Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παιδικοι σταθμοι στη Ν.Σμυρνη


Recommended Posts

Καλημέρα!Δυστυχώς,για το συγκεκριμένο σταθμό,παρόλο που είναι απ τους παλιότερους στη Νέα Σμύρνη,ακούω όλο αρνητικά...και φίλη μου που πήρανε τα τρίδυμά της φέτος μέσω ΕΣΠΑ,είναι πολύ απογοητευμένη...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 63
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γιατί σου ζήτησε 60ε?το ΕΣΠΑ δεν καλύπτει τα τροφεία?

 

oxi den kalipte malon, den thimame otan ekana tin etisei ja to singikrimeno stathmo itane i 4 epilogi mou, den ithela kai toso na pigena eki alla mou tin dextikane kai logo ikonomikou hpame na tin pame. ektos apo afto mou zitisane kai 100 evro an tin afina meta tis 16:00 i wra giati to EΣΠΑ me oti mou hpe i proistameni eki den kserw, kalipti apo tis 7 me 16 kai tha plirona 900e gia olo to xrono alla afta ta lefta prepi na ta doso ola mazi tin proti evdomada.kai afto mou fenete paralogo tin rotisa an ginete na ta pliroso kathe mina apo 80e kai mou ipane oxi den ginete prepi ola mazi , kai an emena den pigene kala i mikri kai mesa se 1 mina tin stamatusa tha ta exana ola ta lefta?? :?:???:

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως κοριτσια το θεμα παιδικος ειναι πονεμενη ιστορια.Ειχα γυρισει πολλους παιδικους και ειχαν δει πολλα τα ματια μου πριν γραψω το γιο μου σε ιδιωτικο της νεας σμυρνης. φετος μας πηραν καθυστερημενα σε δημοτικο παιδικο και ταχω χαμενα!τα χρηματα ειναι το 1/3 αλλα τα υπολοιπα ;ωραριο, φροντιδα παιδιων κλπ;αν εχει καποια κοπελα εμπειρια απο δημοτικο παιδικο σταθμο ας μας τη μεταφερει.Επισης αν γνωριζετε πραγματα για δ και ε παιδικο σταθμο νεα σμυρνης; ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα,εγώ πέρσι πήγαινα τον μικρό μου στον παιδικό σταθμό Αλκηστη,απ τον οποίο έμεινα απόλυτα ευχαριστημένη(υστερεί λίγο σε χώρους αλλά κάνουνε καταπληκτική δουλειά με τα παιδάκια) αλλά φέτος τον πήγα στην Εθνική Στέγη που είναι ημιδημοτικός παιδικός,φοβεροί χώροι,καλοί παιδαγωγοί ΑΛΛΑ σήμερα σχολάνε 11.00 λόγω απεργίας...Για τους παιδικούς που ρωτάς δεν έχω προσωπική εμπειρία αλλά έχω ακούσει καλά λόγια.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως κοριτσια το θεμα παιδικος ειναι πονεμενη ιστορια.Ειχα γυρισει πολλους παιδικους και ειχαν δει πολλα τα ματια μου πριν γραψω το γιο μου σε ιδιωτικο της νεας σμυρνης. φετος μας πηραν καθυστερημενα σε δημοτικο παιδικο και ταχω χαμενα!τα χρηματα ειναι το 1/3 αλλα τα υπολοιπα ;ωραριο, φροντιδα παιδιων κλπ;αν εχει καποια κοπελα εμπειρια απο δημοτικο παιδικο σταθμο ας μας τη μεταφερει.Επισης αν γνωριζετε πραγματα για δ και ε παιδικο σταθμο νεα σμυρνης; ευχαριστω!

 

Εγώ έχω εμπειρία! Πήγαινε η κόρη μου στον βρεφικό αρχικά και μετά στον παιδικό σταθμό στην οδό Αρτάκης για 3 χρόνια (2009-2012). Η υπεύθυνη του σταθμού και η πλειονότητα των παιδαγωγών ήταν πολύ καταρτισμένες, εργατικές, καλότροπες, τρυφερές και φιλότιμες. Το φαγητό πάντα υγιεινό και καλομαγειρεμένο (inside information από δασκάλες). Οι δραστηριότητες που έκαναν πολύ επιμορφωτικές και ψυχαγωγικές (αλλά ποτέ εκτός σταθμού). Το περιβάλλον πεντακάθαρο. Οι εγκαταστάσεις ευρύχωρες με εξαίρεση την αυλή, η οποία ήταν μεγάλη, αλλά η διαμόρφωσή της δεν επέτρεπε την ταυτόχρονη παρουσία όλων των παιδιών. Γενικά όμως ήμουν πολύ ευχαριστημένη τότε.

Στα αρνητικά: πολλές αργίες, γιορτές, παραμονές γιορτών, απεργίες, διακοπές, στάσεις εργασίας και ωράριο που δεν εξυπηρετεί γονείς με υπερπλήρες ωράριο εργασίας και οι οποίοι δεν έχουν έξτρα βοήθεια. Επίσης, γνωρίζω ότι κάποιες από τις δασκάλες, επειδή προσλαμβάνονται μέσω εσπα, εργάζονται στους δημοτικούς σταθμούς για κάποιους μήνες με αποτέλεσμα κάποια τμήματα να έχουν την ατυχία να αλλάζουν δασκάλες εν μέσω της χρονιάς, με ό,τι αυτό συνεπάγεται για τα μικρά παιδάκια που χρειάζονται σταθερότητα για να νιώθουν ασφάλεια και εμπιστοσύνη.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω κοριτσια.δεν περιμενα οτι θαναι τοσο προβλημα ο παιδικος(προσαρμογη, αρρωστιες, κλπ) . Γενικα προβληματιζομαι και για την αλλαγη παιδικου ενω εχει αρχισει η χρονια , φοβαμαι μηπως τον στεναχωρησει ή τον παει πισω..αν και στην ηλικια των 2,5-3 ετων δεν ξερω αν πολυκαταλαβαινουν και βιωνουν εντονα την αλλαγη -εχει καμια σας παρομοια εμπειρια;Επισης σκεφτομαι αν θα αντιστοιχει μαι δασκαλα για 30 παιδια και αν θα κανουν δραστηριοτητες

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

καλησπέρα

μήπως ξέρετε ποια είναι τα κριτήρια για το εσπα 2015-2016 (για παιδικους σταθμους)

είμαι άνεργη με σύζυγο που εργάζεται άλλα ειναι αμεα 67%

η αίτηση που γίνεται και πότε ??

υπάρχει κάποια πριμοδότηση στην αίτηση λόγο αμεα ???

 

ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

Καλημέρα σας,

 

μήπως κάποια ξέρει αν υπάρχουν κ πού βρεφικοί σταθμοί που να δέχονται βρέφη από 6 μηνών? στη Νέα Σμύρνη ή και αλλού!

 

Στη νέα σμύρνη οι βρεφικοί σταθμοί του Δήμου απευθύνονται σε παιδιά άνω των 18 μηνών.

Οι αιτήσεις για την επόμενη σχολική χρονιά υποβάλλονται από 8 έως 30 ιουνίου.

 

http://www.neasmyrni.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=5531%3A2015-04-17-07-37-40&catid=71%3A2008-06-05-14-31-09〈=el

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Κορίτσια καλησπέρα κι από εμένα. Είμαι καινούργια στο Φόρουμ και ελπίζω να βρω τις πληροφορίες που ψάχνω. Είμαι σε αναζήτηση ενός καλού, ανθρώπινου και προσιτού Ιδιωτικού Παιδικού Σταθμού στη Νέα Σμύρνη. Ποια ή ποιος θα μπορούσε να με βοηθήσει?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Κορίτσια καλησπέρα κι από εμένα. Είμαι καινούργια δω και ελπίζω να βρω τις πληροφορίες που ψάχνω. Είμαι σε αναζήτηση ενός καλού, ανθρώπινου Παιδικού Σταθμού στη Νέα Σμύρνη για το μικρο μου που ειναι 2μιση χρονων. Ποια ή ποιος θα μπορούσε να με βοηθήσει?Ευχαριστω!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
On 8/6/2010 at 3:44 PM, kyra said:

 

Εγώ σου προτείνω να πας στους σταθμούς αυτούς και θα καταλάβεις πιο ταιριάζει περισσότερο στο παιδί σου. Εγώ τους επισκέφτηκα όλους και τους βρήκα πολύ ενδιαφέροντες. Κάτι κακό δεν μπορώ να πω για κανέναν. Ειδικά τα Κανούρια Μπαλόνια ήταν στις δύο τελικές επιλογές μας. Τελικά επέλεξα το Χαμόγελο -στο Π. Φάληρο- και μόνο γι αυτό μπορώ να σου πω. Είναι low profile σταθμός αλλά κάνει καλή δουλειά σε επίπεδο προσωπικότητας. Σου προτείνω να κάνεις τον κόπο να κλείσεις ένα ραντεβού, γιατί, αν συμφωνείς με τη φιλοσοφία του σταθμού, το αποτέλεσμα είναι πολύ καλό.

Εμεις ειμαστε 2 χρονια στα Καινουργια Μπαλονια και ειμαστε απολυτα ικανοποιημενοι.Ειναι λιγο ακριβα αλλα η δουλεια που γινεται ειναι πολυ καλη, μαθαινουμε και εμεις ..!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...