυσεις αυτο το θειο δωρο! Ρωτας γι αυτο το κατι που μπορει να σε κανει να καταλαβεις οτι δεν πανε καλα τα πραγματα. Θα σου πω αλλα μη βαλεις το κακο στο μυαλο σου! Πονακια θα εχεις στην αρχη. Μπορει και σε ολο το 1ο τριμηνο. Αλλα μην ανησυχεις. Να φοβηθεις τους εντονους πονους, κραμπες, και πονους στην πλατη. Επισης τα υγρα διαφορων χρωματων, καφε, ροζ, μπορει να μην ειναι και τιποτα αλλα σε καθε περιπτωση συμβουλεψου τον γιατρο σου. Ακομη και στο αιμα δειξε ψυχραιμια και μιλα με το γιατρο σου. Το μονο σοβαρο πιστευω ειναι μια αιμοραγια. Μη βαζεις τιποτα ομως στο μυαλο σου. Ξεκουρασου, χαλαρωσε κι απολαυσε το! Η ψυχολογια παιζει σημαντικο ρολο. Σου ευχομαι οτι καλυτερο. Και για οποιαδηποτε απορια εμεις ειμαστε εδω!

:D My husband

My boys

My whole life :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αχ σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου, πραγματικά τα έχω παίξει, γιατί ήρθε πολύ ξαφνικά χωρίς να το περιμένουμε, και ειλικρινά ακόμα και εγώ και ο σύντροφος μου δεν ξέρουμε τι μας γίνεται..

και το άγχος όπως καταλαβαίνεις ειναι πολύ μεγάλο..

Link to comment
Share on other sites

Που ν ακουσεις και την καρδουλα! Και να το βλεπεις να μεγαλωνει και να παιρνει μορφη! Θα τρελαθεις! Οταν θ αρχισει να κουνιεται και να το νιωθεις! Απιστευτα συναισθηματα! Ξεκουρασου πολυ! Δεν υπαρχει ομορφοτερο πραγμα στη ζωη μιας γυναικας! Θα χαρω πολυ να μαθαινω νεα σου!

:D My husband

My boys

My whole life :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ τελεια ακομα δεν μπορω να το σκεφτω καλα στην αρχη νομιζα οτι ητσν η δικη μου αλλα ολα καλα,,,,και οπως μου ειπε και ο γιατρος ειναι λιγο νευροσπαστο ετσι Γρήγορα που χτυπαγε

Link to comment
Share on other sites

Βεβαιωθηκες τωρα οτι ολα ειναι καλα? Σου φυγε λιγο το αγχος? Μπραβο κοριτσακι μου! Ευχομαι να σου πανε ολα καλα μεχρι το τελος! Μονο ξεκουρασου πολυ! Μη σκεφτεσαι αφου ειμαι καλα ας σηκωσω λιγο βαρος, ας περπατησω λιγο παραπανω. Οσο μπορεις ξεκουρασου. Μετα το πρωτο τριμηνο ολα θα ειναι πιο ευκολα! Τι αλλο σου ειπε ο γιατρος? Σου δωσε εξετασεις? Συμπληρωματα? Αν θες μπορεις να μου μιλας! Αημερα σιγουρα θα ειναι μια απ τις καλυτερες νυχτες σου! Καληνυχτα λοιπον!!!

:D My husband

My boys

My whole life :D

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοριτσάκι μου..

Εξετάσεις μου είχε δώσει από την προηγούμενη φορά και είχα κάνει όποτε τώρα τον άλλο μήνα μου είπε

Χάπια μου έδωσε και έχω ψιλομπερδευτεί λίγο τι ειναι τι

Filicine eviol και trofocard

 

Αν και με την δουλειά (δημοσιογράφος) σε τηλεοπτικό σταθμό προσπαθώ όσο μπορώ..

Συμπτώματα δεν έχω ακόμα αν εξαιρέσεις οτι νυστάζω συνέχεια και απλά έχω αρχίσει να έχω κάτι παράξενες λιγούρες..

Προχθες ζήταγα 2η ώρα την νύχτα σαλάμι αέρος με παπάγια..

Ασε..

Αυτά τα νέα προς το παρών

Α μου είπε επίσης οτι θα με δει ξανά τέλος του μήνα και αρχές αυγούστου θα πάω στο μητέρα να κάνω την εξέταση για το σύνδρομο down...

Link to comment
Share on other sites

Τα Filicine σου τα εδωσε για καλυτερη απορροφηση του σιδηρου. Το παιρνεις πρωι, νηστικη. Τα αλλα δεν ξερω τι ειναι. Ισως σιδηρος και ασβεστιο? Αν δεν εχεις προβληματα για να παρεις κατι αλλο μονο αυτα σου δινουν μεχρι να γεννησεις!

Εχεις και λιγουρες ε? Χαχαχα! Εγω δεν το ενιωσα αυτο σε καμια απ τις εγκυμοσυνες μου! Μονο απιστευτα πρησμενο στηθος και πονακια χαμηλα, αραια και που.

Οποτε ολα ειναι μια χαρα! Εξετασεις θα κανεις καθε μηνα. Υπομονη!

Ο συντροφος σου πως το πηρε? Ειστε καιρο μαζι?

Α ναι! Και η νυστα πανω απ ολα! Το μωρο καταναλωνει απιστευτη ενεργεια! Να τρως καλα και να ξεκουραζεσαι!

Αυτα για σημερα! Καλη συνεχεια!

:D My husband

My boys

My whole life :D

Link to comment
Share on other sites

Η Eviol einai bitamini e και το trofocard μαγνήσιο...

εχω πρόβλημα σιδήρου... μου βγήκε 23 υπερβολικά χαμηλό και θα πάω και σήμερα να μου δώσει.

είμαστε τέσσερα χρόνια μαζί..

Μενουμε μαζί αυτός μπορώ να σου πω κάνει ποιο χαζός από μένα..

Εγώ είμαι λίγο πιο συγκροτημένη ενώ αυτός έχει αρχίζει και ονειρεύεται την κορή του ενώ εμένα δεν με νοιάζει.. απλά όλα να πανε καλα΄

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα! Σιγουρα οι γιατροι δινουν τα συμπληρωματα παντα με βαση τα αποτελεσματα των εξετασεων. Εμενα απ την πρωτη μερα μου ειχε δωσει filicine, ασβεστιο και σιδηρο. Και δοξα τω θεω δε χρειαστηκε να παρω τιποτ αλλο σε καμια απ τις δυο εγκυμοσυνες μου. Στην τριτη δε μου δωσε τιποτα γιατι απ την αρχη δεν πηγαιναν καλα τα πραγματα και ηθελε πρωτα να τελειωσουμε με ΟΛΕΣ τις εξετασεις και μετα να δουμε τι θα κανουμε.

Χαιρομαι παρα πολυ που ο συντροφος σου ειναι ενθουσιασμενος με την εγκυμοσυνη! Διαβαζω διαφορα ασχημα εδω μεσα για τις απροοπτες εγκυμοσυνες και για κοπελες σε απογνωση κι ειναι κριμα! Περιμενει και κορη? Χαχαχα! Παραγγελια!!!

Ποσων χρονων εισαι? Φαινεται οτι δεχτηκες πολυ καλα το θεμα εγκυμοσυνη εκτος γαμου και το χουν λιγοι αυτο! Καλη συνεχεια απο μενα!

:D My husband

My boys

My whole life :D

Link to comment
Share on other sites

Είμαι στα 33 όχι δεν είχα θέμα μαζί του κανένα από την πρώτη ημέρα και μπορώ να σου πω εγώ επαθα το σοκ όχι εκεινος...

Δεν περίμενα τετοια αντίδραση αλλά από την πρώτη ημέρα δείχνει να το θέλει σαν τρελός και με προσέχει οσο τίποτα

Οχι τα διαβαζω και εγώ αλλά καμία σχέση...

 

Ενταξει οσο για το θέμα του γάμου πάντα ήμουν κατά και αν σκεφτόμασταν να το κάνουμε θα γίνονταν καθαρά και μόνο για τους γονεις και για τα τυπικά εγώ δεν καίγομαι και τόσο να φορέσω νυφικό...

Link to comment
Share on other sites

Χαιρομαι παρα πολυ που ειστε και οι δυο συνειδητοποιημενοι και ξερετε τι θελετε. Αυτο ειναι το παν σε μια σχεση. Και μιας και μιλαμε για ενα μωρο που "ετυχε" ειναι πολυ θετικο το οτι θα μεγαλωσει σ ενα περιβαλλον με αγαπη και κατανοηση. Μπραβο σου κοριτσι μου για τις επιλογες σου και για τις θεσεις σου!

:D My husband

My boys

My whole life :D

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας!

 

Εγώ είχα τον πρώτο υπέρηχο ενώ ήμουν 6 εβδομάδων και 2 ημερών και την άκουσα την καρδούλα, μάλιστα η γιατρός μου είπε πως πρέπει να ήταν και η πρώτη μέρα που άρχισε να χτυπά ... :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλως τα κοριτσια! Με το καλο τα μωρακια σας! Εγω να σας πω την αληθεια δε θυμαμαι ποτε ακουσαμε καρδουλα! Εχουν περασει 10 χρονια απ την πρωτη μου εγκυμοσυνη και 6 απ τη δευτερη. Η τριτη δυστυχως δεν ηταν τυχερη! Στις 6 εβδομαδες ειδαμε μονο σακο, στις 7 το ιδιο και μια μερα πριν κλεισω την 8η απεβαλα! Δυστυχως! Καλες εγκυμοσυνες να εχετε!

:D My husband

My boys

My whole life :D

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα κοριτσια. Καινουργια στη παρεα και ηθελα να ρωτησω αν ξερει καμια αν πρεπει να συμπληρωθουν οι 6 εβδομαδες για να ακουστει η καρδουλα. Εχουμε ραντεβου με το γιατρο την Πεμπτη και θα ειμαι 5 εβδομαδων και 5 ημερων. Λετε να ακουστει; Να ξερω να μην απογοητευτω!

C3prp3.png

XP3Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

καλησπέρα σε όλες!!!

εγώ είμαι 7+1 τώρα στην δεύτερη εγκυμοσύνη και την προηγούμενη εβδομάδα ακούσαμε την καρδία και είδαμε την μικρή πυγολαμπίδα! ήμουν 6+2 :)

Το θαύμα της ζωής βρίσκεται μέσα μας...

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα! Καλημερα! Ειναι η πρωτη φορα που γραφω καθως πριν απο 1 εβδομαδα εμαθα οτι ειμαι εγκυος! :-P Πηγα κατευθειαν στο γιατρο και μου ειπε οτι ειμαι 4 εβδομαδων αλλα δε φαινεται ακομη κατι γιατι ειναι νωρις, μόνο ένα παχύ ενδομήτριο... Μεθαύριο έκλεισα πάλι 5 εβδομάδων αυτη τη φορά! Τι λετε; θα δούμε κάτι αυτή τη φορά; Έστω σάκο; Μ' εχει φαει η αγωνια, τι ηθελα και το εκανα τοσο νωρις το τεστ!

0g1Ip2.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Αθανασια κ συγχαρητήρια !! Ειναι όντως πολυ νωρίς καρδούλα ακούς μετα την 6 βδομαδα προς 7 δηλαδή . Πιστεύω στη. Πέμπτη σάκο θα δεις . Εξαρτάται κ απο την χοριακη σου νομίζω . Για την ωρα μια χαρα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από μένα!

Είμαι στη 2η εγκυμοσύνη μου τώρα και διανύω την 6w 2d. Χθες ακούσαμε καρδούλα με 136 παλμούς και το φασολάκι είναι 45 χιλιοστά :P

Με το καλό σε όλες τις μέλλουσες μανούλες να έχουμε σε λίγο καιρό υγιή μωράκια στην αγκαλιά :P

vVKkp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, κορίτσια!

Κι εγώ διανύω την 2η εγκυμοσύνη μου, είμαι στην 6η εβδομάδα και προχθές 5εβδ. & 5ημ. είδαμε εμβρυάκι κι ακούσαμε καρδούλα!!

Εύχομαι σε όλες μας τελειόμηνες εγκυμοσύνες & γερά μωράκια!!!

l1ITp3.png HDApp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

γεια σας ειμαι καινουργια στη παρεα και θελω βοηθεια γιατι κοντευω να τρελλαθω...ειχα μια παλινδρομη κυηση τον Φεβρουαριο 2015 και τωρα ξανα εμεινα εγκυος.πηγα στο γιατρο μου στη 4η εβδομαδα με χοριακη 1665 μου εκανε υπερηχο αρχισε να μου λεει δεν φαινεται κατι μαλλον παλι θα παλινδρομησει η θα χρειαστει αποξεση κτλ ξανα παω με χοριακη 4300 και μου λεει τωρα βλεπω κενο σακο δεν υπαρχει κατι μεσα.παω σε αλλον γιατρο μου λεει εγω βλεπω οτι εισαι 5 εβδομαδων μου κανει υπερηχο μου λεει ολα καλα ξανα ελα σε 10 μερες να ακουσουμε καρδια....τι να πιστεψω δεν ξερω....βοηθεια!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...