Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

βρεφική οδοντοφυϊα


Recommended Posts

Γεια σε ολους!

 

Μόλις ανακάλυψα το forum (δε χρειαζόταν να ασχοληθώ με θέματα μωρών πριν, αλλά η 4 μηνών κορούλα μου μου δημιουργεί πολλές απορίες... :oops: ) και νομίζω ότι πραγματικά μπορείτε να με βοηθήσετε.

 

Αρχικά ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζετε πότε είναι η συνήθης χρονική στιγμή που βγαίνουν τα πρώτα δοντάκια γιατί μου φαίνεται ότι πολύ νωρίς μπήκαμε στα βάσανα...

 

Η μικρή έχει πολλά σαλάκια και είναι διαρκώς με το χέρι στο στόμα. Η παιδίατρος είπε ότι είναι φουσκωμένα τα ούλα της και ότι σε 1 μήνα περίπου θα σκάσουν.

Το θέμα είναι ότι το μωρό τις τελευταίες μέρες έχει ανησυχία, δεν τρώει όπως έτρωγε και επίσης ξυπνάει τη νύχτα. Υπάρχει κάποιος τρόπος να τη βοηθήσω :?::?::?:

Πως μπορώ να καταλάβω ότι αυτά τα συμπτώματα είναι συμπτώματα οδοντοφυίας και όχι κάτι άλλο?

 

PLS HELP :!:

line_feet_beg_39_time_1185508800_text_c720b8ebe5ede120e5dfede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 89
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλώς ήρθες και να χαίρεσαι την κουκλίτσα σου! Το κάθε μωρό έχει δικό του ρυθμό ανάπτυξης και οδοντοφύας. Εμένα πχ 3 1/2 μηνών έβγαλε τα 2 πρώτα!!! Οπότε ΔΕΝ είναι νωρίς. Το μόνο που μπορείς να κάνεις (φαντάζομαι θα στο είπε και η παιδίατρος) είναι να της βάζεις mundisal ή bexident bebe για να ανακουφίζεται λιγάκι. Τα σάλια και τα χέρια (και τα πάντα δηλαδή) μέσα στο στόμα δε τα γλιτώνεις :roll: , οπότε υπομονή και απλά προσέχεις να μη βάλει κάτι που δεν πρέπει στο στόμα. Επίσης βοηθάει να πάρεις μια βρεφική οδοντόβουρτσα, να τη βρέχεις και να της τρίβεις τα ούλα....

Μαμά της Ναταλίας και της Λυδίας...

Link to comment
Share on other sites

και εμένα ο μικρός έβγαλες το 1ο δόντι γύρω στον 4ο (του πήρε και λίγες μέρες παραπάνω), και αυτές τις μέρες βγάλαμε και άλλο δοντάκι..με απίστευτη γκρίνια όμως....

Link to comment
Share on other sites

καταρχας καλως ηρθες να χαιρεσαι τη μικρη.αχ το θεμα της οδοντοφυιας δυστυχως ειναι μεγαλο.ενα μωρο μπορει να χει σαλακια απο νωρις και τελικα μπορει να του παρει μηνες μεχρι να σκασει το δοντακι.ο δικος μου 3 μηνες ειχα σαλια και ανησυχια.αυτα που αναφερεις ειναι συμπτωματα οδοντοφυιας αλλα το ποτε θα σκασει το δοντι ουτε η γιατρος το ξερει με σιγουρια υπομονη σασυ τιποτα αλλο.αν θες να την ανακουφισεις παρε απο το φαρμακειο ενα ζελ λεγεται mundisal βεβαια δεν ξερω κατα ποσο τα ανακουφιζει τα καημενα.μπορεις με το χερι σου να της βαλεις λιγο ουζακι πανω στα ουλα.παντως το καλυτερο ειναι υπομονη δοντι ειναι θα σκασει.ολα τα παιδια ετσι κανουν :D:D

5db512b769.pngae89dcbaef.png σας αγαπω πολυ!!!
Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια, (μια χαζή ερώτηση) όταν βγάλουν δόντια με τον θηλασμό τι γίνεται, δαγκώνουν;

Και η δικιά μου δεν το βγάζει το χέρι της απ' το στόμα και τα σαλάκια της γεμίζουν τον τόπο. Ακόμα βέβαια τίποτα από δόντια αλλά φαντάζομαι ότι σύντομα θα σκάσει το πρώτο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμείς απο 3,5 μηνών ταλαιπωρούμαστε με πολλά σάλια και όλα γενικά τα συμπτώματα οδοντοφυίας αλλα το πρώτο δόντι το βγάλαμε 7 μηνών. Τώρα έχουμε έξι και μάλιστα κοφτερά...

 

dev277pr___.png

Link to comment
Share on other sites

eleana μου, αυτό με το ούζο έχει αποτέλεσμα ή θα την μπεκρουλιάσω τσάμπα τη μικρή :?::lol:

 

είμαι διατεθιμένη να δοκιμάσω τα πάντα γιατί τη λυπάμαι την καημένη...

line_feet_beg_39_time_1185508800_text_c720b8ebe5ede120e5dfede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites

Το ούζο απαγορεύεται δια ροπάλου απο τους γιατρούς!!!! Το μουντιζαλ κάνει δουλειά και για περισσότερη ώρα απο οποιοδήποτε γιατροσόφι. sassy λες να είναι σημαδιακό το οτί σου απάντησε πρώτα μια έλενα;;;;

Μαμά της Ναταλίας και της Λυδίας...

Link to comment
Share on other sites

Το ούζο απαγορεύεται δια ροπάλου απο τους γιατρούς!!!! Το μουντιζαλ κάνει δουλειά και για περισσότερη ώρα απο οποιοδήποτε γιατροσόφι. sassy λες να είναι σημαδιακό το οτί σου απάντησε πρώτα μια έλενα;;;;

 

Ναι βρε κορίτσια :!::!::!: Όχι ούζο στα μωράκια :o:o:o ..κι εμένα ο γιατρός μου πε ότι δεν κάνει....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμάς είχε τα συμπτώματα από τον 2ο μήνα, για να σκάσει το δόντι πριν από μια βδομάδα, 12 1/2 μηνών περίπου δηλαδή :shock::shock: Αν όμως η παιδίατρός σας είδε φουσκωμένα τα ούλα, να το περιμένεις το πρώτο. Μεγιά! :D

Link to comment
Share on other sites

Ο δικός μας έχει βγάλει τα 2 κάτω και τώρα μόλις έσκασαν τα πάνω δόντια. Έχει όμως φοβερή καταρροή η οποία έρχεται και φεύγει. Μια φίλη μου είπε ότι μπορεί να είναι από τα δόντια του.

 

Έχετε συναντήσει κάτι παρόμοιο?

Link to comment
Share on other sites

Έχω ακούσει για βήχα από οδοντοφυία (από τα υπερβολικά σάλια που κατεβαίνουν στο λαιμό και τα πνίγουν) για καταρροή.... :? Καμιά από τα άλλα κορίτσια ίσως;

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον είναι μόνο καταρροή και δεν έχει κάποιο άλλο σύμπτωμα (πχ πυρετό) τότε είναι απο τα δόντια, αλλιώς μάλλον πρόκειται για ίωση. Και εμένα μου έκανε καταρροή στα τελευταία και η παιδίατρος μου είπε αυτά που ανέφερα και οτί μάλλον οφείλεται στο οτί όσο πιο μεγάλο βγάζει δοντάκια, τόσο πιο πολύ δυσκολεύεται γιατί έχουν σκληρήνει και τα ούλα....

Μαμά της Ναταλίας και της Λυδίας...

Link to comment
Share on other sites

όχι, δεν παρουσίασε καταρροή.

Ούτε όμως και διάρροια ή πυρετό όπως σε κάποια άλλα παιδάκια.

εμείς, προς το παρόν, τρώμε οτιδήποτε πέφτει στα χέρια μας, έχουμε πολλά σαλάκια και αρκετή γκρίνια!

 

μάλλον κάθε παιδάκι εμφανίζει διαφορετικά συμπτώματα αλλά καλό είναι να ρωτήσεις και τον γιατρό σου γιατί αν είναι ιωσούλα θα πρέπει να το αντιμετωπίσεις διαφορετικά.

line_feet_beg_39_time_1185508800_text_c720b8ebe5ede120e5dfede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kι εμείς είχαμε συμπτώματα οδοντοφυϊας απ'τον 5ο, αλλά τελικά τα 2 πρώτα τα έβγαλε 8.5 μηνών! Πάρα πολλά σάλια, πάρα πολύ καταροή και αρκετή γκρίνια. Kαι έλλειψη όρεξης για φαγητό.

Tην προηγούμενη βδομάδα έβγαλε τα άλλα 2 και μάλλον συνεχίζουμε και για το 5ο και 6ο γιατί συνεχίζεται η γκρίνια και η έλλειψη όρεξης φαγητού. Kαι είναι και αρκετά φουσκωμένα τα ούλα.

Με τα παιδιά μου, ξαναγεννιέμαι...

bUwEp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

γειά σας και πάλι,

 

η βασιλική έδειχνε με τα συμπτώματα πως θα έβγαζε δόντια νωρίς, αλλά...τελικά μόνο όταν έγινε 9 μηνων εμφανίστηκαν τα δύο κάτω....επομένως απλά παρακολουθείς και περιμένεις!!!

 

αλλά να σας ρωτήσω κάτι σχετικό και άσχετο?? η βασιλική μου, έχει μπερδέψει την σειρά...βγήκαν τα πρώτα δύο κάτω κεντρικά και μετά.....τίποτα για πολύ καιρό. ξαφνικά πρίν περίπου 10 μέρες έσκασαν μύτη τα διπλανά από τα κάτω....τίποτα επάνω και απίστευτα πρησμένα είναι μόνο τα κάτω πίσω ούλα....πρησμένα και κάτασπρα!!! τώρα αυτό είναι νορμάλ???

 

το καλό είναι ότι δεν ζορίζεται ιδιαίτερα - ούτε γκρίνια ούτε τίποτα!!! κάποια καταροή αλλά κι αυτό χωρίς να έχουμε πρόβλημα!! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

εμάς ο νικήτας είχε σάλια απο τις αρχές του 2ου και έβγαλε τα 2 κάτω δόντια στις αρχές του 3ου. τώρα είναι 9,5 μηνών και έχει βγάλει 10 δοντάκια. πάντως κάθε φορά που είχε οδοντοφυία και ακόμη δηλαδή όταν έχει πάντα έχει βήχα, επειδή πνίγεται απο τα πολλά σάλια και καταρροή. η γιατρός μου είπε ότι κάποια παιδάκια παρουσιάζουν αυτά τα συμπτώματα και ότι είναι φυσιολογικό.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες.

 

Είμαι σχετικά καινούργια στην παρέα, αλλά ήδη μαθαίνω πολλά. Ειναι το πρώτο μου παιδί και είμαι όλο απορίες.

 

Σχετικά με τα δοντάκια: Η μπέμπα μπυ είναι 8.5. μηνών και έχει 3 δόντια. Ολα τα βγάλαμε με απίστευτη γκρίνια, καταροή και πόνο.

 

Ερώτηση: Depon δίνεται? Η παιδίατρος μου λέει ότι μπορώ να της δώσω για να ηρεμήσει ο πόνος, αλλά εγώ διστάζω.

Link to comment
Share on other sites

Εχω δωσει 3-4 φορες στον μικρο μου (3-4 φορες για 10 δοντια :D )

και μας μας ειχε πει οτι δεν υπαρχει προβλημα,και απο το να μην μπορει να κοιμηθει απο το κλαμα και τον πονο προτιμω να πει ντεπον (ειμαι κατα των φαρμακων και σε καμια περιπτωση δεν θα εδινα για το παραμικρο...μιλαμε ομως για μερες που το παιδι βασανιζοταν....)

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν του εδωσα ποτε ντεπον, αλλα το μονο που εκανα ηταν να πλενω πολυ καλα το δαχτυλο μου και να του κανω μασαζ στα ουλα. Μπορεις να το κανεις και με μια καθαρη πετσετα. Αυτο τον ανακουφιζε πολυ. Μπορεις να του δωσεις επισης και αυτα τα ειδικα πλαστικα που τα δαγκωνουν τα μωρα (μου διαφευγει τωρα πως τα λενε).

 

Don't let fears hold you back from living everyday to your fullest!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!

Ο Κωστής είναι τώρα 1 έτους και έχει 8 δόντια. Έβγαλε τα πρώτα του δοντάκια λίγο πριν κλέισει τους 5 μήνες.

Επειδή γενικά είμαστε της ομοιπαθητικής ρωτήσαμε τη γιατρό μας και μας έδωσε ένα ομοιοπαθητικό φάρμακο για τους πόνους της οδοντοφυϊας και μας έσωσε.

Λέγεται CHAMOMILA 30CH (1 δόση μέρα παρά μέρα) και θα το βρείτε σε οποιοδήποτε ομοιοπαθητικό φαρμακείο.

Να τονίσω ότι τα ομοιοπαθητικά φάρμακα ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να έχουν παρενέργειες και να κάνουν κακό στα μωρά μας. Το πολύ πολύ να μην κάνει τίποτα.

Μπορείτε να δοκιμάσετε. Έιναι κρίμα να τα αφήνουμε να ταλαιπωρούνται όταν μπορούμε να τα βοηθήσουμε :wink:

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ο πρίγκιπάς μου έβγαλε το 1ο δόντι 5,5 μηνών (το κάτω δεξί). Μάλιστα ήταν τόσο ανώδυνο που δεν το πήρα χαμπάρι και το είδε η γιατρός που συμπτωματικά είχαμε ραντεβού!! Είχε για λίγο καιρό σαλάκια και 2-3 μέρες πριν καταρροή και λίγο βηχαλάκι, επίσης κοκκίνησαν τα μαγουλάκια του και έβγαλε λίγα μικρά σπιθουράκια γύρο από το στόμα (δεν ξέρω αν ήταν σύμπτωση, αλλά τότε παρουσίασε σύγκαμα από μήκητα).

6,5 μηνών έσκασαν και οι 2 κυνόδοντες μαζί και 7 μηνών έβγαλε το 4ο δοντάκι (κάτω αριστερό) πάλι μόνο με καταρροή και βηχαλάκι... και μόλις προχθές έβγαλε το 5ο του δοντάκι... αυτή τη φορά το πάνω δεξί!! Στο τελευταίο, εκτός από καταρροή και βήχα, είχαμε πάλι κόκκινα μαγουλάκια με σπιθουράκια και ένα ελαφρύ σύγκαμα που το προλάβαμε...

Μιλάμε πως μέσα σε 20 μέρες έχει βγάλει 3 δόντια! και ευτυχώς δεν πονάει καθόλου, έτσι με οδηγούν τα συμπτώματα να ψάξω και τσουπ!! τα βρίσκω :D

Φυσικά, όλο αυτόν τον καιρό δε μας λείπει το χέρι από το στόμα και γενικότερα του αρέσει να δαγκώνει ή εμάς :shock::lol::lol::lol: ή οτιδήποτε σκληρό!! Ανακούφισει βρίσκει και με τα ειδικά παιχνιδάκια που παγώνουν στο ψυγείο ή ακόμη και με την αγαπημένη του πιπίλα....

Πάντως αναμένω κι άλλα σύντομα, γιατί έχουμε φουσκωμένα και άσπρα ουλάκια...

 

Αλήθεια, (μια χαζή ερώτηση) όταν βγάλουν δόντια με τον θηλασμό τι γίνεται, δαγκώνουν;
Vaspy μου, δεν είναι χαζή ερώτηση! και 'γω αναρωτιώμουν αλλά μια φίλη μου που το είχε περάσει μου είχε πεί "τα μωρά δεν είναι χαζά!, εσύ όταν τρως πχ παγωτό το δαγκώνεις;;; ή όταν ρουφάς τον καφέ σου με το καλαμάκι;;;"

και φυσικά όταν ήρθε ο καιρός μας το είδα και από μόνη μου!

ΔΕΝ δαγκώνει, αλλά πολλές φορές στο τέλος μου το κάνει για παιχνίδι.... εγώ τσιρίζω και αυτός γελάει!!

Το δύσκολο είναι μόνο όταν περνάει ο πατέρας του από μπροστά και ο μικρός προσπαθεί να τον ακολουθήσει με το βλέμα γυρνώντας το κεφαλάκι του χωρίς όμως να αφήνει το στήθος... :shock: αυτό ψιλοπονάει :?:D

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Κοριτσια γεια σας!!!

Διαβαζω με προσοχη τα οσα γραφετε αλλα δεν αναφερεται καμια σας στο πυρετο... εμενα κανει ξαφικα δεκατα και που και που 38... εχει βγαλει ηδη τα δυο κατω και δεν ειχε ξανα ανεβασει ποτε πυρετο ετσι στα κουφα (χωρις αλλα συμπτωματα δηλαδη), ο γιατρος με ψιλο φοβισε οτι μπορει να ειναι ουρολοιμοξη και τωρα ψαχνομαστε...:cry: εχει καμια σας εμπειρια με την οδοντοφυια και πυρετους:?::?::?:

Link to comment
Share on other sites

Αχ, να την χαιρεσαι την κουκλα σου. Αμα σου πω οτι εμενα δεν μου εβγαλε τιποτα ως συμπρωμα τι θα πεις? Ειχε πολλα σαλια 4 μηνων και εμενα και λεω ωραια βγαινουν δοντια. Παμε παιδιατρο τα κοιταει φουσκωμενα τα ουλα τουμπανο αλλα μας ειπε αυτο δεν ειναι ενδεικτικο μπορει και να αργησει να βγει το πρωτο. Και βγαλαμε το πρωτο παρακαλω στους 11 μηνες. Απο εκει μεχρι τους 14 εχουμε βγαλει 6 συνολο. Εκτος απο σαλια και οτι δαγκωνει οτι βρει μπροστα της (το οποιο κανει ετσι και αλλιως αμα γουσταρει την υφη ενος πραγματος) δεν ειχε αλλα συμπτωματα. Τιποτα λεμε. Ουτε γκρινια ουτε τσαντιλα ουτε τιποτα. Ακεφιες καμια φορα αλλα κρινεις απο αυτο αν βγαζει δοντια? Δυστυχως δεν εκφραζεται στον πονο ευκολα, πρεπει να φτασει ο κομπος στο χτενι για να μας τα 'πει'. Για να καταλαβεις τα δυο τελευταια που εβγαλε (δεν ξερω πως λεγονται, ειναι διπλά απο τα δυο μπροστινα δεξια και αριστερα πανω-τρια πουλακια) τα ειδα ΕΓΩ οτι πανε να βγουνε γιατι την ειχα αναποδα και γελαγε και ειδα τις μυτουλες που πηγαιναν να σκασουν και εμεινα λαμακας. Αν δεν το ειχα δει τοτε δεν θα το καταλαβαινα. Οσο για το πρωτο το καταλαβα οτι βγηκε επειδη ματσαλαγε ενα πλαστικο κουταλκι και ξαφνικα ακουσα κριτς κρατς...ΟΚ...δεν ειναι ολα τα παιδακια τοσο εκφραστικα, μερικα δεν τα καταλαβαινεις καν.......Οσο για εσενα ολιβ_80 δεν ξερω για τον πυρετο. Ρωτησα την γιατρο για δεκατα ή και πυρετο σε σχεση με δοντια και το αρνητε καθετα. Δεν το συσχετιζει καθολου. Η δικια μας ανεβοκατεβαζει θερμοκρασια αναλογα του τι κανει, οποτε δεν μπορω να το συσχετισω και εγω με δοντια. Τι να σου πω. Μηπως ειναι καμια αλλη λοιμωξουλα? Κρυωμα?

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...