Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μαμάδες που έστειλαν βρεφ.σταθμό μωρα κάτω του 1 έτους


Recommended Posts

Θέλω να στείλω το μικρό μου σε βρεφικό σταθμό. Μάλλον με αναγκάζουν οι καταστάσεις να το κάνω.

Εσείς μαμάδες που τα στείλατε τόσο μίκρα πείτε μου σας παρακαλώ τις εμπειρίες σας.πως απασχολούν τόσο μίκρα παιδάκια;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Και τα τρία τα παιδιά μου τα έχω στείλει από μηνών στον παιδικό...ιδίως τη Δήμητρα την εστειλα 65 ημερών....

 

Εγώ δεν θα σχολίασω τίποτα άλλο παρά μόνο πολλές ιώσεις, πάρα πολλές ιωσεις....

αλλά μετά συνηθίζουν..

Link to comment
Share on other sites

Πρώτον δεν υπάρχουν χρήματα για νταντα κ να υπήρχαν δεν εμπιστεύομαι σε κάποιο άτομο τον μικρό μόνο του απ την στιγμή που δεν μιλάει.πόσο πληρώνεις παμ;για πόσες ώρες;

Link to comment
Share on other sites

Για τον ίδιο λόγο και γω ακολούθησα τη τακτική του παιδικού, και ακριβή λύση η νταντά και δεν εμπιστευόμουν.. απ'οτι ξέρω είναι γύρω στα 350/μήνα από το πρωί στις 7:00 μέχρις τις 18:00 αλλά οι περισσότεροι παιδικοί κλεινουν στις 17:00

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και εγω απο 6 μηνων τον εστειλα τον μεγαλο μου--και θα συμπληρωσω και εγω το μονο ασχημο ειναι οι ιωσεις συνεχεια ηταν αρρωστος.......

 

ρε συ pam 350????εγω 225 δινω φετος πριν 3 χρονια ηταν αν θυμαμαι καλα 190!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Διομήδης 27/09/05

Γιώργος 18/10/08

Πολυχρόνης 03/07/10

 

Link to comment
Share on other sites

όταν είναι πολυ μωρά... τι να τους κάνουν; τα μωρά μόνο τρώνε, κοιμούνται και τα αλλάζουνε. όταν είναι κάτω των 6 μηνών, όμως, είστε σίγουρες ότι τηρουν τους κανόνες αποστήρωσης; είανι πολύ μεγάλο ρίσκο!

 

age.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σαν μαμα δεν θα σου απαντησω, γιατι εγω τον δικο μου τον εστειλα 14 μηνων και ηταν στο τμημα με τα μεγαλυτερα παιδακια επειδη ηταν σωματικα αναπτυγμενος οποτε δεν τον ρισκαραν να τον βαλουν με τα μωρα κυριως για λογους ασφαλειας των αλλων.

 

Θα σου απαντησω σαν παιδαγωγος που εχω ασχολειθει πολλα χρονια με αυτες τις ηλικιες. (γιατι παντα ειχα μια προτιμηση στα μωρα)

 

Καταρχην να ξερεις (και αυτο ισχυει στανταρ) εξαρταται απο τα κεφια της δασκαλας το τι θα κανει.. και κατα ποσο εχει ορεξη και της αρεσει η δουλεια της..

 

Θα σου πω πως δουλευαμε εμεις που δοξα το Θεο ειχαμε ορεξη.. (και ευτυχως και οι συναδελφοι γιατι να εχει ορεξη ο ενας δεν φτανει)

 

Αρχικα να ξερεις οτι το μωρο σου δεν θα ειναι σε ενα τμημα που ολα τα παιδακι ειναι 6 μηνων αλλα κατα πασα πιθανοτητα σε ενα τμημα που θα ειναι απο 6 εως 18 μηνων.

Ετσι συνηθως γινεται ο διαχωρισμος των τμηματων.. Το να γινει κατι διαφορετικο ειναι σχετικα σπανιο (ιδανικο μεν αλλα σπανιο)

 

Το προγραμμα λοιπον.

Συνηθως μεχρι τις 9 το πρωι ειναι η προσελευση των παιδιων οποτε δεν γινεται να υπαρχουν στανταρ προγραμματισμενες δραστηριοτητες γιατι ουτε ολα τα παιδια ερχονται ολη την ωρα και τα περισσοτερα το πρωι μισοκοιμουνται..

μεχρι εκεινη την ωρα συνηθως υπαρχει μια παιδαγωγος η οποια τα παραλαμβανει, φροντιζει τις αναγκες τους (πχ καποιο μπορει να κανει κακα και να θελει αλλαγμα) μιλαει με τους γονεις για τις ιδιαιτεροτητες της μερας (πχ καποιο μπορει να μην ηπιε γαλα το πρωι και να πρεπει να πιει νωριτερα απ΄το πρωινο, καποιο να μην κοιμηθηκε το βραδυ κλπ)

Παραλληλα, στο χωρο υπαρχουν παιχνιδια ουτως ωστε να απασχολουνται τα παιδακια παντα με την επιβλεψη της παιδαγωγου.

Στις 9 που ουσιαστικα ολα τα παιδακια εχουν ερθει σερβιρεται το πρωινο. Συνηθως πρωινο παιρνουν τα μεγαλυτερα παιδακια, γιατι τα μωρουλια τι να φανε? Ψωμι με βουτυρο και μελι? Χλωμο το κοβω.. Στα πολυ μικρα συνηθως ακολουθειται πανω κατω το προγραμμα του σπιτιου.. Παραυτα ολα τα παιδακια συγκεντρωνονται κοντα στο χωρο του φαγητου γιατι πολυ συχνα και τα μωρα θελουν να "δοκιμασουν"

Το πρωινο κραταει συνηθως ενα τεταρτακι και μετα ακολουθει ατομικη υγιεινη, πλυσιμο (ξερετε πως γινεται ενα χρονιαρικο αν "φαει" μαρμελαδες..) και αλλαγμα πανας. η αληθεια ειναι οτι αυτο το δευτερο μερος παιρνει αρκετη ωρα, αναλογα παντα με τον αριθμο των παιδιων.

Εκεινη την ωρα ομως συνηθως εχει ερθει και η δευτερη παιδαγωγος της ταξης, οποτε απασχολει τα παιδια οση ωρα αλλαζει η αλλη (δεν αλλαζουν ποτε ταυτοχρονα και οι δυο δασκαλες για λογους ασφαλειας.. συνηθως η μια αλλαζει το πρωι η αλλη το μεσημερι, παιρνοντας παντα ενα ενα παιδι, ενω τα υπολοιπα βρισκονται στην επιβλεψη της αλλης παιδαγωγου).

Τα παιδια συνηθως το πρωι καθονται και λενε τραγουδακια, κανουν μουσικοκινητικη αγωγη,"γυμναστικη" ..

Επειδη ομως και αυτα κρατανε λιγο ,καπου στο τεταρτο με 20λεπτο, δεν καθονται και παραπανω τα παιδια παντα μενει λιγος χρονος για ελευθερο παιχνιδι..

Στις 10 στους περισσοτερους σταθμους σερβιρεται το "φρουτο" που στην περιπτωση των μικρων ειναι φρουτοκρεμα. Αν υπαρχουν παιδακια που δεν τρωνε αλεσμενο τους το δινουμε σε κομματακια. Απλα να ξερεις οτι δεν υπαρχει περιπτωση να φαει σταφυλι ή κερασια στον παιδικο.. παντα τα φρουτα που δινονται ειναι πιο "ασφαλη" Οι περισσοτεροι σταθμοι παιρνουν μονο μηλα και αχλαδια τα οποια δινονται εναλλαξ καθε μερα.. Οταν ειχα εγω τη διευθυνση ενος παιδικου επερνα διαφορα και τα παιδια επελεγαν τι ηθελαν.. (τα μεγαλυτερα)

Το καλοκαιρι παιρναμε και πεπονια και καρπουνια (και με ειχε μισησει η μαγειρισσα γιατι την εβαζα να κοβει μικρα κομματια και να βγαζει τα κουκουτσια:lol:)

Η υποθεση "φρουτοκρεμα" συνηθως σε αυτες τις ηλικιες μπορει να φτασει και μεχρι τις 11 γιατι δεν ειναι ευκολο να ταισεις 10-15 παιδια ταυτοχρονα και σπανια θα βρεις πανω απο 2 δασκαλες σε μια ταξη.. και φυσικα ακολουθει η συνηθης διαδικασια του πλυσιματος οπως μετα απο καθε γευμα... τα παιδακια που εχουν τελειωσει το φαγητο τους συνηθως τα απασχολουσαμε με "ησυχα" παιχνιδια εκεινη την ωρα πχ μενα παζλ (για μικρα οχι με 100 κομματια :lol:), και γενικα με κατι που δεν θα τραβηξει και την προσοχη των υπολοιπων τοσο ωστε να σταματησουν το φαγητο τους.

 

Οποτε η ωρα ου μενει για το κυριως "πιατο" (εννοω παιδαγωγικο προγραμμα ειναι αναμεσα 11 με 12.

Σε αυτη την ωρα συνηθως κανουμε καποια δραστηριοτητα που αφορα τη λεπτη κινητικοτητα ("καλλιτεχνικα" το λεμε στο χωριο μου :-P) που αφορα ομως πολυ μικρα παιδακια..

Αυτο μπορει να σημαινει ζωγραφικη, πλαστικη, χειροτεχνιες που απαιτουν κολλα και ψαλιδι..

Εννοειτε οτι σε αυτες τις ηλικιες δεν τους δινεις μια φωτοτυπια και ενα κουτι μαρκαδορους και λες αντε παιδια μου ζωγραφιστε..

Πρεπει να εισαι εφευρετικος και να σκεφτεσαι καθε μερα κατι καινουργιο..

Πχ.. Ζωγραφικη με οδοντοβουρτσες, σφραγιδες απο σφουγγαρι, ζωγραφικη με τεμπερες σε χαρτι του μετρου, παιχνιδι με ζυμαρι (πλαστελινες δεν δινουμε σε αυτη την ηλικα γιατι τις τρωνε), διαφορα κολλαζ με υλικα ασφαλη για την ηλικια (πχ αν του δωσεις φασολι θα το φαει τι θα το κανει..), μαγειρικη..:lol:.. υπαρχουν χιλιαδες πραγματα να κανεις.. απλα τα προσαρμοζεις στα μετρα και στα σταθμα της ηλικιας τους..

Εμεις τουλαχιστον ακομα και τα μικροτερα παιδακια (ειχαμε απο 8 μηνων βεβαια) τα παιρναμε αγκαλια ωστε να συμμετεχουν με τον τροπο τους στις δραστηριοτητες αυτες..

Παραλληλα οσα παιδακια δεν θελουν να συμμετεχουν μπορουν να απασχοληθουν με κατι αλλο πχ με τουβλακια, με τις γωνιες που υπαρχουν στο σταθμο).

Επισης καποια πολυ μωρα μπορει αυτη την ωρα να παρουν εναν υπνακο.. Αυτο δεν ειναι στανταρ αλλα αν ενα μωρο κοιμηθει (συχνο φαινομενο) δεν το ξυπναμε.

 

Στις 12 κλασσικα σερβιρεται το μεσημεριανο. Οποτε ολα τα παιδια πανε για φαγητο.. Αποκλισεις σε αυτο το ωραριο του φαγητου θα βρεις μονο σε ιδιωτικους.. Πχ αν ζητησεις στον δημοσιο να στο ταισουν στις 2 δεν θα στην κανουν την χαρη.. Οι δημοσιοι λειτουργουν με βαση τον κανονισμο λειτουργιας. και ο κανονισμος λεει φαγητο στις 12.

 

Υπαρχει περιπτωση καποια να τρωνε αργοτερα (το εχω πετυχει αυτο) αλλα αυτο γινεται μονο σε περιπτωση που ο χωρος δεν επαρκει να φανε ταυτοχρονα ολα τα παιδια του σταθμου και συνηθως αυτα που τρωνε αργοτερα ειναι τα νηπια και τα προνηπια.

 

Μολις τελειωσει και το φαγητο (ταισμα ουσιαστικα γιατι δεν τρωνε μονα τους ) εχουμε παλι την ωρα της υγιεινης ενω παραλληλα η αλλη παιδαγωγος τους διαβαζει ενα βιβλιο ή τους λεει ενα παραμυθι. Το παιχνιδι τελος συνηθως αυτη την ωρα γιατι τα παιδακια προετοιμαζονται για υπνο οποτε πρεπει να ηρεμισουν λιγο πριν πανε στα κρεβατια τους.

Και στις 1 πανε ολα στα κρεβατακια και κοιμουνται μεχρι τις 3, εκτος απο αυτα που φευγουν νωρις.

Εδω συνηθως υπαρχουν μικρες αποκλισεις απο σταθμο σε σταθμο το οποιο εξαρταται παντα (στους δημοσιους τουλαχιστον γιατι εκει εχω εμπειρια) απο το υπαρχον προσωπικο.

Πχ σε αλλους σταθμους μπορει να σου πουν οτι η θα κοιμαται η θα φευγει στις 1 και σε αλλους να αφηνουν περιθωριο μεχρι τις 2 . Αυτο εξαρταται απο τον αριθμο των παιδαγωγων που εχει καθε σταθμος δεδομενου του οτι στους δημοσιους (οι μονιμοι τουλαχιστον) δουλευουν 6 ωρες ημερησιως οποτε στις 1 φευγουν οι πρωινες.)

Σε καποιους ιδιωτικους τα πραγματα ειναι λιγο πιο ελαστικα καθως "ο πελατης εχει σχεδον παντα δικιο"

Απο τις 3 εως της 4 τα παιδια ξυπνανε, τρωνε "απογευματινο" και ετοιμαζονται για αποχωρηση.. Στους δημοσιους συνηθως ειναι μεχρι τις 4 παρα τεταρτο (εκτος αν ο σταθμος εχει για δικους του λογους αλλο ωραριο)

 

Το θεμα "αυλη" συνηθως σε αυτη την ηλικια δεν συνηθιζεται εκτος αν ο σταθμος διαθετει αυλη και κτιριο με ΠΟΛΥ ΚΑΛΕΣ ΠΡΟΔΙΑΓΡΑΦΕΣ .

 

Αυτα..

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Ντόρα τι να πω;σ ευχαριστώπολύ που έκανες τόσο κόπο κ μου είπες τόσες λεπτομέριες.αλλά

Μην με βρίσετε εχω πάλι απορίες.τι γίνετε όταν ένα παιδί δεν θέλει να φάει την ώρα που τρώνε τα αλλά;ή δεν θέλει να κοιμηθεί;ή έχει γκρίνια κ θέλει όλη μέρα αγκαλιά;πως προλαβαίνει 1 παιδαγωγός κ ταΐζει τόσα στόματα συγχρόνως;ο δικός μου όταν τρώει αν αργήσω δευτερόλεπτα να του δώσω κλαίει.

Link to comment
Share on other sites

ντόρα...

πολύ καλή ημερήσια περιγραφή! αυτό είναι... να έχεις καποιον "από μέσα" να στα πει!!!!!

εγώ όμως πάλι θα ρωτήσω, όταν το μωρό είναι 7-8-9 μηνών που δεν μπορεί να συμμετέχει ενεργά, είναι σε μία αγκαλιά και συμμετέχει παθητικά; ή σε ένα πάρκο και κλαίει γιατί δεν του δίνουν σημασία; (το 'χω ακούσει κι αυτό). σίγουρα είναι θέμα σχολείου, διευθύντριας, παιδαγωγού...

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

 

ρε συ pam 350????εγω 225 δινω φετος πριν 3 χρονια ηταν αν θυμαμαι καλα 190!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

saxpa εδω στην Αθήνα δεν πρέπει να υπάρχει ιδιωτικός παιδικός με 225,00?..

...οι περισσότεροι απ΄οτι ξέρω από γνωστούς κάτω από 300,00 ? δεν βρίσκεις..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ ωραία...Ισμένη με έφτιαξες πρωί πρωί.ένα απ τα πράγματα που φοβάμαι.τουλάχιστον το κουφέτακι μου θα είναι 1χρόνων σεπτέμβριο κ ήδη άρχισε να προσπαθεί να περπατήσει.

Link to comment
Share on other sites

ήθελα να ευχαριστήσω και εγώ τη ντόρα για την περιγραφή της. θα στείλω τη μικρή στον παιδικο το σεπτεμβρη, θα είναι 13μηνών...ήδη έχω αρχίσει να στεναχωριέμαι και να αγχωνομαι...διάβασα και κατι αρνητικές εντυπώσεις για το σταθμο και φαντάζεστε πως έγινα:(:(:(

Link to comment
Share on other sites

sorry mariantinos

η δασκάλα που έχω στη σχολή για τα babies δουλεύει σε παιδικούς σταθμούς και αυτό μου εχει πει. το ίδιο και η κοπέλα που μου κρατάει την Ασπασία.

είανι ποοοοολυ δύσκολο να βρεις τον κατάλληλο παιδικό για τόοοοοοοσο μικρά μωρά.

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Άσε Ρίτα άσε.από χτες το σκέφτομαι κ κλαίω.γενικά πολύ δύσκολο να μαθαίνεις από άλλους ότι το παιδί σου έκανε πρώτη φορά αυτό εκείνο το άλλο... :'(

Link to comment
Share on other sites

Ο γιος μου πήγε στον σταθμό σε ηλικία 10 μηνών όσον αφορά τις ιώσεις εμείς κάναμε το εμβόλιο της γρίπης και έτσι γλιτώσαμε πολλές βέβαια βήχα είχε όλο το χειμώνα αλλά αντιβίωση δεν πήρε. Στον σταθμό που τον πήγαινα εγώ στο τμήμα του ήταν μωράκια μέχρι 18 μηνών και είχαν μία βρεφοκόμο και μία βοηθό αλλά δεν ήταν πολλά μωράκια τον χειμώνα με τα κρύα και τις ιώσεις ήταν το πολύ 4 - 5 μωράκια......τώρα πως τα απασχολούσαν ....μέχρι να περπατήσει ο γιος μου δεν τον άφηναν στο χαλί να μπουσουλήσει οπότε περνούσε την μέρα του στην κούνια με παιχνιδάκια, τους έβαζαν μυσικούλα και μετά το φαγητό τα άφηνε για λίγη ώρα στο καρεκλάκι φαγητου τους έδινε παιχνιδάκια τους μιλούσε τους τραγουδούσε η κοπέλα αλλά μην φανταστείς και πολλά πράγματα όταν περπάτησε τον άφηνε και για λίγη ώρα στο χαλί να παίξουν παρέα.

a94dd1bc2e.png
Link to comment
Share on other sites

κι εγω εστειλα τη βενετια 11 μηνων σε δημοσιο βραφονηπιακο το νοεμβριο.περα απο τις ιωσεις που δεν εχουν σταματησει καθολου,κ που ετσι κ αλλιως δεν αποφευγεις σ'οτι ηλικια κ αν στειλεις το παιδι στο σταθμο,πρεπει να προσεξεις κ να εχεις τα ματια ανοιχτα ανα πασα στιγμη με τους σταθμους.πραγματι ειναι στο χερι της καθε παιδαγωγου το πως θα περασει το παιδι σου,κ στην κριση του καθε γονιου το ποιος σταθμος καλυπτει αυτα που θελεις για το παιδι σου.εγω για παραδειγμα,ειμαι πολυ ευχαριστημενη απο τις δασκαλες της βενετιας,αλλα εχω αλλα προβληματα με το σταθμο που δεν σχετιζονται μ'αυτες..πχ πολλες φορες το πρωι που την πηγαινουμε μυριζει πολυ εντονα τσιγαρο.σε ερωτηση του αντρα μου η απαντηση που πηραμε ηταν οτι καπνιζει η καθαριστρια κ η φυλακας μεσα στα αποδυτηρια,τα οποια εχουν πορτα κ κλεινει,κ οτι δεν καπνιζουν στο χωρο που ειναι τα μωρα,κ οτι αν δεν μας αρεσει,να παμε σε ιδιωτικο.στη φασαρια που εκανε ο αντρας μου,καποιοι γονεις που ηταν μπροστα,ειπαν οτι δεν πειραζει,αφου κ οι ιδιοι καπνιζουν στα σπιτια τους.δλδ εμεις ειμαστε χαζοι που αν κ καπνιστες κ οι δυο,βγαινουμε στο μπαλκονι με κρυα κ βροχη...καποια αλλη μερα μετα απο εντονο κολικο η βενετια εκανε στα κακα της ολοκληρες φακες οι οποιες ηταν εντελως αβραστες.μαγειρευω κ εγω φακες κ δινω στα παιδια κ ξερω πως βγαινουν οι φακες στα κακα αν ειναι σωστα βρασμενες.οταν μιλησα στη διευθυντρια σχετικα μου απαντησε οτι ειμαι πολυ περιεργη κ μ αρεσει να δημιουργω φασαριες.οταν της επισημανα οτι στο εβδομαδιαιο προγραμμα που ειναι υποχρεωμενοι να αναρτουν δεν ειχε φακες,αλλα χορτοσουπα,μου ειπε οτι αυτο τους εστειλαν απο τα κεντρικα,αυτο εδωσαν...δλδ οι δυο μαγειρισες που εχει ο παιδικος σε μονιμη βαση τι μαγειρευουν???τη φρουτοκρεμα κ τη φαριν λακτε??????τι να πω,δεν ξερω...εχει να κανει οπως ειπα κ πριν με την "παραξενια" του καθε γονιου.κατα τα αλλα,εμαθε πολλα πραγματα,οπως να τρωει μονη της,να πλενει τα χερια της κ αλλα μικροπραγματα κ δειχνει οτι περναει καλα.δεν εχει γκρινια,εκτος απο τον πρωτο μηνα που ετσι κ αλλιως ειναι περιοδος προσαρμογης.τι να πω??δεν ξερω...θελει καλο ψαξιμο ο παιδικος κ οχι μονο στην αρχη,αλλα συνεχεια κ τσεκαρισμα...

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ 2.11.06 ΒΕΝΕΤΙΑ ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΟΥ 18.12.07 ΕΦΡΑΙΜ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 11.04.09

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 3.09.10 Κ ΘΗΛΑΖΕΙ......

Link to comment
Share on other sites

τι είναι αυτα; γίνονται τέτοια πράγματα; και αν ο άλλος δηλαδή δεν έχει να δώσει 5000το χρόνο για ιδιωτικό σταθμό τι θα κάνει;...τσιγάρο, άβραστο φαγητό και ποιος ξέρει πόσα ακόμα που δεν τα μυριστήκατε....την πας ακόμα εκει; ποιος σταθμος είναι;στειλε μου πμ. απλα ρωτάω για να ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...