Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

TI ΓΙΝΕΤΕ ΜΕ ΤΗΝ ΔΙΑΤΡΟΦΗ?


MELINA29

Recommended Posts


Διαφημίσεις


Είναι σχετική η απάντηση γιατί δεν ξέρω ούτε πόσα κιλά είσαι ούτε αν έχεις προδιάθεση για διαβήτη κύησης.

Επειδή κάνω διαβήτη, απλά ο γιατρός μου είπε στην αρχή τα γλυκά με μέτρο (για να μην πάρω και πολλά κιλά) τώρα όσο μεγαλώνουν τα ζουζούνια μου λέει να τα αποφεύγω ή να τρώω ένα γλυκό μία φορά στις 15. Πάντως στην πρώτη μου εγκυμοσύνη είχα λυσσάξει με τα γλυκά! Προσωπικά με τιμώρησαν τα άτιμα γιατί πήρα 44 κιλά και έκανα 3 μήνες ινσουλίνη, αλλά όπως σου είπε είναι όλα σχετικά γιατί η κουμπάρα μου έτρωγε κι αυτή πολλά γλυκά και πήρε 10 κιλά και δεν έκανε σάκχαρο.

Καλό θα είναι να ρωτήσεις τον γυναικολόγο σου.

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ ΜΠΕΜΠΑΚΙ ΤΟ ΒΛΑΠΤΟΥΝ?

 

Οχι, ίσα ίσα που παιρνει και ενέργεια... Εγώ είμαι στην αντίθετη μεριά απο την nat-left... έχω υπογλυκαιμία (η ΚΖ μετά απο 3 ώρες απο 100mg γλυκόζης έδειξε 79 ζάχαρο και το ζάχαρό μου στις αιματολογικές ΚΑΘΕ φορά είναι 71 -min 74).

 

Πλάκα έχει, όταν με το καλό νοιώσεις το μπεμπακι σου, κάθε φορά που θα τρως κάτι γλυκό θα γίνεται μάχη μέσα! Εμένα μ'εχει "τσακίσει" στην κλωτσιά γιατί είμαι σ'αναγκαστική "δίαιτα" με γλυκά!! :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kai'gw eixa kati perierga me to faghto sthn egymosynh...Se anti8eshme esena me traboysan ta almyra,laxano toyrsi,tyri feta ktl...Glyka arxisa na trww pros ta telh ths egymosynhs...Me metro omws ta glykakia ok? 8a se balei o giatros soy kapoia stigmh na kaneis mia e3etash gia to zaxaro,mhn einai poly sta panw toy apo ta glykakia...Trwge alla me metro...

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ ΜΠΕΜΠΑΚΙ ΤΟ ΒΛΑΠΤΟΥΝ?

 

 

Καλημέρα και από μένα!!!

Γιατρός δεν είμαι βέβαια αλλά γνώμη μου είναι να συγκρατηθείς και να μην τρως γλυκά κάθε μέρα γιατί δεν ξέρεις πως θα εξελιχθεί το ζάχαρό σου, εμένα ο γιατρός από την αρχή μου είχε πει υγιεινή και ισορροπημένη διατροφή, να τρώω απ' όλα αλλά με μέτρο.

Ειδικά στο 1ο 3μηνο που δημιουργούνται τα όργανα η σωστή διατροφή

(ψάρια, λαχανικά, κρέας κλπ) είναι πολύ σημαντική, οπότε εγώ θα απαντούσα ότι τα πολλά γλυκά δεν προσφέρουν τίποτα εκτός από κιλά σε σένα και στο μωρό.Σου εύχομαι καλή εγκυμοσύνη και όλα να πάνε καλά!!!

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο δικός μου γιατρός πάντως μου είχε πει να μην τρώω καθόλου γλυκά, παρότι οι εξετάσεις μου είναι καλές, δεν έχω ζάχαρο και μια καμπυλη που είχα κάνει περσυ (για άσχετο λόγο) ήταν μια χαρά. Βεβαια όπου να 'ναι θα ξανακάνω καμπύλη, για καλό και για κακό. Παραστρατώ βεβαια και τρώω το κατιτίς μου μια φορά στο τόσο...

Πάντως είναι πολύυυυ σημαντικό να τρως απ' όλα, κυρίως λαχανικά, φρούτα, γαλακτοκομικά, κρεας... Κι εγώ απ' την αρχή μεχρι τώρα δεν αντέχω ούτε να βλέπω κρεας, ψάρι, γάλα, τίποτα δε μου αρέσει, μόνο το ρύζι τρώω με όρεξη. Δεν είναι σωστό όμως αυτό, με μάλωσε και ο γιατρός και προσπαθώ να βρίσκω τρόπους να τα τρώω (πχ το σπανάκι το ανέχομαι σα σαλάτα με μπαλσάμικο, το κρέας και το ψάρι σε σούπες κλπ). Ακόμα κι αν δε σου αρέσουν, προσπάθησε να τρως έστω και μικρές ποσότητες. Και πρόσεξε τα κιλά σου. Ο γυναικολόγος μου μου είπε ότι στο πρώτο τρίμηνο δε χρειάζεται να πάρω ούτε ένα κιλό.

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Από όσο ξέρω τα γλυκά ουτε το μωρό βλάπτουν αλλά και καμμία σχέση δεν έχουν για το αν θα κάνεις διαβήτη κύησης. Πρέπει ίσως να τα κόψεις αν έχεις προδιάθεση ή έκανες την καμπύλη γλυκόζης και βγήκε τσιμπημένη. Όμως η καμπύλη αν θυμάμαι καλά γίνεται γύρω στην 24 εβδομάδα αρα μάλλον νωρίς για σένα ακόμη. Μαζί με τα γλυκά ομως το διαβήτη ανεβάζουν και τα ζυμαρικά, ρύζι, φρούτα κλπ. Εγώ στο 1ο τρίμηνο δεν άντεχα από τιποτα από τις αναγούλες και πολύ περισσότερο τα υποτιθέμενα υγιεινά φαγητά. Το είχα ρίξει στα σάντουιτς για να νιώθω το στομάχι μου γεμάτο και να τραβάει τα υγρά και έτσι στο 3μηνο αυτό πήρα 3κιλά. Συνολικά πήρα 11,5 κιλά από τα οποία ακόμα μου έχουν μείνει τα 3 (του 1ου 3μήνου ίσως???). Πάντως κόλπο του μαιευτήρα μου... να μην τρώω μετά τις 6 το πολύ 7 το βράδυ!!! Δεν το ακολούθησα πιστά αλλά βοήθησε πολύ!!!

 

 

as1cCyH0g411210ODM0ODlkfDU3NTcwZHxPIGZhZm91dGFrb3MgbW91IGVpbmFp.gif

s-age.pngs-age.png

Link to comment
Share on other sites

Αχ σε καταλαβαίνω και εγώ τρελαίνομαι για γλυκά!!! Αλλά ο γιατρός έχει άλλη άποψη και επειδή είναι ειδικός λέω να τον ακούσω!

Δεν είναι καλό να τα καταναλώνουμε... εγώ ξεγελιέμαι με λιγο μέλι και γιαούρτι ή πολύ λίγο σοκολάτα.

Εμένα από διατροφή μου σύστησε κρέας, ψάρι, λαχανικά, φρούτα, γαλακτοκομικά, όσπρια και λιγότερο άμυλο και υδατάνθρακες.

 

 

url=http://lilypie.com].png[/url]

 

.png

Link to comment
Share on other sites

Μελινα εμενα ο γιατρος δεν μου ειπε τιποτα για τα γλυκα. Ημουν ανεκαθεν γλυκατζου κι αν δεν φαω εστω ενα σοκολατακι τη μερα δεν ηρεμω. Αυτη την περιοδο ταραζω τα κρουασαν σοκολατας και καθε πρωι τρωω ψωμι με μαρμελαδα. Μεχρι στιγμης εχω παρει 2,5 κιλα (νομιζω ειναι πολυ καλα). Δεν εχω κανενα προβλημα με το ζαχαρο απεναντιας εχω πολυ χαμηλη πιεση και ο γιατρος μου λεει να βαζω μπολικο αλατι στο φαγητο.

 

Νομιζω οτι ο οργανισμος της καθε γυναικας στελνει "σημα" για φαγητα που εχει αναγκη (δε λεμε για τις λιγουρες τωρα). Ετσι λοιπον επειδη κι εγω οπως κι εσυ ετρωγα πολλα γλυκα το πρωτο τριμηνο τον 4ο μηνα μ'επιασε τρομερη επιθυμια να τρωω σαντουιτς σε ζαμπον και τυρι και με τα κυριως γευματα λαχταρω συνεχως να τα συνοδευω με φετα!!! Οποτε πιστευω οτι κι εσυ καποια στιγμη θαρχισεις να εχεις ορεξη και για αλλα φαγητα μην σε αγχωνει αυτο. Το μονο που θα σε συμβουλευα θα ηταν να ενταξεις τα φρουτα στη διατροφη σου μεχρι το τελος της εγκυμοσυνης. :wink:

iD56p3.pnglk6hp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα η γυναικολόγος μου, μου έχει ψιλο-απαγορεύσει τα γλυκά, παρόλο που δεν έχω κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα με το ζάχαρο. Στην προηγούμενη εγκυμοσύνη μάλιστα, στον 7ο (που είχα πάρει 10 κιλα -συνιλοκά πήρα 14) μου είπε να τα κόψω τελείως.

Ο λόγος, όπως μου έχει εξηγήσει είναι ότι οι απότομες αυξομειώσεις του ζαχάρου που προκαλούνται από την κατανάλωση γλυκών δεν είναι καλές για την ανάπτυξη του εμβρύου.:roll: Για τον ίδιο λόγο πρέπει να αποφεύγουμε τα ανψυκτικά

Συμπέρασμα (δικό μου) καλύτερα λίιιγο γλυκάκι πιο συχνά, παρά μια τούρτα αραιά και που :wink:

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αφήστε κορίτσια τωρα αλλάξανε το δεδομένα!δεν μπορώ να δώ κανενος ειδός φαγητού μπρόστα μου!όλα με αηδιάζουν..αχ νιωθώ πολύ χάλια με το ζόρι πηγαίνω για δουλειά!ατονίες,αναγούλες ζαλάδες...αλλά τα κιλάκια μου τα πήρα τα τριά.φτου σου!πολύ ατονία και νύστα!ετσι ήσαστάν και εσείς το πρώτο τρίμηνο?

Ygf0p3.png

s19Rp3.png

Link to comment
Share on other sites

αφήστε κορίτσια τωρα αλλάξανε το δεδομένα!δεν μπορώ να δώ κανενος ειδός φαγητού μπρόστα μου!όλα με αηδιάζουν..αχ νιωθώ πολύ χάλια με το ζόρι πηγαίνω για δουλειά!ατονίες,αναγούλες ζαλάδες...αλλά τα κιλάκια μου τα πήρα τα τριά.φτου σου!πολύ ατονία και νύστα!ετσι ήσαστάν και εσείς το πρώτο τρίμηνο?

 

Καλώς ήρθες στο Κλάμπ φιλενάδα :wink::D

Link to comment
Share on other sites

αφήστε κορίτσια τωρα αλλάξανε το δεδομένα!δεν μπορώ να δώ κανενος ειδός φαγητού μπρόστα μου!όλα με αηδιάζουν..αχ νιωθώ πολύ χάλια με το ζόρι πηγαίνω για δουλειά!ατονίες,αναγούλες ζαλάδες...αλλά τα κιλάκια μου τα πήρα τα τριά.φτου σου!πολύ ατονία και νύστα!ετσι ήσαστάν και εσείς το πρώτο τρίμηνο?

 

 

Αυτο ακριβως λεγεται εγκυμοσυνη!!!! ευκαιρια να χασεις τα 3 κιλα που πηρες! Δυστυχως για τον επομενο μηνα αυτα τα συμπτωματα θα ειναι σε εξαρση μετα θαρχισουν σταδιακα να μειωνονται. Γι αυτο λενε οτι ειναι δυσκολο το πρωτο τριμηνο! Υπομονη κουκλα θα ρθουν τα καλυτερα!!!

iD56p3.pnglk6hp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
ΤΟ ΜΠΕΜΠΑΚΙ ΤΟ ΒΛΑΠΤΟΥΝ?

 

Οχι, ίσα ίσα που παιρνει και ενέργεια... Εγώ είμαι στην αντίθετη μεριά απο την nat-left... έχω υπογλυκαιμία (η ΚΖ μετά απο 3 ώρες απο 100mg γλυκόζης έδειξε 79 ζάχαρο και το ζάχαρό μου στις αιματολογικές ΚΑΘΕ φορά είναι 71 -min 74).

 

Πλάκα έχει, όταν με το καλό νοιώσεις το μπεμπακι σου, κάθε φορά που θα τρως κάτι γλυκό θα γίνεται μάχη μέσα! Εμένα μ'εχει "τσακίσει" στην κλωτσιά γιατί είμαι σ'αναγκαστική "δίαιτα" με γλυκά!! :D

Kαλησπέρα.Μηπως γνωρ'ιζεις να μου πειι ποτε γίνευαι η καμπύλη ζαχαρου κ πόσο κοστίζει?Ευχαριστώ προκαταβολικά
Link to comment
Share on other sites

ΤΟ ΜΠΕΜΠΑΚΙ ΤΟ ΒΛΑΠΤΟΥΝ?

 

Οχι, ίσα ίσα που παιρνει και ενέργεια... Εγώ είμαι στην αντίθετη μεριά απο την nat-left... έχω υπογλυκαιμία (η ΚΖ μετά απο 3 ώρες απο 100mg γλυκόζης έδειξε 79 ζάχαρο και το ζάχαρό μου στις αιματολογικές ΚΑΘΕ φορά είναι 71 -min 74).

 

Πλάκα έχει, όταν με το καλό νοιώσεις το μπεμπακι σου, κάθε φορά που θα τρως κάτι γλυκό θα γίνεται μάχη μέσα! Εμένα μ'εχει "τσακίσει" στην κλωτσιά γιατί είμαι σ'αναγκαστική "δίαιτα" με γλυκά!! :D

Kαλησπέρα.Μηπως γνωρ'ιζεις να μου πειι ποτε γίνευαι η καμπύλη ζαχαρου κ πόσο κοστίζει?Ευχαριστώ προκαταβολικά

 

Ρίξε μια ματιά εδώ...

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=377&postdays=0&postorder=asc&start=270

 

Τώρα για κόστος δεν ξέρω γιατι την έκανα στην κλινική του ταμείου μου και δεν πλήρωσα τίποτα.....

Link to comment
Share on other sites

αχ εγω δεν μπορω να μπω σε μια σειρα σ'αυτη την εγκυμοσυνη σε οτι εχει να κανει με τη διατροφη... τρελλαινομαι για σοκολατες, γλυκα, σκ@τολοειδια, και μπορει να μην μου κανει αισθηση να φαω φαι... θα φαω αλλα δεν θα το ζηλεψω κιολας... παιρνω τα συμπληρωματα σιδηρου, ασβεστιου, φολικου, αλλα ειναι συμπληρωματα. λενε οτι το μωρο οτι ουσιες ειναι να παρει θα τις παρει απο τη μητερα και δεν θα εχει προβλημα. προβλημα θα εχει η μαμα οταν αδυνατιζουν κοκαλα, δοντια κτλ... ομως τι να κανω... δεν ειναι το καλυτερο που μπορω αλλα μπορει να μπουχτισω με το φαγητο... να αηδιασω ακομα...

me and my men...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...