Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Να το ξεκινησω τωρα;


Recommended Posts

:wink: Γεια σας απανταχούσες parentιώτισσες!!!Παλι ερώτηση καρφώθηκε στο κεφαλάκι μου:Ποιες από εσάς έχουν γεννήσει κατακαλόκαιρο και πώς ήταν;ΣΑς ρωτάω γιατί από το Σεπτέμβρη είπαμε με τον άντρα μου να τα αφήσουμε ελεύθερα τα πράγματα.Βέβαια δεν μας έκατσε, ενώ στις δύο προηγούμενες εγκυμοσύνες μου έμεινα έγκυος με την πρώτη ( η δευτερη όμως εγκυμοσύνη παλινδρόμησε).Τώρα σκεφτόμουν ότι αν μείνω έγκυος Οκτώβρη ή Νοέμβρη, αν όλα πάνε καλά θα γεννήσω Ιούλη- Αύγουστο...Ξέρω ότι φαίνεται πολύ άκομψο για ανθρώπους που προσπαθούνε( ίσως κι εγώ να βρίσκομαι κάποια στιγμή σε αυτήν την ομάδα), όμως επειδή ( μέχρι στιγμής) δεν είχα ιδιαίτερο πρόβλημα στη σύλληψη και επειδή έχω κι ένα αγοράκι 2μιση χρονών που πρέπει να κάνει μπάνια το καλοκαίρι( λόγω βροχίτιδας) εσείς θα παρατείνατε ένα δίμηνο την απόπειρα ή βουρ στο ψητό, γιατί ποτέ δεν ξέρεις;
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγώ γέννησα τέλη Αυγούστου. Η αλήθεια είναι ότι ήταν σχετικά δύσκολα γιατί έπεσα σε καλοκαίρι που είχε καύσωνες από τον Ιούνιο και τα είδα όλα. Ούτε μπορούσα να μετακινούμαι εύκολα λόγω της ζέστης (υπέφερα και στο σπίτι και ήμουν συνέχεια με το κλιματιστικό), αλλά επειδή ήμουν και στο τρίτο τρίμηνο δεν με άφηνε ο γιατρός να ταξιδέψω, οπότε πέρασα το λούκι στην Αθήνα.

Νομίζω ότι το ιδανικό είναι να πέσει το καλοκαίρι στο δεύτερο τρίμηνο της εγκυμοσύνης (δηλ.να μείνεις έγκυος γύρω στο Μάρτιο), οπότε γλυτώνεις και τις ιώσεις του χειμώνα (μιας και έχεις ήδη παιδάκι και είναι επικίνδυνα να κολλήσεις κάτι στο πρώτο τρίμηνο όπου τα περισσότερα φάρμακα απαγορεύονται), αλλά και μπορείς να πεταχτείς κάπου και για διακοπές το καλοκαίρι όντας στο δεύτερο τρίμηνο.

Από εκεί και πέρα εσύ αποφασίζεις τί θα ήθελες να κάνεις. Πάντως είναι δύσκολος ο προγραμματισμός... Εφόσον είχες και μια παλλίνδρομη, θα έλεγα να το αφήσεις στην τύχη και όποτε έρθει. Αλλιώς περίμενε μερικούς μήνες ακόμα και ξεκίνα την προσπάθεια γύρω στον Φεβρουάριο-Μάρτιο.

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

Εγω εμεινα εγκυος Οκτωβρη (τυχαια οχι προγραμματισμενα) και γεννησα τελη Ιουνιου... Ηταν μια καλη εποχη γιατι αφενος δεν "εφαγα" ολες τις ζεστες του καλοκαιριου οντας εγκυος και αφετερου γιατι δεν ειχα να ανησυχω για το μωρο σχετικα με ιωσεις κλπ...

 

Παντως αυτο που με εχει διδαξει η εμπειρια μου ειναι οτι αυτα τα πραγματα δεν προγραμματιζονται!! Ασε το στη τυχη του και οποτε ερθει!

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites

14 Αυγούστου ήρθε ο δικός μου! Αλλά το φετινό καλοκαίρι μου φέρθηκε άψογα! Μελτεμάκια και κανένας καύσωνας οπότε ούτε που το κατάλαβα! Αν δεν πάρεις πολλά κιλά τη βγάζεις μια χαρά αρκεί να μην έχει πολλούς καύσωνες... Εγώ πάντως έκανα και τα μπανάκια μου ακόμα κι όταν είχα μπει στο μήνα μου. Αν ήξερα δε εκ των προτέρων ότι ο μπέμπης μου δεν είχε και πολλή όρεξη να βγει στην ώρα του θα έκανα μπάνια μέχρι και την ΠΗΤ μου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έγώ έμεινα έγκυος (όχι προγραμματισμένα) αρχές Ιουνίου και γέννησα τέλος Φεβρουαρίου.Θεωρώ ότι δεν υπάρχει καλύτερη εποχή, όταν έπρεπε να κλειστώ στο σπίτι ήταν εύκολο γιατί ο καιρός ήταν άσχημος και δεν με πείραζε και όταν ξεπετάχτηκε το μωρό και αρχίσαμε τις βόλτες ήταν ήδη άνοιξη.

Πάντως όταν θα προσπαθήσω για δεύτερο παιδάκι, δεν θα κοιτάξω το ημερολόγιο, ας έρθει όποτε θελήσει , έτσι κι αλλιώς εννιά μήνες θα κρατήσει και πάλι!!!

 

ΜΑΝΟΥΛΑ ΜΟΥ...ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΖΩ ΤΟ ΓΙΟ ΜΟΥ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ....Σ'ΑΓΑΠΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ.

Link to comment
Share on other sites

Εμεινα εγκυος σαν προχθες και γεννησα 26 ιουνιου. Τις μερες που γεννουσα ειχε...παλιοκαιρο οποτε δεν καταλαβα ζεστη. Και να σκεφτεις ηδη ενιωθα δυσφορια και την κοιλαρα που να ειχαν πιασει και οι ζεστες. Πιστευω οτι η καλυτερη εποχη ειναι μεινεις εγκυος αρχες σεπτεμβρη και να γεννησεις Μαιο. Εγω σου ευχομαι να μεινεις το συντομοτερο κι ας γεννησεις και με καυσωνα γιατι τα παιδια δεν ερχονται οποτε τα θελουμε εμεις. :-D

lcWup3.png
Link to comment
Share on other sites

εγω γεννησα τελη Ιουλιου περιπου....παντως

το ευχαριστηθηκα!Γιατι ειχε και ο ανδρας μου αδεια

οποτε μαζι περασαμε τα πρωτα ξενυχτια θηλαζοντας

εγω και να με ταϊζει καρπουζι τα ξημερωματα....

Δεν ειχα παρει πολλα κιλα οποτε δε καταλαβα ζεστη

(βεβαια εφαγα 2 εβδομαδες στο νοσοκομειο πριν

οποτε ημουν σε κρεββατι και κλιματισμο)

Εμενα παντως μου αρεσε..μπανια δεν εκανα

αλλα περασαμε καλα.....

Σου ευχομαι με το καλο οποια εποχη του χρονου

σου τυχει!!!

pEmXp3.png
Link to comment
Share on other sites

H αλήθεια είναι γερό να ναι το παιδί και όποτε θέλει ας έρθει. Πιστευω όμως ότι η καλύτερη εποχή για να γεννήσει κάποια είναι από Ιανουάριο ώς Μάρτιο.

Εκείνο το διάστημα όλοι δουλευουν στο φουλ οπότε αν δουλευεις γλυτώνεις μεγάλο μέρος της πίεσης.

Eίναι εποχή που και να κλειστείς στο σπίτι δε σε νοιάζει καθόλου, ίσα -ίσα με βροχές, κίνηση, κρύο που να πας;

Θα είσαι έγκυος καλοκαίρι αλλά στα μισά της εγκυμοσύνης οπότε τα πράγματα είναι χαλαρά, αντίθετα άντε να βρεις γιατρό και εξυπηρέτηση Αυγουστιάτικα που είναι "νεκρός" μήνας.

Το καλοκαίρι ήδη το μωρό θα μπορείς να το πας για μπανιο στη θάλασσα για να αντέξει τις ιώσεις του Χειμώνα.

Κανονίζεις βάφτιση από Σεπτέμβρη και έχεις όλο το περιθώριο, και το καλοκαίρι, να αδυνατίσεις και να έχει μεγαλώσει κάπως το μωρό.

Το παιδάκι σου θα πάει σχολείο από τα "μεγάλα" παιδιά και λογικά θα εγκληματιστεί πιο ευκολά.

Ενας ακόμη επιπλέον λόγος για φέτος είναι να δεις τι θα γίνει και με τη νέα γρίπη και από Ανοιξη "δουλειά"!

Λέω απλά τη δική μου γνώμη και δε τη λέω για να έρθω σε αντιπαράθεση με καμία.

 

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!

Link to comment
Share on other sites

Εγω που γεννησα τελη Ιουλιου μπορω να σου πω οτι υπεφερα! Ηθελα συνεχεια να ειμαι στο σπιτι και με το κλιματιστικο στο φουλ, και παλι ενιωθα δυσφορια. Ειχαν πρηστει και τα ποδια μου απο τη ζεστη, χαλια. Το μονο καλο ηταν πως οταν γεννηθηκε η μικρη μου δεν αγχωνομουνα πως να τη ντυσω η να τη σκεπασω για να μην κρυωσει. Παντως, γεννα μεσα στο καλοκαιρι ξανα, εγω δε θα ηθελα να ξαναπερασω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τον πρωτο τον εκανα 28 αυγουστου και ειχε ενα καυσωνα εκεινη την χρονια!!!!!!εβγαινα το βραδυ τις δυο τελευταιες βδομαδες μια βολτα για περπατημα και την υπολοιπη μερα κατω στρωματσαδα με τον ανεμηστηρα στα ποδια μου και τα 2μπουκαλια νερο διπλα μου...τα αλλα δυο παιδια μου ειναι τον φεβρουαριο και τον απριλιο αλλα τωρα μαλλον το ξεχασα γιατι λεμε και εμεις να βαλουμε μπρος για ενα ακομη μες τον χειμωνα,δεν θελω να περιμενω το καλοκαιρι γιατι θα μεγαλωσει ο μικρος και θα το μετανιωσω(για το τεταρτο)στην βραση κολαει το σιδερο,αντε να μεινουμε μαζι γκαστρουλες μην μασας τωρα εχουμε και κλιματιστικα πριν 16 χρονια δεν ηταν τοσο διαδεδομενα

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...