Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Ο γιος μου ειναι 26 μηνων,σε πιο επιπεδο θα επρεπε να ειναι τωρα η ομιλια του?Μπορει και κανει μικρες προτασουλες,τραγουδαει μικρα τραγουδακια,επαναλαμβανει καθαρα οτι λεξη ακουει,απανταει σε ερωτησεις με ευκολια,μετραει μεχρι το δεκα και γενικως μιλαει ολη μερα.Ρωταω γιατι μια κυρια στις κουνιες χθες που συζηταγαμε οτι τον βλεπει πισω στην ομιλια αρκετα,και οτι ο γιος της στην ηλικια του μιλαγε πεντακαθαρα και κανονικα.Για πειτε μου τωρα τις γνωμες σας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Έχω κι εγώ μια κορούλα στην ίδια ηλικία, και όσα περιγράφεις δεν μου φαίνονται καθόλου λίγα. Η δικιά μας θεωρείται μάλιστα πολύ προχωρημένη στο λόγο (από τις νηπιαγωγούς της) και δεν νομίζω ότι ο δικός σου υπολείπεται... Άντε να κάνουμε πιο μεγάλες προτάσεις ή να χρησιμοποιούμε πολυσύλλαβες λέξεις, και να μιμούμαστε το ύφος και το λεξιλόγιο των μεγάλων, αλλά σε καμία περίπτωση μη μπαίνεις στο τριπάκι να ανησυχείς από σχόλια ασχέτων*. Πόσο μάλλον από τη στιγμή που επικοινωνείς αβίαστα με το παιδί σου, είναι χαρούμενο και δεν βάζει γλώσσα μέσα....

Φυσικά δεν είμαι ειδική, μόνο από την κόρη μου έχω εμπειρία, αλλά αν αρχίσεις να αμφιβάλλεις, θα αγχωθείς και ΣΙΓΟΥΡΑ θα αγχώσεις και το μικρό σου!

Κάθε παιδί έχει τους δικούς του ρυθμούς και υπάρχουν παιδάκια που όλα αυτά τα κάνουν πολύ αργότερα, στα 3 ή στα 4, ειδικά τα αγοράκια που υποτίθεται ότι καθυστερούν στη γλωσσική ανάπτυξη. Μη σου πω, λοιπόν, ότι ο δικός σου κιόλας είναι μπροστά για αγοράκι...!!

Καλή σου μέρα!

[*μεγάλο κεφάλαιο οι ξερόλες, από πού να το πιάσει κανείς...]

Link to comment
Share on other sites

Ο δικός μου έλεγε λιγότερα στην ηλικία σας. Βασικά μόνο λέξεις. Τώρα δεν βάζει γλώσσα μέσα του και μιλάει καθαρά δύο γλώσσες. Η κυρία που έκανε τις διαπιστώσεις είναι λογοθεραπεύτρια ή παιδίατρος? Αν όχι... ;)

Link to comment
Share on other sites

Μου ειπε οτι ειναι μαια,δεν ξερω ομως αν αληθευει.Πολυσυλλαβες λεξεις μπορει να πει,λεει με ευκολια παγωτατζιδικο και προτασουλες του στυλ μαμα δεν θελω να κοιμηθω παμε απο εκει.Αυτη ομως μου ειπε οτι για την ηλικια του εχει ανωριμη ομιλια.Εχω αγχωθει απο χθες αρκετα

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν οι μαίες δεν έχουν ιδέα από θέματα ομιλίας (προφανώς αφού ασχολούνται με ηλικίες προ ομιλίας). Τι εννοούσε όταν έλεγε ότι έχει ανώριμη ομιλία; Γιατί προφανώς ο γιος σου λέει πολύ περισσότερα απ' ό,τι άλλα παιδάκια της ηλικίας του. Αν εννοούσε ότι δεν μιλάει καθαρά, ούτε αυτό είναι ανησυχητικό. Σου επισήμανε κάτι συγκεκριμένο; Αν ναι, κάνε μια συζήτηση με τον παιδίατρο την επόμενη φορά που θα πάτε. Αν όχι, χαλάρωσε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

honeybunny, επειδή κι εγώ έχω ένα αγοράκι 27 μηνών, μια χαρά γλωσσική ανάπτυξη έχει το παιδάκι σου. Να πεις στην κυριούλα στην παιδική χαρά ότι δεν έχει ιδέα, και να σταματήσει να κάνει διαγνώσεις στα ξένα παιδιά. Μην ψαρώνεις με την κάθε τυχαία, και μην αμφισβητείς τις ικανότητες του παιδιού σου. Μόνο γιατρούς, εκπαιδευτικούς και ειδικούς θα ακούς, οι υπόλοιποι μούγγα. Αμάν πια, που γίνανε όλοι ειδικοί πια και έχουν και άποψη!!!:evil:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

 

τι να πω ? έλεος !!!!! Ξέρει και η χ μαία τώρα ? όταν ήταν ο γιος μου 18 μηνών και έλεγε μόνο τα δικά του τα ακαταλαβίστικα ,με ρώτησε ένας κύριος ''μα δεν μιλάει ?'' που είχε ένα μωρό 4-5 μηνών....έπρεπε κι εγώ να του πω ''μα δεν περπατάει?''

 

Ο δικός μου , 26 μηνών όπως λες έλεγε πχ μαμά , πάμε χάλασσα (θάλασσα), ''ελατε , εχω βάρκα'' , μιλούσε από την αρχή πολύ καθαρά έκανε προτάσεις με ρήματα , υποκείμενο ,αντικείμενο και μέρα με την μέρα πρόσθετε κι άλλες λέξεις στο λεξιλόγιο του. Οσο για το αν τα κορίτσια μιλάνε πιο γρήγορα.....δεν το πιστεύω απόλυτα γιατί έχω και κορίτσια 3 χρονών να μην μιλάνε και αγόρι 18 να μιλάει !!! Πάντα εξαρτάται από τον ρυθμό του παιδιού.

 

ααα....και μια που αναφέρατε για λογοθεραπεύτρια ,Περσι στον παιδικό στα πλαίσια της παγκόσμιας μέρας λογοθεραπείας πέρασαν τα παιδάκια μας από τεστ ανίχνευσης για προβλήματα λόγου.Ο δικός μου ήταν λίγο πριν τα 3 και μιλούσε κανονικότατα.Πχ. παιζοντας στο σπίτι που ταίζει τα αρκουδάκια όπως στον παιδικό , έλεγε ''παιδιά , σήμερα έχουμε σουπίτσα'', ''ελα γουίνι , να σου βάλω στο πιάτο, κι εσύ αρκούδε'' κλπ.

Στο 10 λεπτο τεστ που του έκαναν , που απ ότι μου είπαν είχαν εικόνες και τις περιέγραφαν , ο γιος μου δεν είπε το παιδάκι τσουλάει το αυτοκίνητο , αλλά το παιδάκι κάνει έτσι το αυτοκίνητο και έκανε την κίνηση με το χέρι.Και τι μου είπε η λογοθεραπεύτρια ? ότι είναι ένα εξάμηνο πίσω !!!!!!!!!!!!!!!!

 

Επειδή το θέμα δεν τελειώνει ποτέ , honeybunny , μια χαρά είναι ο μικρός σου , μιλάει , τραγουδάει ,μετράει , απαντάει σε ερωτήσεις , επικοινωνεί τέλεια !!!!!!!!!!

 

Της κυρίας ο γιος ας μίλησε και 10 μηνών.....μπράβο!!!

3W24p3.png

Link to comment
Share on other sites

honeybunny, επειδή κι εγώ έχω ένα αγοράκι 27 μηνών, μια χαρά γλωσσική ανάπτυξη έχει το παιδάκι σου. Να πεις στην κυριούλα στην παιδική χαρά ότι δεν έχει ιδέα, και να σταματήσει να κάνει διαγνώσεις στα ξένα παιδιά. Μην ψαρώνεις με την κάθε τυχαία, και μην αμφισβητείς τις ικανότητες του παιδιού σου. Μόνο γιατρούς, εκπαιδευτικούς και ειδικούς θα ακούς, οι υπόλοιποι μούγγα. Αμάν πια, που γίνανε όλοι ειδικοί πια και έχουν και άποψη!!!:evil:

 

Ακριβώς !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

3W24p3.png

Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που αρχίζουν και μιλάνε .....μετά δεν τα πιάνεις !!!!!!! αυτό που πετάνε λέξεις απίστευτες κι εμείς κοιτάμε άναυδες είναι το καλύτερο !!!!!!!

 

Μην αγχώνεσαι τσάμπα με την κάθε παλαβή !!!!!!!!!!!!!

3W24p3.png

Link to comment
Share on other sites

[Της κυρίας ο γιος ας μίλησε και 10 μηνών.....μπράβο!!!

 

Μ'εκανες και γελασα!

Δηλαδή έλεος πια.Να σου δημιουργήσει και κόμπλεξ για το παιδί από κει που

ναι μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

[Της κυρίας ο γιος ας μίλησε και 10 μηνών.....μπράβο!!!

 

Μ'εκανες και γελασα!

Δηλαδή έλεος πια.Να σου δημιουργήσει και κόμπλεξ για το παιδί από κει που

ναι μια χαρά.

 

ε,μα ναι....:P:p τι να πω πιά ?

 

δεν τελειώνουν αυτές οι ερωτήσεις ? περπατάει ? μιλάει ? τραγουδάει ? :rolleyes:

3W24p3.png

Link to comment
Share on other sites

Ειναι ανωριμη ομιλια γιατι επρεπε να μιλαει κανονικα στην ηλικια του οπως μιλαμε και μεις!Αυτο ειναι το σωστο για την ηλικια του,μου ειπε.Δεν καθισα ομως να αναλυσω στην συγκεκριμενη κυρια τι λεει και τι οχι,δεν θεωρω οτι πρεπει να δικαιολογουμαι στην καθε αγνωστη.Οπως και να χει σε βαζουν σε μια διαδικασια να σκεφτεσαι μηπως εχει δικιο?

Link to comment
Share on other sites

honneybunny θα συμφωνήσω ότι όταν ακούς κάτι σε βάζει σε σκέψεις, όμως πιστεύω ότι αν ακούμε τον καθένα γύρω μας θα τρελαθούμε. Ακόμα και σε ειδικό να απευθυνθείς μπορεί να σου πει για παράδειγμα ότι είναι πίσω (δεν εννοώ ότι το παιδάκι σου είναι πίσω). το θέμα για εμένα είναι τι σημαίνει αυτό; Πλέον βάζουμε σε όλα μια ετικέτα. Βάζουμε όρια, στόχους, περνάμε τα παιδιά από μικροσκόπιο. Και στο τέλος τρελαινόμαστε. Αν δεν υπάρχει κάποιο σοβαρό θέμα (ένα παιδί που δεν μιλάει καθόλου, έχει γενικότερα θέματα) Οκ να το ψάξεις, και όλες οι μαμάδες οφείλουμε να το κάνουμε. Αλλά όλα τα υπόλοιπα ξεπερνιούνται. και προσωπικά δεν νομίζω ότι όλα τα παιδιά μπορούν να είναι στο ίδιο επίπεδο πάντα. Κάποια υστερούν σε έναν τομέα, και υπερτερούν σε κάποιον άλλο.

 

Και φυσικά οι συγκρίσεις δεν κάνουν ποτέ καλό. Εμένα ο γιος μου 2 χρονών μίλαγε κανονικά. Έκανες διάλογο μαζί του. Η κόρη μου στην ίδια ηλικία λέει πολύ λίγα. Φίλη λογοθεραπεύτρια που την είδε μου είπε ότι λεκτικά είναι λίγο πίσω γιατί βάσει ηλικίας θα έπρεπε να λεει Χ λέξεις, να κάνει εκείνο, να κάνει το άλλο. Ο γιος μου από την άλλη ήταν πολύ μπροστά στην αντίστοιχη ηλικία (είμαστε των άκρων). Αναπόφευκτα έκανα τη σύγκριση και τρελαινόμουν. Τώρα απλά λέω, κάποια στιγμή θα πει και κάτι παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...