Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ρωτήστε τον ειδικό:κο Γιώργο Μιχαλόπουλο Μαιευτήρα Χειρουργό Γυναικολόγο


Recommended Posts

Καλησπερα σας γιατρε,

μετα απο πολλες προσπαθειες εξωσωματικης με αρνητικα αποτελεσματα συν 2 παλινδρομες κυησεις και οι δυο στης ιδιες εβδομαδες(9ηεβδομαδα)

κ μετα απο αρκετες εξετασεις που ειναι καλες. μπηκα στη διαδικασια απο μονη μου να κανω την εξεταση για τα ΝΚ κυτταρα στο γιατρο επειδη οταν τον ρωτησα για τη συγκεκριμενη εξεταση μου ειπαι οχι οτι δεν χρειαζεται αλλα εγω με τοσα που εχω περασει(6εξωσ. 3σπερμ) πηρα την αποφαση κ την εκανα απο μονη μου γιατι δεν μπορω να διακινδυνευσω στο να προχωρησω σε μια νεα προσπαθεια.

Τα αποτελεσματα ειναι τα παρακατω θα ηθελα να μου πειτε αν ειναι καλες οι εξετασεις κ το σχολιο στο τελος των αποτελεσματων τι συμαινει???

υπαρχει προβλημα???

ΠΑΡΑΜΕΤΡΟΙ % ΑΠΟΛΥΤΟΙ ΑΡ

Αριθμος λευκων 6810

Λεμφοκυτταρα 25,6 1741

Μονοκυτταρα 5,1 349

Ουδετεροφυιλα 65,9 4487

Ηωσινοφιλα 0,8 55

Τ3 λεμφο(%επι λευκων) 21,1 1435

Τ4λεμφο(%επι των Τ3) 40,4 580

Τ8λεμφο(% επι των Τ3) 50,7 728

Λογος Τ4/Τ8 0,8

Β λεμφο(% επι λευκων) 3,3 224

ΝΚ λεμφο ολικα(% επι λευκων)1,2 82

Τ3 λεμφο με ΝΚ

δεικτες (%επι Τ3) 12,9 185

Βασεοφιλα 0,4 30

ΕΙΔΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ

ΤCRγδ(%επι Τ3 8,1 116

Τ4 CD8dim(%επι Τ3) 0,5 7

Τ8 CD4dim(%επιΤ3) 1,0 14

Μονοκυτταρα CD16+

(%επι λευκων) 0,2 14

Τ4 με ΝΚ δεικτες(%επι Τ4) 1,4 8

Τ8 με ΝΚ δεικτες(%επι Τ:cool: 13,6 97

CD4-CD8(%επιΤ3) 8,9 128

Τ4CD8dim με ΝΚ δεικτε(%επι

Τ4CD8 12,8 1

Τ8CD8dim με ΝΚ δεικτες(%επι

Τ8CD8 3,9 1

Προδρομα κοκκιωδους 0,0 0

 

Σχολιο:

Μειομενος λογος Τ4/Τ8 με φυσιολογικα ΝΚ λεμφοκυτταρα

 

 

 

 

 

Σας ευχαριστω εκ-των προτερων!

 

 

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλησπέρα γιατρέ.

διανύω την 31η εβδομάδα εγκυμοσύνης, και ήθελα να ρωτήσω αν η χρήση eva lactic απο εδώ και πέρα είναι υποχρεωτική,αν με βοηθάει σε κάτι ή αν απλά την βάζω για να την βάζω.

την χρησιμοποιώ 2 φορές την εβδομάδα.(μετά απο σύσταση του γιατρού μου φυσικά)

στην πρώτη μου εγκυμοσύνη την χρησιμοποιούσα και πάλι απο την 30η ας πούμε εβδομάδα (μπορεί και λίγο νωρίτερα..) και γύρω στην 32η μετά απο ενοχλήσεις και εξετάσεςι βρέθηκε οτι έχω ουρεόπλασμα και ξεκίνησα αντιβίωση. αυτό έγινε γιατί δεν με κάλυπτε η κρέμα ή είναι άσχετο???

 

Καλησπέρα,

 

Η αλήθεια είναι ότι τέτοιες κρέμες δεν είναι υποχρεωτικές σε καμιά φάση της εγκυμοσύνης. Ο κόλπος από μόνος του τα καταφέρνει μια χαρά να διατηρήσει το pH του σε φυσιολογικά επίπεδα χωρίς τη συνδρομή τέτοιων σκευασμάτων, γι'αυτό και προσωπικά δεν τα συστήνω. Αυτό δε σημαίνει ότι δεν κάνουν τίποτα, σε περιπτώσεις αποθεραπείας από κολπίτιδα έχουν τη θέση τους, σίγουρα όμως όχι όμως προληπτικά.

 

Η κρέμα δεν επρόκειτο ποτέ να σας προφυλάξει από το ουρεόπλασμα - δεν είναι αυτή η δράση της. Η παρουσία ουρεοπλάσματος είναι ανεξάρτητη της χρήσης της που όπως ανέφερα είναι ουσιαστικά περιττή.

Link to comment
Share on other sites

Για αλλη μια φορα σας υπερευχαριστω για την απαντηση σας!

 

Μια τελευταια ερωτηση γιατι καταλαβαινετε οτι αγχωνομαι απο τη στιγμη που μεχρι και η θεραπεια δεν μας εφερε το επιθυμητο αποτελεσμα, απο τη δικη σας εμπειρια εχετε δει περιστατικα σαν το δικο μ. ου δηλ να "χανουν" το ενδομητριο τους πολυ πριν την περιοδο?

και ενω δηλαδη ειναι εχθρικο το περιβαλλον τους για εμφυτευση, αν και η γονιμοποιηση μπορει να εχει γινει (γιατι αυτο μου εξηγησε και ο γιατρος μου εξου και η θεραπεια) τελικα καταφεραν οι συγκεκριμενες γυναικες να κανουν παιδια?και μετα απο ποσο περιπου διαστημα?υπαρχει λογος που σας κανω αυτη την ερωτηση γι αυτο θα το εκτιμουσα παρα πολυ αν μπορουσατε να μου δωσετε μια απαντηση με βαση τη δικη σας εμπειρια

 

Καλησπέρα,

 

Το θέμα είναι μάλλον σύνθετο. Γενικά μιλώντας, όταν συμβαίνει ωορρηξία η μικρή κύστη που σχηματίζεται στην ωοθήκη (το ωχρό σωμάτιο) παράγει προγεστερόνη και σταθεροποιεί το ενδομήτριο κάνοντάς το παράλληλα δεκτικό στην εμφύτευση. Σε περιπτώσεις που αυτό δε συμβαίνει, σπάνια αυτό έχει να κάνει αποκλειστικά με το ενδομήτριο - συχνά σημαίνει ότι η όλη διαδικασία της ωορρηξίας (και του ορμονικού περιβάλλοντος που τη συνοδεύει) δεν ήταν η ιδανική. Για το λόγο αυτό και η υποστήριξη της ωχρινικής φάσης (όπως λέγεται) με λήψη προγεστερόνης δε βελτιώνει απαραίτητα την πιθανότητα σύλληψης.

Θα έλεγα ότι με τον κατάλληλο χειρισμό πάντως ακόμα και σε τέτοιες περιπτώσεις η επίτευξη εγκυμοσύνης είναι απολύτως πιθανή, γι'αυτό και θα σας συμβούλευα να μην απογοητεύεστε. Συζητήστε το με το γιατρό σας και σχεδιάστε μαζί τα επόμενα βήματα, βάσει του ιστορικού σας και των υπόλοιπων στοιχείων που έχει στη διάθεσή του.

Link to comment
Share on other sites

Γιατρε καλημέρα

ειμαι στην 13η εβδομαδα, εκανα την αυχενικη ,αρχικες μετρησεις λογω ηλικιας (39) 1/96 για down kai 1/717 για τρισωμια.

οι τροποποιημενες μετρησεις ηταν 1/4800 για down και 1/386 για τρισωμια 13 οι οποιες μετα το papp a επεσαν στις 1/340.

αυχενικη 1,4 ρινικο ορατο , ολες οι αλλες μετρησεις του υπερηχου πολυ καλες.

ο γιατρος μου ειπε οτι επειδη οριακα οι παλμοι ηταν 175 μετα την εξεταση αιματος εδειξαν 1/340 για τρισωμια 13.

πιστευετε οτι ειναι απαραιτητο να κανω αμνιοπαρακεντηση?

την φοβαμαι πολυ λογω του οτι το ποσοστο αποβολης ειναι μεγαλυτερο και επισης το 1/340 ειναι οριο ανησυχητικο.

ευχαριστω για την απαντηση σας

 

Καλησπέρα,

 

Φοβάμαι πως είναι πολύ δύσκολο να σας συμβουλέψω τι να κάνετε. Αυτές οι περιπτώσεις δεν είναι απλές γιατί καλείστε να διαλέξετε τη λιγότερο κακή επιλογή, όχι την καλύτερη. Σίγουρα το ποσοστό που αναφέρετε είναι κάπως ανησυχητικό, όμως πρέπει να το δείτε μόνο ως μια πιθανότητα και τίποτα άλλο. Τα ποσοστά λένε μόνο τη μισή αλήθεια και κάθε ζευγάρι τα αξιολογεί διαφορετικά. Κάποιοι θα πουν ότι ακόμα και το 1/340 είναι μικρή πιθανότητα συγκριτικά με το 0,5-1/100 ποσοστό αποβολής από την αμνιοπαρακέντηση. Άλλοι πάλι θεωρούν ότι δε χωράει αβεβαιότητα για κάτι τόσο σημαντικό, οπότε επιβάλλεται να δοθεί μια ξεκάθαρη απάντηση όσο είναι νωρίς ακόμα και με τους σχετικούς κινδύνους.

Τελικά θα πρέπει να το συζητήσετε με το σύζυγο και να καταλήξετε από κοινού στην απόφαση που σας ταιριάζει και σας φαίνεται σωστότερη...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα γιατρε

Αρχικά εν συντομία το ιστορικό μου...αδιαθετησα στις 9/5 και ο κύκλος μου ειναι 28-30 ημέρες...ωορρηξια είχα στις 22/6(το καταλαβαίνω συνήθως) και επόμενη περίοδο περιμένω 6-7/6...ποτέ μπορώ να κάνω ενα τεστ και να έχει έγκυρο αποτέλεσμα;το τεστ που λένε πως και 5 μέρες μετά την σύλληψη δείχνει ειναι έγκυρο;υφίσταται δηλαδή κάτι τέτοιο;και τελευταίο ερώτημα...υπάρχουν όντως συμπτωματα πριν την καθυστέρηση; Οπως καταλαβαίνετε με έχει φάει η αγωνία για το αν έμεινα έγκυος ή όχι!ευχαριστω πολύ

 

Καλησπέρα,

 

Αν και θα μπορούσατε να κάνετε μια εξέταση αίματος για μέτρηση β-χοριακής από Δευτέρα ελπίζοντας πως δείξει μια πρώτη αύξηση που σηματοδοτεί εγκυμοσύνη, δεν θα το συνιστούσα συνήθως. Και αυτό γιατί σε τόσο πρώιμα στάδια η ορμόνη μπορεί να μην είναι ακόμα ανιχνεύσιμη ακόμα κι αν είστε έγκυος. Θα έχετε πιο αξιόπιστα αποτελέσματα αν περιμένετε μέχρι την επόμενη αναμενόμενη περίοδο - το θέμα είναι αν μπορείτε!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γιατρε καλησπερα!ειμαι στην 10η ημερα του κυκλου και μετα απο glukofage & serpafar εχω 2 ωοθηλακια στην ιδια ωοθηκη 12(11 ηταν την 8η ημερα) κ 14(12 την 8η ημερα)χιλιοστα αντοιστιχα.Επειδη παμε για σπερματεγχυση λογο ολιγοσπερμιας του συζυγου,μηπως θα μπορουσατε να μου πειτε εμπειρικα ποσα χιλιοστα πρεπει να ειναι ενα ωαριο για να σπασει κ να προκληθει η ωορεξια,κ βαση των χιλιοστων που ειναι τωρα σε πια ημερα του κυκλου περιπου θα ειναι ετοιμα?Συγνωμη για τις ισως περιεργες ερωτησεις.

Ευχαριστω.

 

Καλησπέρα,

 

Κατά μέσο όρο τα ωοθυλάκια μεγαλώνουν με ρυθμό κατά μέσο όρο 1,5 mm την ημέρα και η ωορρηξία αναμένεται όταν φτάσουν σε μέγεθος 18-20 mm. Συνεπώς βάσει των στοιχείων που μου δίνετε θα περίμενα στη συγκεκριμένη περίπτωση να συμβεί περίπου τη 13η ημέρα... δηλαδή από στιγμή σε στιγμή! :) Καλή επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites

Γιατρέ καλησπέρα, είμαστε 36 και 38 ετών αντίστοιχα, προσπαθούμε για μωράκι 1, 5 χρόνο όλες οι εξετάσεις μας είναι καλές, ο κύκλος μου φυσιολογικός, η ΑΜΗ μου 2,7 (είναι χαμηλή? ) το σπερμοδιάγραμμα 20-80 εκατομμύρια/ml (κάθε φορά είναι διαφορετικό) κινητικότητα 60-80% και μέτρια μορφολογία. Έχω κάνει 2 διακοπές κύησης στη 10η βδομάδα πριν πάρα πολλά χρόνια (~20). Σαλπιγγογραφία, παπ υπέρηχοι όλα τέλεια. Καλλιέργεια σπέρματος καθαρή, ελαφριά κιροσκήλη που κατά τους γιατρούς δεν επηρρεάζει.

3 σπερματεγχύσεις ως τώρα αρνητικές, οι 2 με clomid (50 κ 100 mg).

Βρισκόμαστε στον 4ο κύκλο σπερματέγχυσης με puregon 75 3η-5η-7η και ίσως και 9η μέρα.

Το μόνο τεστ που έχει βγει ως τώρα 2 φορές αρνητικό είναι το huhner τεστ μετά την επαφή. Πασχίζω να καταλάβω γιατί αφού έγινε σε σωστό χρόνο (6ώρες μετά την επαφή και λίγες ώρες πριν την ωορρηξία) και η τραχηλική μου βλένη ήταν καλή (άνοιγμα πάνω από 10cm) και το σπέρμα δεν βρέθηκε να έχει μικρόβιο. Όσο για τα αντισώματα ο γιατρός μου λέει ότι είναι εξαιρετικά σπάνιο και ο ίδιος(σε τεράστιο νοσοκομείο) δεν το έχει συναντήσει ποτέ.

Σας παρακαλώ δώστε μου μια ιδέα γιατί με ανησυχεί πάρα πολύ το γεγονός ότι όλες οι φυσικές επαφές πάνε στο βρόντο και περιμένουμε μόνο από τη σπερματέγχυση που κι αυτή δεν λειτουργεί. ..

Μπορεί να φταίει η ποιότητα των ωαρίων μου για την αποτυχία σύλληψης? Ή είναι πιο πιθανό να μην μπορεί το σπέρμα να γονιμοποιήσει? Το ενδομήτριό μου είναι 10εκ με το clomid έπεσε λίγο στα 7.5 αλλά ο γιατρός επέμενε ότι είναι οκ.

Σας ευχαριστώ θερμά

ΥΓ να συμπληρώσω μόνο ότι δεν έχω ούτε κύστες ούτε καφέ υγρά ούτε ροζ ποτέ πριν την περίοδο, ούτε μεγάλους κύκλους (27-29 μέρες μου κρατάει) ούτε κόλλησα ποτέ κάποιο νόσημα δεν έχω πάρει αντισυλληπτικά γενικά δεν χρειάστηκε ποτέ να επισκεφτώ γυναικολόγο πέρα από τα υποχρεωτικά τεστ παπ μια στις τόσες, που έβγαιναν πάντα τέλεια και εκτός βέβαια από τις διακοπές που ανέφερα οι οποίες κύλησαν ομαλά χωρίς την παραμικρή επιπλοκή.

 

Καλησπέρα,

 

Από την περιγραφή σας θα έλεγα πως το πρόβλημα εντάσσεται στα πλαίσια της "ανεξήγητης" υπογονιμότητας, που σημαίνει ότι απλώς δεν γνωρίζουμε γιατί συμβαίνει. Όπως λέτε μπορεί να είναι θέμα ποιότητας ωαρίων (η AMH θα μπορούσε να είναι καλύτερη αλλά δεν είναι και κακή), θέμα σπέρματος ή και κάτι άλλο που δεν μπορούμε να διερευνήσουμε. Θα συμφωνούσα κι εγώ ότι το να είναι ζήτημα αντισωμάτων είναι μάλλον θεωρητική συζήτηση παρά πρακτική.

Πιστεύω ότι εφόσον και η σπερματέγχυση αποτύχει η καλύτερη και αμεσότερη επιλογή θα είναι να προχωρήσετε σε εξωσωματική. Μπορεί να μην είστε ποτέ σίγουροι τι ακριβώς ήταν το θέμα, όμως σε τελική ανάλυση σημασία έχει να καταφέρετε να μείνετε έγκυος και οι επιλογές φαίνονται να λιγοστεύουν.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας γιατρε,

μετα απο πολλες προσπαθειες εξωσωματικης με αρνητικα αποτελεσματα συν 2 παλινδρομες κυησεις και οι δυο στης ιδιες εβδομαδες(9ηεβδομαδα)

κ μετα απο αρκετες εξετασεις που ειναι καλες. μπηκα στη διαδικασια απο μονη μου να κανω την εξεταση για τα ΝΚ κυτταρα στο γιατρο επειδη οταν τον ρωτησα για τη συγκεκριμενη εξεταση μου ειπαι οχι οτι δεν χρειαζεται αλλα εγω με τοσα που εχω περασει(6εξωσ. 3σπερμ) πηρα την αποφαση κ την εκανα απο μονη μου γιατι δεν μπορω να διακινδυνευσω στο να προχωρησω σε μια νεα προσπαθεια.

Τα αποτελεσματα ειναι τα παρακατω θα ηθελα να μου πειτε αν ειναι καλες οι εξετασεις κ το σχολιο στο τελος των αποτελεσματων τι συμαινει???

υπαρχει προβλημα???

 

ΠΑΡΑΜΕΤΡΟΙ % ΑΠΟΛΥΤΟΙ ΑΡ

Αριθμος λευκων 6810

Λεμφοκυτταρα 25,6 1741

Μονοκυτταρα 5,1 349

Ουδετεροφυιλα 65,9 4487

Ηωσινοφιλα 0,8 55

Τ3 λεμφο(%επι λευκων) 21,1 1435

Τ4λεμφο(%επι των Τ3) 40,4 580

Τ8λεμφο(% επι των Τ3) 50,7 728

Λογος Τ4/Τ8 0,8

Β λεμφο(% επι λευκων) 3,3 224

ΝΚ λεμφο ολικα(% επι λευκων)1,2 82

Τ3 λεμφο με ΝΚ

δεικτες (%επι Τ3) 12,9 185

Βασεοφιλα 0,4 30

ΕΙΔΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ

ΤCRγδ(%επι Τ3 8,1 116

Τ4 CD8dim(%επι Τ3) 0,5 7

Τ8 CD4dim(%επιΤ3) 1,0 14

Μονοκυτταρα CD16+

(%επι λευκων) 0,2 14

Τ4 με ΝΚ δεικτες(%επι Τ4) 1,4 8

Τ8 με ΝΚ δεικτες(%επι Τ:cool: 13,6 97

CD4-CD8(%επιΤ3) 8,9 128

Τ4CD8dim με ΝΚ δεικτε(%επι

Τ4CD8 12,8 1

Τ8CD8dim με ΝΚ δεικτες(%επι

Τ8CD8 3,9 1

Προδρομα κοκκιωδους 0,0 0

 

Σχολιο:

Μειομενος λογος Τ4/Τ8 με φυσιολογικα ΝΚ λεμφοκυτταρα

 

 

 

 

 

Σας ευχαριστω εκ-των προτερων!

 

 

 

Καλησπέρα,

 

Θα σας συμβούλευα να ζητήσετε διευκρινίσεις από το εργαστήριο διότι, αν και εκ πρώτης το αποτέλεσμα φαίνεται φυσιολογικό, εντούτοις δεν έχω εντρυφήσει το θέμα επαρκώς ώστε να μπορώ να κάνω λεπτομερή εκτίμηση. Από την εμπειρία μου σπάνια η εξέταση αυτή έχει κάποια πρακτική χρησιμότητα και ως εκ τούτου παραμένω δύσπιστος ως προ την αξία της.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Από την περιγραφή σας θα έλεγα πως το πρόβλημα εντάσσεται στα πλαίσια της "ανεξήγητης" υπογονιμότητας, που σημαίνει ότι απλώς δεν γνωρίζουμε γιατί συμβαίνει. Όπως λέτε μπορεί να είναι θέμα ποιότητας ωαρίων (η AMH θα μπορούσε να είναι καλύτερη αλλά δεν είναι και κακή), θέμα σπέρματος ή και κάτι άλλο που δεν μπορούμε να διερευνήσουμε. Θα συμφωνούσα κι εγώ ότι το να είναι ζήτημα αντισωμάτων είναι μάλλον θεωρητική συζήτηση παρά πρακτική.

Πιστεύω ότι εφόσον και η σπερματέγχυση αποτύχει η καλύτερη και αμεσότερη επιλογή θα είναι να προχωρήσετε σε εξωσωματική. Μπορεί να μην είστε ποτέ σίγουροι τι ακριβώς ήταν το θέμα, όμως σε τελική ανάλυση σημασία έχει να καταφέρετε να μείνετε έγκυος και οι επιλογές φαίνονται να λιγοστεύουν.

 

Γιατρέ χίλια ευχαριστώ για την απάντησή σας. Η ερώτηση που παραμένει είναι: υπάρχει κάποιος τρόπος για να διορθωθεί το αρνητικό huhner test? Δηλαδή να μην μπλοκάρονται τα σπερματοζωάρια μέσα στην τραχηλική βλέννη και να ρέουν απρόσκοπτα ως τις σάλπιγγες? Ποιές εξετάσεις μπορεί να βοηθήσουν στην διερεύνηση του θέματος?

Dw9Ap2.pngUbgpp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Αν και θα μπορούσατε να κάνετε μια εξέταση αίματος για μέτρηση β-χοριακής από Δευτέρα ελπίζοντας πως δείξει μια πρώτη αύξηση που σηματοδοτεί εγκυμοσύνη, δεν θα το συνιστούσα συνήθως. Και αυτό γιατί σε τόσο πρώιμα στάδια η ορμόνη μπορεί να μην είναι ακόμα ανιχνεύσιμη ακόμα κι αν είστε έγκυος. Θα έχετε πιο αξιόπιστα αποτελέσματα αν περιμένετε μέχρι την επόμενη αναμενόμενη περίοδο - το θέμα είναι αν μπορείτε!

 

Ευχαριστώ παρά πολυ για την απάντηση σας!!!να είστε καλα...όντως η υπομονή είναι το καλύτερο... :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα,

 

Θα σας συμβούλευα να ζητήσετε διευκρινίσεις από το εργαστήριο διότι, αν και εκ πρώτης το αποτέλεσμα φαίνεται φυσιολογικό, εντούτοις δεν έχω εντρυφήσει το θέμα επαρκώς ώστε να μπορώ να κάνω λεπτομερή εκτίμηση. Από την εμπειρία μου σπάνια η εξέταση αυτή έχει κάποια πρακτική χρησιμότητα και ως εκ τούτου παραμένω δύσπιστος ως προ την αξία της.

 

 

Σας ευχαριστω.

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites

γιατρέ καλό σας απόγευμα,

θα ήθελα αν μπορείτε να μου λύσετε μια απορία,

είμαι στην 10η μέρα μετά από επιβεβαιωμένη ωορρηξία και από την περασμένη πέμπτη ο γιατρός μου μου είπε να παίρνω υπόθετα προγεστερόνης των 400mg προληπτικά (λογω παλαιότερης αποβολής και καφέ υγρών πριν την περίοδο) και τη δευτέρα 10 του μήνα να κάνω ένα τεστ εγκυμοσύνης.

εδώ και 2-3 μέρες έχω παρατηρήσει στο στήθος μου μικρά σπυράκια, πολύ μικρά με άσπρη μυτούλα (τα γνωστά μοντγκόμερι όπως θα γνωρίζεται άλλωστε). Η απορία μου είναι αν αυτά μπορούν να οφείλονται στην έξτρα προγεστερόνη που παίρνω ή αν είναι όντως σύμπτωμα εγκυμοσύνης....να συμπληρώσω ότι εκτός από αυτά τα σπυράκια έχω γενικά μία ατονία, πονάκια χαμηλά, αλλιωμένη γεύση στο στόμα και πολλούς πονοκεφάλους.....

σας ευχαριστώ πολυ εκ των προτέρων.

LzEcp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Θα ήθελα να ρωτήσω πως γίνεται να ξέρω πότε έχω ωορηξία την στιγμή που έχω τραγικά ασταθή περίοδο και πολυκυστικές. Δεν υπάρχει σταθερο χρονικό διάστημα (μπορεί να κάνει 35 μέρες μπορεί να κανει και 70). Εχω κάνει θεραπεία με χάπια αλλα ο γιατρός μου με σταμάτησε πριν 2 χρόνια και μου είπε να το αφήσω να επανέλει στα φυσιολογικά.

 

Τώρα είμαι παντρεμένη και θέλουμε παιδάκι όμως είναι πολύ δύσκολο να γίνουν όλα στον σωστό χρόνο. Προσπαθούμε με σχετικά συχνες προσπάθεις όμως χωρίς να ξέρω ποτε εχω οωρηξία δεν γίνεται. Έχω σκεφτεί να πάρω το τεστ ωορηξίας όμως δεν ξέρω πότε να το κάνω και δεν θέλω να χαλάσω πολλά χρηματα κάνοντας κάτι που δεν θα βοηθήσει εντέλει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Οι τελευταίες εξετάσεις σας, από πλευράς γεννητικών ορμονών μάλλον αντικατοπτρίζουν τη λήψη Cyclacur γιατί είναι φυσιολογικές. Πάντως πράγματι οι αρχικές σας ήταν ενδεικτικές περι-εμμηνόπαυσης.

 

Θα έλεγα ότι καλό θα ήταν να πάρετε τη γνώμη και ενός δεύτερου ενδοκρινολόγου αναφορικά με τα συμπτώματά σας. Σίγουρα είναι πολύ καταλληλότεροι από τους γυναικολόγους να βοηθήσουν σε τέτοιες περιπτώσεις.

 

 

Καλημερα και καλη εβδομαδα

 

επανερχομαι στο θεμα μου μετα απο διακοπη 1 μηνα του cyclacur Πηγα και εκανα εξετασεις( μετα απο εντολη 2ο γυναικολογου, πηγα και σε αλλο γαστρεντερολογο δεν εχω κατι γαστρεντερολογικο ) και μετα απο ειδικες εξετασεις ρμονολογικες το θεμα ειναι οτο μπηκα στην κλιμακτηριο με ενημ. ο γυναικολογοσ μου και μου εδωσε να παρω την ορμονη livial 2.5 mg......σημερα βεβαια με στελνει και σε δικο του ενδικρινολογο αλλα δεν θελω να ξαναπρηστω με την ρμονη livial πανω που αρχιζα να ξεπρηζομουν απo τα cyclacur

παιρνει κανεισ τα livial 2,5 mg ??????????

Kυριε Μιχαλοπουλε , το ξερετε το livial 2.5 Μg ........

 

 

ευχαριστω εκ τον προτερων

Link to comment
Share on other sites

Γιατρέ χίλια ευχαριστώ για την απάντησή σας. Η ερώτηση που παραμένει είναι: υπάρχει κάποιος τρόπος για να διορθωθεί το αρνητικό huhner test? Δηλαδή να μην μπλοκάρονται τα σπερματοζωάρια μέσα στην τραχηλική βλέννη και να ρέουν απρόσκοπτα ως τις σάλπιγγες? Ποιές εξετάσεις μπορεί να βοηθήσουν στην διερεύνηση του θέματος?

 

Καλημέρα,

 

Το Huhner test εδώ και μια-δυο δεκαετίες έχει εγκαταλειφθεί στη Βρετανία και την Αμερική, τουλάχιστον ως δοκιμασία ρουτίνας σε υπογονιμότητα. Ο λόγος είναι ότι δε θεωρείται πως τα αποτελέσματά του είναι αρκούντως αξιόπιστα και χαρακτηριστικά της γονιμότητας του ζευγαριού ώστε να καθορίσει τις θεραπευτικές παρεμβάσεις.

 

Προσωπικά θα σας έλεγα να μην αναλώνετε το χρόνο σας προσπαθώντας να "διορθώσετε" την τραχηλική βλέννη γιατί αυτό είναι δύσκολο. Αντίθετα επικεντρωθείτε στις παρεμβάσεις που παρακάμπτουν τον τράχηλο (όπως η σπερματέγχυση που προσπαθείτε ή η εξωσωματική) γιατί αυτές έχουν και τη μεγαλύτερη πιθανότητα επιτυχίας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γιατρέ καλό σας απόγευμα,

θα ήθελα αν μπορείτε να μου λύσετε μια απορία,

είμαι στην 10η μέρα μετά από επιβεβαιωμένη ωορρηξία και από την περασμένη πέμπτη ο γιατρός μου μου είπε να παίρνω υπόθετα προγεστερόνης των 400mg προληπτικά (λογω παλαιότερης αποβολής και καφέ υγρών πριν την περίοδο) και τη δευτέρα 10 του μήνα να κάνω ένα τεστ εγκυμοσύνης.

εδώ και 2-3 μέρες έχω παρατηρήσει στο στήθος μου μικρά σπυράκια, πολύ μικρά με άσπρη μυτούλα (τα γνωστά μοντγκόμερι όπως θα γνωρίζεται άλλωστε). Η απορία μου είναι αν αυτά μπορούν να οφείλονται στην έξτρα προγεστερόνη που παίρνω ή αν είναι όντως σύμπτωμα εγκυμοσύνης....να συμπληρώσω ότι εκτός από αυτά τα σπυράκια έχω γενικά μία ατονία, πονάκια χαμηλά, αλλιωμένη γεύση στο στόμα και πολλούς πονοκεφάλους.....

σας ευχαριστώ πολυ εκ των προτέρων.

 

Καλημέρα,

 

Αυτό που ρωτάτε είναι συχνή απορία που δυστυχώς όμως δεν έχει ικανοποιητική απάντηση... Είναι αλήθεια ότι τα Μοντγκόμερι συνδέονται με την αυξημένη παρουσία προγεστερόνης, όπως συμβαίνει σε εγκυμοσύνη ή και λήψη της ορμόνης εξωγενώς. Συνήθως πάντως η κολπική λήψη του φαρμάκου απαιτεί αρκετό καιρό για να αυξηθεί η ποσότητα της ορμόνης στο αίμα σε τέτοιο βαθμό ώστε να προκληθούν αυτές οι αλλαγές στο στήθος. Συνεπώς μπορεί πράγματι να υπάρχουν και άλλη εξήγηση...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Αυτό που ρωτάτε είναι συχνή απορία που δυστυχώς όμως δεν έχει ικανοποιητική απάντηση... Είναι αλήθεια ότι τα Μοντγκόμερι συνδέονται με την αυξημένη παρουσία προγεστερόνης, όπως συμβαίνει σε εγκυμοσύνη ή και λήψη της ορμόνης εξωγενώς. Συνήθως πάντως η κολπική λήψη του φαρμάκου απαιτεί αρκετό καιρό για να αυξηθεί η ποσότητα της ορμόνης στο αίμα σε τέτοιο βαθμό ώστε να προκληθούν αυτές οι αλλαγές στο στήθος. Συνεπώς μπορεί πράγματι να υπάρχουν και άλλη εξήγηση...

 

γιατρέ σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!!!

δυστηχώς όμως αδιαθέτησα σήμερα οπότε όλα μου τα προκάλεσε η προγεστερόνη.....:(

το μόνο καλό ήταν ότι ήρθε κατευθείαν το αίμα και όχι καφέ υγρά.....

και πάλι σας ευχαριστώ!!!

LzEcp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Θα ήθελα να ρωτήσω πως γίνεται να ξέρω πότε έχω ωορηξία την στιγμή που έχω τραγικά ασταθή περίοδο και πολυκυστικές. Δεν υπάρχει σταθερο χρονικό διάστημα (μπορεί να κάνει 35 μέρες μπορεί να κανει και 70). Εχω κάνει θεραπεία με χάπια αλλα ο γιατρός μου με σταμάτησε πριν 2 χρόνια και μου είπε να το αφήσω να επανέλει στα φυσιολογικά.

 

Τώρα είμαι παντρεμένη και θέλουμε παιδάκι όμως είναι πολύ δύσκολο να γίνουν όλα στον σωστό χρόνο. Προσπαθούμε με σχετικά συχνες προσπάθεις όμως χωρίς να ξέρω ποτε εχω οωρηξία δεν γίνεται. Έχω σκεφτεί να πάρω το τεστ ωορηξίας όμως δεν ξέρω πότε να το κάνω και δεν θέλω να χαλάσω πολλά χρηματα κάνοντας κάτι που δεν θα βοηθήσει εντέλει.

 

Γεια σας,

 

Οι πολυκυστικές ωοθήκες μπορούν πράγματι να κάνουν τον προσδιορισμό της ωορρηξίας ιδιαίτερα δύσκολο και αναξιόπιστο. Επιπλέον ακόμα κι αν εντοπίσετε την κατάλληλη στιγμή υπάρχουν και άλλα ζητήματα που επηρεάζουν αρνητικά τη σύλληψη σε τέτοιες περιπτώσεις.

 

Θα σας συμβούλευα να μην ασχοληθείτε με τα τεστ ωορρηξίας. Αντίθετα, επισκεφθείτε το γιατρό σας το συντομότερο για να σας κατευθύνει κατάλληλα. Στόχος θα είναι να ελεγχθεί ο κύκλος σας με τέτοιο τρόπο ώστε να δημιουργηθούν οι κατάλληλες συνθήκες για να συλλάβετε, πράγμα που μπορεί να χρειαστεί κάποιο καιρό.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και καλη εβδομαδα

 

επανερχομαι στο θεμα μου μετα απο διακοπη 1 μηνα του cyclacur Πηγα και εκανα εξετασεις( μετα απο εντολη 2ο γυναικολογου, πηγα και σε αλλο γαστρεντερολογο δεν εχω κατι γαστρεντερολογικο ) και μετα απο ειδικες εξετασεις ρμονολογικες το θεμα ειναι οτο μπηκα στην κλιμακτηριο με ενημ. ο γυναικολογοσ μου και μου εδωσε να παρω την ορμονη livial 2.5 mg......σημερα βεβαια με στελνει και σε δικο του ενδικρινολογο αλλα δεν θελω να ξαναπρηστω με την ρμονη livial πανω που αρχιζα να ξεπρηζομουν απo τα cyclacur

παιρνει κανεισ τα livial 2,5 mg ??????????

Kυριε Μιχαλοπουλε , το ξερετε το livial 2.5 Μg ........

 

 

ευχαριστω εκ τον προτερων

 

 

Γεια σας,

 

Το Livial ανήκει στα φάρμακα ορμονικής υποκατάστασης, στοχεύει δηλαδή να ελαττώσει τα συμπτώματα της εμμηνόπαυσης. Θεωρείται από τα "ελαφρότερα" της κατηγορίας με την έννοια ότι δεν περιέχει καθαρό οιστρογόνο αλλά τιβολόνη, μια ουσιά με αντίστοιχη - αλλά μικρότερης έντασης - δράση.

 

Το αν θα έχετε προβλήματα με κατακράτηση υγρών και πρήξιμο εξαρτάται από τον οργανισμό σας και δύσκολα προβλέπεται. Πιο σημαντικό αντίθετα θέμα για συζήτηση με το γυναικολόγο σας θα θεωρούσα το γεγονός ότι η παρατεταμένη χρήση του αυξάνει τον κίνδυνο καρκίνου του ενδομητρίου. Αυτό δεν το κάνει "κακό" φάρμακο (πολλά ορμονικά σκευάσματα φέρουν αυτό τον κίνδυνο), απλώς πρέπει να είστε ενημερωμένη σχετικά.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κ Μιχαλοπουλε.

χθες ειχα τον δευτερο υπερηχο μου(6εβδ+5ημ).ειδαμε εμβρυακι 7mm ,λεκιθικο ασκο αλλα δεν καταφεραμε να ακουσουμε παλμους. ο γιατρος μου υποστηριζει οτι συμβαινει καμια φορα λογω θεσης( μητρας ή εμβρυου, δεν θυμαμαι καλα). κλεισαμε ραντεβου σε μια εβδομαδα.βεβαια εχω στεναχωρηθει πολυ γιατι μου φανηκε πολυ περιεργο.εχετε ακουσει ποτε κατι παρομοιο ή ειχατε καποια σχετικη εμπειρια πανω σε κατι τετοιο; λετε να υπαρχουν πιθανοτητες να ειναι καλα το εμβρυακι μου;

συγνωμη για τις τοσες ερωτησεις αλλα απο χθες ειμαι πολυ στεναχωριμενη.

Link to comment
Share on other sites

Γιατρε καλησπερα.

Στης 3/6 εκανα σπερματεγχυση μετα απο προκληση ωορεξιας με. serpafar k pregnyl 36 ωρες πριν την σπερματεγχυση.Καταφεραμ να εχω 3 ωοθηλακια.Απο της 3/6 παιρνω και υποθετα προγεστερονης 3 την ημερα utrogestan 100mg.Απο εχτες,παρατηρησα οτι εχει μαλακωσει ο κολπος μου,σαφως και εχει πρηστει πολυ το στηθος κι εχω κατι λιγα πονακια,αλλα ειναι ολα φυσιολογικα ειτε υπαρχει εγκυμοσινη ειτε οχι.Ειναι φυσιολογικο που εχει μαλακωσει ο κολπος;Σημαινει κατι αυτο;Ή ειναι απο τα υποθετα;

Ευχαριστω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Το Huhner test εδώ και μια-δυο δεκαετίες έχει εγκαταλειφθεί στη Βρετανία και την Αμερική, τουλάχιστον ως δοκιμασία ρουτίνας σε υπογονιμότητα. Ο λόγος είναι ότι δε θεωρείται πως τα αποτελέσματά του είναι αρκούντως αξιόπιστα και χαρακτηριστικά της γονιμότητας του ζευγαριού ώστε να καθορίσει τις θεραπευτικές παρεμβάσεις.

 

Προσωπικά θα σας έλεγα να μην αναλώνετε το χρόνο σας προσπαθώντας να "διορθώσετε" την τραχηλική βλέννη γιατί αυτό είναι δύσκολο. Αντίθετα επικεντρωθείτε στις παρεμβάσεις που παρακάμπτουν τον τράχηλο (όπως η σπερματέγχυση που προσπαθείτε ή η εξωσωματική) γιατί αυτές έχουν και τη μεγαλύτερη πιθανότητα επιτυχίας.

 

 

Εντάξει γιατρέ μου, κατανοητό, σας ευχαριστώ θερμά για την απάντηση.

Μια τελευταία ερώτηση: Υπάρχει περίπτωση δηλαδή με κάποιον άλλον σύντροφο να μην υπάρχει αυτό το πρόβλημα της ασυμβατότητας ή η τραχηλική μου βλέννη θα ήταν εχθρική προς το σπέρμα οποιουδήποτε συντρόφου? Σσ έχω μείνει έγκυος στο παρελθόν φυσιολογικά αλλά από τότε έχουν περάσει 20 χρόνια.

Dw9Ap2.pngUbgpp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

είμαι 30 ετών (ήδη μητέρα με παιδί 10 ετών) και με σύνδρομο Χασιμότο - Ρυθμισμένο. Ο κύκλος μου είναι σχετικά σταθερός 30-32 ημέρες. Έχω ελεύθερες επαφές με τον σύντροφό μου τα τελευταία 4 χρόνια χωρίς καμία σύλληψη αλλά και χωρίς καμία άλλη εντατική ενέργεια για σύλληψη. Το αφήνουμε στην τύχη. Το πρόβλημα είναι ότι σήμερα βρίσκομαι στην 46 ημέρα του κύκλου και ακόμη περίοδο δεν έχω δει. Έκανα β χωριακή αλλά βγήκε αρνητική. Να συμπληρώσω επίσης ότι τον τελευταίο μήνα έχω αλλάξει την διατροφή μου, τρώγοντας πιο υγιεινά, όπως φρούτα και λαχανικά που δεν έτρωγα σχεδόν καθόλου. Δεν ξέρω αν έχει κάτι απο αυτά σχέση, αλλά θα ήθελα να μάθω αν μπορεί να υπάρχει κάποιο άλλο ορμονικό πρόβλημα ή αν μπορεί το χασιμότο ή αλλαγή των διατροφικών μου συνηθειών να επηρεάσουν είτε τις τιμές τις β χωριακής, είτε τον κύκλο μου.

 

Έχω αρχίσει και ανησυχώ. Συμπτώματα δεν έχω για τίποτα...

 

Ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα γιατρέ,

θα ήθελα την γνώμη σας πάνω σε ένα θέμα που με αγχώνει πολύ.

Είμαι 29 ετών, διανύω την 18η εβδομάδα κύησης και έκανα αυχενική στις 12 εβδ.+3ημ.

Τα αποτελέσματα ήταν πολύ καλά, τόσο από τον υπέρηχο όσο και από την papp a. Ρινικό οστό ορατό, αυχενική διαφάνεια 1,6mm.

Συνδυασμένες πιθανότητες αν θυμάμαι καλά 1/15000.

Είπαμε με τον γιατρό να κάνουμε στις 16εβδ.+3ημ. ένα Α-Τεστ. Μου διευκρίνισε βέβαια ότι η αυχενική είναι πιο αξιόπιστη, αλλά αφού γίνεται ακόμα, μου πρότεινε να την κάνουμε, Ο υπέρηχος ήταν πολύ καλός, αλλά προχτές που πηρα τα αποτελέσματα των αιματολογικών το ποσοστό για τρισωμία 21 ήταν 1/290 (με όριο 1/250). Μου είπε ο γιατρός μου ότι είναι αρνητικό, οπότε δεν συστήνεται αμνιοπαρακέντηση. Αγχώθηκα όμως πάρα πολύ. Μίλησα και με τον υπερηχολόγο, μου είπε ότι πολλοί γιατροί δεν το κάνουν το α-τεστ, να μην ανησυχώ και να κάνουμε την β επιπέδου, αν δει κάτι εκεί θα μου το πει.

Ο γιατρός μου, δεν ανησυχεί, αφού η αυχενική με την papp a είναι πιο αξιόπιστη, αλλά εγώ είμαι ακόμα πολύ ταραγμένη.

Γιατί να υπάρχει αυτή η διαφορά στις εξετάσεις?

Να προσθέσω ότι η κύηση έγινε μετά από χρήση clomiphaine-pregnyl-cuclacur, κάνω ενέσεις ηπαρίνης (δεν έχω ιστορικό αποβολών, το ανακάλυψα τυχαία), και παίρνω Τ4 λόγω χασιμότο.

Αν δεν υπήρχε το 1% της αποβολής, θα προχωρούσα σε αμνιοπαρακέντηση. Αλλά φοβάμαι πάρα πολύ.

Μπορείτε να ου πείτε την γνώμη σας?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας γιατρε.

Με τον συζυγο προσπαθουμε για παιδι σχεδον 2 χρονια.Εγω 31 ο συζυγος 34 ετων.Ορμονικα εγω ειμαι φυσιολογικη μονο υπερηχογραφικα φαινονται πολυκυστικες οι ωοθηκες μου, στην σαλπιγγογραφια φανηκε η μια σαλπιγγα να ειναι περιτυλιγμενη η αλλη λειτουργει φυσιολογικα.Στον συζυγο βρεθηκε χρονια προστατιτιδα η οποια πλεον εχει θεραπευτει.

 

Μετα τις θεραπειες του συζυγου τον Φεβρουαριο ειχαμε μια βιοχημικη κυηση κ το ιδιο συνεβη κ τον Μαιο (του 2013 και οι δυο).Εκανα κολπικη καλλιεργεια τον Μαιο κ βρεθηκε proteus mirabilis κ να πω εδω οτι τον Νοεμβριο του 2012 η καλλιεργεια μου ηταν καθαρη.

Πηραμε κ οι δυο αντιβιωση κ απο βδομαδα θα κανουμε καλλιεργεια σπερματος κ κολπικη εγω.

Γνωριζεται κατα ποσο μπορει να οφειλονται οι βιοχημικες στον πρωτεα?Υπαρχει περιπτωση να μην προεκυψαν απο το μικροβιο κ να ευθυνεται η προστατιτιδα του συζυγου?Δεν εχει ξανακανει καλλιεργεια εκτος απο την πρωτη τον Σεπτεμβριο του 2012.Μας ειπε ο ουρολογος οτι θεραπεύτηκε κρινοντας απο την υπερηχογραφικη εικονα του προστατη.Να δεχτω μηπως τελικα το οτι ηταν τυχαια γεγονοτα?

Σας ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...