Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Top Ten παιδικών βιβλίων, για παιδιά 3 ετών & 5 ετών


Recommended Posts

και τώρα θέλουμε να μας τα βάλεις και σε TOP TEN δηλαδή στη σειρά πιό θεωρείς καλύτερο ...!!

 

Όλα είναι πολύ πολύ ωραία βιβλία... για να δούμε ποιό θα βάλεις πρώτο!

 

:D

 

μπορούν και άλλοι γονείς να προσθέσουν ενα top ten βιβλίων που θεωρούν πολύ καλά, και να τα συνδυάσουμε κιόλας, να βγάλουμε το top ten των γονιών του parents.gr σε παιδικά βιβλία :)

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 138
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

:P Xa!!!

XAa (αμάν)!

8)

Λοιπόν το Τοπ Τεν και ουχί ο Τεν Τεν πιστεύω ακράδαντα ότι είναι ένα εμπορικό κόλπο προώθησης νέων εκδόσεων.

Σπάνια βρίσκεις στις λίστες αυτές κάτι που εκδόθηκε πριν απο 6-7 ή 10 χρόνια (ούτε περισυνό σχεδόν) και πολύ σπάνια το σούπερ γούπερ μπάστερ της περισυνής χρονιάς δίαβάζεται φέτος (ένας παλιός συνάδελφος βιβλιοπώλης μου είχε πει ότι ούτε για το τζάκι δεν είναι τα βιβλία αυτά, εμπορικά μιλώντας). Γι αυτόν τον λόγο για τους πραγματικούς βιβλιόφιλους η φτηνή αγορά της Κλαυθμώνος μπορεί να παρουσιάζει κάποιο ενδιαφέρον: εκεί καταλήγουν κλασσικά βιβλία γιατί δεν πωλούνται, σκουπίδια που εκδόθηκαν και πριν απο 3 χρόνια πούλησαν αλλά πλέον ,,είπαμε και βιβλία που εκδίδονται ιδίοις χρήμασι και δε τα αναζητούν ούτε οι συγγραφείς τους,,, μέσα σ αυτά κρυμένα δυσκολοπώλητα αλλά καλά βιβλία, μελέτες και όπως είπαμε κλασσικοί συγγραφείς.

Οι λίστες λοιπόν δεν εξυπηρετούν τον αναγνώστη, τις εκάστοτε αναγνωστικές του συνήθειες ή ανάγκες, αλλά το πλασσάρισμα του νέου προιόντος (πες πες έρχεται και η όρεξη).

Αξιολογικό πίνακα βιβλίων δε πρόκειται να δώσω. Κατ αρχάς στα παιδικά έχει να κάνει η ηλικία του παιδιού, η ωριμότητά του, η εξοικείωση του με την ανάγνωση, τα ενδιαφέροντά του και ο συναισθηματικός του κόσμος. Σε τελική ανάλυση και το γιατί διαβάζουν (ή δεν...).

Προτείνω βασικά βιβλία που αγαπώ, ή μου κίνησαν το ενδιαφέρον για κάποιο λόγο, ή γιατί τα βρήκα ενδιαφέροντα για κάποια παιδιά.

Πχ, υπάρχει μια σειρά με τον αρχαίο κόσμο στις εκδόσεις Σαββάλα (δε θέλω να αναφέρομαι ξεκομένα στις εκδόσεις, αναφέρω λοιπόν σχηματικά ένα απο αυτά : Αρχαία Βαβυλώνα. Ταξίδι στο χρόνο Ερωτήσεις και απαντήσεις ), την οποία θεωρώ πολύ πιο ενδιαφέρουσα απο άλλες σειρές του είδους , καλογραμμένη, με όμορφες εικόνες και σωστή παρουσίαση της πληροφορίας , ε αυτήν θα την προτείνω, θα την βρείτε στα ράφια του μαγαζιού μου και αυτήν θα την υποστηρίξω, άσχετα αν πχ εγώ δεν κάθησα να την διαβάσω ενδελεχώς και μόνο την ξεφύλισσα.

Αντίθετα υπάρχει ένα βιβλίο (παιδικό), με όμορφη εικόνα, νοηματικά το κείμενο δομημένο και συναισθηματικά δεμένο, το θέμα του με ελκύει, αλλά είναι .... ανορθόγραφο. Αυτό το βιβλίο δε πρόκειται να το προτείνω, όσο και αν οι άλλοι λόγοι με ωθούν να το κάνω.

Τέσπα! :shock:

Εγώ θα συνεχίσω να προτείνω χύμα τα βιβλία και αν κάτι σας κάνει κλικ, περάστε απο ένα βιβλιοπωλείο να το τσεκάρετε (κατα προτίμηση της γειτονίας σας και μικρό. Συντηρήστε τα βιβλιοπωλεία της περιοχής σας και δη αυτά που σας έχουν ανάγκη - το κοινωνικό μήνυμα της ημέρας).

Link to comment
Share on other sites

Γράψτε εδώ το προσωπικό σας Τop Τen παιδικών βιβλίων όχι μόνο καινούριων, σε αριθμητική σειρα προτίμησης. (για παιδιά 3 ετών).

Τα βιβλία μπορεί να είναι παραμύθια, η εκπαιδευτικά, ή οποιουδήποτε άλλου στύλ σας αρέσει.

 

 

πχ

1.

2.

3.

4.

5.

6.

7.

8.

9.

10.

 

Γράψτε σε ξεχωριστή λίστα το Top Ten για παιδιά 5 ετών (εάν έχετε τέτοιο)

μιάς και τα παιδιά 5 ετών μπορούν να διαβάσουν παραμύθια και βιβλία με δυσκολότερη πλοκή και γλώσσα.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

πολύ ωραίο..

 

έχεις μήπως και κανένα για τονθυμό ? υπάρχουν πολλά το ξέρω, αλλά πιό θα ξεχώριζες?

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Γιατί δεν έχει γράψει κανείς, βρε παιδιά :?:

Είναι ωραία ενότητα για να πάρουμε πληροφορίες για το ποια βιβλία αξίζουν. Λοιπόν αρχίζω εγώ:

Μου αρέσουν τα περισσότερα του Τριβιζά και κυρίως τα εξής:

1. τα τρία μικρά λυκάκια

2. το παπάκι που δεν του άρεσαν τα ποδαράκια του (πολύ γέλιο)

3. ο ταύρος που έπαιζε πίπιζα (επίσης πολύ αστείο)

 

και κάποια άλλα:

1. ο μάγος γιογιοδούλης και η πάνα μου (για να κόψουν τις πάνες)

2. ο Ντόντο δε δανείζει τα παιχνίδια του (για τα πολύ κτητικά παιδιά)

3. ο Πάκι δε ζηλεύει το αδελφάκι του (καταλαβαίνετε από τον τίτλο)

 

και φυσικά να μην ξεχάσω το κορυφαίο, για μεγαλύτερα όμως παιδάκια:

7. Ο μικρός πρίγκηπας

 

Αυτά μου έρχονται τώρα στο μυαλό. Αν θυμηθώ και καποιο άλλο θα επανέλθω :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν ξέρω αν είναι αυτά που είπε η Rosi, αλλά ψαχνοντας αυτά βρήκα

 

Ο Ντόντο δεν δανείζει τα παιχνίδια του

 

Συγγραφέας: Saro

Κατηγορία: Προσχολική ηλικία

Εκδότης: ΗΛΙΟΤΡΟΠΙΟ

Ημερ/νία έκδοσης: 2002

Μεταφραστής: Χούνου, Ναταλία

Εικονογράφος: Kennedy Design

Τιμή εκδότη: 5.91€

 

Ο Πάκι δεν ζηλεύει το αδελφάκι του

 

Συγγραφέας: Ρώσση-Ζαΐρη, Ρένα

Κατηγορία: Προσχολική ηλικία

Εκδότης: ΜΙΝΩΑΣ

Ημερ/νία έκδοσης: 2005

Εικονογράφος: Βαρβαρούση, Λήδα

Αριθμός σελίδων: 32

Τιμή εκδότη: 8.50€

Link to comment
Share on other sites

Δεν προλαβαίνω να μπω καθόλου το πρωί (στο σπίτι με δύο παιδιά :? ) και έτσι δεν μπόρεσα να απαντήσω πιο πριν. Ευτυχώς που με πρόλαβε η Μαρία (thanx)!

Προτείνετε κι άλλα καλά βιβλία, κορίτσια! Ξέρετε τώρα, χωρίς πρίγκηπες, παλάτια κλπ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

1. O TΡΙΓΩΝΟΨΑΡΟΥΛΗΣ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΤΟΥ ΜΕΓΑΛΟΥ ΚΑΡΧΑΡΙΑ

ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ: ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΗΛΙΟΠΟΥΛΟΣ

ΕΚΔΟΣΕΙΣ: ΠΑΤΑΚΗΣ

 

2. ΤΑ ΤΡΙΑ ΜΙΚΡΑ ΛΥΚΑΚΙΑ

ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ: ΕΥΓΕΝΙΟΣ ΤΡΙΒΙΖΑΣ

ΕΚΔΟΣΕΙΣ: ΜΙΝΩΑΣ

 

3. Ο ΝΑΝΟΣ ΚΑΙ ΟΙ 7 ΧΙΟΝΑΤΕΣ

ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ: ΡΩΣΣΗ ΖΑΙΡΗ ΡΕΝΑ

ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΜΙΝΩΑΣ

 

4. ΒΑΛΤΟ ΣΤΗΝ ΤΣΕΠΟΥΛΑ

ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΚΕΔΡΟΣ

 

5. Η ΜΕΛΠΩ Η ΜΟΝΑΔΙΚΗ

ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ ΡΟΥΣΣΑΚΗ ΜΑΡΙΑ

ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μήπως δίπλα στο κάθε βιβλίο να γράφατε και την ηλικία στην οποία απευθύνεται; επειδή συνήθως αγοράζω απο Παπασωτηρίου (on-line) στις πληροφορίες του βιβλίου δεν αναφέρουν τέτοιες λεπτομέρειες.

 

Ιωακείμ το αγγελούδι μου!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

3. ο ταύρος που έπαιζε πίπιζα (επίσης πολύ αστείο)

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=1915

Μην εκνευρίζεσαι αν ο γειτονάς σου,εχει το στέρεο ανοιχτό στις 2 το πρωί,τηλεφωνησέ του στις 4 και πες του πόσο σου άρεσε...

Link to comment
Share on other sites

6. Ιστορία ενός μικρού αγγέλου. Αθηνάς Ντάσιου - Γιάννου. Εικονογράφηση Χριστίνα Παπαθέου - Δουληγέρη.Εκδ. Αποστολική Διακονία (2+ ) Απλά φανταστικό!!! Η εικονογράφιση με έκανε να αναθεωρήσω ότι τα χριστιανικά βιβλία είναι παραμελημένα.

 

Θέλω να κάνω μια διορθωση. Έτσι όπως γράφω παραπάνω φαίνεται ότι τα υπόλοιπα βιβλία δεν είναι επιμελώς δουλεμένα. Ο ποιητής ήθελε να πει ότι, ήταν το πρώτο θρησκευτικό βιβλίο που διαβάσαμε και ήταν η αφορμή να βρούμε όλα τα υπόλοιπα καταπληκτικά βιβλία.

Ευχαριστώ και συγγνώμη

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

κοριτσια εμενα η μικρη εχει μανία να αναγνωριζει εικονες...δλδ ζωα φυτα αντικειμενα κλπ!

Θελω να τις παρω μερικα βιβλια και δεν εχω ιδεα ποια!! τα φωτα σας παρακαλω!!

Με τα παραμυθια δεν ενθουσιαζεται δειχνει να τα βαριεται...μπορει να μην εχω ταλεντο και εγω να τα διαβαζω :(

HAmI.jpgHAmIp3.png

Μαρικακι 12/1/2007

Λενιώ 26/5/2009

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

δεν νομιζω οτι ειναι τόσο θεμα ανάγνωσης οσο προτιμησεων του παιδιού και φυσικά της ηλικίας του

πολύ καλά για σχήματα, χρώματα, λέξεις κλπ είναι από τις εκδόσεις Μίνωα τα βιβλία με σκληρό χαρτόνι και έχει αρκετα νομίζω, εμεις έχουμε 2-3, το ένα μάλιστα είναι με παραθυράκια που ανοίγουν συρταρωτά, πολύ καλά για παιδιά 18 μηνών με 2 χρονών

 

Αυτό τον καιρό μας αρέσει πολύ "το παραμύθι με τα χρώματα" του Κυριτσόπουλου και τα βιβλιαράκια με ήρωα τον Καγιού.

Δυστυχώς για την ηλικία 2-3 δεν βρίσκω εύκολα καλά βιβλία(είμαι και λίγο ψείρα σ'αυτά βέβαια) Τα περισσότερα ελληνικά τα βρίσκω λίγο χαζοχαρούμενα δυστυχώς.

zRssp3.png

WTxwp3.png

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα, εμείς διαβάζουμε την σειρά από τα Ελληνικά γράμματα (mickey clubhouse), γενικώς σε αυτήν την ηλικία πρέπει να είναι τα βιβλία με μεγάλα και λίγα γράμματα με πολλές εικόνες.

Επίσης υπάρχουν, δεν θυμάμαι τον εκδοτικό οίκο, τα παραμύθια του λεπτού και τρίλεπτου.

Μιας και δεν έχουν και ιδιαίτερη υπομονή για να τους διαβάσουμε ένα παραμύθι, οπότε υπάρχουν πιο σύντομα παραμυθάκια που τα βοηθούν να μπαίνουν πιο γρήγορα στο νόημα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καταπληκτική σειρά ήταν των MODERN TIMES τα μικρούλικα λευκά βιβλιαράκια, με τίτλους όπως "η κυρία ψηλομύτα", "ο κύριος πρασινούλης", με αστείους χαρακτήρες και με μικρά στιχάκια, που διδάσκουν στο παιδί όταν το πάθημα γίνεται μάθημα.

 

Για ηλικίες του Δημοτικού.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια εμενα η μικρη εχει μανία να αναγνωριζει εικονες...δλδ ζωα φυτα αντικειμενα κλπ!

Θελω να τις παρω μερικα βιβλια και δεν εχω ιδεα ποια!! τα φωτα σας παρακαλω!!

Με τα παραμυθια δεν ενθουσιαζεται δειχνει να τα βαριεται...μπορει να μην εχω ταλεντο και εγω να τα διαβαζω :(

Πάρα πολύ καλή σειρά είναι το "εικόνες για μικρά παιδιά" της modern times.

Έχει τίτλους η θάλασσα, το βουνό, η πόλη, το δάσος, οι λέξεις μου, τα ζωάκια, η προστασία του πλανήτη, περιμένοντας τα Χριστούγεννα, το αγρόκτημα, το σπίτι, οι αριθμοί... Τα είχαμε λιώσει να τα διαβάζουμε και δεν τα βαριόντουσαν ποτέ. Έχουν εικόνες που ενώ είναι απλές, έχουν πολλές λεπτομέρεις και δίνουν αφορμή να τους μιλήσεις για πάρα πολλά πράγματα. Είναι από σκληρό χαρτόνι.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Πως την λένε αυτή την σειρά ? Τα έχω δει και τώρα δεν θυμάμαι πως να τα ζητήσω!

Καταπληκτική σειρά ήταν των MODERN TIMES τα μικρούλικα λευκά βιβλιαράκια, με τίτλους όπως "η κυρία ψηλομύτα", "ο κύριος πρασινούλης", με αστείους χαρακτήρες και με μικρά στιχάκια, που διδάσκουν στο παιδί όταν το πάθημα γίνεται μάθημα.

 

Για ηλικίες του Δημοτικού.

Link to comment
Share on other sites

Πως την λένε αυτή την σειρά ? Τα έχω δει και τώρα δεν θυμάμαι πως να τα ζητήσω!

 

Σειρά των modern times, αλλά νομίζω έχουν καταργηθεί πιά. Αν θα βρεις ότι έχει απομείνει κάπου.

Link to comment
Share on other sites

-Η σειρά του Τριβιζά "Μακρουλά Μικρούλικα" (Η Μπιζού η γάτα, ο θαλασσογιατρός κλπ) είναι εξαιρετική για ηλικίες 2+, και γενικά τα περισσότερα του Τριβιζά με ενθουσίασαν.

 

-Mπορεί να είμαι παλαιομοδίτισσα, αλλά θυμάστε "Τα πέντε λαγωνικά' της Enid Blyton? Ξεκαρδιστικά! Δεν έχω βρει κάτι αντίστοιχο μέχρι σήμερα. Ευτυχως τα κράτησα για τα παιδιά μου!

Link to comment
Share on other sites

Α, και σχετικά με τη σειρά βιβλίων της modern times "Μικροί κύριοι- Μικρές κυρίες", δε νομίζω πως είναι ότι καλύτερο. Όταν η εικονογράφηση είναι παιδιάστικη και αφελής, το παιδί θα οδηγηθεί στους ίδιους δρόμους! Δυστυχώς, δεν δίνεται τόσο έμφαση στην εικονογράφηση οσο θα έπρεπε, όταν επιλέγουμε ένα παιδικό βιβλίο..

nrG6p3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...