Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ρωτήστε τον ειδικό:κο Γιώργο Μιχαλόπουλο Μαιευτήρα Χειρουργό Γυναικολόγο


Recommended Posts

Καλημέρα γιατρέ, θα ήθελα να σας ρωτήσω σχετικά με το τελευταίο τεστ παπ που πήρα στα χέρια μου εχθές και είχα κάνει τον περασμένο Οκτώβριο. Στην ορμονολογική εξέταση γράφει "μεγάλη οιστρογονική δραστηριότητα" μήπως μπορείτε να μου εξηγήσετε τι σημαίνει αυτό? Κοίταξα και το προηγούμενο πριν από αυτό τεστ που είχα κάνει πέρυσι τον Δεκ αφού είχα γεννήσει στις 40μέρες περίπου και δεν έγραφε κάτι τέτοιο. Να σας θυμίσω ότι ακόμη θηλάζω τον μικρό μου και έχω γεννήσει πριν 18 μήνες.Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

 

Ομολογώ ότι η φράση "μεγάλη οιστρογονική δραστηριότητα" είναι ασυνήθιστη για τεστ Παπ. Επίσης τι εννοείτε ορμονολογική εξέταση; Πρόκειται για κάποια επιπλέον αιματολογική εξέταση;

Θα θέλατε να μου στείλετε μια σάρωση του αποτελέσματος για να το κοιτάξω;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γεια σας,

 

Φαντάζομαι ότι μάλλον θα έχετε τα αποτελέσματα της χοριακής σας τώρα οπότε θα σας έχει λυθεί η απορία, απλά να σας πω ότι η μέτρηση του πάχους του ενδομητρίου μπορεί να μας δώσει μεν μια εκτίμηση της φάσης του κύκλου, όχι όμως την ακριβή ημέρα. Ως τα 4mm θεωρείται ότι πρόκειται για πάχος μετεμμηνορρυσιακό, δηλαδή αμέσως μετά την περίοδο. Από εκεί και πέρα το ενδομήτριο αρχίζει να παχαίνει φτάνοντας τελικά γύρω στα 11mm λίγο πριν την ωορρηξία. Τα νούμερα δεν είναι απόλυτα, μόνο ένας γενικός μπούσουλας. Αν η μέτρηση στην περίπτωσή σας ήταν σωστή στα 3,6mm αυτό σημαίνει ότι στις 29/3 δεν είχε ακόμη αρχίσει η πάχυνση του ενδομητρίου ούτε η συνακόλουθη ανάπτυξη του ωοθυλακίου. Το αν και πότε αυτή συνέβη είναι άγνωστο και θα χρειαζόταν δεύτερο υπερηχογράφημα για να μας το δείξει.

 

Ευχαριστω πολυυ γιατρε μου..

Στις 7.30 θα τα παρω... ακομα περιμενω... φοβομουν να παω να την κανω.. !! δηλαδη Γιατρε μου... παιζει να μην ειχε γινει η ωορρηξια μου στις 4/4 ...Σωσταα...??? Παιζει να εγινε και αργοτερα...

Παντως γιατρε μου η Θερμοκρασια μου δεν εχει πεσει.. 36,8 καθε πρωι , πριν σηκωθω απο το κρεβατι... !! Βαση την θερμοκρασια μου ομως εχει γινει ωορρηξια.. !! γιατι συνηθως εχω πολυ χαμηλη θερμοκρασια.. !!!

Αν δεν εχει γινει ωορρηξια.. ΑΝαιβενει η Θερμοκρασια..????

2311399a5vqu82s2t.gif

 

PjlKp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας γιατρέ, θα ήθελα τη συμβουλή σας σε θέμα που με απασχολεί. Παρακολουθώ την ωορρηξία μου με τεστ τους δύο τελευταίους κύκλους και διαπιστώνω ότι από την ημερομηνία που θετικοποιείται το τεστ, η περίοδός μου έρχεται μετά από 12-13 ημέρες. Στον τελευταίο κύκλο π.χ. το τεστ θετικοποιήθηκε τη 15η μέρα και ο κύκλος είναι 26 ημερών. Δεδομένου ότι η ωορρηξία έπεται του θετικού τεστ κατά 12-48 ώρες (αν κάνω λάθος διορθώστε με), φαίνεται πως η ωχρινική φάση του κύκλου μου είναι βραχύτερη της φυσιολογικής προκειμένου να συλλάβω - υπολογίζω κατά μέγιστο 11 μέρες. Μήπως τελικά ο λόγος που δε μπορώ να μείνω έγκυος οφείλεται σε αυτό? Εάν πρόκειται για ορμονική διαταραχή, πώς αντιμετωπίζεται? Υπενθυμίζω (το έχω ξαναγράψει) ότι έχω ήδη ένα παιδάκι, είμαι 36 ετών και έχω ιστορικό ενδομητρίωσης (2 χειρουργία). Παρεμπιμπτόντως, ο σύζυγος έχει κάνει σπερμοδιάγραμμα και είναι απόλυτα φυσιολογικό.

Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας.

 

Γεια σας,

 

Οι υπολογισμοί σας είναι σωστοί όμως πιστεύω ότι αυτή η μικρή παρέκλιση από το μέσο όρο δεν είναι πολύ πιθανό να σας προκαλεί δυσκολία στη σύλληψη. Η ωχρινική φάση διαρκεί 10-16 μέρες με μέσο όρο τις 14 ημέρες οπότε βρίσκεστε εντός των φυσιολογικών ορίων. Αν και έχει εκφραστεί η άποψη ότι ωχρινική φάση 10-12 ημερών μπορεί να δυσκολεύει τη σύλληψη εντούτοις η ορμονική υποστήριξη με προγεστερόνη δεν έχει αποδειχτεί τελικά να βελτιώνει τη γονιμότητα. Θα μπορούσατε να την δοκιμάσετε σε συνεννόηση με το γιατρό σας όμως δε θα περίμενα να έχει κάποιο θεαματικό αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυυ γιατρε μου..

Στις 7.30 θα τα παρω... ακομα περιμενω... φοβομουν να παω να την κανω.. !! δηλαδη Γιατρε μου... παιζει να μην ειχε γινει η ωορρηξια μου στις 4/4 ...Σωσταα...??? Παιζει να εγινε και αργοτερα...

Παντως γιατρε μου η Θερμοκρασια μου δεν εχει πεσει.. 36,8 καθε πρωι , πριν σηκωθω απο το κρεβατι... !! Βαση την θερμοκρασια μου ομως εχει γινει ωορρηξια.. !! γιατι συνηθως εχω πολυ χαμηλη θερμοκρασια.. !!!

Αν δεν εχει γινει ωορρηξια.. ΑΝαιβενει η Θερμοκρασια..????

 

Το πιθανότερο είναι ότι εφόσον έχετε ξεκάθαρη αύξηση της θερμοκρασίας σας η ωορρηξία πράγματι έγινε, απλά μπορεί να έγινε αργότερα.

Πάντως αν τελικά δεν είστε έγκυος θα είχε νοήμα σε έναν επόμενο κύκλο να κάνετε υπερηχογραφική παρακολούθηση ωορρηξίας για να βεβαιωθείτε ότι αυτή συμβαίνει και να μάθετε πότε ακριβώς.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το πιθανότερο είναι ότι εφόσον έχετε ξεκάθαρη αύξηση της θερμοκρασίας σας η ωορρηξία πράγματι έγινε, απλά μπορεί να έγινε αργότερα.

Πάντως αν τελικά δεν είστε έγκυος θα είχε νοήμα σε έναν επόμενο κύκλο να κάνετε υπερηχογραφική παρακολούθηση ωορρηξίας για να βεβαιωθείτε ότι αυτή συμβαίνει και να μάθετε πότε ακριβώς.

 

Σας ευχαριστω πολυ γιατρε μου.. Και συγνωμη που σας κουραζω... !!!

αλλη μια ερωτηση ομως εχω.. εαν δεν σας πειραζει.. και ειλικρινα με συγχωρειτε που σπαταλαω τον Χρονο σας...

 

Εστω οτι ειμαι εγκυος τωρα... Δεν θα υπαρχει προβλημα.. επειδη ο κυκλος ειναι μεγαλος...??? εννοεω εστω οτι ειμαι.. σιγουρα ειναι καληστερημενη συλληψη.. αυτην την αναγνωριζει η επιστημη οταν ειναι τοσο μεγαλος ο Κυκλος...???

οπου και αν εχω διαβασει λενε μεχρι και 34 μερες κυκλου.. εγω σημερα ειμαι στις 39....

Επεξεργάστηκαν by georgia-kak
λαθη

2311399a5vqu82s2t.gif

 

PjlKp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κε Μιχαλοπουλε..

Η χοριακη μου ηταν μηδενικη... Τηλεφωνησα στην Γυναικολογο μου και μου ειπε να παω να την ξαναεπαναλαβω Την Δευτερα... Δηλαδη σε μια βδομαδα...

Λογο θερμοκρασιας και τα πονακια που εχω χαμηλα ( Σαν να εχω Περιοδο- 5 9μερες τωρα), (23.4.13)Ωστοσο σημερα ειναι Δευτερη Μερα , που το στηθος μου εχει μεγαλωσει ενα Νουμερο ... Διοτι λεει οτι μπορει να ειναι μια ανερχομενη Κυηση...

Αν και η επομενη ειναι μηδενικη , μου ειπε οτι θα παρω κατι χαπια για να ερθει... !!

Εσεις τι πιστευετε Γι αυτο γιατρε...?? συμφωνειτε...??? Σημβαινει κατι τετοιο..???

Να σας υπενθυμισω οτι σημερα ειμαι 38η μερα... !!!

 

επισης να σας πω, οτι μου ειπε οτι μετα απο μια αποβολη.. στον πρωτο κυκλο Καποιες φορες αργει να γινει η ωορρηξια...

Και

Επεξεργάστηκαν by georgia-kak
προσθεσα

2311399a5vqu82s2t.gif

 

PjlKp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα γιατρέ.

Ειμαι στην 31 εβδομάδα.Θα γεννήσω στο Ελενα.Ελπίζω φυσιολογικά.

Θα ήθελα να μου πείτε ποια ειναι η γνώμη σας για την επισκληρίδιο σε δημόσιο νοσοκομείο?Άκουσα πολλά για το συγκεκριμένο νοσοκομείο και εχω αγχωθει..οτι πχ δεν έχουν έμπειρους αναισθησιολόγους σε αυτο το θέμα και οι γιατροι γενικός αποφεύγουν να την κάνουν.

Επίσης αν δεν κάνω απισκλιρίδιο τι άλλο μπορώ να ζητήσω σαν "παυσίπονο" να μην "πεθάνω" στους πόνους στην γέννα???

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, ειχα αιμοραγγιες μετα τη γεννα για πολλους μηνες, σας ειχα γραψει εδω 2-3 φορες (και σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας!).

Ολες οι εξετασεις μου ηταν καθαρες, ειχα παρει για 3 μηνες αντισυλληπτικα, εν τελει εστρωσε η περιοδος σταδιακα, ρυθμιστηκε στις 28 ημερες (ακριβως οπως και πριν τη γεννα). Σταδιακα επανερχεται και η ροη σε πιο φυσιολογικα επιπεδα καθε φορα (ακομα εχω αρκετα μεγαλη ροη, μεγαλυτερη απο παλια).

Πιστευω ολα βαινουν καλως, χρονισαμε και μοιαζουν ολα να εχουν επανελθει στην προτερη κατασταση τους.

Ηθελα ομως να ρωτησω αν οφειλω να κανω κατι αλλο, εκτος απο το προκαθορισμενο τεστ ΠΑΠ και το τσεκαπ μου.

Ευχαριστω πολυ γιατρε!

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!

 

Ναι μετα το spotting το οποιο διηρκησε μαζι με τη ληψη του πριμολουτ ηρθε κανονικα η περιοδος

 

εκανα τις εξης εξετασεις στη 2 μερα του κυκλου θεωρειτε οτι ειναι φυσιολογικες για να κανω μωρακι?

 

ANTI-TG 10.00 IU/ML

 

SHBG 52.73NMOL/L

 

ANTI TPO 5.00 IU/ML

 

FSH 6.04 MLU/ML

 

ΘΕΙΙΚΗ ΔΕΥΔΡΟΕΠΙΑΝΔΡΟΣΤΕΡΟΝΗ 147.4 MG/DL

 

ΙΝΣΟΥΛΙΝΗ ΟΡΟΥ 10.72

 

Ε2 ΟΙΣΤΡΑΔΙΟΛΗ 26,82PG/ML

 

ΠΡΟΓΕΣΤΕΡΟΝΗ 0,453 NG/ML

 

ΠΡΟΛΑΚΤΙΝΗ 19,03 NG/ML

 

LH 7.41 MIL.ML

 

CRP 4.37 MG/LT

 

17-ΥΔΡΟΞΥΠΡΟΓΕΣΤΕΡΟΝΗ 0,7

 

ΤΕΣΤΟΣΤΕΡΟΝΗ ΟΛΙΚΗ 0,36

 

ΤΕΣΤΟΣΤΕΡΟΝΗ ΕΛΕΥΘΕΡΗ 4,8

 

Δ4 ΑΝΔΡΟΣΤΕΝΔΙΟΝΗ 2,1

 

DHEA 3

 

συγνωμη που σας κουραζω! σας ευχαριστω παρα πολυ!!!!

 

Καλησπέρα,

 

Δε βλέπω κάτι που να με ανησυχεί στις εξετάσεις σας, θεωρώ ότι μπορείτε κάλλιστα να προσπαθείτε για μωράκι!

 

 

Σας χαιρετω και παλι!

 

Λοιπον στην 20 μέρα του κύκλου μου δηλαδη την προηγούμενη δευτέρα 15/4 είχα ωορρηξία (σύμφωνα με τα τεστ ωορρηξίας στα οποία τις προηγουμενες μερες απο 15/4 σταδιακά άρχισε να σκουραίνει η γραμμή) εκείνες τις μέρες έκανα 2 τεστ ένα πρωί ένα απόγευμα για να πετύχω την εντονότερη γραμμη, όλες τις μέρες ήρθαμε σε επαφή ακόμα και τη δευτέρα όπου η γραμμή ήταν πιο έντονη και από το test band...τις επόμενες λόγω φόρτου εργασίας δεν υπήρξε επαφή μάλιστα την επομενη μερα-τρίτη 16/4- στο τεστ ωορρηξίας που εκανα βγηκε αχνή γραμμή,αλλά ελπίζω, μιας και το σπέρμα επιβιώνει μέχρι και 48-72 ώρες μετα, να είχαμε κάποιο αποτέλεσμα.

 

Αν και οπως είπα ελπιζω -προς θεού δεν περιμενω και σίγουρα από τον πρώτο μήνα να έμεινα και έγκυος- αυτο που με προβληματίζει είναι το εξής;

 

από εχθές, δηλαδη ακριβώς μια εβδομάδα μετά την εμφανιση της εντονης γραμμης στο τεστ, εχω αρχισει παλι spotting με το σκουπισμα στην τουαλετα και απο την ωορρηξια οι κραμπες δεν εχουν σταματησει, νιωθω οτι θα αδιαθετησω εχω ολα τα συμπτωματα πως γινεται -αν δεν εγινε γονιμοποιηση-σε μόλις 6 μερες να εχει πεσει το ωαριο και να ερχεται η περιοδος? και επισης στην περιπτωση δηλαδη που τοτε ανεβηκε ναι μεν η ορμονη και σκουρυνε η γραμμη του τεστ αλλα τελικα δεν εσπασε το ωαριο και δεν εγινε η ωορρηξια μπορει να εξηγηθει ετσι το spotting τωρα χρονικα??μηπως ειναι ορμονικο το προβλημα αλλα στη δευτερη φαση του κυκλου και θα χρειαστω περαιτερω εξετασεις?γιατι οπως ειδατε στις ορμονολογικες μου που εγιναν στη 2η μερα του κυκλου προμηνυοταν οτι θα είναι ενας normal κυκλος...

 

συγνωμη που σας ζαλιζω σας υπερευχαριστω για αλλη μια φορα!

 

Σημειωση-απορια:

υπαρχει περιπτωση η ωορρηξια να εγινε μια εβδομαδα μετα απο το θετικο τεστ ωορρηξιας και ετσι να εξηγειται το αιμα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αγαπητά μέλη εδώ μπορείτε να τοποθετείτε τις απορίες /ερωτήματα σας προς τον κύριο Γ. Μιχαλόπουλο, Μαιευτήρα Χειρουργό Γυναικολόγο, Ειδικό Λαπαροσκοπικής Χειρουργικής

 

Για να δείτε το προφίλ του κο Μιχαλόπουλου πατήστε εδώ http://parents.org.gr/forum/member.php?do=getinfo&u=59396

 

Καλημερα ιατρε!ειχα μια ατυχια με ενδομητρικο θανατο λογου περιτυλιξης στην 33 εβδομαδα κ γεννησα με καισαρικη 10.11.12.ηταν πεμπτος τοκετος.τα προηγουμενα ηταν ολοι Φ.Τ.προσφατα εμεινα εγκυος ξανα.ειμαι 8 εβδομαδων σε διδυμη διζηγωτικη απο φισιολογικη συλλιψη αλλα εχω συνεχως καφετη υγρα.επαιρνα dufaston 2 forew thn hmera.χθες ομως ειχα ακατασχετη αιμοραγια.ο υπερηχος εδειξε πως τα μωρακια ως εκ θαυματος ειναι καλα με καρδιακη λειτουργια.τα κομματια που επεσαν ηταν αιμα που ειχε πηξει ειπαν,μου συστισαν ακινησια κ utrogestan 3φορες.η ανησιαχια του ιατρου μου ειναι πως το χαμηλοτερα τοποθετημενο εμβριο ειναι πανω στο ραμμα της καισαρικης και με μμμεαπογοητευσε παρα πολυ για την εξελιξη της εγκυμοσυνης.ειναι οωτως αδυνατον να κρατηθουνε. τα μωρακια κ οντως κινδυνευω ακ

Link to comment
Share on other sites

Γιατρέ θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση: Γέννησα με καισαρική πριν 10 μήνες και θηλάζω. Το πρόβλημά μου είναι ότι θα ήθελα να κάνω τεστ παπ γιατί έχω hpv (high risk) και έχω να κάνω εδώ και ενάμισι χρόνο (λόγω εγκυμοσύνης), όμως δεν μου έχει έρθει ακόμα περίοδος. Η κυτταρολόγος που κάνω το τεστ παπ πριν μου κλείσει ραντεβού με ρωτάει τελευταία περίοδο για να υπολογίσει το πότε πρέπει να γίνει το τεστ. Μου είχε πει, αν θυμάμαι καλά,ότι το παπ δείχνει συγκεκριμένες μέρες. Τώρα όμως που δεν έχω περίοδο δεν μπορώ να κάνω το τεστ;

Αγχώνομαι γιατί είμαι φορέας του ιού και η μητέρα μου είχε κάνει στα 41 της ολική αφαίρεση λόγω καρκίνου του τραχήλου.

Σας ευχαριστώ πολύ

EVvep3.png6SUnp3.png

 

 

Αγάπες μου σας λατρεύω!

30.06.2011: Το αδελφάκι σας, το αστεράκι μου, πήγε στον ουρανό πριν ακόμα γεννηθεί...

Link to comment
Share on other sites

Κε Μιχαλοπουλε..

Η χοριακη μου ηταν μηδενικη... Τηλεφωνησα στην Γυναικολογο μου και μου ειπε να παω να την ξαναεπαναλαβω Την Δευτερα... Δηλαδη σε μια βδομαδα...

Λογο θερμοκρασιας και τα πονακια που εχω χαμηλα ( Σαν να εχω Περιοδο- 5 9μερες τωρα), (23.4.13)Ωστοσο σημερα ειναι Δευτερη Μερα , που το στηθος μου εχει μεγαλωσει ενα Νουμερο ... Διοτι λεει οτι μπορει να ειναι μια ανερχομενη Κυηση...

Αν και η επομενη ειναι μηδενικη , μου ειπε οτι θα παρω κατι χαπια για να ερθει... !!

Εσεις τι πιστευετε Γι αυτο γιατρε...?? συμφωνειτε...??? Σημβαινει κατι τετοιο..???

Να σας υπενθυμισω οτι σημερα ειμαι 38η μερα... !!!

 

επισης να σας πω, οτι μου ειπε οτι μετα απο μια αποβολη.. στον πρωτο κυκλο Καποιες φορες αργει να γινει η ωορρηξια...

Και

 

Καλήμερα,

 

Παρόλα τα συμπτώματά σας το ότι η χοριακή σας ήταν μηδέν δεν είναι ενθαρρυντικό. Προσωπικά θεωρώ πιθανότερο το δεύτερο σενάριο που αναφέρετε, του ανωορρηκτικού κύκλου, που όντως συμβαίνει κάποιες φορές μετά από μια εγκυμοσύνη. Εάν και η επομένη χοριακή σας είναι μηδενική πράγματι καλό θα ήταν να προκαλέσετε περίοδο με χάπια ώστε να ξαναξεκινήσει ο κύκλος και πιθανότατα να επανέλθει στο φυσιολογικό από εκεί και πέρα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα γιατρέ.

Ειμαι στην 31 εβδομάδα.Θα γεννήσω στο Ελενα.Ελπίζω φυσιολογικά.

Θα ήθελα να μου πείτε ποια ειναι η γνώμη σας για την επισκληρίδιο σε δημόσιο νοσοκομείο?Άκουσα πολλά για το συγκεκριμένο νοσοκομείο και εχω αγχωθει..οτι πχ δεν έχουν έμπειρους αναισθησιολόγους σε αυτο το θέμα και οι γιατροι γενικός αποφεύγουν να την κάνουν.

Επίσης αν δεν κάνω απισκλιρίδιο τι άλλο μπορώ να ζητήσω σαν "παυσίπονο" να μην "πεθάνω" στους πόνους στην γέννα???

 

Καλήμερα,

 

Δυστυχώς δεν έχω ιδία γνώση του συγκεκριμένου Μαιευτηρίου οπότε δεν μπορώ να σας ενημερώσω κατάλληλα. Θα περίμενα όμως, γνωρίζοντας πώς λειτουργεί το ΕΣΥ γενικότερα, η δυνατότητα για επισκληρίδιο να εξαρτάται από το ποιος Αναισθησιολόγος εφημερεύει τη συγκεκριμένη ημέρα. Σίγουρα θα υπάρχουν γιατροί με σχετική εμπειρία στο νοσοκομείο απλά ίσως δεν είναι όλοι το ίδιο έμπειροι.

 

Άλλες επιλογές αναλγησίας στη χώρα μας και σε δημόσιο νοσοκομείο είναι περιορισμένες - βασικά το μόνο άλλο είναι οπιοειδή φάρμακα όπως η πεθιδίνη. Αναμφίβολα στον τομέα της αναλγησίας τα ιδιωτικά Μαιευτήρια υπερτερούν λόγω της παροχής πισίνας (πολύ καλή επιλογή για τα πρώτα στάδια του τοκετού) και επισκληριδίου, ενώ το να έχει η γυναίκα μία καλή μαία κοντά της επίσης βοηθά τα μέγιστα στον έλεγχο του πόνου. Δυστυχώς όμως οι καιροί είναι δύσκολοι...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, ειχα αιμοραγγιες μετα τη γεννα για πολλους μηνες, σας ειχα γραψει εδω 2-3 φορες (και σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας!).

Ολες οι εξετασεις μου ηταν καθαρες, ειχα παρει για 3 μηνες αντισυλληπτικα, εν τελει εστρωσε η περιοδος σταδιακα, ρυθμιστηκε στις 28 ημερες (ακριβως οπως και πριν τη γεννα). Σταδιακα επανερχεται και η ροη σε πιο φυσιολογικα επιπεδα καθε φορα (ακομα εχω αρκετα μεγαλη ροη, μεγαλυτερη απο παλια).

Πιστευω ολα βαινουν καλως, χρονισαμε και μοιαζουν ολα να εχουν επανελθει στην προτερη κατασταση τους.

Ηθελα ομως να ρωτησω αν οφειλω να κανω κατι αλλο, εκτος απο το προκαθορισμενο τεστ ΠΑΠ και το τσεκαπ μου.

Ευχαριστω πολυ γιατρε!

 

Καλήμερα,

 

Όχι, δε θα έλεγα ότι χρειάζεται κάτι επιπλέον πέρα από το συνηθισμένο ετήσιο ελέγχο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα!

 

Ναι μετα το spotting το οποιο διηρκησε μαζι με τη ληψη του πριμολουτ ηρθε κανονικα η περιοδος

 

εκανα τις εξης εξετασεις στη 2 μερα του κυκλου θεωρειτε οτι ειναι φυσιολογικες για να κανω μωρακι?

 

ANTI-TG 10.00 IU/ML

 

SHBG 52.73NMOL/L

 

ANTI TPO 5.00 IU/ML

 

FSH 6.04 MLU/ML

 

ΘΕΙΙΚΗ ΔΕΥΔΡΟΕΠΙΑΝΔΡΟΣΤΕΡΟΝΗ 147.4 MG/DL

 

ΙΝΣΟΥΛΙΝΗ ΟΡΟΥ 10.72

 

Ε2 ΟΙΣΤΡΑΔΙΟΛΗ 26,82PG/ML

 

ΠΡΟΓΕΣΤΕΡΟΝΗ 0,453 NG/ML

 

ΠΡΟΛΑΚΤΙΝΗ 19,03 NG/ML

 

LH 7.41 MIL.ML

 

CRP 4.37 MG/LT

 

17-ΥΔΡΟΞΥΠΡΟΓΕΣΤΕΡΟΝΗ 0,7

 

ΤΕΣΤΟΣΤΕΡΟΝΗ ΟΛΙΚΗ 0,36

 

ΤΕΣΤΟΣΤΕΡΟΝΗ ΕΛΕΥΘΕΡΗ 4,8

 

Δ4 ΑΝΔΡΟΣΤΕΝΔΙΟΝΗ 2,1

 

DHEA 3

 

συγνωμη που σας κουραζω! σας ευχαριστω παρα πολυ!!!!

 

 

 

 

Σας χαιρετω και παλι!

 

Λοιπον στην 20 μέρα του κύκλου μου δηλαδη την προηγούμενη δευτέρα 15/4 είχα ωορρηξία (σύμφωνα με τα τεστ ωορρηξίας στα οποία τις προηγουμενες μερες απο 15/4 σταδιακά άρχισε να σκουραίνει η γραμμή) εκείνες τις μέρες έκανα 2 τεστ ένα πρωί ένα απόγευμα για να πετύχω την εντονότερη γραμμη, όλες τις μέρες ήρθαμε σε επαφή ακόμα και τη δευτέρα όπου η γραμμή ήταν πιο έντονη και από το test band...τις επόμενες λόγω φόρτου εργασίας δεν υπήρξε επαφή μάλιστα την επομενη μερα-τρίτη 16/4- στο τεστ ωορρηξίας που εκανα βγηκε αχνή γραμμή,αλλά ελπίζω, μιας και το σπέρμα επιβιώνει μέχρι και 48-72 ώρες μετα, να είχαμε κάποιο αποτέλεσμα.

 

Αν και οπως είπα ελπιζω -προς θεού δεν περιμενω και σίγουρα από τον πρώτο μήνα να έμεινα και έγκυος- αυτο που με προβληματίζει είναι το εξής;

 

από εχθές, δηλαδη ακριβώς μια εβδομάδα μετά την εμφανιση της εντονης γραμμης στο τεστ, εχω αρχισει παλι spotting με το σκουπισμα στην τουαλετα και απο την ωορρηξια οι κραμπες δεν εχουν σταματησει, νιωθω οτι θα αδιαθετησω εχω ολα τα συμπτωματα πως γινεται -αν δεν εγινε γονιμοποιηση-σε μόλις 6 μερες να εχει πεσει το ωαριο και να ερχεται η περιοδος? και επισης στην περιπτωση δηλαδη που τοτε ανεβηκε ναι μεν η ορμονη και σκουρυνε η γραμμη του τεστ αλλα τελικα δεν εσπασε το ωαριο και δεν εγινε η ωορρηξια μπορει να εξηγηθει ετσι το spotting τωρα χρονικα??μηπως ειναι ορμονικο το προβλημα αλλα στη δευτερη φαση του κυκλου και θα χρειαστω περαιτερω εξετασεις?γιατι οπως ειδατε στις ορμονολογικες μου που εγιναν στη 2η μερα του κυκλου προμηνυοταν οτι θα είναι ενας normal κυκλος...

 

συγνωμη που σας ζαλιζω σας υπερευχαριστω για αλλη μια φορα!

 

Σημειωση-απορια:

υπαρχει περιπτωση η ωορρηξια να εγινε μια εβδομαδα μετα απο το θετικο τεστ ωορρηξιας και ετσι να εξηγειται το αιμα?

 

Καλήμερα,

 

Η περιγραφή σας των ενδείξεων του τεστ ωορρηξίας είναι χαρακτηριστική και πιστεύω ότι πράγματι η ωορρηξία θα έγινε τη στιγμή που λέτε. Μικροαιμορραγία μπορεί να συμβεί κάποιες φορές και για διάφορους λόγους, π.χ. μπορεί να συνοδεύει την εμφύτευση του εμβρύου, ή να προκαλείται λόγω ανεπάρκειας ωχρινικής φάσης (ορμονική αιτιολογία). Πιστεύω ότι θα πρέπει να περιμένετε 2-3 μήνες για να δείτε αν αυτό το φαινόμενο είναι μεμονωμένο ή συμβαίνει τακτικά, και αντίστοιχα να συμβουλευτείτε το γιατρό σας.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα ιατρε!ειχα μια ατυχια με ενδομητρικο θανατο λογου περιτυλιξης στην 33 εβδομαδα κ γεννησα με καισαρικη 10.11.12.ηταν πεμπτος τοκετος.τα προηγουμενα ηταν ολοι Φ.Τ.προσφατα εμεινα εγκυος ξανα.ειμαι 8 εβδομαδων σε διδυμη διζηγωτικη απο φισιολογικη συλλιψη αλλα εχω συνεχως καφετη υγρα.επαιρνα dufaston 2 forew thn hmera.χθες ομως ειχα ακατασχετη αιμοραγια.ο υπερηχος εδειξε πως τα μωρακια ως εκ θαυματος ειναι καλα με καρδιακη λειτουργια.τα κομματια που επεσαν ηταν αιμα που ειχε πηξει ειπαν,μου συστισαν ακινησια κ utrogestan 3φορες.η ανησιαχια του ιατρου μου ειναι πως το χαμηλοτερα τοποθετημενο εμβριο ειναι πανω στο ραμμα της καισαρικης και με μμμεαπογοητευσε παρα πολυ για την εξελιξη της εγκυμοσυνης.ειναι οωτως αδυνατον να κρατηθουνε. τα μωρακια κ οντως κινδυνευω ακ

 

Καλημέρα,

 

Φοβάμαι ότι είναι πολύ δύσκολο να σας πω τι πιθανότητες έχετε να έχετε κάποια επιπλοκή γιατί υπάρχουν πολλά στοιχειά που πρέπει να ληφθούν υπόψη και δεν έχω ιδία γνώση του περιστατικού. Δεν ξέρω τι ακριβώς βλέπει ο γιατρός σας και ανησυχεί, καλό θα ήταν να ρωτήσετε τον ίδιο για να σας δώσει περισσότερες λεπτομέρειες.

Link to comment
Share on other sites

Γιατρέ θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση: Γέννησα με καισαρική πριν 10 μήνες και θηλάζω. Το πρόβλημά μου είναι ότι θα ήθελα να κάνω τεστ παπ γιατί έχω hpv (high risk) και έχω να κάνω εδώ και ενάμισι χρόνο (λόγω εγκυμοσύνης), όμως δεν μου έχει έρθει ακόμα περίοδος. Η κυτταρολόγος που κάνω το τεστ παπ πριν μου κλείσει ραντεβού με ρωτάει τελευταία περίοδο για να υπολογίσει το πότε πρέπει να γίνει το τεστ. Μου είχε πει, αν θυμάμαι καλά,ότι το παπ δείχνει συγκεκριμένες μέρες. Τώρα όμως που δεν έχω περίοδο δεν μπορώ να κάνω το τεστ;

Αγχώνομαι γιατί είμαι φορέας του ιού και η μητέρα μου είχε κάνει στα 41 της ολική αφαίρεση λόγω καρκίνου του τραχήλου.

Σας ευχαριστώ πολύ

 

Καλημέρα,

 

Είναι αλήθεια πως κατά τη διάρκεια του θηλασμού η λήψη κατάλληλου δείγματος για τεστ Παπ μπορεί να είναι πιο δύσκολη για ορμονικούς λόγους. Εντούτοις δεν είναι αδύνατο και θα σας συμβούλευα να το κάνετε, μια και αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα θα φανεί, ακόμα και σε αυτή την φάση.

Η παρουσία HPV δεν είναι επαρκής λόγος για να διακόψετε το θηλασμό ώστε να κάνετε τεστ Παπ. Είναι προτιμότερο να κάνετε ένα τώρα και να το επαναλάβετε απλώς όταν αποθηλάσετε για επιβεβαίωση.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα γιατρέ! Περιμένω το δεύτερο παιδάκι μου και τις τελευταίες δέκα ημέρες εχω πόνους περιόδου. Διανύω την 11η εβδομάδα. Επισκέφθηκα το γιατρό μου ο οποίος με διαβεβαίωσε ότι ο τραχήλος μου είναι πάνω από 45mm. Και δεν υπάρχει κίνδυνος αποβολής. Ξεκίνησα μαγνησίο κ προγεστερονη σταμάτησα απο τη δουλειά αλλά συνεχίζω να νιώθω πόνους αν κούραστω έστω και λίγο. Αυτό που με αγχώνει περισσότερο είναι η διάρκεια τους μπορεί να είναι κ μια ώρα.Θα ήθελα τη γνώμη σας. Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Καλήμερα,

 

Η περιγραφή σας των ενδείξεων του τεστ ωορρηξίας είναι χαρακτηριστική και πιστεύω ότι πράγματι η ωορρηξία θα έγινε τη στιγμή που λέτε. Μικροαιμορραγία μπορεί να συμβεί κάποιες φορές και για διάφορους λόγους, π.χ. μπορεί να συνοδεύει την εμφύτευση του εμβρύου, ή να προκαλείται λόγω ανεπάρκειας ωχρινικής φάσης (ορμονική αιτιολογία). Πιστεύω ότι θα πρέπει να περιμένετε 2-3 μήνες για να δείτε αν αυτό το φαινόμενο είναι μεμονωμένο ή συμβαίνει τακτικά, και αντίστοιχα να συμβουλευτείτε το γιατρό σας.

 

Καλημερα!

 

Πραγματι το αιμα δηλαδη τις κηλιδες τις εχω παντα σε καθε κυκλο πριν απο την περιοδο ,δεν ειναι παροδικο, σαν ενδειξεις οτι θα μου ερθει απλα ποτε δεν εχει τυχει να τις εχω 6 μερες μετα απο ωορρηξια και συνεπως αν υποθεσουμε οτι ειναι προαγγελος της περιοδου που ερχεται και οχι εμφυτευση, σε αυτη την περιπτωση εχουν ξεκινησει 10 μερες πριν την αναμενομενη περιοδο(εχω δευτερο μερος του κυκλου 16μερες)κανονικα τις εχω 3-4 μερες πριν και χωρις πονους ή κραμπες...

 

Εννοειται θα κανω ενα τεστ,σε περιπτωση που δεν ειμαι, θα με συμβουλευατε να κανω καποια ορμονικη εξεταση?πχ προγεστερονης στον επομενο κυκλο?σε ποια μερα?

και γενικα αυτο που εχω δηλ το spotting σε καθε κυκλο επηρεαζει τη γονιμοτητα, την εμφυτευση ή το ενδομητριο?

 

Σας ευχαριστω για αλλη μια φορα!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Είναι αλήθεια πως κατά τη διάρκεια του θηλασμού η λήψη κατάλληλου δείγματος για τεστ Παπ μπορεί να είναι πιο δύσκολη για ορμονικούς λόγους. Εντούτοις δεν είναι αδύνατο και θα σας συμβούλευα να το κάνετε, μια και αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα θα φανεί, ακόμα και σε αυτή την φάση.

Η παρουσία HPV δεν είναι επαρκής λόγος για να διακόψετε το θηλασμό ώστε να κάνετε τεστ Παπ. Είναι προτιμότερο να κάνετε ένα τώρα και να το επαναλάβετε απλώς όταν αποθηλάσετε για επιβεβαίωση.

 

Καλημέρα σας!

Σας ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντησή σας!

Καλό Πάσχα !!!!

EVvep3.png6SUnp3.png

 

 

Αγάπες μου σας λατρεύω!

30.06.2011: Το αδελφάκι σας, το αστεράκι μου, πήγε στον ουρανό πριν ακόμα γεννηθεί...

Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα,

 

ειμαι 39 χρονων μητερα διδυμων (φυσιλογικα) 5 χρονων και απο τον Σεπτεμβριο μου παρουσιαστηκε πρηξιμο στην κοιλιακη χωρα και πρηξιμο σε ολο το σωμα , μετα απο εξετασεις και κοντρα εξετασεις σε διαφορους γιατρους και δIαφορες ειδικοτητητες τον Δεκεμβριο μου ανεφεραν οτι εχουν προβλημα καποιες ορμονες μου και οτι ειναι σε προεμηνοπαυτικη ταση

ΠΡΟΛΑΚΤΙΝΗ PRL 9.3,

ΟΙΣΤΡΑΔΙΟΛΗ (E2) 24,0

ΘΥΛΑΚΙΟΤΡΟΠΟΣ ΟΡΜΟΝΗ FSH 45.4

ΘΥΡΟΞΙΝΗ T4 9.03

ΤΡΙΙΩΔΟΘΥΡΟΝΙΝΗ T3 126.00

ΘΥΡΕΟΕΟΔΟΤΡΟΠΣ ΟΡΜΟΝΗ TSH 3.22

ANTI TRO 11.0

ANTI - TG 3.2

και επειδη ειμαι μικρη σε ηλικια MOY EΔΩΣΑΝ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΝΑ ΠΑΙΡΝΩ ΤΟ CΥCLACUR

 

αυτο ομως που εγω εχω διαπιστωσει ειναι οτι εχω πρηστει και εχω φουσκωσει + κιλα Kαι μου σπανε τα δοντια 3 μεσα σε 1 μηνα ( οταν ημου εγκυος δεν ειχα κανενα προβλημα ) επιπλεον σε ολεσ τισ προσπαθειεσ μου να κανω διαιτα η ζυγαρια δεν ξκατεβαινει γραμμαριο

εκανα χθεσ εξετασεις και τα αποτελεσματα

TSH 3.17

FT4 1.16

FT3 2.9

PRL 11.4

E2 242

ΘΥΛΑΚΙΟΤΡΟΠΟΣ ΟΡΜΟΝΗ FSH 2.8

VXRINOPOIHTIKH ORMONH LH 1.6

ANTI TRO 11.6

ANTI TG <2.2

ca calcium 8.9

kalio 4.2

φερριτινη 12

σιφηρος 125

 

ουρια σαγχαρο κλπ τελεια

σας παρακαλω πολυ πειτε μου τι πρεπει να κανω να αλλαξω γιατρο ενδικρινολογο να παω σε α λλη ειδικοτητα

 

ευχριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα γιατρέ! Περιμένω το δεύτερο παιδάκι μου και τις τελευταίες δέκα ημέρες εχω πόνους περιόδου. Διανύω την 11η εβδομάδα. Επισκέφθηκα το γιατρό μου ο οποίος με διαβεβαίωσε ότι ο τραχήλος μου είναι πάνω από 45mm. Και δεν υπάρχει κίνδυνος αποβολής. Ξεκίνησα μαγνησίο κ προγεστερονη σταμάτησα απο τη δουλειά αλλά συνεχίζω να νιώθω πόνους αν κούραστω έστω και λίγο. Αυτό που με αγχώνει περισσότερο είναι η διάρκεια τους μπορεί να είναι κ μια ώρα.Θα ήθελα τη γνώμη σας. Ευχαριστώ πολύ!

 

Καλησπέρα,

 

Μια συχνή αιτία για τέτοια συμπτώματα είναι να έχετε ουρολοίμωξη, η οποία μπορεί κατά τ'άλλα να μη σας προκαλεί άλλου τύπου ενοχλήσεις. Θα σας πρότεινα να κάνετε μια καλλιέργεια ούρων για να το διαπιστώσετε.

 

Το μαγνήσιο και η προγεστερόνη δεν έχουν αποδειχτεί δυστυχώς να έχουν ευεργετικά αποτελέσματα σε τέτοιες περιπτώσεις και προσωπικά θα ήμουν επιφυλακτικός να τα συστήσω. Θα έλεγα ότι εκτός του υπερήχου που είναι όντως ενθαρρυντικός χρειάζεται και μια προσεκτική κλινική εξέταση γιατί αυτά τα συμπτώματα δεν παραπέμπουν σε κάποια συγκεκριμένη αιτία πλην αυτής που σας προανέφερα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!

 

Πραγματι το αιμα δηλαδη τις κηλιδες τις εχω παντα σε καθε κυκλο πριν απο την περιοδο ,δεν ειναι παροδικο, σαν ενδειξεις οτι θα μου ερθει απλα ποτε δεν εχει τυχει να τις εχω 6 μερες μετα απο ωορρηξια και συνεπως αν υποθεσουμε οτι ειναι προαγγελος της περιοδου που ερχεται και οχι εμφυτευση, σε αυτη την περιπτωση εχουν ξεκινησει 10 μερες πριν την αναμενομενη περιοδο(εχω δευτερο μερος του κυκλου 16μερες)κανονικα τις εχω 3-4 μερες πριν και χωρις πονους ή κραμπες...

 

Εννοειται θα κανω ενα τεστ,σε περιπτωση που δεν ειμαι, θα με συμβουλευατε να κανω καποια ορμονικη εξεταση?πχ προγεστερονης στον επομενο κυκλο?σε ποια μερα?

και γενικα αυτο που εχω δηλ το spotting σε καθε κυκλο επηρεαζει τη γονιμοτητα, την εμφυτευση ή το ενδομητριο?

 

Σας ευχαριστω για αλλη μια φορα!

 

 

Αν το spotting το έχετε συνήθως μόνο 3-4 μέρες πριν την περίοδο δε χρειάζεται να κάνετε κάτι γι'αυτό γιατί δεν επηρεάζει τη γονιμότητα. Ορμονικές εξετάσεις δεν είναι δυστυχώς ιδιαίτερα κατατοπιστικές σε αυτές τις περιπτώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα,

 

ειμαι 39 χρονων μητερα διδυμων (φυσιλογικα) 5 χρονων και απο τον Σεπτεμβριο μου παρουσιαστηκε πρηξιμο στην κοιλιακη χωρα και πρηξιμο σε ολο το σωμα , μετα απο εξετασεις και κοντρα εξετασεις σε διαφορους γιατρους και δIαφορες ειδικοτητητες τον Δεκεμβριο μου ανεφεραν οτι εχουν προβλημα καποιες ορμονες μου και οτι ειναι σε προεμηνοπαυτικη ταση

ΠΡΟΛΑΚΤΙΝΗ PRL 9.3,

ΟΙΣΤΡΑΔΙΟΛΗ (E2) 24,0

ΘΥΛΑΚΙΟΤΡΟΠΟΣ ΟΡΜΟΝΗ FSH 45.4

ΘΥΡΟΞΙΝΗ T4 9.03

ΤΡΙΙΩΔΟΘΥΡΟΝΙΝΗ T3 126.00

ΘΥΡΕΟΕΟΔΟΤΡΟΠΣ ΟΡΜΟΝΗ TSH 3.22

ANTI TRO 11.0

ANTI - TG 3.2

και επειδη ειμαι μικρη σε ηλικια MOY EΔΩΣΑΝ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΝΑ ΠΑΙΡΝΩ ΤΟ CΥCLACUR

 

αυτο ομως που εγω εχω διαπιστωσει ειναι οτι εχω πρηστει και εχω φουσκωσει + κιλα Kαι μου σπανε τα δοντια 3 μεσα σε 1 μηνα ( οταν ημου εγκυος δεν ειχα κανενα προβλημα ) επιπλεον σε ολεσ τισ προσπαθειεσ μου να κανω διαιτα η ζυγαρια δεν ξκατεβαινει γραμμαριο

εκανα χθεσ εξετασεις και τα αποτελεσματα

TSH 3.17

FT4 1.16

FT3 2.9

PRL 11.4

E2 242

ΘΥΛΑΚΙΟΤΡΟΠΟΣ ΟΡΜΟΝΗ FSH 2.8

VXRINOPOIHTIKH ORMONH LH 1.6

ANTI TRO 11.6

ANTI TG <2.2

ca calcium 8.9

kalio 4.2

φερριτινη 12

σιφηρος 125

 

ουρια σαγχαρο κλπ τελεια

σας παρακαλω πολυ πειτε μου τι πρεπει να κανω να αλλαξω γιατρο ενδικρινολογο να παω σε α λλη ειδικοτητα

 

ευχριστω εκ των προτερων

 

Καλησπέρα,

 

Οι τελευταίες εξετάσεις σας, από πλευράς γεννητικών ορμονών μάλλον αντικατοπτρίζουν τη λήψη Cyclacur γιατί είναι φυσιολογικές. Πάντως πράγματι οι αρχικές σας ήταν ενδεικτικές περι-εμμηνόπαυσης.

 

Θα έλεγα ότι καλό θα ήταν να πάρετε τη γνώμη και ενός δεύτερου ενδοκρινολόγου αναφορικά με τα συμπτώματά σας. Σίγουρα είναι πολύ καταλληλότεροι από τους γυναικολόγους να βοηθήσουν σε τέτοιες περιπτώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...