Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Στερεές τροφές & θηλασμός από 7ο μήνα


Recommended Posts

Ω, όχι...!!! Γκουγκλαρα τον καινοφανή όρο "αναστολεας θρεψης" και έπεσα πάνω στη δίαιτα gaps... Πες μου ότι δεν είναι από κει οι πληροφορία για το ταχίνι! Αλλιώς, πάω πάσο, αρκετά μέτωπα έχω ανοίξει στο φόρουμ (ομοιοπαθητική, colostrum, εμβολιοφοβία)...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γιατί Scratee τι έχει η GAps? μερικά που λέει δεν είναι και άσχημα :-) το να μην φας ποτέ πατάτα είναι λίγο δύσκολο αλλά στην γενική εικόνα δεν έχει και πολύ άδικο :-)

 

Nina- Nana όλα πολύ σωστά για το ωμεγα 3 αν και καλύτερο από το μουρουνελαιο είναι το κανονικό ωμέγα 3 συμπλήρωμα που δεν έρχεται από το συκώτι του ψαριού .. Μάλιστα για οποία ψάχνει κάτι τέτοια ένα από τα καλύτερα είναι το Pro-efa έχει αρκετά υψηλά πόσο στα ωμεγα 3 σε βαθμό θεραπευτικό για καθυστέρηση ομιλίας κλπ

Link to comment
Share on other sites

Popi εμάς πάντως μας έχουνε πει ότι είναι φυσιολογικότατο στην αρχή των στερεών να μην παίρνει βάρος το παιδί!

Από εκεί που τρώει παχυντικά γάλα όλη μέρα, μετά τρώει καροτσάκι και σουπιτσα οπότε τι περιμένεις ;

Εγώ προσωπικά θα συνέχιζα με αυτό που κανείς και θα θηλάζει καπάκι μετά το γευμα

Link to comment
Share on other sites

Γιατί Scratee τι έχει η GAps? μερικά που λέει δεν είναι και άσχημα :-) το να μην φας ποτέ πατάτα είναι λίγο δύσκολο αλλά στην γενική εικόνα δεν έχει και πολύ άδικο :-)

 

 

 

http://www.sciencebasedmedicine.org/gaps-diet/

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μέχρι στιγμής τα ερευνητικά της GAPS τα έχω δώσει σε τρεις παιδιάτρους να τα τσεκάρουν άγνωστοι μεταξύ τους, με διαφορετικές ηλικίες και προσεγγίσεις στην ιατρική (ομοιοπαθητικός, συμβατικός φειδωλός στα φάρμακα, συμβατικός η χαρά της φαρμακοβιομηχανίας) και οι τρεις μου είπαν ότι έχουν επιστημονική βαση και είναι μια χαρά.

 

Και οι τρεις μου επέστησαν την προσοχή στο ότι είναι πρωτόκολλο και στο ότι πρέπει να κρατάει για λίγο, δεν είναι διατροφή που την κρατάς για πάντα.

 

Και η ίδια η Καμπελ λέει ακριβώς το ίδιο και μάλιστα σου λέει και με πιο τρόπο να επανεντάξεις σταδιακα τις τροφές που έχεις βγάλει. Είναι κοπιαστική, αλλά είναι δυνατό να έχει πολύ καλά αποτελέσματα από ό,τι παρατηρώ. Δεν είναι αρκετή, ενδεχομένως να χειάζονται και άλλες παρεμβάσεις αλλά σε βοηθά να διατηρήσεις ένα καλό επίπεδο υγείας και να χτίσεις εκεί επάνω.

 

Κάνε ένα κόπο να τα κοιτάξεις σκρατέ εσύ η ίδια, γιατί η επιστημονική σου γνώμη σου μετράει...

 

Babycute δε θα μείνετε χωρίς πατάτα και ρύζι για πάντα.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Στο μέτρο που προτείνει έναν υγιεινό τρόπο ζωή (αυτόν που ξέρουμε όλοι, τύπου παν μέτρον άριστον, αποφυγή σκουπιδοτροφών), φυσικά και είναι οκ. Οποιεσδήποτε παρεκτροπές από αυτή τη γραμμή (ωμά αυγά, σπιτικό κεφιρ κτλ αλλά και εμμονή σε μονοφαγίες)είναι, εν δυνάμει, επικίνδυνες. Η υποτιθέμενη θεραπεία πάσας νόσου δεν έχει τεκμηριωθεί σε καμία μελέτη.

 

Τα λέει αναλυτικά το λινκ που έβαλα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα να κάνει τα δικά της! Προς Θεού! Οτιδήποτε επικίνδυνο διατροφικά δεν έχει θέση στη συζήτηση. Ειναι διαφορετικό να σου λέει ο παιδίατρος "τώρα μετά τους 6 μήνες θα θηλάζεις μόνο πρωί και βράδυ" κι η μαμά να μην το ακούσει (και καλά θα κάνει) και διαφορετικό να σου λέει "όχι μέλι πριν το χρόνο" κι η μαμά να δώσει!

Νομίζω όμως ότι ούτε επικίνδυνο ειναι να μη δώσει μια μαμά έτοιμη κρέμα στο παιδι της κι αντιθέτως να δώσει τροφές φυσικές και με σίδηρο.

Ο μέσος Έλληνας παιδίατρος στην Ελλάδα αυτή τη στιγμή δεν έχει ούτε τις γνώσεις ούτε την εμπειρία να στηρίξει στο θηλασμό και τη διατροφή τα νήπια. Αυτό γιατί τη στιγμή που οι φαρμακευτικές τους στέλνουν στα συνέδρια να ξεστραβωθούν (καλά ίσως να μην ειναι μόνο αυτός ο σκοπός τους) αυτοί κουβαλούν όλο το σόι τους στην καλύτερη, στη χειρότερη τη φιλενάδα τους και κάνουν τουρισμό χωρις να παρακολουθούν. Τα ξέρουμε απο μέσα, πλέον δεν έχω χρόνο ούτε την υπομονή να κρύβομαι πίσω απο το δάχτυλο μου! Τα ερεθίσματα ειναι πολλα και διαθέσιμα στη μέση ελληνίδα μάνα που θέλει να ψαχτεί.

Και πάλι το καλύτερο ειναι να συζητούνται όλα με τον παιδίατρο, να μιλάει η μαμά για το τι θέλει για το παιδί της.

 

συμφωνω μαζι σου nina nina,,,,αλλα ηθελα να προσθεσω (και εδώ δινω <ελαφρυντικα> στους παιδιατρους) πως η διατροφή των βρεφων-νηπιων εχει να κανει ουσιαστικα με τις διατροφικες συνήθειες της μαμας,,,,πχ οι δικες μου φιλες νομιζουν πως να τρως βρωμη και να δινεις και στο μωρο σου είναι μεσαιωνικο βασανιστηριο,,,

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Στο μέτρο που προτείνει έναν υγιεινό τρόπο ζωή (αυτόν που ξέρουμε όλοι' date=' τύπου παν μέτρον άριστον, αποφυγή σκουπιδοτροφών), φυσικά και είναι οκ. Οποιεσδήποτε παρεκτροπές από αυτή τη γραμμή (ωμά αυγά, σπιτικό κεφιρ κτλ αλλά και εμμονή σε μονοφαγίες)είναι, εν δυνάμει, επικίνδυνες. Η υποτιθέμενη θεραπεία πάσας νόσου δεν έχει τεκμηριωθεί σε καμία μελέτη.

 

Τα λέει αναλυτικά το λινκ που έβαλα.[/quote']

 

Αυτό για τα ωμά αυγά δεν το ξερα το ομολογώ, για το κέφιρ ήξερα και προσωπικά δεν το βρίσκω επικίνδυνο (είναι ; )

Έκανα Gaps για λίγο και ομολογουμένως το γάλα μου μειώθηκε κατα πολύ και έκλαιγα από την πείνα συνέχεια ... Αλλά υπάρχουν γιατροί που υποστηρίζουν τις γενικές αρχές του. Παράδειγμα μια κοπέλα εδώ στο φόρουμ έχει ένα δυχρονο που νοσηλεύτηκε στο Παίδων για κρίσεις . Εκεί της είπαν ότι το παιδί έχει αυτισμό και να κόψει πατάτες και ψωμί.. Το έκανε και το παιδί σημείωσε πρόοδο και υπερπηδησε μέχρι και μερικά σημεία αυτισμού

 

Όσο για το βραστο ψάρι, κοτόπουλο κλπ και η μάνα μας δεν μας έδινε που είμασταν άρρωστοι;

Για το ότι το ανοσοποιητικό ξεκινάει από το έντερο αυτό το λένε πολλοί πάντως και κυρίως γαστρεντερολόγοι ! :-)

 

Τεσπα άλλο θέμα αυτό αλλά με την ευκαιρία... :-)

Link to comment
Share on other sites

Τι σημαίνει αναστολέας θρέψης; Μέχρι τώρα νόμιζα ότι το ταχίνι κάνει καλό λάθος έκανα;

 

Το ταχίνι είναι καλή τροφή με την έννοια ότι έχει πολυ ασβέστιο αλλά έχει πολυ κακή αναλογία ωμέγα 3:ωμέγα 6 ανεβάζει την ldl αλλά ειναι κι αναστολεας θρέψης λόγω φυτικού οξέος δλδ δεσμεύει σημαντικά στοιχεία και δεν αφήνει να απορροφηθούν απο τον οργανισμό. Για έναν ενήλικα με σούπερ εξετάσεις αίματος η κατανάλωσή του ειναι οκ αλλά για ένα παιδί χμμμ.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτό για τα ωμά αυγά δεν το ξερα το ομολογώ, για το κέφιρ ήξερα και προσωπικά δεν το βρίσκω επικίνδυνο (είναι ; )

Έκανα Gaps για λίγο και ομολογουμένως το γάλα μου μειώθηκε κατα πολύ και έκλαιγα από την πείνα συνέχεια ... Αλλά υπάρχουν γιατροί που υποστηρίζουν τις γενικές αρχές του. Παράδειγμα μια κοπέλα εδώ στο φόρουμ έχει ένα δυχρονο που νοσηλεύτηκε στο Παίδων για κρίσεις . Εκεί της είπαν ότι το παιδί έχει αυτισμό και να κόψει πατάτες και ψωμί.. Το έκανε και το παιδί σημείωσε πρόοδο και υπερπηδησε μέχρι και μερικά σημεία αυτισμού

 

Όσο για το βραστο ψάρι, κοτόπουλο κλπ και η μάνα μας δεν μας έδινε που είμασταν άρρωστοι;

Για το ότι το ανοσοποιητικό ξεκινάει από το έντερο αυτό το λένε πολλοί πάντως και κυρίως γαστρεντερολόγοι ! :-)

 

Τεσπα άλλο θέμα αυτό αλλά με την ευκαιρία... :-)

 

Μήπως έκανες ιντρο κι όχι φουλ γκαπς;

Δε θα έλεγα ότι αισθάνεσαι πείνα στη φουλ, το αντίθετο μάλλον.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Ω' date=' όχι...!!! Γκουγκλαρα τον καινοφανή όρο "αναστολεας θρεψης" και έπεσα πάνω στη δίαιτα gaps... Πες μου ότι δεν είναι από κει οι πληροφορία για το ταχίνι! Αλλιώς, πάω πάσο, αρκετά μέτωπα έχω ανοίξει στο φόρουμ (ομοιοπαθητική, colostrum, εμβολιοφοβία)...[/quote']

 

Όχι! Δεν τα λέει η γκαπς, το λέει ο ΠΟΥ στο βιβλίο του για τη διατροφή της βρεφικής και παιδικής ηλικίας. Συγκεκριμένα επικεντρώνεται στο σίδηρο γιατί αυτή ειναι η μεγαλύτερη έλλειψη στα παιδιά.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ!

 

Βάζοντας "tahini world health organization", βρήκα αυτό:

http://skipthepie.org/nut-and-seed-products/seeds-flaxseed/compared-to/seeds-sesame-butter-tahini-from-roasted-and-toasted-kernels-most-common-type/

 

Πράγματι, η αναλογια ω3/ω6 είναι περίπου 1/45, πολύ-πολύ κακή, δηλαδή!!! Υποτίθεται δεν πρέπει να ξεπερνά το 1/5 (αυτό δεν το έχω διαβάσει σε επίσημο σάιτ, κυκλοφορεί ευρέως, όμως, κι όσο υπερτιμημένο και να είναι, ως αναλογία, που έγραψα προηγουμένως,το ταχίνι απέχει τραγικά από αυτή!)

 

Όχι, ρε γ...ώτο! Και έχω κάνει πλούσιο τον Κοσμίδη-Γαβρίλη! :(

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ δεν το ξερα και έχω δώσει ΠΟΛΥ ταχίνι με μέλι!!!!

Ευχαριστώ Nina , αν υπάρχουν και αλλά τέτοια φαγητά πες μας

Και όχι δεν έκανα καθόλου ιντρο έκανα την φουλ γκαπς αλλά η αλήθεια είναι ότι έκανα elimination diet λόγω ΓΟΠ (gluten diary nut egg soya corn fish free! ) οπότε ήμουν πολύ περιορισμένη :-(

είχε πέσει πολύ κρέπα με καρύδα :-(

Link to comment
Share on other sites

Στη GAPS αν πίνεις ζωμούς και τρως όλα όσα μπορείς να φας μέσα στην ημέρα, δεν πεινάς με τίποτα. Η ίντρο είναι μανίκι. Άλλωστε επειδή κάθε τόσο επανεισάγεις αυξάνεται σταδιακά το ρεπερτόριο.

 

Γενικά το θέμα διατροφή είναι πολύ πολύ ζόρικο και όντως οι περισσότεροι άνθρωποι δεν έχουν ιδέα.

 

Σκρατέ μια που σε πετυχαίνω για τσέκαρε και το gut- brain connection να μας πεις μια γνώμη (σε άλλο θέμα καλύτερα θα προσπαθήσω να το ανοίξω).

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια καλημερα.

 

Βλέπω το ταχινι εχει αναψει φωτιες. Εμενα η μικρη μου 18 μηνων τρελενεται για ταχινι κα της δινω για πρωινο μερα παρα μερα μια φετουλα ψωμι με μελι και ταχινι. Πρεπει να το κοψω? Τι να της δινω με ψωμακι εκτος απο αβγο? Βουτυρο ζωικο? Να σημειώσω οτι εχει ελλειψη σε σιδηρο και παιρνει συμπληρωμα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια το ταχίνι δεν περιέχει ζαχαρι; Η υπαρχει και χωρις; Εγω μονο και μονο γίαυτο δεν εχω δωσει γιατι πρωι να ξεκινάει με γλυκο ειναι λαθος.....Και ποσά ακομα υπάρχουν που βλάπτουν και δεν το ξέρουμε...

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και χωρίς εμείς παίρνουνε cypressa (κυπριακή μάρκα )

Απλά είναι πικρό και βάζεις μέλι!!

 

Το κακό είναι ότι βρίσκεται και στο χουμους, που το είχαμε ταράξει :-(

Link to comment
Share on other sites

Παιδια το ταχίνι δεν περιέχει ζαχαρι; Η υπαρχει και χωρις; Εγω μονο και μονο γίαυτο δεν εχω δωσει γιατι πρωι να ξεκινάει με γλυκο ειναι λαθος.....Και ποσά ακομα υπάρχουν που βλάπτουν και δεν το ξέρουμε...

 

Κανονικά δεν έχει ζάχαρη. Ειναι αλεσμένο ψημένο σουσάμι.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλημερα.

 

Βλέπω το ταχινι εχει αναψει φωτιες. Εμενα η μικρη μου 18 μηνων τρελενεται για ταχινι κα της δινω για πρωινο μερα παρα μερα μια φετουλα ψωμι με μελι και ταχινι. Πρεπει να το κοψω? Τι να της δινω με ψωμακι εκτος απο αβγο? Βουτυρο ζωικο? Να σημειώσω οτι εχει ελλειψη σε σιδηρο και παιρνει συμπληρωμα.

 

Βούτυρο ζωικό ή λάδι καρύδας.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

το ταχινι από μονο του δεν εχει ζαχαρη,,,εχει σκετο ,με μελι,, με κακαο και με ζαχαρη,,,μπορεις να παρεις ένα σκετο και να το ανακατεψεις εσυ με μελι,,,με ψωμι αποτελει πολύ καλο συνδυασμο

 

 

scratee η αναλογια που αναφέρεις (δεν εχει προσδιοριστεί ακριβως ποια είναι η <χρυση> αναλογια ,,βεβαια σημαντικοτερο ρολο παιζουν οι απολυτες ποσοτητες ) αφορα στη συνολικη προσληψη λιπαρων στη διατροφή μας και όχι στην περιεκτικοτητα του κάθε τροφιμου

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ δεν το ξερα και έχω δώσει ΠΟΛΥ ταχίνι με μέλι!!!!

Ευχαριστώ Nina , αν υπάρχουν και αλλά τέτοια φαγητά πες μας

Και όχι δεν έκανα καθόλου ιντρο έκανα την φουλ γκαπς αλλά η αλήθεια είναι ότι έκανα elimination diet λόγω ΓΟΠ (gluten diary nut egg soya corn fish free! ) οπότε ήμουν πολύ περιορισμένη :-(

είχε πέσει πολύ κρέπα με καρύδα :-(

 

Η γκαπς χωρίς ψάρια, αυγά και ξηροκαρπια ειναι ΠΟΛΥ ζόρικη! Τα γαλακτοκομικά παλεύονται κάπως.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ!

 

Βάζοντας "tahini world health organization"' date=' βρήκα αυτό:

http://skipthepie.org/nut-and-seed-products/seeds-flaxseed/compared-to/seeds-sesame-butter-tahini-from-roasted-and-toasted-kernels-most-common-type/

 

Πράγματι, η αναλογια ω3/ω6 είναι περίπου 1/45, πολύ-πολύ κακή, δηλαδή!!! Υποτίθεται δεν πρέπει να ξεπερνά το 1/5 (αυτό δεν το έχω διαβάσει σε επίσημο σάιτ, κυκλοφορεί ευρέως, όμως, κι όσο υπερτιμημένο και να είναι, ως αναλογία, που έγραψα προηγουμένως,το ταχίνι απέχει τραγικά από αυτή!)

 

Όχι, ρε γ...ώτο! Και έχω κάνει πλούσιο τον Κοσμίδη-Γαβρίλη! :([/quote']

 

Αν κάποιος τρώει ένα κοπάδι σολομό μέσα στη μέρα κάπως ισορροπεί! :P Άσε που έχει και πολλές θερμίδες!

 

Με μέτρο, δεν ειναι πρόβλημα! Ανάλογα πάντα και με τις εξετάσεις του καθένα!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

το ταχινι από μονο του δεν εχει ζαχαρη,,,εχει σκετο ,με μελι,, με κακαο και με ζαχαρη,,,μπορεις να παρεις ένα σκετο και να το ανακατεψεις εσυ με μελι,,,με ψωμι αποτελει πολύ καλο συνδυασμο

 

 

scratee η αναλογια που αναφέρεις (δεν εχει προσδιοριστεί ακριβως ποια είναι η <χρυση> αναλογια ,,βεβαια σημαντικοτερο ρολο παιζουν οι απολυτες ποσοτητες ) αφορα στη συνολικη προσληψη λιπαρων στη διατροφή μας και όχι στην περιεκτικοτητα του κάθε τροφιμου

 

Αν κάποιος τρώει καθημερινα ταχίνι ειναι πολυ δύσκολο να εξισοροπησει μια τέτοια διατροφή. Ειδικα αν σκεφτείς το τι τρώει ο κάθε άνθρωπος καθημερινά ειναι μεγάλη διαπίστωση ότι τα ω6 κυριαρχούν σε μια διατροφή. Σχεδον κανείς δεν τρώει ουτε καν εβδομαδιαίως λιπαρά ψάρια και θαλασσινά. Όμως τρέφονται με πολυ περισσότερα ωμέγα 6, μόνο τα λάδια που χρησιμοποιεί κάποιος στη μαγειρικη ζαχαροπλαστική να βάλεις εχει μεγαλώσει κι άλλο η ψαλίδα.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

το ταχινι <φημίζεται> για το πρωτεινικο του φορτιο ισαξιο με του κρεατος (εφόσον συνδυαστεί σωστα όπως όλα τα τροφιμα αλλωστε) και όχι ως πηγη λιπαρων οξεων,,,,,το παν στη διατροφή είναι το μετρο και ο σωστος συνδυασμος των τροφιμων,,εννοείται ότι επικρατουν τα ω6 στη διατροφή μας αφου πλεον εχουμε απομακρυνθεί από το μεσογειακο προτυπο,,,,,(υπηρξε και πολύ εντονο το θεμα για την αποφυγη των λιπαρων ψαριων λογω των ρυπων κτλ),,,βλαβερο είναι οτιδήποτε ξεφευγει από το μετρο ακομη και το νερο,,,,

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...