Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ


Recommended Posts

Καλησπέρα και από μένα.Γράφω πρώτη φορά και θα ήθελα να μοιραστώ το πρόβλημα μου μαζί σας. Λοιπόν.....Η κόρη μου 3 χρονών και 3 μηνών άρχισε να λέει λεξούλες πριν από 9 μήνες δλδ 2,5 χρονων περίπου.Μάλλον αργά....Μέχρι τότε δεν έλεγε σχεδόν τίποτε ούτε μαμά ούτε μπαμπά..Ομως μετά η εξέλιξή της ήταν ραγδαία και μέσα σε λίγους μήνες είπε σχεδόν τα πάντα οπότε η ανησυχία :( μας έγινε χαρά :)Να σημειώσω ότι έκοψε πρόσφατα και πολύ εύκολα το pampers και την μπιμπίλα(μεγάλο πάθος) ενω κοιμάται μόνη της από μικρή. Επίσης αναγνωρίζει όλα τα γράμματα,τους αριθμούς,τα σχήματα και τα χρώματα,κανει πολλα παζλ,της αρέσει να της διαβάζουμε παραμύθια και ποιηματάκια(τα οποία αποστηθίζει με ευκολία) και μπορεί να παιξει αρκετή ωρα μονη της. Να σημειώσω εδώ ότι ήταν και είναι(αλλά σε μικρότερο βαθμό) ένα πολύ ζωηρό και κινητικό παιδί από τότε που γεννήθηκε, πολύ χαρούμενη και χαμογελαστή,γλωσσού,περίεργη με το κάθε τι,όλα θέλει να τα πιάσει με άλλα λόγια ανήσυχη αλλά και ισχυρή προσωπικότητα(πολλά πράγματα θέλει να τα κάνει μόνη της). Το πρόβλημα είναι ότι ενώ έχει πλούσιο και αρκετά καθαρό λεξιλόγιο,δεν συζητάει ή δεν επικοινωνεί(δεν ξέρω πιό είναι το σωστό) μαζί μας ή καλύτερα σε πολύ χαμηλό επίπεδο.Οταν τι ρωτάμε τι είναι αυτό ή πως κάνει ο σκύλος απαντά αλλά όταν ρωτάμε πως σε λένε ή που πήγες ή ποιον είδες εκει τίποτα....σαν να μην το ακούει, σαν να μην δίνει καμμιά σημασία...Οταν θέλει κάτι το λέει σχέδον μονολεκτικά π.χ. παγωτό,γλυκό,νερό.....Οταν τι ρωτάμε αν θέλεις γλυκό π.χ.δεν λέει ποτέ ναι απλώς το επαναλαμβάνει, όταν όμως δεν θέλει κάτι λέει όχι .Με τους ξένους τα πράγματα ειναι χειρότερα, μιλάει πιό δύσκολα.Οταν της λέμε π.χ. γιατί δεν μιλάς στον Κωστάκη ή πως λένε τον μπαμπά αρχικά γελάει πονηρά και ντρέπεται . Γενικά δεν λέει π.χ. μαμά θέλω να πάω εκεί ή μπαμπά θέλω να μου φέρεις εκείνο .Θα έλεγα ότι ήμαστε σε ένα στάδιο μονολεκτικών διαπιστώσεων π.χ. μαρούλι, πεταλούδα ενώ οι προτάσεις της μου φαίνεται ότι είναι μία επανάληψη δικών μας προτάσεων ή κάτι πού έχει ακούσει από ένα παραμυθι π.χ. μερικές φορές βλέποντας τα νύχια του μπαμπά της θα πεί '' ειναι μεγάλα, πρέπει να τα κόψουμε. δεν πονανε'' δλδ ότι της λέμε για να της κοψουμε τα δικά της. Επίσης έχει την τάση να επαναλαμβάνει μια λέξη ή μια μικρη προτασούλα πολλές φορές μέχρι να της πουμε και εμείς κάτι. Θα πρέπει να αναφέρω ότι έχει δει πολύ τηλεόραση από μικρή ηλικία για να φαει και να καθήσει λίγο ήσυχη-αρχικά διαφημίσεις,μετά τα all time classic ζουζούνια και τελευταία πάρα πολλά θεατρικά παραμύθια και παραμύθια κινουμένων σχεδίων- πράγμα που έχει κοπεί εδώ και μερικές μέρες εντελώς καθώς έστω και αργά καταλάβαμε οτι ήταν πολύ λάθος. Και αυτό γιατί μπορεί όταν παιζει μόνη της ή όταν την βάζουμε για ύπνο να εξιστορήσει παραμύθια-που τα εχει ακούσει ή δει άπειρες φορές- για πολύ ώρα. Εχω την εντύπωση ότι έχει απορροφηθεί πολύ από όλα αυτά σε βάρος της επικοινωνίας. Θα πρέπει να πω ότι κάνει προόδους αργά αλλά σταθερά στην επικοινωνία(παλιά δεν μας κοιτουσε στα μάτια σχεδόν καθόλου ενω τώρα σχεδόν κανονικά) αλλά και στην συμπεριφορά (τουλάχιστον στο σπίτι ειναι αρκετά φρόνιμη) Σημειωτέων ότι έζησε την ασθένεια και τον θάνατο της αγαπημένης της γιαγιάς πριν από 1,5 χρόνο και έπειτα μία μετακόμιση σε άλλη πόλη όπου εκτός από μπαμπά και μαμά έχει πολύ λίγες επάφες με αλλους και ιδίως με παιδάκια. Δεν ξέρω αν θα βοηθουσε ο παιδικός? Τι λέτε? Παρακαλώ τα φώτα σας......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


riada,καλώς ήρθες,

μήπως θα ήτανε σκόπιμο να απευθηνθείτε σε ειδικό για ότι σας απασχολεί σχετικά με το παιδί?

Ο παιδίατρος που το παρακολουθέι τι λέει σχετικά μ'αυτό?

Πιστέυω ότι τελευταία σας προτεραιότητα θα έπρεπε να έιναι το αν θα πάει η όχι παιδικό και αφου είχατε δεί πρώτα το θέμα ιατρικά κι αποκλείοντας όποιο πιθανό πρόβλημα. :)

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites

Η παιδίατρος που εχει να την δει αρκετό καιρό(σε τηλεφωνική επικοινωνία καθώς ήμαστε σε άλλη πόλη ) μας είπε ότι ίσως να πρόκειται για κάποια ψυχοκινητική ανωριμότητα αλλά μας είπε ότι καλό θα ήταν να κάνουμε μια επίσκεψη σε κάποιον αναπτυξιολόγο, οπότε μάλλον από βδομάδα θα τον επισκεφθούμε.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι αφού το παιδί άρχισε να μιλάει σχετικά πρόσφατα, χρειάζεται τον χρόνο του, για να φτάσει σε "κανονικό" επίπεδο επικοινωνίας. Πιστεύω ότι νιώθει ασφάλεια στο να επαναλαμβάνει αυτά που έμαθε πρόσφατα (τόσες και τόσες λέξεις!) πριν προχωρήσει παρακάτω. Νομίζω ότι η επανάληψη σε αυτή την ηλικία είναι κάτι φυσιολογικό. Παρόλα αυτά, θα συμφωνήσω μαζί σου ότι τα ερεθίσματα από την τηλεόραση μάλλον κακό κάνουν στην επικοινωνία, παρόλο που το μωρό μπορεί να παπαγαλίζει τραγουδάκια κτλ. Από την άλλη, έχει καταφέρει πολλά τον τελευταίο καιρό (πάνες, πιπίλα κτλ) και ως γνωστό, όταν ένα παιδάκι προχωράει πολύ γρήγορα σε έναν τομέα, μπορεί να καθυστερεί σε άλλους τομείς, αλλά τελικά όλα γίνονται :wink:

 

Δεν ξέρω αν είναι καλό για το δικό σου παιδί να πάει στον παιδικό μόνο και μόνο για να βελτιώσει την επικοινωνία, ίσως μπορείς να την φέρεις σε επαφή με άλλα παιδιά εκτός σχολικού περιβάλλοντος.

 

Κατά τα άλλα, πιστεύω ότι πολύ χρησιμες συμβουλές περιέχονται στο βιβλίο της Sally Ward "Μαθαίνω το παιδί μου να μιλάει". Εν ολίγοις, προτείνει μισή ώρα κάθε μέρα, χωρίς κανέναν εξωτερικό περισπασμό, χωρίς παρατηρητές, όπου το παιδί παίζει ελεύθερα και ο γονιός σχολιάζει (χωρίς ερωτήσεις) το επίκεντρο ενδιαφέροντος του παιδιού. Με αυτό τον τρόπο, το παιδί μαθαίνει να ντύνει με λόγο σκέψεις και πράξεις. Μέσα από τα παραδείγματα, δείχνει ποια λάθη κάνουν συνήθως γονείς, παππούδες κτλ στην επικοινωνία, πχ γρήγορη ομιλία, δεν κοιτάζουν το παιδί, τηλεόραση/ραδιόφωνο από πολύ νωρίς, πολλές/επαναλαμβανόμενες ερωτήσεις στο παιδί, παροτρύνσεις του τύπου "πες μπαμπά", να εστιάζουν στα λεκτικά λάθη, να μην μιλάνε αρκετά στα μικρά μωρά, να μην ανταποκρίνονται στους ήχους που δοκιμάζουν, να κάνουν διδασκαλία κτλ. Μια άλλη "παγίδα" είναι το ήσυχο παιδί που παίζει μόνο του ευχάριστα και αναπτύσσει την φαντασία του αλλά είναι αναμενόμενο έτσι να μην αναπτύσσει τις δεξιότητες επικοινωνίας. Βοηθάει να της μιλάτε περιγράφοντας την τρέχουσα δραστηριότητα σας, να επαναλαμβάνετε εσείς αυτά που λέει εκείνη (με τη σωστή προφορά, χωρίς να διορθώνετε), να μην πιέζετε για απαντήσεις.

 

Κι εμείς λόγω κούρασης δυσκολευόμαστε αρκετά να κάνουμε κάποια πράγματα και προσπαθούμε να κόψουμε την τηλεόραση, να μιλάμε περισσότερο, να ακούμε περισσότερο ... Η διαφορά από μέρα σε μέρα είναι αξιοσημείωτη, όταν έχουμε καταφέρει να επικοινωνήσουμε σωστά.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ amaretto για τις πολύ χρήσιμες συμβουλές , και εγώ πιστεύω ότι θέλει το χρόνο της γιατί βλέπω ότι βελτιώνεται με τον καιρό, σήμερα π.χ. μού είπε ''θέλω το μπαζλ'', πριν από 2 μήνες αυτό θα ήταν αδιανόητο. Βέβαια ο δρόμος ακόμη είναι μακρύς και όταν βλέπεις άλλα παιδάκια της ηλικίας της ή και μικρότερα να κάνουν κανονικό διάλογο ταρακούνιέσαι-απογοητεύεσαι. Σίγουρα όμως αυτές οι συγκρίσεις δεν βοηθούν γιατί κάθε παιδί είναι διαφορετικό .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 13 χρόνια μετά...
On 12/9/2008 at 12:31 ΠΜ, riada είπε:

Καλησπέρα και από μένα.Γράφω πρώτη φορά και θα ήθελα να μοιραστώ το πρόβλημα μου μαζί σας. Λοιπόν.....Η κόρη μου 3 χρονών και 3 μηνών άρχισε να λέει λεξούλες πριν από 9 μήνες δλδ 2,5 χρονων περίπου.Μάλλον αργά....Μέχρι τότε δεν έλεγε σχεδόν τίποτε ούτε μαμά ούτε μπαμπά..Ομως μετά η εξέλιξή της ήταν ραγδαία και μέσα σε λίγους μήνες είπε σχεδόν τα πάντα οπότε η ανησυχία :( μας έγινε χαρά :)Να σημειώσω ότι έκοψε πρόσφατα και πολύ εύκολα το pampers και την μπιμπίλα(μεγάλο πάθος) ενω κοιμάται μόνη της από μικρή. Επίσης αναγνωρίζει όλα τα γράμματα,τους αριθμούς,τα σχήματα και τα χρώματα,κανει πολλα παζλ,της αρέσει να της διαβάζουμε παραμύθια και ποιηματάκια(τα οποία αποστηθίζει με ευκολία) και μπορεί να παιξει αρκετή ωρα μονη της. Να σημειώσω εδώ ότι ήταν και είναι(αλλά σε μικρότερο βαθμό) ένα πολύ ζωηρό και κινητικό παιδί από τότε που γεννήθηκε, πολύ χαρούμενη και χαμογελαστή,γλωσσού,περίεργη με το κάθε τι,όλα θέλει να τα πιάσει με άλλα λόγια ανήσυχη αλλά και ισχυρή προσωπικότητα(πολλά πράγματα θέλει να τα κάνει μόνη της). Το πρόβλημα είναι ότι ενώ έχει πλούσιο και αρκετά καθαρό λεξιλόγιο,δεν συζητάει ή δεν επικοινωνεί(δεν ξέρω πιό είναι το σωστό) μαζί μας ή καλύτερα σε πολύ χαμηλό επίπεδο.Οταν τι ρωτάμε τι είναι αυτό ή πως κάνει ο σκύλος απαντά αλλά όταν ρωτάμε πως σε λένε ή που πήγες ή ποιον είδες εκει τίποτα....σαν να μην το ακούει, σαν να μην δίνει καμμιά σημασία...Οταν θέλει κάτι το λέει σχέδον μονολεκτικά π.χ. παγωτό,γλυκό,νερό.....Οταν τι ρωτάμε αν θέλεις γλυκό π.χ.δεν λέει ποτέ ναι απλώς το επαναλαμβάνει, όταν όμως δεν θέλει κάτι λέει όχι .Με τους ξένους τα πράγματα ειναι χειρότερα, μιλάει πιό δύσκολα.Οταν της λέμε π.χ. γιατί δεν μιλάς στον Κωστάκη ή πως λένε τον μπαμπά αρχικά γελάει πονηρά και ντρέπεται . Γενικά δεν λέει π.χ. μαμά θέλω να πάω εκεί ή μπαμπά θέλω να μου φέρεις εκείνο .Θα έλεγα ότι ήμαστε σε ένα στάδιο μονολεκτικών διαπιστώσεων π.χ. μαρούλι, πεταλούδα ενώ οι προτάσεις της μου φαίνεται ότι είναι μία επανάληψη δικών μας προτάσεων ή κάτι πού έχει ακούσει από ένα παραμυθι π.χ. μερικές φορές βλέποντας τα νύχια του μπαμπά της θα πεί '' ειναι μεγάλα, πρέπει να τα κόψουμε. δεν πονανε'' δλδ ότι της λέμε για να της κοψουμε τα δικά της. Επίσης έχει την τάση να επαναλαμβάνει μια λέξη ή μια μικρη προτασούλα πολλές φορές μέχρι να της πουμε και εμείς κάτι. Θα πρέπει να αναφέρω ότι έχει δει πολύ τηλεόραση από μικρή ηλικία για να φαει και να καθήσει λίγο ήσυχη-αρχικά διαφημίσεις,μετά τα all time classic ζουζούνια και τελευταία πάρα πολλά θεατρικά παραμύθια και παραμύθια κινουμένων σχεδίων- πράγμα που έχει κοπεί εδώ και μερικές μέρες εντελώς καθώς έστω και αργά καταλάβαμε οτι ήταν πολύ λάθος. Και αυτό γιατί μπορεί όταν παιζει μόνη της ή όταν την βάζουμε για ύπνο να εξιστορήσει παραμύθια-που τα εχει ακούσει ή δει άπειρες φορές- για πολύ ώρα. Εχω την εντύπωση ότι έχει απορροφηθεί πολύ από όλα αυτά σε βάρος της επικοινωνίας. Θα πρέπει να πω ότι κάνει προόδους αργά αλλά σταθερά στην επικοινωνία(παλιά δεν μας κοιτουσε στα μάτια σχεδόν καθόλου ενω τώρα σχεδόν κανονικά) αλλά και στην συμπεριφορά (τουλάχιστον στο σπίτι ειναι αρκετά φρόνιμη) Σημειωτέων ότι έζησε την ασθένεια και τον θάνατο της αγαπημένης της γιαγιάς πριν από 1,5 χρόνο και έπειτα μία μετακόμιση σε άλλη πόλη όπου εκτός από μπαμπά και μαμά έχει πολύ λίγες επάφες με αλλους και ιδίως με παιδάκια. Δεν ξέρω αν θα βοηθουσε ο παιδικός? Τι λέτε? Παρακαλώ τα φώτα σας......

Riada καλησπέρα!

 

Ξέρω πως το θέμα αυτό είναι πάρα πολύ παλιό αλλά αν τύχει και δεις το μήνυμα, μίλα μου αν έχεις την καλοσύνη για την εξέλιξη της κόρης σου, η οποία πια είναι ολόκληρη κοπέλα βέβαια! Έχω ένα αγοράκι 4 χρονών με την ίδια εικόνα.

 

Ευχαριστώ πολύ!!

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Linda18 είπε:

Riada καλησπέρα!

 

Ξέρω πως το θέμα αυτό είναι πάρα πολύ παλιό αλλά αν τύχει και δεις το μήνυμα, μίλα μου αν έχεις την καλοσύνη για την εξέλιξη της κόρης σου, η οποία πια είναι ολόκληρη κοπέλα βέβαια! Έχω ένα αγοράκι 4 χρονών με την ίδια εικόνα.

 

Ευχαριστώ πολύ!!

αν θελεις γραψε λιγα παραπανω για τον γιο σου,να σου απαντησουν μαμαδες που μπαινουν κ τωρα

στο παιδακι της riada ειναι λογικο αφου αργησε να μιλησει να αργησει για προτασεις.ο γιος σου παει σχολειο;

εχω δυο παιδια λιγομιλητα.ειδικα ο μικρος παρα πολυ ντροπαλος,ο κοσμος θα νομιζει οτι δ μιλαει.στο σπιτι γλωσσα δ βαζουν μεσα

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Linda18 είπε:

Riada καλησπέρα!

 

Ξέρω πως το θέμα αυτό είναι πάρα πολύ παλιό αλλά αν τύχει και δεις το μήνυμα, μίλα μου αν έχεις την καλοσύνη για την εξέλιξη της κόρης σου, η οποία πια είναι ολόκληρη κοπέλα βέβαια! Έχω ένα αγοράκι 4 χρονών με την ίδια εικόνα.

 

Ευχαριστώ πολύ!!

Ο παιδίατρος τι λέει? Δεν κατάλαβα αν μιλάει μονολεκτικά ή κάνει ολόκληρες προτάσεις. Αν μιλάει μονολεκτικά έχεις συμβουλευτεί κάποιον ειδικό? Μήπως  χρειάζεται πχ κάποια λογοθεραπεία..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...