Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Θα σας έχει τύχει να φτιάξετε φυσική φρουτόκρεμα....και να έχει βγεί πολύ αραιή.Τι κάνετε για να γίνει κρέμα και να την φάει το παιδί σας??

Εγὠ συνἠθως βἀζω 2-3 μπισκότα και ειναι οκ!

Κάποιες φορές έχω στο ντουλάπι έτοιμη σκόνη φρουτόκρεμα και προσθέτω στη φυσική 2-3 μεζούρες αναλόγως. Η ερώτηση μου πάνω σε αυτό και η απορία μου είναι η εξής: Όταν θέλουμε να προσθέσουμε σκόνη φρουτόκρεμα στα φυσικά φρούτα που έχουμε αλέσει πως το κάνουμε???

Φτιάχνουμε κανονικά την κρέμα σκόνη με νερό όπως πρέπει και αναγράφεται στη συσκευασία και μετά προσθέτουμε ανακατεύοντας τα αλεσμένα φρούτα ή διαλύουμε απευθείας τη σκόνη στα αλεσμένα φρούτα??

Θεωρώ ότι ο πρώτος τρόπος είναι ο σωστός και αυτό κάνω πάντα! Να διαλύω δηλαδή τη σκόνη σε ζεστό νερό και μετά να κάνω αναμειξη με τα αλεσμένα φρούτα.Εχθές κράτησε την μικρή η πεθερά μου και όταν τη ρώτησα πως της έφτιαξε τη φρουτόκρεμα μου είπε πως διέλυσε απευθείας τη σκόνη μέσα στα αλεσμένα φρούτα.. :roll:

Ποιος κάνει σωστά?? Η πεθερά ή εγω?????Απορω! :roll:

A3Oip2.png

 

MzPrp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ΕΣΥ ΦΥΣΙΚΑ!!!

Αυτή θα ήταν η απάντησή μου έτσι κι αλλιώς, λόγω της επίκτητης αντιπάθειάς μου προς τις λογής πεθερές!!! :lol:

Για να σοβαρευτώ... :shock:

Η κρέμα πρέπει πρώτα να διαλύεται σε βρασμένο νεράκι, που έχει κρυώσει ελαφρώς, γιατί μπορεί να περιέχει παθογόνους μικροοργανισμούς που εξοντώνονται μόνο με το βραστό νερό.

Το ΑΓΓΕΛΑΚΙ μας...

 

53d74c016a.png

 

Together we stand, divided we fall...

Link to comment
Share on other sites

ΕΣΥ ΦΥΣΙΚΑ!!!

Αυτή θα ήταν η απάντησή μου έτσι κι αλλιώς, λόγω της επίκτητης αντιπάθειάς μου προς τις λογής πεθερές!!! :lol:

Για να σοβαρευτώ... :shock:

Η κρέμα πρέπει πρώτα να διαλύεται σε βρασμένο νεράκι, που έχει κρυώσει ελαφρώς, γιατί μπορεί να περιέχει παθογόνους μικροοργανισμούς που εξοντώνονται μόνο με το βραστό νερό.

 

Συμφωνώ απόλυτα....αλλά και κάτι άλλο...δε πιστεύω να διαλύεται η σκόνη μεσα στα φρούτα...απλά έφαγε αδιάλυτη σκονη! :roll:

A3Oip2.png

 

MzPrp2.png

Link to comment
Share on other sites

απορια κοριτσια...2 χρονων τρωει ακομα φρουτοκρεμα???? :shock::shock::shock: αλεθεις ακομα βρε θηριο? :roll::roll:

 

Ναι αμε! Μέχρι και εγω τρώω φρουτόκρεμες..μου αρέσουν! :lol:

 

Ενοείται ότι τρώει τα φρούτα και σκέτα στο χέρι..ενδιαμεσα στη μέρα τρώει πολλά φρούτα σκέτα.

A3Oip2.png

 

MzPrp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω παλι βαζω την σκονη απευθειας στην φρουτοκρεμα. το ζεστο νερο απο οτι ξερω ειναι για να διαλυεται καλα η σκονη, αλλα εγω βαζω τη σκονη στο multi μαζι με τη φρουτοκρεμα και διαλυεται μια χαρα.

κοριτσακια μου!

Link to comment
Share on other sites

εγω παλι βαζω την σκονη απευθειας στην φρουτοκρεμα. το ζεστο νερο απο οτι ξερω ειναι για να διαλυεται καλα η σκονη, αλλα εγω βαζω τη σκονη στο multi μαζι με τη φρουτοκρεμα και διαλυεται μια χαρα.

 

 

Ναι ε???Τσάμπα την κατηγορώ δηλαδή τη πεθερα ??? :lol:

Οι γνώμες διίστανται πάντως απ ότι βλέπω...

A3Oip2.png

 

MzPrp2.png

Link to comment
Share on other sites

εγω παλι βαζω την σκονη απευθειας στην φρουτοκρεμα. το ζεστο νερο απο οτι ξερω ειναι για να διαλυεται καλα η σκονη, αλλα εγω βαζω τη σκονη στο multi μαζι με τη φρουτοκρεμα και διαλυεται μια χαρα.

Όχι, δεν είναι μόνο για να διαλύεται. Ρώτα την παιδίατρό σου σχετικά! :wink:

Το ΑΓΓΕΛΑΚΙ μας...

 

53d74c016a.png

 

Together we stand, divided we fall...

Link to comment
Share on other sites

απορια κοριτσια...2 χρονων τρωει ακομα φρουτοκρεμα???? :shock::shock::shock: αλεθεις ακομα βρε θηριο? :roll::roll:

 

Μην απορεις και η δικη μου που ειναι 2,5 ετων ακομα και τωρα οχι καθε μερα βεβαια της αλεθω φρουτα σε κρεμα για να φαει περισσοτερα :?:? ... Εχει χαμηλο βαρος για την ηλικια της... Τρωει ομως κανονικα και φρουτα σε κομματακια...

 

Παντως κι εμενα αν μου εβγαινε λιγοι αραιη εβαζα 1-2 μπισκοτακια, ετοιμη σκονη φροτυοκρεμα δεν εχω αγορασει ποτε...

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπόν....μιας και το ξεκινησα το θέμα αυτό ας σας προσφέρω ακόμα μια πληροφόρηση που έλαβα πριν λίγο.Κάλεσα την εταιρεία ΝΟΥΝΟΥ προκειμένου να ρωτήσω να η κρέμα πρέπει να διαλύεται σε ζεστό νερό ή δεν είναι απαραίτητο.Μου είπαν ότι δεν υπάρχει πρόβλημα μπορεί να διαλυθεί οπουδήποτε ακόμα και απ ευθειας στη φρέσκια φρουτόκρεμα.

Βέβαια αυτό μου το είπαν μέσα απο την εταιρεία και ακόμα δε έχω ρωτήσει την παιδίατρο κατα πόσο είναι σωστό και υγειινό..

A3Oip2.png

 

MzPrp2.png

Link to comment
Share on other sites

Και'γω η αλήθεια είναι ότι σε τέτοιες περιπτώσεις δεν την διέλυα σε βρασμένο νερό. :roll:

Επίσης επειδή καμιά φορά ακόμη και τώρα έχει καμιά αναλαμπή και ζητάει φαριν λακτε ( 1-2 φορες το μηνα ) με νερό βρύσης την κάνω...

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι οτι κι εγω απ'ευθειας στα φρουτα τη βαζω :oops: Δεν σκεφτηκα οτι πρεπει να την διαλυω πρωτα σε βραστο νερο.Αλλα νομιζω οτι το νερο πρεπει να ειναι βρασμενο μεχρι καποια ηλικια 6 μηνων νομιζω εδω μιλαμε για μεγαλυτερα παιδια.

z1QBp3.png UKB8p3.png

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

ΕΣΥ ΦΥΣΙΚΑ!!!

Αυτή θα ήταν η απάντησή μου έτσι κι αλλιώς, λόγω της επίκτητης αντιπάθειάς μου προς τις λογής πεθερές!!! :lol:

Για να σοβαρευτώ... :shock:

Η κρέμα πρέπει πρώτα να διαλύεται σε βρασμένο νεράκι, που έχει κρυώσει ελαφρώς, γιατί μπορεί να περιέχει παθογόνους μικροοργανισμούς που εξοντώνονται μόνο με το βραστό νερό.[/quote]

 

Σουζυ στο μονο σημειο που θα συμφωνησω ειναι αντιπαθεια προς τις πεθερες..

Οπως και να το κανεις το ιδιο ειναι..

Αλλωστε πολυ συχνα αναμιγνουμε την κρεμα με γαλα ή με χυμο.. Δεν υπαρχει περιορισμος..

Επισης οσον αφορα τους παθογονους μικροοργανισμους που αναφερεις θα ηταν εφικτο να εξοντωθουν αν εριχνες την κρεμα μεσα στο νερο που κοχλαζει, πραγμα που ομως δεν το κανεις (το λες κι εσυ αλλωστε) γιατι αν το κανεις θα καταστρεφουν επισης ολες οι βιταμινες που περιεχονται στην κρεμα. Απο τη στιγμη που το νερο δεν κοχλαζει (οποτε παυει να ειναι "βραστο") δεν εχει την ιδιοτητα να σκοτωσει τιποτα.

 

Μια χαρα στα ειπαν απο την εταιρια elepet..

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να βάλουμε κανά δυο κουταλιές κουάκερ, αν και όποτε τύχει να κάνουμε τέτοια κρέμα. Συνήθως όμως την τρώω εγώ, γιατί δεν της αρέσουν καθόλου τα αλεσμένα :lol:

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Eμενα η δικια μου τωρα ειναι 3,5 και εκοψε την φρουτοκρεμα απο 2 χρονων. Η μικρη μου που τρωει ακομη φυσικα και βαζω τη σκονη μεσα στα αλεσμενα φρουτα!

Κ.Σ.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...